J. H. van Dale, een autodidact NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN KLMffl hit de ETHER Chefarine c 3 WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG Nieuwe straatnamen In verband met de afsluiting van de Breeweg te Middelburg moet de omschrijving in de stratenlijst van de Zeeuwse hoofdstad gewijzigd worden. De Koudekerkseweg wordt thans in twee gedeelten gesneden, die in ver band met het uitbreidingsplan niet meer in elkaar overgaan. Ook moet door het uitbreidingsplan de afschei ding PoelendaelewegKoudekerkse weg opnieuw vastgesteld worden. De Breeweg zal thans lopen van een punt achter perceel Langevielesingel 38 A tot de grens der gemeente; de Koudekerkseweg loopt thans van Do- res Rij k e rsstra at/B a n cker tp lein tot de grens der gemeente (Abeelseweg); de Poelendaeleweg loopt van Nieuwe Vlis- singseweg/Vlissingsesingel tot Dorus Rijkersstraat/Banckertp'lein; de Ter Hogestraat van Banckertplein/Konin- ginnelaan tot Koudekerkseweg en het complex maycretewoningen achter de Breeweg met de toegang vanaf de Langevielesingel zal in het vervolg 't Zanddorp heten. De laan van de Veerseweg tot de Sportlaan zal de naam krijgen van Nassaulaan, terwijl het gedeelte voor het pleintje tussen de Prinses Beatrix- straat en de Koningin Julianastraat de Driehoek zal genoemd worden. De Meidoornlaan van Noordsingel tot Nassaulaan zal in het vervolg Sport laan heten. Van onze adverteerders. Reclame-studio De Ruyter opende nieuwe af deling Maandagmiddag is de nieuwe zaak van de Middelburgse allround recla mestudio De Ruyter, die gevestigd Is in het pand Gortstraat 2426 en te vens een belangrijke uitbreiding be tekende voor deze etalage, en recla mestudio, geopend. Zoals bekend, had de heer De Ruyter reeds een re clamestudio in het pand Gortstraat 22, terwijl op nummer 28 een opslag ruimte ingericht was. Deze nieuwe verkoop-etalagematerialenafdeling had niet efficiënter ingericht kunnen worden. Dit is niet alleen het oordeel van de heer De Ruyter zelf, maar van vooraanstaande economen in Zeeland en in Nederland. Inderdaad is de nieuwe afdeling van de allround reclamestudio de enige in Zeeland ingesteld op economisch werken. Het uitstekend voor zijn taak berekende personeel heeft met de heer De Ruyter de be schikking gekregen over de aller nieuwste machines en apparaten, waarmee een belangrijke arbeidsbe sparing verkregen wordt. Zo is er een vergrotingsapparaat, waarmee men bijvoorbeeld folders alleen maar hoeft na te schilderen zonder me ten, tekenen enz. Verder is er een figuurzaagmachine voor massare clame, die letterlijk alles zaagt en liefst twaalf figuren tegelijk inplaats van één. Een ingenieus stukje mate riaal is de schakelmachine, dié zaagt, slijpt en boort naar wille keur. Iets geheel aparts zijn de rijdende werktafels en de rijdende gereed schapsborden, aan de ene zijde voor houtbewerking en aan de andere voor metaalbewerking. Eenzelfde bord is er ook voor de verfwaren. DONDERDAG 31 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 VARA. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 20.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Vqor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatjé. 11.15 Zang en plano. 11.43 Een film-genie, caus. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Westln- dlsch ork. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en soliste. 13.55 Koer sen 14.00 „Marie Antoinette", hoorspel. 14.45 Jiddische liederen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram 16.40 Jazzmuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerlngsultz.: Nedtrland en de we reld: mr. w. F M. Albers: „Interna tionale tcehnlsche hulp aan tot ontwik keling te brengen gebieden". 