Zeeuwse V.V.V. helpt mee aan de bevordering der vakantiespreiding ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER RILLAND-BATHWONINGEN VOOR LUCHT- EN LANDMACHT ZANGKOOR IN WESTKAPELLE VIERDE GOUDEN JUBILEUM 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1957 CENTRUM VAKANTIE EERDER VRIJ OP SCHOOL Zeeland is in het voorjaar een recreatiegebied bij uitstek „VOORJAAR IN ZEELAND". Deze drie woorden vormen het „visite kaartje" in de vorm van een vloeiblad, dat de provinciale Zeeuwse V.V.V. heeft ontworpen met het doel de aandacht te vestigen op Zeeland als vakan tieland in het voorjaar. Op deze wijze wil V.V.V. deze provincie nog meer in trek maken als recreatiegebied. Maar tevens wil men meehelpen aan het streven van het Nederlands centrum voor yakantie en vakantierecreatie, kortweg, Centrum Vakantie genoemd, om .de vakantiespreiding te bevorde ren. Tijdens een persconferentie in Middelburg, die onder voorzitterschap stond van de heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., hebben de heer J. Pront, algemeen secretaris van het Vakantie Centrum, en mevrouw J. Avenarius, algemeen secretaresse van het actie comité, de doelstellingen van deze stichting en de reeds verrichte activitei ten nader uiteengezet. De vakantiespreiding hangt voor een gedeelte af van de aanvang der vakanties op de scholen. Het is im mers zo, dat de ouders met vakantie gaan, wanneer de kinderen vrij heb ben. Een goede spreiding is dus alleen mogelijk wanneer in nauw overleg de imdustriebedrïjven hun vakanties kun nen en willen aanpassen aan die der scholen. Het Centrum Vakantie houdt zich nu sinds mei 1956 intensief be zig met de vakantiespreiding op scholen en bedrijven. Dit centrum wil een trefpunt zijn voor de organisaties en instellingen, die ofwel een rol bij de vakantie spreiding hebben te vervullen, ofwel voor een goede vakantiebesteding grote belangstelling koesteren. Te vens wil men hierbij de aandacht schenken aan die vraagstukken, die met de vakantiebesteding verband houden. Reeds in 1946 werd het Centraal Werkcomité Vakantie opgericht, waar in tal van organisaties vertegenwoor digd waren. Zoals men in de industrie het verkeer, de defensie, de weten schap enz. een rangorde had, kwamen er ook uit de kringen van Horeca bedrijven, réisverenigingen, de A.N. W.B. enz., stemmen naar voren om een overkoepelend orgaan te stich ten, een officiële instelling dus waar- mee de overheid in overleg kon tre den. In Nederland was men hiertoe nog steeds niet gekomen, omdat men in leidende kringen niet de plaats zag, die de openluchtrecreatie inneemt. Op 17 irléi 1956 nam het Centrum Va kantie de bemoeiingen van het Cen traal Werkcomité Vakantie over en kbn tegelijk het brede forum voor béraad vormen over alle toeristische en andere vakantievraagstukken. Het wérd samengesteld uit vier ministe ries, toeristische en vervoersorganisa ties, vakbonden en nog vele organisa ties en comité.'s meer. Het hoofdprobleem van de va kantiebesteding is de ruimte. Per inwoner heeft men in Nederland 490 vierkante meter beschikbaar. Cijfers, die op zichzelf beschouwd niets zeggen, maar in vergelijking met andere landen toch wel dui delijk spreken. In België bijvoor beeld heeft elke inwoner 900 vier kante meter tot zijn beschikking, in West-Duitsland 2100 en in Frank rijk en Zwitserland loopt dit reeds tegen de 4000. Wij moeten in Ne derland dus uiterst zuinig zijn met de ruimtebestemming. Niettemin moet de recreatie toch een normaal element worden in de bespreking van industrie- en andere problemen. Dat de overheid dit be lang ook wel inziet, blijkt wel hier uit, dat vier ministeries in het Cen trum Vakantie vertegenwoordigd zijn Zö is een ieder er van