Amerikaanse economie sterk van buitenland afhankelijk Verdere drukkende maatregelen funest Werknemers stellen grens voor stijging kosten levensonderhoud KLANKBORD ISRAËLI'S WEIGEREN ZICH VERDER TERUG TE TREKKEN DONDERDAG 24 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EISENHOWER IN ECONOMISCHE BOODSCHAP Samenwerking met en steun aan andere landen geboden In zijn economische boodschap, die hij gisteren, zoals leder jaar gebruike lijk Is, tot het congres heeft gericht, laat president Eisenhower voortdurend naar voren komen, dat de welvaart der Verenigde Staten, die in het afgelo pen jaar weer een recordpeil heeft bereikt, in sterke mate afhankelijk is van de economische ontwikkeling in het buitenland. Om er aan mede te werken, dat an dere landen deel hebben in de groei en de welvaart van de vrjje wereld en om de voorspoed in de Verenigde Staten in stand te houden wenst Eisenhower, dat het congres nieuwe positieve maatregelen treft door: 1. Toe te staan dat de V. S. lid wor den van de nieuwe organisatie voor handelssamenwerking, waardoor de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.TT.) een doelmatiger instrument in de wereldhandel zal worden; 2. Nieuwe programma's voor de verlening van economische hulp aan minder ontwikkelde gebieden te steunen; 3. De groei der particuliere Amerikaanse investeringen in het buitenland aan te moedigen en 4. Toe te staan, dat de export-import bank van de regering ook na juni 1958 le ningen aan buitenlandse regeringen en particuliere ondernemingen in de V.S. verstrekt met het doel de Ame rikaanse uitvoer te bevorderen. Sprekende over de Europese in tegratieplannen verklaarde presi dent Eisenhower, dat de instelling van een gemeenschappelijke markt en een vrijhandelsgebied in West- Europa de gehele vrije wereld krachtiger zal maken. Indien de plannen dienaangaande op con structieve wijze ten uitvoer worden gelegd zullen zij in grote mate bij dragen tot verhoging van de eco nomische kracht en de politieke Ambtenaar lichtte verkeerd voor Dezer dagen sloot de bekende jazz band, The Dutch Swing College, door bemiddeling van een ambtenaar van het gewestelijk arbeidsbureau te Den Haag ongeweten een contract met een communistische mantelorganisatie, de A.N.J.V. De zakelijke leider van het orkest, de heer A. Ligthart, had tevo ren aan de ambtenaar, K., gevraagd of men hier met een communistische organisatie te doen had, wat deze ten stelligste ontkende. De musici zullen nu zeer tegen hun wil moeten meewerken aan het jeugd- appél, dat door de Algemene Neder landse Jongerenvereniging volgende week in het Concertgebouw te Am sterdam zal worden gehouden. Wim Kan „omdat het zo leuk is' naar Zuid-Afrika Leutig monkelend, steeds maar bab belend, stapte Wim Kan gistermorgen op Schiphol in het K.L.M.-toestel, dat hem naar Zuid-Afrika zal brengen. „D'r komt een langspeelplaat van m'n oude jharspraatje op de markt. Vijfenveertig toeren", deelde hij op de valreep mee. „Of ik de volgende oudejaarsavond nog iets zeg? Hangt af van de om roepverenigingen. De Vara heeft geen zendtijd op die dag, moet U weten". „Voor de televisie zou ik wel willen optreden. Maar dan altijd nog als ik mezelf morgenavond zou kunnen zien en ik dan zou zeggen wat doet die vent het toch geweldig goed". Een te levisiejournalist maakte de opmer king „Het is tegenwoordig wel een uittocht van cabaretiers. Wim Sort- neveld weg, U weg„Zorgwek kend", was Kan's ernstig commen taar. Eind maart keren Wim Kan en Cor- rie Vonk naar Nederland terug. Zon der veel te hebben verdiend. Want Kan stelde nadrukkelijk: „Ik ga nu eens niet grapjes maken voor m'n brood maar