OOK ZAAMSLAG KREEG EEN DIEPVRIESINSTALLATIE WALCHEREN Agenda KLOVENIERSDOELEN" KRIJGT EEN FRAAI TORENTJE MARKTBERICHTEN MEER VOORLICHTING KWEKEN BIJ DE CONSUMENTEN WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT 6 DOORTASTEND VERENIGINGSBESTUUR Burgemeester H. D. Trimpe verrichtte de opening Zaamslag1 heeft thans ook een diep vriesinrichting:. Het keurig verzorgde gebouwtje aan de Stoofstraat, waar in de 36 diepvriescellen zijn onderge bracht en dat dinsdagmiddag onder grote belangstelling door burgemees ter H. D. Trimpe officieel werd geo pend, kan tot 'e best geoutilleerde in Zeeland worden gerekend. In de bovenzaal van het café van de heer R. van der Veke verwelkomde de voorzitter van het bestuur van de coöperatieve diepvriesvereniging „Zaamslag" G.A., de heer J. J. de RegtDekker, de vele aanwezigen, waarna hij een kort overzicht gaf van de geschiedenis van de totstandko ming van de inrichting. Aanleiding daartoe vormde een tweetal lezingen over deze aangelegenheid, gehouden door mevrouw Van Kruiningen Erasmus en mevrouw KosterSchee- Ie. Een commissie werd gevormd, waarin zitting hadden de dames Van der WaaVan Nieuwenhuyzen, KosterScheele en DekkerHaak. Dank zij het intensieve werk van deze commissie kwam men in september j.l. tot de vorming van een voorlopig bestuur, waarna in oktober, toen 28 deelnemers zich hadden aangemeld, kon overgegaan worden tot de verkie zing van een definitief bestuur. De heer De Regt wees er verder op, dat het gebouw, hoewel doelmatig inge richt, toch sober is gehouden, met de mogelijkheid tot uitbreiding is reke ning gehouden. Burgemeester H. D. Trimpe, die daarna het woord voer de, bracht hulde voor de doortastend heid van het verenigingsbestuur, een doortastendheid, die door het ge meentebestuur ten zeerste wordt ge waardeerd en waarmede het algemeen belang zeer zeker is gediend. De heer Trimpe huldigde verder mevrouw Koster-Scheele en de dames die het benodigde doorzettingsvermo gen hebben opgebracht. Htf roemde de Ned. bond van middelbare en hogere technici In de „Prins van Oranje" te Goes werd een vergadering gehouden door Zeeuwse leden van ae Nederlandse bond van middelbare en hogere tech nici met het doel een zelfstandige af deling voor Zeeland van deze bond te formeren. Nadat de bondssecretarls, de heer J. Eering, de voordelen van een zelf standige afdeling had uiteengezet, waarbrj hij vooral de nadruk legde op een beter contact tussen de leden on derling en een inniger binding met 't algemeen bestuur via een afdelingsbe stuur, kon dit laatste worden samen gesteld. De heer M. van Doorn uit Goes zal de voorzittershamer hante ren, terwjjl de heer C. van Loon uit Vlissingen als secretaris en de heer H. Beltman als penningmeester zal op treden. Van de gelegenheid werd door de bondssecretaris gebruik gemaakt eni ge voor de leden belangrijke vragen aan de orde te stellen en deze nader toe te lichten. Na de vergadering nog te hebben opgewekt tot propagandistische acti viteit bij de niet georganiseerde col lega's, sloot de nieuwe voorzitter deze oprichtingsbij eenkomst. ZUID-BEVELAND RAAD KLOET1NGE Aantal kleine voorstellen vlot onder hamer door In de raadsvergadering te Kloetln- ge gingen tal van kleinere voorstellen zonder meer onder de hamer door. Aan J. A. Hoogstrate werd een ge deelte van de vuilnisstortplaats in ge bruik gegeven voor f 119,80 per jaar. In het raadsbesluit inzake de uitke ring-ineens (6 procent) aan het ge- meentepersoneel, werd de datum van 1 september alsnog gewijzigd in 1 juli 1956. Ook enkele andere salarlsvoor- stellen werden goedgekeurd. Op de tweesprong