PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Pearson: Troepen van Ver. Naties moeten infiltraties voorkomen Gerestaureerde Kloveniersdoelen zal een (raai torentje krijgen AUTOBUS REED IN ROTTERDAM OP GROEP WIELRIJDERS IN OUD-MINISTER MR. SPITZEN PLOTSELING OVERLEDEN 200e jaargang - no. 25 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6,50 p. kw.; £r. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 35D300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllaslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 104); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes. Lange Voratatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzec: n. Bogerdstr. 21, tel. CANADEES VOORSTEL VOOR MIDDEN-OOSTEN Aantal landen werkt aan resolutie waarin dit denkbeeld is vervat De Canadese minister van buitenlandse zaken Lester Pearson opperde gisteren in de algemene vergadering der Verenigde Naties het denk beeld, dat de algemene vergadering een resolutie aanvaardt, waarin opnieuw wordt verklaard dat de Israëli's zich uit Egypte moeten terug trekken, en tevens aanbeveelt, dat deze terugtrekking moet worden ge volgd door een actie om te komen tot vreedzame verhoudingen in het Midden-Oosten. In de resolutie zou ook op beide partijen een beroep moeten worden gedaan, de bestandsovereenkomst nauwgezet in acht te nemen. Ook zouden er in de resolutie regelingen kunnen worden getrof fen om het politieleger aan weerskanten van de bestandslijn en in de strook van Gaza te gebruiken om infiltratie te voorkomen. „Egypte en Israël kunnen bij dit essentiële werk helpen en men zou hun moeten ver zoeken hun strijdkrachten in deze gebieden te beperken of deze terug te trekken", aldus Pearson. Ook was hij van oordeel, dat er stappen moeten worden genomen om de kwestie van de scheepvaart in de Straat van Tiran en de Golf van Akaba te regelen. In afwachting hiervan zouden de partijen een ver zekering moeten geven, dat zij geen Einde vrije veren Zeelands Staten namen gisteren een opzienbarend besluit: zy trokken hun motie van juli 1952 in, waarin zij destijds met grote ver ontwaardiging protesteerden tegen de plannen van de regering Om weer tarieven te heffen op de Wester- scheldeveren. Een besluit, dat met name in Den Haag grote aandacht zal trekken. Immers, nu wordt de mo gelijkheid geschapen om het gehele vraagstuk van de Westerscheldeveren op een geheel andere basis te bekij ken, want Zeeland geeft thans te ken nen dat het niet bij voorbaat elke aanslag op de vrije veren zal afwijzen. Tot een positieve uitspraak van de Staten is het weliswaar gisteren nog niet gekomen verwacht mag wor den, dat dit op 7 maart aanstaande zal geschieden maar de debatten lieten er geen twijfel over bestaan: indien de veren worden verbeterd en indien de medezeggenschap van de provincie niet als een dode letter zal worden beschouwd door dè rijksover heid, dan valt er zo nodig over een matig tarief te praten. Wij hebben er geen behoefte aan thans nader in te gaan op de ze onverwachte ontwikkeling in de Staten. Alleen dit: de laatste jaren is op deze plaats herhaalde ma len gepleit voor een houding van het provinciaal bestuur, zoals die zich nu gaat aftekenen, een houding, die ook door het bedrijfsleven werd voorge staan. Maar men mene nu niet, dat het thans hier de plaats is voor juich kreten en hoera-geroep. Integendeel: het is goed zich te realiseren, dat dit besluit van Provinciale Staten in fei te het definitieve einde betekent van de vrije veren. Wanneer hier in voorgaande jaren is gepleit voor een aanpak van het veren-probleem, zoals waarschijnlijk thans zal geschieden, dan is dat niet omdat wij verwoede tegenstanders van vrije veren waren, maar alleen omdat dezerzijds de mening werd ge huldigd dat Den Haag omstandighe den schiep, die Zeeland noopten een andere koers te varen. Het ziet er naar uit, dat die koers thans wordt uitgezet. Maar het ge schiedt uit nood Hopelijk wordt er van deze nood 'n deugd gemaakt. In een