PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Revisie-proces M. van der Lubbe binnenkort in West Berlijn Walsoorden: aan- en afvoerhaven voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen BILT ALS VERSTEKELING TOCHT VAN „STATENDAM" MEEGEMAAKT ARABIEREN WILLEN SAMEN TEGEN ISRAËL OPTREDEN 200e jaargang - no 21 DagbladuHgave van de firma Provlncdale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pag ter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 oent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 januari 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Injf. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Voretstr. 63, tel. 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzec: N. Bogerdstr. 24, tel. 2« FRAME-UP VAN NAZI'S TEGEN NEDERLANDER IN 1933 Eisennietigverklaring doodvonnis en schadevergoeding Een woordvoerder van de justitie in West-Berlijn heeft gisteren officieel verklaard dat een Westberlijnse rechtbank („Landegericht") binnenkort een aanvang zal maken met de herziening van het tegen Marinus van der Lubbe in 1933 gevelde vonnis, naar aanleiding van de Rijksdagbrand. De herziening zal in behandeling worden genomen op verzoek van de Westberlijnse advocaat dr. Arthur Brandt, die optreedt namens de te Amsterdam woonachtige J. M. van der Lubbe, een broer van de ter dood veroordeelde en geëxecuteerde Marinus van der Lnbbe. Hij werd er door de Nazi's van beschuldigd het Rijksdaggebouw op 21 februari 1933 in brand te hebben gestoken. Na een zeer geruchtma kend proces werd hij op 10 januari 1934 onthoofd. Men neemt aan, dat het gebouw destijds op last van de natlonaal-socialistlsche leiders in brand werd gestoken. In het verzoekschrift van dr. Brandt wordt nietig verklaring van het in het wereldberucht proces te gen Marinus van der Lubbe uitgespro ken vonnis, de doodstraf. Tevens zal dr. Brandt namens de familie Van der Lubbe een eis tot schadevergoeding indienen. Officieel is verklaard dat de rechtbank niet de gehele behan deling van de zaak zal herzien, maar op basis van een beslissing dat het vonnis was gebaseerd op een illegale, politieke wet van de Nazi's het vonnis willen herzien. „Er bestaat geen twijfel aan", aldus de woordvoerder van de ju stitie, „dat er bewijzen zijn inge volge welke blijkt dat Van aer Lubbe inderdaad brand heeft ge sticht in het Rijksdag-gebouw. Hij kan onder de geldende wetten echter uitsluitend tot een gevan genisstraf worden veroordeeld. Hij werd geëxecuteerd ingevolge een wet die speciaal voor deze gelegenheid door de Nazi's was ontworpen". De woordvoerder die deze ver klaring aflegde zei dat binnen en kele weken het vonnis van de her- zienende rechtbank kan worden verwacht. De zaak zal in gesloten zitting behandeld worden, maar dr. Brandt zal pogingen aanwen den om de behandeling openbaar te kunnen maken. Fiat in Frankrijk voor tunnel door Mont Blanc De Franse Nationale Vergadering heeft met 544 tegen 32 stemmen de plannen tot de bouw van een Mont Blanctunnel goedgekeurd. Jarenlang liceft dit ontwerp op de goedkeuring moeten wachten, doch blijkbaar heeft het Italiaanse „dreigement", de tunnel anders alleen te bouwen, de stoot ge geven. Nu zal Frankrijk ongeveer de helft der kosten betalen, Italië en Genève betalen de rest. De tunnel wordt 11.900 meter lang en zal 90 miljoen gulden kosten. Vliegramp in Nicaragua eist zestien doden Een lijnvliegtulg van de „Lineas Aereas de Nicaragua" is woënsdag in de vulkaan Ometepe, in het midden van het meer van Nicaragua, neer gestort. De dertien passagiers en de drie leden van de bemanning kwamen om het leven. De inzittenden waren, op één Duitse passagier na, allen af komstig uit Nicaragua. Deze foto l->at zien hoe kroonprins Abdoel Illah van Irak (r.) bij het verlaten pan Doioningstreet 10 te Londen afscheid nam van zijn gast heer Harold MacMillan, de nieuwe Britse premiermet wie de kroon prins die een oom is van koning Fei- sal, de lunch gebruikte. Prins Abdoel is op weg naar Washington voor een bezoek op uitnodiging van president Eisenhower, maar heeft in Londen zijn reis onderbroken voor het voeren van besprekingen. De documenten die op de Rijksdag brand betrekking hebben zijn alle tij dens een bombardement verloren gegaan, maar in de nalatenschap van een rechter, die de zaak mede schijnt te hebben behandeld, zijn fo- tocopieën van deze documenten aan getroffen, en deze zullen in het her- zienings-proces