PH0VIHC1ALE ZEEUWSE COURAHT Sowjet-diplomaat die ambtenaar trachtte om te kopen uitgewezen Britten willen praten met Jordaniërs Zweeds vaartuig na aanvaring gezonken in Vïissingse haven „HELD VAN BOEDAPEST" TER DOOD VEROORDEELD DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 18 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, teL 20; Terneuzen, Brouwerjjstr. 2; Zierlkzee: N. Bogerdstr. 24. tel. 26. POGING GEHEIME GEGEVENS TE BEMACHTIGEN Ambassadepoging om vijandige campagne aan te wakkeren Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: op vrijdag 18 januari werd de Russische ambassadeur te Den Haag medegedeeld, dat de Ne derlandse regering zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris aan de Russische ambassade, de heer V. D. Drankow, tot persona non grata te verklaren. De heer Drankow heeft overeenkomstig de door de Nederlandse regering gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambassadeur Nederland verlaten. Naar het A.N.P. in aansluiting op de mededeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt is de maatregel tegen de heer Dran kow genomen wegens handelingen, die in strijd zijn met de positie van een diplomatieke ambtenaar van een vreemde mogendheid. Hij heeft ge tracht een ambtenaar in functie om te kopen met het doel geheime ge gevens te bemachtigen, daardoor de veiligheid van de Nederlandse staat in gevaar brengend. De heer Drankow was sedert 18 augustus 1954 aan de ambassade der Sowjet-Unie in Den Haag werk zaam. Hij vervulde daar de taak van persattaché. In 1953 heeft de Nederlandse re gering de toenmalige correspondent van 't Russische persbureau „Tass", Pisarew, Nederland uitgewezen we gens ongeoorloofde politieke activi teit als vreemdeling. Er bestaat naar men verneemt evenwel geen verband tussen deze uitwijzing en de thans tegen de Russische diplomaat geno men maatregel. Wij ontvingen van de Russische ambassade nog de navolgende ver klaring. „De ambassade der Unie van Sowj et-republieken wijst met be slistheid, als niet in overeenstem ming met de werkelijkheid de mo tieven en redenen af, op grond waarvan men de heer V. D. Dran kow, tweede secretaris van de am bassade, heeft voorgesteld met zijn gezin Nederland te verlaten. Fusie van Westduitse politieke partijen De Duitse Partij en de Vrije Volks partij, die beide door twee ministers in de regering-Adenauer zijn verte genwoordigd, hebben zondagavond, na een bijeenkomst van acht uur van wederzijdse partijleiders, te Bonn de verrassende mededeling gedaan dat zij één partij zullen vor men. Het besluit moet nog door de we derzijdse partij-organisaties worden goedgekeurd, doch dit wordt slechts een formaliteit geacht. De betrokken partijleiders hebben verklaard dat hun beider partijen de verkiezingscampagne in de ko mende herfst gezamenlijk zullen voeren en dat zij, na de verkiezin gen, hun politieke doeleinden als één partij zullen pogen te verwezenlij ken. De Vrije Volkspartij heeft 15 ze tels in de 487 leden tellende Bonds dag (Tweede Kamer) en de Duitse Partij 17. Vice-kanselier Franz Blücher is een der twee ministers van de Vrije Volkspartij. In het Vïissingse pension Beekman zijn gisteren de opvarenden van het Zweedse stoomschip „Scania", dat in de buitenhaven van Vlissingen tot zinken kwam, weer wat op hun ver- haal gekomen. De beide vrouwelijke bemanningsleden, de 37.jarige Mar git Steinick. echtgenote en secreta resse van de kapitein (links) en de 30-jarige Deense radio-telegrafiste Ma ja Christensen doen zich hier te goed aan een specifiek Nederlands gerecht: erwtensoep met kluif en pannekoeken (Foto P.Z.C.) Deze daad van de Nederlandse auto riteiten met betrekking tot de heer V. D. Drankow kon niet anders worden beschouwd dan als een nieuwe poging om de vyandige campagne tegen de Sowjet-Unie aan te wakkeren, het geen ongetwyfeld de ontwikkeling der relateis tussen de Sowjet-Unie en de Nederlanden moet beïnvloeden. De ambassade betreurt dat de Ne derlandse autoriteiten het mogelijk hebben geacht deze zo weinig gefun deerde daad met betrekking tot de heer Drankow