PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Huis van Af gevaar digden gaf zijn goedkeuring aan Eisenhower-leer Zeeland kan dit jaar minstens 510 woningen bouwen Britten inviteren Europese ministers de <B:IL"T TURK IN ZWEDEN VERDACHT VAN SPIONAGE VOOR RUSSEN 200e jaargang - no. 26 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 jan. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 1 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen fb.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt BI, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43. tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 2 GELDEN EN GARANTIES VOOR MIDDEN-OOSTEN Aantal Thunderstreaks tijdelijk aan de grond De voorlichtingsdienst van de Ko ninklijke Luchtmacht deelt mede: „Naar aanleiding van de ongeval len, welke de laatste weken hebben plaatsgevonden, met enkele vliegtui gen van de vliegbasis Eeindhoven. heeft de chef van de Luchtmachtstaf bepaald, dat met een aantal vliegtui g-en van het type Republic f-84-f „Thunderstrealc", voorzien van 'n be paald type motor, hangende het on derzoek voorshands uit veiligheids overwegingen niet zal worden gevlo gen. De storingen die zich hebben voorgedaan, zijn van technische aard. Deskundigen van de Koninklijke Luchtmacht verwachten de storingen binnen korte tijd te kunnen opheffen. De lucht in In het liefelijke dorpje Bergen (N. H.) wonen nogal veel mensen, die houden van de vrije natuur. Dat zijn slechts ten delen echte plattelanders. Men treft er kunstenaars aan, die verzot bleken te zijn op het oude stoomtrammet je en men vindt er ook anderen, die in de steden hun bestaan vinden, maar in Bergen huiselijk ge nieten van de natuur. Deze mensen voelen zich bedreigdbedreigd door de grote stad. Ze beseffen, dat de randstad Holland zich gestadig uitbreidt. Dat niet alleen Den Haag, maar ook Amsterdam en andere grote steden satelliet-dorpen of steden no dig hebben voor de huisvesting van da mensenmassa's, die in kantoren en fabrieken werken. In Den Haag zegt men al, dat 't hele Westland met zijn tuinbouw maar op geofferd moet worden en herschapen m een tuinstad voor de woonruimte zoekende bevolking van Den Haag en Rotterdam. In Amsterdam en Haar lem kijkt men naar het mooie Kenne- merland, dat nu nog een vakantie oord is, maar straks in de handen van woningbouwers zal geraken. Dat verontrust de bewoners van 't liefelijke Bergen en daarom heeft de burgemeester van Bergen zich met zijn collega uit Heiloo tot tolk ge maakt van zijn zuchtende onderdanen, die niet door de grote stad overwel digd willen worden. De burgemeester van Bergen heeft verklaard, dat hij niets heeft te gen ontsluiting van de streek Noord-Kennemerland. Men mag er wegen aanleggen en men mag er ook wel bouwen. Maar hij heeft bezwaar tegen het onbeperkt bouwen van bui tenhuisjes en tegen het aanleggen van forensen-tuinstadjes. Heel Kennemer- land zou dan een soort tuindorp wor den en geketend raken aan de rand stad Holland. Toch ziet hij in, dat er meer men sen moeten wonen in dit gebied en daarom is hij gekomen met een plan voor satellietdorpen op een zeer be perkt oppervlak. Die satellietdorpen moeten bestaan uit flats met tien verdiepingen. Dank zij de hoogbouw kan men veie mensen in zo'n dorp pompen, terwijl toch de streek rijk blijft aan natuurschoon en haar landelijk karakter behoudt. De burgemeester stelt zich voor, dat de flats zo ongeveer tegen de kos ten van woningwetwoningen gezet kunnen worden, dat ze allerlei gemak ken krijgen, zoals centrale verwar ming, centrale vuilafvoer enz. en dat er dan in