alleen omdat ik het zo ontzettend leuk vind". NIEUWE DEUR, Een 41-jarige weduwe in de Siciliaanse hoofdplaats Palermo, Angela Pernice, gaf slechts schoorvoetend gehoor aan het ver zoek van haar verloofde, de 48-jarige Giuseppe Silvestri, niet langer haar revolver leeg te schieten op zijn huis deur. Angela verklaarde, buiten zich zelf te zijn omdat de verloofde niet kon beslissen, of hij haar zou huwen of niet. Niemand werd gewond, maar Giu seppe Silvestri zal een nieuwe deur moeten kopen. SPIEGEL DER VERANTWOOR DELIJKHEID. Bij de poort van een 5rote kunstzijdefabriek te Ede stond ezer dagen een door de veilig heidsinspecteur opgestelde houten kast, waarin zich enkele flinke gaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, dio verantwoordelijk was voor de vei- ligliied bij het werk in de fabriek. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgie rigen, die wilden weten, wie dat nu precies zou zijn. doch ieder, die een blik wierp in het inwendige van de kast zag.... zijn eigen (spiegel)beeld. eenheid van Europa, waaruit aan zienlijke voordelen voor de V.S. en de gehele vrije wereld zullen voort spruiten. Recordjaar De welvaart der V.S. is groter dan ooit tevoren en het nationale produkt heeft in het afgelopen jaar het record- peil van 412 miljard dollar bereikt, hetgeen gepaard gaat met volledige werkgelegenheid en stijgende inko mens. De president waarschuwde evenwel, dat in de komende maanden zorgvuldig zal moeten worden ge waakt voor inflatoire druk. Beter begrip President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij in de vier komende jaren zal trachten een beter begrip tussen de vrije landen van de wereld te bereiken en tot een betere verstand houding met de Sowjet-Unie te ko men. Hij zei dat zjjn nieuwe leer voor het Midden-Oosten niet bedoeld is om welk land dan ook in dit gebied te overheersen. Zij beoogt de landen in dit gebied, die weerstand bieden aan de communistische agressie en onder mijning, te helpen. Extra percentage voor provincies alleen in 1956. Naar aanleiding van de daarom trent door vele leden uit de Tweede Kamer gestelde vraag merken de mi nister van binnenlandse zaken, bezits vorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de minister van financiën op, dat het wetsontwerp tot wijziging van de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeen ten en tussen het rijk en de provin ciën een verruiming betekent met in gang van 1956, van het aandeel van 't provinciefonds in de opbrengst der daarvoor in aanmerking komende rijksbelastingen. Het ontwerp stelt bovendien ter compensatie van een mogelijk tijdelijke teruggang der mid delen als gevolg van het rijksbelas tingplan 1955 alleen voor het jaar 1956 een percentage van 0,76 voor. Bij de verruiming van het belasting aandeel, als in genoemd wetsontwerp voorgesteld, is de ontwikkeling van de voor uitkering beschikbare mid delen van het fonds, zoals deze blijken uit de oorspronkelijke begrotingen, als volst: 1954 32.185.125; 1955 39.073.632; 1956 43.628.061; 1957 52.472.034. De ministers zien, mede op grond van deze uitkomsten, geen aanleiding de uitdrukkelijk voor een jaar be doelde verhoging tot 0,76 pet. ook op 1957 toe te passen. Zij delen dit mede in hun memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het provincie- fonds voor 1957. Gistermiddag om ongeveer drie uur heeft een straaljager van het type Me- t teor een buiklanding moeten maken t bij baan 14 op Schiphol. Het toestel was in revisie geweest bij Fokker en werd getest door een piloot van deze j maatschappij. In Souburg legt men momenteel de laatste hand aan een uiterst moderne lagere school. Het is de tweede school voor het openbaar onderunjs in deze Walcherse plaats. De onderwijsinrich ting, die op 1 februari a.s. officieel zal worden geopendkreeg de naam II. van Daleschool", genoemd naar de bekende Sluizenaar, die het grote Nederlandse woordenboek samen stelde. Foto P.Z.C.) WERKGEVERS IN HET GEWEER .