Gezondheidsdienst dieren moet vraagbaak worden voor artsen PREDIKBEURTEN WALCHEREN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 26 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU BANT T DR. WAGEN AAR IN JAARVERSLAG 1955—1956 Mond- en klauwzeerpercentage ligt in Zeeland landelijk gezien hoog „Nog te weinig wordt myns Inziens de Gezondheidsdienst gebruikt om de moeilijkheden In de praktijk van de dierenartsen te helpen oplossen. Het is mijn stellige overtuiging, dat het noodzakelijk is, dat de Gezondheidsdienst meer nog dan tot dusverre de hulp en vraagbaak wordt van de praktiserende dierenartsen". Deze raad geeft dr. G. Wagenaar mee In het tiende jaarver slag en tevens laatste dat onder zjjn leiding is samengesteld van de stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland" over 1955- 1956. In dit overigens ongebruikelijke voorwoord wijst dr. Wagenaar er ver der op, dat de dlerenziektenbestrijding na de oorlog door het oprichten van de gezondheidsdiensten een ware revolutie ondergaan heeft. Er is reeds veel ln deze jaren bereikt. De rundertuberculose is praktisch bedwongen, dank zij de mond- en klauwzeerinentingen kon de schade door deze ziekte tot een minimum wor den teruggebracht en thans staat men al weer aan het begin van een geor ganiseerde abortusbestrijding. „Maar daarna zal het moeilijker zijn om een ziekte te vinden, die zich leent om ln georganiseerd verband te bestrijden", aldus dr. Wagenaar. Hü acht het daarom noodzakelijk orr het werk van de gezondheidsdienst ln een andere richting nit te breiden. Uit het jaarverslag bljjkt. dat de tuberculose bestrijding vbgkqj vbgk Uit het tuberculose! pen jaar jaarverslag blnkt. dat de «bestrijding in-net afgelo- fen jaar gunstig verliep. Het aantal egenvallers daalde in vergelijking met het afgelopen jaar. De abortus Bangbestrijding breidde zich uit. zo dat alle melkfabrieken thans bemon sterd zijn. Dit betekent, dat de helft van het aantal veehouders nog maar meedoet aan de abortusbestrijding, omdat slechts de helft aan een fabriek levert. De abortusbestrijding op Schouwen verliep gunstig. Ook de werkzaamheden in net laboratorium verliepen naar wens. Het afgelopen jaar was het tiende jaar waarin de tuberculosebestrijding in Gezondheidsverband werd uitge voerd. Uitvoerig gaat het verslag in op hetgeen in deze periode bereikt is. Vier maatregelen zijn in deze tien jaar beslissend geweest voor de t.b.c.- bestrijding in Zeeland. Ten eerste de algemene deelngme, ten tweede het goede verklaringssysteem, waardoor voor ieder vrij dier een verklaring kon worden verkregen op basis van de stal van herkomst. Ten derde de pro vinciale verordening, waardoor' het aankopen zonder verklaring onmoge lijk werd gemaakt. En ten vierde het rigoreuze opsporen en afslachten van runderen met open tuberculose. Al leen al door deze maatregelen daalde het reactie-percentage in een jaar van 12 tot 8 procent, terwijl in de winter 19551956 een percentage van 0,6 pet bereikt werd Het nationale plan vervolmaakte dit systeem en het is dan ook geen wonder, dat dit succes boekte. Vast staat, dat dank zij het plan de bestrijding verder een snel en afdoend succes opleverde. 1 OP DE 1500 Het aantal onderzochte runderen is ondanks de toename van het aantal onderzochte stallen in Schouwen, met ongeveer 4000 afgenomen. Dit aantal komt overeen met de landelijke ge constateerde inkrimping van de vee stapel. Evenals in de voorafgaande ja ren werd slechts 20 pet van de stallen voor 1 januari onderzocht. Ondanks de strenge winter verliep het onder zoek goed. Het percentage tegenval lers was dit jaar belangrijk lager dan in het voorgaande jaar, maar toch zal het gevonden percentage belangrijk moeten zakken. Dit zal in de komende jaren