Eindeloze verwarring in Brussel over buitentarieven „Euromarkt" mmoRD Onlusten in Algiers tijdens nationalistische staking GEZIN WOONT TWEE MAANDEN OP MIJNSHEERENLANDS TONEEL DINSDAG 29 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZE EU WSE COURANT SPAAK EN LUNS ZULLEN CONTACT HOUDEN Premiers moeten politieke kwestie van overzeese gebieden bespreken De besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden over de ontwerp verdragen van de Europese gemeenschappelijke markt en Euratom zijn maandagmiddag voorlopig geëindigd. Er werd geen communiqué uitgegeven en de conferentie zal maandag a.s. te Brussel worden voortgezet. Een Nederlandse woordvoerder verklaarde na afloop der confe rentie, dat de hoofden van de delegaties der deskundigen vrijdag de diverse problemen nog eens onder ogen zullen zien, waarbij dan in bet bijzonder het landbouwprobleem en dat van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke markt nader znllen worden bestudeerd Minister Luns heeft gistermorgen met zijn ambts collega Paul Henri Spaak een lange gedachtenwisseling gehad en hij zal de Belgische minister van buitenlandse zaken deze week nog in Den Haag ontmoeten. Tijdens do besprekingen over het landbouwprobleem is men vooral lang blijven stilstaan bij de zogenaamde buitentarieven. Wat deze buitentarie ven betreft is nog geen enkele over eenstemming bereikt. Naar een Ne derlandse gedelegeerde verklaarde, is alleen de kwestie van het reken kundige gemiddelde van de in de zes landen bestaande douanetarieven ter sprake gebracht en is hierover reeds een eindeloze verwarring ontstaan. I)e kwestie van de buitentarieven zal deze week opnieuw door deskundi gen bestudeerd worden. Dit punt is een uitermate belangrijke aangele genheid voor Nederland, dat zijn grondstoffen vooral importeert uit landen die buiten de Europese ge meenschap staan. Nederland moet dus de zekerheid hebben, dat als ge volg van de tarieven die rondom de nieuwe gemeenschap worden gelegd, de kostprijzen niet aanzienlijk wor den verhoogd. Ook wat de industriële produk- tie betreft, zijn deze buitentarie ven van vitaal belang daar Neder land meer dan 60 procent hiervan afzet naar gebieden die buiten de gemeenschappelijke markt liggen. Anderzijds wil Nederland zeker meedoen aan de gemeenschap, daar een belangrijk deel van de landbouwexport wordt afgezet binnen de gemeenschap. Het sys teem van de minimumprijzen zou Nederland kunnen accepteren op voorwaarde dat dit niet langer dan gedurende een periode van vier jaar wordt toegepast en dan nog met zekere garanties. Een langere periode zou nadelige ge volgen voor de Nederlandse land bouw kunnen hebben. In kringen der Nederlandse dele gatie blijkt men Intussen enigszins teleurgesteld te zijn over de weini ge steun die men van de zijde van Belgische Beneluxpartners heeft mo gen ondervinden bij de verdediging van de Nederlandse belangen. Maandagmorgen is vooral- gesprek ken over het vraagstuk der overzee se gebiedsdelen. Hierbij is juist ge bleken wat de Nederlandse regering van het begin af heeft gesteld, na- Knipperbollen beschermen (na 1 mei) de voetgangers De, bepalingen voor de bescherm de voetgangers-oversteekplaatsen zullen, naar de K.N.A.C. ons mede deelt, waarschijnlijk 1 mei a.s. in wer king treden. Er wordt op die datum begonnen met een beperkt aantal van deze oversteekplaatsen. Aan de hand van de ervaringen zal later het aantal worden uitgebreid. De beschermde voorschriften gaan uitsluitend gelden voor zebra-over steekplaatsen, waarbij aan weerszij den van de rijbaan oranje knipperbol len op zwart-wit geringde palen zijn aangebracht. Het rijverkeer is ver plicht aan de voetgangers op deze oversteekplaatsen voorrang te verle nen, echter alléén wanneer de knipper- bollen in werking zyn. SLECHTE FILM. In Los Angeles, Ver. Staten, zoekt de politie ijverig naar de man, die uit een bioscoop kwam wandelen, de kassier een pis tool onder de neus hield en hem toe- lispelde: „Ik vond niks aan die film; geef me al het entreegeld terug". De man ging er vandoor met 212 dollar. VERZOEK. De Amerikaanse senator Norris Cotton kreeg een brief van een h.b.s.