StellewegHeer nis.se weg zal een lantaarn worden geplaatst. De stichting Gezinszorg voor Goes e.o. kreeg over 1956 een subsidie van f 375,22 toegekend. De premiewoning Pr. Bernhardstraat 17 werd aan P. C. Dalebout verkocht voor f5600. Naar aanleiding van een opmerking van de heer J. Leijs (p.v.d.a.), dat er nog wel meer liefhebbers voor deze woning zijn geweest, werd op suggestie van de heer J. Q. C. Lenshoek (v.v.d.) be sloten een wachtlijst aan te leggen van hen, die een woning zouden wil len kopen. Een krediet van f 4450 werd toegestaan voor het egaliseren van het bouwterrein aan de Verl. Ko ningin Wilhelminastraat en de Lewe- straat. De heer Leijs informeerde daarbij naar de zijkantweg en de bo men aan de Lewestraat, die nog geen gemeente-eigendom zijn. Ook gaf hij in overweging, tegelijk een sloot aan de Achterstraat te dempen en het ter rein achter het Armenhuis gelijk te maken, om als speelplaats voor de jeugd te kunnen dienen. In verband met uitvoering van het uitbreidingsplan werd besloten tot ruiling van de woning met tuin en schuurtje aan Kerkplein 13 tegen de smederij met erf. Kerkplein 11, van de heer G. L. Slabbekoorn. Een schrij ven van het I.Z.A. om toetreding tot deze ziektenkostenregellng werd op nieuw voor kennisgeving aangeno men. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Liere de aandacht op de straat lantaarns in de Pr. Bernhardstraat, die nogal eens weigeren. Als laatste kwam de heer D. Koster (c.n.) aan het woord die uit de mond van de burgemeester vernam, dat in derdaad het bestuur van de zondags school aansprakelijk is gesteld voor enkele ruiten die in de oude school werden vernield. Het zal gewenst zijn, dat het bestuur meer surveillance vraagt in de periodes dat de zondags school van het gebouw gebruik maakt. De gemeente kan er maar niet mee blijven doorgaan om het vernieuwen van vernielde ruiten te betalen. goede Inrichting van het gebouw, waarbij men van de gulden midden weg heeft gebruik gemaakt. Het gezelschap begaf zich vervol- Sens naar de Stoofstraat, waar de eer Trimpe na een korte toe spraak met een door Miep Dekker aangeboden sleutel de deur ont sloot. Na de bezichtiging van het gebouw volgde in de zaal van de heer Van der Veke nog een samenzijn, tijdens het welk o.a. het woord werd gevoerd door de consulente voor het land- bouwhuishoudonderwijs der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, mej. Van der Leedcn, de installateur, de heer F. Hough, die een fraaie klok aanbood en de heer J. van der Stoep, die namens het Centraal Bureau te Rotterdam sprak. Kynologenclub Zeeland in oprichting Zaterdagmiddag hebben verschil lende hondenliefhebbers uit de gehele provincie in Middelburg een bijeen komst gehouden om de mogelijkheid te onderzoeken te komen tot oprich ting van een kynologenclub Zeeland. Daar uit de besprekingen duide lijk bleek, dat voor de oprichting van een dergelijke vereniging vol doende belangstelling bestaat, werd uit de aanwezigen een commissie ge vormd. Deze commissie, bestaande uit de heren Baak te Waarde, Griep te Hansweert, C. Joziasse en A. Blok te Middelburg, zal de plannen uitwerken om tot een definitieve op richting van de club te komen en de oprichtingsvergadering voorbereiden. Bij de raad van beheer op kynolo- gisch gebied in Nederland .gevestigd te Amsterdam, zal een voorlopige erkenning worden aangevraagd. De in oprichting zijnde vereniging stelt zich ten doel: 1. de kynologen en aspirant-kyno- logen in Zeeland te organiseren en elkaar in de hondcnlicfhebberij zo veel mogelijk behulpzaam te zijn; 2. de leden te adviseren bij het fokken