Zeeuwse Chr. Plattelandsjongeren hielden toogdag te Kortgene Zeeuwse Almanak AFSCHEID VAN DR. KORRINGA in cAristo NIEUWE GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING MUZIEKSCHOOL NUTSSPAARBANK VLISSINGEN EXPLOITATIESALDO '56 ÉÉN TON Agenda PROVINCIALEZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1957 GESLAAGD WINTERFESTIJN naar. Met ori A. Vingen Boeiende inleiding van predikant De christelijke agrarische jeugd van Zeeland heeft zich zaterdag in Kortgene gepresenteerd. Ruim een half duizend leden van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Plattelandsmeisjesbond waren des middags in „Do Stadswijnkelder" samengestroomd om met hun jaarlijkse gecombineerde wintertoogdag te laten zien, dat beide organisaties vol levenskracht zijn. Bovendien was deze manifestatie, waarbij in het eerste gedeelte het principiële karakter bijzonder sterk tot uiting kwam, een goede gelegenheid om de banden met de verschil lende verspreide afdelingen in de provincie weer wat nauwer aan te halen. om eenmaal de zogenaamde „heilige huisjes" af te breken", was de slot conclusie van deze boeiende rede- gelbegeleiding van de heer ning, ~zong mej. I. Douw so lo „Het onze Vader" en het bekende lied „Blijf bij mij Heer". Na samenzang onder leiding van de heer F. van der Wiele uit Goes, waarbij tal van vader landse liederen door de zaal klonken, was er nog een decla matiewedstrijd tassen drie leden van do C.P.M.B. Uit een drietal totaal verschillende gedichten koos de jury mej. F. de Schip- Eer, met „Psalm 123", in een ewerking van Gabriël Smit, als de eerste prijswinnares. Ontspanning Vlot en goedverzorgd werd na de pauze een luchtig ontspannings programma voor het voetlicht ge bracht. Bij het zingen van het bonds lied van de C.M.P.B. beklommen de dames van de volksdansgroep „Wal cheren" het toneel, om daar op de maat van Schotse en Engelse mu ziek enkele dansjes te presenteren. Veel bijval oogstte ook de wed strijd „Spreken in het openbaar". Met radde tong bekampte een drie tal C.J.B.T.B.-ers elkaar in een stroom van woorden. Door een vaar dige speech van de heer A. de Feij- ter uit Cadzand, bleek de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen tenslotte de eerste prijs behaald te hebben. Versterkt met een herenduo zorg den de „Poldermeisjes" voor de vro lijke muzikale noot. Met het spelen Een gevarieerd programma dat op enkele punten na geheel door eigen krachten werd gebracht heeft de jongeren, naast een mooi stuk propaganda, ook de nodige ont spanning gebracht. Nadat de waarnemend voorzitter van dê Zeeuwse C.J.B.T.B., de heer G. Kooie, allen met een hartelijk woord had verwelkomd, was het bur gemeester A. A. Schuit van Kort gene, die de naar zijn gemeente ge togen jeugd van harte begroette. Een indrukwekkend tableau over het C.J.B.T.B.-embleem een boom geplant op de bijbel onder de ti tel „Ons Devies", gevolgd door het gezamenlijk zingen van liet bonds lied, was de Inleiding op de rede van ds. H. S. J. Kalf, Nederlands her vormd predikant te Bennebroek, die sprak over het onderwerp „De af braak van de heilige huisjes". Vurig bestreed deze spreker de opvatting, als zouden de christelijke organisa ties hun tijd hebben gehad. Aan de hand van pakkende voorbeelden toonde hij aan, dat de christenen niet genoeg opvallen. „Zij moeten geen nummertje worden", zo was de stellige overtuiging van ds. Kalf, „maar ervoor waken, dat zij hun zelfstandigheid bewaren en overal als een pionier hun opdracht heen- dragen". Spreker vond dat er veel te automatisch met het goed van Christus wordt omgesprongen. Hij wilde de verenigingen, waarin de naam van Christus wordt genoemd, niet zo maar als iets gewoons zien, maar beschouwde deze altijd nog als een gebedszaak. „We staan onder de dictatuur van de heilige geest", be toogde spreker, „en