gebruikt worden. De Rijksdagbrand was een stunt van de toenmalige president van rijksdag, Göring. De Nazi's gaven de schuld ervan aan de communisten, en gebruikten het geheel als een voorwendsel tot het uitroeien van de oppositie. Beroep op India inzake status quo Kashmir De Verenigde Staten, Engeland, Australië, Colombia en Cuba hebben bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie inge diend waarin India gevraagd wordt de status quo van de Kashmir te er kennen zolang de kwestie Kashmir door de Verenigde Naties behandeld wordt. Tevens wordt in deze ontwerp-reso lutie gezegd, dat mog steeds wordt vastgehouden aan het door India als „niet langer wenselijk" bestem peld besluit van de Veiligheids raad, dat het völk van de Kashmir door een vrije volksstemming over zijn eigen toekomst zal moeten beslis sen. AANVAARD De Veiligheidsraad heeft later de resolutie aangenomen met 10 stem men voor en één onthouding (Sowjet- Unie). Krisja Menon, de afgevaardig de van India heeft de Veiligheidsraad 7 uur en 3 kwartier over de kwestie Kashmir toegesproken, hetgeen een record is. Menon verklaarde o.m., dat India geen geweld zal gebruiken en niets zal doen, dat d'e gang van zaken in Kashmir zou kunnen verstoren. India aldus Menon, heeft het recht naar zijn nabuurstaat te leven, zonder bedreigd te worden met een „heilige oorlog". De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Firoz Khan Noen, noemde Menon's verklaring mislei dend. Avontuur van Rotterdamse jongen (Van een onzer verslaggevers) De zestienjarige Piet Monsma uit Rotterdam Zuid heeft kans gezien midden tussen alle officiële per soonlijkheden de proeftocht van de „Statendam" als verstekeling mee te maken. Toen Piet donder dagmorgen de loopplank afkwam, was zijn avontuur voorbij. Mannen van de bewakingsdienst grepen hem in zijn kraag. Hoe Piet Monsma, die als be diende op de afdeling expeditie van de Holland-Amerikalijn werkt er in geslaagd is tussen al die offi ciële begroetingen en daarmee ge paard gaande strenge controle woensdagmiddag de loopplank op te komen en in het interieur van de „Statendam" te duiken, is een volslagen raadsel. En dat is dan ook een van de punten, die de be wakingsdienst van de H.A.L. het meest interesseert. Al dagenlang had de zestien jarige Piet in de kring van zijn familie lopen opscheppen: „Let maar eens op, ik maak die proef tocht mee." Tegen zijn broertjes en zusjes zei hij: „Voor jou breng ik iets mee en voor jou ook." Moe der Monsma vertelt het allemaal een beetje met een verschrikte glimlach. Want zeg nu zelf wie had kunnen denken, dat het de jongen werkelijk zou lukken „Gisteravond kwam hij niet niet thuis met eten", vertelt zijn moeder verder, „maar dat was niets bijzonders, want hij moest wel meer overwerken. Maar in de loop van de avond kregen we be zoek van een meneer van de be wakingsdienst van de Holland- Amerika-Lijn. Zij hadden Piets tas nog op kantoor zien staan en zij vermoedden wel, wat er aan de j hand was. Piet had namelijk des middags papieren naar de „An- dijk" moeten brengen, die een half uur eerder dan de Staten- i dam vertrok en was daarvan niet i teruggekeerd. Ik heb vanmorgen zijn kantoor opgebeld en gevraagd waar hij bleef en daar zeiden ze dat het wel goed zat. Piet wilde weg bij de j H.A.L.. maar hij kreeg zijn ontslag niet. Hij vond namelijk, dat zijn opslag te weinig was. Ik denk niet, dat hij nu nog moeite met dat ont slag zal hebben." IlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllM H in het Zwitserse wintersport- |f centrum Arosa, waar zij een M korte vakantie doorbrengt, f§ heeft H.M. koningin Juliana s H met grote interesse de ski- springwedstrijden op de Pies- H surschans gevólgd. Deze foto- combinatie toont ons de lands- vrouwe tussen de toeschou- ivers langs de lijn, geheel in H beslag genomen door het s schouwspel, dat de deelnemers M H aan de wedstrijd boden. lillllllllllllllllllllllliliillllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllilllllllllllill Statendam in Rotterdam teruggekeerd Gistermorgen om tien uur is het s.s. „Statendam" van de Holland-Ameri- ka lijn aan de Wilhelminakade te Rotterdam teruggekeerd. Prinses Beatrix, die het schip gisteravond tij dens de officiële proeftocht heeft ge doopt, heeft met haar gevolg het scnip circa tien minuten later verlaten. Omstreeks half tien had zy in de hut van de gezagvoerder via de scheepsradio een telefoongesprek van