en/of bij de aankoop van honden; 3. de hondensport te propageren door het houden van club-matches en shows. (Advertentie/ RAAD WESTKAPELLE Weinig waardering voor Streekplan Walcheren Ook de raad van de gemeente West- kapelle heeft in haar vergadering van maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester rar. M. Tydeman, haar bezwaren geuit tegen de herzie ning van het streekplan Walcheren. In zijn geheel vindt de raad de voor gestelde wijziging te ingrijpend voor het huidige karakter van Westkapelle. De raad zou namelijk het landelijk karakter van het dorp gaarne willen behouden, ondanks de grote stroom van toeristen. De bouw van zomerwo ningen tussen Kreek en provinciale weg kan dan ook de goedkeuring van de raad niet wegdragen. Ook het bungalowterrein acht de raad om de zelfde reden te groot. Voorts is de raad van mening, dat de volgende ver deling van de bestemming van enige kavels toegepast moet worden: a. kampeerterrein voor tenten en b. ter rein voor tenten, caravans en kam- peerhuisjes. Burgemeester Tydeman zeide ln zijn nieuwjaarsrede, dat het belangrijkste object voor 1957 het uitbreidingsplan is. Aan verfraaiing van het dorp wordt de volle aandacht besteed, zo zei de voorzitter en hij vroeg hiervoor begrip en medewerking van de bevolking. Het gedrag der Ambonezen beschouw de mr. Tydeman als betreurenswaar dig, maar desondanks vroeg hij be grip voor deze bevolkingsgroep. Wet houder W. Gabriëlse Azn. dankte de voorzitter namens de raad. Een twee tal binnenterreintjes werd verkocht aan L. Simonse en W. Huibregsen. Een verzoek van de gebroeders Van Rooijen tot wijziging van de bouwver gunning werd ingewilligd. Ten behoe ve van de beide scholen zal een film projector worden aangeschaft. KAMPERLAND Ledenvergadering „School met de Bijbel" „De school met de bijbel" te Kam perland hield vorige week haar leden vergadering. Na een openingswoord, van de voorzitter, de heer A. Klap, werden de gebruikelijke jaarversla- fen voorgelezen door de secretaris, de leer A. Bujjze en de boekhouder, de heer I. Tange. De aftredende be stuursleden de heren, A. Buijze en M. J. Marcusse werden herkozen. Na ver- x uitgebracht te hebben, waaruit onder andere bleek dat de school be zocht wordt door 132 leerlingen, sloot de heer I. Tange, hoofd der school de vergadering, die goed bezocht was. VANDAAG Middelburg Electro: „Ruiters van de nacht", (14 jaar), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Marcelino". (alle leeftijden). 19 en 21 uur; Luxor: „Honderd moedertjes van zestien", (alle leeftijden), 20.00 uur; Britannia: „Lieve schim", toneel door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, 20.00 uur; Arlënsgebouw: lezing door pater L. de Bruyn, voor K.A.B.. 20.00 uur. Goes Grand: „Marcelino", (alle leef tijden), 20.00 uur. Terneuzen Luxor: „De schaduw van Zorrow". (14 jaar), 20.00 uur; Con certgebouw: uitvoering L.J.G. en Z P.M., 19.30 uur. Oostburg Ledeltheater: „Eskader 8 keert terug", (1> Jaar), 19.30 uur. Veel animo voor een woning Naar gemeld is aan de woningbouw vereniging „Gemeenschappelijk Be lang" te Vlissingen vergunning ver leend tot de bouw van 89 woningwet woningen. Er werden sindsdien bin nen enkele weken reeds meer dan 70 brieven van gegadigden voor een de zer woningen bij het bestuur ontvan gen. Aangezien de reeds bestaande wachtlijst meer dan 500 gegadigden telt, heeft het bestuur de inschrijving reeds meer dan een jaar stopgezet. De thans binnengekomen brieven moeten (helaas) terzijde worden gelegd, zo deelt men ons mede. M. C. Verheijen wethouder in Zierikzee Opvolger van J. Catshoek De