Christus vraagt van ons waarachtig geloof in het evangelie." Met klem drong ds. Kalf erop aan, lijn in het leven te laten komen en het reformatorische stempel duide lijk leesbaar op de organisatie te drukken. Eigen initiatief In zijn rede besteedde spreker ook grote aandacht aan het eigen initia tief. In dit verband waarschuwde hij ervooov dat „handige buitenstaanders" speculeren op de gemakzucht van de rest, die alleen maar voordeel ziet in het genot van het ogenblik en zich daarmee rijp toont voor dicta tuur. „Ook mag men niet alles aan de kerk overlaten", zo vervolgde ds. Kalf, terwijl hij erop wees dat een christelijke organisatie een lijn moet trekken uit het evangelie en zo de wereld voor Christus zal winnen. „Alleen God zelf heeft het recht f Advertentie) en zingen van een aantal bekende liedjes bracht dit lustig musicerende groepje de stemming er helemaal in. Deze bleef verder de gehele middag foed en het was reeds 6.30 uur toen e landelijk secretaris van de C. J. B.T.B., de heer R. Bos, met een slui tingswoord een eind maakte aan de ze geslaagde gezamenlijke winter toogdag, waaraan ontgetwijfeld al len een mooie herinnering mee naar huis hebben genomen. Morgenvergaderingen De morgenvergaderingen van de Zeeuwse C.J.B.T.B. en de C.P.M.B. getuigden ervan, dat de landbouw- jongerenorganisaties ook op cultu reel en sociaal terrein veel interesse hebben. De secretaris van de Zeeuw se C.B.T.B., de heer S. Baar, schet ste met als grondtoon het tekst woord „Bid en werk", de naaste toe komst van de westelijke vrije we reld, door in een overtuigende lezing voor de jonge boeren en tuinders het onderwerp „Verenigd Europa?" aan te snijden. De C.P.M.B.-sters hadden als spreekster in hun mid den mevrouw Kraan-de Gooyer uit Bilthoven, die refereerde over het onderwerp: „Hoe het hoort..." De heer D. Koole kon bij zijn ope ningswoord in de „Stadswijnkelder" verschillende genodigden verwelko- mën, die later allen met een korte speech de organisatie lof toezwaai den en voor de toekomst een hart onder de riem staken. Zo wa ren er de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, de heer C. de Putter, voorzitter van de Zeeuwse CB.T.B., drs. Th. J. Westerhout, voorzitter van de Zeeuwse .lekespelcentrale, de heer R. Bos, landelijk secretaris van de C.J.B.TJ3., mr. J. F. Horn- stra, directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, B. en W. van de gemeen te Kortgene, burgemeester J. van Halst van Wissekerke en drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het Land bouwcoöperatie Centrum. De jaarrekening van de penning meester, de heer J. Leendertse, sloot niet een batig saldo van f 209,45. Eén teleurstelling was er tijdens (Slot van pag. li Visserijen op de Zeeuwse stromen, ir. J. D. Dorst, memoreerde de twintig jaar „samenwoning", die de bacterio loog van deze dienst in zijn laboratori um aan dr. Korringa heeft gegeven en het werk dat. de opzieners en con troleurs voor dit onderzoek deden. Verder stelde hij vast, dat door de arbeid van dr. Korringa wel overdui delijk is bewezen, dat ook het visse rijbedrijf het niet meer zonder weten schappelijk onderzoek kan stellen. Als er een opvolger komt, zal deze naar het oordeel van spreker, zijn ze tel temidden van de cultuur dienen te krijgen. Een goede wisselwerking tussen wetenschap en praktijk is van groot belang voor de oolossing van de problemen. Dr. A. Grijns, de bacterioloog van het bestuur der Vissergen op de Zeeuwse stromen, die de „kok" in de keuken heeft bezig gezien, vertelde hoe dr. Korringa had gezwoegd en gejakkerd om de gegevens te ver zamelen, waarop hij zijn conclusies kon baseren. Spr. noemde diens werk kracht „fenomenaal." VAN TOT GOED AFGELOPEN In een afgesloten kamer in de wo ning van de familie Van der H. te Poortvliet heerste op een gegeven ogenblik