LANDBOUWPOLITIEK: EEN BRIEVENBOEK Twee groepen cijfers in bespreking VIER ENGELSE STUDENTEN VOOR HONGAARSE RECHTER agü - •v i BRUSE BOYS VERLOOR TEGEN BURGH III TWEE PUNTEN MAANDAG 28 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Vier antwoorden op één epistel (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse landbouwpolitiek begint te gelijken op een brievenboek. U kent ze wel, die verzamelingen van modellen van: „hoe schrijf ik iemand een vriende lijk briefje, opdat hij mij m'n zin geeft", voorzien van antwoorden en bestemd voor het onderwijs voor het Middenstandsdiploma. De minister-president schrijft een brief aan de Stichting van de Arbeid. Hij krijgt er na enkele weken vier op terug. Als dat op die manier nog 'n tijdje doorgaat, dan hebben straks een aardige hoeveelheid paperassen, waarin nu en dan nog wel iets begrijpelijks staat te lezen, maar waarin het toch wel moeilijk wordt een draad te vinden, laat staan een rode draad. De regering en de „ruk aan de bel" Er zijn op het ogenblik twee groepen cijfers In bespreking, die van het Landbouwschap en die van de regering. De eerste groep is afgeleid uit de voorstellen tot herziening van de grondslagen van de kostprijsberekeningen, die het Landbouwschap op 3 oktober vorig jaar heeft aangenomen, de be faamde „ruk aan de bel" dus, zoals de heer H. D. Louwes het heeft genoemd. In totaal waren dat vjjf voorstellen. Het Ingrijpendste van die vjjf was het doorberekenen van de zogenaamde eigenaarslasten van boerderijen ln de kostprijzen der produkten. Die eigenaarslasten zijn: grond- en polderlasten; onderhoud en verzeke ring van de bedrijfsgebouwen; rente en afschrijving van bedrijfsgebouwen over een termijn van honderd jaar, tegen specifieke vervangingswaarde by een rente van 4 procent; voorts wilde men dan een post netto-pacht opnemen en als zodanig beschouwen de pachtprijs van los land verminderd met grond en polderlasten. Dit voorstel zou in de gedachtengang van het Landbouwschap 200 miljoen gulden kosten. Het tweede voorstel bevatte een re geling voor de ondernemersbeloning van de boer. Dat zou ongeveer 60 mil joen kosten. Het derde voorstel bevat te een herziening van de beloning van de boer en zijn medewerkende gezins leden voor hun arbeid en het vierde voorstel was een betere beloning van de landarbeider (inhalen van de ach terstand van vijf procent en invoering van de werkclassificatie). De voor stellen drie en vier zouden samen on geveer 90 miljoen moeten kosten. Het vijfde voorstel bestond uit een nabe taling op alle in het melkprijsjaar 1955-1956 geleverde liters melk van een cent per liter; kosten in totaal rond 50 miljoen. Alles bijeengenomen zouden de plannen van het Landbouwschap dus tenminste 400 miljoen gulden moeten kosten. Nu was het merkwaardige, dat men alras niet meer sprak over het vijfde voorstel, dat van de nabetaling. Mis schien hebben de bestuursleden van het Landbouwschap zich direct al ge realiseerd, dat dit plan toch niet door zou gaan. Dat bleek dan ook al gauw. De regering was er in geen geval toe bereid. Zo verdwenen dus van de 400 miljoen weer 50 miljoen en er resteer de nog 350 miljoen gulden. Binnen de kring van het Landbouw schap was er een roerende eenstem migheid over de betekenis van de voorstellen. Zij werden met algemene stemmen aangenomen. Daarbij dient te worden aangete kend, dat noch uit de formulering van de agenda van 3 oktober, noch uit de toelichtende rede van de voorzitter van het Landbouwschap is gebleken, dat de voorstellen