overtuigd, dat de vakantiespreiding er móét komen in Nederland. HINDERNISSEN De moeilijkste hindernissen, die het centrum heeft te „nemen", zijn de onverschilligheid van de mens en zijn neiging tot massa-vorming, het bij geloof in augustus als dé vakantie maand, de lagere schoolvakanties, die altijd twee-derde van alle vakantie gangers zullen binden en de collectie- ve sluiting van bedrijven en bedrijfs takken. Reeds in 1949 is men een propagan- da-actie begonnen om vóór half juni en na half augustus vakantie te ne men. Dit was dus gericht tot een-derde van de bevolking, omdat het andere twee-derde „vastzat" aan de school vakanties in augustus. Zoals reeds ge zegd, het ptuitte ook op enkele hin dernissen. Vanzelfsprekend was het dus, dat men eèn actie moest be ginnen om de schoolvakanites te ver vroegen, omdat toch in de meeste ge vallen de bedrijven zich bij de school vakanties aanpassen. Voor het noor den stelde men midden juli, voor het midden een week later en voor het zuiden weer een week later. In het be gin had deze regeling wél succes; de vakaintietop werd in elk geval niet groter. Maar na twee a drie jaar wil de men in het noorden wel eens van data veranderen, hetgeen redelijk was, maar in het zuiden hield men vast aan de data. Kort geleden heeft het bureau vakantiespreiding geadviseerd om de aanvangsdatum voor de school vakanties in het gebied ten noor den van de rivieren te bepalen op 8 juli en in het gebied beneden de rivier op 22 juli. De reacties van de school- en gemeentebesturen op deze circulaire zijn bepaald niet tegengevallen. Ongeveer een-derde van de besturen voor bijzondere scholen antwoordde er op en bijna 70 pet van de gemeentebesturen. In het zuiden (Limburg en Noord- Brabant, waar veel bijzondere scholen gevestigd zijn) bleek 40 a 45 pet bereid om 22 juli als aan vangsdatum te accepteren. Van de gemeentebesturen in Zee land (voor het openbaar onderwijs dus) kreeg men antwoord van 31 ge meenten, waarvan er 21 zich met de 22e juli konden verenigen, terwijl 11 vasthielden aan eind juli. Van de circa 103 bijzondere scholen, waarvan antwoord binnenkwam, bleken 50 voor de vervroegde datum en onge veer evenveel voor de oude datum. Ongeveer 40 pet. van de scholen in Zeeland gaf een antwoord op de cir culaire. Bij monde van de minister-presi dent, _dp\ Drees, werd in oktober van het vorige jaar aangekondigd', dat de regering een wetsontwerp zal voor bereiden om een aanvangsdatum vast te stéllen voor vakantiespreiding op de scholen. Wanneer het niet mocht gelukken om op vrijwillige basis tot een oplossing te komen, dan zal dus een wetsontwerp van toepassing wor den, waarschijnlijk in 1958. Wel wil het Centrum Vakantie in het wets ontwerp opgenomen zien het systeem van roulering der vakantiedata, waar door men uit recreatief oogpunt min der weerstand bij deze wet zal ont moeten. Uitvoer van appelen naar Frankrijk Er zullen weer Nederlandse appelen in Frankrijk mogen worden ingevoerd. Met ingang van heden kunnen de Franse importeurs tot 31 januari 1957 vergunningen voor invoer aanvragen. Dit betreffen tafelappelen, waarvan het kwantum nog niet geheel bekend is, doch het resterende contingent is nog groot 4800 ton. Filmtournee Rode Kruis De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaan deren van het Nederlandse Rode Kruis gaat in februari weer op tour nee. In 16 gemeenten van het gewest zal de film „De laatste brug" ver toond worden. Het is een speciale Ro de Kruis-film, die de gedachte beli chaamt, dat obk de gewonde en zieke vijand moet worden bijgestaan. Met de reeks voorstellingen wordt een aanvang gemaakt op 9 februari te Nieuwvliet. Verder rioht de propaganda zich op hen, die geen schoolgaande