Tweede Kamer zeer verdeeld over salarissen hogere ambtenaren New York heeft aan koning Saoed geen officiële ontvangst bereid KLANKBORD PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL WENST PRIJSVERHOGING MELK WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PXOTUfCIALM F. SE UW sa OOVRAVT t UITSLAG VAN STEMMING NOG ONZEKER Pleidooi voor benoeming van c.h. commissaris in Gelderland {Van onze parlementaire redacteur) De regering wil de salarissen van de hogere ambtenaren verhogen. Zij heeft daarvoor haar reden. Het blijkt namelijk, dat het uitstekend betaal de particuliere bedrijfsleven hogere ambtenaren bij de rijksoverheid weg haalt. Aangezien zij er graag ook nog een paar overhoudt, heeft zij voor uitlopende op de beslissing van het parlement, dat de gelden ervoor moet toestaan, de salarissen van de hogere ambtenaren maar vast verbe terd. Zelfs heeft zij de verhoogde salarissen, zij het bij wi|ze van voor schot, al uitbetaald. Doch dit was te voorbarig. Er rezen protesten bl| de volksvertegenwoordigers, en de regering is er dus ijlings mee opgehou den. De verhoging, zoals ze zich deze gedacht had, zal de staat onge veer tien miljoen kosten. Zal het parlement ermee akkoord gaan? Dinsdagmiddag, toen de Twee de Kamer na haar kerstreces voor liet eerst bijeenkwam, is daar over bij de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken voor 3 957 het één en ander bekend gewor den en er valt reeds een besomming te makenGesteld, dat alle ka merleden op het ogenblik dat de be slissing genomen moet worden aan wezig zjjn, dan zijn tegen de verho ging van de salarissen der hogere ambtenaren: alle vijftig leden van de p.v.d.a., voorts naar het zich laat aan zien, tien van de dertien christelijk- historische leden, tien van de vijftien anti-revolutionaire leden en mis schien, aangenomen dat de s.g.p. met c.h. en a.r. meestemt, drie staatkun- dig-gereformeerde leden. Dat zijn er in totaal 73. Ervóór zijn dan de over blijvende drie christelrjk-historischen en vjjf anti-revolutionaire afgevaar digden, de dertien leden van de v.v.d. de zeven van de c.p.n. en de negenen veertig van de k.v.p., dat zijn er ze venenzeventig, zodat het voorstel zou worden aangenomen. We vermelden de k.v.p. opzettelijk het laatst, want het leek dinsdagmiddag geen wet van Meden en Perzen, dat de gehele k.v.p.- fraktie zou vóórstemmen. Enkele te genstemmers bij de k.v.p. en 't voor stel zou verworpen worden. Nu is politiek niet, zoals wel eens boosaar dig wordt opgemerkt, alleen een kwestie van het domme getal. Dat liet in de Tweede Kamer de heer Van Dijk van de v.v.d. duidelijk blijken. Verwerping van de desbetreffende be- grotingsstof zou afkeuring van het regeringsbeleid betekenen, zo zeide hij, want de regering kan na haar toezeggingen nu niet meer terug. Wie zal het regei-ingsbeleid zo onomwon den durven veroordelen, dat daaruit misschien een kabinetscrisis voort spruit? Er spelen hier dus ook ande re elementen mee. Georganiseerd overleg Eigenlijk bleek dit ook uit het be toog van de socialistische afgevaar digde, de heer Blom, die zijn bezwa ren tegen de verhoging van de salaris sen der hogere ambtenaren tenslotte verzachtte met het advies aan de mi nister van binnenlandse zaken om 'n pro memoriepost op de begroting te brengen, een commissie van drie per sonen te benoemen, die tot taak zal hebben te onderzoeken, welke groepen ambtenaren voor verhoging in aan merking komen en die verhoging dan op 1 september 1956 te doen ingaan. De salariskwestie vormde in het be grotingsdebat een voornaam punt. De heren Van der Zande (k.v.p.) en Blom (p.v.d.a.) spaarden hun kritiek op het georganiseerd overleg voor ambtenaren niet. Zij vonden, dat dé regeringsdelegatie in dit overleg on voldoende bevoegdheden bezit. De heer Blom vroeg aan minister Struy- cken, die achter de regeringstafel zat, op korte termijn tot hervorming WAT ZE ZEGGEN. George C. Mars hall, Amerikaans generaal: „Een le ger kam slechts democratisch worden genoemd, wanneer