zijn streek alleen al 150.000 gelukkige stadsbewoners kunnen ver toeven, die de echte plattelanders nauwelijks enige overlast zullen aan doen. Het is een fris plan, dat met veel andere frisse plannen één ding gemeen heeft: er zit een element van speelse fantasie in. Maar het heeft de verdienste, dat het wjjst op een benauwend gevaar, waarvan men de betekenis dikwijls onderschat. Wanneer een stad als Den Haag het halve tuinbouwgebied van het West- land opeet en steeds maar uit ïs op 'n vormen van nieuwe „tuinstad"-wij- ken of satellietdorpen, waarvoor uit gestrekte gronden nodig zijn, dan knaagt men niet alleen aan het na tuurschoon, maar ook aan Neder land als land- en tuinbouwnatie. Van landbouwzijde heeft men reeds vele malen bezwaar gemaakt tegen 't opslokken van duizenden hectaren grond door de woningbouwliefst voor grond-verslindende laagbouw, omdat Nederlanders niet graag in grote flatgebouwen huizen. Er is op die protesten niet veel uit gedaan. Nu komen er dan eindelijk ook van andere zijde bezwaren. De Bergcnaren, die goeddeels uit de gro te steden naar het platteland waren gevlucht, beseffen dat ze ook daar niet veilig zijn voor de grijparmen van de grote stad. En zé wijzen nu op de enig juiste oplossing: hoogbouw voor de stede lingen. Er is geen ruimte meer in Ne derland om aan alle verlangens te vol doen. Daarom zal men de lucht in moeten en het beste zal wel zijn als men die hoogbouw landelijk door pla nologen laat bekijken. Dan kan men gebieden en steden aanwijzen, waar de hoogbouw de voorkeur krijgt, opdat niet een te groot deel van het Neder landse platteland gedenatureerd wordt 1 President noemt Dulles grootste minister van buitenlandse zaken Met overweldigende meerderheid heeft het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden woensdag de „Eisenhower-leer" goedgekeurd. De ge vraagde volmachten werden met 355 tegen 61 stemmen verleend. In grote trekken zijn ze onverkort gegeven. Eisenhower heeft nu de bevoegdheid, de strijdkrachten der Ver. Staten te gebruiken om, zo nodig, een communistische agressie tegen enig land in het Midden-Oosten af te wenden, indien de aangevallene om zulke hulp vraagt. Verder is de president bevoegd, een bedrag van 200 miljoen dollar uit het budget voor buitenlandse hulp voor 30 juni a.s. te gebruiken voor het Midden-Oosten. Daarbij zijn geen speciale objecten aangewezen, en de enige beperking is dat per land niet meer dan 30 miljoen kan worden ge geven. De kwestie komt thans voor de senaat, waar een stormachtige discus sie verwacht wordt. Eisenhower had tevoren op een persconferentie getuigd dat hij de Amerikaanse buitenlandse politiek volkomen onderschrijft. Hij herhaal de zijn woorden van het vorige jaar, toen hij Dulles beschreef als de grootste minister van buitenlandse zaken, die hij ooit had gekend. Hij voegde eraan toe dat hij de laatste zou zijn om te beweren dat hijzelf noch Dulles ooit een fout heeft ge maakt. Tegen de critici van Dulles wilde hij zeggen dat ze niet met op bouwende voorstellen zijn gekomen; generaliseren is gemakkelijk. Eisenhower verklaarde ook dat hij geen inzage zou geven van zijn briefwisseling met andere wereld leiders aan de senaatscommissie voor buitenlandse zaken en die voor de strijdkrachten (die dins dag besloten een onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse poli tiek voor het Midden-Oosten gedu rende de elf laatste jaren). Hij De j)et in de hand, het hoofd gebo gen, so verliet de Engelse vlieger officier Dennis Kenyon het gebouw van de krijgsraad te Nicosia op het eiland Cyprus, nadat hi) was veroor deeld