kinderen hebben. Helaas trekt zich het meren deel der jongeren niets aan van de gemeenschapseisen en zijn vele werk nemers bevreesd de jeugd niet haar „zin" te geven. Toch is men in het be drijfsleven (vooral in de metaalnijver heid) eventueel bereid om de vakan ties op 1 of 8 juli te laten beginnen. In dit verband moet nog opgemerkt worden, dat men over het algemeen nog moet wennen aan de aanvangs data, die persé niet te vroeg zijn. De warmste tijd van het jaar is nog al tijd de periode van begin tot 20 juli! Er is wel eens beweerd, dat Neder land in de topvakantieweken veel weg heeft van een groot cafetaria. De ex ploitatie van de accommodatie- en vervoersbedrijven, het personeel dat daaraan verbonden is, de service die zij geven, alles lijdt ernstig onder het gebrek aan spreiding. En dit alles is toch ten nadele van de vakantie ganger en zijn recreatie. Daarom is het probleem der vakantiespreiding van even groot belang als bijvoor beeld een goede verkeersweg of de IJ-tunnel. G.S. handhaven standpunt voor gehuwde ambtenares In de afdelingen der Provinciale Staten is uitvoerig gesproken over de wijziging van het ambtenarenregle ment, waarbij de vrouwelijke ambte naar ook na haar huwelijk in dienst kan blijven van de provincie. In een afdeling verklaarden meerdere leden verheugd te zijn over dit voorstel, waardoor er geen discreminatie meer is van de gehuwde vrouw. Andere Statenleden zijn het hier echter niet mee eens: Er moet gestreefd worden naar een gezond gezin. De vrouw be hoort in het gezin en niet op het kan toor, zo werd er gezegd. In antwoord op het algemeen ver slag merken Ged. Staten nogmaals op, dat de gehuwde vrouw als regel niet buitenshuis behoort te werken. Zij hebben echter reeds in het voorstel tot uitdrukking gebracht, dat de be antwoording van de vraag of de vrouw ook na haar huwelijk in dienst van de provincie mag blijven, in de eerste plaats door de echtgenoten be hoort te worden beantwoord. Wat betreft het al of niet schrappen van het artikel, waarin gezegd wordt, dat de gehuwde ambtenares in de eerste plaats ontslagen wordt, stellen Ged. Staten zich op het standpunt, dat, wanneer tot inkrimping van personeel moet worden overgegaan, dit met rechtvaardigheid dient te geschieden. Bij voorbaat daarvoor een norm te stellen kan onder bepaalde omstan digheden tot onrecht voeren, zo menen zij. Daarom menen Ged. Staten het voorstel tot schrapping te moeten handhaven. M.EE.C ZOH Qy LMGIBE D4GE/i ^7 BÜlSTiGE.B""ïfEEB'' &iLrav.E-PB^zEW cWTLUIKEWDE AUtuOR' (Slot vaD pag 1) kig kon uiteindelijk met allen overeen stemming verkregen worden, zodat niet naar het onsympathieke middel van onteigening moest worden gegre pen. Historische gebeurtenis Met de indijking van de Reigers- bergsepolder in 1773 en later van de Bathpolders noemde burgemeester Jobse de huidige uitbreiding, de drie belangrijkste historische gebeurtenis sen van Rilland. In 1793 bestond het dorp nog slechts uit een kale weg van tien nederige woninkjes. De tien hec tare, die destijds bij de inpoldering werden gereserveerd voor stichting van een dorp, zijn nu echter geheel be nut. Rilland, groeit door de vestiging van 110 militaire gezinnen nog verder in een tijd, dat agrarische gemeenten vaak een teruggang vertonen. Overi gens is het niet de eerste maal dat Rilland-Bath iets met onze defensie te maken heeft gehad, zo vertelde bur gemeester Jobse zijn gasten nog. In 1785 werd er aan de Schelde een fort met een militaire nederzetting ge bouwd, waaraan het dorpje Bath zijn ontstaan dankte. Vanzelfsprekend gaf de burgemees ter namens het gemeentebestuur gaarne de verzekering, dat men alles zal doen om de entourage van de wo