- GAZA BEHOUDEN Jemenieten zetten hun aanvallen voort De Israëlische eerste minister, Da vid Ben Goerion, heeft woensdag in het parlement andermaal verklaard, dat Israël zich niet zal terugtrekken van de Egyptische kust van de Golf van Akaba zolang de vrijheid van scheepvaart in de Golf voor Isracl nog niet verzekerd is. Ook eist Israël nog altijd vrije door vaart door het Suezkanaal, aldus Ben Goerion. Israël zal slechts op de vol gende voorwaarden zijn strijdkrach ten van de kust van de Golf van Akaba terugtrekken 1. De vier landen die aan de Golf liggen, sluiten een ver drag, waarbij de vrijheid van scheepvaart in de Golf wordt gewaarborgd 2. De algemene vergadering van de Verenigde Naties besluit, dat de politiemacht van de Ver enigde "Naties wordt gelegerd aan de toegang tot de Golf, tot dat er een definitieve regeling zal zijn getroffen tussen Israël en Egypte; 3. Er worden bijzondere regelin gen getroffen voor de scheep vaart in de Golf, die voor Is raël aanvaardbaar zijn. Ben Goerion zei, dat zijn land de Verenigde Naties heeft verzocht om demilitarisering van de strook van Gaza. Israël is bereid zijn strijdkrach ten uit deze strook terug te trekken, waar dan eenheden van het politie- leger moeten worden gelegerd om het land tegen hernieuwde aanvallen van overvalcommando's te beschermen. Hij zei echter op het standpunt te staan, dat Israël het bestuur over het gebied moet behouden. De Israëlische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Abba Eban, heeft woensdag Israëls voorstellen voor het toekomstige be stuur over de strook van Gaza inge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Woensdagochtend is het arties- teneclitpaar Wim Kan en Cor- s rie Vonk van Schiphol vertrok. ken naar Johannesburg voor een tournee door Zuid-Afrika. M Foto: Wim. Kan zag, zoals al- tijd, de toekomst opgewekt te- gemoet en gaf, met de warme landen in het vooruitzicht, zijn winterjas ten geschenke aan één van de omstanders, alvo- rens aan boord te gaan. Twee- de van links Corrie Vonk. diend bij de secretaris-generaal Ham- marskjöld. Vier Britse bergingsschepen zijn woensdagmorgen uit de haven van Port Said vertrokken. John Maclay, de Britse staatssecreta ris voor Schotland, heeft woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat opnieuw Jemenitische invallen in Aden zijn ge daan. Hij herhaalde, dat de Britse re gering bereid is tot plaatselijke onder handelingen. Een beroep op de Ver enigde Naties wordt nog steeds over wogen. De Britse regering overweegt tevens een verzoek tot het zenden van neutrale waarnemers naar de grens tussen Jemen en Aden. Ze zullen niet aanvaard worden De gezamenlijke Nederlandse werk gevers hebben zich In een schrijven gericht tot de ministerraad. Zij con stateren met verwondering en teleur stelling, dat, nu de regering overweegt op welke wjjze de lasten verdeeld moe ten worden bjj eventuele maatregelen gericht op een verschuiving van inko mens naar de landbouwsector, zelfs ook maar niet een enkele poging blijkt te zyn gedaan om de benodigde mid delen geheel of gedeeltelijk door be zuiniging in de overheidssectoren te vinden, netgcen toch mogelijk moet zyn. Men memoreert voorts, dat in een kort tijdsbestek nu het gecumuleerde effect van een drietal maatregelen op het bedrijfsleven drukt, t.w. de beper king van de investeringsaftrek, het niet (zonder meer) door mogen bere kenen van loonsverhogingen en ande re kostenstijgingen in de binnenland se prijzen en de verzwaring van de di recte belastingen, die in net S.E.R.