gemeenteraad van Zierikzee heeft dinsdagavond de heer M. C. Ver heijen (arb.) met algemene stemmen tot wethouder gekozen in de vacatu re, ontstaan door het bedanken van de heer J. Catshoek. Deze werd door de voorzitter, mr. F. T. Dijckmcestcr, lof toegezwaaid voor zijn werk in het belang van Zierikzee; in de raadsver gadering van februari, waarin de heer Catshoek voor bet laatst ook als raadslid aanwezig is, zal de scheiden de wethouder officieel worden ge huldigd. Op de raadsvergadering ko men wij nader terug. Schulte ploegleider in de Ronde van Nederland? Gerrit Schulte zal waarschijnlijk in de Ronde van Nederland, die van 6 tot en met 13 mei wordt gehouden, fungeren als leider van een ploeg jeugdige renners. Hij heeft tot opdracht een ploeg te formeren van jonge profs (en even tueel onafhankelijken) die in de toe komst mogelijk tot de prominente Ne derlandse renners kunnen gaan beho- J9 (Slot van pag 1) aan de Oost-Indische Compagnie, die er een recrutendepot in vestig de. In 1795 werd het gebouw tot militair hospitaal ingericht, welke bestemming het tot 1956 had. En vermoedelijk 19591960 zullen vro lijke jongens- en meisjesstemmen binnen de muren schallen, want zoals bekend, zal met het nieuwe deel de gerestaureerde doelen het Middelburgs Gymnasium worden. De fraaie voorgevel naar een ont werp van een onbekende bouwmees ter op een plint van zandsteen opge trokken in baksteen met banden en kruiskozijnen van hetzelfde materiaal is dertien traveeën breed met een dominerende Bredeman de Vnes-top in het midden en twee sierlijke dak kapellen ter weerszijden. Deze gevel ziet er nog vrij gaaf uit, zodat er niet zo heel veel aan gebeuren moet. LEEUWEN KOMEN TERUG Het voor de gevel aangebrachte dub bele bordes met balustrade van zand steen zal weer in zijn oude luister hersteld worden. Ook zal de balus trade weer versierd worden met de vier leeuwen, die de wapens van Zee land en Middelburg torsen. Deze vier VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer in totaal 2848. Weektotaal 4569. Vette koeien en ossen 540. Gebruiksvee 658. Vette kalveren 140. Nuchtere kalve ren 757. Varkens 82. Biggen 133. Paarden 79. Veulens 2. Schapen of lammeren 303. Bokken of gelten 19. Prijs In cents per kg le kw. 2e kw. se kw. 300—320 286—296 276—288 310—335 290—310 270—290 Vette koeien Vette kalveren Slachtpaarden 245 215 Prijs in guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 450 350 275 Nuchtere kalveren 65 58 46 Biggen 54 46 40 Schapen 135 120 100 Lammeren 125 110 95 Kalf koeien 1125 975 750 Melkkoeien 1125 975 750 Vare koeien 820 700 600 Vaarzen 775 675 475 Pinken 540 440 340 Vette koeien, aanvoer: als vorige week: handel: tamelijk; prijzen: vooral niet la ger. Vette kalveren, aanvoer: even klei ner; handel: goed; le kwaliteit ruim prijshoudend: 2e en 3e niet hoger ln prijs. Graskalveren, aanvoer: als vorige week: handel: tamelijk; vooral niet lager ln prijs. Nuchtere kalveren, aanvoer wat groter; handel: redelijk; staande prijzen, Biggen, aanvoer: Iets ruimer; handel: kalm; niet geheel prijshoudend; Slacht paarden, aanvoer: korter; handel: goed; wat stijver ln prijs. Schapen, aanvoer: even groter; handel: stroef; niet geheel prijshoudend. Lammeren, aanvoer: even groter; handel: stroef; niet geheel prijs houdend. Kalfkoeien, aanvoer tamelijk; handel: redelijk; wat stijver ln prijs. Melkkoeien, aanvoer: tamelijk; handel: redelijk: wat stijver ln prijs. Vare koeien, aanvoer: matig; handel: stroef; prijzen: ongewijzigd. Vaarzen, aanvoer: iets ruimer; handel: lui; prijzen: stabiel. Pinken, aanvoer: iets ruimer; handel; lui; prijzen: stabiel. CHR. MIDDENSTANDERS VERGADERDEN Vergaderbezoek in Middelburg is slecht Hoewel de heer Jac. Allewjjn jr., de voorzitter van de Christejjke Midden standsvereniging te Middelburg, tijdens de dinsdagavond in het Schutters hof gehouden jaarvergadering zijn kort jaarwoord verre van optimistisch liet klinken, heeft deze bijeenkomst dank zij de medewerking van de decla mator Anne Holtrop en het muziekgezelschap van mevrouw Zee een buiten gewoon aangenaam karakter gehad. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de middenstanders alleen maar bjj de pakken neerzaten. Verre van dat zelfs. Toch ziet het er voor de middenstand over het algemeen niet zo erg best uit, volgens de heer Allewijn. Uit de financiële maatregelen van minister Hof- stra was het de voorzitter-namelijk gebleken, dat de bewindsman nu niet di rect een vriend is van de middenstand. Weliswaar is er sinds de nieuwe re gering niet veel veranderd voor de middenstand, maar toch juist genoeg zo zei de heer Allewijn. „Wij zijn een overbodig instituut", zo stelde hij het scherp. En de in het leven geroepen consumentenbond denkt er precies zo over. De voorzit ter van deze bond heeft zelfs in een radiorede opgeroepen tot een koop staking. Dit is gelukkig niet doorge gaan, zo merkte dc heer Allewijn op, maar wij middenstanders hebben mo menteel bepaald geen behoefte aan dergelijke poujadistische bewegingen.. Om te bewijzen dat wij bestaans recht hebben, is het nodig dat er meer voorlichting gekweekt wordt bij de consumenten. Maar dat brengt ook de noodzaak met zich mee om ons te organiseren. Hier mee raakte de heer Allewijn een teer punt, want hiervoor had hij reeds opgemerkt, dat de interne gang van zaken in de vereniging en met name het vergaderbezoek uitgesproken slecht is geweest. Van de vier vastgestelde vergade ringen kon er zelfs één wegens on voldoende belangstelling niet door gaan- Dit vervulde de voorzitter met zorg en hij riep de (thans in groot aantal opgekomenaanwezigen op om de ver gadering trouw te bezoeken. „U moet zich bewust zijn, dat U lid bent van een principiële vereniging", aldus de heer Allewijn die in dit verband meedeelde* dat ook het bestuur reeds stappen ondernomen heeft voor een grotere propaganda. Ook wat betreft de samenwerking met de andere hoofdstedelijke middenstandsvereni gingen kan het bestuur binnenkort nadere mededelingen doen. SOEPELER REGELING. Tot slot merkte de voorzitter op, dat minister Zijlstra voor 1957 een soepe ler regeling aangekondigd heeft. „Als minister Hofstra daar dan ook maar van overtuigd is". Ook uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Olthoff jr. bleek, dat het geen uitstekend jaar voor de middenstand is geweest. Het jaar 1957 zag de heer Olthoff dan ook als een jaar met veel zorgen worden, een jaar, waarin het noodzakelijk is zich nog meer te organiseren. Verheugend noemde de secretaris de toegenomen activiteiten van de vereniging un 1956. Het financiële leven der vereniging kan gezond genoemd worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Olthoff jr. en J. Oliemans herko zen. Tussen de monotone gang van jaarverslagen en benoemingen zorgden declamator en muziekge zelschap zowel voor een ernstige als een vrolijke noot. De heer An ne Holtrop uit Soest (bekend door zijn optreden voor de NCRV-ster- avonden) declameerde op voor treffelijke wjjze een ernstige voor dracht (voor de pauze) en een parade van humoristische schetsen (na de pauze). Als eerste vertelde hij het verhaal van de twaalfde ko ning van Godfried Bomans, waarin aan het eind de oplossing gegeven wordt voor de vele