ningen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. „Zegen en geluk" Hot gezelschap begaf zich daarop wandelend naar de nieuwe woonwjjk, waar de driekleur vrolijk wapperde van 't in aanbouw zynde complex. Na dat de staatssecretaris zich met be hulp van een in de nationale kleuren gestrikte troffel van zijn taak had ge kweten, sprak h(j de wens uit, dat ze gen op deze huizen zal rusten en geluk er zal heersen. Na een rondwandeling over het bouwterrein keerde men naar het ge meentehuis terug, waar mr. Kranen burg. het gemeentebestuur compli menteerde met de moedige stap, wel ke het met deze nieuwbouw heeft ge daan. Met het oog op de toekomst achtte de staatssecretaris dit zeer juistgezien. Rilland komt straks cen traal te liggen, in de nabijheid van west Brabant. Verder voorspelde hg met de komst van de militairen tech nisch hoog ontwikkelde mannen een verrijking van de samenstelling der bevolking, wat voor de toekomst van Rilland van groot belang kan zijn. Als staatssecretaris van oorlog vond hij het natuurlijk ook prettig, dat de grote woningnood van de mili tairen weer wat wordt verlicht. „Door deze bouw wordt de kans geboden enig levensgeluk te brengen aan men sen. die dit nu nog moeten ontberen". Promotie dokter D. Metselaar Woensdag 6 februari' a.s. zal de heer D. Metselaar, die ongeveer van 1940-1948 als arts in Kamperland werkzaam was, thans hoofd van de afdeling Malariabestrijding van de Dienst van Gezondheidszorg van Ned. Nieuw-Guinea, aan de rijks universiteit te Leiden promoveren tot doctor in de geneeskunde op het in het Engels gestelde proefschrift: „A pilot project of residual insectici de spraying in Netherlands New Guinea, contribution to the knowled ge of holo-endemic malaria'.'. Dit proefschrift, waarvoor de pro movendus zijn gegevens tijdens zjjn werkzaamheden in Nieuw Guinea- verzamelde, beschrijft een proefob ject dat werd uitgevoerd nabij Hol- landia. Deze proef was bedoeld om na te gaan of malaria bestrijding door middel van in secticiden met residuële werking, zoals dit sinds 1945 in vele landen met succes wordt toegepast, ook kans van slagen zou hebben in Nieuw Guinea. Er bestond hierover namelijk verschil van mening onder malarilogen. Dokter Metselaar stelt, dat in grote delen van Nieuw-Gui nea op net ogenblik uitroeiing van malaria, uitsluitend door middel van huisbespuiting met insecticiden, on mogelijk is. Er werden bij de onder zoekingen o,a. wel duidelijke aanwij zingen verkregen, dat belangrijke verlagingen in de malariometische indices een verbetering van de ge zondheidstoestand van de bevolking tengevolge hadden. Promotor zal zyn professor dr. P. H. van Thiel. „WESTKAPPELAARS ZINGEN GOED" Vele gelukwensen In het fleurig versierde jeugdge- bouw der hervormde gemeente te Westkapelle vierde vrijdagavond de christelijke gemengde zangvereni ging „Looft den Heere" haar vyftig- jarig jubileum. Op 19 december 1906 werd de vereniging opgericht door wijlen ds. Aalders. De belangstelling was toen al zo groott dat een veer tigtal leden reeds kon worden inge schreven. Een van de medeoprich ters, mejuffrouw Nee van Sighcm, vertelde dit in de loop van de avond. Zij vertelde ook, dat de post besteller II. de Vos destyds als onbetaald diri gent fungeerde. Nee van Sighpm gaf vervolgens een kort overzicht van de belangrijkste uitvoeringen van „Looft den Heere", waarbij spr. op merkte, dat iemand, die Het kan we ten, eens gezegd had: „Deze West- kappelaars kunnen goed zingen". De feestelijke jubileumbijeenkomst werd geopend door de hervormd pre dikant ds. A. J. Dondorp. Na zijn openingswoord lazen de secretaresse, mejuffrouw D. Gabriëlse en de pen- ningmeesteresse mejuffrouw J. Theu nc nun jaarverslagen voor. De heer