een kapitein er op bedacht moet zijn, dat zijn oppasser van vandaag zijn bureau-c'hef van morgen kan zijn." Noël Coward, En gels toneelschrijver en acteur: „Het groeiende wantrouwen in de wereld berust hoofdzakelijk op het feit, dat de mensen elkaar steeds beter leren kennen". MUZIEK IN MIMIEK. Een gepen sioneerd toneelspeler opende in New York een instituut voor de mimiek in het dagelijks leven. Hij adverteerde als volgt: „Bezoek de nieuwe inrich ting voor mimiek. Mijn specialiteit voor alle zakenlieden is het instude ren van een eerlijk gezicht". LANGZAAM VERKEER. In het drukke verkeer van Parijs gebruikt baron James de Rothschild niet meer zijn auto, maar een motorfiets. „Ik kan het me niet meer veroorloven", zo zegt hij, „om mijn tijd te verbeuze len met het zoeken naar een parkeer gelegenheid". TELEVISIESCHRIK. Dezer dagen werd in West-Duitsland een televisie film vertoond over het werk van de criminele justitie in Wiesbaden. In die reportage werd even het portret ver toond van de oplichter Walter Blase, die men nog steeds niet te pakken kon krijgen. Het was op dat moment, dat in een kleine dorpskroeg bij Kassei, waar de televisie aanstond, plotseling iemand doodsbleek opsprong en hard wegliep, zonder de rekening te beta len. De criminele justitie is gewaar schuwd. maar een happy ending kon nog niet worden gemeld. van liet georganiseerd overleg te be sluiten omdat we anders met open ogen naar een volledige mislukking hollen. Burgemeestersbenoeming Tijdens het debat roerden vele sprekers de benoeming van de r.-k. mr. Kolfschoten tot burgemeester van Den Haag aan. Vooral de christelijk-historische heer Beer- mnk deed dit, omdat mr. Kolfscho ten de christelgk-historische oud burgemeester van Den Haag, mr. Schokking opvolgt en het voor de c.h.u. wel erg spijtig is, dat er nu geen van de 16 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners een christelijk-historische burgemees ter heeft. Begrijpelijk en volkomen gerechtvaardigd drong hij aan op de benoeming van een christelijk- historische commissaris van de koningin in Gelderland, waar de enige c.h.-commissaris in ons land aftreedt. De heer Ritmeester van de v.v.d. betreurde de achterstand in de op bouw van de B.B. Niet alleen wat be treft de personeelsvoorziening, maar ook wat de materieelvoorziening aan gaat. Het sterke verloop van perso neel maakt de situatie extra moeilijk. VOETBALPOOL EN BLOEDPROEF. Gisteravond begon in de Tweede Kamer het debat over de begroting van justitie. Van verscheidene kanten is daarbij de voetbalpool van de K. N. V. B. ter sprake gebracht. De heer Berkhouwer (v.v.d.) had geen be zwaar tegen het toelaten van 'n klein gokje, maar er moet gelijkheid zijn van hen die aan de K.N.V.B.-pool deelnemen en de andere Nederlanders. Jkvr. Wttewaall v. Stoetwegen zeide dat van prot. chr. zjjde de voetbalpool met beslistheid wordt afgewezen. De heer Meulink (a.r.) de kwestie der verkeersveiligheid besprekend achtte het onjuist de bloedproef ver plicht te stellen. Hij vond verplicht stelling in strijd met de geest van ons strafstelsel. Te ruim elf uur werd de vergadering verdaagd tot hedenmid dag. „STIJGING VAN ONGEKENDE OMVANG De lieer Dekker, penningmeester van de coöperatieve diepvriesvereniging ,,Zaamslag G.A.", bewondert met vrouw en dochter de nieuwe aan winst in dit Zeeuwsch-Vlaamse dorp, welke inrichting dinsdag officieel ge opend werd. fFOTO P.Z.C.) Beperking verrekenprijs; afschaffing subsidie. Het bestuur van het produktschap voor zuivel wil de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening adviseren de verrekenprijs voor con- sumptiemelk voor liet lopende melk prijsjaar op niet meer dan ongeveer 2 cent per kg boven de garantieprijs te stellen. Met betrekking tot de sub sidie op consumptiemelk staat liet produktschap een algehele afschaf fing van de subsidiëring voor en doorvoering in één keer van de hier uit voortvloeiende prijsverhoging van de consumptiemelk. Dit blijkt uit het concept-advies