P8b Ook noord-Molukken en Madoera eisen nu provinciale status Goede menselijke verhoudingen zijn in de kerk onmisbaar KLANKBORD HUISCOMMISSIE KEURT PLAN EISENHOWER GOED VOOR VEILIG VERKEER (IV) AFSLAAN?.. ÓÓK UITKIJKEN! MÈSl* y 1 SATERDAG 26 JANUARI 1957 PROViyClJLLB XMXUWSB OOVRANT SOEKARNO RAADPLEEGT METAFYSICUS Minangkabauers willen Natsir en Hatta terug voor het telaat is Het aantal gebieden in de Indonesische archipel, die de status van een afzonderlijke provincie willen hebben, is nu weer uitgebreid niet de noord- Molukken en Madoera. Vrijdag arriveerde in Djakarta een delegatie van de bevolking van de noord-Molukken, om de centraio regering ervan op de hoogte te stellen, dat in de noord-Molukken voorbereidingen worden getroffen om de admi nistratieve banden met de tegenwoordige rpovincie Molukken te verbre ken. Voorts heeft do vice-voorzïtter van de bestuursraad van Madoera vrij dag medegedeeld, dat Madoera de status van provincie verlangt. Een aantal vooraanstaande personen in midden-Sumatra, die zich ver enigd hebben in de „Minangkabause adatvereniging" hebben een beroep gedaan op de vroegere vice-president, dr. Mohammad! Hatta, om naar zyn geboorteplaats terug te keren en te helpen by het oplossen van de huidige problemen in midden-Sumatra, Hatta is afkomstig van Minangkabau. Ook bij ïvfohammad Natsir, de voor zitter van de Masjoemi, die eveneens in Minangkaban werden geboren is aangedrongen om naar zijn geboorte streek terug te keren. In hun beroep op de beide leiders, verklaarden de Minangkabause pro minenten, dat als zij daar geen gehoor aan geven, „de kloof tussen de centra le regering en midden-Sumatra zo groot zal kunnen worden, dat het idee van een eenheidsstaat alleen nog maar een fictie zal zijn geworden". Razzia's President Soekarno heeft donderdag in zijn paleis Ki Ageng Surjometaram een bekende metafyeius en mysti cus van midden-Java, ontvangen. Volgens vrjjdag verkregen inlich tingen hield dit bezoek verband met de huidige binnenlandse crisis. Het normale leven in de Indonesi sche hoofdstad werd vrijdagmor gen ingrijpend verstoord, toen ge wapende troepen verschillende de len van de stad afzetten voor het doen van huiszoekingen. Bij eerder razzia's werden reeds 29 personen aangehouden, waaron der enige officieren. In een bekendmaking van de plaatselijke militaire commandant van Djakarta wordt er nog eens op gewezen, dat een ieder die in 't bezit van illegale wapens wordt aangetroffen, zich aan de dood straf bloot stelt. Dreigement Majoor Sof jan Ibrahm, een lid van de militaire raad van midden-Suma tra, waarschuwde gisteren de regering Sensaties in proces Wilma Montesi Tweemaal heeft het openbaar mi nisterie gisteren het proces-Montcsi in Venetië met sensatie verluchtigd, en de advocaten die voor de verdachten de verdediging voeren, in verlegen heid gebracht. De eerste keer was dat toen een als getuige opgeroepen hout vester vertelde, dat iemand hem ge vraagd had even te bekennen, dat hij manslag gepleegd had. De tweede keer werd sensatie ver oorzaakt toen de officier van justitie een brief voorlas van een arts, die schreef dat Wilma Montesi en Piero Piccioni elkaar kenden. De verdediger van U-go Montagna, zou de houtvester Anastasio Lilli (31) indirect gevraagd hebben of hij niet wilde bekennen manslag gepleegd te hebben. Montagna's advocaat Bellavista ont kende dit met heftigheid. Nauwelijks was de opwinding een beetje geluwd, toen Cesare Palmdteri, de openbare aanklager, ineens die brief van de arts Ezio de Santis be gon voor te lezen. De Santis, die onder een andere naam een praktijk als waarzegger heeft, schreef dat Wilma Montesi te zamen met Anna Maria Caglia, Ugo Montagna en Piccioni bij hem was ge weest, en