bepaald een teveel aan gas, hetgeen tot gevolg had, dat mevrouw Van der H. het bewustzijn verloor. De inwonende ouders van het echt paar ontdekten gelukkig tijdig wat er aan de hand was, zodat ernstiger ge volgen uitbleven. Vermoedelijk was er iets mis met de kachel. Eens te meer moge hier weer eens uit blijken, dat met verwarmen van kamers voor zichtigheid altijd geboden blijft! GAST... Er stond een plechtigheid te ge beuren in een der Zeeuwse gemeen ten en op het bordes van het raad huis heulden burgemeester en wet houders zich opgesteld ter verwelko ming van een autoriteit uit Den Haag. De man zou per trein arriveren en om hem te gerieven had het ge meentebestuur een taxi naar het station gezonden. De chauffeur stond gereed om de hoge gast „op te van genzoals dat tegenwoordig heet, en hij kweet zich voortreffelijk van zijn taak. Zodra de man zich tot hem wendde met de vraag of het ver lo pen was naar het gemeentehuis, zwaaide de chauffeur het portier van zijn wagen open en nodigde de vreemdeling uit om maar i?i te stap- ppti. Met gezwinde spoed ging het naar hét raadhuiswaar de wagen „model" werd voorgereden. De burgemeester kwam een stap naar voren, begon aan 'z'n welkomstwoord, maar werd vr\jwel onmiddellijk onderbroken door z'n gast, die zich nog wat verbouwereerd door de waarlijk vott stelyke ontvangst voorstelde als... de verslaggever van een Brabants dagblad De taxi is toen ijlings teruggezon den naar het station RAADHUIS Een ander, opwekkender bericht uit Poortvliet dat ons bereikte, ging over het raadhuis, dat al sinds jaren niet meer aan de „eisen des tijds" zoals dat dan heet voldeed, werd dan ook besloten om het ge meentehuis te verbouwen en intussen is men met de werkzaamheden be gonnen. De raadszaal komt gelijk vloers en ook op de eerste verdieping, waar diverse administratieve afdelin gen zullen worden ondergebracht, worden verbeteringen aangebracht, KOSTBARE PAAL Het sleepscliip „Richard VII' dat geladen op weg was naar Sluis kil, voer zaterdagmorgen in Hans- weert tegen een meerpaal bij de Postbrug. De paal werd zwaar be schadigd en de technische dienst van Rijkswaterstaat verlangde 'n borgstelling van 16.000. Eerst na dat de schipper van de „Richard VII" voor een goede borgtocht had gezorgd, kon hij de reis voortzet ten. ACHTER GLAS Onder de opwindende, bijna „fil misch" aandoende titel „Oerwoud en jungle achter glas", genoten leden en belangstellenden van de aquarium- houdersvereniging „Aqua-Fauna" te Axel van een lezing met lichtbeelden, die in „Het Centrum" gegeven werd. Het ging over de tropische vissenwe- reld. „Aqua-Fauna" leidt in Axel een bloeiend bestaan, zo meldde onze cor respondent. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. NESTKASTJES De actie „Nestkastjes", die de Vo- gelbeschermingswacht in West Z. Vlaanderen destijds begonnen is, ont wikkelt zich goed. In diverse gemeenr ten heeft de jeugd tal van kastjes aangebracht en hoewel het nogal eens moeilijk is om materiaal te krijgen, heeft men het gestelde doel toch vrij wel bereikt. Ook van particuliere zij de werd veel medewerking ondervon den: velen vroegen om inlichtingen en togen vervolgens zelf aan 't werk. De burgemeester van Yerseke, de heer A. C. YVillemsen, belicht te de activiteit van dr. Korringa als adviseur van de bekende Com missie van Dertien. „Er is nie mand in de Zeeuwse visserij, die uw heengaan niet betreurt." Het- werk van dr. Korringa heeft er toe bijgedragen, dat de bezwaren' van de Commissie van Dertien niet werden gebagatelliseerd, maar ernstig in overweging zijn geno men. Ook sprak de heer Willemsen nog namens de burgerij van zijn ge meente, waar de scheidende vele vrienden heeft. „Hartelijk dank, voor uw streven om de bcstaans- bronnen van Yerseke te doen bloeien." Tot slot uitte spreker de wens, dat dr. Korringa