problemen, die velen zich vandaag de dag op hun weg gesteld zien. Na de pauze volgde een meer vro lijker noot met o.a. enkele werkjes van Hans Christian Andersen en Si mon Carmiggelt. Ook in dit genre toonde Anne Holtrop zich een mees terlijk declamator. Ondanks de korte tijd van voorbe reiding (een daggaf ook me vrouw Zee met haar musici enkele staaltjes van verzorgd samenspel ten beste, die hogelijk gewaardeerd wer den. Vooral tijdens de pauze speelde dit ensemble, bestaande uit piano, vio len. accordeons en cello, op prima wij ze enkele lichte muziekstukjes. Nadat ds. E. Durkstra, herv. predi kant te 't Zand. nog gesproken had, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. AARDAPPELBEURS GOES 29 Januari. De prijs van kleiaardappe- len was heden als volgt: Bintje6, 35 mm. opw„ blnnenl. sort 8.75—9. Bevelanders, Idem 12.5013.50. Meerlanders, kiem 11.60 —12. Koopmans Blauwe, idem 1212.50. Alpha 8.50—0. Furore 12. Er is geen vraag voor export. Alle prijzen per 100 kg.; ge leverd aan de sorteerinrichUng, sorteer- kosten voor rekening van koper. Voeder- aardappelen 4.— per 100 kg. Stro- en ruwvoeder: Naar stro Is prak tisch geen vraag. Stro van tarwe p. ton, draadgeperst af boerderij 50—62.50. Gerst, tdem 52.50—55. Haver, Idem 40—45. Gr. erwten, Idem 7580. Schokkers, Idem 70 75. Lucerne, idem 150160. Voederbieten per ton, af bedrijf 20—22. Ten aanzien van uien zij vermeld dat er geen handel ls. Granen en peulvruchten: Tarwe, boe- rensohoon basis 17 •/•vocht af boerderij 26.50—27. Gerst, Idem 23.50—25. Haver, Idem, 15 23—28. KI. gT. erwten, boeren schoen af boerderij 33—40. Schokkers, Idem 5060. Bruine bonen. Idem 4055. Lijnzaad, slag 46—50. Maanzaad 140—170. Vlas: Goede kwal. gerepeld vlas per kg. 0-15—0.21, afwijkende kwal. 0.10—0.15. Goe de kwal. ongerepeld vlas per kg. 0.150.18 afwijkende kwal. 0.08—0.15. Ongerepeld vlas met N.A.K. gekeurd zaad 0.01 per kg. hoger. EIERNOTERING GOES Bericht van handelaren. Kipeieren 9 cent. Poelje-eieren 8 cent. Eendeieren 8 cent. Kalkoeneieren 16 cent. Ganseieren 20 cent. VEILING V.V.Z.B. GOES 29 Januari. Export- en Industrieveillng: Goudreinette ST 75-80 47. ST 65-75 30—31, H 75-85 47.70, H 65-75 29.20—30.55. H 60-65 20.30, II 13—16, keuken 28.10, fabr. 16.10— 16.40, kroet 3. Jonathan ST 70-75 66. ST 65-70 61, ST 60-65 45, H 75-80 50, H 70-75 48—54, H 65-70 42—44, H 60-65 27.30—29.20, H 55-60 17.40—18, H 6. Golden Delicious H 80-85 82—86, H 75-80 64—82. H 70-75 63— 82. H 6S-70 47—71. H 60-65 39—66, H 55-60 32—35, II 22. L. Calville H 65-75 33—44, H 60-65 36—41. Winston H 65-70 54—63, H 55- 60 39—47. n 13. St. Remy H 70-75 32—35, H 65-70 28—31.20, 25. Conference n 16— 25. Verpakt fruit: Jonathan H 75-80 65—74, H 70-75 59—71, H 65-70 48—67. H 60-63 42. Winston H 75-80 73. H 70-75 74. H 66=70 63. Goudrelnette H 85-90 63, H 80-85 55-60. H 75-80 52. Gewone veiling: Cox Orange Pippin K 56—61, F 25—27. Jonathan K 20—41. F 7— 20. Golden Delicious K 28—51, F 14—32. L. Calville K 22—32, F 14—24. Winston K 30—36, F 16—21. Div. appelen kr. 3.40. Comtesse de Paris K 17, F 10. St. Remy K 29, F 23—25. Conference K 52—59, F 30— 86. VEILING SINT-ANNALAND 29 januari. Uien, bonken 21—22, middel 22.03—22.13, drielingen 21.52, picklers 22.55. Aanvoer 32 ton. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 29 Januari. Aardappelen: Bintjes, bon ken 11, grote 6.809.90. Koopmans Blau we, grote 11.80—12.10. Meerlanders, grote 9.10. Fruit: Golden Delicous 50-60 18, 65-73 47, II 19—25, K 22—40. Goudrelnette 60-65 21, 65-76 32, 75-85 37, II 19, K 19—31. Jonathan 50-60 9—11, 60-65 19—21, 60-70 2946, 65-75 36. II 9—12, K 6—24. St. Remy 60-65 31, 65- 75 30—32, II 28, K 29—32. Groenten: Witlof 21—46. Andijvie 122— 136. Prei U—24. Spruiten (ongesch.) 