18.00 Nws 18.15 Radiojourn. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Piano, gitaar en bas. 19.25 Fanfare ork. 19.45 Voor de jeugd. Nationaal programma: 20.00 Nws. 20.05 „Een genouehsame ende vermaerde scho- le ofte universiteit, klankb.^20.20 Vraag- gesprekjes en gram. 21.00 Gevar. progr. 22.20 Sociologie, caus, 22.30 Studentenork 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Dagslui ting. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 NCRV. 20.0024.00 Nationaal programma. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en Ut. kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12,00 Angelus. 12.03 ln- str. octet. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tulnbouwmeded 12.38 Lichte hiuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws, en kath. nws. 13.20 Piano en bariton, 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. en kl. koor. n.45 Voor de vrouw. 15.15 Dubbel kwart. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de d Uf. 17,30 Gram- l7-*° Beursber. 17 45 Radlophilharm. ork. 18.45 Leger des Hells-kwaruer. 19.00 Nws. en weerber 19. 0 Gram. 19.20 Sociaal perspectief ï,3° Ver2- Progr. 19.55 Geen eigen mmSespr- Na"onaal programma: 20.00—24.00 Zie Hilversum 1. TELF.VISIEPROGRAMM. VPRO: 20.00 Nationaal programma: H. K H. prinses Beatrix is jaar. 2U.05 JoUrn. en weeroverz. 20.20 Ge sprek aan de schrijftafel. 20.30 Voordr. mime en zang. 21.00 pauze 21.05 Ontmoe ting met de jazz, documentair progr. Voorts verkoopt de heer De Ruyter ook ruw materiaal, waarmee de klanten naar eigen inzicht de zaak kunnen inrichting. Het behoeft geen betoog, dat vele zakenrelaties en be kenden voor deze derde uitbreiding in drie jaar belangstelling toonden. Legaat Hervormde Gemeente Uit de nalatenschap vap mevrouw Langebeeke-Louwerse is door de kerkvoogdij van de hervormde ge meente van Middelburg een legaat ontvangen groot f 500. Leden der DrentsOverijsels— Gelderse vereniging bijeen In café-restaurant „Wöhler" te Middelburg hield de DrentsOver ijselsGelderse vereniging een bijeen komst. De avond werd geopend door de heer H. J. Ikkink, die erop wees, dat het ledental der vereniging zeer zeker nog voor uitbreiding vatbaar is. Op boeiende wijze vertelde hij daarna over een vakantiereis naar Zwitser land. Aan de hand van een groot aan tal kleurendia's gaf hij de aanwezigen indrukken mee van dit prachtige land. Vooral de opnamen van het meer van Lugano en omgeving waren buiten gewoon geslaagd. Tot slot bleef men nog enige tijd gezellig bijeen voor een dansje. Examen Voor het examen typiste van de Teniging van leraren „Groote", dat te Vlissingen werd gehouden, slaagde mej. M. R. Wattel te Middel burg. Motorrijder gleed uit De motorrijder H. P. uit Middelburg is zondagavond bijna in aanraking ge komen met de motorrijder J. v. uit Bergen op Zoom, die hij op de Ant werpsestraat aldaar passeerde. V. ver anderde plotseling van richting met het gevolg, dat P. door krachtig rem men met moeite een aanrijding met een wielrijder kon voorkomen. P. kwam daarna op het gladde wegdek te vallen. De politie heeft na het on derzoek tegen V. proces-verbaal op gemaakt. WESTKAPELLE Westkappels Dameskoor gaf geslaagde uitvoering Dezer dagen heeft het Westkappels Dameskoor onder leiding van haar di rigent Piet de Rooij een uitvoering gegeven in het verenigingsgebouw „Herrijst" te Westkapelle. Medewer king aan dit zangprogramma verleen den de heren J. J. den Haan, fluit; J. van Rooij en, sopraansax; J. Cijsouw, altsax en