Goes moet voor meer dan veertien miljoen kapitaalwerken uitvoeren RYNBENDE Zeeuwse Almanak V. \mm. vSS „VERLANGLIJSTJE" VAN GOES VOOR DE KOMENDE JAREN C.H.U. WENST GEZONDE LEIDING MAAR VERFOEIT DIRIGISME Als U keelpijn hebt... Convector radiatorverwarming Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 JANUARI 1957 TOELICHTING OP BEGROTING 1957 Voor dit jaar ongeveer 1 miljoen begroot RUIM VEERTIEN MILJOEN GULDEN aan ko^pitaalwerken zal de gemeen te Goes in Onkiele {aren moeten uitvoeren onti de achterstand op verschil lend terrein ilt» te lopen en mede in het kader van het Drie-eilanden- plan en het Deltaplan de noodzakelijke centrumpositie van deze ge meente te doen .behouden. Hierbij is dan nog slechts rekening gehouden met de minimale verlangens welke bestaan en met de technische capaci teit der gemeente, bij een en ander voelen wij ons geruggesteund, zo schrijven B. en W. in een toelichtend schrijven op de gemeentebegroting 1957, door een terzejke gevoerde bespreking op provinciaal-bestuurlijk niveau. Aan de hand d'acirvan meent het college te mogen vaststellen, dat de naar voren gebrachte verlangens niet als onredelijk hoog worden aan gemerkt. Voor een aantal! werken, welke als onderdeel van dit program ma naar de mening van B. en W. in 1957 aan de orde behoren te komen, zijn in afzonderlijke wijzigi.ngen der begroting kredieten geraamd tot een totaalbedrag van 1.080.000. Als voor 1957 gewenste» kapi taalwerken wo.den gertoemd: rioleringswerken f 190.000, uit breiding zuiveringsinstallatie f 25.000, weg door Goes-Noord f 60.000, bouw aula begraaf plaats f 35.000, scholenbouw f 475.000, uitbreiding spbrtvcl- den f 70.000, kleed gelegenheid sportvelden £25.000, verbetering- haventerrein f 200.000. Op het gebied van bestratings- en rioleringswerkzaamheden per literkruik f 9.- (excluslet statiegeld) valt een zekere achterstand niet te ontkennen, zo schrijven B. en W. Het is onaanvaardbaar, dat thans anno 1957 in deze gemeente nog meer dan 400 z.g. tonnen aanwezig zijn. Zowel uit maatschappelijk als hygiënisch oogpunt, kan deze toestand niet langer worden gedoogd. Boven dien zullen, wanneer de bestaan de straten enz. in goede orde zijn gebracht, de normale on- derhoudsuitgaven belangrijk kunnen worden gereduceerd. De in totaal voor bestratings- en rioleringswerken in de eerstko mende vier jaren te investeren bedragen worden geraamd op f 830.Ö00. Getracht zal worden 1957 voor f190.000 aan rio leringswerken te doen uitvoe ren. In verband met de uitbreiding van de zuiveringsinstallatie wordt opgemerkt, dat met alleen de eigen technische dienst, doch ook de in spectie van de volksgezondheid reeds meerdere uialen op de onvolledig heid van deze installatie heeft ge wezen. Ook de capaciteit van de in richting zal als gevolg van de uit breiding der gemeente behoren te worden vergroot. De kosten van een en ander worden geraamd op f 900.000. Ter voorbereiding van de uitbreiding zullen plannen behoren te worden gemaakt. B. en W. achten het noodzakelijk, dat hiermee dit laar begonnen wotrdl. Voor dit uoel is bij begrotingswijziging f25.000 geraamd. Sanering Goes-Noord De sanering van het noorden van Goes is een zaak, waarover geheel de raad een unanieme mening zal VAN itvin TOT RODE HAAN KRAAIDE. In Koewacht is de afgelopen we ken duidelijk komen vast te staan, dat het bezit van een brandweer korps geen overbodige luxe is! Kraaide de rode haan twee keer achtereen in het bedrijf van de N.V. „Linex", dezer dagen brak brand uit in een grote hangar van de