ook in zgn nieuwe functie tot zegen van de Nederlandse visserij zal kunnen werken. De directeur van de Visserijen, ir. G. J. Lienesch, zag hier duidelijk ge demonstreerd, dat er een prettige samenwerking tussen ambtelijke in stanties en het particuliere bedrijfs leven mogelijk is. Namens de bij „Ze- vibel" aangesloten mossel- en oester kwekers, sprak de voorzitter, bur gemeester A. L. S. Lockefeer woorden van dank tot dr. Korringa. Hij wees daarbij met nadruk om diens optre den als mens. Nadat de voorzitter van de Vissersvereniging „Yerseke" de heer C. Pekaar, de gevoelens van de mosselkwekers had vertolkt en naast dr. Korringa nog dank had ge bracht aan dr. Havinga, sprak de scheidende bioloog 'n uitvoerig dank woord tot de verschillende personen en instanties, die hem het werken mogelijk hadden gemaakt en hun vertrouwen schonken. „Ik zal zeker nog dikwijls in Yer seke komen", zo verzekerde hij de oester- en mosselmensen. „En moch ten er moeilijkheden zijn, U kunt te allen tijde een beroep op mij doen!" Over het proefproject in de Zand- kreek merkte hij nog op, dat het zijn geld ook zal opbrengen, wanneer er uit mocht blijken, dat verplaatsing van de oestercultuur naar do Greve- lingen niet mogelijk zou zijn. Nadat tenslotte dr. Havinga enke le herinneringen uit vroeger jaren' had opgehaald, namen allen met een handdruk afscheid van de heren Kor ringa en Havinga en hun echtgeno ten. Advertentie gordijnstoffen met garantie bewijs voor kleurechtheid wyers décorstoffen Levenng via Uw woninginrichter deze huishoudelijke vergadering. De heer P. S. Marinussen, directeur van het boekhoudbureau van de C.B.T.B. te Goes, die met algemene stemmen was gekozen om de vacante voorzit tersplaats van drs. J. J. Knibbe in te nemen, moest mededelen, dat hij deze benoeming wegens te drukke werkzaamheden niet ion aanvaar den. Nieuwe presidente Bij de C.P.M.B.-sters werd op hun ledenvergadering des morgens in „De Korenbeurs", in de plaats van mej. S. Dekker van 's-Heerenhoek met grote meerderheid mej. J. de Jager van Nieuwdorp als presidente gekozen, welke benoeming zij aan vaardde. Voorts werd als lid in het bestuur gekozen mej. J. Marcusse van Kapel le. De secretaresse, mej. R. van der Maas, deelde in haar jaarverslag mee, dat de Zeeuwse handwerkten- töonstelling dit jaar door het land zal gaan reizen. Een batig saldo van f179,25 was de einduitslag van het financieel overzicht. Tijdens deze vergadering, die1 on der leiding stond van de waarne mend-presidente. mej. J. de Koeyer, was ook aanwezig mevrouw Schuit, echtgenote van de burgemeester van Kortgene. In haar lezing over het onder werp: „Hoe het hoort", belichtte me vrouw Kraan-de Gooyer het grote verschil, dat er voor het meisje ligt tussen het platteland en de stad. Auto bij Aardenburg onverlicht geparkeerd. Vrijdagavond omstreeks half tien is op de rijksweg vlak bij de kom van Aardenburg een Belgische personen auto tegen een langs de weg staande zware vrachtauto van het transport bedrijf V. uit Aard en burg opgereden. De auto, die gedeeltelijk onder de vrachtwagen schoof, werd beschadigd, terwijl de chauffeur en enige inzit tende C. Trommelmaqs uit Brussel - door de schok t opliep en naar het ziekenhuis te Oost burg moest worden vervoerd. De be stuurder verklaarde door een tegen ligger te zijn verblind en de vracht- wageny die onverlicht op de berm' stond, niet te hebben gezien. VOORSTEL B. EN W. MIDDELBURG Stichtingsbestuur neemt huur e.d. over. B. en W. van Middelburg stellen aan de raad voor om een nieuwe gemeen schappelijke regeling te aanvaarden met betrekking tot de kostenverde ling van de Zeeuwse Muziekschool. Reeds op 10 januari vau het vorig jaar werd besloten met een vyftal andere gemeenten een regeling aan te gaan. Op liet verzoek aan alle Veertigjarig jubileum bij de P.Z.C. Morgen