aan de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorzening, dat op de openbare vergadering van het pro duktschap voor zuivel, op heden, woensdag 30 januari behandeld zal worden. Trein kraakte tractor met aanhang Voorts wordt in het concept-advies aanbevolen bij het verlenen van zui- velwaardetoeslagen op consumptie melk de tot dusverre gevolgde werk wijze voor het lopende melkprijsjaar te handhaven, met het oog op een regelmatig en ongestoord verloop van de consumptiemelkvoorziening. De prijsstijging van de con sumptiemelk zal, meent het be stuur van het produktschap, van een ongekende omvang zijn, als deze stijging zowel de te ver wachten verhoging van de ver rekenprijs omvat, als ook het af schaffen van de subsidie. Toch moet deze prijsstijging in één keer geëfectueerd worden, aldus het concept-advies, want een etappegewijze doorvoering van de vereiste prijsverhoging zal iedere keer een omzetverminde- ring tot gevolg hebben, waar door steeds een herziening van de desbetrefende kostenmarges noodzakelijk zal zijn. Dit draagt in versterkte mate bij tot een instabiel prijsniveau, waarbij de afzet van consumptiemelk, aldus de concept-brief aan de minister, zeer zeker niet is gebaat. Het bestuur meent, dat de prijs verhoging zal dienen te geschieden omstreeks 1 juli a.s., tegen welke datum de regering voornemens is maatregelen te treffen, o.a. met be trekking tot een huurverhoging, waarbij naar het bestuur aanneemt, looncompensatie eveneens aan de orde zal komen. BIJ algehele afschaffing van de subsidie, vervolgt het concept-ad vies, dient ook de extra-subsidie van 0,75 per 100 liter consumptie melk voor het westen van Neder land te vervallen. Ditzelfde geldt voor de extra-subsidie van gemid deld 5,per 100 liter consump tiemelk in de volle-melk gebieden in Zeeland en op Goeree-Overflak- kee. Het is redelijk, aldus het be stuur, dat de consument het meer dere melkvet ook betaalt. Het bestuur deelt tenslotte mede, zich er van bewust te zijn, dat een zo aanzienlijke prijsverhoging tot een grote daling van het verbruik zal kunnen leiden. Wiegerde Deutsche Werft orders van Niarchos? Het weekblad Der Spiegel bericht, daftde Deutsche Werft te Hamburg orders van de Griekse reder Niar chos voor de houw van 10 enorme tankschepen heeft geweigerd. Onder de schepen, die N "hos had willen bestellen, waren ;gens het blad vaartuigen van 150.000 ton. Het blad schrijft, dat de scheepswer ven de al te hevige omwenteling in de scheepsbouw wensen af te rem men. Zij moeten enorme bedragen investeren om te kunnen voldoen aan de vraag naar steeds grotere schepen en zij verdienen meer aan de bouw van een reeks kleine sche pen dan aan de vervaardiging van één superschip. Van de Deutsche Werft is nog geen commentaar op dit bericht verkregen. De grafische kunstenares mejuffrouw Jo Mogendorff uit Amsterdam, heef: de jaarlijkse zogenaamde „Prix de la cri tique" van de Nederlandse sectie van de „Association internationale des critiques d'art" gekregen. De prijs, die leder jaar door de Nederlandse sectie wordt toege kend aan beeldende kunstenaars, bestaat ditmaal uit het arrangeren en de aanbie ding van een tentoonstelling, die in juni in Amsterdam zal worden gehouden. Dinsdagmorgen gebeurde op de Kle- verskerkseweg te Middelburg, dicht bij de ingang van het terrein van de coöperatieve Iandbouwvereniging „Ei land Walcheren", een ongeluk, dat 'n vrij grote ravage teweeg bracht, maar gelukkig van minder ernstige aard Was. Persoonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor, hoewel de schade vrij groot was. Om ongeveer tien minuten voor ne gen reed een tractor, bestuurd door de landbouwersknecht J. D. uit Me- liskerke, met twee met stro geladen aanhangwagens over de Kleverskerk- seweg. D. moest zijn lading afleveren bij „Eiland Walcheren". Alvorens de ingang in te draaien, gaf hij eerst voorrang aan enkele auto's, die uit de richting Middelburg kwamen. Hierna draaide hij het terrein van de coöpe ratieve Iandbouwvereniging