PÜOVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT „Euromarkt" stuit in Brussel op bezwaren van minister Luns Egypte weert Britse en Franse verzekeraars Oester- en mosselkwekers namen afscheid van dr. Korringa AUTOBUS DIE TREIN VERVING MET 40 MENSEN IN SLOOT DE VERWACHT. 200e jaargang - no. 23 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regel») 23 cent p regel met een minimum van f l.— „Brieven of adre» bureau v d blad" 25 cent meer. Giro no p.z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. 24, t AL VELE PROBLEMEN GEREGELD Spaak hoopt dat men op 4 februari ondertekening kan aankondigen Het verdrag inzake Euratom is thans vrijwel voltooid. Maar het verdrag voor de Gemeenschappelijke Europese Markt bevat nog een aantal om streden punten, die men echter hoopt op te lossen, zoals vele problemen in de twee dagen van de huidige conferentie zijn geregeld. Dit verklaarde de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, na af loop van de zaterdag begonnen en zondag voortgezette ministersbespre kingen van de zes Schuman-landen te Brussel. Tot de omstreden kwesties behoort in het bijzonder het probleem van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de Gemeenschappelijke Markt. Spaak verklaarde, dat voorts een aantal bezwaren van de Nederlandse delegatie op het ogen blik het werk van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg ophouden. Vanmiddag zullen de besprekin gen voorlopig worden beëindigd. Op 4 februari zullen ze te Brussel worden voortgezet. Spaak, die er zeer vermoeid uitzag, was van me ning, dat de ministers dan zover zul len komen, dat zij de ondertekening der verdragen inzake de Gemeen schappelijke Markt en Euratom zul len kunnen aankondigen. Het zal heel ongelukkig moeten lopen, wil dit mislukken, aldus Spaak. De Nederlandse bezwaren hebben voornamelijk betrekking op de instel lingen, de vaststelling van de buiten tarieven dat wil zeggen de douane rechten die de zes zouden opleggen bij de invoer van produkten van derde landen en de minimumprijzen voor ladnbouwprodukten. Wat de ïnstellin- fen betreft wenst Nederland meer an twintig zetels te verkrijgen in de assemblee van de Gemeenschappelijke Markt en Euratom. (De assemblee zou volgens de huidige plannen be staan uit 225 leden, namelijk voor Frankrijk, Italië en Duitsland elk 60, voor België en Nederland ieder 20 en llllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ministeriële auto bleef steken. Vijftig leden van de Belgi sche luchtmacht zijn zaterdag naar het kasteel „Hertoginne- dal" bij Brussel gezonden om de auto van de Nederlandse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, uit de modder te trekken. De op rijlaan was door zware regen val in een modderpoel veran derd. Met behulp van ijzeren platen hebben de militairen de auto „vlot" kunnen brengen. In het kasteel voeren de mi nisters van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap hun besprekingen. Zaterdagmiddag is de dieselirein Amsterdam-Enkhuizen ter hoogte van Hoogkarspel uit de rads gelopen. Zoals de foto laat zien werden de rails van dit enkelsporig baanvak ge heel ontzet. voor Luxemburg 5). Nederland ver schilt eveneens van mening ten aan zien van de weging der stemmen bij stemmingen in de raad der. ministers. Nederland wenst, dat de buitenta rieven laag genoeg zijn om zijn trans acties, met name met Engeland, te be schermen. Voorts wenst Nederland, dat de mi nimumprijzen voor landbouwproduk- ten, die door de Gemeenschappelijke Markt voor de landbouwprodukten vastgesteld worden, ter bescherming van de nationale produktie betrek kelijk laag moeten zijn en geleidelijk moeten worden verlaagd in de over gangsperiode. Zondag is te Brussel vernomen, dat de Westduitse afvaardiging op de ministersconferentie heeft voor gesteld, dat de zes belanghebben de landen na het van kracht wor den van een verdrag