te ondernemen. H. Rottinghuis lid van de Eerste Kamer In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer H. C. Nij- kamp, is tot lid der Eerste Kamer benoemd de heer H. Rottinghuis te Groningen (k.v.p.). UNITED PRESS MELDDE GISTERAVOND, dat volgens betrouwbare be richten die Wenen bereikten, generaal-majoor Pal Malleter, de grote held van de vryheidsstryd in Boedapest, door een militair tribunaal is berecht en ter dood veroordeeld. Malleter viel door verraad in handen der communisten, toen hy op 4 november als onderhandelaar by de Russen, werd gevangenge nomen, toen de Russische „helpers en bevryders" de vryheidsstryd wreed neersloegen. Malleter zou beroep hebben aangetekend. In Boedapest zijn gisteren drie vooraanstaande schrij vers, persoonlyke vrienden van de ontvoerde Imre Nagy, gearresteerd. Dertig Hongaarse grenswachten zijn gisteren de Oostenrijkse grens over gekomen en hebben met geweervuur 19 vluchtelingen, die de grens naar de vrijheid reeds gepasseerd waren, terug gedreven. Slechts één van de vluchte lingen wist te ontkomen, zij het ge wond. Oosten ryk bereidt een officieel protest over deze zaak voor. Het hoofd van de Hongaarse repatri- eringscommissie, die in Oostenrijk met vluchtelingen heeft gesproken was vol lof over de „vrije ontvangst". In Boedapest werd gisteren bekend, dat 400 leden van de voormalige revo lutionaire raden in de laatste dagen zijn gearresteerd. Men verwacht veie vonnissen. Verkiezingen in Polen triomf voor Gomoelka Hoewel de officiële uitslag van de Poolse verkiezingen nog niet voorhan den is, wijzen alle berichten erop, dat de communistische leider Gomoelka met een overweldigende meerderheid (waarschijnlijk meer dan 90 het vertrouwen van het Poolse volk heeft gekregen. De opkomst der kiezers was zeer goed. Meer dan 95 (/0 van de kies gerechtigde Tolen heeft aan de stem ming deelgenomen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de bedekte dreiging van een Sowjet- interventie wanneer Gomoelka en zijn verenigde arbeiderspartij niet het heft in handen zouden hebben kunnen hou- Bekend is gemaakt, dat de partijlo zen architect Hryniewiecki en schrij ver Zawieyski (r.-k.) ook tot de geko zenen behoren. De Poolse primaat kardinaal Wy- zinsky, van wie gemeld was, dat hij plotseling met onbekende bestemming was vertrokken, blijkt normaal in Boedapest te zijn. Hij heeft in een on aanzienlijk bureau zijn stem uitge bracht om publiciteit te voorkomen. R.A.F.-vervangt jagers door geleide projectielen Volgens het Britse dagblad Daily Mail heeft de Royal Air Force beslo ten het aantal escadrilles jachtvlieg tuigen met de helft te verminderen en deze te vervangen door eenheden ge leide projectielen. Troosteloos steken twee laad- masten, wat pijpen en 't stuur. huis van de gezonken Scania boven het grauwe water van de M Vïissingse'buitenhaven uit. Dit Zweedse schip verdween zon- dagnacht in de bunkerhaven in §1 de golven, nadat het op de ij H Westerschelde was aangevaren. Rechts op de voorgrond ziet fË men de boeg van het bergings- vaartuig }fDolfijn". (Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllillll „V.S. zullen op de bres staan voor de vrede" President Eisenhower van de Ver. Staten is gisteren voor zyn tweede ambtstermyn bevestigd. In zyn instal latierede wees de president op het ge vaar, waarin de wereld verkeert door het internationale communisme. Toch is ook door de communistische wereld een schok gegaan, teweeggebracht door de bereidheid van vrijheidslieven de mensen hun leven voor de vryheid te geven. Boedapest is niet langer slechts de naam van een stad het is het schit terend symbool van het menselijk verlangen naar vryheid, aldus de pre sident. Wrj zyn bereid ons ten volle in te zetten voor de vrijheid. Amerika zal eigen militair apparaat sterk moeten houden en moeten hel pen de beveiliging van anderen op te bouwen. Het moet met alle middelen zich inzetten om anderen uit de ellen de te helpen, waar dan ook. Het moet het gezag van de V.N. versterken en doen eerbiedigen, aldus Eisenhower. Griekse reder laat een reuzentankschip