op, maar op het moment, dat de wielen van de tractor de rails van de langs de weg lopende spoorlijn raakten, kwam de tractor in botsing met een locomotor met twee treinwagons van de N.S., bestuurd door de machinist L. O. uit Souburg. De tractor en de eerste aanhangwa gen werden naar rechts gesmeten en tien meter met de locomotor meege sleurd. Grote balen stro werden over de weg geslingerd, zodat in weinige ogenblikken een ware ravage ontstaan was. De tractor werd stevig in elkaar gedeukt, terwijl ook de aanhangwa gen beschadigd werd. De chauffeur van de tractor werd van zijn voertuig geslingerd hoe, kon hij niet vertellen maar kreeg wonder boven wonder geen letsel. Ook de treinmachinist kwam met de schrik vrij. Deskundigen in Teheran bestuderen de mogelijkheid van de aanleg van een „drijvend eiland" dat met de tanks in Abadan verbonden zal worden door mid del van een „zeelijn" en het laden van supertankers in volle zee mogelijk moet maken. FELLE REDE VAN BURGEMEESTER WAGNER Mevrouw My er (Israël) weigert om met zijne Majesteit te lunchen Het Wereldgebeuren Kous op de kop Pierre Poujadc heeft het afgelo pen weekeinde lelijk op zijn neus gekeken. Het was de eer ste keer in zijn leven dat hij zich kandidaat stelde bij verkiezingen. Dat was uiteraard gebeurd met veel tamtam en met grote woorden. Zo had hij op verkiezingsvergaderin gen uitgeroepen: „Wie een bom zou willen gooien in de Nationale Ver gadering, moet op mij stemmen..." Het ging om een vacature in die zelfde Nationale Vergadering. Mr. De Moro-Giafferi, een der bekendste Franse advocaten, lid van het parle ment, is onlangs overleden. Zijn plaats moest worden bezet. Daar voor was een tussentijdse verkie zing nodig in het eerste district van Parijs (de linkeroever). Toen Pou- jade's kandidaat in de eerste ronde het loodje had gelegd, trad de leider van de beweging ter bescherming van de winkeliers en handwerkslie den, voor de tweede ronde in eigen persoon in het strijdperk. Het was echter niet de volksmenner Poujade, die de zetel tenslotte veroverde, doch de heer Jean Tardieu, ook van da rechterzijde, maar gematigd. Plena kreeg de kous op de kop. Er is dezer dagen in Frankrijk een belangwekkende studie over het poujadisme versche nen- De Nationale Stichting voor de Politieke Wetenschappen heeft dat verschijnsel onder de loep genomen en vooral de heer Stanley Hoffmann heeft in die studie rake dingen ge zegd. Onder meer werd een beschrij ving gegeven van de handigheid om niet te zeggen de gewiekstheid waarmee de oprichter van de be weging zich wist te ontdoen van ri valen en tegenstanders. Pierre vond het nog mooi ook: li ij heeft tenminste zijn tevredenheid met het boekje betuigd. Maar die tevredenheid bewijst nu niet benaald dat Pierre Poujade een intelligent man is. Want over zijn beweging worden in de studie zulke harde no ten gekraakt zij is wispelturig, zij bedient zich van een „mythologie" en beheert haar financiën met een onrustbarende geheimzinnigheid dat hij alle reden zou hebben om alle exemplaren op te kopen en op die manier ervoor te zorgen, dat zo weinig mogelijk mensen liet werk zouden lezen In dat boekje staat ook, dat de in terne organisatie wel in orde is. De president heeft alles voor het zeg genmaar op het ogenblik heert het er de schjjn van, dat ook in zijn naaste omgeving steeds minder naar hem wordt geluisterd. Een maand ge leden deserteerde zijn „eerste luite nant", Jean-Maurice Demarquet. En ook de „tweede luitenant", Jean-Marie le Pen, heeft de benen genomen. Hij was bij de verkiezing van het afgelo pen weekeinde zelfs een van Poujade's concurrenten en wist 35.748 stemmen méér te behalen dan zijn vroegere pre sident, die er 19.906 kreeg. (De win nende conservatief sleepte er niet minder dan 170-953 in de wacht!" Blijkbaar is er iets veranderd In de mentaliteit, sedert Poujade's partij een jaar geleden bij de algemene ver kiezingen niet minder dan 52 zetels won in de Nationale Vergadering. Waarschijnlijk hebben de Fransen