PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Amerika zet vaart achter Ike's plannen voor het Midden-Oosten In Zeeland stamboekkeuringen voor merries op de bedrijven DERTIG JEMENIETEN VIELEN BIJ AANVAL OP VLIEGVELD TROEPENCOMMANDANTEN VAN SUMATRA KOMEN BIJEEN 200e jaargang - no. 24 Dagbladuitgave van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van f Ij—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51. tel. 3341; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Nleuwatr. 43, tel. 20; Temeuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26 GEEN AMENDEMENTEN, AFWIKKELING IN EÉN DAG Soedan eist in Verenigde Naties strafmaatregelen tegen Israël Om de behandeling van Eisenhowers doctrine voor het Midden-Oosten bij het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden te bespoedigen heeft de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis giste ren aan de commissie voor de reglementen het voorstel gedaan, geen amendementen te laten aanbieden. De bedoeling is, de leden zich dui delijk voor of tegen te laten uitspreken zonder de mogelijkheid tot amen- datie te bieden. Enige Republikeinen hebben laten weten, dat zij met een dergelijke handelwijze niet akkoord zouden gaan, maar later werd mee gedeeld dat de commissie het voorstel had goedgekeurd. Statenzitting De dienaren van Zeelands geweste lijk bestuur behoeven zich er geen zorgen over te maken, dat hun belangen niet goed worden be hartigd. De debatten in de Staten hebben gisteren ondubbelzinnig aan getoond, dat de bezoldiging van de provinciale ambtenaren de Statenle den bijzonder ter harte gaat: uren hebben zij gesproken over een wijzi- ging van het bezoldigingsbesluit Zee- Toch heeft dit debat geen grootse indruk achtergelaten, voornamelyk niet omdat men zich niet beperkte tot de algemene lijn, maar zich hier en daar in detailkwesties ging verdiepen, waarbij zelfs de verdiensten van een bepaalde ambtenaar in het geding werden gebracht. En nu zit er naar onze smaak iets gênants in. wanneer over de jaarwedde van een bepaalde hoofdambtenaar bij een van de pro vinciale diensten in het openbaar on derhandeld wordt; in het onderhavi ge geval diende men inderdaad te spreken van „onderhandelen." De vraag mag daarom gesteld worden of het niet beter zou zijn, wanneer de Statenleden zich in dit opzicht wat beperkten. Dat behoeft heus niet tot discriminatie van de belangen der be trokkene (n) te leiden: er is in eerste instantie een georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken, waarin reeds voor deze belangen wordt gepleit, ver volgens worden de voorstellen door Ged. Staten behandeld en tenslotte zeggen Provinciale Staten in de af delingen ook nog eens hun mening. Wanneer tenslotte deze zaken in open bare behandeling komen, dan moet 'n geval wel héél dringend zijn, wanneer een Statenlid ertoe overgaat detail kwesties aan de orde te stellen. Hij kan toch altijd nog het betrokken lid van Gedeputeerde Staten verzoeken hem een informeel gesprek over deze aangelegenheid toe te staan. Nog maals: Zeelands provinciale dienaren kunnen zich verzekerd weten van de steun der Staten. Maar die kan ook minder demonstratief worden ver leend Een tweede „ambtelijke" zaak, die gisteren bjj de Statendebatten de aandacht trok, was het felle ge vecht, dat werd geleverd rond het voorstel van Ged. Staten om die be palingen uit het ambtenarenreglement te schrappen, die de huwende ambte nares nopen ontslag te nemen. Het ge vecht werd verloren. Maar de opmer king, na de stemming gemaakt door- mevrouw Van den BroeckeDe Man, die al jaren voor de belangen van de vrouw in de Staten opkomt, liet er geen twijfel over bestaan: te zijner tijd zal opnieuw slag worden geleverd tot dat de voorstanders van dit voor stel de zaak hebben gewonnen. En de ze voorstanders hebben gelijk: naar onze stellige overtuiging betekent dit besluit van de meerderheid der Staten slechts uitstel. Zeelands provinciaal bestuur zal nog wel eens net besluit nemen, waarbij de gehuwde ambtena res dezelfde rechten krijgt als haar mannelijke collega. Zover