een onverbrekelijk geheel vormden. Dat element kwam pas later in het geding dor een formulering in de brief, waarin zij werden aangebo den aan de regering, over welke formulering men niet eenstemmig is. Met uitzondering van de by het N.V.V. aangesloten Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond menen alle in het Landbouwschap zittende organisaties, dat de een heid der voorstellen uitdrukkelijk is vastgesteld. De regering is terstond begonnen met het oeraad over deze zaken, d.w. z. terstond na het tot stand komen van het kabinet, op 11 oktober 1956, acht dagen na de vergadering van het Landbouwschap. Daarin school echter een moeilijkheid, omdat de te voeren landbouwpolitiek voortdurend bij de kabinetsformatie in het geding is ge weest. Dat kon uiteraard niet zonder cijfers, omdat men wederzijds wilde weten, wat die landbouwpolitiek zo ongeveer zou moeten kosten. Het gro te probleem is nu. dat bij de kabinets- fomatie andere cijferreeksen zijn ge bruikt dan by het overleg in het Land bouwschap. Die van het Landbouw schap gingen namelijk verder. De cijfers, welke bij de kabinetsfor matie in het geding waren, zijn niet bekend geworden. Dat is nu niet meer zo erg, omdat zij niet meer actueel zijn. Het beraad van dit moment in 't kabinet gaat namelijk over een andere cijferreeks. Daarbij traden drie complicaties op. Do belangrijkste vormde de noodzaak door onze nationale economische si tuatie te komen tot beperking van de bestedingen. Kort gezegd komt dat hierop neer H vvjj geven allen tezamen te veel uit. Dat moet veranderen. De prijzen moeten stabiel blijven en de lonen ook. De tweede complicatie was de intussen duidelijk geworden stij ging van de kostprijzen in de land bouw, die dus niets te maken hebben met de plannen tot herziening van het systeem van kostprijsberekening. De derde complicatie was de beslissing van de regering (ingegeven door de noodzaak tot beperking der bestedin gen) tot het afschaffen van de ver bruikerssubsidies op melk en suiker. De kostprysstijging bedraagt in to taal 100 miljoen gulden. De afschaf fing van de subsidies op melk en sui ker kost in totaal 75 miljoen. Deze beide posten zullen in elk geval moe ten worden gereserveerd voordat er beslissingen kunnen vallen over de herziening van de grondslagen van 't kostprijsbeleid. Men kan nu zeggen, dat het zonder meer vaststaat, dato de landbouw aan de overheid en aan de consumenten samen in ieder geval 175 miljoen meer zal gaan kosten door factoren, die geheel en al buiten de redeneiingen van het Landbouwschap staan en die deels (de kostprysstijging) voortvloeien uit eerdei- genomen principiële beslissingen, deels (de afschaffing van de subsidies) uit de algeme ne situatie van onze economie. Het probleem waarvoor de re gering nu staat is dit: gegeven de noodzaak in elk geval een bedrag van 175 miljoen te reserveren voor de landbouw is het de vraag hoever men kan gaan binnen het totaal van het economisch verant woorde met het herzien van de kostprijsberekeningen, dus met de verlangens van 't Landbouwschap. Verschillen In dat licht moet men de derde cij ferreeks zien, die voortvloeit uit de brief van de minister-president, aan de Stichting van de Arbeid. In die brief is een bedrag genoemd van 200 müjoen gulden. Dit bedrag kan, op grond van wat daarover intussen op allerlei wyzen is bekend geworden, als volgt worden verdeeld: eigenaarslas ten: 50 imiljoen; een zekere verbete ring van de arbeidsvoorwaarden 25 miljoen en het verzekeren van een minimum-inkomen