firma De Winne te Koewacht, die geheel met vlas was gevuld. De brandweer lieden trokken voor de derde ach tereenvolgende maal onversaagd ten aanval tegen het vuur, ditmaal he laas zonder resultaat: de hangar werd een prooi der hoog oplaaiende vlammen en het vlas werd in korte tijd door het vuur verteerd. OP HOL. In de Jacobapolderseweg onder Kamperland gingen dinsdagmorgen twee paarden met de wagen waar zij voorgespannen waren, aan de haal. Het ging allemaal zo onver wacht en de start van de dieren was zo snel, dat twee knechts van de landbouwer A. V., die op de wagen hadden plaatsgenomen, door de schok van het voertuig vielen! Het ongeval liep wonderlijk goed af. Beide mannen liepen RIJ ZON DAG O, ivat zijn we in Zeeland blij.' Uit de mond van de minister persoonlijk mochten we woensdagavond horen dat cr a.s. zondag (én zondag 10 fe bruari) autogereden zal mogen wor den en dat wordt dan dus ook voor Zeeland weer een bedrijvig zondagje, met vermoedelijk vele voertuigen op de wegen en met vreugde in de hore- ca-sector. zoals dat dan heet. Rest one nog 'te verlangen, dat wind en weder zullen mogen dienen om er on der Zeelands hoge hemel 'n echt toer dagje van te maken, 't Zal overigens wel even vreemd zijn en deze regelen mogen dan mede dienen om de voet gangers en wielrijders onder U een weinig voor te bereiden op de ge beurtenissen van zondag. Dat wordt weer opletten geboden tijdens de zon dagswandeling! De gemotoriseerden onder ons zullen ongetwijfeld op gro te schaal bezit van de weg nemen. En dat is begrijpelijk. Te lang reeds zijn de zondagsrijders gekluisterd ge weest. aan huis en hof en 't lijkt ons een zuiver menselijke reactie, wan neer ze zondag allemaal achter het stuurwiel klimmen om verheerlijkt en in massa uit te rijden. Enfin, ge zijt nu gewaarschuwd. slechts verwondingen aan hoofd en handen op. De paarden zet ten hun wilde tocht nog enige tijd voort, net zolang, tot de wagen in een sloot belandde. Eén van de paarden kwam eveneens in het water terecht, zodat het verhitte paardenge- moed snel bekoeld was AFGESLOTEN. Hoofdplaat was maandag van de buitenwereld afgesloten, althans wat betreft voor het telefonisch ver keer. Een dragline, die langs de weg HoofdplaatBreskens graafwerk zaamheden uitvoerde, drumde zijn bak dwars door de telefoonkabels heen, met als gevolg, dat zowel het locale als het interlocale telefoon verkeer gestremd werd. De storing ontstond des middags om 4.15 uur en de mensen van de technische bui- tenploeg der P.T.T. in Oostburg zorgden ervoor, dat des nachts om 12 uur de interlocale telefoonverbin ding weer hersteld was. Een uur la ter was ook de locale storing opge heven. PRIJS. De 17-jarige Bomhard Rijk uit Kloosterzande was woensdagmorgen een van de vijf trotse schoolkinde ren, die uit handen van de secreta ris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en YVetenschap- oen, dr. J. H. YVesselings, een fon kelnieuw rijwiel mocht ontvangen in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam. Hij had een lan delijke prijs gewonnen in de jubi leum-tekenwedstrijd, die georgani seerd werd door het landelijk comité voor kinderpostzegels, in samenwer king met de Nederlandse vereniging voor tekenonderwijs. Bomhard is leerling van het Janseniuslvceum te Hulst. hebben zo zeggen B. en W. namelijk dat het moet gebeuren. De plannen zijn in een vergevorderd stadium en de uitvoering zal eerlang ter hand behoren te worden geno men. In totaal worden de voor deze sanering noodzakelijke kosten ge raamd op f 