is het giste ren nog niet gekomen, doch uitstel be tekent in dit geval zeker geen afstel! Overigens is het wellicht goed om hier te wijzen op een merkwaar dige gang van zaken bjj de stem ming over dit voorstel. Het bleek na melijk, dat niet minder dan drie leden van Ged. Staten zich onder de tegen stemmers schaarden. Terwijl noch uit het voorstel, noch uit de daarop ver schenen afdelingsverslagen was vast te stellen, dat het hier slechts een voorstel van een bepaald deel van het college betrof. Wrj hadden derhalve ip alle argeloosheid aangenomen, dat het gehele college van Ged. Staten be stond uit vurige voorstanders van de gehuwde ambtenares. Welk een schro melijke vergissing, zo kwam nu vast te staan. Het voorstel werd met 23 tegen 17 stemmen verworpen: dat wil zeggen, dat de stemmen p-estaakt zouden heb ben wanneer de drie tegenstemmende Ged. Statenleden zich solidair met het college hadden getoond. Zoals trouwens één K.V,P.-lid van het col lege deed, die dwars tegen zijn partij genoten instemde Men vraagt zich nu in verbazing af, of er in de toekomst meer van der gelijke meerderheids- of minderheids verrassingen van het college zijn te wachten. Hopelijk blijft het bij deze ene keerl De voorstellen van Eisenhower tot het bieden van militaire garanties en het verlenen van economische steun aan landen in 't Midden-Oosten zul len nu door het Huis worden behan deld zonder dat de mogelijkheid be staat tot het indienen van amende menten. Men verwacht daarom dat het debat niet langer dan een dag (in plaats van enige weken) zal du ren en dat vanavond de stemming over de doctrine in het Huis kan wor den verwacht. De Britse minister van binnenland se zaken R. A. Butler heeft gister middag namens de eerste minister in het Lagerhuis verklaard, dat de Brit se regering de plannen van president Eisenhower voor het Midden-Oosten verwelkomt. Hij verwierp een socialis tische eis dat Amerikaanse troepen zich uit Groot-Brittannië moesten te rugtrekken. De algemene vergadering der Ver enigde Naties is maandag begonnen met het debat over het verslag van secretaris-generaal Hammarskjöld over Egypte. De Soedanese minister van buitenlandse zaken, Mahgoeb, pleitte voor krachtige strafmaatrege len tegen Israël wegens het negeren van de eis der Verenigde Naties om Egypte geheel te ontruimen. De Cey- lonese afgevaardigde, Coenewardene, verklaarde, dat Hammarskjölds voor stel om de troepen van de Verenigde Naties langs de gehele Egyptisch-Is- raëlische bestandslijn en ook in het gebied van Gaza en de Golf van Aka ba te legeren, slechts kan volgen op Israëlische terugtrekking en na on derhandelingen met Egypte. De Jor daanse afgevaardigde. Rifai, vond het „onzin om de militaire bezetting van Engeland en Frankrijk te vervangen door een strijdmacht waarin tachtig landen vertegenwoordigd zijn". De troepen der Verenigde Naties zouden langs de bestandsgrens weliswaar het optreden van Arabische commando's kunnen verhinderen, doch deze com mando's zijn de rechtmatige eigenaars van het land dat de staat Israël wordt genoemd. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge zei gisteren dat de Verenig de Staten hebben gevraagd om de te rugtrekking van Israëlische troepen uit Egyptisch grondgebied „zonder verder uitstel". Tevens zei Lodge, dat de V.S. de sug gesties van Hammarskjöld om aan weerszijden van de demarcatielijnen van Gaza en El Auja en aan de Golf van Akaba troepen der Verenigde Na ties te legeren, volledig steunde. Uit kringen van de Egyptische re gering is vernomen dat deze over weegt, een verbod af te kondigen voor verdere opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal, wanneer de Verenig de Naties er niet In slagen, de Israëli sche troepen uit de grensstrook van Gaza en de kuststrook langs de golf van Akaba terug te dwingen. Een Is raëlische woordvoerder heeft zondag het jongste rapport van Hammars kjöld voor het Midden-Oosten, dat de algemene vergadering gisteren behan delde, „negatief en niet opbouwend" genoemd en gezegd dat net alleen „een regime (van de wapenstilstands