P. Minderhoud, tenorsax. Met „Blijf bij mij Heer" van W. H. Monk in een bewerking van J. van Meurs, werd het verzorgde program ma geopend. Na het „Wiegelied" van Franz Schubert werd een „Italiaanse serenade" van M. C. v. d. Roovert door de dames op voortreffelijke wij ze uitgevoerd. Een hoogtepunt in het programma betekende o.a. „Im Frühling" van Bargiel. Een uitste kende vertolking gaf het koor tenslot- van het „Landliedenkoor" uit de opera „Die verkaufte Braut" van F. Smetana. Na de pauze voerde de per soneelsvereniging van de n.v. stoom tram Walcheren het blijspel in drie bedrijven „De Distel" ten tonele. De voorzitter van het „Westkappels Da meskoor" dankte na afloop alle me dewerkenden. De bijeenkomst werd met een bal besloten. OOSTKAPELLE Ontspanningsavond L.J.G. en Z.P.M. De afdelingen Oostkapelle, Seroos* kerke en omstreken van de Z.P.M. en L.J.G. gaven zaterdagavond hun jaarlijkse ontspanningsavond in het verenigingsgebouw te Oostkapelle. De voorzitter, de heer J. Poppe Kzn., kon een overvolle zaal welkom heten. Opgevoerd werd het toneelspel in vier bedrijven „De kwetsbare plek" van C. HanstraVos De regie was in handen van de E. WedtsDe Swart. Deze opvoering wordt in fe bruari te Grijpskerke en Seroosker- ke herhaald. In vaste dienst bij P.P.T. De heer W. Dekker in Vrouwen polder, sinds 1948 hulpbesteller bij de P.T.T. is in vaste dienst aangesteld, met standplaats Oostkapelle. (Advertentie) Vier middelen die betrouwbaar zijn! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelert Van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel reer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- iioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen (alen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. m Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste mosg. «ran! die wordt beschermd door hel bestanddeel (helorox Algemene vergadering C.F.A. De algemene vergadering van de Chr. Fllmactie (C.P.A.) zal op 30 maart a.s. in „Esplanade" te Utrecht worden gehóuden, onder leiding van de heer G. H. Hoek te Hilversum Het hoofdbestuurslid, de heer J. Hu- ser te Middelburg, is o.m. aan de beurt van aftreden. O.- EN W.-SOUBURG Souburgse zangvereniging concerteerde In de concertzaal „De Zwaan" te Souburg concerteerde zaterdagavond de gemengde zangvereniging „Uit spanning Door Inspanning onder leiding van haar dirigent Ab Lich tendahl. De voorzitter van de vereni ging, de heer B. Reijerse, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de ere-voorzitter, burge meester A. H. S. Stemerding en diens echtgenote. Aanwezig waren voorts vele afgevaardigden van zusterver enigingen. Het programma werd ge opend met een speels lenteliedje van Hendrik Altink onder dc titel „Len- te's ontwaken". De gebruikelijke ner vositeit bij de dames en heren zan gers en zangeressen bij een openings nummer speelde mogelijk ook „U. DJ." parten. „Het liedeken van Ro zemarijn" van Jos de Klerk werd dan ook met meer overtuiging gezongen. Het programma werd voortgezet met „Het Russische Vesperkoor' van D. Bortnianski en ,3eati Mortui" van Felix Mendelssohn, waarbij evenwel bleek, dat de mannenstemmen niet altijd even correct waren. Na „Ne derland" van J. P. j. Wierts speelde dirigent Ab Lichtendahl op uitnemen de wijze enkele kleine pianowerkjes van Goedicke, Pantchenko en May- kapar. Na dit solistisch optreden bleek de vele bezoekers, dat er in „Uitspanning Door Inspanning" ook f:oede solisten zijn. De heer C. Ver- regt zong namelijk de bassolo in „Die zwölf Rauber" in een bewer king van H. A. Steen. De uitvoering hiervan vormde een hoogtepunt van