PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT S0EKARN0 WENST ADVISERENDE RAAD Groot wantrouwen bij Islamieten MacMillan: Historie zal Brits Suezbeleid rechtvaardigen Woonoord Westkapelle verboden terrein voor buitenstaanders ARRESTATIES IN DJAKARTA 200e jaargang - no. 15 DagbLadultgave van do firma Provincial* Zeeuws» Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-tioofdred O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 ©ent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.73 per kw. Losse nummer» 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 26 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26. Mijn plan zal niet tot een dictatuur leiden" De Indonesische president Soekarno heeft donder dag verklaard, dat hij een „conceptie" heeft om de te genwoordige binnenlandse crisis in Indonesië te boven te komen. Daartoe behoort de instelling van een advi serende raad, welke door hemzelf zal worden voorge zeten. Hij legde er de nadruk op, dat zijn plan In geen enkel opzicht tot een dictatuur zal leiden. Doch hij gaf toe, dat als de democratie in Indonesië haar tegen woordige koers zou mogen blijven volgen, niet die re sultaten zullen worden bereikt zowel op politiek als op economisch gebied waarop werd gehoopt. De president legde deze verklaring af in de eerste pers conferentie voor buitenlandse journalisten, welke hij sedert 1950 heeft gehouden. Twee oppositiebladen in Djakarta hebben donder dag gemeld, dat de Indonesische communistische partij wat grootte betreft de vierde partij in het land in het kabinet zal worden opgenomen, zodra het plan van president Soekarno om verdere verslechtering te voorkomen zal zijn uitgevoerd. Het invloedrijke Islami tische dagblad „Abadi" onthulde, dat de communis ten vertegenwoordigd zullen zijn zowel in het nieuwe kabinet als In de „adviserende raad" die onder lei ding van de president zelf zal staan. Vooraanstaande Islamieten zeiden donderdag tot de correspondent van het A.N.P. in Djakarta, dat de grote Islamietische par tijen beslist zullen weigeren, deel te nemen aan een ka binet, waarin ook de communisten zitting hebben. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de militaire politie in Dja karta 'n aantal arrestaties verricht on der leden van 't leger en burgers. Dit gebeurde tijdens razzia's in het zakencentrum van de hoofdstad en twee an dere w\jken, op last van de militaire commandant van Djakarta, majoor E. Dachjar, „als eerste stap in de richting van regeling der veiligheidssituatie in de hoofdstad". Het aantal aangehoudenen is niet bekend. Een militaire woordvoerder weigerde donderdag te zeggen, of de arrestaties verband hiel den met de mislukte staatsgreep van de vroegere waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Zoelkifli Loebis, of met de activiteiten van de Daroel Is lam". Alleen verklaarde h|j, „dat ongeveer een tiental personen is aange houden". Twee dagen geleden maakte de directeur van radio Djakarta be kend, dat de studio's in Djakarta voor het publiek waren gesloten, op last van „de betrokken autoriteiten". Als veiligheidsmaatregel werden schild wachten voor het gebouw geplaatst. Naar plaatselijke autonomie Op z\jn persconferentie zei Soekarno onder meer dat Indonesië op dit ogen blik nog niet aan de vereiste blik vol doet, om de westerse parlementaire democratie met succes door te voeren. Deze vereisten zijn 'n zekere mate van alfabetisme en een zekere graad van voorspoed. „Om de democratie te redden, moet ik beslist een uitweg vinden uit het experiment, dat w|j in Indonesië elf jaren lang hebben gevoerd. Het zal in geen enkel opzicht een dictatuur zijn. Maar aan de andere kant zal het toe laten van een ongebreidelde oppositie om een meerderheid van „de helft plus een" te krijgen, alleen maar ontaar den ln een wegwerken zonder meer van politieke tegenstanders. Gevraagd of de adviserende raad het hoogste gezag in de jonge re publiek aan zich zou trekken, en of die raad het kabinet opzij zou zet ten, antwoordde