beschouwing op 23 januari j.l. hebben wij gesproken over de nuances in de provinciale politiek. Gisteren heeft het lid van Gedepu teerde Staten mr. A. J. van der Weel eveneens over nuances in het beleid gesproken en daarbij uiteengezet, hoe zij ontstaan. Wij menen waar het voor een lid van een beleidscollege soms bijzonder moeilijk is te reageren op een krantenpublikatie er goed aan te doen enkele punten uit het be toog van Gedeputeerde op deze plaats en zonder commentaar te plaatsen. Een „droit de réponse", dat het pro vinciaal bestuur zeker toekomt. Beleid betekent, aldus de heer Van der Weel, de kunst om wat moge lijk is te bereiken. En daarom zyn wij verplicht met nuances te werken. Daarom ook kunnen wij meestal geen verklaringen afleggen, die met grote „headlines" in de kranten komen. Het is immers de tragiek van het samen stellen van een begroting, dat plan nen waarvoor wij allen groot enthou siasme voelen, omdat zij zijn in het belang van onze provincie, dat dit sa menstellen nu een kwestie van nuch tere cijfers is, die ons allerlei beper kingen opleggen. Maar toch willen wij voor ons gewest het beste bereiken. En wanneer we dan met nuances wer ken, betekent dat in feite, dat we ons met het beleid met beide voeten op de begane grond plaatsen. Tot zover mr. Van der Weel. rechten van oorlogvoerenden zullen uitoefenen of de vrije scheepvaart zullen hinderen. Na de terugtrekking van de Israëlische troepen in dit ge bied zou Hammerskjöld gemachtigd moeten zijn, eenheden van het inter nationale politieleger op enige pun ten langs de Golf te legeren ter handhaving van de vrede. Na de rede van Pearson werd de vergadering verdaagd. Men verwacht, dat net debat over het Midden-Oosten later in de week zal worden hervat. Na afloop van de vergadering deelde een woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging mee, dat een aantal landen, waaronder de zeven leden van de adviescom missie voor de internationale poli tiemacht, bezig is met het opstellen van een resolutie, waarin de denk beelden van Pearson worden ver vat, Aan dit werk nemen o.a. Bra zilië, Canada, Ceylon, Columbia. India, Noorwegen en Pakistan deel. De Ver. Staten en Canada spelen een belangrijke rol bij het zoeken van steun voor een derge lijke resolutie. De communistische landen zullen, naar men kan aan nemen, zich verzetten tegen elk voorstel om de taak van net in ternationale politieleger uit te breiden. De Sowjet-XTnle heeft dinsdag In de Assemblee het idee van de hand ge wezen om een internationaal politiele ger de vrede langs de Egyptlsch-Isra- elische grens te laten bewaren. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Koeznetsow be toogde dat dergelijke plannen ten doel hebben de ene koloniale overheersing door een andere te vervangen. Chocolade paashaas voor prinses Beatrix Vertegenwoordigers van het in mei van het vorig jaar in Amsterdam op gerichte Algemene Nederlandse Inva- lidenwagenfonds (Hanif) zullen van middag aan het Paleis Noordeinde in Den Haag een voor prinses Beatrix bestemde chocolade paashaas ter hoogte van ongeveer een halve meter, aanbieden. Dit zal dan door het fonds als het begin worden beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in elk gezin van Neder land een kleinere, niet in eetbaar ma teriaal uitgevoerde paashaas te doen belanden, (die men tegen een be paald bedrag van het fonds kan ko pen). De opbrengst van deze paas- hazenactie zal worden bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. REMMEN WEIGERDEN DIENST.... Twee mensen gedood, één zwaar gewond Gisterochtend omstreeks kwart voor zeven is, doordat de remmen weigerden, een autobus op het kruispunt Pleinweg-Wolphaerts- bocht te Rotterdam ingereden op een daar voor een stoplicht wach tende groep wielrijders, tengevolge waarvan twee der wachtenden ge dood, een zwaar en twee licht wer den gewond. Voor het stoplicht stonden au to's te wachten en rechts-daarvan wielrijders. Een autobus uit Wouw die bouwvakarbeiders- uit Noord- Brabant