PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.N.-politieleger stootkussen tussen Israël en Egypte Rilland-Bath: forensengemeente van lucht- en landmacht BILT Lege ring ook in Gaza-strook en s de Golf van Akaba lang Vandaag... ZAAK ELISABETH BOLL VOOR INTERNATIONALE HOF DRIE RUSSISCHE SPIONNEN IN VER. STATEN GEGREPEN DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 22 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week: f 6.50 p. kw.; «r. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummer» 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VHssdngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. 21, tel. VOORSTEL VAN HAMMARSKJÖLD De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, lieeft vrijdag voorgesteld het politieleger van de Verenigde Naties langs de gehele Israëlïseh-Egyptische bestandslinïe te leggen met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Hammarskjölds verslag aan de algemene vergadering over de stand van de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Israël niet volledig gehoor gegeven aan de verzoeken om terugtrekking van de algemene vergadering. Het Israëlische plan voor een burgerlijk bestuur over het gebied van Gaza werd door Hammarskjöld van de hand gewezen. Uit voering van dit plan zou een verandering betekenen in de huidige bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte. De algemene vergadering zal waarschijnlijk maandag bijeenkomen ter bespreking van de toestand, die •is ontstaan door de weigering van Is raël zich nee<r te leggen bij het ver zoek van de algemene vergadering van zaterdag jongstleden om algehele terugtrekking uit Egypte. Waarschijn lijk zal de AfrikaansAziatische groep om sancties tegen Israël aan dringen. Hammarskjölds voorstel voorziet ook in het legeren van V.N.-troepen aan de Israëlische zijde van de be standslijn in het gebied van El Audja. Oorlogspolitiek Hammarskjöld heeft gisteren de tekst bekendgemaakt van een korte Israëlische nota, over de met-ontrui ming tot nu toe van de stroken van Gaza en Akaba. In de nota wordt gezegd, dat de houding van Israël bij de benadering van deze en andere vraagstukken in de eerste plaats wordt beïnvloed door de politiek van oorlog, die Egypte al verscheidene jaren jegens Israël hand haaft. „Israël heeft- gepoogd opheldering te verkrijgen over de volgende pun ten: 1. Wil Egypte de staat van oorlog jegens Israël handhaven? 2. Is het bereid de zelfmoordbri gades, die het buiten zijn gren zen heeft gelegerd, om Israël aan te vallen, terug te roepen? Prins Bernhard naar Verenigde Staten Prins Bernhard zal op 11 februari naar de Verenigde Staten gaan om de vijfde „Bilderberg-conferentie", die voor het eerst in Amerika wordt gehouden, te presideren. Na deze ijeenkomst zal hij enkele fabrieken bezoeken, waaronder de Fairchild- fabriek in Hagerstown, die de nieu- we-Fokker-Friendship in licensie vervaardigt. Voorts zal de prins en kele dagen in Washington en New York verblijven voor besprekingen en familiebezoek. Begin maart zal de prins weer naar Nederland terugke ren. H ...is het 275 jaar geleden, dat H de Zeeuwse en Zuid-Hollandse =y eilanden en omgeving door een geweldige overstroming wer- den geteisterd. Volgens sommi- H ge geschiedschrijvers zouden e| hierbij omstreeks 20.000 man-" nen en vrouwen om het leven H zijn gekomen. Vei'sehillende M dorpen werden voorgoed door n het water verzwolgen. Ij ...viert Australië Australia- day en herdenkt India de stich- ij H ting der republiek. m IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiF Deze tekening laat zien hoe het ge denkteken te Duinkerken zal worden dat op 29 juni a.s. zal worden onthuld door de Engelse koningin-moeder ter nagedachtenis van Jt100 militairen van de Britse overzeese strijd,krach ten, die in 1939 en 19J/0 vielen in Frankrijk en België en van wie het graf niet hekend is. 3. Wil het Israël weer economisch boycotten en is het opnieuw van plan de vaart door het Suezkanaai van schepen met Israëlische bestemmingshavens te belemmeren? 