-leerlinge: „Al mijn kennissen sparen portretten van filmsterren en nu wil ik eens wat anders. Stuurt U mij daarom foto's van een stuk of 12 leden van de senaat, maar zoekt U ze goed uit, want er zijn er maar een paar die er een beetje aardig uit zien". VERSTOORD GELUK. De Ameri kaanse luchtmachtsoldaat James Co- les (20) stond dezer dagen met een zeventienjarige Engelse meisje voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in Warrington (Engeland», die de hu welijksvoltrekking zou plegen. Het aanstaande geluk werd echter ver stoord door twee reuzen van militaire politieagenten, die binnenkwamen en de bruidegom tussen zich in wegvoer den en hem ondanks alle protesten naar zijn standplaats terug brachten. De reden: zijn commandant vond dat Jarnes nog niet genoeg verdiende om te trouwen. melijk dat het hier uitermate gecom pliceerde problemen op economisch en politiek vlak betreft en dat deze niet op korte termijn kunnen worden opgelost. Nederland erkent wel het economische belang van de gebieden in Noord-Afrika, doch het ziet niet het verband tussen de openstelling van de grenzen en de verplichtingen, die daaruit volgens Frankrijk voort vloeien voor de andere partners in de femeenschappelijke markt. Ook van taliaanse en Duitse zijde zijn allerlei reserves gemaakt. Maurice Faure, de Franse staats secretaris voor buitenlandse zaken, heeft maandag in een persconferentie te Brussel verklaard, dat dit vraag stuk in wezen van politieke aard is en dat hierover de regeringsleiders te beslissen hebben. Premier Guy Moflet van Frank rijk heeft de hoofden van de zes legeringen die betrokken zijn bij Euratom en de Gemeenschappe lijke Markt uitgenodigd, op 12 fe bruari in Parijs bijeen te komen om tot definitieve besluiten over Euratom en Euromarkt te komen. Standpunt P.N.S.M. over zelfverzorgingsregeling De leiders van de Partij Nasional Maloekoe Selatan hebben opnieuw hun standpunt uiteengezet wat betreft de zelfverzorgingsregeling. Ter ver wezenlijking van de algemene wens in de partij, voelt het bestuur zich genoodzaakt de uitkering, verbonden aan deze regeling niet te accepteren. Deed men dit wel, zo verwachten de partijleiders, dan zal een onderlinge splitsing en verwarring in de gelede ren van de Partij Nasional Maloekoe Selatan 't gevolg zijn. Voorts schrijft de P.N.M.S. in een communiqué, dat zij aan de verlangens van de commis saris voor Ambonezenzorg over een toekomstige bespreking tussen beide partijen niet kan voldoen. Dit stand punt is ingenomen als een protest met betrekking tot de vestiging op het eiland Madagascar. Dit protest is de wens der partijleden, zo vervolgt het communiqué. In aansluiting hierop haalt men de woorden van de minis ter van maatschappelijk werk aan, die op 16 november 1956 te kennen gaf, „dat Ambonese kringen, althans de bestuursleden van de organisaties in de kampen, nog niet van belangstel ling in het plan-Madagascar hebben doen blijken". Nieuwe directeur voor Centraal Planbureau Per 1 maart a.s. zal prof. dr. Fred. L. Polak zijn functie als directeur van het Centraal Planbureau neerleggen, teneinde zich aan ander werk te kun nen wijden. Ter opvolging van prof. Polak kan de benoeming worden verwacht van prof. P. de Wolff, thans directeur van het gemeentelijk