de avond. Na een drietal zangnum mers van Felix Mendelssohn werd tenslotte de wals „Frühlingsstimmen" van Johan Strauss ten gehore ge bracht. De voorzitter van de zang vereniging dankte vervolgens de le den van „Uitspanning Door Inspan ning" voor het gebodene en in hot bijzonder Ab Lichtendahl voor zijn gewaardeerde leiding. Ter gelegenheid van haar vijfen twintigjarig jubileum als lid van de zangvereniging overhandigde de heer Reijerse hierna aan mevrouw J. J. Vertregt—Schipper een schilderij, waarbij opgemerkt dient te worden, dat de jubilaresse van haar jubileum in het geheel niet op de hoogte was. Na de pauze voerden een vijftal le den de klucht in twee bedrijven „O, die mannen" van G. Mielke ten tonele. Een gezellig bal met medewerking van het Clavioline Ensemble besloot de avond. VROUWENPOLDER A.R. Kiesvereniging Op de vergadering in Vrouwenpol der van de a.-r. kiesvereniging, o.l.v. de heer W. Maas, sprak, na afdoe ning der huishoudelijke zaken, bur gemeester A de Kam over velerlei uit de gemeentehuishouding. Het was een zeër interessante lezing Een ge animeerde bespreking volgde hierna. RITTHEM Kom der gemeente heeft nu nieuwe straatverlichting De kom in de gemeente Ritthem heeft thans een nieuwe straatver lichting gekregen, welke geheel aan de tegenwoordige eisen is aangepast. De lichtmasten van 4% meter hoog te met gewone gloeilampen van 100 Watt zijn op een paar uitzonderin gen na, welke konden worden ver bouwd. vervangen door nieuwe sta len lichtmasten van 6 meter hoogte, voorzien van H.P.L-lampen van 80 Watt. Tevens is het aantal lichtpun ten in de kom bijna verdubbeld. De H.P.L.-lampen, hebben het voordeel, dat ze bij lager stroomverbruik dan de gloeilampen meer dan tweemaal zoveel licht geven. Bovendien is de levensduur van deze lampen drie maal zo lang als van de gewone gloeilamp. Ook in de Zuid-Watering straat wordt nog een lichtpunt bijge plaatst. De verlichting buiten de kom blijft echter gehandhaafd met gewone lampen van 100 Watt. NW.- EN ST.-JOOSLAND Jonge Kerkdag op Walcheren zondag 10 februari a.s. De classicale commissie van de (hervormde) Jonge Kerk op Walche ren, heeft evenals in november 1955, een Jonge Kerkdag voor Walcheren op het programma staan en wel op zondag 10 februari a.s. te Nieuw- en St.-Joosland. De Jonge Kerkdag zal beginnen met een dienst in de hervormde kerk te Nieuw- en St.-Joosland, waarin de plaatselijke predikant, ds. A. van Haarlem zal voorgaan. In het nieu we verenigingsgebouw zal vervol gens koffie worden gedronken. Voorts zal er discussie zijn. Om 3 uur spreekt ds. Durks'tra van 't Zand over zijn ervaringen tijdens zijn recent bezoek aan Nieuw-Guinea. Om 4 uur volgt een nabespreking. Om 6 uur is er broodmaaltijd, waar na de toogdag om 7 uur zal worden gesloten. SlNT-LAURENS Vergadering N.C.V.B. In de maandelijkse vergadering van de afdeling Sint-Laurens van de NCVB onder leiding van mevrouw D. H. Baas-Kemp, sprak mevrouw N. Verschoor-van der Vlis te Vlissingen over „Een boek voor uw kind". Op 21 februari a.s. wordt de jaarvergadering gehouden. VLISSINGEN Examen Voor het examen typiste, afgeno men door de nationale "vereniging van leraren in stenografie „Groote" slaagde mej. G. Meerman te Vlissin gen. DOMBURG Uilvoering „Apollo" Onder leiding van de directeur, de heer A. L. O. Wallenburg, gaf de mu- A r.nlIn" in Tram. „Apollo' jaarlijkse Voor de pauze braent „Apollo" in „Tram uitvoering. aantal muzieknummers ten gehore. De leden der aan „Apollo" verbon den toneelgroep voerden daarna het toneelspel „Wiener Melange" op, hetgeen op een vlotte wijze geschied de. Onder de ruim 350 belangstellen den bevonden zich o.a. de burge meester van Domburg, mr. W. J. E. Crommelin en zijn echtgenote. Ver der hadden verschillende ouden van dagen met een vrijkaart een plaatsje in de zaal gevonden. De voorzitter van „Apollo de heer W. Brand, sprak een slotwoord. O.