tot een jaar militaire detentie en oneervol ontslag uit de dienst. Kenyon Tcreeg deze straf, omdat hij, in afwachting van het vertrek vanaf het vliegveld te Nicosia voor 'n bom- bardementsvlucht naar Egypte, het landingsgestel van zijn Canberra- bommenwerper had ingetrokken waardoor de machine werd bescha digd en h\j niet op kon stijgen om zijn opdracht uit te voeren vertelde dat de meeste brieven hem onder het uitdrukkelijke be ding waren geschreven dat nie mand anders ze ooit zou zien. Eisenhower zei voorts van mening te zijn, dat het onderling begrip tus sen de Navo-landen groeit ondanks Frankrijks grote moeilijkheden in Al gerije en Groot-Brïttannië's mening dat het teveel aan zijn verdediging uitgeeft. Eisenhower zei dat er over eenstemming is over de handelwijze in een noodgeval en over de wijze van samenwerking. Deze telefoto uit Parijs toont de volkomen vernielde neus l! van het viermotorige Franse vliegtuig van 't type ,^Armag- nac", dat met 57 mensen aan s H boord bij een landing op het vliegveld Orly bij Parijs over H de kop sloeg en in brand ge- raakte. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU Thee wordt duurder Met ingang van 26 januari j.l. heeft het ministerie van economische zaken toestemming gegeven, de detailprijzen van thee te verhogen. De soorten van f 0.94 per 100 gram ïnogen met ma ximaal f,0.04 per 100 gram worden verhoogd, die van f 0.74 met f 0.06 en de duurdere soorten eveneens met ma ximaal f 0.06 per 100 gram. VEEL AANDACHT VOOR FORTIFICATIES Zweden deden zorgeloos imet geheime documenten Een Turkse burger, Bedros Zarta- ryan, is woensdag voor een rechtbank tè Stockholm beschuldigd van ernsti ge spionage, aldus heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Hij zou opdrachten aan vaard hebben van vertegenwoordigers van de geheime dienst van een buiten landse mogendheid. Volgens het Zweedse persbureau Tete heeft Zartaryan, die sedert 1952 in Stockholm woont, voor de Sowjet- Unie gespioneerd. In de officiële bekendmaking wordt gezegd, dat hij van 1954 tot 30 juni 1956 gespioneerd heeft. Zijn belang stelling ging voornamelijk uit naar defensie-inrichtingen, zoals fortifica ties. Hij is eind september gearres teerd. Het onderzoek heeft veel tijd gevergd omdat hij niet meewerkte. Deze spionagekwestie houdt geen verband met een onderzoek naar spionage dat op het ogenblik in Go thenburg wordt gedaan. Een woordvoerder van het Zweed se ministerie van buitenlandse zaken verklaarde nog. dat Zartaryan, die 31 jaar is, gewerkt heeft voor de techni sche firma van de 44-jarige Sven Hult- quist, die voor de defensie werkte. Deze Hultquist en een 36-jarige me dewerker van hem, Caspar Jung, zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens „zorgeloos omgaan met geheime documenten". De zwaarste straf wegens spio nage is in Zweden levenslange dwangarbeid. Zartaryan heeft bekend, dat hij kleine geldbedragen heeft ontvan gen van vertegenwoordigers van een vreemde mogendheid, doch hij ontkent spionage gepleegd te heb ben. Sandys behaalde succes in V.S. Te Londen is woensdag van offi ciële zijde vernomen, dat Groot- Brittannië de zes andere leden van de Westeuropese Unie heeft voorgesteld de zeven ministers van buitenlandse zaken eind februari a.s. ter bespreking van vraagstuk ken betreffende de landsverdedi ging, in Londen te doen bijeenko men. De Britse regering heeft, vol gens deze bron, in het afgelopen weekeinde desbetreffende uitnodi gingen aan de regeringen van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg gezonden. Aan de bijeenkomst der Westeuro pese ministers van