Soekarno ervan overtuigd te zijn, dat met zijn con ceptie „er geen conflicten meer tussen het parlement, het kabinet en de politieke leiders zullen be staan". Hij weigerde echter hierop verder in te gaan dan de opmer king dat zijn plan geen schending van de huidige grondwet zal zijn. In een toelichting op de aanleiding voor het gebeurde op Sumatra, zeide de president, die tevens opperbevel hebber is, dat hij niet kan goedkeuren dat militairen in politieke aangelegen heden met hun geweren spelen „Ik weet dat er alle reden is om ontevre den te zijn". Een van de redenen is, al dus Soekarno, de voortschrijdende emancipatie van de bevolking op Java (die niet alleen uit Javanen bestaat), in vergelijking met de bevolking op de andere eilanden. Voor het proces van decentralisatie en plaatselijke autono mie zijn tijd en tal van voorbereidin gen noodzakelijk. We hebben van de Hollanders een strikt gecentraliseerd bestuur geërfd". Het Ambonezenwoonoord in West kapelle, waarvan de bewoners in „hongerstaking" zijn, is sinds kort voor buitenstaanders geïsoleerd. Zo. dra de duisternis gevallen is, wordt de omgeving van het kamp hel ver licht door schijnwerpers. Rijkspolitie houdt er dag en nacht de wacht. (Foto P.Z.C.) Met betrekking tot de toenemende eisen voor autonomie, welke door de andere eilanden worden gesteld, zeide Soekarno: Er bestaat voor Indonesië geen andere mogelijkheid dan het systeem van plaatselijke autonomie voor de verschillende gebieden. „De kracht van Indonesië moet worden gegrondvest op een welvarend en ge zond bestaan op alle eilanden". Hij noemde de vrees voor desintegratie niet gemotiveerd, gezien de betuigin gen van aanhankelijkheid, die h|j uit alle delen van de archipel had ontvan gen. „Als wij alleen maar ons aange boden democratisch erfdeel in toe passing kunnen brengen in ons poli tieke bestaan, zullen de ontberingen en teleurstellingen op de weg naar vooruitgang en voorspoed door het In donesische volk worden aanvaard". £!lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIJIII Kroesjtsjew: Stalin was model-communist Kroesjtsjew heeft tijdens een receptie ter ere van Tsjoe En- fi Lai gistaravond in Moskou ver- klaard, dat Stalin, als commu- nist en strijden^" voor de be ll langen" van de arbeidersklasse, een model-communist is ge- weest. ..Wij hebben kritiek gehad op H Stalin, we hebben di kritiek ee t zo nodig zullen we die kritiek bliiven uiten. Niet om- dat wij hem als een slechte communist beschouwen voor ee wat de belangen van de arbei- H dersklasse betreft. Wij oefenen kritiek op hem omdat hij fou- e| ten had, die Lenin gezien heeft M en waarop Lenin gewezen heeft =3 voordat wij ze zagen en voor ee zij aan de dag traden. e: Wij zien die fouten ook en wij ee geven toe dat die fouten ern- stig waren. Doch in het essen- ee tiële en essentieel is het be- lang der arbeidersklasse ge- ff ee ve God dat iedere communist ee M kan strijden als Stalm, en zo die belangen kan verdedigen." Daarop sprak Kroesjtsjew de =3 f§ kapitalistische wereld toe en kondigde haar aan, dat haar =5 eipde nabij is. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiil 777 en 999: boven 9 miljoen De stand van giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis was gisteren 4.540.466,96 en die van giro 999 van het nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk 4.472.563,76. GEEN TWEEDE. OF DERDERANGSMOGENDHEID Wel partner, maar geen satelliet van de Verenigde Staten De nieuwe Britse premier, llarold MacMillan, heeft donderdag avond in een radio- en televisierede verklaard, dat de geschiedenis het Britse optreden in Egypte zal rechtvaardigen. De moeilijkheden die Engeland nu ondervindt, ^oals het olie-tekort, zyn de prijs voor dit optreden, doch volgens de premier zou de prijs die betaald had moeten worden als Engeland de zaak maar op zijn beloop had gelaten, mogelijk veel hoger zijn geweest. Over de Britse betrekkingen met de Ver. Staten, die zich tegen het Brits-Franse ingrijpen In Egypte hebben gekeerd, zei