voor de boer 125 miljoen. Men kan nu een vergelijking maken tussen de verlangens van het Landbouwschap en de plannen van de regering. Daarbij moeten echter, zoals hier boven is betoogd, twee dingen uit drukkelijk worden in acht genomen: a. de plannen van de regering ver schillen principieel van die van het Landbouwschap, omdat 't Landbouw schap herziening van bepaarlde be standdelen van het boereninkomen vraagt, maar de regering streeft naar het bereiken van bepaalde door prijs maatregelen te garanderen minimale inkomens op drie soorten type-bedrij ven, die wezenlyk hoger zijn dan die welke het Landbouwschap in een van zijn berekeningen heeft gebruikt; b. de regering is, in tegenstelling tot 't Landbouwschap, bij het overwegen van de mogelijkheden nu eenmaal ge bonden door niet-agrarische factoren als het totaal mogelyke binnen onze ietwat moeilijke economische situatie van dit moment: zij moet er in elk geval voor oppassen, dat de gevaar lijke tendenzên, die zich in die econo mische situatie openbaren, worden be dwongen. Met die beide factoren in het ach terhoofd kan men een redelijke verge lijking ondernemen, die dan uitloopt op de cijfers, welke in de tabel hierbij zijn afgedrukt. De belangrijkste conclusie is, dat de regering minder eigenaarslasten fllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zaterdagmiddag nam dr. P. H Korringa afscheid van de Zeeuwse oester- en mossel- kwekers te Yerseke in ver- band met zyn benoeming tot directeur van het Rijksinsti- tuut voor Visserijonder zoek. Er m werden de scheidende bioloog een aantal geschenken aange- boden, o.a. een schelpenverza- m meling in vitrine. 1 (FOTO P.Z.C.) si incalculeert dan het Landbouwschap. Dat komt, omdat de regering uitgaat van een andere (n.l. de algemene) vervangingswaarde, die lager is dan de specifieke vervangingswaarde en van een lagere rentevoet (3% pro cent in plaats van 4 procent). Overi gens heeft ook het Landbouwschap in april 1956 datzelfde standpunt nog beleden. Bovendien is het goed hierbij te bedenken, dat oe Commissie Grondgebruik van het Landbouw schap op 15 november (dus vijf weken nadat het bestuur van het Landbouwschap de befaamde ruk aan de bel deed) tot de volgende conclusie kwam: „Een verhoging van de garan tieprijzen als gevolg van de door berekening der eigenaarslasten zal gepaard moeten gaan met een Op de Rijkswerf in Den Hel der liggen een negental mijnen vegers die eerstdaags aan par ticulieren zullen worden ver kocht. Op de foto ziet men één van deze schepen, de „Urk". overeenkomstige verhoging van de pachtprijzen. Zulk een pachtprys- verhoging zal in vele gevallen een zekere daling van het inkomen van de pachter teweeg brengen, aangezien het garantïeprijsbeleid slechts voor enkele basisproduk- ten geldt en niet voor alle land- bouwprodukten. „Met het oog hierop en gezien de ontwikkeling van de rentabili teit van de landbouw in de laatste jaren, meent de commissie tot een zekere geleidelijkheid by de door berekening der eigenaarslasten in garantie- en pachtprijzen te moe ten adviseren. Deze geleidelijkheid ware te bereiken door op dit mo ment het totaal van de eigenaars lasten en grondrente nog niet voor de volle honderd procent in de pachten door te berekenen. Het resterende deel zal dan in één of meer phasen kunnen worden ge realiseerd." Dit is geheel andere taal, dan er in 't bestuur van het Landbouwschap is gesproken. De opvattingen van de Commissie Grondgebruik komen vrij wel overeen met die van de regering. Post Landbouwschap