bureau voor de sta tistiek te Amsterdam. In de sedert het vertrek van dr. W. Drees jr. be staande vacature van een der beide posten van adjunct-directeur van het centraal planbureau is nog niet voor zien. Prof. dr. P. J. Verdoorn blijft zijn functie van adjunct-directeur ver vullen. KORT GEDING IN DORDRECHT Pachter wordt geschaad in zijn broodwinning Reeds gedurende twee maanden woont in Mijnsheerenland de familie J. B., man, vrouw en drie kinderen, op het toneel van het verenigingsge bouw „Irene". Op 26 november van het vorige jaar werd het gezin hier tijdelijk ondergebracht, omdat de woning, waarin liet tot dusver ver bleef, vrijwel in elkaar gezakt was. Op aandrang van de loco-burgemees ter van Mijnsheerenland stond de pachter van het verenigingsgebouw de familie B. toe voor een nacht op zijn toneel te bivakkeren. De loco- burgemeester was van mening, dat het echtpaar de volgende dag wel te vreden zou zijn met een ter beschik king zijnde onbewoonbaar verklaarde woning. Het kwam echter anders uit. De familie Bol dacht er niet over dit huisje te betrekken en ook een andere onbewoonbaar verklaarde woning, viel niet in de termen. Het echtpaar en de kinderen ble ven zitten waar zij zaten. De pachter van het gebouw, J. D., heeft toen een kort geding aanhangig gemaakt, dat gisteren voor de president van de Dordtse rechtbank, mr. J. Hof dijk, gediend heeft. Namens gedaagde trad op mr. Roodzand Visser uit Mijnsheerenland, die lllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllilililllillllliliiiillillillll>llill£i Op het „Jan Hoy Meda", een - groot plein in de stad Addis Abeba, de hoofdstad, van M Ethiopië, waarop een heilige y§ fontein slaatheeft keizer Hai- le Selassie de viering bijge- 'ivoond van het „Timkef'-feest H van de Ethiopische Koptische kerk. De foto toont- van links naar H rechts: de hertog van Harah, de tweede zoon van de keizer; Rus Siyum, adviseur en neef van de keizer: aartsbisschop Basilios en keizer Haile Se- H lassie tijdens 't gadeslaan van een door priesters uitgevoerde heilige dans. zich onder meer beriep op het huurcontract van het verenigings gebouw, dat voorschrijft, dat de gemeente voorrang heeft bij het pachten van de zaal en dus ook in dit geval beslag kan leggen op de door de familie B. ingenomen ruimte. Mr. W. P. Biileveld uit Dordrecht, die voor de pachter pleitte, zeide, dat alleen de ge meente en niet de heer B. zich op deze bepaling zou kunnen beroe pen. Hij eiste, dat het gebouw voor het einde van deze week ont ruimd zal worden, omdat zijn cliënt, de heer D., ernstig in zijn broodwinning wordt geschaad doordat hij de zaal niet kan ver huren. Vanmorgen zal de president uitspraak doen. Werd onbekende man mei mes vermoord Larense boswachter vond stoffelijk overschot De Larense boswachter van het Goois natuurreservaat de heer Keu- ning, heeft ter zjjde van het fietspad Huizen-Blaricum dezer dagen een lu gubere ontdekking gedaan. In een met veel struikgewas begroeid terrein zag hy een schoen liggen, waaraan hij aanvankelyk niet veel aandacht be steedde, menende dat deze wel door het publiek zou zijn weggeworpen. Toen hy naderbij kwam zag hij echter tot z(jn grote onsteltenis een mense lijk lichaam, dicht onder de aardop pervlakte begraven. Hij stelde zich met de politie in ver binding. Hoelang het lijk daar reeds begra ven lag kon niet met zekerheid wor den vastgesteld. Het bleek een mans persoon van ongeveer 1.70 m te zijn. Zaterdag j.l. heeft dr. J. Zeldenrust de schouw verricht. Hij meent dat het lijk niet langer dan twee maanden be graven heeft gelegen en vermoedt dat hij door een messteek om het leven is gebracht. De kleren worden nog na der nauwkeurig onderzocht. Merkwaardig