over een Ge meenschappelijke Markt en Eura tom een minister van Europese za ken in hun regering opnemen. Grote staking verwacht in Algerije. Fransen treffen militaire voorzorgsmaatregelen. Franse strijdkrachten hebben in de bergen bij Tlemcen in het westen van Algerie 87 leden van een groep van ongeveer 120 opstandelingen gedood en vier gevangen genomen, aldus is zondag te Algiers vernomen. De groep opstandelingen werd omsingeld, on der meer door in hefschroefvliegtui- gen aangevoerde eenheden. De aan val van de Fransen werd ondersteund door pantserwagens en jachtvliegtui gen. Van Franse zijde zijn te Algiers en omgeving uitgebreide militaire voor zorgsmaatregelen genomen, onder meer in verband met de voor heden verwachte algemene staking, die sa men moet vallen met de bespreking van het Algerijnse vraagstuk door de algemene vergadering der Verenigde Naties. Bordenwasser verdacht van moord op twee meisjes. De twintigjarige bordenwasser Ed ward Bedwell is door de politie van Chicago gearresteerd, op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de gezusters Grimes (dertien en vijftien jaar) wier stoffelijke resten in een greppel in een buitenwijk van Chicago werden aangetroffen. Bedwell heeft in zijn bekentenis verklaard met de meisjes een auto tochtje te hebben gemaakt. Toen zij zich verzetten tegen zijn toenade ringspogingen, had hij ze geslagen en uit de auto gegooid. Hij zei dat de meisjes bewusteloos waren, toen hij ze uit de wagen wierp. Hij heeft dus formeel niet bekend, ze te hebben vermooi'd. ONGELUK BIJ ONGELUK TE HOOGKARSPEL Verscheidene passagiers liepen verwondingen op. Tengevolge van het uit de rails rijden van een dieseltrein op het traject Amsterdam-Enkhuizen, nabij Hoogkarspel, werd de dienst EnkhuizenHoorn zaterdagmid dag en -avond door autobussen onderhouden. Gisternacht om streeks half twaalf is een dezer bussen, wederom nabij Hoogkar spel, in de zachte berm geraakt en in de zich daarnaast bevindende sloot gekanteld. Door het intrappen van een ruit wisten de circa 40 inzittenden zich te bevrijden. Een volgbus heeft de doornatte en 'onder de modder zitten de passagiers naar het station Hoog karspel en vervolgens naar Enkhui zen vervoerd. v Verscheidene personen hebben lichte verwondingen opgelopen. Een der inzittenden werd in het zieken huis in Lutjebroek opgenomen. De uit de rails gelopen diesel- trein had 's middags te 13.38 uur in Enkhuizen moeten aankomen. De ontsporing gebeurde voor de overweg te Hoogkarspel, waar de rails geheel werden ontzet. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De treindienst Hoorn Enkhuizen is gistermorgen her vat. Zaterdag zijn te Brussel in het Chateau du Val Duchesse de laatste besprekingen begon nen over de Europese eenheids- marlet en een Europese atoom, pool txissen de ministers van buitenlandse zaken van Italië, Frankrijk, de Duitse Bondsre publiek en de drie Beneluxlan- den. Op de foto ziet men de Nederlandse delegatie. Nehroe's portret verbrand door Pakistaanse betogers. In Karatsji en in Lahore (Paki stan) zijn zaterdag Detogingen ge houden tegen de nieuwe status van Kasjmir, die ondanks het besluit van de veiligheidsraad van kracht gewor-, den is. Duizenden mensen namen deel aan de demonstraties, waarop afbeeldin gen van premier Nehroe van India en de premier van het door India be- neerste deel van Kasjmir, Baksjmi Ghoelam, verbrand werden. Ook in Haiderabad is betoogd. De politie heeft traangas gebruikt om de demonstranten te verspreiden. Ver scheidene politiemannen zouden ver wondingen hebben opgelopen. Uit Dacca in O.