bouwen De Griekse reder Stavros Niarchos, heeft voor zijn Amerikaanse scheep vaartmaatschappij, de Transoceanic Marine Company, bij de werven van de Bethlehem Steel Compainy een tankschip van 106.500 ton besteld. Het schip, dat in 1959 gereed moet zijn, zal een lengte hebben van 940 voet en een hoogte van 135 voet. Sn volle lading zal de diepgang van het vaar tuig 49 voet zijn. Het schip zal worden uitgerust met machines van 43.000 paardekrachten. Het zal een snelheid van ruim 18 knopen kunnen bereiken. Min. Zijlstra spreekt om 8 uur over benzinesituatie De minister van economische za ken zal hedenavond om 8 uur over beide radiozenders spreken over de benzinesituatie. EGYPTE EIST S'/2 MlUARD Engeland heeft Jordanië meegedeeld, dat het onmiddellijk besprekingen wil voeren over het in 1948 gesloten Brits—Jordaanse verdrag van bond genootschap. In een verleden week aan Jordanië gezonden cn thans door het Britse ministerie van buitenlandsezaken gepubliceerde nota vraagt de Britse rege ring om de mening van de Jordaanse regering over tijd en plaats van de onderhandelingen. Aan federatie Egypte-Syrië wordt gewerkt De Jordaanse regering onder leiding van Soeleiman Naboelsi heeft bekend gemaakt, voornemens te zijn met En geland ie onderhandelen over ophef fing van het verdrag krachtens het welk Engeland Jordanië een sabsidie verstrekt en militaire bases in Jorda nië heeft. Dit verdrag heeft een loop tijd van twintig jaar. Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië zijn dezer dagen overeengekomen. Jorda nië geld en wapens te verschaffen ter vervanging van de jaarlijkse Britse steun van twaalf miljoen pond ster ling. Egypte eist een schadeloosstelling van 5.5 miljard gulden voor de gele den materiële verliezen tengevolge van de Brits-Franse aanval van vorig jaar, aldus een gisteren in Cairo uit gegeven verklaring. Het „vijandelijk" bezit, dat reeds in beslag is genomen wordt geschat op f 1.800.000.000.Uit betrouwbare bron in de Egyptische hoofdstad werd gisteren vernomen, dat president Nasser met vertegen woordigers van Syrië onderhandelin gen zou.hebben geopend over een fe deratie tussen beide landen. In Damascus werd later bevestigd, dat Egypte volkomen bereid is over deze materie te spreken. Een geza menlijke politiek zou worden opge steld, corps diplomatique en leger zou den worden samengevoegd, maar ie der land zou een eigen regering be houden. De vier leden-staten van het Bag- dad-pact Perziö, Pakistan, Irak en BEMANNING STAPTE BIJTIJDS OVER OP SLEEPBOOT Bunkeren bij S.H.V. zal niet noemenswaard vertraagd worden Juist voor de monding van de Vïissingse buitenhaven is het Zweedse stoomschip „Scania" (2220 brt.) in de nacht van zondag op maandag ge ramd door het Franse vaartuig „Chili" (6919 brt.), naar reeds vermeld werd in een deel onzer edities van gisteren. Het Franse schip boorde zich tot aan zyn luikhoofd in de achtersteven van de „Scania", die dan ook aan de zij kant opengereten werd. Er ontstond een gat van naar schatting twee by vyf meter! Ondanks deze enorme scheur leek het er aanvankelijk toch niet op, dat de toestand voor de „Scania" precair was, want slechts één ruim stroom de vol water. Maar toen de Zweed eenmaal de buitenhaven was binnenge sleept door de „Van YVoelderen" was al spoedig duidelyk, dat het schip in zinkende toestand was. Tot overmaat van ramp heeft een waterschot het op dat ogenblik waarschynlyk begeven, want het schip zonk plotseling met de achtersteven diep weg. Vlak tegen de oostelijke havendyk en gedeeltelijk voor de eerste bunkerinstallatie verdween het schip onder water. De sleep boot „Van Woelderen" kon echter bijtyds de 17 opvarenden, waaronder twee vrouwen, aan boord nemen. Hoewel de „Scania", die van Ca sablanca op weg was naar Zweden met een lading fosfaat en in Vlis singen moest bunkeren, gedeelte- lyk voor de eerste bunkerinstalla tie ligt, zal de S.H.V. niet al te veel hinder van het gezonken vaar tuig ondervinden. ,.