7—54. Spruiten (schoon) 7—71. Waspeen 55—67. Wijnpeen 3—22. Veldsla 43—53. Veldsla (glas) 230—237. Sla per kg. 136—156. Uien per kg. 5—26. Kroten per kg. 5—20. Schor seneren 49. Koolrapen 2—6. Gelekool 8— 12. Rodekool 6—14. Savoyekool 12—28. Boerenkool 16—29. Wittekool 11—12. VEILING KRABBENDIJKE 29 Januari. Jonathan huishoud 70-75 46 —54. 85-70 40—46, 60-65 28.50—35, 55-60 18 18.20, II 6—11, keuken 25—29, fabr. 7.70— 13. L. Superbe huishoud 80-85 49. 75-80 54— 56 70-75 56—63, 65-70 48—52. 60-65 32—44, 55-60 18. II 612, keuken 2834, fabr. 9 17. L. Calville huishoud 70-80 46, 60-70 33. II 13, keuken 30. fabr. 23. Golden Deli cious huishoud 75-80 74—82, 70-75 63—83, 65-70 50—66. 60-65 33—54, 55-60 2541. II 7— 10, keuken 34.4015.50. f. 10—31. Winston huishoud 70-75 49. 65-70 50. 60-65 37, 55-60 18, II 6, keuken 31. fabr. 15. Goudreinette huishoud 60-65 16.40. Comtesse de Paris huishoud 55-60 21—23. Verpakt fruit: Jonathan huishoud 80-85 61. 75-80 59, 70-75 58. 63-70 53, 60-65 33. L. Superbe ST 80-85 76—83. 75-80 79—86. 70-75 80—85. 65-70 66—69, 60-65 46—52. Winston ST 75-80 73, 70-75 77. 65-70 72. 60-65 68. Goudreinette ST 90-95 59. 85-90 57. 80-85 59. 75-80 53. 70-75 46. 65-70 30. VEILING SCHERPEXISSE 29 Januari. Uien, bonken 22.50, middel 21.75—22.03. drielingen 21.30, picklers 21.50. Aanvoer 13 ton. VISMIJN VEERE 29 Januari. 41 kg. Exportgarnalen 5. 6797 kg. Schar dijn 18-21. leeuwen houden momenteel verblijf in de Waag aan de Balans. Zesender tig (eigenlijk maar 35, want één is er zoek) fraaie boogankers sieren de voorgevel, terwijl het schulnoplopcn- de dak verlevendigd wordt door een aantal dakvensters met pirons. Het monument, dat veel aan luister ver loren had, werd tussen 1910 en 1920 door de bouwmeester J. A. Frcderiks gerestaureerd; toen zijn de kruls- vensters weer hersteld en de toppen en dakvensters opnieuw aangebracht. Rechts van de doelen was vermoe delijk een wat later gebouwd poortje, dat toegang gaf tot het binnenplein. Het bestond uit een rondboog, opge bouwd in afwisseling van blokken zandsteen en hardsteen. Daar 't reeds eerder m ongerede geraakt >s, zal het thans met het gebouwtje van de mili taire wacht afgebroken worden om plaats te maken voor de lokalen van het nieuwe gymnasium. Behoorlijk wat werk moet verzet worden bij de restauratie van de ach tergevel, en dan met name aan de nieuwe toren. De oude toren, die een halve meter uit het lood staat, wordt tot op de fundering gesloopt en ver volgens opnieuw opgebouwd in de zelfde trant als voorheen. Vanuit de Langeviele gezien zal dit torentje straks gaan meespreken in het stads beeld. ACHTERGEVEL De in later jaren aan het torenres tant vastgebouwde woningen, zullen afgebroken worden. Ook moeten grote gedeelten in de achtermuur hersteld worden. Alle vernielde natuursteen en banden van zetsteen moeten ver vangen worden, alsmede alle uitgewa terde stenen. De moeilijkheid hierbij is, dat men geen zandsteen gebruiken mag. Men zal nu proberen andere ste nen bij te passen of de zandsteen uit Duitsland kant en klaar te bekomen. Verder gaat de tegen de muur ge bouwde pomp weg, terwijl deze gevel evenals de voorgevel, fraaie kruisko zijnen zal krijgen. Deze zijn er vroe ger reeds geweest, maar het bovenste deel van de ramen is later dichtge metseld. Ook de deur, die toegang geeft tot het sousterrain, zal vervan gen worden door een raam. Zo zal de achtergevel met zijn negentien zware ankers weer in oude luister