Vermoedelijk plan regering per 4 januari j.l. 1. eigenaarslasten 200 miljoen 2. ondernemingsbeloning v. d. boer 60 miljoen 3. handenarbeid boer, gezinsleden90 miljoen 4. landarbeiders 5. inkomensgarantie boer 6. nabetaling melk 50 miljoen 7. kostprysstijging 8. afsch. subsidie (melk suiker) 50 miljoen 25 miljoen 125 miljoen 100 miljoen 75 miljoen Totaal Ten aanzien van de regeringsplan nen valt te melden, dat het bedrag van 375 miljoen zou moeten worden verdeeld over de consumenten en het 400 miljoen 375 miljoen Landbouw Egalisatie Fonds (resp. 165 miljoen consumenten en 210 mil joen Landbouw Egalisatiefonds.) Het Hongaarse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de vier Britse studenten, die sinds 14 januari in Hongarije vermist wer den, de 17e zijn aangehouden. Zij zul len worden berecht. Volgens het mi nisterie waren zij in liet bezit van valse papieren en hadden zij ook brie ven bij zich waaruit bleek dat zij con tact wilden tot stand brengen tussen Hongaarse vluchtelingen en leden van het voormalige revolutionaire comité in Boedapest. Voorts wilden zij, nog steeds volgens het Hongaarse minis terie van buitenlandse zaken, gege vens verzamelen over de sterkte en de bewapening van het Russische en het Hongaarse leger en over de poli tieke toestand. De studenten zijn mejuffrouw Ju dith Cripps (19), een kleindochter Auto onder autobus: twee jonge mensen gedood. Zaterdagmiddag is op de rijks straatweg te Wassenaar een kleine personenauto onder een autobus ge schoten tengevolge waarvan de in zittenden van de personenauto, een jongeman en zijn verloofde, beiden uit Wassenaar, om het leven zijn ge komen. De slachtoffers waren de 22- jarige mei. J. A. Meyer en de 21- jarigc G. Riemersma. De personen auto werd vernield. Zaterdag is te Wagenberg een per sonenauto bij het slippen in de bocht tegen een vrachtauto gebotst, waar bij de bestuurder van de personen auto, de 31-jax-ige tandarts C. uit Dordrecht om het leven is gekomen. van de overleden Labourleider sir Stafford Cripps. Robert Cooper (21), Christopher Lord (22) en zijn broer Basil Lord (23). Zij kwamen Honga rije op 14 januari uit Joego-Slavië binnen met een doorreisvisum, dat 24 uur geldig was. Zij wilden via Honga rije naar Oostenrijk. Enfgen van hen zouden volgens het ministerie al tijdens de revolutie in het land zijn geweest. Cooper zou lid zijn geweest van een Britse militaire spionage-organisatie en Basil Lord zou hebben gediend bij de Field Security Service van de Britse strijdkrachten. De Britse regering heeft geen reden om aan te nemen, dat de be schuldigingen tegen de vier Britse studenten ook maar enige grond hebben, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gezegd. Een rechtbank te Boedapest heeft zaterdag mevrouw Georgette Meyer Chapelle, een Amerikaanse, bevel ge geven het land binnen 48 uur te ver laten, wegens ongeoorloofde grens overschrijding. Op 12 december werd officieel gemeld dat zij werd ver mist. Zij is zondag per auto uit Boe dapest in Wenen aangekomen. De directeur van de Hongaarse voorlichtingsdienst heeft op een pers conferentie in Boedapest vreemdelin gen van alles de schuld gegeven. Hij somde allerlei feiten op, die volgens hem bewijzen, dat de gebeurtenissen van oktober lang waren voorbereid door buitenlandse spionagediensten, met name de Amerikaanse en de Brit se geheime dienst, die samenwerkten met „fascistische" Hongaarse emigran- tengroepen in West-Duitsland en Oos tenrijk AFDELINGSVOETBAL Veere moet bij Arnemuiden II een punt