ook wel komen nu de jongvee- aankopen zo langzamerhand uit geheel vrije gebieden geschieden. In totaal moesten er 21 runderen zonder sub sidie worden opgeruimd. Vorig jaar bedroeg dit aantal 45. In het verslag komt men tot de eindconclusie, dat bij slechts 1 op de 1500 runderen t.b.c. is gevonden. .Volgens de aan de dierst verstrek te gegevens werden in de periode van 5 t0t4-1 au?ustus 1956 op de slachthuizen te Middelburg en Vlissingen 2860 runderen geslacht. Hiervan waren er 2218 voorzien van een Zeeuws oormerk en 625 van een oormerk uit andere provincies, ter wijl er 17 dieren zonder merk wer den aangevoerd. Van de uit Zeeland afkomstige dieren bleken er 9 positief te zijn voor de beide andere groepen be droeg dit aantal resp. 14 en 10. Het saldo per 1 augustus van de provincie Zeeland bij het Natio naal Fonds bedroeg t 767.600.03. ABORTUS ONDERZOEK. In het afgelopen boekjaar werd weer regelmatig elk kwartaal een busonderzoek naar Brucella Abortus Bang op de fabrieken ingesteld, zo nodig gevolgd door een koemonster- onderzoek op de bedrijven met posi tieve bussen. Een groot bezwaar voor een algeheel abortus onderzoek in de provincie blijft het grote aantal be drijven, dat niet aan de fabriek le vert. Ook het ontbreken van vaste richtlijnen is een der oorzaken, dat de vooruitgang in de bestrijding nog slechts matig is. Naast individuele monsters die werden genomen in de positieve be drijven op Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en Tholen, werden op Walcheren monsters genomen van de A.B.R.-positieve runderen. Het aantal hierbij gevonden melkuitschei- ders bedroeg 47, ofwel ongeveer 25 pet. In het afgelopen jaar werd een enquête gehouden in Walcheren met als hoofddoel meerdere praktijkgege- vens te verzamelen betreffende de vruchtbaarheid en de geboorteverlie- zen bij het rundvee op besmette be drijven. Deze enquête omvatte 172 bedrijven en 1322 dieren. Het is de bedoeling dat deze enquête geheel op Eonskaarten wordt overgebracht en estudeerd. De bestrijding op Schouwen-Duive land kan men met optimisme bezien. Het aantal nog aanwezige ABR-re- acties is zeer beperkt en steeds terug te voeren tot een eerder gehouden inenting, terwijl deze reacties boven dien elke drie maanden opnieuw wor den bezien. De voorschriften voor de aankoop blijken in de praktijk vol doende veilig, terwijl bovendien de medewerking van de bij de bestrijding geïnteresseerde veehouders bevredi gend is te noemen. In tegenstelling met het vorige verslag, waarbij geen enkel geval van mond- en klauwzeer gemeld kon worden, werd in de periode van 18 september 1955 tot 26 fe bruari 1956 nog een 22-tal gevallen geconstateerd, waarbij tot afslach ting moest worden overgegaan. In het gehele jaar kwamen in Neder land 52 gevallen voor, zodat het percentage voor Zeeland zeer hoog ligt. Met nadruk zal daarom steeds moeten worden aangedrongen, vooral met het oog op de grote hoeveelheden aangekocht jongvee in het najaar, op de juiste naleving van de viermaanden-clausule. Voor Zeeland is dit ongetwijfeld de eni ge weg om mond- en klauwzeervrij te blijven. RUNDERHORZEL De runderhorzelbestrijding werd dit voorjaar intensiever uitgevoerd dan in de voorgaande jaren het geval was. Herhaaldelijk is het afgelopen seizoen gebleken, dat een tweemalige behan- deling met Derris in enkele gevallen nog niet afdoende is, daar ook na de tweede wassing soms nog levende larven verschijnen die een derde was sing noodzakelijk maken. Ten aanzien van de kunstmatige in seminatie laat het verslag een op timistisch geluid horen. Het aantal geïnsemmeerde dieren is weer met 1000 stuks gestegen. Voor een groot deel is dit toe te schrijven aan het herstel van de veestapel op Schou wen. De verwachtingen voor het af gelopen