4. Is Egypte bereid vredesbespre kingen met Israël te openen? De Egyptische regering heeft niet gereageerd op onze' pogingen om op heldering over deze punten te ver krijgen. Dit kan alleen betekenen, dat Egypte voornemens is te land, ter zee en in de lucht een oorlogspolitiek je gens Israël te voeren", aldus de Is raëlische nota. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat Israël te allen tijde bereid is een pro tocol te ondertekenen of een andere overeenkomst aan te gaan ter weder zijdse opheffing van de staat van oorlog. Het is ook bereid een niet-aanvals- verdrag met Egypte te sluiten. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft vrijdagavond te Parijs verklaard dat Hammarskjölds voorstel, om troepen van het interna tionale politieleger der Verenigde Na ties langs de Israëlisch-Egyptische be standslijn te legeren, aanvaardbaar is, „Indien althans deze stijdkrachten niet op het eerste bevel van Egypte worden teruggetrokken." De gemeenteraden van twee steden in de strook van Gaza hebben resolu ties goedgekeurd, waarin het besluit van de Israëlische regering om het bestuur van de strook van Gaza niet op te geven, woTdt toegejuicht. Adenauer voorstander van controle op bewapening De Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft gisteren in Bonn verklaard, dat hij een gedeeltelijk gedemilitairiseerde zone tussen Oosten West mogelijk acht, indien algehele controle op de aanmaak van waterstofbommen en lange- afstand-raketten wordt ingevoerd. Dit zou volgens hem de spannin gen in de wereld aanmerkelijk ver minderen. Hij zei te verwachten, dat ook de kleinere landen van het Westen straks lichte atoomwapens zullen hebben. Hij verklaarde, dat Russische troepen reeds met atoomwapens zijn uitgerust. OUD ZEER NEDERLAND—ZWEDEN UNITED PRESS MELDT UIT STOCKHOLM van Zweedse autoriteiten vernomen te hebben, dat Den Haag op het punt staat het geschil tussen Zweden en Nederland over het elfjarige meisje Elisabeth Boll voor te leg gen aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Dit bericht zou voldoening onder de Zweedse autoriteiten hebben gewekt, omdat die steeds op het standpunt zouden hebben gestaan, dat de kwestie voor het internationale hof moet komen. Men wilde in Zweden echter, dat Neder land daartoe het initiatief zou nemen. derlands onderdaan, maar aangezien zich een flinke twist ontwikkelde grepen de Zweedse autoriteiten in. Het Zweedse regeringshof besliste tweemaal met algemene stemmen, dat het meisje onder, „beschermende zorg" moest worden gebracht, in een „thuis", dat door de plaatselijke au toriteiten van Nörrköping moest worden aangewezen. Deze beslisten, dat het meisje het best door de groot ouders verzorgd kon worden. Sinds dien is dat zo. De vader nam met een en ander evenwel geen genoegen. Tenslotte liep het uit op een actie van de Ne derlandse regering, die stelde, dat de Nederlands-Zweedse overeen komst inzake voogdijschap geschon den was. Nederlandse pogingen om de zaak langs diplomatieke weg te re gelen faalden. Nu wordt dan gemeld, dat Nederland deze zaak bij het inter nationale hof aanhangig zal maken. In Zweden bedisselde men over Nederlands meisje Het geschil om het meiske Boll spitste zich toe in de afgelopen zo mer. Het ging om de vraag welke re gering, de Nederlandse of de Zweed se, nu eigenlijk over de toekomst van het meisje had te beslissen. In 1940 trok de Nederlander Hans Boll naar Zweden en trouw de vier