PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Israël moet Egypte ontruimen; kabinet eist eerst garanties Poolse verkiezingen waren weinig geheim V erenipngsgebouw in Nieuwerkerk „Rehoboth" geopend ROOFOVERVALLERS SCHOTEN OP EIERHANDELAAR DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 17 Dagbladulbgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per •week; f 6.50 p. k%v.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen <lrlemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p.. regel met een minimum van f I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 640 of 304): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26. RESOLUTIE IN V.N. AANGENOMEN Eisenhower-leer in Cairo verworpen Bagdad-partners inviteren Engeland MET OVERGROTE MEERDERHEID heeft de algemene vergade ring van de Ver. Naties de resolutie aangenomen, waarin van Israël geëist wordt, dat het binnen vijf dagen het grondgebied van Egypte geheel ontruimt. Welingelichte kringen in Jeruzalem verklaarden gis teren, na een Israëlische spoed-kabinetszïtting, dat Israël zijn stand punt niet gewijzigd heeft. Men wil éérst garanties voor vrije vaart door de golf van Akaba en dat Gaza niet meer zal gebruikt worden als basis voor aanvallen op Israël. Daarna wil men pas ontruimen. Wat Gaza betreft wil men wel genoegen nemen met V.N.-controle op dit gebied. Jordanië zal met Britten breken In Cairo hebben Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië besloten elk jaar 120 miljoen gulden aan Jordanië te verstrekken, een toelage gelijk aan die welke Engeland jaarlijks aan Jordanië deed toekomen krach tens het wederzijdse verdrag. Jordanië heeft meegedeeld nu spoedig dit verdrag te zullen beëindigen. De staatshoofden van Egypte, Saoedi-Arabië, Jordanië en Syrië, die te Cairo confereerden hebben het plan-Eisenhower verworpen. Ze kwa men overeen, dat er samen gevoch ten moest worden tegen de „Britse agressie" en tegen elk tornen aan de soevereniteit van Egypte over het Suezkanaal. Koning Saoed van Saoe di-Arabië is inmiddels scheep gegaan naar de V.S. om president Eisenho wer van een en ander persoonlijk op de hoogte te brengen. In Ankara waren de Bagdad- pact-partners Turkije, Irak, Pa kistan en Perzië bijeen. Zij spra ken zich uit vóór het Eisenhower- plan en spraken de hoop uit, dat de V.S. zich bij hun verbond zou den willen aansluiten. Zij besloten Engeland uit te nodigen voor een gezamenlijke conferentie, die bin nen twee maanden in Karachi zal moeten worden gehouden. De Iraaksc kroonprins Abdoel Illah werd als vertegenwoordiger be noemd. Hij zal eerst Engelanu en vervolgens de V.S. bezoeken. Verzinsel Alleen Frankrijk en Israël stemden in de V.N.-vergadering tegen de Israël-resolutie. De Nederlandse af gevaardigde mr. Schürmann drong erop aan Israël de gevraagde garan ties te verlenen. Hij schaarde zich achter de afgevaardigden, die be toogden, dat de V.N.-politiemacht ïn- gezet moet worden om de kwestie aza en Akaba te regelen. Gezag hebbende kringen in Cairo hebben meegedeeld, dat „elke poging om net V.N.-leger om te vormen tot een be ll Deze télefoto toont koningin s Juliana met dames van haar gevolg, lopend door een be- 'sneeuwde straat na haar aan- H komst, in het Zwitserse stadje s Arosa, waar zij haar vakantie doorbrengt. zettingsmacht die de Egyptische po litiek beïnvloedt, verworpen zal wor den". Jemenitisclie woordvoerders hebben meegedeeld, dat Britse troepen de stad Harib in hun land belegeren, na dat ze het omliggende gebied bezet hadden. Men meldde zware aanvallen met bommen en raketten. Een Britse woordvoerder in Londen noemde deze berichten „een volkomen verzinsel". Cyprus: rebellenleider in vuurgevecht gedood. De 24-jarige Marcos Dracos, die een der vooraanstaande verzetslieden op Cyprus wordt genoemd en op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden stond, is vrijdagavond in een kort vuurgevecht in de bergen van zuid- west-Cyprus doodgeschoten. In de streek 'is een operatie tegen verzets