overeenkomst) wil herstellen, dat reeds in een ramp is geëindigd. GEREGELDE TROEPEN IN ACTIE Britten protesteren tegen agressie in Aden Volgens een officieel communiqué, maandag in Aden uitgegeven, zijn er ongeveer dertig Jemenieten gedood by een aanval op een vliegveld nabjj Dha- la, in het westelijke deel van het pro tectoraat Aden. Het communiqué zegt dat Britse troepen en strijdkrachten van het pro tectoraat Aden de Jemenieten terug dreven. Hoewel vliegtuigen van de Britse luchtmacht voortdurend pa- trouillevluchten maakten aan de Adense kant van de grens, vielen zy de Jemenieten niet aan, omdat de re gering van Aden de grens niet wenst te schenden en de invallers met zo weinig mogelijk verliezen wil terug drijven. Engeland heeft maandag „zeer krachtig" geprotesteerd bij Jemen te gen deze aanval In een nota zegt de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, dat De ST-jarxge Amerikaanse fotografe Georgette ,J)icky" Mayer-Chapelle uit Milwaukee. Wisconsin, trok op lf december van het vorige jaar Honga rije in, werd op 5 december gearres teerd en kreeg in de loop van verle den week aanzegging dat zij zo snel mogelijk het land moest verlaten. Op de foto ziet men mevrouw Mayer- Chapelle, in dezelfde kleding waarin zij vertrok, tijdens haar eerste pers conferentie te Nïckelsdorf aan de Oostenrijks-Hongaarse grens. de aanval op het vliegveld Dhala in Aden „de jongste en ernstigste van een reeks van dergelijke agressies" is. Hij eist, dat deze aanvallen onmiddel lijk worden gestaakt. Volgens de no ta zijn bij de jongste aanval geregel de troepen uit Jemen en veldgeschut gebruikt. Lloyd dringt bij Jemen aan op „een zeer spoedig antwoord" op het voor stel om terstond een bijeenkomst te beleggen van Jemenitische en Brit se ambtenaren teneinde „vreedzame toestanden aan de grens te herstel len." Aboe Taleb, de gezant van Je men in Caïro, heeft Groot-Brittan nië maandagavond beschuldigd van het leggen van mijnen langs de kust van Jemen. Taleb voegde hieraan toe: „Dit is een bedreiging voor de scheep vaart en de lévens van niet-Jeme- nieten. De regering van Jemen stelt de Britse regering verant woordelijk voor deze onrechtmati ge daad en zal alle mogelijke stappen doen bij de internationale organisaties. Straaljager stortte neer bij legerkamp Oirschot Piloot redde zich met de parachute Gistermiddag omstreeks kwart voor vjjf is een „Tnunderstreak" van de Koninklijke Luchtmacht neergestort in de omgeving van het legerkamp Oirschot. De piloot, reserve luitenant 2e klasse A. M. E. de Vries, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden en bleef ongedeerd. Het vliegtuig, dat ge heel werd vernield, heeft geen verdere schade aangericht. Het hoorde thuis vliegba: stort, naaat ae I wm illjliln den zijn toestel moest verlaten. Er ls Eindhoven. Het toe- neergestort, nadat de vlieger it nu toe onbekende moeiljjkhe- van onderzoek be- op de stel is door tot een commissie noemd. Golda Myer uit New Yorks ziekenhuis ontslagen Mevrouw Golda Mijer, de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, is uit het ziekenhuis „Mount Sinai" ontslagen, waar zij woensdag was op genomen wegens oververmoeidheid. Een woordvoerder van het zieken huis deelde mede, dat haar toestand thans goed is. Het was zaterdag negen jaar geleden dat liet voormalige Brits-Indië werd verdeeld en M de nieuwe staten India en Pa- kistan ontstonden. In India werd deze dag met grote fees- M lelijkheden gevierd. In de Tal- katoratuinen te New Delhi wa- ren dansgroepen uit geheel In- dia bijeengekomen en dansten 0 amet premier Nehroe arm- 1 n-arm. Grote Drie naar Bermuda Uit gezaghebbende bron te Washing ton is vernomen, dat Bermuda naar verwachting de plaats zal zijn van be sprekingen in het voorjaar tussen president Eisenhower van de Verenig de Staten en de premiers van Enge land en van Frankrijk, Harold Mac Millan en Guy Mollet. Voorlopig nog geen nieuw proces-Van der Lubbe Voorlopig zal nog geen herziening plaatsvinden van het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 in Duitsland werd veroor deeld en