C. Kaland, voorzitter van de zangvereniging sprak vervolgens een feestrede uit onder de titel „Niet stilstaan" en naar aanleiding van II Koningen 13 vers 14 tot 18. Spreker zag het doel van „Looft den Heere" niet alleen in de ontspanning of als cultuuruiting, maar vooral als een getuigenis van gelopf en hoop. De heer Kaland omschreef de voorname plaats, die het geestelijk lied altijd ingenomen heeft in de geschiedenis van de kerk. Als taak van de zangvereniging zag spreker het uitdragen van 't christelijk lied op kunstzinnige wyze. „Moge uw zingen een belij den zijn en uw belijden een zin gen", zo besloot de heer Kaland zijn toespraak, liet koor bracht vervolgens onder leiding van haar dirigent J. Hekhuis uit Vrouwenpolder een aantal zang nummers op verzorgde wijze ten ge hore. Bij het bondslied verleende het kinderkoor „De zangvogeltjes" me dewerking. Dit koor, dat in 1954 her opgericht werd, bestaat thans uit ruim dertig leden. Het zangprogram ma werd voortgezet met enige gees telijke en Oudhollandse liederen. Het koor besloot het optreden met „Halleluja" van G. F. Handel. Burgemeester mr. M. Tydeman bood vervolgens namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen aan, ver gezeld van een enveloppe met in houd. Na dc burgemeester verscheen een groot aantal vertegenwoordigers van plaatselijke en andere verenigin gen en organisaties. Achtereenvol gens spraken vertegenwoordigers van de volgende organisaties hun ge lukwensen uit: Tenslotte wijdde hij een dronk: „op 't geluk, dat hier in deze nieuwe wjjk moge opbloeien". Namens het provinciaal bestuur sprak de heer C. Philipse eveneens de vreugde uit over deze gebeurtenis, zo als op een Zeeuwse plattelandsge meente nog niet is voorgekomen. Hij prees het besluit van B. en W., al was er durf voor nodig geweest, in ver band met de financiële consequenties welke er het gevolg van zouden kun nen zijn. In het verdere van zijn toe spraak verklaarde hij het zich te kun nen indenken, dat er bij sommigen wel eens bedenkingen zijn geuit. De komst van de militairen kan immers struc turele, godsdienstige en andere ver anderingen ten gevolge hebben. Spre ker wenste niettemin het gemeente bestuur geluk dat het deze stap heeft gezet, na alles onder ogen te hebben gezien. Onder gezellige kout en het gebrui ken van enige verversingen, bleef men daarna nog enige tyd genoegelijk bij een. Subsidie Kleine Kerk in Zierikzee Het gemeentebestuur van, Zierikzee ontving van de minister van o.k. en w. een schrijven, waarin een over zicht gegeven wordt van dê totale kosten van restauratie der Kleine Kerk. De door de bewindsman ge maakte becijfering sluit met een be drag van f 329.107,94, in welk bedrag rijkssubsidie verleend wordt. B. en W. achten het juist ook de gemeente lijke subsidie daarop af te stemmen; zij vragen de raad deze te verhogen met 5 procent van f 4.768,88 en dien overeenkomstig de begroting te wij zigen. Raad voor de kinderbescherming Bij koninklijk besluit van 14 decem ber 1956 is aan mejuffrouw mr. E. Roder op haar verzoek met ingang van 1 febru ari 1957 eervol ontslag verleend als secre taresse van de raad voor de kinderbe scherming te Middelburg. |l!lllllllillllllllllll!lllllllllllll!ill!illlllllllllllilillllllllllillllllll!llllllll!ll|i 1 Het blijft kwakkelen (Van onze weerkundige medewerker) Kan men in een groot deel van midden-Europa terugzien H op een koude winterweek met strenge vorst, in west-Europa =s blijft het echt een kwakkelwin- H ter. Een groot deel van de week lag ons land in droge lucht, waarin 's nachts lichte vorst Üj voorkwam, maar vrijdag nader- de uit het westen een warmte- front, waardoor het vrijdag- j|| avond in onze omgeving reeds pi begon te