2.155.000. Hiervan kan f 1.325.000 worden verkregen in de vorm van subsidie c.q. als rendabel worden aangemerkt. De uitgaven, welke dit jaar volledig ten laste der gemeente zullen blijven voor de aan leg van de weg door Goes-Noord, worden geraamd op f60.000. Reeds lang wordt ook het bouwen van een aula op de begraafplaats als een noodzakelijkheid gevoeld. Hiervoor ls thans bij begrotingswij ziging een krediet uitgetrokken van f50.000. De jaarlijkse lasten van dit bedrag kunnen voor een belangrijk deel naar rato van f15.000 der bouwkosten door verhoging der begraafrechten worden teruggevon den. Onderwijs Met enig optimisme mag ook worden aangenomen, dat dit jaar de noodzakelijke vergunningen zullen worden verkregen voor de uitbrei ding van de Burgemeester Van Dus- selaorpschool met drie lokalen, voor het bouwen van een school voor ulo op gereformeerde grondslag, als mede voor de r.-k. lagere school. De totale kosten hiervan worden be groot op f 650.000, waarvan voor 1957 f 475.000 wordt geraamd. Vooruitlopende op nader te treffen voorzieningen is voor wijziging van het Schuttershof weer f 2000 ge raamd. Over de financiële consequenties van de muziekschool is tussen de onderscheiden gemeenten nog nim mer volledige overeenstemming be reikt. Momenteel zijn weer onder handelingen gaande over een nieuwe '(Vervolg op Dag 5) Muziekschool-concerten met hobo en fagot Teneinde de Zeeuwse muzieklief hebbers. en vooral de muziekbeoefe naars in de gelegenheid te stellen om eens nader kennis te maken met enige in Zeeland weinig bespeelde instru menten orgnaiseert de Zeeuwse Mu ziekschool in de plaatsen, waar haar afdelingen zijn gevestigd, een aantal Muziekschool-jeugdconcerten. Deze concerten worden verzorgd door Cees v. d. Berg (hobo) en Henk de Wit (fa got) beide leden van het Rotterdams Phiiharmonisch Orkest. Er zal een mondelinge toelichting gegeven wor den, waarbij wordt gesproken over de instrumenten onder meer over de techniek van het rieten maken) de componisten en de te spelen werken. De concerten worden gegeven in Tholen op zaterdag 26 januari om drie uur in de Muziekschool, in Oostburg op woensdag 30 januari om half vijf in het gebouw „Pro Rege", in Middel burg op 30 januari om half acht in de Concert- en Gehoorzaal, in Zierikzee op woensdag 6 februari om vier in het Prof. Zeemanlyceum, in Vlissingen op maandag 11 februari om half acht in de Muziekschool, in Goes op woensdag 20 februari om half acht in het Chris telijk lyceum en in Hulst op donderdag 21 februari om half acht in de Muziek school Het nieuwe filter Is „easy drawing" houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild- heidschade kunnen doen. King Size formaat WÊÊÊw Door het King Size for maat, langer genieten. vÊRÊÊÊ^ Yes... smoking Long Run lots of fun. King Size Filter 85 ct. Op het programma van minimale verlangens, dat B. en W. van Goes opstelden voor verwezenlijking in, enkele jaren, komen de volgende kapitaalwerken voor: Scholenbouw Globale kosten Chr. Uloschool 375.000 R.K. lagere school 375.000 Ulo-sch. geref. gem. 175.000 Prof. Kohnstamsch. 235.000 Beatrixschool 270.000 Bijbouw van Dusséldorpschool 100.000 Gymn'. lokaal West 135.000 Openb. kleutersch. W. 170.000 Chr. kleutersch. 280.000 Openb. kleutersch. O. 280.000 Cultuur- en Civieltechn. werken Zwembad 460.000 Uitbr. sportvelden 760.300 Kleedgel. sportvelden 80.000 Sportvelden t.b.v. de jeugd in schoolverb. 100.000 Havenindustrieterr: 2800.000 Verdiepen vaargeul 150.000 Industrieterr. spoorl. 