- EN W.-SOUBURG Christelijke jongensclub „Samuël" Dezer dagen herdacht de christe lijke jongensclub „Samuël" te Sou burg "het 40-jarig bestaan. Tesamen met ouders, donateurs en enkele oud-leiders werd genoten van enkele toneelstukjes, die door de leden wer den opgevoerd. Een fluitclubje zorg de voor de muzikale omlijsting. Ds. Van Duyne sprak een slotwoord. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 26 Januari: Deni, Oostende. 27 januari: Angeja. Twente, Diana V, alle Antwerpen. Caltex Nederland. Rotterdam. 28 Januari: Key ser. Antwerpen. Tromp, Oostende. Vlissingen vertrokken op 28 Januari: Angeja, Futham. Twente, Londen, Diana V, Londen. Keyser. Caen. 29 januari: Tromp, Blyfch. Gepasseerd naar Antwerpen op 26 Janua ri: Oleum. Rotterdam. Rijnkeik, Kaap stad. Jato, Zee/Gent. 27 januari: Albion. Cardiff. Ariës, New Port Mon. Sporu, Rotterdam. Ameland, Londen. Beekber gen. Huil/Gent. Elda, Londen. Molenkerk, Bremen. Keyser, Zee. Antje. Kings Lynn. Evertsen, New Port. Heemraadslngel, Lelth. Abbekerk. Bremen. Aardenburgh. Rotterdam. 28 januari: Frisla, Par. Pyg malion, Ponce. Schiedijk, New York. Gramsbergen, Port Talbot. Aurora, Zee. Januari: Bloemgracht, Amsterdam. Oleum, Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 26 Janua ri: Thaletas, Rotterdam. Bernina, Kopen hagen. Herman Buisman, Bristol. Wit- marsum, Houston. Statenlaan. Whiteha ven. Globe, Halmstadt. 27 Januari: Cana da. Kopenhagen. Betty. Swansea. Arends- dtjk, Rotterdam. Rex. Korsor. Astra. Lon den. Oleum. Rotterdam. Import. Rotter dam. Alioth. Rotterdam. Leendert B. Ge- 1. Aldabi, Hamburg. Esma. Rotter dam. Esso Amsterdam, Venezuela. Ivoor kust. Amsterdam. Westpolder, Oporto. 28 Januari: Hado. Ipswich. Westereems. Fo- ■ey. Aardenburgh. Stockholm. 29 janua- i: Elda. Greenwich. Odile R„ Kings Lynn. Rljnkerk, Amsterdam. Pygmalion. Amsterdam Taalkundige en historicus De nieuwe openbare lagere school te Oost- en West-Souburg krijgt de naam van „J. H. van Dale- school"; de eerste openbare school zal „Pieter Louwerse-school" he ten. Beide personen zjjn onderwy- zers geweest. Dat P. Louwerse nauw met Souburg is verbonden, is vrij algemeen bekend. Zjjn borst beeld op het OranjepJein is een blij vende herinnering aan hem. J. H. van Dale heeft heel zijn leven te Sluis doorgebracht. Door door B. J. DE MEId zijn geleerdheid en zijn publikaties op taalkundig en historisch gebied is hij voor het nageslacht van gro te betekenis. Door bovengenoemde naamge ving meende het gemeentebestuur van Souburg deze Zeeuw te blijven eren, ook buiten zijn geboorte plaats. In heel Nederland Is Vat» Dale's woordenboek der Nederlandse taal bekend, maar voor de meeste ge bruikers is Van Dale een onbekend persoon. Daarom geven wij hierby een korte levensbeschouwing 1 hem. Johan Hendrik van Dale werd 15 februari 1828 te Sluis geboren. Zijn ouders, Abraham van Dale en Pieter- nella du Bois, behoorden tot de „ge wone" burgerstand. In zijn jeugd was Johan vaak ziek. Als hij daarom huisarrest had, greep hi; naar boeken; want lezen was zrjn liefste bezigheid Het gezegde „Wie leest baat zijn geest", was op hem van toepassing. Door zijn lüst tot stu die, daarbij een vlug begrip en een uit nemend geheugen hebbende. Vergaar de hy in zijn ionge jaren reeds veel kennis. Zijn begeerte was onderwijzer te worden. Op 16-jarige leeftijd behaalde hij