is het veertig jaar geleden, te Middelburg, in dienst trad by de N.V. Middelburgse Courant. De heer Bugs werd reeds op 12-jari- fe leeftijd benoemd tot jongste bedien- e bij de Middelburgse Courant, doch bij deze benoeming werd hem te ken nen gegeven, dat hij er beter aan deed zo spoedig mogelijk naar een andere betrekking om te zien, want „er was voor hem geen toekomst bij dit be drijf". Dit advies evenwel volgde de jonge Buijs niet op, gelukkig niet, want hij bleek een ijverige en waarde volle kracht. Toen in 1931 de toenma lige administrateur van de Middel burgse Courant, de heer J. K. van der Weel, zijn functie neerlegde wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, werd de heer Buijs be last met de leiding van boekhouding en administratie. Hij heeft zich in de loop der jaren doen kennen als een be kwaam en nauwgezet werker, die zich bovendien door zgn prettige omgang zowel in als buiten het bedrijf de sym pathie van velen heeft verworven. Hij heeft er mede voor gezorgd, dat de groei van het bedrijf nadat in 1939 N.V. Middelburgse Courant was hersenschudding overgenomen door de fa. G. W. den Boer werd in 1940 tot fusie met de Vlissingse Courant besloten ook in de administratieve sector op de juiste wijze kon geschieden. Ongetwijfeld zullen velen hem morgen met zijn ju bileum gelukwensen. J aarverslag verschenen. Aan de algemene reserve van de Vlissingse Nutsspaarbank kon over 1956 een exploitatie-saldo worden toegevoegd van 105.735,16. In 1955 bedroeg dit 99.438,68. In procenten van het inleggerskapitaal uitgedrukt, bedroegen de reserves 4,6147 Om vergelijkingen mogelijk te maken met spaarbanken, die hun obligaties van de Nederlandse staat enz. op de balans plaatsen voor de aankoop- waarde, dient te worden vermeld, dat,indien de Vlissingse Nuts spaarbank dit systeem ook zou toe passen de reserves 8.4082 van net ïnleggerskapitaal zonden bedra gen- Dit blijkt uit het zojuist versche nen jaarverslag van de bank, dat als gewoonlijk weer een verzorgde in druk maakt. Hoewel dus het exploi tatie-saldo hoger was dan het iaar daarvoor, is het verslag niet geneel in majeur gesteld. Bij de algemene beschouwingen wordt er bijvoorbeeld op gewezen, dat de voortzetting van de gunstige conjunctuur die zich in 1956 kon handhaven niet werd weerspiegeld in een ononderbroken stijging van de gelden, die aan de spaarinstellingen waren toever trouwd. Vergeleken met het vorig jaar werd 84.314,63-meer ingelegd en 1.442.279,61 meer terugbetaald. Het inleggerskapitaal nam toe met 704.844,38 plus 325.299.09 bijge schreven rente, uitmakende 'n toene ming van 7.403 r/o (20, 106). Paard rende pijlsnel door Middelburg Een vu rig paard heeft zaterdagmiddag om ongeveer uur enkele hoofdstraten van Mid delburg voor enige t{jd 't aanzien gegeven van een machtige renbaan. In pijlsnelle vaart stormde de viervoeter met een tweewielig wa gentje achter zich over de op dit moment drukke Markt en door de even drukke Lange Delft. In een minimum van tjjd spurtte en fietste een groot aan tal „supporters" achter de edele viervoeter aan die zich evenwel ner gens iets van aantrok en in vliegende vaart zijn weg vervolgde. Het paard begon zyn tocht op de Langeviele.- singel. Rustig gallop- peerde hét daar nog even tevoren over de straat voor een wagen tje, bestuurd door een havenarbeider. Het wagentje was het ei gendom van C. J. van D. uit Middelburg. Op een gegeven moment- brak er echter iets van het tuig, waardoor de disselboom i»i het on gerede geraakte. De voerman viel van het wagentje af, maar be kwam gelukkig geen letsel. Het paard ging er ech ter in gezwinde vaart met. het voertuigje achter zich vandoor. Via de Zandstraat snel de het dier door de Langeviele naar de Marlet, door de Lange Delft, icaar de voet gangers zich snel op de trottoirs moesten be