- advies was vervat. Wanneer men dan bedenkt, dat voor onze groeiende bevolking slechts vol ledige werkgelegenheid kan worden verkregen indien het produktieappa- raat kan worden vergroot en dat de verbetering van de betalingsbalanspo sitie zal moeten worden gevonden in verdieping van de investeringen, dan is het zonder meer duidelijk, dat nóg verdergaande maatregelen ten laste van het bedrijfsleven niet anders dan funest genoemd kunnen worden en derhalve onaanvaardbaar zijn. Wanneer desondanks toch nog dus danige maatregelen aan de reeds ge nomen worden toegevoegd, dan zou het geheel der maatregelen, waarvoor het bedrijfsleven zich in 1957 gesteld ziet opnieuw' in overweging moeten worden genomen, aldus de werkge versorganisaties. Nieuw Pools parlement De Poolse pers heeft woensdagoch tend bekendgemaakt, dat het nieuwe parlement, dat op 15 februari voor het eerst bijeenkomt, zal bestaan uit 239 afgevaardigden van de verenigde; arbeiderspartij (communisten), 116 van de verenigde boerenpartij, 37 van de democratische partij en 67 onaf- hankelijken en vertegenwoordigers van katholieke groeperingen. STICHTING VAN DE ARBEID ANTWOORDT KABINET Belangen van de landbouw opnieuw dringend aan de orde gesteld De stichting van de arbeid heeft de minister-president geantwoord op diens \ragen over de kosten van het levensonderhoud, zoals deze zouden kunnen worden, als het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de bestedingen zou worden opgevolgd. Uit het antwoord biykt, dat de vertegen woordigers van de arbeldersvakcentralen In de stichting zich op het stand punt stellen, dat er een grens voor een aanvaardbare stijging van de kosten voor het levensonderhoud moet worden aangegeven. Aan w erkgeverszijde realiseert men zich, dat na een zekere prijsstijging van het gezinsverbruik opnieuw het vraagstuk van de lonen aan de orde zou kunnen w orden gesteld. Dit zou, zo zeggen deze vertegenwoordigers, het effect teniet doen van de bereikte overeenstemming tussen de regering en de hierbij betrokken orga nisaties over het loon- en prijsstabillsatiebeleid op grondslag van het S.E.E.- advies. De werknemersvertegenwoordigers lichten hun standpunt nog in een afzonderlijk schrijven toe. Naar het bestuur van de stichting van de arbeid bij het onderhoud met enige leden van het kabinet op 11 ja nuari is gebleken, heeft het niet in de bedoeling van de regering gelegen met haar schrijven ook het landbouw beleid als zodanig ter discussie te stellen. De vertegenwoordigers der werknemers in het bestuur achten het echter wel op de weg van de stichting van de arbeid te liggen zich uit te spreken over de consequenties van het te voeren landbouwbeleid voor wat be treft de lonen der landarbeiders. Daar evenwel de werkgeversvertegenwoor digers in het bestuur het thans niet opportuun achten zich over deze aan gelegenheid uit te spreken, wordt in 't afzonderlijk schrijven van de werk nemersvertegenwoordigers tevens de opvatting van werknemerszijde ter zake van de landarbeidersionen me degedeeld. In diet aparte schrijven van de werknemersvertegenwoordigers in de stichting van de arbeid aan de minis ter-president delen deze mee. dat zij als maximaal aanvaardbaar indexcij fer in 1957 voor de kosten van levens onderhoud beschouwen een cijfer van 112 voor het begin van bet jaar en 114,5 voor het eind van het jaar. Zou 't indexcijfer deze grens overschrijden dan