naar Rotterdam vervoer de naderde het kruispunt en de chauffeur wilde de bus achter de auto's doen stoppen. Hij bemerkte Aan de achtergevel van de Klove niersdoelen te Middelburg beter bekend als het Militair Hospitaal" moet nogal het een en ander ge restaureerd worden. Rechts op de fo to is het restant van het oude toren tje nog te zien dat ongeveer een hal. ve meter uit liet lood staat). Dit res tant zal tot op de fundering worden afgebroken, waarna er een nieuwe toren van 26 meter hoog voor in de plaats komt. FOTO P.Z.C.) dat de remmen weigerden, zag rechts van de auto's voor hem nog ruimte om uit te wijken en stuur de de autobus die kant op. Daar stond echter een groepje wielrij ders dat hij niet kon ontwijken. Er ontstond door het ongeluk een grote verkecrsstagnatie. Degenen die dodelijk werden ge troffen waren de 55-jarige havenbe- diende M. S. uit de Wieringerstraat te Rotterdam en de 45-jarige timmer man Jan M. van de Schuilenburg te Rotterdam. Drie andere slachtoffers werden gewond naar het Zuiderzie kenhuis gebracht. Vier fietsen werden geheel vernield, een bromfiets en enige andere rijwie len alsmede de autobus werden enigs zins beschadigd. De autobus uit Wouw is door de re cherche voor nader onderzoek in be slag genomen. Frans vliegtuig verongelukt Dertig niet ernstig gewonden Op het Parijsc vliegveld Orly is dinsdagavond een Frans viermotorig passagiersvliegtuig van liet tvpc „Ar magnac" bij de landing tweemaal over de kop geslagen en in brand gevlogen. Voor zover bekend, is geen der 56 in zittenden om het leven gekomen. Er zouden dertig gewonden zijn. Hun toestand is niet ernstig. Het toestel 'maakte een normale lijnvlucht van Tunis naar Parijs. De gezagvoerder van het toestel is aan het hoofd gewond. In het wrak van het toestel zouden zich nog drie mensen bevinden. Onder de 56 passagiers bevonden zich drie kleine kinderen van nog geen twee jaar. Het toestel had voorts elf bemanningsleden aan boord. Koningin Juliana keert zaterdag terug uit Arosa Prins Bernhard zal vrijdag 1 febru ari a.s. per vliegtuig naar Arosa ver trekken en tezamen met koningin Ju liana op zaterdag 2 februari terugke ren. Diezelfde avond zullen op paleis Soestdijk in familiekring de verjaar dagen van prinses Beatrix en prinses Margriet gevierd worden. Britse piloot saboteerde actie tegen Egypte De Engelse piloot-officier, Dennis Kenyon (24) die ervan beschuldigd werd dat hy kort voordat hy voor een bombardementstaak boven Egypte op 31 oktober j.l. op moest stijgen, zijn Canberra-straalbommenwerper on klaar maakte door het landingsgestel onder het vertrek op te halen, is gis teren in Nicosia op Cyprus door de krijgsraad schuldig bevonden. Dennis Kenyon werd uit de R.A.F. ontslagen en tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Een recente opname van H.K. C II. Prinses Beatrix,.die m or gen S haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. 5 J (Foto Meyboom) i VNAWAVAAVVVVVVVVAAAV NAVO vier keer sterker dan in 1952 Generaal Lauris Nor stad, de opper bevelhebber van de Navo-strijdkrach- ten in Europa, heeft woensdag te New York verklaard, dat de westelijke verbondenen over genoeg wapens en vliegtuigen beschikken om een even tuele vjjand te vernietigen. De generaal verklaarde, dat de land-, vloot- en luchtstrijdkrachten, die onder zijn bevel staan, in verge lijking met 5 jaar geleden, numeriek vier tot vijfmaal sterker zijn gewor den. Wat doeltreffendheid betreft zijn zy echter „nog oneindig veel" beter geworden. Norstad was van oordeel, dat er in Europa een voldoende defensieve strijdmacht moet worden gehand haafd, die de bondgenoten daar tegen een aanval moet kunnen beschermen. Hij noemde de handhaving van Ame rikaanse, Canadese en Britse troepen op het Europese vasteland in dit ver band bijzonder belangrijk. De kern van de westelijke militaire kracht werd gevormd door de vergeldings strijdkrachten, waarin o.m. de Ame rikaanse strategische luchtmacht (S. A. C.), de vloot van Britse bom