jaar zijn overtroffen en met het bereikte resultaat kwam men bo ven het landelijke gemiddelde. Ten opzichte van de veevoeding is men op de goede weg, al zal er nog heel wat propaganda voor nodig zijn voor een nog algemener toepassing. Ook de deelname aan de bestrijding van wormen bij het paard is groter geworden. Lezing voor c.h. vrouwengroep Voor de Christelijk Historische Vrouwengroep te Vlissingen hield de heer Dronkers een lezing over „Abraham Lincolm". Spreker leidde zijn onderwerp in, door een en an der te vertellen over de opbouw der Verenigde Staten en over de praktij ken, die aanleiding gaven tot het ontstaan van de slavernij. Hoewel na 1808 het halen van slaven uit Afri ka was verboden, duurde het nog tot na de burgeroorlog (18601864) voordat de slavernij werd afge schaft. President Abraham Lincoln had daar een groot aandeel in, even als de schrijfster Harriet Beecher Stowe, met haar boek: „De neger hut van oom Tom". Schooljeugd voorgelicht over jazzmuziek De pianist Willem Hielkema uit Den Haag en de bas-bariton Leo Rom- merts uit Amsterdam hebben vrij dagmiddag een tweetal uiteenzettin gen gegeven over de bronnen van de jazz voor de Vlissingse schooljeugd. Deze bijeenkomsten waren georgani seerd door de stichting „Het School- concert" in samenwerking met de plaatselijke werkgroep van de Zeeuwse Volksuniversiteit. In „Britannia" werd om kwart voor twee de eerste bijeenkomst ge houden voor een groot aantal leer lingen van de Vlissingse middelbare scholen en scholen voor voortgezet lager onderwijs. Het programma begon met de uit voering van enige „sea-shanties", liederen, die gemaakt zijn aan boord van de slavenschepen ,die de Afri kaanse negers naar de plantages vervoerden. Vervolgens werd een aantal blues, spirituals en andere songs door de heer, Rommerts ten gehore gebracht, die daarbij op de piano begeleid werd door de neer Hielkema. De heer Hielkema gaf van ieder uitgevoerde „song" een verklaring en een beschrijving, hoe bijvoorbeeld de spiritual „Swing low, sweet cha riot" van bepalende invloed is ge weest op de ontwikkeling van de jazz. Om tevens de invloed van de jazz op de klassieke muziek duide lijk te maken, werd tenslotte een ge deelte uit de negeropera „Porgy and Bess" uitgevoerd. Hetzelfde pro gramma werd vervolgens gebracht in de aula van de rijks h.b.s. aan de Brouwenaarstraat te Vlissingen. Jaarvergadering K.A.V. De K.A.V. hield haar jaarvergade ring in het Ariënsgebouw in Vlissin gen, onder leiding van mevr. Kuit- Picavet. Een woord van welkom werd o.a. gericht tot de geestelijk adviseur, pastoor Kossen. In het bij zonder werd de aandacht gevraagd voor de opvoering op 5 februari van het toneelstuk „De branding van het bloed" door pater Henry de Greeve. Uit de jaarver slagen van de secre taresse en de penningmeester bleek, dat er zich verschillende nieuwe le den hebben gemeld en voorts, dat er een batig saldo is. Dit jaar wordt geen carnaval gehouden in verband met het binnenkort te vieren 10-jarig bestaan. Mevr. Ruig vertelde het een en ander over de betekenis van de internationale bidweek en andere punten van het winterprogramma. Geref. vrouwenvereniging In de laatstgehouden vergadering van de geref. vrouwenvereniging te Vlissingen is tot presidente gekozen mevrouw N. T. HomburgHoekveld. De vereniging steeg in korte tijd tot ruim dertig leden. WESTKAPELLE Raad vergadert Maandagavond om acht uur verga dert de gemeenteraad van Westkapel- le, onder voorzitterschap van burge meester mr. M. Tydeman. Tijdens de ze vergadering komt o.m. het streek plan Walcheren ter sprake. VROUWENPOLDER N.C.V.B. vergaderde De afdeling Vrouwenpolder van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevrouw De Kam. De heer A. Schout uit Vlissingen hield deze avond een causerie over „Het Deltaplan". Aan de hand van een kaart verduidelijkte de heer Schout zijn zeer gefundeerde uiteen zetting. Na een Itorte pauze beant woordde hij de gestelde vragen. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 24 januari: Aldebaran van Antwerpen. Diana V, M'bro. Singoalla, Casablanca. Cadore, Emden. Orion, Bilbao. Nadir, Emden. Vlissingen vertrokken, 24 januari: Aldebaran naar Gloehester. 25 Januari: Cadore, Da Spezia. Singoalla, Casablan ca. Orion, Bilbao. Gepasseerd naar Antwerpen, 24 Januari: Astra, Londen. Twente, Londen. Fram, Londen. Hoop. Londen. Ivoorkust, Le Havre. Esma B, Zee/Gent. 25 januari: Arendsdijk, Los Angeles. Thaletos, Al giers. Statenlaan, Port Talbot/Gent. Im port, Oporto. Betty. Rotterdam. Conny M, Zee/Gent. Alioth, Bremen. Berelly, Rotterdam/Zeebrugge. Gepasseerd van Antwerpen, 24 Januari: Adonis, Amsterdam. Da Capo, Rotterdam. Volharding, Amsterdam. Virgo, Londen. Veritas, Amsterdam. June, Amsterdam. Noordzee, Londen. Stella Maris. Rotter dam. Barendsz, New Castle. Haaksber gen, W. Hartlepool. Lyra, Leith/Gent. Zuidland, New Castle. Ida D, Mlddel- fabrt; Eemdijk, Rotterdam. 23 Januari: Wïm, Londen. Tarakan, Londen. Michel Sweenden. Waterford. Tamo, Rotterdam. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Afscheid commandant en chauffeur brandweer In tegenwoordigheid van plaatse lijke autoriteiten werd in het jeugd- gebouw „De Ark" te Sluiskil afscheid genomen van de brandweercomman dant de heer C. Vermeulen en de chauffeur, de heer P. de Witte. Beiden verlieten de brandweer na respectie velijk 44 en 25 dienstjaren. De nieuwe commandant, de heer C. Smies, sprak een openingswoord, waarin hij behalve de beide scheiden de functionarissen, welkom heette dr. C. Camps, als vertegenwoordiger van de directie van de A.C.Z. en de heer F. van der Hooft, commandant be drijfsbrandweer A.C.Z. Dr. Camps bracht de heer Vermeulen dank voor het vele werk dat hij voor de brand weer heeft verricht en met name voor zijn activiteit tijdens de brand in de cokesfabriek in 1956. Namens de di rectie van A.C.Z. bood de heer Van der Hooft de scheidende brandweer commandant een fraaie leunstoel aan en namens de fabrieksbrandweerploeg een mand met fruit. De heer C. Hame link voerde het woord namens alle le den van de brandweer. In hartelijke bewoordingen sprak hh de scheidende chauffeur toe en bood hem enige ge schenken aan. Nadat de heer Vermeu len een dankwoord had gesproken, bleef men nog enige tijd gezellig bij een. Posfduivenhouders hielden jaarvergadering De postduivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" uit Sluis hield in café „Lamminsvliet" haar jaarver gadering die geopend werd door de tweede voorzitter van de vereniging, de heer S. J. Blokdijk uit Retranche- ment. Hij gaf een overzicht van de febeurtenissen in de duivensport van et afgelopen jaar en dankte hierbii speciaal de voorzitter, de heer Joh. Louwagie voor zijn activiteit. Het komend vluchtseizoen zal er o.a. een derby-vlucht voor eigen leden gehou den worden. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: Joh. Louwagie, voorzitter en se cretaris, tweede voorzitter S. J. Blok dijk, Retranchement, waarnemend secretaris M. v. d. Bussche, penning meester Jac. Focke, leden F Ver- heye, J. Corthals, P. Goossen, J. Aerts en M. Baert. ZUID-BEVELAND Kloetinge wil ander bouw- en woningtoezicht Raad voorgesteld uit gem. regeling te treden B. en W. van Kloetinge hebben voor de maandagavond half acht te houden vergadering, aan de raad een voorstel doen toekomen om te be sluiten tot uittreding uit de Gemeen schappelijke regeling bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken op Zuid- en Noord-Beveland, Ingaande 1 maart 1959. In