buitenlandse za ken gingen de beraadslagingen voor af, die ae nieuwe Britse minister van landsverdediging, Duncan Sandys, in de Verenigde Staten heeft gevoerd en waarbij speciaal aandacht werd geschonken aan het onderwerp „ra ketten". Volgens welingelichte kringen te Washington is de missie van Sandys met yolledig succes be kroond en heeft hij onder meer de verzekering gekregen, dat de Verenigde Staten hun gegevens aangaande vergevorderde ontwik keling van bestuurbare projectie len vergelijken. De Verenigde Staten zouden PRIMAIRE SUBSIDIECONTINGENTEN Regeling naar bouwcapaciteit blijft gehandhaafd In Zeeland zullen dit jaar minstens vijfhonderd en tien woningen kannen worden gebouwd. Men zal althans in ieder geval op rijkssubsidietoezeggin gen tot minimaal dit kwantum kunnen rekenen. Hoewel de in maart 1956 van kraebt geworden regeling, waarbij de regionale bouwcapaciteit als voor naamste maatstaf voor subsidiëring van de woningbouw wordt genomen, ook dit jaar gehandhaafd blijft, heeft de minister gemeend de gemeenten toch een zeker houvast voor hun woningpolitiek te moeten geven. Hij heeft pri mair subsidie voor totaal 60.000 woningen gereserveerd, die hij thans heeft verdeeld. Er is hiermee dan ook eeh criterium voor de subsidietoezeggingen, indien onverhoopt andere factoren dan de bouwcapaciteit beslissend zouden worden voor het aantal te subsidiëren woningen. 1 Iïij de verdeling van deze primaire subsidiecontingenten is men uitgegaan van de woningtekorten van elke ge meente, waarbij men kwam tot een toewijzing van 23.3'/» \'3n het tekort. Voor geheel Zeeland bedraagt dit te kort 2348 woningen, waarvan 128 door bevolkingsgroei. Goes komt daarbij in Zeeland met het hoogste contingent n.l. 59 woningen uit de bus, gevolgd door Terneuzen met 51. Da nog gro tere Zeeuwse gemeenten Vlissingen en Middelburg homen voor resp. 42 en 33 woningen in aanmerking. Als voornaamste overwegingen voor de vaststelling van deze primaire sub- sidiecontmgenten hebben voor de mi nister gegolden, dat het sinds 1 maart 1956 gevoerde beleid wordt voortgezet. In beginsel zullen dus ook boven het aantal woningewi, waarvoor volgens een verdelingssleutel subsidies wor den toegezegd, nog woningen kunnen worden gesubsidieerd, indien deze in aanbouw kunnen worden genomen zonder overspanning van de bouw markt. Bij het verdelingssysteem voor de primaire subsidiecontingenten, waar mee het woningtekort per gemeente over het gehele land voor een gelijk deel wordt ingelopen, is men uitge gaan van het tekort van elke ge meente, volgens de woningtelling van 30 juni 1956. Voorts wordt rekening gehouden met het tekort, dat ont staat door de bevolkingsgroei gedu rende één jaar. Om laatstgenoemd te kort te bepalen, is het gemiddelde aangehouden vain de groei der woning behoefte door bevolkingstoeneming gedurende de jaren 1953 t.m. 1955. Naar Ged. Staten van Zeeland aan de gemeentebesturen mededeelden, hebben zij zich echter nog niet defini tief akkoord verklaard mét deze rege ling en de resultaten van de gevolgde methode. De zaak zou nog in behande ling komen in de Provinciale Advies raad voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid, zodat mogelijk som mige cijfers nog gecorrigeerd worden. Voor de gemeenten Op basis van de toewijzing van 23.3 procent der berekende tekorten, is men voor de Zeeuwse gemeenten aan de volgende primaire contingenten gekomen: Axel 18 woningen, Breskens 7, Burgh 5, Clinge 7, Domburg 11, Goes 59, 's-Heer Arendskerke 10, Honte- nisse 9, Hulst 17, Kapelle 9, Koewacht 15, Koudekerke 10, Middelburg 33, Noordgouwe 9, Oostburg 