In Ambonezenkamp Westkapelle rot het afval tussen barakken WYBERT [TV Zeeuwse Almanak reumatiek ADMINISTRATEUR DER P.Z.C. WERD HARTELIJK GEHULDIGD 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 JANUARL 1957 KIJKJE ACHTER HET PRIKKELDRAAD Onverschillige houding van bewoners Het Aiubonezemvoonoord te Westkapelle met de „hongerstakende" P.N. M.S.-bewoners, dat reeds enige tijd geïsoleerd is voor buitenstaanders, werd dinsdagmiddag enige uren opengesteld voor een tiental vertegenwoordigers van de landelijke en provinciale pers. Het kamp, dat bestaat uit twee grote barakken, waarin de Ambonezen wo nen en uit 'n barak die als kantine is ingericht, biedt een buitengewoon slordige en onfrisse indruk. Etensresten, papleren, vodden, verroeste blikken en dergelijk afval liggen her en der door het kamp verspreid, als bewjjs van de onverschillige houding van de bewo ners. De mensen zelf deden tijdens het bezoek kennelijk hun best een zo slecht mogelijke en onverzorgde indruk achter te laten, hetgeen hen overi gens niet al te best af ging. Hoewel de Ambonezen hun actie 'n „hongerstaking" noemden en zjj be weerden honger te ljjden, was daar van weinig te merken. Integendeel, men kreeg geenszins de indruk, dat deze mensen voedsel tekort komen; ook de ongeveer 120 kinderen niet, die zich al even uitgelaten toonden als de Nederlandse jeugd. In een der kamers van een barak was er een bespreking met enige Ambonezen, die namens alle bewo ners het woord voerden. Zij kwamen met de reeds vaak aangehaalde klach ten tegen de Nederlandse wetgeving, I.e. tegen de Nederlandse regering. Terug naar Ambon of Ceram willen ze niet; wel zien ze mogelijkheden in Madagaskar, dat van Frankrjjk is. De vestiging van de Ambonezen op dit eiland in de Indische Oceaan is namelijk ter sprake gekomen bjj Am- Op de vraag: „Waarom willen jullie naar Madagaskar?", volgde als ant woord: „Och, dat weten we niet!" en verder „Wat ga je daar doen?" „Zullen we wel zien „Als Frankrijk jullie niet toelaat op Madagaskar, wat doe je dan?" „Dan gaan we gewoon door!" Inconsequent Op deze en dergelijke wjjze be antwoordden de Ambonezen de vra gen, die hun werden gesteld. Hoe vol komen inkonsekwent deze mensen zijn, blijkt weer uit het volgende: „Van wie willen jullie steun?", werd gevraagd. „Alleen van de Nederlandse re- ring. Steun van kerkelijke instel lingen of verenigingen weigeren we!" Maar wel eisen zij melkver- strekking aan iedereen, terwjjl „Het Groene Kruis" voor deze melk zorgt, welke vereniging toch zeker geen overheidsinstelling is. Voorts beweerden de woordvoerders «Jat een gedeelte van de kamp bewoners honger moest lijden. Kort daarop vertelde dezelfde spreker, dat men alles onder elkaar verdeelt! Deze Ambonezen, lid van de Partij Nasional Maloekoe Selatan, ver draaien de feiten; zjj geven een volko men valse voorstelling van zaken. Zij weigeren om aan het werk te gaan. Eerst moet* de regering hun eisen in willigen en zolang dat niet gebeurt, zullen zij gevangenen blijven in 't ba rakkenkamp. In heb gemeentehuis volgde na af loop van het bezoek aan het kamp 'n ongedwongen bespreking met burge meester mr. M. Tydeman en de dis trictscommandant der rijkspolitie, majoor W. H. van Ballegoyen de Jong. Hier werd o.m. nog gesproken over de steun, die de Ambonezen kr\j- gen van sympathiserenden. Burgemeester Tydeman was van mening, dat de bewoners van 't kamp te Westkapelle door hun groep de P.N.M.S. gebruikt worden als een „speer op de borst van de regering." De voedselpakketten blijven via de P.T.T. binnenstromen. Ook wordt geld overgemaakt, een bewijs van de steun die ze van buitenaf genieten. Majoor Van Ballegoyen de Jong wees er op, dat de kampbewoners vele voordelen hebben: vrij wonen, vrjj gebruik van licht en water, kolentoe- slag, vrije ziektekosten enz. Ondanks dezo