Hannam, één van de bekwaamste speurders van Scotland Yard STREEKLABORATORIUM HEEFT DEPENDENCE SLUISKIL NODIG GED. STATEN BEREID STELPOST OP BEGROTING TE PLAATSEN OUDE MAN OP BROMFIETS WAS GROOT GEVAAR OP DE WEG Landbouwschap formuleert wensen op slecht moment HOUTVESTER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE MANDIE DRADAMS ONTMASKERDE Geen onbekende in ons land In de Engelse badplaats Eastbourne is het proces aan do gang tegen de 57-,jarige vrijgezel dr. John Bodkin Adams, die er van beschuldigd wordt rijke weduwen, die hem in hun testament hadden begunstigd, door opzette lijke injecties met verdovende middelen om het leven te hebben gebracht. Een van de hoofdgetuigen in dit proces is de hoofdinspecteur van Scotland Yard Herbert W. Hannam. Hij is de man, die na maandenlang speuren het net van geruchten, dat in de loop der jaren rond dr. Adams was gewe ven, wist te ontwarren en deze, toen de bewijzen zich opstapelden, gevangen nam. Herbert W. Hannam is één van de bekwaamste speurders van Scot land Yard. Talrijke gevallen, die door andere Yard-mensen niet tot een goed einde werden gebracht, zijn door deze gewiekste meestordetective tot op heldering gekomen, dank zij zijn eindeloos geduld en zijn scherp verstand. Hoofdinspecteur Hannam weet zich immer te beheersen, ook als hij dagen en nachten aan één stuk heeft doorgewerkt. Of hij nu een massa moordenaar of een doodgewone ver- keerszondaar voor zich heeft, in zijn verhoren legt hij een vriendelijkheid aan de dag, die ontwapenend werkt. Nimmer zal hij door dreigementen of schreeuwen een bekentenis forceren. Zijn eerste grote succes oogstte hij enkele jaren geleden met de ophel dering van de zogenaamde „rivier pad-moord". Op 1 juni 1953 werden niet ver van het plaatsje Todding- ton aan de Theems de stoffelijke overschotten gevonden van twee vermoorde meisjes, namelijk de 18- jarige Christine Reed en do 16-ja- rige Barbara Sunghorst. De moor denaar had de lichamen, na ze ver minkt te hebben, in de rivier ge worpen. Scotland Yard, die met het onderzoek werd belast, stond voor een raadsel. Er was niet de minste aanwijzing, die tot ontmaskering van de moordenaar zou kunnen lei den. Toen werd, toevalligerwijs, Hannam met de opheldering van deze tweevoudige moord belast. Enorme arbeid Hij begon er mee van alle bewoners in de omgeving van de misdaad een alibi te vorderen: Niet minder dan 1650 mannen en vrouwen nam hij persoon lijk een verhoor af. Bovendien liet hij dozijnen kledingstukken tot zelfs het gras, waarop naar vermoed werd dat ae moord was gepleegd, in het labora torium van Scotland Yard onderzoe ken, om op deze wijze op het spoor van de misdadiger te komen. Het was een ontzaglijke arbeid, die tenslotte met succes werd bekroond. De 22-jari- ge Alfred Charles Whitemay bleek de tweevoudige moordenaar te zijn. Voor i gruwelijke daad werd hij op december 1953 opgehangen. 22 Nederlands militair team verloor van Luxemburg Nederland stond eerst met 20 en later nog met 31 voor Het Nederlands militair voetbalelf tal Is woensdagmiddag vrijwel uitge schakeld voor deelname aan de halve finale poule van het toernooi om het lntergeallieerd voetbalkampioenschap. Het leed te Esch sur Alzette voor ruim 1500 toeschouwers een teleur stellende 43 nederlaag tegen de Lu xemburgse militairen, na aanvauke- voorgestaan. lijk met resp. 02 en 13 te hebben Het zeer harde veld een bevroren zandlaag werd in de laatste fase een ernstige handicap voor onze land genoten. De Luxemburgse formatie (met zes internationals) drong toen namelijk fel op en durfde duidelijk meer risico's te nemen dan de Neder landse spelers. Twee fouten van de overigens uitstekende doelman Van Dijk en een