de plaats hiervan wordt 'voorgesteld, te streven naar een gemeenschappelijke regeling van bouw- en woningtoezicht op ge meentewerken met enige nabuurge meenten. In verschillende raadsvergaderin gen werden reeds verlangens in die richting kenbaar gemaakt, omdat er verschillende bezwaren tegen de huidige regeling blqken te bestaan. Daar voorgeschreven is, dat 18 maan den tevoren moet worden opgezegd, wordt thans reeds dit voorstel aan de raad voorgelegd. In dezelfde raadsvergadering komt o.a. een voorstel aan de orde, deel te nemen in de gemeenschappelijke aanschaf van een roltrommelwagen voor het ophalen van het huisvuil in het district Kapelle en om 500 uni forme huisvuilemmers aan te schaf fen Hiervoor zijn kredieten van resp. f 11.000 en f 4000.nodig. Voorts is er een voorstel om ter uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen te ruilen de woning, met tuin en schuurtje, Kerkplein 13. groot ca. 307 m2 tegen de smederij met bijbehorend erf, Kerkplein 11, groot ca. 214 m2, en eigendom van de heer G. L. Slabbekoorn. Verder stellen b. en w. voor de premiewo- ning Prins Bernhardstraat 17 te ver kopen aan P. C. Dalebout te Kloe tinge voor f 5600.en tot het ver lenen van een krediet van f 4550. voor het egaliseren van het bouw terrein aan de Verl. Koningin Wil- helminastraat en de Lewestraat Zondagsschoolboomgaard OUDELANDE Afgelopen jaar was moeilijk voor de Z.L.M. De afdeling Oudelande van de Z.L. M. vergaderde onder voorzitterschap van de heer D. J. Dees. In zijn ope ningswoord releveerde de voorzitter de moeilijkheden van het afgelopen jaar, namelijk lastige oogstomstan- digheden, een minder bevredigende opbrengst en kwaliteit en teleurstel lende prijzen. De ontvangsten van de afdeling be droegen 2524,06, de uitgaven 2393,01, in kas dus 113,05. De heer W. Fase werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen. De heren Van der Weele en Van Balen brachten rapport uit over: „Behoud van de bodem vruchtbaarheid en vestigingseisen in de landbouw". De vergadering sprak zich uit voor vestigingseisen in de .landbouw. Vervolgens sprak de heer J. G. van Liere over: „Verkaveling en mechani satie". Spreker wees op de steeds toe nemende mechanisatie, hoewel dit toch hoge investeringen vraagt. Deze toename wordt veroorzaakt door de schaarse arbeidskrachten en de hoge lonen. Bovendien ook door het snellere werk en de verlichting der zware werkzaamheden. Ook het feit, dat de jeugd graag met machines werkt, werkt stimulerend. Maar wil een ma chine rendabel zijn dan is het noodza kelijk, dat er een bepaald aantal be- drijfsuren mee gewerkt wordt. Verder behandelde spreker de eventuele aan schaffing van een trekker ploegen, eggen en zaaimachines. Uitvoerig werd de normalisatie van de rijenaf- stand en de aardappelcultuur bespro ken. Ook de andere werktuigen wer den behandeld. VEILING GOES 25 Januari 2957. Spruiten AH 34—56, BI 16—17. Witlof AI 4042. AH 23—37, BI 23 —31. afw. 14—23. Gr. sav. kool 15—25. Gele sav. kool 14. Rodekool 8—12. Wltte- kool 8. Boerenkool 8—9. Uien 3—19. Prei 16—26. Peen 8—12. Veldsla 31. Bintjes 8—10. Bosselderte 18—19. Knolselderle 4—24. VEILING BERGEN OP ZOOM 25 Januari. Rodekool 7—17. Savooiekool 9—39. Witte kool 5.5—7. Kroten 6—14. Waspeen 14—33. Prei 10—28. Spruiten 15— 80. Witlof 1615. Boerenkool lï—24. St. Remy 21—39. Comtesse de Paris 19- 42. Gleser Wildeman 19—49. Jonathan 15—53. Goudreinette 15—47. Golden Delicious 15—62. Lombarts Cal ville 12—41. Winston 16—57. VEILING TERNEUZEN 25 januari. Rodekool 7—9. Savooiekool 22. afw. 13—14. Wittekool 5.5. Breekpeen 3—7. Prei 16—22. Knolselderle 16—28. Spruiten 36—51. Uien 11—22. Witlof II Eerste tomaten een maand eerder dan vorig jaar Gisteren zijn de eerste Westlandse tomaten van dit