is dat de laatste maan den geen officiële aangifte van ver missing is gedaan. Men helt daarom over naar de veronderstelling dat het een zwerver of een buitenlander is. Het onderzoek wordt uiteraard voortgezet. Regionaal opleidingcentrum voor brandweer in Tilburg Onder grote belangstelling uit krin gen van de provinciale en gemeente lijke overheden en van de bedrijven in Midden-Brabant is gisteren te Til burg het regionale brandweeroplei- dingscentrum geopend. Commandant Haarmans sprak een welkomstwoord. A. van Langen, hoofdinspecteur van het brandweerwezen i>n Nederland, juichte het initiatief van Midden-Bra bant en Tilburg ten zeerste toe. Als districtsinspecteur van het brandweerwezen in Noord-Brabant en Zeeland zeide de heer A. van Schen- del onder meer: „Wij mogen geen sa lonblussers zijn. Dit zou ia tijden van oorlog slecht van pas komen". Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Tilburg, opende vervolgens met het volpompen van een emmer water de deur voor hen die kennis wilden nemen van de inrichting van het nieuwe studiecen trum en voor de brandweerlieden, die daarvan heel lang gebruik zullen ma ken. Neen, vergist U zich niet, dit is eens geen beeld van een of ander strijdto neel. Deze foto laat zien hoe men in de Franse stad Avignon met behulp ran tanks van het zevende regiment genie van het Franse leger een oud gebouw op de snelste manier met de grond gelijk maakte. Het Wereldgebeuren Schoonzoon Winston Churcllls schoonzoon Duncan Sandys is nu in Wash ington, waar hy besprekingen voert met Amerikaanse autoriteiten. Hij doet dat niet in zijn kwaliteit van aangetrouwd familielid van do „grand old man", al zullen er zeker Ameri kaanse functionarissen zijn die liet gesprek beginnen met te informeren naar het welzijn van de oude sir Win ston. van wie men zich de voortreffe lijke samenwerking met nu wijlen pre - I sident Roosevelt herinnert. Neen, Duncan Sandys komt praten over i nieuwe vormen van samenwerking, speciaal op het gebied van de lancts- verdediging. i Premier MacMillan heeft hem im- i mers In het nieuwe kabinet opgeno- I men als minister van defensie. San dys heeft grotere bevoegdheden ge- I kregen dan ooit een voorganger van hem had. Hij is namelijk gesteld bo ven de „junior" ministers voor de di verse strijdkrachten: land-, zee-en I luchtmacht; uiteindelijk mag hjj in al- le strijdvragen over de strijdkrachten beslissen. En MacMillan heeft hem de opdracht gegeven, om het niet aan be slissingen te laten ontbreken. Tot die opdracht behoort een wezenlijke ver laging van de defensie-uitgaven, die gepaaid dient te gaan met een aan- Adres over Nw.-Cuinea van Nederlanders in Indonesië Allen uitgenodigd hun instemming te betuigen Het in Djakarta, in de Nederlandse taal verschijnende dagblad „Nieuws- §ier", dat thans in Indonesische han en is, heeft maandag de tekst gepu bliceerd van 'n adres, dat namens een groepje Nederlanders in Indonesië aan het Nederlandse parlement zal worden aangeboden en waarin er bij de Ne derlandse regering op wordt aange drongen om uitdrukking te geven aan haar bereidheid tot besprekingen met Indonesië over de status van Neder lands Nieuw-Guinea, Dit adres is op gesteld door professor D. Drost, hoog leraar in het constitutioneel recht aan de universiteit van Indonesië, die hier voor werd benaderd door de Neder landse journalist Willem Oltmans, die op het ogenblik een rondreis door In donesië maakt. Alle Nederlanders in Indonesië wor den uitgenodigd schriftelijk van hun instemming daarmee te doen blijken, dan wel een lijst op het kantoor van de Nieuwsgier te tekenen. Tot degenen, die tot dusver hun handtekening hebben geplaatst beho ren prof. dr. R. F. Beerling. prof. dr. A. Kraal, en