DEN BOER DEMONSTRATIE €4l teveel hel dcukwetk op donderdag 31 januari a.s. N.M. kunstmeststrooier CENTRAAL BUREAU 9..., IYI MUIS! WANORDELIJKHEDEN LANGS DE LIJN BIJ VOETBALMATCH LANDBOUWER „GOOCHELDE" MET KARTERINGSKAART ZEER BELANGRIJK OOK VOOR U Wie nu koopt, koopt goedkoop! HOOFTMAN'S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1957 om 10 uur v.m. zal - bij gunstige weersomstandigheden - op het bedrijf van de heren Gebr. De Bruine, Rijksweg te Schoondijke, een demonstratie worden gehouden met de (werpradsysteem) tot 10 m strooibreedte met een regelmatigheid, welke die van de „schotel"strooier evenaart geschikt voor alle soorten kunstmest passend op elk type trekker Belangstellenden zijn van harte welkom I TELEFOON 11 1340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM. Maggi Land is onmetelijk groot en Alice weet geen raad met al die afstanden. Maar dan gebeurt er een wonder: Een xacht briesje tilt haar op en set haar even later weer neer, midden in de Tuin van de Groene Erwten. „Gunst, 't lijkt u>el of daar iets knapt", meent Alice. En waarempel, daar siet ze uit een dop 8 knapen van erwten brutaal naar buiten gluren. „Kunnen jullie niet wachten tot je gedopt wordt?", vraagt Alice nieuwsgierig. „Neem ons niet kwalijk", klinkt het uit 8 kristalheldere erwtenkeeltjes tegelijk, „we dachten, ddór komt iemand voor de pluk en ongezien krijg je geen kans om in die lekkere Maggi Erwtensoep te komen I" Maggi bereidt zijn heerlijke erwtensoep van louter gave erwten. En ook alle verdere ingrediënten in deze stevige, vaderlandse winterkost zijn zonder uitzondering eerste klas! voor G diepe borden POLITIERECHTER MIDDELBURG Vrouw nam weer geld weg De Middelburgse politierechter, mr. P. van Empel, kreeg dinsdagmorgen een fragment te horen van een oogge- tuigeverslag van de voetbalwedstrijd Colynsplaat IWemeldinge I, die voor de zaterdagmiddagcompetitie op 29 december van het vorige jaar te Kort- gene werd gespeeld. ,De „reporter" was de schilder C. K. uit Wemeldinge. In feite trad hij op als getuige van een handgemeen, dat zich langs de üjn af speelde tussen zekere V. uit Kortgene en de 17-jarlge elektricien O, suppor ter van „Wemeldinge". K. vertelde de politierechter, dat het aanvalskwintet van de Noord-Beve landers op een gegeven moment op het vijandelijke aoel afstevende. De rechtsbuiten van Colijnsplaat zag zich echter de weg versperd door een We- meldinge-bacK, die nem „vloerde". Er ontstond tussen V. en O. verschil van mening over het feit of dit al dan niet volgens de regelen der kunst gebeurd was en het kwam zelfs zover, dat V. aan O. een rechtse directe uitdeelde. „Kreeg O. werkelijk een klap, of was het soms de bal, die tegen zijn hoofd vloog?" vroeg mr. J. L. An- dreae de officier van justitie. „Nee, 't was een klap", repliceerde K. De offi cier eiste toen van V. die niet op de zitting verschenen was, 25 subs. 5 dagen. De politierechter verklaarde zien hiermee akkoord. Het vrouwelijk geslacht was ver tegenwoordigd door de 34-jarige mevr. A. M. B. uit Kapelle, die er van beschuldigd werd in september 1956 op verschillende tijdstippen te zijn binnengedrongen in de woning van de fam. P. V., waar zrj ter wijl de bewoners naar de kerk wa ren kleine geldbedragen en sleutels weggenomen zou hebben. Zij bekende het tenlastegelegde. Mr. Van Empel vond het een zeer ernstige zaak, temeer daar mevr. B. in 1951 reeds voor hetzelfde feit te recht had gestaan. Omdat haar echt genoot van goede wil is en zij een gezin van zes Kinderen heeft, wilde de officier het nog eenmaal met een voorwaardelijke straf proberen. Hij vroeg 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politie rechter vonniste conform. De landbouwer J. D. uit Kamper land en zijn zoon stonden terecht, om- te zijn van een „zandbriefje". Zodoen de had hij meer zand „gereden" dan hg mocht. De zoon heeft voQr hetzelf de feit al een veroordeling achter de rug. „Stroperij met behulp van wa gens", noemde mr. Andreae net. „Ver dachte probeert altijd langs slinkse wegen Kleine voordelen te behalen", ging hij voort. Hij eiste voor iedere verdachte 50. Mr. Van Empel achtte deze wijze van vervoer ook met geheel in orde en hij vorderde 25 voor ieder. Laatste kans. Mr. VV. F. P. Kurtz trad als raadsman op van de Aardenburgse smid A. J. li., die In de avond van de 26e november 1951» In beschon ken toestand per fiets over de weg AardenburgEede had gereden. Het bleek, dat R. nagenoeg ieder weekeinde dronken is en hg heeft voor dit feit al meer veroordelin gen achter de rug. De