voortreffelijk doelpunt van de Luxemburgse linksbuiten Schaeck, dat tien minuten voor tijd werd ge scoord, bepaalden tenslotte de eind- score. De Nederlandse doelpunten weïden gemaakt door Bisschops (2x) en Rutten. Van die tijd af gold Herbert Han nam als de specialist voor moeilijke en voornamelijk voor delicate gevallen. Ean van die delicate gevallen was de zuivering van de Yard zelf. Vorig jaar stond dit politie-apparaat in een zeer slecht daglicht. Men sprak van omkoopbaarheid, meineden en verval ste protocollen. Herbert W. Hannam wei'd met deze onverkwikkelijke zaak, die indertijd veel stof in Engeland heeft doen opwaaien, belast. Hy stelde vast, dat de zware be schuldigingen niet van grond ontbloot waren en het resultaat van zijn tact vol uitgevoerd onderzoek was een aanklacht, die tot resultaat had, dat een drietal opsporingsambtenaren, be nevens een advocaat-procureur en enige gangsters, die er hun werk van maakten politie-autoriteiten om te ko pen, tot langdurige tuchthuisstraffen werden veroordeeld. Graaf van Scotland Yard Herbert Hannam staat bij het En gelse volk en ook bij zijn collega's be kend onder de naam „De graaf van Scotland Yard". Deze „eretitel" heeft hij voornamelijk te danken aan zijn onberispelijk uiterlijk. Met zijn onaf scheidelijke bolhoed, zijn keurig zit tend costuum en zijn opgerolde para plu over de arm, is hij net toonbeeld van de serieus geklede City-gentle- man. Zijn representatieve verschijning heeft er veel toe bijgedragen, dat zyh chef hem dikwijls naar het buitenland heeft gezonden om daar voordrachten over de Engelse politie te houden. Zo is deze hoofdinspecteur van Scotland Yard geeö onbekende in ons land. Vo rig jaar nog maakte Hannam een tournee door Nederland, waar hjj in twaalf steden voordrachten hield voor politie-autoriteiten. G.S. HANDHAVEN VOORSTEL Minister voelt er echter weinig voor In de afdellngeix van de Provinciale Staten is uitvoerig en kritisch gespro ken over de provinciale subsidie aan de Stichting „Streeklaboratorium Zeeland". Ged. Staten werd in over weging gegeven om nogmaals met het stichtingsbestuur in overleg te treden om tot de oprichting van één streeklaboratorium te komen zonder een afdeling te Sluiskil. Uit een brief van de minister van sociale zaken aan het provinciaal bestuur bleek, dat ook hy van mening is, dat alleen een labo ratorium te Goes er dient te komen en dat er desnoods een dependence te Sluiskil kan worden gesticht. In antwoord op de opmerkingen van de Statenleden stellen Ged. Staten vast, dat er ondanks de bedenkin gen, die de voorgeschiedenis en de in stelling van sub-laboratoria betreffen eenstemmigheid bestaat over het belang van Zeeland bij de stichting van een streeklaboratorium. In een nader onderhoud met de ge neeskundig inspecteur van de volks gezondheid in Zeeland hebben Ged. Staten met de Inspecteur de vraag be sproken of een sub-laboratorium in Sluiskil gemist zou kunnen worden. Na dit onderhoud zijn Ged. Staten echter van oordcel. dat zowel aan het instituut van het streeklaboratorium als aan Zeeuwsch-VIaanderen in het bijzonder het oostelijk deel te kort zou worden gedaan, wanneer van dit sub-laboratorium zou worden af gezien. Bij dit vraagstuk mag immers niet worden vergeten, dat dit deel van de provincie tot dusver sterk is georiënteerd geweest op Noord- Brabant. Voor het leggen van een band met het nieuwe Zeeuwse in stituut is het persoonlijk contact van de leider en zijn werk vooral met huisartsen een punt van vestiging in deze streek onontbeer lijk. Ziet men hiervan af, aldus Ged. Staten, dan is er geen reden om te verwachten, dat. ae belangstelling voor het Zeeuwse Streeklaborato rium in de eerste jaren in