7, Oud-Vosse- meer 5, Ovezande 5, Renesse 20, Sas van Gent 12, Scherpenisse 6, Sint- Annaland 21, Sint-Jansteen 17, Sint- Maartensdijk 12, Sint-Philipsland 9, Terneuzen 51, Tholen 18, Vlissingen 42, Wemeldinge 7, Westdorpe 9, Yer- seke 19, Zaamslag 11, Zierikzee 20. Voor de overige gemeenten in Zeeland, die volgens de berekening minder dan 5 woningen zouden krijgen, zijn geen primaire contin genten vastgesteld. De minister heeft zich echter wel bereid ver klaard, ook in deze gemeenten sub sidie voor de bouw van woningen te verstrekken, indien de bouw capaciteit dit toelaat. Hoewel dit laatste een geruststelling is, vragen Ged. Staten zich tóch af, of deze methode voor de kleinere gemeen ten verantwoord is. Ook hierover zal nog nader beraad plaats vin den. ook in beginsel hebben ingestemd met bijna alle bezuinigingen op de Britse defensie, die Sandys tij dens de besprekingen ter sprake heeft gebracht. Men gelooft, dat de Ver. Staten te kennen hebben gegeven bereid te zijn iedere ver mindering van de Britse defensie ve kracht met strategische - mid delen te compenseren. In gewoonlijk welingelichte Lon- dense kringen meent men, dat de Britse regering aan de hand van de ze besprekingen haar standpunt zal bepalen met oetrekking tot de om vang der in .West-Europa gelegerde Britse strijdkrachten. Van welingelichte Londense zijde wordt nog vernomen, dat onder meer zal worden gesproken over de in de laatste tijd gedane voorstellen voor Europese en Atlantische „parlemen ten" en de suggesties, om tot grotere samenwerking tussen de verschillen de Westeuropese organisaties te ko men. De permanente ministerraad van de Westeuropese unie zal waarschijn lijk zeven februari a.s. te Londen worden gehouden. Vermoedelijk zal dan het Britse voorstel worden be sproken. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest later in het voorjaar een bij eenkomst van de Westeuropese mi nisters van buitenlandse zaken te be leggen. Het feit, dat Groot-Brittannië heeft voorgesteld reeds in februari, en dan te Londen, te vergaderen, wordt in de Britse hoofdstad als een nieuwe aanwijzing opgevat, dat Engeland nauwere Detrekkin gen met West-Europa wil ontwikkelen. Onprettig gezicht: lege schatkist Uit de weekstaat van de Nederland se Bank van deze week blijkt, dat 's Rijks schatkist thans volkomen leeg is en dat er een beroep op de Neder- landsche Bank is gedaan om bij te springen. Op grond van artikel 20 van de Bankwet kan de staat inderdaad een renteloos voorschot krijgen van maxi maal f 150 miljoen. Wij moeten terug gaan tot 1951 om een dergelijke be rooide schatkist terug te vinden. De ze week is er t 34 miljoen door de staat gevraagd. De oorzaak van dit leegpompen van de schatkist ligt bjj de grote betalin gen, die het rijk aan de gemeenten moest doen. In februari staan er ove rigens nog meer grote betalingen in verband met de dienst van de staats schuld op het programma. Vloeien de belastingen in die maand niet extra of komen er geen andere inkomsten dan zal de staat andermaal geld moeten opnemen. Al met al is het geen prettig gezicht zo'n lege schatkist. Stand van giro 999 Sinds de vorige publikatie (op 22 januari) van de stand van giro 999 is opnieuw ruim een ton aan giften bin nengekomen. Het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk heeft tot nu toe een bedrag ontvangen van f 4.604.135.27 ontvangen. VÊRWAVftT... ZACHT WEER Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige wind ln hoofdzaak tussen ZON EN MAAN 1 februari. Zon op Maan o3 8^0 onder onder 17.29 19.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1