vier minuten met haar moeder, konin gin Juliana, in Arosa. Een driewerf „Leve de prinses" van de in de hal van het schip verzamel de passagiers weerklonk, toen de prinses het schip verliet. Terbeschikkingstelling van regering geëist De moord !n het Haagse politieposthuis De officier van justitie bg de recht bank te Den Haag, mr. J. D. Lulofs heeft gisteren tegen de veertien-jarige jongen J. J. K. uit Den Haag terbe- sohikking stelling van de regering geëist, omdat de jongen op 5 juni van het vorige jaar de 54-jarige hoofdagent van politie A. J. A. met een byl heeft vermoord. De behandeling van de zaak ge schiedde, omdat de jongen minder jarig is, met gesloten deuren. De jonge sloeg de hoofdagent de hersens in, omdat hij diens pistool wil de bemachtigen. De moord gebeurde in een politieposthuis in het Zuider park in Den Haag. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. TROEPEN NIET TERUGGETROKKEN Democraten in V.S.: Laat Nasser ook eens meewerken In Damascus werd gisteren verklaard, dat Syrië en andere Arabische staten overleg plegen over „uniforme Ara bische maatregelen" tegen de Israëli sche uitdagingen binnen en buiten de Ver. Naties. Dit in verband met de weigering van Israël om de stroken van Akaba en Gaza te verlaten vóór men garanties heeft ontvangen niet meer door de Arabieren te worden lastig gevallen. Vannacht om twaalf uur liep de termijn af binnen welke de algemene vergadering de volledige terugtrekking der Israëli's had geëist. Het feit, dat Israël zijn troepen niet teruggetrokken heeft doet de spanning in het Midden-Oosten mét hét uur weer stijgen. President Nasser kon digde vorige week „nieuwe moeilijk heden" aan, als sraël de eis naast zich neer zou leggen. Een groep van zeventig democra tische leden van het Amerikaanse congres heeft de minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, in een open brief gevraagd er op te staan, dat president Nasser van Egypte een bijdrage levert aan de oplossing van de reeds lang be staande vraagstukken in het Mid den-Oosten. De democratische congresleden vragen aan Dulles om verzekerin- Tsjou en Zjoekow in India De Chinese premier, Tsjou en Lai, ts donderdag voor een derde serie be sprekingen met premier Nehroe in New Delhi aangekomen. Nehroe be groette hem op net vliegveld. Tsjou kwam uit Kaboel, de hoofd stad van Afghanistan, waar hij be sprekingen met de Afghaanse rege ringsleider heeft gevoerd. De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekow, is donderdag met een Russische straalvliegtuig eveneens in New Delhi aangekomen. Russen bedenken Soekarno met een vliegtuig De Sowjet-Russische ambassadeur In Djakarta, Zjoekow, heeft donder dag het Ilyoessin-vliegtuig, dat pre sident Soekarno tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie van het presi dium van de opperste Sowjet ten ge schenke heeft ontvangen, formeel aan de president overgedragen. Het vliegtuig is een persoonlijk geschenk aan president Soekarno „als bewijs van waardering voor zijn bijdrage tot het versterken van de vriendschapsbanden tussen Indonesië en de Sowjet-Unie". IN BETEKENIS TOEGENOMEN Uitbreiding en vernieuwing op het ogenblik onderwerp van studie HONDERD JAAR GELEDEN, in 1857, is in de Oost Zeeuwsch-VIaamse gemeente Hontenisse de haven v an Walsoorden aangelegd, voor rekening van de gemeente en met renteloze voorschotten van rijk en provincie. Sindsdien bleef deze haven in exploitatie bij de gemeente en ryk noch pro vincie hebben er zich veel meer aan gelegen laten liggen. Maar in de loop van een eeuw won Walsoorden belangrijk aan betekenis. De haven, aanvankelijk zuiver van plaatselijk belang, groeide uit tot een aan- en af voerhaven voor de gehele streek en nu, precies honderd jaar na de aanleg, is vernieuwing en uitbreiding absoluut: noodzakelijk. Op het ogenblik maakt dit object dan ook een onderwerp van studie uit. De toegenomen betekenis van deze Oost Zeeuwsch-VIaamse ha ven, tevens de enige vluchthaven tussen Antwerpen en Hansweert, is gemakkelijk met enige cijfers te illustreren. Bijzonder sprekend is wel de toename van het bieten- transport via Walsoorden; in 1935 bedroeg dit 4400 ton, rond twintig jaar later, in 1955, was dit opge lopen tot maar liefst rond 40.000 ton per jaar! In de loop der jaren is de haven al enkele malen vernieuwd en uitge breid. In 1899 werd de veiligheid vergroot door de aanleg van een nieu we havendam en in dat jaar werd voor