voldoen de mate floreert. Wat betreft het in de begroting van het streeklaboratorium voor 1956 ge raamde tekort van 31.216,57 kunnen SUBSIDIE MAATSCHAPPELIJK WERK Bedenkingen tegen uniformiteit In de afdelingen der Provinciale Sta ten is uitvoerig gesproken over de subsidiëring der organen van samen werking voor het maatschappelijk werk. In alle afdelingen spraken meer dere leden er hun teleurstelling over uit, dat Ged. Staten voorstellen van deze organisaties geen subsidie te ver lenen. Déze leden wezen er op, dat dit belangrijke werk door particulieren reeds in verschillend opzicht wordt gesteund. Dc provincie kan zich naar het oordeel van deze leden bij het verlenen van financiële steun aan dit op praktisch niveau liggend werk niet afzijdig houden. Ged. Staten betogen nu in antwoord hierop, dal zij m de gevraagde 'subsi die-regeling een streven menen te zien tot het 'geven van een schema, waardoor éen doelmaitge organisatie en een bundeling van het maatschap pelijk werk in het geheie land op uni forme wijze wordt bevorderd. Van Zeeuws standpunt uit bezien, koeste ren zij echter bedenkingen tegen deze uniformiteit, die uitgaat van de ge dachte. dat de omstandigheden overal xn het land zo ongeveer gelijk liggen. Juist voor Zeeland zien zij belangrijke factoren die in deze in vergelijking met de situatie elders ongunstig werkep. De geringe dichtheid van bevolking en de geografische verspreidheid brengt op zichzelf uit een oogpunt van functionering zowél als van organisa tie al hoge kosten met zich, die op een relatief kleine draagkracht moet steu nen. Daarbij komt nog. aldus Ged. Staten, dat de verscheidenheid der levensbeschouwelijke richtingen hier eerder groter is dan in de overige de len van het land. Verder menen Ged. Staten dat een te verwachten rapport van de commissie tot bestudering van vraagstukken over de subsidiëring van maatschappelijk werk, die ingesteld is door de minister van maatschappe lijk werk, tot een voor Zeeland meer aanvaardbare regeling zal voeren. Het college is echter bereid om als blijk van sympathie met het streven van de minister naar verbetering en organisatie van het maatschappelijk werk, overeenkomstig de door een lid in de afdelingen gedane suggestie een stelpost van f 1 in de begroting op te nemen. Ged. Staten willen hiermee te kennen geven dat deze aangelegen heid de volle aandacht heeft en zodra de omstandigheden daarvoor gunstig zijn ter hand zal worden genomen. Portiek-echtpaar bij familie onderdak Het echtpaar Steyn. dat van don derdag tot en nxet dinsdag jj. uit pro test tegen het feit dat hen geen woon ruimte werd toegewezen heeft gesla pen in een portiek van een winkel aan de Grote Houtstra.it te Haarlem, heeft zijn actie gestaakt. De echtelieden heb huurmachtiging verstrekt. Ged. Staten meedelen, dat dit tekort naar verwacht mag worden lager zal zrjn dan de raming, aangezien zeer waarschijnlijk de voor de rijksonder- zoekeningen geldende tarieven met terugkerende kracht tot 1 januari 1956 zullen worden verhoogd. Het staat verder wel vast, dat de ziekenhuizen zonder financiële steun van de overheid niet in staat zullen zijn de tekorten te dekken. Het labo ratorium staat of valt dus met het al dan niet verstrekken van rijks- en provinciale subsidie. Daar Ged. Staten het dus niet uit gesloten achten, dat het rijk alsnog tot subsidiëring bereid zal zijn te vin den, bevelen zy aanvaarding van hun voorstel dringend aan. KERKNIEUWS Hervormde Synode legen voetbalpool. Naar aanleiding van berichten over de houding van christelijke voetbalclubs ten aaxizien van een in K.N.V.B.