jaar voor het ver koopbord te Kwintsheul gekomen. Het waren er twee, aangevoerd door de tuinder C. M. van der Knaap, die ze met f 1 per stuk betaald zag. Ze wer den gekocht door koopman P. Neor- dermeer uit Kwintsheul. Vorig jaar werden de eerste tomaten in het West- land aangevoerd op 25 februari. KRABBENDIJKE N.C.V.B. vergaderde De afdeling Krabbendgke van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond hield onder leiding van mejuffrouw Dominicus haar jaarvergadering. De spreker van deze bijeenkomst was de heer A. Schout uit Vlissingen, die een uiteenzetting gaf over het Deltaplan. Hierop vólgde een zeer geanimeerde bespreking. Jaarvergadering A.N.A.B. De afdeling Krabbendijke van de A. N.A.B. hield onder voorzitterschap van de heer J. J. Vergouwe haar laar vergadering. Uit de verslagen bleek, dat het ledental gestegen is van 58 tot 80 en dat er een batig saldo in kas is van 297.Tot bestuurslid werden herkozen de heren M. J. Allewijn en M. van Kervinck. De heer W. Visscher werd benoemd tot penningmeester. Tijdens de vergadering werd verder de propaganda-actie en de te houden t.b. c.-collecte besproken. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Uit de bocht gevlogen Donderdagavond omstreeks kwart voor negen is tengevolge van de glad heid een personënauto van de firma Z. uit Amsterdam, ter hoogte van de Oostweg onder 's Heer Hendrikskin deren op de rijksweg uit de bocht ge vlogen. De wagen kwam met de wie len naar boven in de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beide inzittenden hebben met een andere auto de reis. naar hun woonplaats voortgezet. Vrijdagmorgen vroeg Is de wagen uit de sloot gehaald. RILLAND-BATH Uitvoering „Rillandia" De muziekvereniging „Rillandia" te Rilland hield haar jaarlijkse uit voering in ,,'t Wapen van Rilland". De heer J. Koppejan, vice-voorzitter, die de bijeenkomst opende, heette in het bijzonder welkom de ereleden en de spelers van de toneelgroep „Fra- nerese" uit Hoogerheide. Na het ope ningswoord voerde de toneelgroep het stuk „De wilde vaart" op, spe lend in een zeemanscafé in een grote havenstad. Hierna werd de klucht „De haarkuur" over het voetlicht ge bracht. De avond werd besloten met een bal. Walcheren ZATERDAG 26 JANUARI. Kerkgenootschap der 7de Dags-Ad ventisten. Middelburg 10 bijbelstudie, 11 ds. de Raad; Vlissingen 9.15 ds. de Raad, 10.15 bijbelstudie. Interkerkelijk avondgebed. Middel burg (Koorkerk) 88.30; Vlissingen (Engelse kerk) 7.308. ZONDAG 27 JANUARI 1957. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Venvey; Biggekerke 9.30 ds. Abbing, 7.30 jeugdd.; Domburg 10 en 7 ds. v. Willenswaard; Gapinge 10 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Hoffman (H.A.), 10 jeugdkerk, 2.30 ds. Hoffman (H. A. en dankz.)Vliss. str. 7 ds. Wage- ner; 't Zandt 10 ds. Durkstra (H.A.), 10.15 jeugdkerk. 7 ds. Durkstra (H. A. en dankz.); Meliskerke 2.30 ds. Wagener; Middelburg Oostkerk 10 ds. v. d. Linde; Engelse Kerk 10 ds. Dijckmeester (jeugdkerk); Nieuwe Kerk 10 ds. Don (H.A.). 5 ds. v. Woerden (dankz.), 7 ds. Aalders (jeugdkerk)Koorkerk 7 ds. v. Hou- te; Nieuw- en St. Joosland 10 ds. v. Haarlem (voorber. H.A.); 7 ds. v. d. Linde (jeugdd.); Oost- en West- Souburg 9.30 en 11 ds. v. Duyne, 7 ds. Otte (jeugdd.). Concordia 9.30 jeugdk.; Oostkapelle 10 ds. Richard, 7 ds. Haitjema (jeugdd.); Ritthem 10 en 2.30 ds. v. 't Hof (H.A.); Se- rooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St.-Laurens 10 ds. Kalkman (H.A.), 2.30 ds. Kalkman (H.A. en dankz.); Veere 2 ds. Otte; VlissiDgen St. Ja- cobskerk 10 ds. de Groot, 5 ds. Kwast; Engelse Kerk 9.30 Kerk v. jongeren; Johanneskerk 9.30 ds. Kloosterman, 7 ds. de Groot; Havendorp 10 ds. Kwast; Vrouwenpolder 2 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek; Zoutelande 9.30 ds. Wagener, 2.30 ds. Jonker. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 le Pasteur Cabanis. Evang. op G.G. Vlissingen (Kazerne Willem IH) 10 en 5 ds. Grisiiigt. G.G.N. Middelburg (Veilinggeb.) 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 ds. Poel man, 2.30 ds. Pontier; Domburg 10 dienst, 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9 ds. v. d. Wal, 2 drs. Verschoor; Grijps kerke 10 leesd., 7 ds. Homburg; Kou dekerke 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Homburg; Middelburg Hofplein 9.30 ds. v. Til, 2.30 en 5 ds. Meister; Noorderkerk 9.30 ds. Meister, 5 ds. v. Til; Luth. kerk 7.15 ds. Pontier; Oost- en West- Souburg 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Oostkapelle 10 ds. v. Doornik (-bev. kand. de Groot), 2.30 ds. de Groot (in trede) St. Laurens 10 ds. Boon, 2.30 ds. v. TilVeere 10 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen 9.30 en 5 drs. Ver schoor; Vrouwenpolder 10.30 en 2.30 ds. v. d. Wal; Westkapelle 10 ds. Don- dorp, 2.30 ds. Boon. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6.30 lees dienst; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesdienst. Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd., 3 ds. Kleisen; Vlissingen 9-30 ds. Kleisen (H.A.), 5 ds. Kleisen (dankz.) Ver. v. Vrijz. Herv. Vlissingen 10.45 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Kloosterman; Vlissingen 5 ds. Jo hannes. Herst. Apost. Zcndingsgem. Vlissin gen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstr. 5) 10 en 5 de heer v. d. Poel. Leger des Heils. Middelburg 10 Heïl.d. 4 openl. samenk.. 7.30 verloss. samenk o.l.v. maj. v. d. Vase; Vlis singen 10 Heil.d., 6.45 openl. samenk., 7.30 verloss. samenk. o.l.v. kap. Ei kenaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter H. Ruiter, Lange- vlele 49. tel. 2637. vlissingen: dokter A. J. Bouwman, Koudekerkseweg 78. tel. 2525. Koudekerke, Zoutelande en West kapelle: dokter H. Frima, Duinweg 53, Zoutelande, tel. 01186282. Veere, Seroos- kerke en Oostkapelle: dokter G. Schep, Dorpsstraat 46. Serooskerke. telefoon 01189—212. Apotheken Middelburg: Nonhebei, L. Delft 133. tel. 2538. Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuistraat 22, tel. 2066. 38. afw. 15—20. waspeen 24. Veldsla 71. Goudreinette fabr. 24. Lombart Calville keuken 20. fabr. 12. St. Remy 20. k 21. VEILING MIDDELBURG 25 Januari. Golden Delicious k 21—30. II 13—23. Goudreinette 75-85. 34. II 20, k 18—28. Glorie van Holland II 12. Jona than 60-65. 22. 66-76, 22—43. 66-75, 35 70-80, 36. H 10-12. k 6-27. St. Remy 55-65 28. 65-75, 29. H 31. k 30. Comtesse de Paria H 17. Bintje, bonken 10.10-10.40. grote 8.40. Furore, grote 11.30. Koopm. B!. grote 13. Andijvie 99—126. Witlof 34—40. Spruiten (ongesch.) 1515. Spruiten (schoon) 27—55. Pre: 10—21. Breekpeen 7—12. Uien per kg 20—28. Kroten per kg 1528. Koolrapen 3-8. Veldsla 12—34. veldsla (glas) 177— 225 Savooiekool 16—21. Rodekool 6—10. Wittekool 6—10. Boerenkool 14—17. Gele- koo! 6 GEMEENTERAAD OUDELANDE Uitbreidingsplan krijgt de nodige beplanting. De raad van de gemeente Oudelande kwam ln openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester W N, van Llere. In zjjn openings woord wees de voorzitter op de huidi ge moeilijkheden met betrekking tot de financiering van do kapltaalwer- ken. De regeringsmaatregelen tot in vesteringsbeperkingen zullen zeker ook de werkzaamheden der gemeen tebesturen in 1957 bemoeilijken, aldus de voorzitter. Ingekomen was een dankbetuiging va:> het gemeentebestuur van Vander- bijlpark (Afrika) en van de Holland se Club aldaar voor het besluit om de nieuwe straat ln het uitbreidingsplan naar hun stad te noemen. Het verzoek van de A.M.Z. om