hem „delicate bekentenis sen" had gedaan. Piccioni, de hoofdverdachte, heeft steeds ontkend Wilma Montesi te ken- oi en. De zitting werd tenslotte verdaagd tot woensdag. DAT GING TE VER. Toen me vrouw Lily Monfredi in Sheffield de ze week een elektriciteitsrekening van 32 pond gepresenteerd kreeg, liep ze rood aan en zei tot haar man dat hij de stroom maar moest laten afsnijden. „Wij vinden de weg naar bed wel bij het licht van de straat lampen", zei ze bemoedigend. Toen de hoofdschakelaar echter werd uit gedraaid gingen in de straat ook al le 32 lantaarns uit. Men heeft thans ontdekt waarom de rekening van mevrouw Monfredi zo hoog was. Het bleek dat de straat lampen per ongeluk op haar kabel waren aangesloten. BRUG VERDWENEN. Dieven hebben de bevolking van het Itali aanse dorpje Erba aan de Zwitserse grens lelijk in verlegenheid gebracht. Zij hebben de brug over de Bova-ri- vier, welke het dorp in tweeën snijdt, gestolen. De plaatselijke carabinieri speuren de omgeving af naar de uit hout en cement; opgetrokken oeververbinding, die weinig minder dan een ton weegt. Zy menen dat de brug gestolen is om het hout als brandstof te kunnen ge bruiken. Het gevaai'te was verleden jaar voor het dorp gebouwd door een groep padvinders, nadat de oude brug door weer en ouderdom in ver val was geraakt. in Djakarta dat, als zij mocht willen optreden tegen de „Bantengraad" van midden-Sumatra, deze raad klaar staat om met alle beschikbare midde len tegen-maaitregelen te nemen. De majoor onthulde dat „een grote buitenlandse onderneming" geld heeft geleend aan de revolutionaire Ban- teng-raad welke in december het ge zag in de provincie midden-Sumatra aan zich getrokken heeft. Dr. H. J. van Heek overleden In het ziekenhuis te Doetinchem is gisteren in de ouderdom van 83 jaar overleden dr. H. J. va-n Heek. Dr. van Heek stamde uit een be kend Twents industrieel geslacht. Hij heeft vooral bekendheid gekregen vanwege zijn bemoeiingen met de res tauratie van kastelen en oudheidkun dige gebouwen in Gelderland en elders in het land. Hij was grootofficier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ont ving de gouden eremedaille van de provincie Gelderland, de gouden ere penning van de Nederlandse oudheid kundige bond en de erepenning van de vereniging Gelre. De stad Doesburg benoemde hem tot ereburger. De Am sterdamse universiteit benoemde hem tot eredoctor. Sjigemitsoe overleden De onlangs afgetreden Japanse mi nister van buitenlandse zaken, Sjige mitsoe. is vrijdag overleden tengevol ge van een hartaanval. Sjigemitsoe was minister van bui tenlandse zaken voor de vorming in december van het kabinet-Isjibasji. Dulles: zonder Engelsen en Fransen gaat het beter De commissie van buitenlandse za ken ln het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft zich met 24 tegen twee stemmen, by een onthouding met de plannen van president Eisenhower Inzake het Midden-Oosten akkoord verklaard, zonder er belangrijke wy- Politieke motieven achter ontvoering in Polen De Poolse communistische leider Wladyslaw Gomoelka heeft gezegd, dat al hét mogelijke wordt gedaan om de ontvoerde zoon van Boleslaw Piaseaki, voorzitter van de r.