900.000 Weg d. Noorden Goes 355.000 In het totale bedrag van 14.416.300, wordt een rijks- en pro vincie-aandeel van 3.295.300 en een rendabel bedrag van 3.740.000 geraamd. Saneringsplannen 1800.000 Aanleg riolering en bestrating, enz. Rioleringen 555.000 Bestratingen 275.000 Zuiveringsinstallatie 900.000 Bouwkundige werken Aankoop en verbouwing Ambachtsschool tot bur. v. opb. werken 200.000 Restauratie kerk20.000 Slachthuis1300.000 Restauratie stadhuis 750.000 Rest. Schuttershof 250.000 Aula begraafplaats 50.000 Vervanging magazijn ruimte bij R.D30.000 Diversen Aank. veegmachine 36.000 Vuilverwerkingsinstallatie 250.000 llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uien naar Ierland. Op 1 juli van het vorige jaar is de invoer van uien in Ierland stop gezet. Als gevolg hiervan zijn er dit seizoen uit ons land nog geen uien naar dit land verzonden, ter wijl b.v. in het seizoen 1955 van 1 juli31 december 500 tem uien naar Ierland gingen. Thans is in Ierse kringen echter bekendge maakt dat de invoer van uien zal worden toegestaan met ingang van 5 februari. Voor de restanten van onze eigen uienoogst zal er dus nog een kans zijn op deze markt. Wel is een groot bezwaar dat de invoerrechten zijn vastgesteld op 37Vè% van de waarde. STREEKCONFERENTIE IN MIDDELBURG Drs. Boers gaf visie op een nieuwe praktische aanpak „De Christelijk Historische Unie staat een gezonde leiding van hogerhand voor, maar wy verfoeien elk dirigisme, omdat dit uiteindelijk uitloopt op een dictatuur". Deze woorden sprak ds. A. Oliemans uit Noordlaren woensdag middag op de G.H.U.-streekconferentie te Middelburg, die in het C.J.M.V.- gebouw gehouden werd. Deze conferenties gaan uit van de propaganda- commissie der C JLU., welke commissie zich bij de opstelling van haar win terplan heeft laten leiden door twee gedachten, namelijk de behoefte aan principiële bezinning en de noodzaak tot hernieuwde praktische aanpak. De conferentie in Middelburg bestond uit een middagbijeenkomst, speciaal be legd voor de predikanten en waarop ds. Oliemans sprak over „YVaarom wy ehristelijk-historisch zijn" en een avondvergadering, waar drs. Joh. Boers van het Uniebureau uit Den Haag over „1958 een halve eeuw C.H.U." sprak. Na de gebruikelijke opening heette de heer F. C. van der Peyl uit Goes de aanwezigen namens de voorlichtings commissie van harte welkom. In een enthousiast betoog wees ds. Oliemans er op, dat de C.H.U. niet mag blyven stilstaan, maar in tegen deel vooruit moet blijven zien. Vooral nu er zich vele jongeren voor deze richting in het politieke geestesleven interesseren. De gebeurtenissen in Hongarije noemde ds. Oliemans onge-' twijfeld zeer belangrijk, met name voor het politieke leven, maar hy ont kende, dat alle hierbij in 't niet ver-. Advertentie) 85 ct zinkt, zoals wel eens beweerd is. On danks dit alles moeten we toch door- faan en het is een feit, dat veler ogen ij deze gebeurtenissen zijn openge gaan, aldus spreker. Met betrekking tot de burgemees tersvoorziening in Den Haag zei ds. Oliemans, dat de benoeming van de heer Kolfschoten toch wel iets anders betekent dan een succes van r.k.-zijde. Gezag Gods „Waarom wij aan politiek doen?" vröeg spreker. Als wij ons niet met de politiek bemoeien, bemoeit de politiek zich wel met ons, zo stelde hy het, Er zyn mensen genoeg voor de praktische politiek, maar het gaat juist om ae principiële ach tergronden. Als eerste artikel in het program van beginselen der C.H.U. staat vermeldt: „Het gezag in de staat moet worden uitgevoerd naar de orde van het gezag Gods". „Daarvan mogen wij niet afwijken" zei ds. Oliemans. In het programma van de P.v.d.A. staat dit beginsel „ergens" in het pro gramma „en daarover ben ik ontevre den", zo zei spreker. „Het beginsel moet centraal staan, want de wereld is afhankelijk van God". 