een bijdrage ln de bouwkosten van een wachtlokaaltje te Kwadendamme werd afgewezen aangezien dit een taak van het betref fende gemeentebestuur werd geacht. In verband met de invoering van de wet ouderdomsvoorziening zullen de wedden van het gemeentepersoneel met 5.6 worden verhoogd. Garantie werd verleend aan bouw- kas Nederlandse gemeenten voor een te verstrekken geldlening voor de wo ningbouw De gemeenterekening 1955 werd vastgesteld met een nadelig slot op de gewone dienst van 1271,91 en op de kapitaaldienst van 50.387,21. Het bedrag per leerling van de ex ploitatie-uitgaven der openbare school werd voor 1957 vastgesteld op 41,02; het bedrag der vergoeding over 1955 voor de bijzondere lagere school op 3051,28. Besloten werd over te gaan tot ver dere verbetering van de straatverlich ting overeenkomstig de door de P.Z. E.M. uitgebrachte adviezen. De kos ten worden geraamd op 1455. Voorts werd besloten om over eenkomstig het uitgebracht deskun dig advies in het uitbreidingsplan de nodige beplanting aan te brengen en het plantsoen aan het begin van de nieuwe straat te wijzigen. Tevens zal er een bescheiden parkeerplaatsje worden aangelegd. De commissie advies woonruimte- wet werd 1n. zijn geheel herkozen; de heer De Wilde nam echter zijn herbe noeming niét aan. De heer D. Hofflus Dzn. werd herbenoemd als lid van het burgerlijk armbestuur. Ingewilligd werden een tweetal verzoeken tot aankoop bouwgrond. RAAD ELLEWOUTSDIJK Grond aangekocht voor bouw van kleuterschool. De raad van de gemeente Elle- woutsdijk kwam onder voorzitter schap van burgemeester D, Lodder in vergadering bijeen. Besloten werd tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Markt straat voor de bouw van een kleuter school ad 2,50 per m2. Voorts werd overgegaan tot aankoop en ruil van perceelsgedeelten ter uitvoering van net wederopbouwplan, ter verbreding van de straat in de Van Hattum- straat en de hoek BreestraatHaven straat. Vervolgens werd een verordening vastgesteld regelende de vergoeding voor de gemeentelijke lijkschouwer. Aan A. de Rerjger werd vergunning verleend een gedeelte van de sloot naast de begraafplaats, welke nu is gedicht, in gebruik te nemen. De ver ordening op de heffing van besmette lijke ziektegelden werd gewijzigd vastgesteld. Voor de benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim zal eerst de oudercom missie worden gehoord. De leden van de commissie woonruimtewet werden herbenoemd. Nadat de verordening op de keu ringsdienst van waren gewijzigd werd vastgesteld, werd besloten tot het in voeren van een wachtverbod in de Zo merstraat vanaf de Havenstraat tot de onderwijzerswoning, zulks omdat de laatste tijd'het verkeer daar vaak wordt gestremd door geparkeerde auto's. Voorts werd besloten tot het bou wen van een houten wachtlokaaltje voor buspassagiers. Met de herverkavelingscommissie zal contact worden opgenomen om trent de afrastering van het weiland naast de begraafplaats. Voorts werd nog gevraagd naar de beplanting op de begraafplaats, alsmede wanneer de elektrificatie van de nog niet aan gesloten percelen zal plaats hebben. Op bespoediging van deze elektrifi catie zal worden aangedrongen. HOEDEKENSKERKE Aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto Donderdagavond omstreeks vijf uur ontstond een aanrijding op de hoek Koningin Julianastraat-Molenstraat te Hoedekenskerke, tussen een per sonenauto van de heer J. C. E. uit Hoedekenskerke en een vrachtwa gen van de fa. V. uit Middelburg. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, maar de materiële scha de aan de personenauto was vrij aanzienlijk. Zondagsdienst Taxi's Middelburg: BLANKER, telef. 2865. T. C. WALCHEREN, tel. 3200.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 15