-k. be weging „Pax", te vinden. Hij gaf in een telefoongesprek met Piasecki ui ting aan zijn medeleven. Politie en leden van de veiligheids dienst zijn thans op zoek naar de twee mannen die de jongen dinsdag in een taxi meenamen, toen hij uit school kwam. In een brief aairi Piasecki is een los prijs van 4000 dollar en 100:000 zlotys geëist. Piasecki, die een der rijkste mensen in Polen wordt genoemd, is voorzitter van de „Pax", een organisatie van „progressieve rooms-katholieken", wel ke met het communistische regime samenwerkt. Sommige kringen zoeken politieke motieven achter de ontvoering. Modernste divisie wordt in Bondsrepubliek gelegerd De modernste divisie ter wereld zal in de herfst in West-Duitsland wor den gestationeerd. Het betreft de tiende Amerikaanse divisie, welke niet meer uit regimenten is samenge steld, maar uitsluitend uit tactische gevechtsgroepen, wier grootte niet de omvang van een bataljon te boven gaat. Dit is uit Amerikaanse militaire bron vernomen. De divisie beschikt over een ultra moderne bewapening en haar ge vechtstactiek is aangepast aan de jongste ontwikkeling op atoomgebied. De eenheden der tiende divisie zul len in Beieren en Hessen worden gele gerd. Een aardige verrassing op het gebied van de dameshoeden- H mode is deze „pot," van wit stro uit de collectie van de En- H gelse ontwerpster Simone Mir- manTwee donkergrijze strik- jes verlenen het geheel een vrolijk en levendig effect. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin rigingen in te hebben aangebracht. Het voorstel gaat nu naar het Huis, dat het dinsdag in behandeling zal ne men. De voorzitter van het huis van afge vaardigden, Sam Rayburn, zei te ver wachten, dat het Huis Eisenhowers voorstellen voor het Midden-Oosten voor het einde van de volgende week met grote meerderheid zal goedkeu ren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft vrydag te Washington tegenover con gresleden verklaard dat een Ameri kaanse soldaat, die in het Midden- Oosten moet vechten, zich naar zyn mening „een stuk veiliger" zal voelen ais hy geen Britse en Franse soldaten naast zich heeft. Op een vraag van de democratische senator Wayne Morse wat volgens Dulles de.houding van Groot-Brittan- nic en Frankrijk zal zyn als deze lan den gevraagd wordt hun medewerking te verlenen aan de nieuwe Amerikaan se politiek, antwoordde de Amerikaan se minister, dat de Britten hun bewa pening in de hele wereld besnoeien en dat hij het daarom zeer betwijfelt of zy bereid zullen zijn op het ogenblik uitbreiding van hun verplichtingen te overwegen. Dulles zei dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Afrika en dat Groot-Brittannië en Frankryk zware verplichtingen tegenover de Navo heboen. De Amerikaanse admiraal Hyman Rlckover heeft in St. Louis verklaard dat de Amerikaanse marine zich ten doel stelt een gevechtsgroep met atoominstallaties uit te rusten en wel zodanig, dat zo in staat is voor onbe paalde tyd en zonder opnieuw „brand stof" in te nemen op zee te biyven. Hy voorspelde, dat in de eerste ja ren na 1960 alle nleuwp Amerikaanse oorlogsschepen op atoomkracht zul len varen. Ü-~. v. "7p §5? £r^r ...y Vv h-.- j V WÉÊM - i JSSÊk 4 V In deze serie ter bevordering van het veilig verkeer zullen H eveneens verschillende bekende en men mag wel zeggen be- §t j§ mchte verkeerskruispunten in Zeeland worden besproken. H Hier ziet men de T-kruising, by de Vlakebmg over het Zuid- 1 Bevelands kanaal. De vrachtauto liet by het afslaan naar p links niet voldoende ruimte voor het passeren. Maar al te p m vaak gebeuren er ongelukken, doordat er by het veranderen M van richting niet voldoende wordt opgelet. Men dient er zich in de eerste plaats van te overtuigen of p p een dergelyke manoeuvre mogelijk is zonder dat een ander 1 p in gevaar komt. Gebruik daarom vooral de achteruitkykspie- p s oel en stel dit nuttige instrument niet te hoog of te laag maar p p zó, dat ge er inderdaad wat aan hebt Geef niet zó maar eens een teken dat ge links- of rechtsaf p wilt. Niemand heeft iets aan een slap handje, dat evengoed p M een groet kan betekenen. Horizontaal strekken die arm, wiel- 1 rijders en motorrijders! p Natuurlijk moet men het verkeer dat van voren en van p H achteren reeds te dicht genaderd is