behoudt de vakbeweging zich het recht voor een loonsverhoging aan de orde te stellen. Bij het aannemen van deze in dexcijfers (1951 100) zijn de werknemersvertegenwoordigers be reid het cijfer 10i,5, al3 uitgangs punt van de kosten voor levenson derhoud in 1957 te aanvaarden. Voorts wordt dan rekening ge houden met een stijging van het consumptieprijspeil van 3,8 pet, die «en effect op de kosten van levens onderhoud in 1957 van gemiddeld 4 pet in het begin van het jaar en 6 pet tegen het eind van het jaar zou hebben. Daarbij komt men dan tot indexcijfers, respectievelijk van 111,8 en 114. Gezien echter de achterstand in de beloning van de landarbeiders, die naar de-mening van de werknemers vertegenwoordigers teniet moet wor den gedaan of verminderd, moet op nog een geringe stijging van de kos ten van levensonderhoud worden gere kend door het prijsverhogend effect van deze loonsverhoging. Men komt dan aan de maximaal aanvaardbare cijfers van 112 en 114,5. De drie centrale landbouworganisa ties hebben zich ook nog eens tot de minister-president gewend. Zy zeg- fen met grote teleurstelling kennis te ebben genomen van het senrjj ven van dr. Drees van 16 januari, waarin deze een onderhoud met de ministerraad heeft afgewezen. Door de vraagstelling aan de stich ting van de arbeid, zo zegt dit schrij ven, is een nieuwe situatie ontstaan, waarbij het landbouwbeleid mede wordt bepaald door de bereidheid van bepaalde groeperingen van ons volk „om ten behoeve van de landbouw" in vrijwillige keuze al of niet zekere las ten op zich te nemen. De hoogte van het bedrag, dat de ve rering voor de herziening van het landbouwbeleid in beschouwing heeft, kan immers zeer sterk worden beïn vloed door het antwoord van de stich ting van de arbeid terzake van de onverkorte handhaving van de loon- en prijsstabilisatie. Hiermede staat overduidelijk vast, dat de regering de mogelijkheid heeft geopend de stich ting van de arbeid te laten medere- geren over het landbouwbeleid, aldus de landbouworganisaties, die tegen de door de regering gekozen procedure zeer ernstige bezwaren maken. Voorts wordt er bezwaar tegen ge maakt, dat de regering, die hljjk^ns haar beschouw ingen over het land bouwbeleid f 145 miljoen ten laste van de schatkist denkt te brengen, aan de stichting de vraag heeft voorgelegd zich uit te spreken over het voorne men van de regering ter dekking van dit bedrag onder meer de vennoot schapsbelasting te verhogen niet rond f 50 miljoen. Op de vraag uit de kring van het stichtingsbestuur op welke wijze het kabinet de resterende f 95. miljoen meent te kunnen dekken, kon van regeringswege geen enkele infor matie worden verstrekt. Het Wereldgebeuren Man van staal De „drie wijzen van Euratom", Louis Armand van Frankrijk, Franz Etzel van West-Duitsland en Francesco Giordani van Italië, hebben dinsdag op een persconferen tie in Parijs gezégd, dat Europa in de nabije toekomst weleens een aan zienlijk tekort aan energie zou kun nen hebben. Economische onafhanke lijkheid van ons werelddeel is alleen maar mogelijk, wanneer de produktie van kernenergie met spoed ter hand wordt genomen. Armand voegde er aan toe, dat de kostprijs van klassie ke energie zal stijgen en dat die van kernenergie gauw- minder zal wor den. Er is negentig procent kans, zo sprak hij, dat binnen tien jaar de kostprijs van kernenergie lager is dan die van klassieke energie De drie wijzen, van wie belangryke adviezen worden verwacht, houden dezer dagen besprekingen met rege ringsautoriteiten uit de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal: Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Vervolgens