offficier zei, dat verdachte al zo vaak een kans heeft gehad zijn leven te beteren, „maar hij weigert, hoe dan ook, mee te werken. Bovendien loopt er nog een voorwaardelijke straf'. Hy eiste 2 manden plus 4 weken ge vangenisstraf. Mr. Kurtz vond het een moeilijke zaak en hij drong cr tijdens zijn plei dooi op aan R. nog één kans te geven en hem een ontwenningskuur te laten voegen. Mr. Van Empel voelde veel voor dit plan, ook al omdat R. bekend staat als een goed mens en een uitste kend vakman. Deze zaak werd daar om voor de tijd van ongeveer 3 maan den aangehouden. De loswerkman Van D. te Oud-Vos- semeer werd er van verdacht de 64- jarige timmerman J. B. te hebben mishandeld. Van D. was met een krui wagen een gangetje naast de werk- laats van B. ingereden, omdat hij bij ,'s buurman moest zijn. B. wilde niet, dat Van D. van zijn toegang gebruik maakte en toen Van D. zich even ver wijderde. zette hij de kruiwagen weer op straat. Van D. maakte zich hier over erg boos en gaf de oude man een schop en een klap. Deze daad gaf hij tegenover de poli tierechter ruiterlijk toe. De officier Paardenfokkers ontevreden óver subsidiepolitiek De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Landbouw- tuigpaardfokkerij in Nederland (V. L.N.), mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandenburg, heeft in zijn openingswoord van de maandag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging het afgelopen jaar als een succesvol jaar voor de vereniging genoemd. Op het werk, vooral op technisch gebied, kan met voldoening worden teruggezien. Het ledental van rond 11,5 duizend is op peil gebleven. De paardehfokkerij heeft rekening gehouden met de nieuwe taken, die het paard in de samenleving heeft gekregen. Men is er voortdurend in geslaagd een paard te fokken dat aan de eisen van de gewijzigde om standigheden voldoet, aldus Graaf Van Lynden van Sandenburg De secretaris. P. B. van Binsber- gen, toonde zich in zijn jaarverslag dankbaar voor de ondervonden steun van het departement van landbouw, maar hij was minder geestdriftig over de subsidiepolitiek van de rege ring ten opzichte van de paarden fokkerij, die hij teleurstellend noem de. Hij deelde mede, dat na samen werking met de landelijke ruiter sport en de stamboeken aan de aan staande zomer in Utrecht te houden nationale landbouwshow een rubriek landbouwrijpaarden zal worden toe gevoegd. Oude dame viel uit slaapkamerraam Gisternacht is de 78-jarige weduwe Van K-te W. wonende aan de Delde- nestraat in Goor uit het slaapkamer raam gevallen. Gistermorgen om streeks vier uur werd zij door een vrachtrijder die zich naar de markt begaf gevonden. Enige tijd later is zij aan de gevolgen van de val overleden. was er van overtuigd, dat hier van mishandeling sprake was geweest, maar hy kon Zien niet onttrekken aan het idee, dat B. in zijn optreden tegen verdachte niet erg grootmoedig was geweest. Hij eiste een geldboete van 20 en wees de civiele vordering van B. (zijn bril was gesneuveld) van 42.50 toe. Met dit laatste kon de po litierechter zich verenigen, maar de geldboete bracht hij terug op 10. POLITIERECHTER MIDDELBURG Misbruik gemaakt van nevenfunctie bij teelt van aardappelen Om het hoofd te kunnen bieden aan de gevreesde aardappelmoeheid ls bij de wet bepaald, dat op een perceel grond slechts om de drie jaar aard appelen geteeld mogen worden. Er bestaat dus een verbod om gedurende twee achtereenvolgende jaren op eenzelfde perceel met aardappelen terug te komen, van welk verbod de Plantenziektenkundtge Dienst in Wageningcn - op advies van de gewestelijke raad van het Landbouwschap onthef fing kan verlenen. De landbouwer M. de J. te Poortvliet had vorig jaar voor een oppervlakte van 70 are ontheffing van dit verbod gekregen, maar toen een controleur van de Algemene Inspectie Dienst een bezoek bracht aan deze streek, constateerde hy, dat niet alleen deze 70 are, maar het gehele perceel weer met aardappelen beplant, evenals in 1955. Bij het onderzoek, dat hierna werd ingesteld, bleek, dat De J. frauduleus gehandeld had. De J., die behalve landbouwer gedurende enkele weken per jaar hoofdkarteerder voor het Landbouwschap was, had op de kar- teringskaart, waarop zijn perceel was opgenomen, een vervalsing aan gebracht, voordat een fotokopie van de kaart, die bij een ontheffingsaan- vrage móet worden overgelegd, werd verstuurd. Het perceel, dat in 1955 met aardappelen werd bebouwd, was op de kaart blauw gekleurd. Om de oppervlakte waarvoor hij ontheffing vroeg, nu kleiner te doen gelijken