laten voorgaan. p H Wil men linksaf dan geldt op de brede wegen de regel van M p het vóórsorteren. dat wil zeggen dat men verplicht is zich p naar de linkerzijde van de rechterweghelft (voor U gerekend) p p te begeven. Natuurlijk kan dit niet bij smalle wegen en ook p hier is uitkijken de boodschap! Het rijden op het linkerweg- p gedeelte is absoluut verboden en het vóórsorteren is niet foe- p p gestaan by het linksaf gaan om een inrit in te ryden. p H (Tussen haakjes: men mag natuurlijk niet een begrafenis- p p stoet of een militaire colonne onderbreken, wanneer deze be- H zig is links- of rechtsaf te slaan. Evenmin is dit geoorloofd M p op kruispunten, waar gebruik wordt gemaakt van verkeers- lichten. Een dergelijke stoet of colonne blijft rijden, ook na- p H dat het verkeerslicht van groen op rood overging). Leden Rolt Kamerorkest overwegen protestactie De sinds enige tyd bestaande moei- lykheden bij het Rotterdams Kamer orkest hebben geleid tot een vergade ring van de leden van dit orkest. Deze hebben nu een resolutie aangenomen, waarin zij zeggen kennis te hebben genomen van de bemoeiingen van de Nederlandse kunstenaarsbond, inzake de moeilykheden, die ontstaan zyn tij dens de begeleidingen van het Ameri can Ballet Theatre. Kennis hebbende, zo heet het verder woordelyk, van het onbehoorlijk optreden van de dirigent van het Rotterdams Kamerorkest, de heer P. Ketting, tegenover de mede bestuurder van dat orkest en verte- fenwoordiger der musici, de heer A. mit en aïkeurende het besluit van het bestuur om geen gebruik meer te maken van de diensten van de heer Smit, spreken zij hun ernstige afkeu ring uit over dit bestuurlijk beleid en overwegen over te gaan tot een pro testactie tydens repetities en/of uit voeringen, indien dat bestuur voor 30 januari a.s. niet ingaat op het in de brief van de Nederlandse toonkunste- naarsbond van 12 januari gestelde. Nehroe „pijnlijk getroffen" door Kashmir-resolutie Premier Nehroe van India heeft vrydag verklaard, dat het besluit van de Veiligheidsraad der Ver. Naties in zake Kashmir hem „zeer pynlijk ge troffen heeft". Het is vreemd, zo zei hij, dat de aan genomen resolutie kon worden Inge diend voor India zyn standpunt uiteen gezet had. Voorts legde de premier er de na druk op, dat de grondwetgevende ver gadering van Kashmir zijn werk vol tooid heeft en vrijdagavond ontbonden zal worden. „Men kan aan deze kwes tie niets meer doen. De nieuwe grond wet van Kashmir zal vandaag van kracht worden". De reactie van India op ,.handen-af- van-Kashmir" motie van de Ver. Na ties wekte gisteren de echo op van het strijdrumoer tussen India en Pakistan bijna tien jaren geleden. Men meent, dat de premier van In dia van 'plan is, zyn eis, Kashmir een deel van India te maken, door middel van wetgeving, door zal dry ven. STEMMEN VIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Generaal-filosoof Hans Speidel is een onalledaagse verschijning in het land van de. Oosterburen: hij is tegelijk lui- I tenant-generaal cn filosoof, i „Zo'n innig verband tussen liet militaire gebied en liet terrein van I de geest heeft men in ons land niet vaak aangetroffen verzuchtte gisteren de Frankfurter Allgcmcine Zeitung. En verder zingt het blad de lof van dc luitenant-generaal Speidel. die de laatste tijd chef was van de afdeling strijdkrachten in het West- dultsc ministerie van defensie. Dit alles in verband met het feit, dat Speidel donderdag officieel is voor gedragen voor de functie van opper bevelhebber van de grondstrijd krachten der Noordatlantische Vcr- dragsorganisatic in Midden-Europa. En de redacteur van dit Duitse blad is niet de enige, die met waardering spreekt over de voorgedragen kan didaat. Men zou immers de