terechtgesteld omdat hij het Rijksdaggebouw in brand zou hebben gestoken, zo meldt het Duitse persbu reau D.P.A. Reeds in september 1953 heeft de broer van de terechtgestelde bij de Berlijnse arrondissementsrechtbank 'n verzoek ingediend de onschuld van Marinus van der Lubbe vast te stel len en een schadevergoeding toe te kennen, maar het verzoek kan nog niet ingewilligd worden. De pogingen van het openbaar ministerie om het verloop van het proces ook maar eni germate te reconstrueren, zijn tot nu toe mislukt: zo beschikt men tot nu toe niet over de uiterst belangrijke schriftelijke motivering van het von nis. Appel-Driedorp werd door windhoos getroffen De buurtschap AppelDriedorp on der de gemeente Nijker k heeft zon dagavond omstreeks zeven uur te lij den gehad van een windhoos die daar over trok, nadat zich een zwaar on weer boven dit gedeelte van de ge meente ontladen had. Grote aantal len dakpannen vlogèn door de straten van talloze schuren van boerderijen werd de dakbedekking vernield. Hier en daar ging een kippenhok tegen de rond. De schade aan het kleine kerk- e is vrij aanzienlijk. SPRAK NASOETION MET SIMBOLON Tweede delegatie met lege handen terug in Djakarta Radio-Penang heeft maandag; mede gedeeld, dat de besprekingen tussen de regeringsdelegatie en de militaire raad, welke in december het gezag over de provincie Midden-Sumatra heeft overgenomen, op niets zijn uit gelopen. De delegatie van de rege ring, die onder leiding stond van de minister van landbouw, Eny Karim, is naar Djakarta teruggekeerd. Zij was de tweede delegatie, welke de centrale regering naar Padang had gezonden om te trachten een oplossing van de kwestie-Midden-Sumatra te bereiken. De eerste delegatie keerde met lege handen naar de hoofdstad terug, omdat zij niet over een man- Prins Charles breekt met eeuwenoude traditie.... M Gisteren is een acht jaar oud ff jongetje dat Charles heet naar school gegaan. En daarmee M heeft het Engelse koninklijk huis met een koninklijke tradi- tie van bijna 1000 jaar gebro- ken. Nog nooit tevoren is een Brit- H se kroonprins door zijn ouders naar een gewone school ge- j§ stuurd. Dat is gistermorgen ge- beurd. Prins Charles stond om 8 uur H op en om half tien was hij op school, een beroemde lagere school voor jongens, die nog geen vijf minuten van Bucking- ham Palace af staat. Op ver- zoek van de koningin wordt echter het adres en de naam van het hoofd verborgen gehouden. Met nog 120 andere jongetjes H zat prins Charles gistermorgen in de gewone klaslokalen, s waar hij de eerste schreden zal zetten op het moeilijke pad van rekenen, schrijven, lezen, gym- s nastiek en nog wel tien andere moeilijke zaken, s Charles was al een paar uur op school voor er officieel werd bekendgemaakt dat het Engel- se koninklijk huis met de tradi- tie had gebroken. ALGEMENE VERGADERING PAARDENFOKKERS Bij slagen van proef in het zuiden straks in heel Nederland De afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" heeft maandagmiddag in haar algemene vergadering in de „Prins v. Oranje" te Goes, na een breedvoerige discussie, besloten, haar goedkeuring te hechten aan het voorstel van het hoofdbestuur, de stamboekmerriekeurin- gen op de bedryven door de inspecteurs te doen uitvoeren. Men wil echter dat de kringen, die dat wensen, de oude toestand kunnen handhaven en dus de keuringen op een centraal punt organiseren. De meeste tegenstand bleek te bestaan tegen de prijs, die bij de keuring op de bedryven f 20 wordt. Men heeft by het voorstel dan ook de verwachting uitgesproken, dat dit bedrag niet op nauwkeurige berekeningen gebaseerd, in de loop van het volgende jaar nog enigszins verlaagd zal worden, wanneer de werkelijke kosten niet zo hoog blijken te zijn. Overigens was men het er bij na der inzien wel over eens, dat de kos ten van vervoer naar een centraal punt en de uitgaven aan personeel op een keuringsdag zeker meer dan f 20 belopen. Had aanvankelijk de afdeling Walcheren nog overwegende bezwaren uit het oogpunt van de fokkerspraktijk het levendige en de fleur, welke een keuringsdag aan