dan deze in werkelijkheid was, gom de hij een gedeelte uit, totdat er nog ongeveer een oppervlakte van 70 are overbleef. In werkelijkheid ge bruikte hq het gehele perceel voor de tweede achtereenvolgende maal voor de verbouw van aardappelen. Niets van begrepen De J. stond dinsdagmorgen voor dit feit terecht voor de poli tierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Ter zitting verklaarde hij, dat hy nooit had begrepen, wie er op de kaart aan het uitve gen was geweest. Hg vermoedde, dat zijn broer dit had gedaan. De officier van justitie, mr. J. L. An dreae, vroeg hierop, waarom zijn broer niet meegekomen was op de zitting, een vraag waar verdach te niet goed raad mee wist. Mr. Van Empel wees er nog op, dat De J. in zijn furtctie van hoofd karteerder de kaarten invulde en van een proces-verbaal, voorzien van zyn handtekening, vergezeld deed gaan. De J. bekleedde dus min of meer een machtspositie en zonder de opmerk zaamheid van de controleur M. de J. uit Bergen op Zoom, die evenals de hoofdcontroleur R. uit Goes, als ge tuige optrad, zou de onregelmatig heid misschien nooit aan net licht zyn gekomen. Beide getuigen légden geiykluidende verklaringen af, waar uit bleek, dat de broer niets mét de zaak uitstaande had. „Het pijnlijke in de houding van verdachte is, dat hij zo draait," zei de officier, „en dit maakt zijn ver halen weinig geloofwaardig." Hjj wilde rekening houden, met moeiiyk- heden, die verdachte reeds van zijn daad heeft ondervonden (zo nam De J. ontslag als karteerder) en hg eiste 75 of 15 dagen. De politierechter vonniste con form de eis. Nieuw bestuur Vereniging van letterkundigen Op een door meer dan 60 leden be zochte algemene vergadering van de Vereniging van Letterkundigen is za terdagmiddag in Amsterdam prof. dr. G. Stuiveling in de plaats van Max Nord tot voorzitter gekozen. Deze laatste was afgetreden, tezamen met Maurits Dekker, B. Rijdens en H. Knap, na de rumoerige ledenvergade ring in november j.l., waar een voor stel van het bestuur om communisti sche leden der vereniging te verzoe ken uit te treden, werd verworpen. Ook dr. V. E. van Vriesland en Em my van Lokhorst hadden hun plaatsen in het bestuur ter beschikking ge steld. maar zich in tegenstelling tot de anderen opnieuw kandidaat laten stellen. Dr, van Vriesland trok zich echter terug, zodat de dichter J. C. Bloem in zijn plaats tot vice-voorzit- ter kon worden gekozen. Mevr. van Lokhorst behield de plaats van secre taresse naast haar werd Simon Vin kenoog tweede secretaris. A. den Doolaard. Hella Haasse, Ga- briël Smit en Adriaan van der Veen werden tot gewoon bestuurslid geko zen. zodat het nieuwe bestuur thans niet minder dan zeven nieuwe leden heeft. Vorming van wereldreserve aan voedingsmiddelen. De economische commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten aan de secre taris-generaal der organisatie te ver zoeken in overleg met de verschillen de regeringen de middelen te onder zoeken voor het ten uitvoer leggen van de voorstellen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties betreffende de vorming van een wcreldreserVe aan voedings middelen. Met 33 tegen 9 stemmen by 18 onthoudingen heeft de commis sie een door Ceylon, Indonesië en In dia voorgestelde resolutie goedge keurd waarin de secretaris-generaal wordt verzocht een werkgroep hier toe op te richten, die aan de komende zitting van dé economische en sociale raad een rapport zal moeten voorleg gen. 31 januari Vllssingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER Ü.+N.A.P. U.+N.A.P. U—N.A.P. U.N.A.P. 2.23 2.53 3.30 3.58 4.12 2,01 2,15 2,27 1,32 1,58 14.43 15.13 15.52 16.18 16.28 2,06 2,20 2,37 1,45 1,71 8.57 9.26 10.00 9.37 9.51 2,07 2,20 2,37 1,73 1,99 21.02 21.31 22.05 21.39 22.01 1,79 1,92 1,47 1,71 Door tijdig inkopen hebben wij een uitgebreide col lectie FALCON GABARDINE MANTELS en JASSEN welke wij uitsluitend tegen de oude prijzen verkopen. FALCON tweedjassen 85,0097,50 FALCON popeiine mantels en jassen, 45,-, 56,-, 70,- Centr. gen. voor kinderher stellingsoorden. Ledenvergadering 5 febr. a.s. 8 u. in geb. Singelstr. 29, Middelburg. I. VERELST HERENKAPPER Pottenmarkt 24, MIDDELBURG Telefoon 3724 deelt zijn clientèle mede, dat hij vanaf 4 februari a.s. uitsluitend na afspraak Tijdig bespreken beleefd aanbevolen. KLEDING VLASMARKT 88-35 MIDDELBURG OFFICÏAL FALCON DEALER postzegel verzameling. Br. met omschrijving en prijs, lett. A 25, bur. P.Z.C. Vlissingen. Te koop gevraagd, goed onderhouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8