voor dracht niet officieel bekend hebben gemaakt, wanneer men had ver wacht dat Speidels benoeming nog niet zeker was. Maar de gehele Navoraad heeft reeds eenstemmig de benoeming van een Duitse generaal goedgevonden. Dus sympathisanten te over. Alleen de officiële toestem ming moet nog komen van de vijf tien landen, die in de Navo verbon den zijn. Maar dat zal ongetwijfeld voor eikaar komen. Dit wil niet zeggen, dat Speidels benoeming zonder slag of stoot, gebeurt. Er zijn buitenlandse kranten, die voorop stellen dat Spei del in de Tweede Wereldoorlog onder meer chef is geweest van de gene rale staf van legergroep B die onder generaal-veldmaarschalk Rommel in Afrika tegen de geallieerden vocht. En sommige politici in de diverse landen hebnen hetzelfde geluid laten horen. Moeten nu Amerikaanse, En gelse, Franse, Canadese, Belgische cn Nederlandse strijdkrachten die nen onder een man, die in de Tweede Wereldoorlog tegen hen gestreden heeft? Hebben de Duitsers dan toch de heerschappij gekregen, die zij in de Tweede Wereldoorlog vergeefs probeerden te veroveren? Daartegenover is terecht aange voerd, dat Speidel op zijn beurt on der het gezag van een Fransman, een Brit en een Amerikaan zal staan. De opperbevelhebber van alle Navo- strijdkrachten is namelijk de Franse generaal Jean Valluy, de plaatsver vangende opperbevelhebber van alle Navo-strijdkrachten in Europa is de Britse veldmaarschalk Montgomery en diens superieur is de Amerikaan se generaal Norstad, aan wie men ook wel eens de bijnaam „filosoof" heeft gegeven. Het allerbelangrijkste in dit geval is wat precies de filosofie van Speidel is. En in dat opzicht staat als een paal boven water, dat de leer van Adolf Hitler enz. hem nimmer heeft toegelachen. Hij werd niet zonder reden in september 1944 gearresteerd; men verdacht hem er van dat hij deelnam aan het kom- plot tegen de Führer. Toen Speidel door de Fransen uit het concentratiekamp was bevryd. vroeg een Engels journalist waaraan lüj het toeschreef dat de Duitsers de oorlog hadden verloren. Zijn antwoord was: „Er waren Russen en één Duit ser te veel: Hitier". Uit dit alles blijkt, dat Speidel een Duitser is, met wie te praten valt. En er is dan ook uitvoerig met hem gesproken in de laatste ja ren. Van 1951 tot 1954 byvoorbeekl verbleef hij vaak in Parys als hoofd van de Westduitse delegatie bij de confentie voor de vorming van een Europese Defensiegemeenschap. Van 1954. tot 1955 was hij militair verte genwoordiger van Duitsland bij de ho ge autoriteiten van de Navo. In die functie heeft hij zoveel vertrouwen gewonnen, dat aan zijn benoeming niet getwijfeld behoeft te worden. De filosofen-generaals Norstad en Speidel zullen straks ongetwijfeld tel kens de gelegenheid aangrijpen, om een breder terrein onder de loep te ne men. dan wat direct tot hun dagelijks werk behoort. Speidel zal daarby niet alleen kunnen teruggrijpen op de stu die, welke hij in 1925 te Tübingen Cum laude afsloot met het doctoraat in de filosofie. Hij is immers bij gebleven. En zo kon het gebeuren, dat hij na de Tweede Wereldoorlog aan diezelfde Tübinger universiteit als privaatdo cent moderne geschiedenis doceerde. En nu zal hij dan dus, als een Duitser van de soort die een construc tieve bijdrage kan leveren bij de op bouw van de naoorlogse wereld, zélf geschiedenis kunnen maken. Gemeente mag contact met leden niet verliezen „Zit hier misschien iets in voor uw rubriek in de P.Z.C.?" en hiermee vergezeld ging een pak papieren, waarop de toespraken stonden die ge houden zijn op de Groene Kruisdag 1956 te Rotterdam. Nu is het werk van het Groene Kruis ons zeer sympathiek. Doch al is het dat de naam van deze verenigingen steeds zal hlyven herinneren aan liet kruis