-verband te organiseren voetbalpool heeft het moderamen van de Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk het volgen de medegedeeld: In 1951 richtte het moderamen zich tot de toenmalige minister van justitie met een schrijven, waarin principiële be zwaren naar voren, gebracht wer- den tegen invoering van een voet- baltotalisator. Het moderamen. daarbij voorgelicht door de daartoeErmelo. Hongaarse voetbaltrainer voor Zeeland Sport De 44-jarige Hongaar Sandor Trenc- sanszky, die eind vorig jaar met een groep vluchtelingen naar Nederland kwam en in Vlissingen werk vond, heeft de training op zich genomen vam het eerste team van Zeeland Sport, dat in de derde klasse van de K.N.V.B. uitkomt. De heer Trencsans- zky, die van beroep bouwkundig teke naar is en momenteel op de konink lijke maatschappij „De Schelde" werkt is namelij'k gediplomeerd bondsoefen- meester in Hongarije geweest. Vrij dagavond zal hij zijn eerste trainings avond geven. Zijin vrouw, die vroeger zestien jaar in Nederland verbleef en die nu als tolk op „De Schelde" werk zaam is voor de vele Hongaarse ar beiders, zal haar man bij deze training voorlopig assisteren. Ook bij de trai ning zal zij namelijk als tolk optreden. aangewezen organen van bijstand, acht geen redenen aanwezig dit standpunt te herzien. Het moderamen is voorts van oordeel dat het vraagstuk van de toelaatbaarheid van kansspelen in ruimer verband in studie genomen dient te worden. Het moderamen wijst hierbij o.a. op het euvel van loterijen, kansspelen, rebusacties en dergelijke voor liefdadige doel einden, waardoor de bereidheid tot spontane en belangeloze hulpverle ning ernstig geschaad kan worden. De raad voor de zaken van kerk en samenleving van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich voor genomen over dit vraagstuk van rapport te dienen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravenhage-Oost D. Henstra te Oud-Beijerland. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Ytens en Baard M. C. Postema, prop. te Amster dam. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Zaamslag: G. Blom te Meerkerk en J. van Doorn te KANTONRECHTER MIDDELBURG „DE NEDERLANDSE INDUSTRIE": Naar meest economische bedrijfsvorm zoeken. Dc problemen van de landbouw worden in het openbaar aan de orde j gesteld door een nota van het Land bouwschap, waarin wordt betoogd, dat de kostprijsberekening van de j verschillende landbouwprodukten j moet worden herzien. Globaal bere- I kend zou deze herziening van de kostprijzen ertoe moeten leiden, dat de inkomsten van de landbouw met rond 300 miljoen gulden zouden wor- 1 den verhoogd. Nationaal economisch gezien, zo wordt in een artikel in het orgaan van het Verbond van Neder- j landse Werkgevers „de Nederlandse i industrie" opgemerkt, worden de j wensen van het landbouwschap ccli- ter zeker niet in een daarvoor gun- stige tijd naar voren gebracht. Zoals uit het onlangs uitgebracht advies van de Sociaal Economische Raad blijkt, lopen de nationale be stedingen te hoog op ën moeten deze worden beperkt. De moeilijkheden, die dit met zich medebrengt, worden nog vergroot door de gevolgen van. het Suezconflict. Men "zou kunnen zeggen, dat er haast geen slcchtci'c situatie is te denken dan de huidige om aan dc verlangens van dc land bouw tegemoet te komen, aldus, het artikel. Maar achter hetgeen in het voor gaande werd geschetst, staat nog een vraagstuk van verder gaande strek king en wel, wat op langere termijn bezien de positie van de landbouw m onze nationale economie zal zijn. Wij menen, aldus het orgaan, dat bij de beantwoording van deze vraag ervan kan worden uitgegaan, dat de landbouw voor ons land onmisbaar is. Wat de landbouw voor ons land betekent is duidelijk te demonstre- ren aan de exportcijfers van de laat ste