1 Y'erder wees ds. Oliemans er op, dat het de hoogste t|jd is voor de C.H.U.- leden om zich te gaan bezinnen op hetgeen er aan hen voorbjj trekt in het staatkundige leven. Als een mens zich „Schakels" Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap geeft ter gelegenheid van het 40-jarig toneeliubileum van de acteur Johan Elsensohn in Middelburg, Zie rikzee en Goes een opvoering van het toneelstuk in vier bedrijven van Her man Heijermana „Schakels" met de jubilerende acteur in de hoofdrol. Dinsdag 29 januari om acht uur komt het N.N.T. naar Middelburg, waar een opvoering in de Schouwburg gegeven wordt, woensdag 30 januari in de Concertzaal te Zierikzee en don derdag 31 januari in „de Prins van Orayje" te Goes. Alle voorstellingen beginnen om acht uur. Deze voorstel lingen worden gegeven door de Z.V.U. wil laten helpen, dan moet hij dat la ten doen door God. YY'e moeten niet zeggen: „God doet het toch wel, we kunnen er niets aan doen". De C.H.U. is geen gemoedelijke club, betoogde ds. Oliemans, zij wenst een eerlijk en open gesprek. Nadat hij nog over de praktische aanpak van enkele problemen gesproken had, ver klaarde hij tot slot, dat de partij eer der aan het begin dan aan het eind van haar taak staat. „En daarom zijn en blijven wij C.H.U.". Op deze lezing volgde een geanimeerde gedachten- wisseling. Uitdragen beginsel In de avondbijeenkomst werd het woord gevoerd door drs. Boers, die zich in het bijzonder bepaalde tot de taak van de C.H.U. Spreker betoogde dat de C.H.U. in 1958 het halve eeuw feest behoort te vieren in de meest prettige omstandigheden. De C.H.U. heeft getracht vanaf het ontstaan het ideel te zijn van een beginselpartij. Niettemin zijn er in dit beginselpro gramma ook een aantal praktische artikelen te vinden. Het gaat er ech ter niet zozeer om veel stemmen te winnen, maar zo goed mogelijk het beginsel uit te dragen. Drs. Broers besprak vervolgens hoe men dit zo goed mogelijk doen kan. Voorts ging hy nader in op de manier hoe en hoeveel vergaderin gen te houden, waarbij spreker zich voorts bepaalde tot de taken van voorzitter, secretaris en pen ningmeester. Als hoofdtaken zag de heer Boers het houden van ver gaderingen. binding (slechts 15 pet van de leden bezoekt meestal de vergaderingen) en het financieel beheer. Als taak voor 1958 stelde de spreker zich voor het ledental van 40.000 uit. te breiden tot 50.000. „YY'e moeten er blyk van geven actief te zün", aldus drs. Boers. Ook besteedde deze spreker nog aan dacht aan de verkiezingsuitslagen waarbij de C.H.U. procentueel iets achteruit gegaan is. Op een kiezers percentage van acht in totaal, stemde slechts vier procent der intellectuelen op de C.H.U., hetgeen volgens drs. Boers wel te denken geeft. De sterk ste achteruitgang was te zien in de C.H.-bolwerken, waarvan de kamer kring Middelburg er ook een is. Hier daalde het percentage van 15.8 tot 15.4. Op heldere wyze gaf drs. Boers zijn visie op deze organisatorische vraagstukken. Ook op deze lezing volgde een interessante gedachten- wisseling. KUNST „Bonaventura" „Het Vlissingseh Schouwspel". Vlissingen, „Britannia"; „HET VLISSINGSCH SCHOUW SPEL" heeft gisteravond in „Britan- nig," te Vlissingen oprechte en te waarderen pogingen in het werk ge steld om inhoud te geven aan Charlot te Hastings' thriller" „Bonaventura"; een stuk, dat niet alleen een thriller beoogt te zyn, maar dat daarnaast be paalde pretenties heeft als probleem stuk. 