-Pakistan wordt ge meld, dat er zwarte vlaggen zijn uit gestoken en dat er zwarte speldjes worden gedragen met het opschrift: „India, blijf van Kasjmir af." Mr. H. W. J. M. Keuls ontving de M. Nijhoff-prijs- In de raadszaal aan de Javastraat te Den Haag, is zaterdag voor de derde maal de M. Nijhoff-prijs uitge reikt, ditmaal aan mr. H. W. J. M. Keuls. Mr. Keuls is in Amsterdam als advocaat en procureur gevestigd. Als letterkundige publiceerde hij voorna melijk gedichten. Sandys betreurt Dulles' uitlating Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldde giste ren, dat krachtens een in Caïro uitgevaardigd decreet de namen van 64 assurantiemaatschappijen van „vijandelijke" landen (Frank rijk en Engeland) uit het register van assurantiemaatschappijen zijn geschrapt. Tot deze 64 behoort de bekende „Lloyds". De portefeuilles zullen door Egyptische onderne mingen worden overgenomen. De Westduitse bergingsschepen „Energie" en „Ausdauerzijn, naar gisteren werd gemeld, begonnen met het lichten van de Egyptische torpe- dobootjager „Akka", die nog de voornaamste hinderpaal vormt voor de uiteindelijke vrijmaking van het Suez-kanaal. De „Akka" ligt halver wege het kanaal in de buurt van Is- mailïa op zijn kant. En intussen werd te Jeruzalem officieel medegedeeld, dat in noorde lijk Galilea, bij Hutala, 21 Israëliërs zijn gewond door machinegeweer vuur uit Syrische stellingen. De Is raëliërs vuurden niet terug. „MAN MET FENOMENALE WERKKRACHT" In Yerseke werd drukbezochte receptie gehouden Met dezelfde spontane hartelijkheid en vriendschap, waarmee de vissery- bioloog dr. P. Korringa, byna twintig jaar lang omging met de Zeeuwse oester- en mosselkwekers, hebben deze mannen thans zaterdagmiddag in hotel Nolet te Yerseke de tot directeu r van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te IJmuïden benoemde we tensehappelijke onderzoeker dank en hulde gebracht voor het zeer vele, dat hij in het belang van deze cultures heeft gedaan. Niet alleen de oester- en mosselmensen, maar ook verschil lende Zeeuwse autoriteiten hebben deze gelegenheid aangegrepen om te getuigen van de grote waardering en hoogachting voor het werk en de persoon van dr. Korringa. Het bedrijfsleven liet het niet alleen bij woor den, doch bood een kostbaar aandenken, in de vorm van een groot Perzisch tapijt aan. De zaal waarin de scheidende zich zo vaak met waardevolle wenken tot de oester- en mosselkwekers richtte, was voor deze gelegenheid feestelijk en passend versierd. Aan de wand hingen geschilderde mosselvaartuigen met de blauwe wimpel „P. Korringa" in top. Zoals veelal het geval was wanneer dr. Korringa naar Yerseke kwam, was nu ook de zaal geheel be zet. Met vertegenwoordigers van de vrije organisaties op het gebied van de oester- en mosselcultuur waren o.a. ook diverse genodigden uit de visserijwereld tegenwoordig. Aan de tafel met de familie Korringa had zich de afgetreden directeur van het Instituut voor Visserijonderzoek, dr. B. Havinga met zijn echtgenote ge schaard. De voorzitter van het huldigings comité, heer J. van Dort, uit Ber gen op Zoom, was de eerste in de rij van sprekers, die kwamen vertellen hoezeer men zich over de benoeming van dr. Korringa verheugt, doch an derzijds diens vertrek betreurt. Hij herinnerde eraan, wat deze bioloog in de afgelopen twintig jaar heeft weten te bereiken. Spr. gaf dr. Havinga de verzekering, dat de Zeeuwse oester kwekers hem nóg dankbaar zijn, dat hy in 1937, toen de cultuur in nood was, de jonge bioloog Korringa naar Zeeland zond om een onderzoek in te stellen. „Uw keus is goed geweest." Nadat de heer Van Dort ook dank had gebracht aan dr. Korringa voor 't tot stand komen van de oesterfilm en diens steun bij de actie tegen het Deltaplan, bood hij het tapyt als ge schenk van het bedrijfsleven aan. De dames Havinga en Korringa deelden in de hulde, hun echtgenoten gebracht. Twee meisjes, Connie Lacor en Anja Snoep, in Zeeuws kostuum gesto ken, boden elk een prachtige ruiker orchideeën aan. De heer Schot uit Yerseke stak zijn speechje op rijm af en overhandigde dr. Korringa een fraaie schelpenverzameling in vitrine. DANK VAN PROV. BESTUUR. Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje sprak namens het provinciaal bestuur. „De provincie Zeeland in haar geheel is U grote dank verschuldigd. Voor een groot ge deelte is het aan uw bemoeienissen te danken, dat in de oester- en mos selcultuur van een bloeiend bedrijf kan worden gesproken." Met zijn kennis en vasthoudendheid heeft dr. Korringa de basis gelegd voor de mo derne ontwikkeling van deze cultu res. Spreker schetste verder terecht, hoe het vooral zijn persoonlijkheid en karaktereigenschappen waren, die dr. Korringa het vertrouwen deden win nen. Met de dreiging van het Delta plan, doen de provincie en het be drijfsleven thans opnieuw een be roep op hem om te trachten voor de cultures een uitweg te vinden. Doelend op het proefproject in de Zandkreek, verklaarde de heer Van Poelje, dat het prov. bestuur niet aarzelt om achter deze plan nen te gaan staan. Gehoopt wordt, dat de landsregering de grote sommen gelds welke hiervoor no dig zullen zijn, beschikbaar zal stellen. Tenslotte bracht spr. nog de dank en waardering van de commissaris der koningin, voor de persoon en het werk van dr. Kor- Vervolg op pag. 2) Het diplomatieke overleg over het Midden-Oosten ging ook het afgelo pen weekeinde voort. De Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban, heeft de Amerikaanse rege ring te Washington om steun ver zocht voor de eis van zijn regering, dat garanties worden gegeven voor de grensstrook van Gaza en de kust strook langs de Golf van Akaba. De Britse minister van defensie. Duncan Sandys, is zaterdag in de Verenigde Staten aangekomen. Verslaggevers vroegen zijn com mentaar op de uitlating van vrij dag van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, dat hij liever geen Franse en Britse soldaten naast zich had, als er in het Midden- Oosten moest worden gevochten. Sandys antwoordde: „Ik ben hier om te spreken over toekomstige militaire samenwerking en niet over moeilijkheden in het verle den, maar nu U daarover begint, moet ik zeggen dat Amerika's houding van de laatste maanden jegens de Britten, ons diep heeft geschokt". In Washington verluidt, dat schik kingen worden getroffen voor een ontmoeting der Westerse grote Drie aldaar, welke waarschijnlijk in maart zal plaats hebben om de breuk in de betrekkingen te helen die ont staan is door de Brits-Franse inva sie in Egypte. Te Londen is zaterdag van welin gelichte zijde vernomen, dat Groot- Brittannië zich zal verzetten tegen het uitvaardigen van sancties tegen Israël, indien dit in de algemene ver gadering der Verenigde Naties, naar aanleiding van de Israëlische weige ring om de strook van Gaza en de golf van Akaba zonder meer te ont ruimen, zou wfden voorgesteld. Ambonese vrouw vermoord in woonoord Schattenberg. In het woonoord Schattenberg onder de gemeente Westerbork is dezer da- ten een Ambonese vrouw onder ver achte omstandigheden overleden. De justitie stelde naar aanleiding van de geruchten die in het woonoord de ronde deden, een onderzoek in. Er werd sectie op het lijk verricht en daarbij kwam vast te staan, dat de vermoedens juist waren, en dat de vrouw door vergiftiging om het le ven is "gebracht. Na een onderzoek in het woonoord is de echtgenoot van de vermoorde vrouw, een zekere J. L. M., verdacht van moord door de justitie aangehouden en ingesloten. 0 Bij K.B. is Andre Bernard erkend en toegelaten op de voet van vreemdeling, als consul van Frankrijk te Rotterdam, met jurisdictie voor de provincies Zuid- Holland, Zeeland. Noordbrabant, Lim burg en Gelderland (ten zuiden van de Rijn), alsmede voor Suriname en de Nederlandse Antillen. VRIJ ZACHT. Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking en over wegend droog weer. Overwegend krachtige wina tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 29 januari Zon op Maan op onder 17.24 onder 16.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1