jaar later in Nörrköping. De scheepseigenaar Boll, die nog altijd Nederlander is en zijn vrouw kregen een dochtertje, Eli sabeth. Mevrouw Gerd Boll over leed in 1953. Twee jaar later rees de kwestie wie de zorg voor het kind op zich moest nemen haar vader, of haar grootouders. Volgens de wet is het meisje Ne- Engelse studenten m Hongaarse gevangenschap Een Hongaarse woordvoerder heeft gisteren meegedeeld, dat de vier En gelse studenten, die sinds enige dagen in het land vermist werden, door Hon garije gevangen worden gehouden. Hun zaak zou „in onderzoek" zijn. In Boedapest zijn gisteren weer ze ven vooraanstaande schrijvers en journalisten gevangen genomen op be schuldiging van contra-revolutionaire activiteit. Volgens in Wenen ontvangen be richten zijn 500 Russische deserteurs in de afgelopen weken de Hongaars- Joegoslavische grens overgevlucht. Bij Bentong in Midden Malakka heeft een moederhond een volwassen tijger, d,ie het op haar jongen had voorzien, na een fel gevecht op het erf van haar baas, een rubberplanter, verdreven. De staatssecretaris van oorlog, M mr. F. J. Kranenburg, heeft vrijdag officieel de eerste steen gelegd voor een complex van 110 woningen in Rilland-Bath, bestemd voor militairen van het garnizoen Bergen op Zoom. Na afloop van de plechtigheid maakten de autoriteiten een rondgang over het bouwwerk, waarbij voorop gingen de staatssecretaris mr. F. J. Kra- nenburg, gedeputeerde C. Phi- M lipse en burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath. m iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii K.N.A.C.vervang rijverbod door snelheidsbeperking „De tijdelijke Invoering van een economische snelheidsbeperking van 70 of 80 kilometer, verplicht voor alle motorrijtuigen en gedurende de gehele week, verdient aanbeveling boven de thans genomen maatregel, waarbij het zondagsrijverbod voorlopig voor twee zondagen is opgeheven. Nu de benzinesituatie minder pre cair is, dient geprobeerd te worden, of de nog noodzakelijke bezuiniging met een dergelijke snelheidsbeperking te bereiken valt. Het publiek zou erop fewezen kunnen worden dat bij onvof- oende resultaat van de proef, weder invoering van het algehele zondags rijverbod te verwachten is". In een adres aan de ministerraad heeft de K.N.A.C. deze mening naar voren ge bracht. Burgemeester en wethouder van Rozenburg verdronken. Donderdagavond omstreeks half elf is van het veer Rozenburg- Brielle een personenauto te water geraakt, waarbij de burgemeester van Rozenburg en een van de wet houders om het leven zijn gekomen. De gemeentesecretaris, die de auto bestuurde, kon worden gered. Burgemeester jhr. L. G. Just de la Paisières had met wethouder S. C. van Helden en gemeentesecreta ris J. Kuiper een vergadering in het raadhuis van Brielle bijgewoond. Zij wilden zich met de laatste pont weer naar Rozenburg begeven. Toen men de pont opreed bemerkte de heer Kuiper dat zijn remmen weigerden. Met een klap schoot de auto door de slagboom, die de veer pont afsluit, in het Brielse meer dat ter plaatse vrij diep is. De be stuurder slaagde er nog in het por tier te openen en kon zich uit de auto bevrijden. Door de veerknecht werd hij uit het water geholpen. Eerst tegen half een slaagde men erin met behulp van het zandschip „De Morgenster" de auto te lich ten, waarin de beide andere inzit tenden levenloos werden aangetrof fen. De F.B.I., de Amerikaanse federale recherche, heeft drie personen ge arresteerd onder verdenking dat zij gespïonneerd hebben voor de Sowjet- Unie. De gearresteerden zijn: Jack Soble (53), Myra Soble (52) (man en vrouw) en Jacob Albam (64). Soble werd gearresteerd toen hij op het punt stond Amerika te ver laten. Eerdere pogingen om het land uit te komen waren