lieden gaande. De Turkse regerings leider Adnan Menderes heeft zich voor de begrotingscommissie van de Turk se nationale vergadering uitgesproken voor een verdeling van Cyprus tussen Turkije en Griekenland. Uit de concentratiekampen op Cy prus zyn zondag twintig Cyprische politieke gevangenen vrijgelaten, zo is officieel in Nicosia bekendgemaakt. in mei: koninklijk paar op bezoek in Zweden. Naar het A.N.P. verneemt, zullen H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard op 21 mei een officieel be zoek aan Zweden brengen, dat drie dagep duren zal. De Stockholmse couranten wijzen er op dat dit bezoek samenvalt met de herdenking van het feit dat de Zweed se botanicus Linnaeus 250 jaar gele den geboren werd. Linnaeus heeft een tjjdlang in Nederland gestudeerd. Kardinaal plotseling verdwenen In Poleir zyn gisteren voor het eerst weer geheime algemene verkiezin gen gehouden. Er was een nauwkeurige controle, die, samen met het ge volgde systeem, niet veel overliet van het geheime der verkiezingen. Er werden geen ongeregeldheden gemeld. Het plotselinge verdwijnen van kar dinaal Wyzynski was de grote merkwaardigheid van deze verkiezingsdag. De journalisten en fotografen, die voor de woning van de kardinaal stonden te wachten tot hij zijn stem uit zou gaan brengen, hebben voor niets gewacht. Later hoorden zij van één zijner naaste medewerkers, dat de kardinaal plotseling was wegge- reisd. „Waarheen is mij niet bekend. T T i knn 1 I rr ,3 I i 1 Ktll 1 f „Iflf" Het ging zo vlug, dat ik het zelf niet merkte", zei pater Padacz. Het is on bekend waarneen de kardinaal ver trokken is. Uit het Vaticaan wordt bericht, dat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat hij zich naar Ro me zou hebben begeven. Zeer vele Polen deponeerden gisteren hun stembiljetten zonder meer in de bussen. Dat betekende dan, dat zij de kandidaten van de (communistische) verenigde ar beiderspartij van Gomoelka steun den. Er was namelijk maar één lijst. Wie niet-communisten wilde stemmen, moest de Gomoelka- kandidaten, die bovenaan waren geplaatst, doorschrappen. Daartoe moest men dan in een stemhokje gaan. Op vele stembureaus werd in de rijen aan de kiezers gevraagd of zij gebruik wilden maken vaneen stem hokje. Wilden zij dat, dan werd dit toegestaan. De leden van de stern- commissies waren overigens gerech tigd tijdens het stemmen in de hokjes een kijkje te gaan nemen. Hoewel de officiële uitslag op z'n vroegst dinsdag is te verwachten, kan worden aangenomen (gezien het grote aantal stemmers dat zonder meer liet biljet in de bus wierp), dat Gomoelka en de zijnen een flinke meerderheid achter zich hebben we ten te krijgen. De opkomst van de kiezers was groot. Ook dat wordt als een voordeel voor de communisten beschouwd. §1 Ter gelegenheid van de terug- H keer van de Russische Olyin- pische spelers uit Melbourne werd in het Kremlin een partij p georganiseerd, waar ook de ho- ge Russische leiders en hun H p Chinese gasten aanwezig wa- p p ren. p p Op de foto ziet men (v.l.n. j§ p r.) de plaatsvervangend eer- ste minister van Rusland A. I. Mikojan, de ceremoniemeester p en partijsecretaris Kroesjtsjew, de Russische eerste minister Nikolai Boelganin, de Chinese eerste minister Tsjoe-en-Lai. Zij lachen om een van de ..grapjes" van partijsecretaris p p Kroesjtsjew. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dudas en Szabo terechtgesteld Twee van de „voornaamste organi satoren" van de oktober-revolutie in Boedapest zijn zaterdag terechtge steld meldt radio-Boedapest. Het zijn Josef Dudas en Janos Szabo. Zij wa ren door een militaire rechtbank ter dood veroordeed. Hun verzoek om gra tie was afgewezen. Dudas was voor zitter van de revolutionaire raad voor geheel Hongarije. Radio-Boedapest meldt verder, dat de vereniging van •.journalisten door het ministerie van buitenlandse zaken is verboden. Peter Mod. Hongaars gedelegeerde bij de V.N., heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjöld j.l. dinsdag een brief gestuurd