geven. Vervolgens draaide de „renner" keurig de Segeers- straat in. Bij het begin van de Houtkaai vond de vluchteling het ken nelijk genoeg, want daar vond de dolle rit een einde. De voerman was hier snel ter plaat se en bracht het vuri ge dier naar de stal. Wonder boven wonder is deze wilde rijtoer zonder een enkel onge luk afgelopen. Alleen op de Langevielesingel moest een afscheiding van een tuintje 't ont gelden, maar voor het overige heeft het paard zich keurig gedragen In de maanden april, septem ber, november en december wer den de inlagen door de terugbeta lingen overtroffen. De omzet steeg met 1.526.594,24 (1955: 2.457.801,25) en het aantal ver werkte posten met 4882 (9234). Het aantal nieuwe rekeningen be droeg 2417 2443) en afbetaald werden 1226 (1140) rekeningen. De rente van de beleggingen be droeg 557.484,82. terwijl aan inleg gers werd vergoed 335.396,05, De gemiddelde rente der beleggingen be droeg over het verslagjaar 3.61-1 c/o (3.618). Met ingang van 16 mei werd de inleggersrente verhoogd van 2.16 tot 2.4 rM- Het rentegevend maximum is inmiddels sinds 1 januari 1957 ver hoogd van 10.000 tot 15.000. Het totaal aantal inleggingen be droeg in 1956 61.043 (1955: 59.243). Er werden 2417 boekjes uitgegeven en 1236 afbetaald. Bij het schoolspa- ren werden totaal 350.565 zegels ver kocht voor totaal 33.466,70. Bij twee instellingen te Vlissingen er één te Goes wordt deelgenomen aan het „bedrijfssparen". Een door de deelnemers zelf te bepalen bedrag wordt bij elke loonbetaling ingehou den en op een spaarbankboekje, ge plaatst. Dit boekje wordt door de spaarders zelf bewaard. In totaal werd aldus 21.380,16 gespaard. Het verslag bevat voorts een aan tal gegevens over samenstelling be stuur, personeel, enz., alsmede diver se bijlagen waarin uitvoerige gege vens zijn te vinden over aantallen spaarders, busjes, beleggingen enz. Van belang is tenslotte nog de mede deling dat de plannen voor de ver bouwing van het hoofdkantoor - ondanks herhaald verzoek, nog niet de vereiste vergunning konden ver werven. Rustige rijzondag in Zeeland De eerste „rijzondag" sinds de in voering van het auto-rijverbod is overal in Zeeland bijzonder rustig ver lopen. Hoewel tal van automobilisten gisteren voor het eerst sinds weken weer van de gelegenheid gebruik kon den majien „zondagsrittcn" uit te voeren, heeft dit nergens tot ongewo ne drukte geleid. Evenmin werden ernstige verkeersongevallen gemeld. In de Zeeuwse steden was het 1 sommige café- en restaurantbedrijven echter wel aanzienlijk drukker dan de laatste weken op zondag het geval is geweest. Zeeuwse gemeenten om zich by deze regeling aan te sluiten, rezen by ve le besturen hiertegen bezwaren, veel al omdat men niet duidelijk zag wel ke consequenties hieraan verbonden waren. Verder rezen nog verschillen de vragen onder meer omdat de mu ziekschool in de nog zo korte tijd van haar bestaan een enorme groei ver toonde en zich verschillende proble men voordeden by het aantrekken an leraren. De verschillende moeilijkheden van praktische en administratieve aard hebben er toe geleid, dat in een geza menlijke vergadering van het alge meen bestuur van de Zeeuwse Mu ziekschool en de colleges van B en W. der „centrum"-gemeenten over eenstemming werd bereikt over een gewijzigde gemeenschappelijke rege ling. De voornaamste wijziging is de bepa ling, dat niet meer de centrumge meenten zoals tot nu toe maar 't stichtingsbestuur voor de lesruim ten muziekinstrumenten, inrichting der lokalen enz. zorg draagt. Het ge volg van deze wijziging zal zijn, dat, zodra deze regeling tot stand geko men is, het stichtingsbestuur met de verschillende centrumgemeenten overleg gaat plegen over eventuele overname van de tot op heden ge bruikte lokalen, met andere woorden de huur (geheel of gedeeltelijk) even als de eigendom