de vierde rang en stond hij in Sluis voor dc klas. Twee jaar later behaal de h« de derde rang om weer twee iaar later de akte Frans te behalen. Ja korte tijd waarnemend hoofdon derwijzer in Hoofdplaat te zijn ge weest, werd hij onderwijzer aan de school ta Oostburg. In 1850 behaalde hij de tweede rang als onderwijzer, welke rang niet vele onderwijzers hadden. Toen de hoofd onderwijzer P. Meesters te Sluis in 1854 was overleden werd J. H. van Dale zijn opvolger, waardoor hg zijn vurige wens zag vervuld Ondertussen had hij de hoogste^ na melijk de eerste rang als onderwijzer behaald. Slechts zeer weinige onder wijzers hadden die akte In de zak. In 1859 slaagde uij' voor wiskunde, In 1860 voor Engels, in 1861 voor hoogduitB. in 1862 voor natuurkunde en in 1863 voor landbouwkunde. Steeds slaagde hg met de hoogste lof. Hij had een bijzondere liefde voor geschiedenis, inzonderheid van zijn geboortestad Sluis, zodat hij in 18o5 do.jr het gemeentebestuur benoemd weij tot archivaris. Buiten zijn echoolwerkzaamhe- den en znn andere studie onder zocht hij net archief. Als zodanig, heeft hij schatten voor de historie t archief. Als zodanig Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: J. Joosse— De Hollander, d.; C. A. M. Borst—Aernout, z.; E. H. Bults —De Pauw, c.; E. M. Brandsen—Groos- man, z.; J, LuitwielerGrootjans, z.; A. Pijlman—Mol, z.; J. van Soelen—De Pun- der, d.; I. B. Reekers—Potvlieger, d.: M. J. van Hoorn—Schouls, z. Ondertrouwd: 3. van der Be!, 28 J. en J. M. Bos, 27 j.; J. E. Huijgens, 35 J. en J. S Hamelink. 32 j. Getrouwd: J. van Rijssel, 22 J. en C. Schejjbeier, 19 j. Overleden: D. Coppoolse, 71 geh. m. N. A. Koster; 3. Bosschaart, 85 J.. wede. P. A. Eifl; J. Polderman, 62 j.. geh. m. P." M. van Poortvliet; F. J. van Noort, 64 j„ geh. met C J. Deurloo; D. J. Fre- lier, 74 j., geh. met N. C. Schout; J. Huijsman, 77 wedn. 3. Sanderse; P. Schunselaar, 52 J., geh. met M. A. M. Geeraard; D. Gans, 83 J., geh. met S. P. Maas. RAAD ZOUTELANDE Vijftal bezwaren tegen streekplan Walcheren. De raad van de gemeente Zoute- lande heeft in haar vergadering van maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde een vyf- tal bezwaren kenbaar gemaakt tegen het streekplan Walcheren. De bezwa ren zijn: de beheersgrens is niet nauwkeurig vast te stellen; de raad wir deze graag op grotere schaal heb ben. In de tweede plaats is er in Zou- telande slechts één plaats aangewezen voor het inrichten van een kampeer terrein; dit zal volgens de raad een monopolistische positie geven aan de eigenaar. In de derde plaats wordt er geen mogelijkheid gelaten om te kam peren in vaste kampeergeiegenheden, alleen maar In tenten of caravans. Ten vierde is er geen terrein aange wezen voor vaste kampeer hutten, ten vijfde is er geen terrein aangewezen voor de bouw van zomerwoningen of 'bungalows, waaraan grote behoefte bestaat. Wat betreft de aankoop van eigen dommen besloot de raad grond aan te kopen van mevrouw de weduwe Kop- an-Kodde voor f 2382. Van de heer Leynse werd een woon- en winkel huis, een smederij, showroom en bij gebouwen aangekocht voor t 83.353. In de verordening van de straatbelas ting werden enkele wijzigingen aan gebracht. Voorts besloot de raad aan de heer H. Melis 286 vierkante meter grond te verkopen, gelegen aan de oostzijde van de Zuidstraat voor f 7.50 per vierkante meter. De heer J. Rie- mens (c.h.) stelde voor. een clausule op te nemen, dat op verkoop van der gelijke stukken grond een verplich ting rust. dat binnen twee jaar tot bebouwing moet worden overgegaan. In verband met het ophalen van huisvuil, dat in de toekomst door