jaren, waaruit bïijkt, dat een der de van onze export nog steeds be staat uit al dan niet bewerkte agra rische proilukten. Het vorenstaande brengt echter: volstrekt niet mee, dat het een na- j tionaal belang zou zijn de landbouw, zoals die thans is, steeds op dezelfde wijze te laten voortbestaan, zeer ze- ker niet wanneer dit zou gaan ten koste van grotere bedragen aan steun. Ook vele andere bedrijfstakken zijn voor onze welvaart onmis baar. Wanneer zij in moeilijkhe den komen is het een algemeen belang hen door een crisis heen té helpen. Maar hierbij zal dan in ieder geval worden verlangd, dat zij zo spoedig mogelijk intern die" eorganisaties dooi-voeren, die no- 1ig zijn om weer op eigen kracht e varen. Ook van de landbouw zal dit moeten worden gevraagd. Het is een Nederlands belang de land bouw in stand te houden, maar dit brengt niet mee, dat dit nu ook geldt voor alle landbouwers. Be dacht dient te worden, dat wan neer men enerzijds deel wenst te hebben aan de welvaart, men an derzijds ook de onder de tegen woordige omstandigheden meest economische bedrijfsvoi'men moët trachten te vindon, zo besluit dit artikel. Financiële positie Den Haag niet rooskleurig Bij dé" voortgezette behandeling van de ontwerp-begroting voor 1957 in de Haagse gemeenteraad heeft de wet houder van financien, dc heer mr. H. Schürmann gisteren toegegeven, dat men er rekening mee moet houden, dat de begroting voor 1957 een tekort zal aangeven van 12,3 miljoen gulden en er op gewezen, dat door B. en W. bij het opstellen der begroting van een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds die dringend nodig is is uitgegaan. Op wel zeer levensgevaarlijke wyze had de 76-jarige J. K. uit Terneuzen over de Stationsweg by Kruiningen gereden. Voor do kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, ver telde hij, dat hij op 24 oktober van het vorige jaar in de richting Goes reed en daarby niet voldoende lette op het hem achterop rydende verkeer. Dat was namely k een bestelauto. Vlak hiex-voor was de bejaarde heer op zyn bromfiets de weg overgestoken. Door sterk naar liixks uit te wijken kon de chaixffeur van de bestelauto een aan rijding voorkomen, maar daarby was de auto twee maal over de kop gesla gen en tegen een paal gebotst. Dit al les veroorzaakte een schade van meer dan 1700. „Gaat U dat nu alles be talen?", wilde do kantonrechter we ten, waarop K. bevestigend antwoord de. Óp een desbetreffende vi'aag van mr. Moolenburgh vertelde verdachte, dat hij zo ongeveer een jaar of zes al zijn bromfiets berijdt. „U bent toch nu wel wat oud om op zo'n ding te zitten", vond de kanton rechter. „Och, as ge uzelf nog sterk voelt, dan gaat het wel, eé", was het wederwooro. Tegen de verbaliserende agent had hij eenter verklaard, dat hij al een oude man was en een stijve nek had, zodat het voor hem niet zo ge makkelijk was om achterom te kijken. „Maar begrijpt U in dit geval dan niet hoe levensgevaarlijk U te werk gegaan bent", vroeg de kantonrechter. Dat snapte de oude man wel. De offi cier, mr. Th. Lebret, betoogde, dat de voorzichtigheid van R. nog veel groter zal moeten worden. Mr. Lebret had er reeds aan gedacht om verdachte het rijdep op de bromfiets te ontzeggen. De eis werd echter 40 of 8 dagen, hetgeen de kantonrechter reduceerde tot 35 of 10 dagen. De brandstoffenhandelaar L. A. uit Middelburg had op 16 juni van het vo rige jaar een aanrijding veroorzaakt op de Londense kaai. Vanaf de los- en laadruimte op deze kaai wilde A met zijn vrachtauto links de rybaan oprij den, maar vergat daarby ten eerste om richting aan te geven, terwijl hij vérder geen voldoende ruimte op het langs de kaai lopende fietspad over gelaten had. Juist kwam er