van meubilair en muziekinstrumenten overneemt. Daarnaast is nog een belangrijke wijziging aangebracht door het instellen van contactcommissies in elke kring, waardoor alle deelnemen de buitengemeenten regelmatig op de hoogte blijven van en medezeggen schap krijgen bij de inrichting van de schooi. B. en W. achten het waar schijnlijk, dat binnenkort een ge meenschappelijke regeling voor net overgrote deel van de Zeeuwse ge meenten zal gelden. Bovendien stelt het college voor om de door de raad vastgestelde schoolgeldverordening voor de afde ling Middelburg van de Muziekschool in te trekken en de inning over te laten aan het stichtingsbestuur. Deze verordening werd destijds ingesteld om de inning der gelden te verge makkelijken. Het is echter in de prak tijk gebleken, dat de inning door het stichtingsbestuur rechtstreeks geen overwegende bezwaren met zich brengt. Jongeman in Middelburg tijdens baden overleden. Vermoedelijk tengevolge van gasvergiftiging. De vijftienjarige zoon T. van de familie A. O. te Middelburg is vrij dagavond tydens het baden hoogst waarschijnlijk tengevolge van gas vergiftiging om het leven gekomen. Waarschijnlijk om een uur óf kwart voor acht heeft de jongeman zich naar de badcel begeven. De moeder was met een zusje naar een gym nastiekles. Toen zij om ongeveer kwart over tien thuiskwamen, was het licht in de badcel nog aan. Boven gekomen was de deur echter op slot. De moeder heeft onmiddellijk een buurman gewaarschiiwd, die de bad- celdeur openbrak. Direct daarna werd ook de politie gewaarschuwd, alsme de de heer C. die in Vlissingen werkt. Vermoedelijk heeft de geyser, die brj ontdekking van het ongeval nog liep, te weinig zuurstoftoevoer gekre gen. Zodoende is het aangevoerde gas te weinig verbrand, waardoor een grote hoeveelheid koolmonoxyde ge vormd is, die de jongen binnen korte tijd bedwelmd moet hebben. Het on derzoek naar de juiste oorzaak is nog gaande. Strijd tegen houtworm in Middelburgse monumenten. Een legertje houtwormpjes is een gezamenlijke aanval begonnen op en kele monumenten in de Zeeuwse hoofdstad. Als doelen hebben zij hier voor op het ogenblik uitgekozen de eiken balken van de hall en de trouw zaal van het stadhuis, waarin reeds een lichte beschadiging is geconsta teerd, en de toren en de zolders van „Toorenvliedt", Ook doen deze wormpjes zich reeds tegoed aan het houtwerk van drie molens, namelijk aan die aan de Oude Vlissingseweg, het Seisbolwerk en het Vlissings bol werk. Vanzelfsprekend wenst het ge meentebestuur hieraan paal en perk te stellen, zodat zij de raad een krediet vraagt van 6150 om de wormen krachtdadig te bestrijden. Om in de toekomst hoge onder houdskosten te vermijden, is net nood zakelijk de aanwezige houtworm te verdelgen. Een firma te Leiden, die zich op het gebied van houtwormbe- strijding specialiseert, heeft een of ferte gezonden voor een afdoende be handeling die in elk geval gedurende tien jaar schriftelijk wordt gegaran deerd. De kosten voor het stadhuis worden geraamd op 2250, die voor „Tooren vliedt" komen op 1000 en die voor de molens op 2900. De kosten verbon den aan de bestrijding in het stadhuis, kunnen ten laste worden gebracht van de reserve voor onderhoud van het stadhuis. De resterende kosten van 3900 wenst het college af te schrijven in drie jaar. VANDAAG. Middelburg Electro: „Moby piek", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De regen kwam", (14 jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Marcelino", (a. 1.) 19 en 21 uur: Luxor: ruimte", (a.l.), 20 uur. Goes Grand: „Marcelino' ,Geef de (a.l.), 20 ,.De P.rins van Oranje": Algemene vergadering Kon. Veren. „Het Ne- tierlandsche Trekpaard" afdeling Zeeland. 13 uur; ,.De Prins van Oran je": Ledenvergadering „Ijsvermaak", 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2