MacMillan, dat „echt deelgenootschap gebaseerd is op respect. Wij zijn niet van plan van de Amerikanen te scheiden en wij willen ook niet hun satellieten zijn. Ik ben er zeker van, dat de Amerikanen dat ook niet wensen. Hoe sterker wij zijn, des te betere deelgenoten zijn wij". De premier vertrouwde er voorts op, dat in de loop van de tijd Enge land en de Ver. Staten door weder zijds vertrouwen en respect steeds dichter bij elkaar zouden komen. In materiële zin kan Engeland niet tegen de Ver. Staten of de Sowiet- Unie op, zo vervolgde MacMillan, doch Engeland staat niet alleen. Het heeft partners in het Gemenebest en dan zijn er nog de volken van Euro pa, in het bijzonder Frankrijk. Met nen moet Engeland meer en meer samenwerken. De totale kracht en rijkdom van deze gemeenschappen, het Gemenebest en Europa, zijn zeker niet minder dan die van Amerika en de Sowjet-Unie. De premier beloofde zijn miljoenen toehoorders in deze eerste redevoe ring sedert hij de vorige week sir Anthony Eden opvolgde, dat de con servatieve regering van plan is de drie jaar, die het land nog van de verkiezingen scheiden, aan het be wind te blijven. Er zullen geen ver vroegde verkiezingen komen. Hij gaf te verstaan, dat er op de defensie-uitgaven bezuinigd zal wor den. Wij moeten een rechtvaardig aandeel in de defensielasten dragen, doch niet meer, zo zei hij. MacMillan betreurde het aftreden van Eden, die hij „een man van ka rakter en moed" noemde. Hij bestreed de opvatting, dat Enge land sedert de oorlog een tweede- of derde-rangsniogendheid is geworden. Dat is nonsens, 7.0 zei hij. Engeland is het land, waar de stoommachine werd uitgevonden, het schonk de mensheid de penicilline en ontdekte de radar. Het land dat de eerste atoomcentrale bouwde, hoeft niet bang te zijn voor tijdelijke moeilijk heden. MacMillan deelde mede, dat vooral gestreefd zal worden naar ontwikkeling van de energiebron nen. Daartoe heeft hij een voor aanstaand industrieel, sir Percy Mills, als minister van energie voorziening in zijn kabinet opge nomen. Engeland staat op de eerste plaats bij de produktie van atoomenergie voor industrieel ge bruik. Dat zal zo blijven. Doch de atoomenergie zal, tenminste voor lange tijd, niet alle problemen op lossen. De toekomst van Engeland hangt ook af van kolen en olie, zo voegde hij hieraan toe. Sneeuwstormen teisteren vluchtende Hongaren. Mede als gevolg van zware sneeuw stormen in het Hongaars-Oostenrijkse grensgebied zijn gisteren slechts 272 Hongaren in Oostenrijk aangekomen. Vele uitgewekenen zakten van uit putting ineen, toen zij de grens wa ren gepasseerd. Een vrouw bleek reeds te zijn overleden, toen Oosten rijkse grenswachten en vrijwilligers te hulp kwamen. Een andere vrouw en een kind leden aan bevriezing in ern stige graad. Men vreest, dat er nog vluchtelingen in 't besneeuwde grens gebied liggen. Amerika dringt aan op vrede rond Jemen Jemenitische troepen schrokken van seinlamp De Amerikaanse regering heeft bij de Britse regering en bij de regering van Jemen aangedrongen op het tot stand brengen van een vreedzame op lossing voor de grensgeschillen over het protectoraat Aden. De Jemenitische legerafdeling die een fort in het Adense pro tectoraat Béinan bezet hield, is door flikkerende seinlampen ver dreven, aldus is in Aden bekend gemaakt. De bijgelovige stamle den vreesden te worden behekst en vluchtten overhaast. Engeland heeft Jemen meegedeeld, dat een van de plaatselijke heersers in het protectoraat Aden, de vorst van Beihan, erop staat, dat de Jeme nitische troepen zich uit zijn gebied terugtrekken alvorens besprekingen worden gevoerd over een regeling met het oog op de jongste grensinci denten tussen Jemen en Aden. Dit is door een woordvoerder van het Brit se Ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. j H.K.H. Prinses Margriet viert ff morgen haar veertiende verm I n jaardag. (Foto Meyboomff „HONGERSTAKING" VAN AMBONEZEN. Melkverstrekking aan kinderen stuitte op moeilijkheden Het Ambonezenwoonoord te Westkapelle, waar de P.N.M.S.