mislukt, omdat hij geen paspoort kon krijgen. Soble is genaturaliseerd Amerikaans staatsburger, en heeft te eniger tijd de leiding gehad van een aantal spionnen die voor Rusland werkten. van de Russische inlichtingendienst". Een gerechtelijk onderzoek zal zeer binnenkort beginnen tegen de gear resteerden' „en anderen die betrokken mochten zijn by het spionnage-kom- plot, Russische autoriteiten niet uit gezonderd". In de dagvaarding op grond waar van het onderzoek van een „grand jury" zal beginnen, wordt ondermeer gesteld dat Soble op 15 augustus vo rig jaar „brieven naar andere agen ten van de Sowjet-Unie" gezonden heeft. Over de aard van deze brieven werd verder niets bekendgemaakt. Na onderzoek dat dertien jaar duurde Het onderzoek tegen de drie ge arresteerden dateert van 13 jaar ge leden. Dertien jaar geleden begon de F.B.I. zich bezig te houden met de activiteiten van de toenmalige derde secretaris van de Russische ambas sade te Washington, een zekere Zoebilin. Deze Zoebilin was een ge neraal geweest in de N.K.V.D., de Russische geheime politie. In 1944 keerde hij terug naar Rusland. Albam en Soble zal spionnage en samenzwering om als agenten van een vreemde mogendheid op te treden, ten laste worden ge legd. Op spionnage staat maximum 10 jaar gevangenisstraf en (of afzonderlijk) een boete van 10.000 dollar. De F.B.I. heeft verklaard dat de drie verdachten zijn gearresteerd na onderzoek", dat als hoofddoel had een „zorgvuldig verborgen gehouden „het doordringen in de activiteiten Engels echtpaar dood in badkamer aangetroffen Gisteren is het Engelse echtpaar E., sinds kort in Scheemda gevestigd, levenloos aangetroffen in de badka mer van het huis dat het bewoonde. Men vermoedt dat het echtpaar door gasvergiftiging om het leven is geko men. De 42-jarige Ronald E. was direc teur van een chemisch bedryf dat sinds half december j.l. in Eexta is gevestigd. Zijn echtgenote was 34 jaar. Toen de directeur gistermorgen niet op kantoor kwam is een van de sous-chefs van het bedrijf naar zijn huis gegaan om een kijkje te nemen. Hij vond het echtpaar dood in de bad kamer. Aangezien nog niet vast staat, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak is, heeft het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie de zaak in onderzoek. COMPLEX VAN 110 WONINGEN Staatssecretaris van oorlog legde eerste steen EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS voltrok zich vrijdagmiddag in Ril land-Bath, toen daar de staatssecretar is van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, met het vlot cn keurig inmetselen van een zandstenen herinneringspiaat „ik ben dankbaar even de tegenwoordig zo belangryke functie van bouwvak arbeider te hebben kunnen uitoefenen" de officiële eerste steen legde voor een complex van honderdtien woningen, die straks door militairen van het garnizoen Bergen op Zoom zullen worden bevolkt. „Rilland staat op het punt forensengemeente van de lucht- en landmacht te worden", zo verklaar de burgemeester J. C. W. Jobse met voldoening en trots. Straks zullen twintig procent van de gezinshoofden in zijn gemeente de wapenrok dragen. Natuurlijk was hij en met hem vele anderen buitengewoon verheugd over deze toekomstige groei van Rilland, vooral ook omdat in deze tijd van voortschrijdende mechanisatie in de landbouw en het achteruitlopen van de landarbeidersstand, de meeste agrarische gemeenten juist een teruggang vertonen. "Voor deze bijzondere plechtigheid waren tal van burgerlijke en militaire autoriteiten naar Rilland gekomen, waar het gemeentebestuur zijn gasten begroette in de fraaie raadszaal. Be halve de staatssecretaris van oorlog waren hier o.a. aanwezig de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten de Commissaris der Koningin was we gens ziekte verhinderd commodore W. den Toom, commandant van de luchtvaartopleiding Nederland, over ste A. A. P. Smit, garnizoenscomman dant van Bergen op Zoom, overste J. Warringa als oud-commandant van dit garnizoen, overste R. Helmer, gar nizoenscommandant van Ossendrecht kolonel W. Bakkei', commandant van de vliegbasis Woensdrecht, overste J. H. Coppens, oud-commandant, alsme de mr. A. E. Beunders, referendaris op de afdeling Huisvesting van het Ministerie van Oorlog. Burgemeester Jobse richtte harte lijke welkomstwoorden tot zijn gasten en schetste daarbij op voortreffelijke en onderhoudende wijze de betekenis van deze nieuwbouw voor zijn ge meente. „Een kleine gemeente bouwt anders zo maar niet nondei-d en tien woningen". Dank bracht hy aan de staatssecretaris, mr. Kranenburg, voor diens bemoeienissen. Deze maak te het bijv. mogelijk, dat de grenzen van het garnizoen Bergen op Zoom zo danig werden uitgebreid, dat Rilland nog tot woonplaats van de militairen kan fungeren. Verder richtte spreker o.a. dankwoor den tot het Provinciaal Bestuur, de di rectie Zeeland van de Wederopbouw en Volkshuisvesting en verschillende militaire autoriteiten. Een bijzonder woord van dank wex~d ook gebracht aan de heer J. H. Valk, directeur van de Centrale Dienst Bevelanden, die voor de gemeente de niet altijd even gemakkelijke taak heeft verricht om de benodigde gx'onden in eigendom te verkrijgen. Er moest met 14 eigena ren onderhandeld worden, doch geluk- Vervolg op KORTE PREDIKATIE. DE WEG. .Niemand komt tot de Vader 'dan door Mij". Joli. IJf 6 b. Vindt U dat óók een vreemd .zin netje Zó benepen! Wij zijn immers gewend om te denken, dat er verschillende wegen naar één doel leiden, ook naar God. Maar nu staat hier: er is maar één weg. Niemand komt tot God dan door Jezus Christus. God slaat ons blijkbaar niet zo hoog aan. Wij zeggen: ik zoek het zelf wel uit. God zegt: laat Mij het maar lie ver doen, anders vind je de weg nooit. Dat is niet benepen; God weet het beter. Niemand komt tot de hemelse Va der dan door Jezus Christus. Nie- mand. Dat is in ieder geval duidelij ke taal! God zegt niet: misschien misschien zijn andere wegen naar My ook wel goed". Nee, er is maar één weg. Als het gaat om leven of dood worden wij niet in het onzekere ge laten. Niemand komt tot de Vader buiten Christus om. En nu gaat het hierom, dat wij dit zinnetje leren zien van Gods kant. Dan zien we, dat het een heerlijk zinnetje is. Niet benepen, niet lastig, maar heerlijk. God zegt immers niet vaag: er is maar één weg. Nee, Hij wijst ons die weg. Nu behoef ik mij niet af te tobben om zelf te gaan zoeken; nu hangt het gelukkig niet van mijn slimheid af; ook niet van mijn prestaties; wat heerlijk! Nu hindert het niet meer, dat God geen andere wegen wijst: één weg is immers genoeg, als het maar de goe de is. Hoe iveet ik wat de goede weg is God geeft ons de reisgids in han den, het Boek over Jezus Christus en over ons. Christus is de weg. Maar God doet méér. Hij brengt ons ook op onze bestemming. Dat is niet alleen heerlijk, dat is royaal. God gééft: het hoogste wat Hij geven kan. Zichzelf, zijn nabijheid, door Jezus Christus. Hij doet dat royaal, koninklijk. Hij heeft geen zijpaadjes en geen achterdeur voor mensen die hun eigen weg willen volgen. Hij heeft alleen de koninklijke weg, m Zijn genade. Niemand komt tot de Vader dan langs die weg. Oost-Souburg. Tj. M. Haitjema. ENIGE REGEN. Over het. algemeen veel bewolking, met enige regen. O.erwegend matige zuidwestelijke wind. Zachter. ZON EN MAAN 27 januari Zon op 8.3 Maan op 6.0: onder 17.20 onder 14.25 28 januaiü Zon op 10) IMaan op 8.29 6.42 onder 17.22 onder 15.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1