menwerpers en de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee een be langrijke factor vormen. VERLIES VOOR VERKEER EN WATERSTAAT Gistermiddag ls op de Ned. Her vormde begraafplaats te Wassenaar ter aarde besteld het stoffelijk over schot van mr. D. G. W. Spitzen, ln le ven secretaris-generaal van het minis terie van Verkeer en Waterstaat, die zaterdag j.l. op 60-jarige leeftjjd plot seling ls overleden. De heer Spitzen had de wens te kennen gegeven dat aan zjjn heengaan geen aandacht zou worden besteed voordat de begrafenis zou zjjn geschied en dat de teraarde bestelling alleen ln aanwezigheid van de familie zou geschieden. Tito niet naar de Verenigde Staten Het offioiele Joego-Slavisohe blad „Borba" heeft dinsdag verklaard, dat president Tito als gevolg van de „an- ti-Joego-Slavische campagne" in de Verenigde Staten geen bezoek aan dat land brengen kan. Ter gelegenheid van het feit, dat te Cairo het akkoord van Arabische solida riteit is getekend, heeft de Jordaanse re gering besloten een miljoen postzegels uit te geven met afbeeldingen van ko ning Hoessein, president Nasser, koning Saoed en president Sjoekri el Koewatli, de staatshoofden van respectievelijk Jor danië, Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië. DUUR WERKZAAMHEDEN2 TOT 2/2 JAAR Balustrade wordt in oude luister hersteld met de vier leeuwen OP EEN SNIKHETE DAG in het jaar 1735 hing een loodzware onweers- lucht boven de stad Middelburg. Zwaar rommelde de donder en felle bliksemschichten flitsten door de duistere hemel. Plotseling schoof een verblindende lichtstraal omlaag op het achthoekige torentje van de Klo veniersdoelen. De torenspits werd zwaar verwoest en stortte in. Enke le maanden later werd de toren voor het grootste gedeelte afgebroken. Het stompje staat er thans nog.... Maar over enkele jaren zal er een nieuw slank en sierlijk torentje staan. Fier zal het uitsteken boven de Kloveniersdoelen, die gerestau reerd wordt. Want dat de Klove niersdoelen, beter bekend als het „Militair Hospitaal" en een der fraaiste monumenten van de Zeeuwse hoofdstad, hoog nodig aan restauratie toe is, wordt dui delijk wanneer men de binnenkant en achterzijde er van eens bekijkt. Havclozer zalen en gangen zijn niet denkbaar, er zijn vloeren, die het elk moment kunnen begeven, terwijl zware balken finaal afge rot zijn, zodat ze met dikke boom stammen gestut moeten worden... Dat het herstel op 2 tot 2y2 jaar geschat wordt, mag dan ook geen wonder heten. Het gebouw ontleent zijn naam aan Dirk Gerard Willem Spitzen werd 18 maart 1896 te Wagemngen gebo ren. Hij begon zijn loopbaan in rijks dienst als ambtenaar by het departe ment van binnenlandse zaken en land bouw; hy was van 1932 tot 1939 admi nistrateur, chef van de afdeling bin nenlands bestuur, "an het departe ment van binnenlandse zaken; van 1939 tot 1948 secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en water staat; van 1948 tot 1951 minister van dat departement en van 1951 tot aan zyn overlijden weer secretaris-gene raal van dat ministerie. Mr. Spitzen was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de Orde van Oranje Nassau en groot-officier in de Orde van Leo pold H. de in 1509 opgerichte schutterij van den Bus, naar hun wapen ook die der kloveniers genoemd. De schutters kre gen een hof aan de zuidzijde van de Dam, maar toen de daarachter gele gen kaai op het einde der eeuw was volgebouwd, werden hun oefeningen te gevaarlijk en verhuisden zij buiten de Langevielepoort, waar tussen 1607 en 1611 het fraaie doelenhuis werd ge bouwd. De schutterij werd in 1787 ont bonden: De doelen werd verkocht Vervolg op pag. 5) DE VERWACHT.. VRIJ ZACHT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele verspreide opklaringen. Naar zuid draaiende en tot matig of krachtig toenemende wind. In het bin nenland iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 31 januari Zon op 8.24 onder 17.28 Maan op 8.08 onder 18 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1