bemerkt, dat Poujade alleen maar in het negatieve kon kri tiseren, maar dat het hem ontbreekt aan de gaven om een werkelijke bij drage te leveren ter verbetering van de toestand in het land. Poujade eiste minder belasting, maar er is van zijn beweging nog geen enkel voorstel ge komen, hoe de Franse economie zich dan wel moet bedruipen. Met de com munisten staat Poujade's club afwij zend tegenover nauwere economische samenwerking binnen Europa. Maar de meerderheid van de Fransen is zich ervan bewust, dat hun land van een gemeenschappelijke markt en een pro ject als de Europese atoomgemeen schap alleen maar kan profiteren. Misschien is het waar, dat heel Frankrijk moeite heeft, om zich aan te passen bij het heden en niet te leven Xn liet verleden, toen Frankrijks in vloed in de wereld veel groter was dan nu. Maar Poujade is ook in dit opzicht een extremist. De anti-belastingcam pagne. waarmee zijn politieke activi teit begon, was al een bewijs van het feit, dat hij niet met zijn tijd mee ging. Het was nuttig, te wijzen op de vele feilen, die Frankrijks fiscus vertoonde, maar de winkeliers en handwerkslie den moest daarnaast worden gewezen op 'de noodzaak tot modernisatie. Dat zou een positieve bijdrage zijn geweest om hun welstand te verhogen. De tus sentijdse verkiezing op de Parijse lin keroever bewijst, dat Poujade's in vloed nu taant, en dat de opbouw het wint van de afbraak. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is dinsdagochtend, aan boord van het Amerikaanse passagiersschip „Constitution", in de haven van New- York aangekomen. De „Constitution" werd bij de vaart in de baai van New York vergezeld dcor een aantal Amerikaanse torpedobootjagers. In de haven gingen de koning en zijn gezelschap op een kustwachtvaar tuig over, waar aan het vereiste onderzoek door douane-, gezondheids- en immigratiepersoneel werd voldaan. Daarop gingen koning Saoed c.s. aan boord van een onderzeebootja ger, die het hoge gezelschap naar de landingspier bracht. Een 65 man sterke marinekapel en een korps mariniers verwelkomden het vorstelijke gezelschap. Er waren geen functionarissen van de stad of de staat New York ter begroeting aanwezig. Wel stond een speciale afdeling van het New Yorkse politiekorps opgesteld. De burgemeester van New York, Robert Wagner, had verklaard dat Over Saoed zei Wagner onder meer: ,,Deze koning zegt dat het wettig is er slaven op na te houden, hij beweert dat Joden niet deugen als militaire vliegers en dat een r.-k. priester geen mis Dehoort op te dragen, waaraan hij dan nog toevoegt dat wij ons tot het oosten moeten richten, om te verne men hoe alles eigenlijk wel zou moeten lonen. Wat 'ilc hier zeg, denkt het Ameri kaanse volk en het kan mij niet sche len, of men dit nu diplomatiek vindt of niet", aldus burgemeester Wagner. Thomas Nieison. hoofdinspecteur van de politie van New York city. had bepaald dat het motorescorte dat ko- ning Saoed op zijn tocht door New j York begeleidde, voor alle rode ver- keerslichten moest stoppen, terwijl I ook de snelheidsvoorschriften moesten worden -ageleefd. Koning Saoed bleef gisteren in New York. Vandaag vertrekt hij in Eisenhowers persoonlijke vlieg tuig naar Washington, waar hij, persoonlijk door de president op het vliegveld zal worden begroet. Der eer is nog geen andere bezo - ker voor koning Saoed ten deel ge vallen. zijn stad koning Saoed niet offici eel zou ontvangen. Hij voegde hieraan toe dat het-1 zelfde zou gelden voor president Tito van Joego-Slavië wanneer de- J ze ooit een bezoek aan New York heeft uitnodiging van Hammars- zou brengen. -Jold met koning Saoed te lun> PIERRE POUJADE verslagen volksmenner.. Golda My er. Israëlisch buitenlandse zaken, i cben. van de hand gewezen. Hoofdingenieur P.T.T. in Amerika overleden De hoofdingenieur van de P.T.T.. ir. H. Kuiper uit Den Haag is maandag in de Amerikaanse stad Detroit over leden. Hij is uit het raam van zij-, hotelkamer gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5