de Nederlandse arts in Djakarta Wielinga. Zeldzame papegaaien uit Artis gestolen Zeven zeldzame en kostbare pape gaaien. met elkaar een waarde verte genwoordigend van ongeveer f 2000 (groothandelsprgs), zijn in de nacht van zaterdag op zondag uit het vogel huis van Artis aan de Plantage Dok laan in Amsterdam gestolen. De die ven hebben een paneel van een deur moeten forceren om binnen te kunnen komen. In het vogelhuis bevinden zich nog talrijke exemplaren van andere kostbare vogelsoorten en waarom de dieven nu juist deze papegaaien, waarvoor ze vyf kooien hebben moe ten openbreken, hebben meegenomen, is de directie van Artis een raadsel. Door deze diefstal is Artis echter niet papegaailoos geworden, want er zijn er, ook van het soort der ontvreemde vogels, nog verscheidene. EUROPEANEN PLUNDERDEN WINKELS Botsingen tussen Algerijnen en politie in Frankrijk Onder de Algerijnse mohammedanen is gisteren een algemene staking van acht dagen begonnen, die door de nationalisten was uit geroepen om de Fransen in moeilijkheden te brengen, nu deze week de Algerijnse kwestie in de algemene vergadering der Verenigde Naties aan de orde komt. Beze staking ging te Algiers met onlusten gepaard. Een honderdtal winkels van mohammedanen, dat onder dwang van militairen was heropend, werd door Europeanen geplun derd. Verscheidene Europeanen werden in hechtenis genomen. Ook voor de Algerijnen in Frank rijk gold het siakingsparool. De Pa- ryse politie heeft maandagavond be kendgemaakt. dat zij vijfhonderd Noordafrikanen heeft aangehouden, omdat zij geweigerd hadden door te i lopen. Een twaalftal van deze Noord- i afrikanen werd in hechtenis genomen. omdat het wapens bij zich had. U\t verscheidene delen van Frank- rijk zijn maandagavond berichten ont- j vangen over botsingen tussen de po- litie en Algerijnse betogers. Er werd uit Rijssel melding gemaakt van ge- j wonden. Te Marseille en andere ste- I den werden arrestaties verricht. I Nationalistische organisaties in Tu- I nesië hebben maandag een oproep uit- j gegeven tot een staking van twaalf i uur op woensdag aanstaande „uit so lidariteit met de strijd van het Alge rijnse volk voor onafhankelijkheid In een gemeenschappelijk commu niqué verklaarden deze organisaties, waaronder de aan de macht zijnde Neo-Destoerpartij en het Tunesische algemene vakverbond, dat zij aan de vooravond van het debat over Alge rije an de Verenigde Naties volledig achter het Algerijnse volk staan. Algiers geleek op een belegerde stad. Naar schatting patrouilleer den er 15.000 militairen en politie mannen door de straten. Bij de kruispunten stonden pantserwa gens opgesteld. Alle winkels van Mohammedanen waren gesloten, maar militairen begonnen direct de eigenaars te dwingen hun zaken te openen. In de meeste gevallen verwijderden de winkeliers de lui ken. zodra een legerpatrouille aan klopte Maar de winkels waren leeg. Een poging van zeventig ter dood veroordeelde Algerijnen om uit de I gevangenis te Algiers te breken, is 1 verijdeld, doordat men een vlucht- j gang ontdekte. Vermijding, in Benelux, van dubbele belasting Dc Nederlandse vereniging voor in ternationaal belastingrecht neeft za terdag te Rotterdam een Benelux- conferentic gehouden, waarbij het on derwerp van discussie werd gevormd door de dubbele belasting op de win sten van een onderneming, gevestigd in één van de Beneluxlanden. die ook vestigingen heeft in een ander Bene lux-land. Tenslotte werd een resolu tie aangenomen, die ter kennis werd gebracht van de ministers van finan ciën van de drie landen. Daarin wordt gesteld, dat het wenselijk en mogelijk is. dat België. Nederland en Luxem burg een overeenkomst sluiten, waar door dubbele