regenen, ip Achter dit front stroomt van- daag zachtere lucht van dé p oceaan binnen, waarbij veel be- wolking voorkomt, met nu en dan wat regen. Een zeer actieve stormdepressie -is bij zuid-IJs- land aangekomen. Het koufront van deze depressie kan zondag ons land bereiken, Waarbij de wind verder in kracht z"al toe- s pp nemen. En zodra het front ge- H passeerd is zijn er weer opkla- s ringen en enkele buien te ver- Ep wachten. Er zal dan wat kou- ff pp dere lucht binnenstromen, maar de vorst wordt weer verder pp naar oost-Europa teruggedre- H H ven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de kerkeraad der hervormde ge meente, de gereformeerde kerk, de hervormde jeugdraad, de C.J.M.V. en de C.J.V.F., de hervormde vrouwen vereniging, het Westkappels dames koor, het hervormd kerkkoor, de mondharmonicaclub „De Krekels", de gereformeerde vrouwenvereniging, de gereformeerde j.v. en m.v., ter wijl tenslotte een vertegenwoordiger v£.n de oud-leden en een bestuurslid van de koninklijke bond van christe lijke zangverenigingen en de federa tie van de Nederlandse zangersbon den hun felicitaties aanboden. Na de pauze werd het toneelstuk „En de bossen zingen hun lied" ten tonele gevoerd. Na een optreden van de oud-leden en een tweede optreden van het zangkoor, aangevuld met eni ge oud-leden, sloot ds. Dondorp de jubileumbijeenkomst met dankge- EN WEL DADELIJK. Het Engelse conservatieve blad „Daily Express" beklaagt zich bitter over de aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, dat Britse troepen straks onder het commando zullen staan van de Duitse generaal Speidel. „De Britse troepen in Duitsland zul len spoedig onder opperbevel komen van een man, die eens de stafchef van Rom mel was. Of men het gelooft of niet, deze keus heeft ook nog de zegen van dc Engelse regering gekregen. Is het niet een bosluit, dat ons met stom heid slaat, om Engelse soldaten te laten commanderen door een man, die nog met zolang geleden maar één taak kende, n.l. Engeland te verwoesten? Met deze kwes tie en wat betreft de instelling van een ge meenschappelijke markt, schijnt de rege ring op het ogenblik met een Europees sop overgoten te zijn. Engelse troepen moeten niet alleen van een Duits commando ver schoond blijven, neen, ze moeten helemaal uit dat land teruggetrokken worden. En wel dadelijk". SLEUTELPOSITIES BEZETTEN Het Britse liberale blad „News Chroni cle" eist de legering van internationale troepeneenheden op de sleutelposities in het Midden-Oosten. „De resolutie van de Verenigde Na- ties worden gegeven, dat Israël voort- Israëlische troepen tot achter de vroe gere bestandslijnen geëist wordt, zon der dat tegelijkertijd deugdelijke garan ties worden gegeven, dat Iisraël voort aan van de vijandige streken van Egypte verschoond zal blijven, kan voor Israël zowel militair als economisch groot onheil tot gevolg hebben. Israël heeft dudelijk gemaakt, dat het eerst garanties van de internationale politie macht wenst, voordat het het hoofd buigt voor de wensen van de algemene vergadering. Israël heeft nu eenmaal de bittere erva ring, dat Egypte zich helemaal niets van de Ver. Naties aantrekt. Hiermee staande Verenigde Naties op nieuw voor een „proeve van bekwaamheid". Wanneer de V.N. blijkt in deze kwestie niet realistisch te kunnen zijn, dan zijn haar waarde en prestige in de toekomst nog maar zeer twijfelachtig. De enige moge lijkheid om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven is de legering van een inter nationale strijdmacht op de sleutelposities". RUSLAND STERKER Het zou voor Europeanen niet aan gaan de passiviteit van Amerika tegen over de gebeurtenissen in de satellietsta ten te laken, want zijzelf hebben vier