hersteld worden. Van binnen wordt de doelen van zij gevel tot zijgevel en van beneden tot boven finaal uitgebroken. Alleen de vier muren en de vloeren blijven ge handhaafd. En daartussen wordt het representatieve gedeelte van het ste delijk gymnasium gebouwd. In het sousterrain komt vanaf links gezien (vóór het gebouw staande) de mensa plus kleedkamer, acht meter in het vierkant groot. Via een open wenteltrapje in de linkerhoek staat de mensa in verbinding met de aula, die er boven komt. Vervolgens krijgt men een ruime foyer van 8 bij 13.70 meter, die gebruikt zal worden voor feest avonden, ouderavonden en dergelijke bijeenkomsten. Via de toren kan men deze foyer bereiken. Daarnaast komt de bibliotheek (5 bij 8 meter) en ver volgens de ruimte voor de centrale verwarming. Deze centrale zal zowel het oude (gerestaureerde) als het nieuwe gebouw verwarmen. Het sous terrain is enkel te betreden via de toreningang op de binnenplaats. OUDERWETSE SCHOUW Vanaf het bordes heeft men toe gang tot de ruimten, die op de be gane grond ingericht worden. Eerst krijgt men een ruime hall van 6 bij 8 meter, van waaruit men de toren weer kan bereiken. Links (weer voor het gebouw staande) w;ordt de grote aula ingericht: 8 bij 16 meter. Hier bevindt zich een ouderwetse schouw met twee mar meren pilaren (de rest van de schouw is op knappe wijze marmer geschilderd die in oude trant hersteld zal worden. Ook wordt hier een gedeelte van de vloer ver hoogd om ais podium te dienen. Alle moerbalken in de zaal, die wordt omgebouwd tot aula, zijn aan de uiteinden totaal weggerot, zodat de overblijfselen ondersteund moesten worden met „standvinken", een bete re naam voor flinke boomstammen.. Het is de bedoeling, dat de oneven moerbalken worden vernieuwd, ter wijl de even aan de uiteinden een nieuwe las krijgen. Naast deze aula komt de leraarska mer (5.30 bij 8 meter) en tenslotte het lokaal voor Latijn, het enige leslo kaal, dat in de doelen wordt gebouwd. Tussen de leraarskamer en de nieuw bouw komt er een gang met een glas wand, waarschijnlijk in eikehout uit gevoerd. Via de toren, waarvan de trap óf stenen treden óf nieuwe houten treden rond de bestaande spil krijgt, bereikt men tevens de zol der. of eigenlijk de twee zolders, want de grote zolder is in vroege re tijden in tweeën gesplitst. Op de bovenste zolder heeft thans de re gen vrije toegang, terwijl het bin nen even hard waait als buiten Ook hier vindt men verscheidene weggerotte balken en spanten. Toch is de prachtige sporenkap nog vrij goed intact en zal op sommige plaatsen van een nieuw dakbeschot worden voorzien. De bestemming van de twee zolders is nog niet duidelijk. Misschien dat de gvmna- siastenvereniging „Nihil Sine Labo- re" er iets mee doen kan. Tenslotte moet er ook het nodige ge beuren aan het dak zelf. Aan de voor zijde is het schuin aflopende dak aan de onderzijde licht omgebogen. Deze bouwtrant wil men nu ook aan het dak van de achtergevel aanbrengen. Dezelfde twee topgevels, die het ge bouw aan de voorzijde sieren, komen er ook aan de achterzijde, hoewel iets groter. De spanten voor de bouw van deze gevels zijn reeds aanwezig. En tenslotte zullen ook de nodige kapotte leien vernieuwd moeten worden. Ir. H. de Lussanet de la Sablonière, de architect voor de restauratie, hoopt dat in april, wanneer dan tenminste de ruil tussen het rijk en de gemeen te tot stand gekomen zal zijn, met het werk begonnen kan worden. Tegelij kertijd zal dan ook begonnen kunnen worden met het nieuwe gymnasium, dat ontworpen is door ir. F. H. Klok ke»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3