't Is dan ook een enigszins merk waardige, soms zelfs bizar aandoende geschiedenis, die zich geheel afspeelt m een klooster op het Engelse platte land. In een notedop weergegeven komt de inhoud van dit al eerder in Zeeland gespeelde stuk er op neer, dat het „aardse streven" van een kloos terzuster. om de onschuld van een in het klooster terecht gekomen, van moord verdachte artiste, aaD het licht te brengen, in de ogen van de moeder overste geen genade kan vinden. Een uiterst moeilijk speelbaar stuk, waarin het gevaar van een teveel aan pathos voortdurend op de loer ligt tengevolge van de religieuze sfeer en dat anderzijds, vanwege het thriller motief, een nuchtere, zakelyke vertol king vraagt, met vooral veel vaart. De leden van „Het Vlissingseh Schouwspel" hebben deze dualistische opgave niet aangekund, hetgeen ove rigens niet te verwonderen is. Men kan zich hoogstens afvragen hoe men er toe gekomen is een dergelijk, stuk, dat zelts voor een beroepsgezelschap nog een zware opgave zou zijn, op het repertoire "te nemen. In de gisteravond gegeven opvoering ontbraic over de genei© linie de nuancering; er werd té vlak gespeeld, té weinig dramatiek te zien gegeven, waar dat een absolute vereiste was, met als onontkoombaar gevolg, dat „de zaal" in bepaalde scènes averechts reageerde. Met on derdrukt gelach, inplaats van met be wogenheid. Men mag dat de vertolkers niet te zwaar aanrekenen. Zij stonden voor een zware, zo niet scnier onmogelijke taak en nogmaals; men kan siecnts respect heooen voor de energie en het entnousiasme waarop men zien op de ze opgave heeft geworpen. Met zulk een overgave zeus, dat hier en daar de rolkennis in het geding kwam, lou ter en alleen omdat de op voerenden dan al te zeer in oeslag genomen wer den door de worsteling met de vertol king van de hen toeoedachte rollen. Hetgeen dan met name tot uiting kwam in het laatste bedrijf, waarin mevrouw Henny Enters-ue Kok, na dapper volgehouden te hebben, ten slotte haar nooidrol als zuster Bona ventura niet helemaal meer aankon. Tot dan toe had zy overigens aan vaardbaar spel te zien gegeven en dit predikaat, „aanvaardbaar" was ver der van toepassing op vrijwel alle ove rige medewerkenden, van wie alleen mej. Cora Poppe veel te lieftallig was om een aannemelijke „cipierster" te kunnen voorstellen Ondanks de hier opgesomde bezwa ren dient opgemerkt te worden, dat de toeschouwers toch, dank zij de ver nuftige intrigue en het genoemde aan vaardbare spel, een prettige avond hebben gehad. Dit kwam ook tot uiting in het applaus en in de tot slot aan de dames aangeboden bloemen. Rest nog te melden, dat Frans Bran denburg de regie voerde en dat er he den- en morgenavond wederom op voeringen zijn van „Bonaventura". v. B. (Advertentie! Man neem toch ook een bij Jan en Mies is het altijd heerlijk warm en wij moe ten steeds maar poken en krijgen het niet warm. VAN R00N, Langeviele 62, Middelburg, heeft ze weer ontvangen en ze stoken veel voordeliger. VANDAAG. Middelburg Electro: „Vijfduizend vin gers" (14 j.) 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Verzwegen ver leden" (14 J.) 19 en 21 uur; Luxor: „Sa tan's Paradise" (14 j.) 20 uur. „Britannia", 8 uur: „Bonaventura", door „Het Vllssings Schouwspel". Goes Grand: „Love is a many splendou- red thing" (14 J. 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2