een brom fietser aan, die bij het remmen kwam te vallen, waarbij nog een behoorlijke schade ontstond. Ook deze verdachte moest de kan tonrechter wyzen op zyn levensge vaarlijke wyze van rijden. Conform de eis werd A. veroordeeld tot een boete van 10 of 2 dagen voor het richting aangeven en tot 30 of 6 dagen voor het niet vrylaten van het fietspad. B. de K. uit Drummeien, werkzaam in Kruiningen, had op 18 oktober van het vorige jaar geen voorrang verleend aan een bestelauto, bestuurd door een- zoon van G. N. G. uit Heinkenszand, die vanaf de Zandweg de rijksweg op draaide. Verdachte zelf kwam vanaf de Stationsweg. Tot zijn verdediging betoogde De K. dat hei die dag mistig en regenachtig was, terwijl bovendien de binnenkant van zijn raam beslagen was. „Maar dan rijdt U zo maar op hoop van zé gen", zei de kantonrechter. Daardoor was er een schade ontstaan van 900. De officier vroeg voor deze ernstige overtreding een boete van 35 of 7 dagen, die de kantonrechter compleet overnam. De scholier J. L. D. uit Koudekerke had op 16 november 1956 een aanrij ding veroorzaakt in de Paul Kruger- straat te Vlissingen. Vanaf de speel plaats van de r.h.b.s. te Vlissingen was hij vanuit de Dr. Ottestraat de Paul Kx'ugerstraat aan de linkerzijde ingereden, om vervolgens naar rechts over te steken naar het fietspad. Van de Keersluisbrug naderde een brom fietser, zodat de scholier links aan hield met het doel de brommer te la ten passeren. Deze heeft dit kennelijk niet be grepen met het gevolg, dat hij te gen D. aanreed. Een achter de eer ste brommer komende bromfiets, bestuurd door M. T., van Indone sische afkomst, kon zijn vaart niet meer inhouden en reed tegen de eerst,e bromfiets aan. Het gevolg was een schade aan de kilometer teller. T. was aanwezig tijdens de zitting om te zien wat er van zyn schadevergoe ding terecht zou komen. Daar hy ech ter de Nederlandse taal niet machtig is, bleek hg de papieren nxet goed be studeerd te hebben. De zaak werd aangehouden om de scholier de gele genheid te geven om de schade te re- géien. Ook het beruchte kruispunt naby de Kanaalbrug te Souburg kwam weer ter sprake. J. S. uit Souburg had er al fietsend een aanrijding veroorzaakt, waarbij hij zijn fiets verspeeld had. Verder was de aanrijding met de auto van de koelmonteur H. R. uit Bergen op Zoom gelukkig beperkt gebleven tot wat blikschade. „Maar het had evengoed funeste ge volgen kunnen hebben" zei de kanton rechter. Hy waarschuwde verdachte om altyd te wachten, tot de wegkrui- sing vrij is. Verdachte kwam er rui terlijk voornit, dat de schuld bij hem lag en beloofde in het vervolg beter op te zullen letten. De eis van de officier was 20 of 4 dagen. De kantonrechter volstond nxet de helft. fAdvert entte manchester O SCHUlTfcRSVElD PRODUCT 't iiité, va** 'tlwtlc!' AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Engelse vraag naar Philips 22 jan. 23 jan. Nederland 1951 (3%) 90% 90% Nederland 1948 (3%) 83% Nederland 1955 (3%) 84% 85% Nederland 1947 (3%) 3 83% 84% Nederland 1937 3 83% 83% Dollarlening 1947 3 93A 93A Investeringscert. 3 90A 90% Nederland 1962-64 3 89% 89% Nederland N.w.s. 2% 68% Ned. Indië 1937 3 91% 91% Nat. Handelsbank 105 105% Ned. Handelmij. 165% 165% Alg. Kunstzijde Unie 195 196% Berghs' en Jurgens 253 253 Calvé-Delft 302 300 Hoogovens n.r. 269 272 Ned. Kabelfabriek 268 268 Philips 230% 235% Unilever 343% 345 Wilton-Feyenoord 218 219% Kon. Petroleum Mij. 159.20 159.