Oostenrijk ziet de situatie na „Hongarije" moedig onder ogen Iraakse regering bouwt aan welvaart SPEK EK HAM GROEIT 00K OP DE MESTVAALT MONACO IN AFWACHTING VAN DE BLIJDE GEBEURTENIS DONDERDAG 17 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T T HOPELOOSNIET ERNSTIG Ongedekte vluchtelingenbudgetten ondermijnen hoogconjunctuur (Van een speciale verslaggever). De beroemde Weense Philharmonic is in december van een lange, bij- ronder succesvolle concertreis door de Ver. Staten teruggekeerd in de stad waar zij al meer dan 100 jaar thuis hoort. Wie mocht denken dat het or kest, dat in Wenen op de handen wordt gedragen, met gejuich is ingehaald, heeft het mis. En het waren niet de dramatische gebeurtenissen in Honga rije en de gevolgen daarvan voor Oostenrijk, die een domper zetten op deze lang verbeide terugkeer. Het Weense concertpubliek was boos. „Neues Oesterreich" schreef: „wy hebben geen reden om de klok te luiden over de successen van onze muzikale lievelingen in Amerika. Wfl zyn zo egoïs tisch dat wij deze meesteriyke violen, deze toverachtige fluiten en won- derhoorns maar liever by ons horen." 't Feit, dat de pers, onder bijval van vele lezers, onmiddellijk en geharnast de reis-bacil ging bestryden, die de Weense muziek- en toneel-ensembles van Oper en Burg biykbaar heeft aan getast, is een geruststellend bewys dat de Oostenrykers het hoofd niet kwyt zyn geraakt door de schokken in Hon garye en met name door het optreden van de Russen op nog geen 80 km van hun hoofdstad. De Oostenrykers hebben een hevigs schok gekregen op de bewuste „bloed- zondag" van Boedapest. In de ooste lijke delen van het land heerste zelfs een diepe angst. Men kan zeggen dat de Oostenry kers enkele van lnm voornaamste ei genschappen: hun gemoedeiykheid, nun hulpvaardigheid en gastvrijheid het spoedigst hervonden hebben in de plotselinge problematiek van het vluchtelingenvraagstuk. De regering heeft van het begin af de gebeurtenissen met grote kalmte onder ogen gezien. Haar voornaam ste zorg is geweest te tonen dat 's lands neutraliteit strikt werd gehand haafd, maar het strekt haar tot eer dat zij deze neutraliteit niet als een bloedeloze houding heeft opgevat, die ten koste zou gaan van menselijke so lidariteit. De gebeurtenissen in Hongarye hebben Oostenrnk midden in de door de hoogconjunctuur gestimu leerde economische opgang getrof fen. De betalingsbalans was tenge volge van de sterk gestegen ex port en de toenemende inkomsten van het toeristenverkeer byna in evenwicht. Het ging goed. De win kelcentra in Wenen waren daar tekenend voor. Er was kooplust en koopkrfy;ht. Er heerste een sfeer van nieuw zelfvertrouwen en van dankbaar heid wegens herwonnen persooniy- ke en politieke veiligheid en be staanszekerheid. Die stemming is verstoord. Door het land lopen de sporen van de veel te grote vluch- telingenstoeten. De vluchtelingen zorg zal nog een ware beproeving voor Oostenrijk worden, wanneer de Ver. Staten en de Ver. Naties niet tijdig te hulp komen. Op het ministerie van binnenlandse zaken heeft dr. Kurt Seidler, het hoofd van de sectie vluchtelingenzorg, ons in een kort interview een indruk gegeven van de last, die het vluch telingenprobleem op de Oostenrykse huishouding legt. Tot nu toe heeft de vluchtelingen stroom de Oostenrykse staatskas al 180 miljoen shilling gekost, waarvan „Officiële Publikaties" niet meer in „De Waarheid" Minister-president dr. W. Drecs heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Bachg over het van overheidswege verstrekken van mededelingen ter pu- blikatie aan het dagblad „De