het eerst ook de los- en laad ruimte vergroot. Dat gebeurde op nieuw in 1916, toen ook de ligplaats voor de schepen verdubbeld werd en in 1950 tenslotte voteerde de gemeen te Hontenisse twee ton voor vernieu wing en verlenging van de loskade tot 340 meter. De huidige outillage van de haven omvat o.m. een grote kraan (hefver mogen 2500 ton) en een kleinere kraan met een hefvermogen van 500 tot 1000 ton. Tijdens de bietencam pagne beschikt men over twee extra kranen, met elk een hefvormogen van 2500 ton. Een bietenwagen en in 't seizoen zijn dat er dagelijks tiental len kan da.n in l'A a 2 minuten gelost zijn. Velerlei produkten Via Walsoorden worden velerlei pro dukten aan- en afgevoerd, hetgeen met name ook blijkt Uit de jaarcijfers over 1955. Een willekeurige greep uit die cijfers toont aan, dat er in dat jaar o.m. werd afgevoerd: 6Ö0 ton straatkeien, 678 ton aardappelen, 2059 ton stroo, 32 ton zand, grint e.d. en 536 ton peulvruchten. Uit de lijst van aangevoerde goederen geven de volgende cyfers een beeld van de be drijvigheid: 1368 ton beurtgoederen, 20.646 ton zand, 11.815 ton grint, 3260 ton cement, 4425 ton kunstmest, 2155 ton gips, 360 ton vlas en 2 miljoen li ter benzine. In totaal deden in datzelfde jaar 409 -schepen de haven van Walsoorden aan, die bereikbaar is voor schepen tot 1400 1500 ton (grote rijnaken en kustvaarders). In 1956 is de bedrijvigheid nog toe genomen en niet zelden komt het voor, dat voor Walsoorden bestemde gen tegen terugkeer naar de om standigheden waaronder de Egyp tische president Israëlische scheep vaart door het Suezkanaal verhin derde. In doorgaans welingelichte kringen bij de Verenigde Naties gelooft men, dat Israël de strook langs de Golf van Akaba wel zou willen ontruimen, wanneer haar plaats daar werd in genomen door mannen van het V.N.- legertje. Wat Gaza betreft staat Is raël internationaal beheer voor. De Israëlische minister van buitenland se zaken, mevrouw Myer, is gisteren te New York plotseling in een zieken huis opgenomen. Het laatste bergingsvaartuig van de Brits-Franse bergingsvloot heeft gis teren het Suezkanaal veriaten, omdat de taak daar „geëindigd" was. In Lon den is gisteren bekendgemaakt, dat Engeland zal bijdragen in de kosten van de vrijmaking van het kanaal. Dr. Adams nu officieel van moord beschuldigd Proces voor Old Bailey Precies 27 minuten nadat het ge tuigenverhoor beëindigd was, en open baar ministerie en verdediging requi sitoir en pleidooi gehouden hadden, heeft de uit vijf leken bestaande recht bank, welke het vooronderzoek tegen dr. John Bodkin Adams beoordeeld heeft, de verdachte voorgedragen voor een rechtszitting terzake van moord op de 81-jarige Edith Alice Morrell, een zijner patiënten. „Ik ben onschuldig, en behoud me mijn verdediging voor",verklaarde dr Adams toen hij in kennis werd gesteld van deze uitspraak. Het proces- Adams zal nu zijn vervolg vinden in een zitting van het „central criminal court", beter bekend als „Old Bailey" te Londen, in de maand maart. Verdediger Lawrence zei, dat dr. Adams slechts „onhandig gedokter" verweten kan worden. Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging. schepen in Hansw.eert moeten worden opgehouden of buitengaats moeten wachten, omdat er in de haven niet voldoende ligplaats meer is. De haven die zoals uit de hier opgesomde cijfers moge blijken, voor geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van belang is en die in de loop-der jaren steeds in betekenis toenam, is te klein ge worden. Bovendien is een goed geou tilleerde haven van belang voor in dustrievestiging in deze streek. Dit is ook gebleken m 1950, toen hier een betonfabriek en een vlasfabriek ge vestigd werden, nadat bekend was ge worden dat de haven verbeterd zou worden. Maar dit wordt door belanghebben den toch als een bijkomende factor beschouwd; in eerste instantie acht men het van belang dat er nu op kor te termijn een beslissing wordt geno men om de havenoutillage aan te pas sen aan de toegenomen bedrijvigheid, waarbij dan rijk eu provincie, ge zien het streekbelang, steun zouden moeten verlenen. DE VERWACHT. VERSPREIDE BUIEN Wisselend bewolkt met hier en daar een bui en in de ochtend plaatselijk mist. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer dezelfde tempera turen ais donderdag. ZON EN MAAN 26' januari Zon op 8.31 onder 17.18 Maaa op 5.12 onder 13.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1