achterlaten. De afgelopen voetbalzaterdag kan gekenmerkt worden door een vry rus tig verloop en het Is feiteiyk alleen maar de 21 nederlaag van Bruse Boys tegen het derde van Burgh, die als een volkomen verrassing uit de bus kwam. Verder schoot Spui zich een heel eind op weg naar het kam pioenschap door de overtuigende zege op Hoek. In de eerste klas behaalde Nleuwdorp een benauwde 32 zege op het bezoekende AZW, waardoor het de leiders nog steeds blijft bedreigen. Wemeldinge blyft goed volgen zy het met vier wedstrijden meer gespeeld, daar het VCK na veel tegenstand te hebben ondervonden met 32 er onder hield. Tern. Boys liet er tegen Krabbendijke geen gras over groeien en stelde zich zo goed als in veilig heid (15). RillandiaZaamslag werd bij de stand 22 wegens de regen gestaakt. 12 11 1 0 23 53-15 10 8 0 2 16 37-22 14 7 2 5 16 41-29 12 6 1 5 13 33-31 11 6 0 5 11 37-32 12 4 3 5 11 33-31 9 3 2 4 8 22-27 12 4 0 8 8 21-43 11 2 1 8 5 14-28 11 1 0 10 2 20-55 Arnemuiden Nïeuwdorp Wemeldinge AZW Col. Boys Tern. Boys Rillandia Krabbendijke Zaamslag VCK In de 2e klas A liep leider Col. Boys II verder uit door de 42 zege op Kloetinge H. 's-Heer Hendrikskinde ren maakte een grote sprong naar bo ven en staat thans derde middels de 32 overwinning op Kapelle n. In Wissekerke regende het teveel. Colrjnspl. Boya H 9 8 0 1 16 38-16 Krabbendijke II 9 5 1 3 11 26-14 's-H.Hendrikskind. 10 5 1 4 11 28-30 Rillandia H 8 5 0 3 10 26-14 Wemeldinge II 8 4 2 2 10 28-19 Wissekerke H 10 5 0 5 10 36-27 Kloetinge H 10 3 1 6 7 18-50 Kapelle II 9 117 3 12-30 Serooskerke n 7 1 0 6 2 11-23 In de 2e klas B moest leider Veere een veer laten by Arnemuiden II (2 2), waarvan Serooskerke dankbaar profiteerde door een puntje in te lo pen en nog wel door een verdienste lijke 32 zege op Middelburg IV, dat nu al zjjn derde nederlaag in succes sie leed. Meeuwen had niet veel medelijden met Nieuwland (62), tcrwyl Oost- kapelle feitelyk meer deed dan ver wacht mocht worden: met 31 win nen van RCS IV. VCK II maakte even eens een prima beurt door een 33 gelijkspel af te dwingen van Zeeland Sport VI. Veere Serooskerke Arnemuiden H Meeuwen Oostkapelle Zeeland Sport V] Nieuwdorp II Middelburg IV RCS IV Nieuwland VCK II Nek-aan-nek race Wolphaartsdijk en Kats zetten in de 2e klas C de nek-aan-nck-race on verdroten voort, waarop Kapelle van een afstandje blijft toezien. De lei ders wonnen gemakkelijk van Wisse kerke, terwijl Kats op de sloffen Yer 14 9 3 2 21 41-17 14 8 2 4 18 42-25 12 7 1 4 15 38-29 13 7 1 5 15 37-33 11 5 2 4 12 38-27 11 4 3 4 11 34-30 12 3 4 5 10 33-38 8 4 1 3 9 18-14 7 3 0 4 6 15-16 14 2 2 10 6 17-55 10 1 1 8 3 15-34 seke II de baas bleef (82). Hein- kenszand en Bevelanders moeten het nog eens overdoen, want 25 minu ten voor tijd bij de stand 00 maak te de regen voetbal onmogelijk. Wolphaartsdijk 11 10 0 1 20 54-19 Kats 12 9 1 2 19 60-21 Mevo Kapelle Bevelanders SVD Wissekerke Kloetinge Yerseke II Goes IV Heinkenszand 11 7 1 3 15 72-25 6 1 2 13 41-14 5 1 5 11 41-41 5 1 3 11 34-29 4 2 5 10 36-43 2 17 5 18-50 2 0 9 4 21-64 1 0 5 2 6-20 0 0 9 0 10-67 De grootste verrassing kwam uit het „noorden", waar leider Bruse Bovs een 21 nederlaag opliep bij Burgh III. Tegelijkertijd raakte men de leiding kwijt, die nu overgenomen werd door Duiveland, dat tegen Me vo II 44 gelijk speelde. Ook Mevo II staat thans nog boven Bruse Boys dank zy een beter doelgemiddelde. Deze afdeling werd trouwens flink door elkaar geschud, daar Zierikzee IV door een stevige 80 zege op Bruse Boys n opklom naar