belasting-heffing uitge sloten wordt. In afwachting hiervan mag echter niet een herziening van het Belgisch-Nederlandse verdrag van 1933. waarin de betreffende aangele genheid provisorisch gereeeid wordt, worden uitgesteld. aan de tegenwoordige strate gische behoeften. Dit bcte&ent een omschakeling waarbij de nadruk komt te vallen op atoomwapens en geleide projectielen. Men vroeg aan Sandys bij zijn aan komst m Washington, wat hij vond van Dulles' nieuwste uit lating waarin het over Engelsen en Fransen ging: dat Dulles liever geen Franse en Britse soldaten naast zich had. wanneer er in het Midden-Oosten moest worden gevochten. Sandys, die in het openbaar een rustige en beheer ste indruk maakt, maar die in een on officieel onderhoud spraakzaam en „explosief" kan zijn, antwoordde dat hij niet was gekomen om te praten over moeilijkheden in het verleden maar over toekomstige militaire sa menwerking „Maar nu U daarover begint, moet ik zeggen dat Amerika's houding van de laatste maanden jegens de Brit ten ons diep heeft geschokt". Het is dan ook waarschijnlijk, dat Sandys, toen hij gisteren voor een persoonlijk en niet-officieel onderhoud door Dul les werd ontvangen, de gelegenheid te baat heeft genomen om de vinger te leggen op die wonde plek. Of het ge holpen heeft, moet worden afgewacht. Maar hij zal wel erg zijn best hebben gedaan. Herstel van de vriendschap die tussen Amerika en Groot-Brittan- nië bestond vóór het gewapende op treden van de Engelsen en Fransen in de Suezzone zal niet mogelijk zijn zonder dat de huidge tegenstellingen zijn opgelost. In één opzicht heeft Sandys de wind mee: niet alle Amerikanen zijn op het ogenblik even dol op Dulles. In de comroissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de Amerikaanse mi nister heel wat kritiek moeten door staan, vooral van Democratische kant. Zo zei de welsprekende senator Full- bright dat Dulles' politiek in strijd was met de .Amerikaanse belangen en rampzalig voor de Noordatlantische Verdrags Organisatie. „Het resultaat was dat de invloed van de vrije we reld in het Midden-Oosten werd ver zwakt en dat onze vriendschap met Groot-Brittannië en Frankrijk schade leed". Omdat Dulles bij de verdediging van zijn beleid in die commissie prak tisch alleen stond, is het waarschijnlijk dat hij nu ook van zijn kant zijn best zal doen om het oude contact weer op te vatten. Vandaar misschien, dat Sandys zo onverwacht bij hem werd ontboden. Overigens is het niet Sandys' taak. om alle kanten van de Brits- Amerikaanse samenwerking te bepraten. Terecht zei hy bij aankomst dat hij de militaire aspecten aan de orde zou stellen. Hij zal het vooral met de Amerikaanse defensieminister Wil son hebben over geleide projectielen En op zijn verlanglijst zal de vraag staan, of de Verenigde Staten aan de Engelsen zulke projectielen beschik baar willen stellen zolang de Britten zelf ze nog niet efficiënt produceren. Over dat onderwerp weet Duncan Sandys mee te praten. Was hij niet degene, die in het Britse oorlogskabi net als voorzitter van het comité voor de verdediging tegen de Duitse V-wa pens, het miatief nam tot de lucht aanval op Peenemünde, een van Je meest belangrijke operaties van de luchtoorlog? Maar het Britse verzoek aan de Amerikanen heeft uiteraard ook politieke aspecten. En het is dan ook de vraag, of de Engelsen met de uitzending van Churehills schoonzoon kunnen volstaan... li IX lAX SAX IJ S ...praten over projectielen... 0 0e WestdulUe politie heelt na e!f air speurwerk drie leden van een executie- commando van de ss kunnen arresteren, die in maart 1S45 ruim 200 Russische ar beiders bij Amsberg in Westfalen zou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5