jaar geleden, toen Eisenhower als presi dent debuteerde, diens aangekondigde politiek van terugdringing inplaats van indamming van het communisme als ge vaarlijk afgeschilderd, schreef Raymond Aron in „Le Figaro". De voornaamste oorzaak van het Amerikaanse „pacifis me" acht Aron de verandering in dc krachtsverhouding ten gunste van dc Sowjet-Unie. In 1952 werd Europa bedreigd maar kon Amerika zich buiten schot achten voor atoomaanvallen. Vandaag heeft de Sowjet- Unie én de H-bom én de middelen deze naar de Amerikaanse steden te brengen. Het zou niettemin foutief zijn hieruit te con cluderen dat de bevrijding van Oost-Euro pa voortaan een onmogelijkheid is. Het Amerikaanse monopolie van de atoombom heeft de Chinese communistische partij niet verhinderd zich toch meester te ma ken van China. A- noch H-bommen hebben Polen en Hongaren van actie weerhouden. Het Sdw- jetimperium wordt met uiteenvallen be dreigd terwijl de Sowjet-Unie militair nog nooit zo machtig was. Aron meent, dat het Westen niet in staat zou zijn geweest het neerslaan van de Hongaai-se opstand te voorko men. Zelfs zonder verkiezingscampagne en zonder Suez-crisis had Amerika zich rigoreus onthouden van stappen om Moskou niet te verontrusten. De Ame rikaanse experts, zo lijkt het Aron, re deneren als volgt: De Russen kunnen elke opstand ten oosten van het Gordijn neerslaan. Zij zullen niet aarzelen dit tc doen wanneer zij zich bedreigd voe len, wanneer zij het gevoel hebben, dat Amerika door eventuele troebelen zou trachten hun dcfcnsiestelsel te onder mijnen. Hoe meer het Westen zich onverschillig zou tonen, hoe meer het Kremlin geneigd zou zijn „de-stalinisatie" te tolereren. Men vat snel dat een redenering, die tot zulke gemakkelijke conclusies leidt, de steun en goedkeuring krijgt van het merendeel der staatslieden. Aron is er niet van overtuigd, dat niets doen het enige wapen van het Westen is. Het heeft verschillende middelen om b.v. het Poolse regime van Gomulka te helpen, b.v. economische en culturele. Het persoon lijke contact zou vergroot kunnen worden. Het lijdelijk verzet der Hongaren zou ge steund kunnen worden door de Verenigde Naties. Hoe meer de Russen moeite zouden heb ben hun overheersing te handhaven, hoe meer zij ertoe gebracht zouden worden, om,, ondanks het feit dat hun macht intact blijft, een andere oplossing te vinden. En tenslotte heeft het Westen de plicht, zo meent Aron, na te gaan onder welke voor waarden een algemene opheldering, „un règlement d' ensemble", zou kunnen worden bereikt. Onder welke voorwaarden zou de gelijktijdige ontruiming van de twee helf ten van Europa door de Russische en Ame rikaanse strijdkrachten acceptabel zijn? OVERTUIGENDER DAN OOIT De New Yorkse krant „Daily News" verklaart, dat de gesprekken over'een ge meenschappelijke Europese markt heden ten dage wel zeer overtuigend klinken. „Het einddoel (van bet. streven der Eu ropese staten) zal een groot, machtig en gunstig gebied zijn, dat economisch, poli tiek en militair een eenheid vormt en dat zal kunnen fungeren als de veel besproken Derde Macht, waarvan vele mensen gelo ven, dat ze de vrede zou kunnen handha ven tussen de Verenigde Staten enerzijds en communistisch Rusland anderzijds. Wanneer het eenmaal zover gekomen zou zijn, zou ook de last van de hulp voor de Westeuropese verdediging tegen de Sowjet- Unie van de schouders van do Amerikaan se belastingbetaler kunnen worden afge nomen Ditmaal klinken de gesprekken over de Europese integratie overtuigender dan ooit tevoren. Bijzondere perspectieven biedt de huidige bereidheid van Engeland om zich bij een Europees vrijhandelsgebied aan te sluiten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6