waarin verlangd wordt dat de V.N. stappen neemt om tot re patriëring van vluchtelingen uit Oos tenrijk en andere landen te komen. Eerste Nederlandse atoomcentrale in 1962? De eerste. Nederlandse reactor tot het verkrijgen van atoomenergie voor elektriciteitswinning zal waarschijn- te Buggenum (Limburg) verrijzen en in 1962 werken, zo verneemt het A.N. P. In de centrale te Buggenum wordt thans de derde eenheid voor het op wekken van elelctricïteit. door middel van kolen en stoom gebouwd. De vier de turbine-eenheid zal ook van dit ty pe zyn. De vijfde turbine, die in 1962 in be drijf moet komen, zal naar de vaste overtuiging van de directie van de P.L.E.M. met stoom van een kernreac tor van het klassieke type moeten worden aangedreven. De klassieke reactor zal ongeveer van het model moeten zijn, zoals te Calder Hall in Engeland reeds in be drijf is. De verwezenlijking van dit plan voor de Limburgse centrale zal mogelijk zijn indien voor het vraag stuk van beveiliging van de gezond heid en van een ongevaarlijke afvoer van afvalprodukten een bevredigende oplossing wordt gevonden. OUDE MAN SPRONG IN SLOOT Rovers door burgemeester en wachtmeester gesnapt De 58-jarige Veluwse eierhande- laar E. Kok en zijn zonen Gerard (24) en Jacob (22) zijn zaterdag avond omstreeks kwart voor zeven, toen zy uit Amsterdam bij hun boerderij in de buurtschap Dasse- Jaar, onder Putten, aankwamen, door twee mannen overvallen. Onder bedreiging met een revol ver dwongen de mannen de eierhan- delaar uit de cabine van zijn vracht auto te komen. Toen hij niet voort maakte klonk een schot. K. rende toen uit de cabine, doch kwam bij de handige vlucht in een slootje te recht. Hij werd achtervolgd en moest zijn portefeuille afstaan. In middels was de zoon Gerard uit de auto in huis gevlucht. Hij belde de politie. De overvallers, die K. en zijn zonen vanaf de Markt in Amsterdam met een kleine auto waren gevolgd, werden later op de avond, om streeks negen uur door de rijkspo litie ingerekend. Het waren de 25- jarige W. van der W. uit Amster dam en de 36-jarige W. E. G. van den E., uit IJmuiden. V. d. W is op 5 november 1956 uit de strafgevan genis te Scheveningen gevlucht, waar hij tot 17 januari 1959 zijn straf had moeten uitzitten voor het Neutrale status voor Hongarije bepleit. Kanselier Raab ziet heil in Grote Vier-conferentie Kanselier Julius Kaab van Oosten rijk heeft zondag voorgesteld, vier- mogendhedenbesprekingen te houden over de Hongaarse kwestie. Zyns in ziens moest men voorstellen om Hon garije een neutrale status te geven in overweging nemen. In een radiorede verklaarde Raab, het Hongaarse volk „zeker graag ak koord zal gaan met neutraliteit in een of andere vorm". Hij ontkende, dat Oostenryk zich tracht te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije, ,maar het ls voor ons een zaak van het hart om die mensen te steunen, die bij ons hun toevlucht zoe ken". Raab zei, dat Oostenryk de vluchtelingen, die naar huis willen te rugkeren, niet tegenhoudt. ONDER GROTE BELANGSTELLING Predikantsechtpaar gehuldigd voor de hulp in de rampdagen Weer is zaterdag een stuk Nieuwerkerk van voor de ramp terugge keerd! Het. Nederlands hervormde verenigingsgebouw „Rehoboth". dat jarenlang verenigingen en clubs huisvestte en een persoonlijk geschenk was van ds. Van der Linden in de dertiger jaren, verdween als eerste van de gebouwen in de februarinacht. Zelfs de gedenksteen is nooit terugge vonden. Nu kon ds. M. G. Westerhof zaterdagmiddag in aanwezigheid van talrijke genodigden een nieuw „Kchoboth" officieel openen en zo de hervormde kerk weer in het bezit stellen van een eigen centrum. De leden van de kerk hadden dit sluitstuk van de kerkelijke wederopbouw aange grepen om het predikantsechtpaar openlijk te huldigen voor hun houding en hulp in de ramp. Na samenzang van ps. 105 1 en schriftlezing uit Genesis 26 16-22 waarin de naam „Rehoboth", de Heere heeft ruimte gemaakt, ver klaard werd sprak ds. Westerhof een welkomstwoord, speciaal tot