tegemoetkomingen, waarvan veelvuldig gebruik wordt gemaakt ge tuige het feit dat er zo nard werd gestookt dat de ramen geopend moes ten worden, volharden de bewoners in hun houding. Burgemeester Tydeman vertelde nog, dat deze Ambonezen wegens him gedrag een legimitatiebe- wys op grond van de vreemdelin genwet moeten hebben om zich In het openbaar te vertonen. Zij hebben Ook de jeugd' in het Ambonezen- woonoord in Westkapelle doet op standig (FOTO P.Z.C.) een dergelijke kennisgeving gehad, die zij echter in tweeën scheurden. De ene helft was voor de minister, de an dere kwam bij de burgemeester te recht! Mr. Tydeman is te allen tijde bereid de kampbewoners van 'n nieuw legimitatiebewijs te voorzien, maar tot nog toe lieten de Ambonezen niets van zich horen. Ook werden nog diverse mogelijk heden besproken om een einde te ma ken aan de bestaande toestand in het kamp, door de gezinnen te interne ren, of de ouders uit de ouderlijke macht te ontzetten. Een en ander is VAN uitvin TOT WERELDNIEUWS Slavenisse komt weer in het wereld nieuws, maar nu onder aanmerkelijk prettiger omstandigheden dan vier jaar geleden! Drie verslaggevers van de Wereldomroep, onder wie een Ara bier en een Zuid-Afrikaan, braohten namelijk een bezoek aan het dorp, in verband met een uitzending over de wederopbouw in deze bij de februari- ramp 1953 zo zwaar getroffen gemeen te. Vrijdag 1 februari a.s., 's avonds om zeven uur zal men op de 49 meter- WENSEN... Het is moeilijk om in deze dagen nog het geloof in de winter te behou den. De temperatuur schommelt ge staag enkele graden boven het vries punt en zo nu en dan geeft zelfs de zon acte de présence, waarmee het ideaal compleet is. 't. Zou ons niet verwonderenwanneer vandaag of morgen in Zeeland het eerste sneeuwklokje gesignaleerd wordt. Sommige mensen krijgen al iets voor jaarsachtigs in blik en houding en naar ons uit goede bron bekend is, moet menig caféhouder zich geweld aandoen om de stoelen niet op het terras te slingeren, de parasols uit de motteballen te halen en een wei- doorwrochte reclamecampagne op touw te zetten voor verfrissende dranken. Alleen de gedachte dat ze letterlijk van een koude kermis thuis zouden komen, doet hen al die dingen nog nalaten en ge hebt het intussen al begrepen, ook b{j uw cursiefschrij- ver zijn al deze ontboezemingen even- zovele wensen, uaarvan de vader doorgaans ..gedachte'' genoemd wordt. Met diep in het achterhoofd de vrees voor de vorst, voor een re prise van februari 1956, toen het op de valreep nog het wintertje wel ge worden is, om maar eens een variant te plegen op een uitspraak van Wim Kan. Voorlopig echter zullen we de vrees nog als een slechte raadgeef ster beschouwen en elk straaltje zon, elk streepje bóven het vriespunt in dankbare vreugde aanvaarden, met een enkele maal een verstolen knip oog naar een vooralsnog leeg café terras.... band de resultaten van dit bezoek kunnen beluisteren. De radiorepor ters badden gesprekken met oa. de burgemeester en met wethouder Moer land, maar ook met enige andere in gezetenen, waarbij ook de havenkwes tie ter sprake kwam. DANSEN... Dansen en dansen is twee. Dat is met name de laatste maanden weer duidelijk geworden, dank zij de rock 'n roll-rage, die tussen twee haakjes toch niet zo'n bijster wilde rage is geworden. In Amsterdam gaat men de rock 'n roll zelfs „geleid" beoefenen, waarbij kampioenschappen op het spel zullen staan. Alles even keurig, in sportieve sfeer. Zónder relletjes. Bijna zoals dat bij het volksdansen toegaat en deze ganse „rock"-ontboezeming sproot dan ook voort uit een bericht uit Axel, waar in de jeugdherberg „De Bleye Haghe" gedurende het week einde het volksdansen weer eens -be oefend is. Ditmaal waren het de groe pen „Rode Wachter" en „Trekvogels" van dé A.J.C. uit Terneuzen, die deze rustige, fraaie vorm van