zul len zij op reis gaan naar Canada en de Verenigde Staten. Bovendien staat in hun agenda's genoteerd een visite aan Londen, waar zij ongetwijfeld een be zoek zullen brengen aan sir Percy Mills, minister van energievoorzie ning in het nieuwe Britse kabinet, die onder meer verantwoordelijk is voor de uitvoering van het grootscheepse Britse programma voor de bouw van atoomcentrales. Sir Percy Mills wordt beschouwd als een vasthoudend, om niet te zeggen als een „keihard" man Hij begon zijn carrière als acconn- tantsassislent. Door zijn grote gaven bracht hij het ver in liet particuliere bedrijfsleven: hij is nu voorzitter van de raad van bestuur van W. en T. Avery (iji weeg- en meetwerktuigen). En in tal van andere Britse onderne mingen heeft hij het op dit ogenblik ook voor het zeggen. Zo is hij bijvooi - beeld directeur van een belangrijk technisch bedryf dat meedoet aan de uitvoering van dat Engelse pro gramma voor de kernenergie. Aan zijn vastbesloten, stroeve gelaatsuit drukking heeft Mills een zeker voor deel in conferenties te danken. Niet alleen stoere vakverenigingsmannen die de belangen van arbeiders kwa men bepleiten, maar ook collega's werkgevers en politici zonk de moed in de schoenen bij het betreden van zijn kamer; zelfs bij harde Russen was dat het geval. Met een zekere trots vertelt sir Percy telkens aan wie het maar ho ren wil over de periode vlak na de tweede wereldoorlog, toen hij het een en ander in de melk te broxken had in de Geallieerde Controlecommissie voor Duitsland. Hij wist een grotere staalproduktie voor de Duitse fabrie ken „erdoor te krijgen dan alle an dere geallieerden w ilden toestaan. Op zekere dag kwam de Russische gede legeerde iciie niet voor de poes was» wat te laat. Hij verontschuldigde zich met de mededeling, dat hij was opge houden uoor een nachtmerrie. Hij had gedroomd dat hrj „w erd gewurgd door een staaistaaf niet benen en armen en ijskoude vingers en de bruine ogen van sir Percy MillsGeen wonder, dat de Duitsers sir Percy een „Man van staal" noemden. Zijn collega's werkgevers kregen het in 1951 en 1952 zwaar van hem te verduren, toen hij, als di recte medewerker van Harold Mac Millan, die toen minister voor huisves ting was, een belangrijk steentje bij droeg tot de verwezenlijking van diens verkiezingsbelofte: dat er per jaar 300.000 huizen zouden worden gebouwd. Maar achteraf zijn zowel die collega's (die op de vingers wer den getikt als ze niet op tijd aflever den) als de velen die in deze huizen hun intrek namen achteraf aan sir Percy Mills grote dank verschuldigd. En men hoopt dat hetzelfde kan worden gezegd, wanneer deze nieuwe minister ervoor zal hebben gezorgd, dat het met die atoomcentrales alle maal „volgens plan" in orde komt. Wanneer hij straks de „drie wij zen van Euratom" op visite krijgt, zal sir Percy Mills ze ker blijk geven, volkomen ingewerkt te zijn. En hij zal hun. voor zover hij openhartig mag zijn. vertellen wat zij willen weten. Misschien zal dan in hun rapport aan de Euratom-landen iets worden vermeld over de koppig heid. waarmee sir Percy Mills op weg is. in Engeland zijn'opdracht uit te voeren. En wellicht wordt daaraan dan toegevoegd, dat vasthoudendheid, doorzetten en vooral enthousiasme ook bij het Euratom-project niet kan worden gemist. Terecht heeft de Bel gische minister van buitenlandse za ken. Paul Henri Spaak, dinsdag ver klaard dat Europa, wanneer het niet spoedig met Euratom en Euromark t uit zijn slof schiet, gedoemd is om in vergelijking-met de Verenigde Staten en de Sowjet Unie een „achtergeble ven gebied" te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5