ds. H. M. Strating uit Goes, die de pro vinciale diaconale commissie verte genwoordigde en de heer M. Krijger uit Bruinisse, praeses van de classis. Schriftelijke gelukwensen waren binnengekomen van mr. ter Linde, secretaris van de bouw- en restau ratiecommissie, ds. Hulsbergen, na- mens de provinciale kerkvergade ring en mr. J. Hornstra, directeur van de stichting Zeeland voor cul tureel en maatschappelijk werk. Ds. Westerhof bracht de geschie denis van het oude gebouwtje in her innering, dat 30 iaar geleden door de toenmalige predikant, ds. van dei- Li ndc geschonken werd, nadat het daarvoor als oud-gereformeerde i Ver volg op oag 2> Prinses Beatrix is alweer op de been Prinses Beatrix is snel herstellen de van de verrekte pees en verstuikte enkel die zij bij het skiën heeft opgelo pen. Zij heeft reeds weer langzaam buiten het hotel gewandeld. De arts die haar behandelt echter, dr. Sepp Murr uit Zuers, heeft meegedeeld dat het niet mogelijk zal zijn voor haar te rugkeer naar Nederland a.s. dinsdag nog te skiën. plegen van diefstallen met braak. De eierhandelaar en zijn zoons hadden pas in Baarn gemerkt, dat zij werden gevolgd. Bij de boerderij, het was zeer donker en het mistte erg, kwam de kleine auto plotseling met grote snel heid naderbij. De overvallers stopten hun wagen links naast de vrachtauto, sprongen naar buiten en kwamen dreigend met een revolver nader. De uitroep „Geld of je leven", werd kracht bijgezet met een snerpend schot, dat geen doel trof. De overvalle nen, zich bewust van hun benar de positie, maakten aanstalten om naar buiten te komen. De oude man ging eerst en kwam in de sloot terecht. In de portefeuille, die hij afgaf, zat maar f 50.De grote poet „we dachten, dat ze wel vijf rooie ruggen bij zich hadden", verklaar den de mannen later aan de rijks- Eolitie had de jongen G. op zak. [ij had in werkelijkheid 3000 gul den op zak en vluchtte zijn huls in. De politie was in een ommezien ter plaatse, maar toen hadden de over vallers al de benen genomen. Zij hadden enorme pech. want toen zij in de dikke mist met de gehuurde auto snel wegreden, botsten zij te gen een telefoonpaal op. De wagen was onbruikbaar en de bestuurder liep bovendien een bloedende hoofd wond aan zijn gelaat op. Burgemeester Quarles van Uf- ford van Putten, die ook op onder zoek was uitgetrokken met wacht meester eerste klasse G. Trip, had het genoegen de mannen in de Sta tionsstraat te Putten te zien nade ren. De wachtmeester leede zich in een hinderlaag en kon de mannen toen onder bedreiging van een re volver naar de stationswachtkamer brengen, waar zij werden geboeid. De opsporing werd geleid door groepscommandant E. Vos, boven dien werd assistentie verleend door opperwachtmeester Ten Brake uit Ermelo. Lijkschouwer getuigde tegen dr. Bodkin Adams Uit Eastbourne is vrijdag gemeld dat de Britse arts, John Bodkin Adams, die ervan wordt beschuldigd dat hy drie van zyn patiënten heeft vergiftigd, tot een lijkschouwer ge zegd zou hebben dat een van zyn pa tiënten zou sterven, maar dat hij de oorzaak van haar dood niet kende. Deze getuige verklaarde voor het gerechtshof, dat Bodkin Adams hem uit zijn slaap had gehaald om hem over te halen tot een lijkschouwing op de nog in leven zijnde vrouw, de 50-jarige Gertrude Hullet. Dit ge beurde op 2 juli. de dag voor haar dood. De man weigerde het verzoek. Volgens hem wilde Bodkin Adams een privé-lijkschouwing. Op de vraag van de openbare aanklager of het de gewoonte is, dat gevraagd wordt een privé-lijkschouwing te verrichten, antwoordde de getuige ontkennend. Russen brachten atoombom tot ontploffing Gisteravond is in de V.S. bekend ge maakt, dat de Russen dezer dagen weer een atoombom tot ontploffing hebben gebracht. VRIJ KOUD Plaatselijk, in hoofdzaak in het noordwesten van het land, later eni ge regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Vry koud. ZON EN MAAN 22 januari Zon op 8.36 Maan op 0.46 onder 17.11 onder 11.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1