van Christus en al is het dat het werk van deze verenigingen, zeker in zijn oorsprong, niet los te denken is van het Evangelie, we kunnen toch moeilyk van dit werk iets zeggen in deze rubriek: Stemmen uit de Kerken, Maar dit pak zal tocli niet zo maar, lukraak, zyn toegezonden. Mis schien zit er inderdaad iets in om in deze rubriek door te geven. Wanneer de onrechtwaardige rechter en de onrechtvaardige rentmeester uit de ge lijkenissen, ons ter overdenking zyn gegeven en „de kinderen dezer wereld", die ten aanzien van hun geslacht met zoveel overleg te werk gaan, ons ten voorbeeld worden gesteld, hoeveel meerdere mogelykheid is er dan niet dat de kerken iets kunnen leren van een Groene Kruis-ve.reniging, Daarom hebben we liet pak papieren doorgelezen en we kregen enigs zins een vermoeden waarom het juist aan ons was toegezonden. Op die Groene Kruis-dag te Rotterdam was het centrale onderwerp: „mensclyke verhoudingen". Over ditzelfde onderwerp is het vorige jaar een groot con gres te Nijmegen gehouden. En juist over dit onderwerp is het dat de Bijbel ons ook heel wat te zeggen heeft. Daarin gaat het om de verhouding tot God en de verhouding tot de naaste. De waarnemend voorzitter, de lieer A. de Lange, merkte dit in zyn openingswoord reeds op. Het ging op deze Groene Kruis-dag vooral over „public relations" en „human relations". Dit rijn twee mo derne, uit Amerika afkomstige be grippen. waarvoor men, voor het eer ste althans, geen behoorlijke Neder landse vertaling heeft kunnen vinden. Met het tweede begrip ging dit wat gemakkelijker, hoewel het de vraag is of wij in ons land onder „menselij ke verhoudingen" precies hetzelfde verstaan als men dat aan de overzy- de van de Atlantische Oceaan doet wanneer men van „human relations" spreekt. Met de „public relations" dan be doelt men allerlei verhoudingen, die niet van persoonlijke aard zyn, maar meer op de „massa" gericht. Deze „massa" is helemaal in trek gekomen en met alle mogelijke middelen tracht men haar te bereiken. Het publiek moet gunstig worden gestemd voor een bepaald doel. Dat doel kan bijv. zijn het kopen in een bepaalde winkel of winkelhuis. Daarom die grote re clame-advertenties in de dagbladen en daarom die drukwerken die huis aan huis worden bezorgd. De directie van een warenhuis zal er voor moe ten zorgen dat, op de een of andere manier, de relatie met het publiek dat kopen moet. wordt behouden. Daarom zijn de „public relations" van zo uitermate groot belang in deze moderne wereld. Drukwerken en fol ders worden rondgezonden, opdat do massa zal weten wat het doel is van bepaalde verenigingen. De pers wordt benut, opdat in zo wijd mogelijke kring iets gelezen kan worden ovei bepaalde instellingen. De film wordt ingeschakeld en weer gaat het om de „massa", om nog maar te zwijgen van de radio, die etherische kletskous, die in staat is de „massa" te beïnvloeden, opdat ze meedoet aan de een of an dere actie, die handig geleid wordt door een handige „manager", ook al weer zo'n uit Amerika afkomstig woord. Die „public relations" zyn ge richt op het grote publiek en maken nodig een heel apparaat. Behalve be- dryven en zaken, maken ook allerlei verenigingen gebruik van „public r e lations." Dit is ..een eis van een goed functionerende democratie." Doch bij al die rationalisatie, techniek en efficiency (vergeef me deze vreemde woorden, daarmee (Vervolg op pag. 4) GENERAAL HANS SPEIDEL doceert geschiedenis Vrouw op onbewaakte overweg gedood Vrydagmorgen is mevrouw B. uit Deurne op de onbewaakte overweg te Zeilberg (gemeente Deume) door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat 44 jaar oud was, laat vijf kinderen achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3