\Vy hebben er wel last van", vertelde een deskun dige van de S.H.V. ons. „niaar het bunkeren zal toch niet noemens waard vertraagd worden". Maandagochtend vroeg was het bergingsvaartuig „Dolfijn" van de firma Van der Tak uit Rotterdam al ter plaatse om voorbereidingen te treffen voor het lichten van het schip. De 46-jarige duiker Kees Zandberg uit Rotterdam inspecteerde onder de waterspiegel de schade. „Er zit een gat in de achtersteven", vertelde hij ons, „waarin ik gemakkelijk rechtop kan staan, terwijl ik met uitgespreide armen de zijkanten van de scheur niet kon bereiken". 4 Voordat het schip gelicht kan wor den moet eerst de lading uit de ruimen gezogen worden. „Er zullen dryvende bokken met een gezamenlijk hefver mogen van 1500 a 1600 ton voor nodig zijn om het schip boven water te bren gen", zei een deskundige van de S.H. V. Overigens is het nog de vraag of dit materieel reeds spoedig ingezet zal kunnen worden, want de meeste vaar- "»et bert gebruil men van de wrakke naai. Dezelfde deskundige van de S.H.V. achtte het onbegrijpelijk, dat het Franse schip „Chili" zo dicht bij de havenmonding voer, terwijl het op weg was naar Antwerpen. „De sche pen moeten daar ver uit de kust blij ven, want anders vaart men in de zo genaamde „rode sector" van het kust licht". Sprong in het water Zondagnacht omstreeks 3 uur kreeg de kapitein van de S.H.V.-sleepboot i (Vervolg op pag. 2) I Turkije constaterend, dat de com munistische ondermijnende activitei ten in het Midden—Oosten steeds in tensiever worden, hebben zich giste ren andermaal volkomen achter Eisen howers steunplannen voor het Midden- Oosten geschaard. De Britse regering heeft nu of ficieel bij Jemen geprotesteerd te gen de aanvallen door Jemenieten op doelen -in het Bntse protecto raat Aden. Een Jememtische stam- leider zou bij de gevechten van zaterdag jJ. zijn gedood. Jemen heeft bekendgemaakt, dat in Egyp te reeds 7000 mannen zijn aange worven voor de strijd tegen de Britten. In officiële reacties op het door de V.N. genomen besluit, dat Israël zich binnen vijf dagen uit geheel Egypte moet terugtrekken, hebben woord voerders in Jeruzalem zich afgevraagd of men bij de V.N. nu werkelijk denkt dat Israël zich opnieuw bloot zal stel len aan Egyptische aanvallen vanuit Gaza en Egyptische blokkade van de scheepvaart door de Golf van Akaba. Het gaat hier om een levenskwestie voor Israël, zo zei men. Israël heeft gisteren 500 van de 5800 Egyptische krijgsgevangenen uitgeleverd tegen... vier Israëlische krijgsgevangenen. De rest van de Egyptenarcn zal bin nenkort in groepen aan de V.N.-strijd- krachten worden overgedragen. Egyp te heeft laten weten, dat het zich fel zal verzetten tegen onder toezicht van de V.N. stellen van de Gaza-strook. De raad van de vereniging van Suez- kanaalgebruikcrs, die gisteren in Lon den bijeen was, heeft besloten een studie te laten maken van de econo mische gevolgen van de stremming van het kanaal. Kosten- en prijsstijging in de Europese landbouw Volgens een gemeenschappelijk rap port van de voedsel- en landbouworga nisatie der Verenigde Naties en de economische commissie voor Europa, zijn in de periode van juli 1955 tot juni 1956 in vrijwel alle Europese landen de producentenprijzen en de produktiekosten in de landbouw ge stegen. De prijsstijgingen vonden hoofdzakelijk plaats aan het einde van 1955 en in de eerste maanden van '56. Volgens het rapport is de prijsstij ging ten dele een gevolg en ten dele een oorzaak van de hogere kosten van levensonderhoud in de Europese lan den. De toeneming der economische bedrijvigheid heeft geleid tot een kos tenstijging in de landbouw, voorname lijk als gevolg van de stijging van het loonpeil, die met de grotere be drijvigheid gepaard ging. In verschei dene gevallen zijn de hogere produk tiekosten doorberekend in de prijzen. DEZELFDE TEMPERATUREN Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en in de kustprovincies ty- delyk regen of motregen en mogelijk yzel. Matige tot. krachtige en langs de kust tydelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 23 januari Zon Maan ZON EN MAAN 835 2.00 onder 17.13 onder 11.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1