— Amsterdam Rubber 80 79% Holland Amerika Lijn 180% 181% Kon. Paketvaart 161 161 Rotterdamse Lloyd 176 176 Scheepvaart Unie 168% 169% Stv. Mij. Nederland 201 200% H.V.A. 95% 95". Deli .Mij. 102% 101% Bank van Ned. gem. 4 93 92% Bank van Ned. gem. 0-5-10 115 Albert Heyn 116 91% Van Berkels Patent 108 Centrale Suiker 196 196 Kon. Mij. De Schelde N.B. 207 206 Intern. Nickel 109% 110% Anaconda 68 68% Bethlehem Steel 184% 182% General Motors 40% 40% Kennecott 121% 120% Missouri K.T. New York Central 32% 32 Pennsylvania 21A 21A Republic Steel 53% 53% Shell Oil Comp. 82% 82% Tide Water 36 17,», U.S.. Steel 65% 29% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 96% Breda 1954 90 Eindhoven 1954 88% Enschede 1954 90% Den Haag 1952 I 101 Den Haag 1958 11 99% Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II 105=3 Utrecht 1952 96% - A.N.P.—C.B.S. BEUR SI ND ICES 21/1 22/1 23/1 Intern, concerns 259.67 261.51 263.01 Industrie 145.94 145.33 145.92 Scheepvaart 159.99 160.40 162.03 Banken 124.68 125.33 124.84 Ind. fondsen 98.96 99.23 99.87 Algemeen 192.71 193.55 194.57 HOOG EN LAAG WATER junuari /lissingen 'erneuzen rlansweert Zierikzee Wemeldinge 9.27 9.53 10.14 10.31 10.51 1.45 1.63 1,77 1,07 1,26 22.22 22.48 23.14 23.28 23.54 1,46 1,64 1,78 1,15 1,34 3.13 3.38 1,51 1.63 1,81 1,26 1,48 1601 16.27 16.54 16.48 16.54 1,61 1,73 1,91 1,48 1,72 Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 23 januari. Londen 10.66%—10.66%: New York 3.82H— S.83A; Montreal 3.98%-3.98%; Pa rijs 1.0812 1.0822%Brussel 7.58% -7.59%; Frankfurt 90.78-90.83; ZÜ-. rich 86.86',2-86.91%; Zürlch (vr. francs) 89,27%-89.32%; Stockholm 73.51%-73.56%; Kopenhagen 54.96% 55.01%; Oslo 53.30%-53.35%; Milaan 60.58'/2-60.63%; Wenen X4.64-14.65; Japanse verrekeningsdollar 3.79%- 3.80.%; Turkse verrekeningsdollar 3.79%-3.80. V\VVVWWVVVV\\*AAAA/WVV BEURSOVERZICHT Engelse vraag naar Philips Zelfs in de Philipshoek ging het gister middag betrekkelijk rustig toe. Dc gehe le maikt droeg trouwens gisteren een zeer kalm karakter, maar Philips blijft in ieder geval voor de nodige afwisseling zorgen. Eergisteren is in aandelen Phi lips omgezet voor f 256.000, een bedrag, dat ver uitsteekt boven de omzet van de andere leidende fondsen. Inmiddels werd de vaste stemming voor de aandelen van het Eindhovense con cern gisteren resoluut voortgezet. De vraag was grotendeels weer afkomstig uit Londen, waar het publiek belangstel ling voor Philips heeft gekregen, nadat enkele „brokers" aan de hand van de gegevens omtrent de converteerbare obli gatielening de Engelse beleggers op de betekenis van deze aandelen gewezen hebben. Vandaar dat gisterochtend zelfs de conversiekoers van 240 pet werd be reikt. Gistermiddag echter bleef de markt daar onder maar per saldo werd toch, vergeleken met eergisteren een koersverbetering van 6 punten op 236 gehandhaafd. Dé vraag van Londen naar Philipsaan- delen iseen opmerkelijk verschijnsel, aangezien in het verleden van Engelse zijde slechts matige aandacht aan dit pa pier werd besteed. Ook de claims deden het een stuk beter, liepen op tot f 17.50, overeenkomend mot een obligatiekoers van 107 pet, waarna een reactie volgde tot f 16.80. Overigens was dc markt aan dc voste kant met weinig affaire. Unilever wist de hoge inzet niet te handhaven. AKU was drie punten in herstel. Kon. Olies bewogen zich juist iets boven 159 gulden. Scheepvaart ongeanimeerd, cultures ver laten. staatsfondsen iets beter. Claims Verenigde Machinefabrieken, waarvoor vandaag de inschrijving is. werden ver nomen op 26 a 28 gulden. Met belangstel ling wordt het resultaat afgewacht van de Uitgifte van f 25 miljoen 4 fi pet. 25- Jarige obllgatietiën der Nederlandse Spoorwegen tegen 98 pet. Hoewel men zich gistermiddag ter beurze nog geen denkbeeld hierover kon vormen, heerste in sommige kringen het vertrouwen, dat deze lening wel geplaatst zou worden. Prolongatie 3% pet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8