dansen uit voerden. Zonder Bill Haley... WINDSTOTEN Uit Oosterland meldt men ons, dat het daar zondagavond nogal gespookt heeft. De hevige windstoten, welke die avond ook elders waargenomen werden, hebben in deze gemeente nog al enige schade aangericht. De in aan bouw zijnde boerderij „De Abeele", aan de zeedijk onder Viane, moest het ontgelden. Enkele muren werden met de grond gelijk gemaakt en van de schuur woeien de spanten om. De aannemer is weliswaar tegen storm schade verzekerd, maar de stagnatie in de werkzaamheden wordt daarmee niet weggenomen. (Advertentie) spit in Uw rug -AKKERTJES' helpen direct De regering moet voor het voedsel zorgen, zeggen de Ambonezen in Westkapelle, die in hun woonoord op alle mogelijke manieren verzet ple gen tegen de overheid. Maar de bak ker komt er wél en verhongeren doen de Ambonezen blijkbaar niet. (FOTO P.Z.C.) Filmavond Nederlandse Rode Kruis Donderdag 7 februari zal 's avonds om 8 uur in hotel Bom in Haamstede een filmavond worden gegeven door het Nederlandse Rode Kruis, afdeling „Schouwen" (Westhoek). Op deze avond zal de film „De laatste brug" worden gedraaid. Des middags te vier uur worden voor kinderen enkele films vertoond. Examens. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor de onderwijzersakte, de heer L. Gouloze van Colijnsplaat. Overwegbeveiligingen aan de Zeeuwse lijn Dinsdag 5 februari komen automa- llsche knipperllchteninstfiUatles in dienst bij de weg naar de Kreekkrak- polder, bij de vierde weg naar de Zui delijke Bathpolder en bü de tweede weg naar de Zuideiyke Bathpolder, al le gelegen ln de gemeente Rilland ln de spoorljjn RosendaalVlissingen. Van de bewaakte overweg in de rjj- weg bij de Oostpolder te Krabbendijke in dezelfde spoorlijn zal op donderdag 7 februari de afsluiting en bewaking worden opgeheven en vervangen door automatische halve bomen met wis selende rode lichten. Zaterdag 9 fe bruari geschiedt hetzelfde bij de nu nog bewaakte overweg in de hoofd weg te Rilland. Zondag 10 februari wordt bH de be waakte overweg ln de oostelijke Pa rallelwegHavenweg te Krabbendij ke de afsluiting en bewaking vervan gen door een automatische knipper- lichtinstallatie. Maandag 11 febr. wordt eveneens te Krabbendijke de afsluiing en bewa king van de overweg in de Noordweg- Verlengde Noordweg, vervangen door automatische halve bomen, met wis selende rode lichten. Tenslotte wordt, eveneens op 11 fe bruari, van de overweg naar de los- en laadplaats te Woensdrecht de afslui ting en bewaking opgeheven. theoretisch mogeiyk, maar stuit in de praktyk op zóveel bezwaren, dat het onuitvoerbaar is. Wat de vuilnis betreft, deelde bur gemeester Tydeman mede, dat er geen zieken in het kamp zijn. Dat heeft de dokter verbaasd, aldus de burgemees ter. (Advertentie) ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD DE HEER C. P. BUIJS JUBILEERDE Geroemd als een bekwaam en nauwgezet werker Dinsdag was het veertig jaar gele den, dat de heer C. P. Buijs. de admi nistrateur van de Provinciale Zeeuw se Courant te Middelburg, als 12-jari ge knaap ln dienst trad by de N.V. Middelburgse Courant. Zeer velen hebben de jubilaris gisteren de hulde gebracht, die hem toekomt, want de heer Buys heeft zich in de afgelopen veertig jaar doen kennen als een be kwaam en nauwgezet werker. Reeds in de morgenuren werden dhr. Buijs vele woorden van lof toegezwaaid tijdens een byeenkomst met directie en personeel van de P.Z.C. en van de drukkerij fa. G. W. den Boer, die ge houden werd ln het Nederlands Kof fiehuis Hierby waren tevens aanwezig de echtgenote van de heer Buys en één van zijn zoons. De heer F. B. den Boer, de direc teur van de P.Z.C. te Middelburg, re leveerde in kernachtige bewoordingen de loopbaan van de jubilaris. De heer Den Boer merkte op, dat de heer J. K. van der Weel, die de 12-jarige Buijs onder zijn hoede kreeg, hem direct al aanraadde om zo snel mogelijk naar iets anders uit te zien, omdat hier toch géén toekomst zou zijn„Het is echter heel anders gelopen, zo zei de heer Den Boer. Want toen de heer Van der Weel in 1931 zijn administrateursfunctie neerlegde werd de heer Buijs door de toenmalige commissarissen belast met de leiding van boekhouding en admi nistratie. „Toen in 1939 de N.V. Mid delburgse Courant door de fa. G. W. Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik De administrateur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer C. P. Buijs, werd dinsdag op het hoofdkantoor in Middelburg gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar dienst is van onze krant. Op de foto: de jubilaris, tezamen met zijn echt genote, in de bloemetjes, terwijl hy het geschenk van de directie, een polshorloge, beziet. (FOTO P.Z.C.) den Bóer werd overgenomen, hebben de nieuwe eigenaren geen moment ge aarzeld om U over te nemen", aldus de heer Den Boer, die er nogmaals op wees, dat de jubilaris immer een be kwaam en nauwgezet medewerker is geweest. „Door uw prettige omgang won U niet alleen de sympathie van directie en personeel, maar ook van velen buiten het bedrijf". Tot slot hoopte de heer Den Boer, dat de jubi laris nog vele jaren met dezelfde toe wijding en ijver voor het bedrijf werk zaam zou mogen zijn. Als blijk van waardering ontving de heer Buijs na mens de directie een polshorloge. Ook tot mevrouw Buijs richtte de heer Den Boer nog een persoonlijk dankwoord. Namens de directie te Vlissingen werd het woord gevoerd gevoerd door de heer F. van de Velde jr. Hoewel hij de heer Buijs slechts enkele jaren heeft meegemaakt, verklaarde de heer Van de Velde mede namens de heer F. van de Velde sr. dat het werk altijd tip-top in orde was. Met de heer Den Boer hoopte de heer Van de Velde, dat het 50-jarig jubileum in goede gezondheid zou mogen volgen. „Niemand zal beweren, dat U een „globetrotter" bent, maar U hebt toch reeds een lange reis van 40 jaar door de tyd achter de rug", merkte de heer W. de Pagter, adjunct-«Iirecteur der P.Z.C., op. „Maar kunt er wellicht een Interessanter verhaal van maken dan van een wereldreis". In treffende vergelijkingen gaf de heer De Pagter een overzicht van de evolutie, die er sinds 40 jaar ontstaan is, in Europa, Nederlandfen ook in het bedrijf. „U Kunt met voldoening terug zien op een prima carrière", aldus de heer De Pagter, die er vervolgens op wees, dat de directie er veel prijs op stelt, mensen in dienst te hebben, die hart voor de zaak hebben. Nadat hij ook mevrouw nog in de hulde betrok ken had, wenste de heer Da Pagter de jubilaris een prettig vervolg van de reis, die hij 40 jaar geleden begon. Prettige samenwerking. De heer W. Leertouwer, hoofdre dacteur van de P.Z.C., bracht de ge lukwensen over namens de redactie leden. De hoofdredacteur betoogde, dat de samenwerking met de heer Buys altijd bijzonder prettig geweest is, mede dank zij de goede teamgeest, waarvan de jubilaris biyk gegeven heeft. Als woordvoerder van het perso neel dankte de heer G. A. de Kok voor de sympathieke wijze, waarop de jubilaris collega's en personeel tegemoet treedt. Voorts bood deze spreker een vul pen-set aan. Tot slot was het de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer L. J. Breel, die het zeer gewaardeerde lid Buijs dankte voor alle vriendschap en samenwerking. Namens de leden van de personeelsvereniging was er een bloemstuk. Het laatste woord was aan de jubilaris, die enkele herinneringen ophaalde aan de voorbije 40 jaar. Hg dankte allen voor deze onvergetelijke dag, voor de prettige samenwerking en de directie voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Buijs hoopte op dezelfde voet te mogen voortgaan als voorheen. Deze bijeenkomst werd voorts bij gewoond door de heer J. C. Blaupót ten Cate, vroeger hoofdcommissaris van de N.V. Middelburgse Courant, en door een aantal oud-personeelsleden. Tevens ontving de heer Buijs telegra fische gelukwensen van dr. S. S. Sme ding, oud-directeur-hoofdredacteur van de Middelburgse Courant. Ook tijdens de viering van dit jubi leum in de huiselijke kring ontving de jubilerende P.Z.C.