-bewoners na maanden nog steeds in „hongerstaking" zijn, is sinds kort voor buiten staanders geïsoleerd. Gewapende en gehelmde politiemannen houden dag «■n nacht de wacht en als de duisternis is gevallen, wordt de omgeving van het woonoord hel verlicht door schijnwerpers. Zonder een door burgemees ter mr. M. Tydeman van Westkapelle getekende vergunning komt men momenteel het woonoord, dat al veel weg heeft van een strafkamp, niet binnen. Slechts enkele leveranciers, die een paar maal in de week tot voor kort tevergeefs hun waren kwamen aanbieden, werden toegelaten. Verder komt niemand het kamp binnen! Burgemeester Tydeman is namelijk van mening, dat er maar zo weinig nogelijk ruchtbaarheid aan het ge drag der kampbewoners moet worden gegeven. „Men moet er maar 20 min mogelijk over weten en het is zeker geen kijkspel", aldus mr. Tydeman. „De Ambonezen in het woonoord, vinden het geweldig als buitenstaan ders zien hoe „slecht" zij het hebben en hoe meer erover gesproken en ge schreven wordt, des te liever hebben zij dat", zo vertelde hij ,ons. De wijze, waarop de Ambonezen op alle mogelijke manieren sabo tage plegen, noemde hij kinder achtig van opzet en precies zo als men dat met kinderen doet, moet men met deze mensen ge duld hebben. Driekwart van de ongeveer 40 volwassen manlijke kampbewoners is van goede wil, maar de rest bestaat uit oproer kraaiers en opstokers. Ongeveer 3 weken geleden is het (Vervolg op pag. 5) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Israël" komt met plan voor strook van Gaza Debat in Alg. Vergadering V.N. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties is donderdag het de bat begonnen over de kwestie der te rugtrekking van de Israëlische troe pen uit Egypte. De Egyptische afge vaardigde, Mohammed Fawzi, be schuldigde Israël ervan, dat het in de strook van Gaza en de woestijn van Sinal ontelbare wreedheden heeft begaan en wegen en installaties heeft vernield. Hij vertrouwde erop, dat de algemene vergadering alle nood zakelijke stappen zal ondernemen om de vrede en veiligheid te waarborgen. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische afgevaardigde, zei dat Israël hoopte de algemene vergadering binnenkort, een gedetailleerd plan te overleggen. Volgens dit plan zal er in de strook van Gaza vrede en veiligheid komen en de economische toekomst van de bevolking verzekerd worden. Volgens mevrouw Meir kan er een oplossing worden gevonden van de vraagstukken inzake Gaza. Maar toe gegeven moet worden dat elke inter nationale strijdmacht machteloos is om de terugkeer te beletten van ele menten die de plaatselijke bevolking en de vluchtelingen zullen opstoken en intimideren, aldus mevrouw Meir, die hieraan toevoegde dat deze strijd macht evenmin een wederopleving van de activiteiten van de Arabische zelfmoordcommando's kan voorko men. Verzekeraars wenden zich tot Stat-en-Generaal De Nederlandse vereniging van on gevallen- en ziekteverzekeraars heeft aan de Staten-Generaal een adres ge richt, waarin de leden wordt verzocht hun stem te willen onthouden aan het op 21 december j.l. ingediende ont werp van wet tot wijziging van de in validiteitswet, de ziektewet, de zee ongevallenwet van 1919, de wet tot uitbreiding van het ziekenfondsenbe- sluit en de werkloosheidswet (verho ging loongrenzen). In artikel 2 van dit wetsontwerp wordt voorgesteld, de loongrens te verhogen van 6000 tot GOGO per jaar, een verhoging die, al dus het adres, een deel van het ar beidsveld van de m de vereniging ge organiseerde ziekteverzekeraars ver loren doet gaan. De vereniging stelt dat dit een onnodige verkleining is van de toch reeds vergaande uitbrei ding van het ziekenfondsenbesluit in gekrompen terrein. VERWACHT... PLAATSELIJK MIST. Op tal van plaatsen mist maar over wegend droog weer. Weinig wind. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. ZON" EN MAAN 19 januari Zon op 8.40 onder 17.06 Maan op 22.09 onder 9.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1