de derde plaats. Spui deed in de 2c klas E een be langrijke stap op weg naar het kampioenschap door de voor naamste concurrent Hoek in eigen huis met 41 te verslaan. Toch konden de winnaars de eerste plaats nog niet overnemen, daar Driewegen door een gelijk spel te gen Tern. Boys II (44) een punt meer heeft, maar ook drie wed strijden meer speelde. Driewegen 13 Spui 10 Hoek 12 T. Boys H 10 azw n ïi Zaamsl. H 8 3 17 42—23 8 0 2 16 34—11 3 16 35—25 4 9 21—19 7 6 15—27 8 0 7—48 7 2 2 2 0 0 In de 2e klas F nam AZW III bezit van de tweede plaats, want Hoek H moest met een 41 ne derlaag naar huis vertrekken. Tern. Boys III maakte thans geen fout en kon twee punten uit lopen dank zij een 42 zege in Driewegen tegen SVD H. T. Boys IH AZW IH 10 Dview. H 7 Beren 7 Spui H 9 Hoek n 9 SVD n 9 9 6 0 4 2 3 12 37—18 4 10 29—28 2 9 25—13 2 9 27—23 4 8 22—35 6 6 23—30 6 6 19—35 Gijs van den Ende (7) uit Zierikzee naar televisie-studio te Bussum „Tinkeltje" is de naam geworden die dc 7-ja- rige Gijs van den Ende uit Zierikzee zaterdag middag onder de felle lampen van de televi sie aan het kabouter tje gaf, dat in het A.V.R.O.-jeugdpro- gramma de klok luidt, ijs was wel niet al leen zo knap geweest om die mooie naam te verzinnen, want uit het Brabantse land was nog een meisje Ïekomen dat ook aan inkeltie gedacht had. Maar het was voor Gijs dat zaterdagmid dag alle televisiebezit- ters in Zierikzee de huiskamer vol hadden, om de jongste televi siester van Nederland te bewonderen. Al vroeg was Gijs za terdag met z'n oudste broer naar Bussum ge reisd, waar om 2 uur een repetitie gehouden zou worden. Want om alles zo ongekunsteld mogelijk te doen, werd de uitzending direct om 5 uur uitgezonden. Verschillende malen moest Gijs vertellen, waar hij vandaan kwam en hoe hij heet te en wat de mooie naam was. Intussen liepen regisseurs en spelers van het jeugd- spel heen en weer, want ook deze uitzen ding was direct. Om 4 uur was het even pau ze en kreeg Gijs uit de televisie-keuken wat te drinken. Een studioman vertelde hem het één en ander van het uitzendcen- trum van de Neder landse televisiestich ting. Om 5 minuten voor 5 uur moest Gijs weer op z'n post zijn. Eindelijk gloeiden de lampen aan en de om- roepster kondigde het jeugdprogramma aan. Juist op dat moment dacht Gijs eraan de raad van z'n moeder om van te voren z'n kuif te kammen, niet opgevolgd te hebben. Maar nu zag Neder land hem hoe hij wer kelijk is, een doodge wone schooljongen, die wat verlegen onder de tropïsch-warme lam pen stond en alle re petities vergat. Het was Gijs niet. maar wel de juffrouw die zich vergiste door hem uit Temeuzen te laten komen, wat hij na tuurlijk niet op zich liet zitten en z'n onder vraagster gauw verbe terde. Toen de prijs gegeven werd, 'n nieuw model van een brand weerauto met uit schuif bare ladder, was Gijs alle televisiemen sen vergeten en staar de strak naar 't doos je waarin de schat ver borgen zat. Na 5 mi nuten was alles voor bij en reed een auto voor zoals bij alle internationale sterren die uit de filmstudio naar huis gaan waarin de broers Van ijsden Ende naar Utrecht werden gebracht, juist op tijd voor de laatste trein naar de Schelde- stad. Daar wachtte hem de familie op, die vanaf 4 uur al voor het televisievenster ge zeten had om maar niks van de naamge ving te missen. Alleen Gijs' zusje bleef on troostbaar: als je zelf de naam Tinkle hebt ingezonden. zou je toch wel recht op een troostprijs hebben ge had

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7