de gemeente Wissingen ter hand geno men z3l worden, en gezien de lange levertijd, besloot de raad nu reeds 250 uniforme huisvuilemmers te bestellen. Besloten werd de overdracht van de woningwetwoningen Noordstraat 5 en 7a te doen zrin ingegaan 1 lanuari 1957. ^De bezoldiging van de wethou ders werd op voorstel van Ged. Staten herzien. en voor de oude Nederlandse taal aan het licht gebracht. Zijn on derzoeking beperkte zich niet tot Sluis maar strekte zich uit tot de rijke geschiedenis van geheel westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het kon niet anders of met zijn zwak lichaam moest zijn gezondheid er onder lijden. Niettegenstaande zgn beste vrienden em aanraadden zich meer In acht te nemen, bleef hij stu déren. Hy kon het eenvoudig niet la ten. Op 14 november 1850 was hij op 22- jarige leeftijd gehuwd met Maria Ja- coba Moens, met wie hij ruim 21 Jaar verbonden is geweest. Hij heeft meni- g bijdrage geleverd in de Taalgids en in de Taal- en Letterkunde. Zijn taalboekje voor de lagere school en kwekelingen is vaak herdrukt. Hij werd 'n paar malen uitgeno digd om als medewerker op tc tre den aan 'n woordenboek der Ne derlandse taaL Later heeft hij dit veelomvattend werk alleen ter hand genomen. Jammer dat hy de uitgave van zijn Nieuw Woor denboek der Nederlandse taal niet geheel heeft mogen beleven. Hij heeft zi|n werk wel afge maakt. maar niet geheel In druk gezien. Nog altijd geldt zijn woordenboek als gezaghebbend. Daar de Ne derlandse taal een levende taal Is en er dus geregelde nieuwe woor den worden gevormd, terwyi oudere vervallen werd later een redactie gevormd, waarvan thans dr. C. Kruytkamp de leider I*. Het woordenboek ls zodanig In om vang toegenomen, dar men spreekt vai de dikke Van Dale. De prijs ervan bedraagt dan ook f 47.50. Door 2i1n woordenboek vooral heeft Van Dale zich een onsterfelijke naam verwor ven. Behalve een groot taalgeleerde was hii ook een befaamd historicus Samen met H. Q. Janssen, predi kant te Slnt-Anna ter Muiden. «rhreef hij in zes delen ..Bijdragen tot de oud heidkunde en geschiedenis van ZeeUwsch-Vlaanderer." Met nog an deren verzorgde hii 6 jaargangen van het jaarboekje .Cadsandria", dat de geschiedenis van het Land van Cad- zand behandelt. Zijn vele grote ver diensten werden beloond met het lid maatschap van verscheidene genoot schappen, zoals van het Zeeuws Ge nootschap vap Wetenschappen het Historisch Genootschap te Utrecht, het Friese genootschap van geschled- oudheid en taalkunde en van de Maat- schannh van Nederlandse Letterkun de Vérder nog van verscheidene Bel gische genootschappen op taal- en let terkundig gebied Van Dale Is niet aan een gewone ziekte gestorven, maar aan de pok ken Ziin toch reedc zwak lichaam kon de ziekte niet weerstaan zodat hii op zondag 39 mei 3872 overleed, rog maar 44 jaar oud diep betreurd door ztin weduwe, kinderen en allen, die hem gekend hadden. Een commissie uit Sluis plaatste op ztin graf een monument, versierd met per en lauwerkrans Het opschrift luidt: „Hier rust J. H van Dale, heofdonderwtj-.er en archivaris te Sluis, aldaar geb. 35 Febr 3828 en gest. 39 Mei 3872 Ongericht door zijn vrienden." Als voortdurende herinnering .:-n Van Dale is door het gemeentebestuur van Sluis de openbare school aldaar de „Van Da!e"-school genoemd. Dit voorbeeld Is door de gemeente Oost en West-Sonhurg gevolgd door de tweede openbare school, die 1 februari a-s. geopend wordt, de „J. H. van Dn- lesehool" te noemen. Niet alleen Sluis kan trots op hem zijn. maar ook wes telijk Zeeuwsch-Vla'anderen en geheel Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9