-administrateur nog vele felicitaties. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTE (H.V.) Ds. T. Cabaret, tot voor enige tijd predikant van de Geref. Gemeente te s Gravenpolder, heeft zich van die gemeente losgemaakt. Sinds zondag j.l. houdt deze predi kant thans te 's Gravenpolder kerk diensten onder de naam Geref. Ge- (Hersteld Vo»«ion^ KUNST „Schakels" Middelburg, Schouwburg; „Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap". „SCHAKELS" is kort en krachtig de titel van een toneelstuk van Her man Heijermans, dat hij als ironisch bedoelde ondertitel meegaf: „Een vro lijk spel van de huiselijke haard", of tewel, vrij vertaald: „Van je familie moet je het maar hebben". Met dit typisch vooroorlogse stuk nu is de jubilerende Johan Elsensohn (veertig jaar aan het toneel en still going strong) op tournee gegaan, na een uitstekend ontvangen eerste voor stelling in de Randstad Holland. „Uit stekend ontvangen"; dat kon ook moeilijk anders, want wat Elsensohn in dit, op het Nederlandse repertoire zo langzamerhand klassiek geworden toneelspel, te aanschouwen geeft, ver dient zonder meer het adjectief mees terlijk. Waarbij onmiddellijk gezegd moet worden, dat Ferd. Sterneberg, die op zijn beurt met ware meester hand de regie voerde, de beschikking had over een rolbezetting, die hij zich moeilijk beter had kunnen wensen. „Het Nieuw Nederlands Toneel Ge zelschap" heeft in de gisteravond in de Schouwburg te Middelburg onder auspiciën van de Z.V.U. gegeven voor stelling een vrijwel uitverkocht huis wederom enkele uren in de ban we ten te houden van deze zo intens men selijke geschiedenis van lief en leed, van een lach en een traan. Jawel, „een lach en een traan", het aloude, door velen ietwat denigrerend ge bruikte motto voor een stokoud to neelrecept, maar door dit gezelschap gebruikt op een manier, die de vraag doet wettigen, of dat denigreren nu wel nodig is. Want wanneer er met dat recept gewoekerd wordt op een manier, zoals het „Nieuw Nederlands Toneel Gezelschap" dat ook gister avond weer deed, dan kan men „medi cijnmeester" Heijermans er ook nu, na zovele jaren, nog slechts dankbaar voor zijn, dat hij het eens heeft uit geschreven.. Het zou weinig zin hebben hier in den brede nog verder uit te meten over inhoud, betekenis en verdienste van „Schakels", waar al zovele malen uitvoerig over is geschreven; even min om stuk voor stuk de prestaties van de spelers onder de loep te ne men. Mogen wij er voor deze maal mee volstaan, dat het ook in Middel burg een voortreffelijke opvoering is geworden, met sterk doorleefd spel van de sympathieke Johan Elsensohn, vaardig en trouw terzijde gestaan door o.a. Herman Bouber, Riek Scha- gen en Robert Sobels en met ook ver der in de bijrollen vertolkingen, die stuk voor stuk de toets der kritiek uitnemend konden doorstaan. Een op voering tegen tot in details verant woorde decors van Weynand Grijzen, met kostelijke kostuums van de fir ma Serné en met tot besluit een kor te huldiging van Johan Elsensohn door mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van de Z.V.U., die de bejaarde, maar nog zo bijzonder vitale jubilerende ac teur een geschenk aanbood. Vrijwel onnodig te melden, dat het applaus ovationeel was! „Schakels" gaat hedenavond in Zie- rikzee en donderdagavond in Goes. Advertentie) Ook als nachtcrème Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor de huid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2