Middelburg geeft, gaat hiermee ver loren toen de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, het voorstel in stemming bracht, waren er 24 stem men voor en 2 (Schouwen en Noord- Beveland) tegen. Wanneer dus het hoofdbestuur zich met deze „stamboekmerriekeuring- aan-huis" verenigt, zal men dit jaar in het zuiden van Nederland hiermee een proef nemen. Als deze slaagt wordt ook in overig Nederland deze tijdsbesparing voor de boer doorge voerd. „Dan zal Zeeland zich op dit gebied toonaangevend kunnen be schouwen", zo merkte de landelijke voorzitter, d j heer J. A. Stols, op. Aan het begin van de vergadering herdacht men de in het afgelopen jaar overleden bestuursleden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van dr. G. Wagenaar, dat hij zijn functie als adviserend lid neerlegt wegens zijn vertrek naar Utrecht. Unaniem besloot de verga dering om in zijn plaats de heren dr. J. Tesink, de nieuwe directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren en dr. G. Grootenhuis. adj. directeur van deze dienst, tot advi serende leden te benoemen. „Laten we hopen, dat verdere daat van president Soekarno beschik te. De delegatie-Karim had wel een presidentieel mandaat, doch wilde volgens een woordvoerder van de Bantengraad geen beslissingen nemen. Zij beloofde slechts de eisen van de raad aan de regering voor te leggen. De legerwoordvoerder in Djakar ta heeft maandag bekendgemaakt, dat de voorgenomen bijeenkomst van alle troepencommandanten van Sumatra, ter bespreking van de mogelijkheden voor een inte grale oplossing van de hangende militaire vraagstukken op Suma tra, vandaag in Palembamg een aanvang zal nemen. De chef-staf van het leger, ge- neraal-majoor Nasoetion, die in de afgelopen week de regimentscom mandanten van Sumatra heeft be- zooht, vertrok maandag naar Zuid- Sumatra. Naar verluidt, heeft hij tijdens zijn verblijf Ln Padang. drie uur lang gesproken met de op standige kolonel Simbolon. De Indonesische leiders, die elf jaar geleden het Initiatief namen voor de afkondiging van de onafhankelijkheid van het land, zijn zondagavond ach ter gesloten deuren bijeen geweest in de ambtswoning van de burgemeester van Djakarta, Soediro, ter bespreking van de tegenwoordige binnenlandse crisis. 25.000 op lot 3317 In de 534ste staatsloterij, eerste eerste Ijjst, is een prys van 2o.000 gevallen op lot nummer 3317. Ongeveer 40 arbeiders, werkzaam bij de bouw van een dam op circa 64 km af stand van Benares in India, zouden aan de cholera gestorven zijn. olie- en benzinedistributie niet nodig is, maar bedenken we te vens, dat een behoorlijk trekpaar denbestand een landsbelang van de eerste orde is. In de oorlogs jaren heeft ons trekpaard het Ne derlandse volk voor nog erger be hoed", zo merkte de secretaris, de heer A. C. Cappon, in zijn jaar verslag op. Hij verwachtte, dat ook de paardenfokkerij op deze internationale kwestie zou reage ren, door een flinke stijging van het aantal dekkingen in het ko mende jaar. Over de handel merkte hij op, dat voor fokproduktie in het afgelopen jaar wel bevredigende prijzen wer den gemaakt, maar het aantal was te gering om van een goede belo ning van de fokkerij te kunnen spre ken. Over het algemeen waren de slachtprijzen weer toonaangevend. In de laatste maanden liepen de prijzen van werkpaarden beduidend op. De bijzonder slechte weersomstandighe den droegen daartoe bij, want daar door hebben de paarden weer eens hun onmisbaarheid bewezen. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook verspreid over de provin cie, trad een besmettelijke aandoe ning van de voorste luchtwegen op, die soms ook de longen aantastte. Soms gaf deze aanleiding tot ernstige complicaties, in de vorm van long ontsteking. Op het laboratorium van de Prov. Gezondheidsdienst werd (Vervolg op pag. 5) DE VERWACHT... ZACHT WEER Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige en tijdelijk harde wind tus sen zuidwest en zuid. Zacht weer. ZON EN MAAN 30 januari Zon op 8.26 onder 17.26 Maan op 7.44 onder 17.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1