Waar heid". Reeds sedert 1948, aldus dr. Drees, worden van rijkswege geen adverten ties meer in het dagblad „De Waar heid" geplaatst. Z.g. „Officiële Publi katies", welke wegens hun nieuws waarde tegen een kleine vergoeding („recognitie") door de dagbladen worden opgenomen, zyn door de stich ting recognitiedienst, waarvan het be stuur wordt aangewezen door de ver eniging „De.Nederlandsche Dagblad pers", echter steeds aan alle leden de zer ver., ook aan „De Waarheid", verstrekt. In 1948 is overwogen ook de „Offi ciële Publikaties" aan „De Waarheid" te onthouden, waarvan echter mede op grond van het bestaande distribu tiesysteem werd afgezien. Nu sinds 9 januari j.l. „De Waarheid" als lid van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers" is geroyeerd, kan ver strekking van de „Officiële Publika ties" aan dit blad achterwege blyven. Inmiddels zijn stappen daartoe ge daan. Voorts is ook de overeenkomst inzake de plaatsing van de trekkings- lijsten van de Staatsloterij opgezegd. Zo kieskeurig als ze zijn op hun voedsel, zo weinig trekken de varkens zich aan van hun rustplaats. begin Januari slechts ca. 50 miljoen was gedekt. Moeilijkheden komen nog „Maar", zo vervolgde dr. Seidler, „pas het nieuwe jaar zal de grootste financiële moeliykheden brengen. Dat jaar zal „ersehütternd" zyn, als er niet voldoende hulp komt. Er zal een budget van 800 miljoen shilling nodig zyn, afgezien van de hulp van het In ternationale Rode Kruis, voor de huis vesting en verzorging van de vluch telingen in de kampen. De Oostenrykse regering houdt er rekening mee, dat uiteindelyk tenmin ste 30.000 vluchtelingen ten laste van het land zullen komen. Voor hun de finitieve hulsvesting zullen naar schatting 10.000 woningen nodig zyn. Om iedere vluchteling, die zich bly- vend wil vestigen, menswaardig on der te brengen, zal 2,5 miljard shil ling nodig zyn. Volgens de laatste officiële gege vens zijn er sedert 28 oktober 1956 153.690 vluchtelingen in Oostenryk binnen gekomen, waarvan er 85.469 zijn afgevoerd naar andere landen. De Oostenrijkse regering hoopt nu maar, dat de Ver. Staten op korte ter- myn hun opname-quotum aanzienlyk zullen verhogen en dat er geen selec tie zal worden toegepast, die tot ge volg zou hebben, dat Oostenrijk met een residu van voor arbeid minder of totaal ongeschikte krachten blijft zit ten. Ook een financieel hulpprogram ma zal niet mogen uitblijven. Jeugdige vluchtelingen Zoals men weet heeft de Hongaar se regering een repatriëringecom missie naar Wenen villen sturen om de terugkeer te regelen van jeugdi ge vluchtelingen, die zonder toestem ming van de ouders zijn vertrokken. De Oostenrijkse regering is voor dit aanbod om onbegrypelyke reden doof gebleven. Dr. Seidler gaf ons te kennen dat de repatriëringskwestie wordt over gelaten aan de Ver. Naties. Het vluchtelingenprobleem met zijn onge dekte budgetten is wel de zwaarste, maar niet de enige last, die Oostenryk uit de heksenketel van Hongarye heeft overgehouden. Al drie maanden byna ligt het normale goederenver keer tussen de beide landen volkomen stil. Wat dit betekent biykt uit de cy- fers: in de eerste drie kwartalen van vorig jaar heeft Oostenryk voor 441 miljoen shilling naar Hongarye geëx porteerd en voor 874 miljoen uit dat land ingevoerd. Toch gaat er een klaaglied in Oostenryk op. De Oostenryker zegt volgens een oud grapje uit de eerste wereldoorlog: „De situatie Is hope loos, maar niet ernstig." Een uniek bedrijf zonder werknemers. Moderne vullverwydering betekent tevens een vermindering van de pro- duktie spek en ham, hoe vreemd dat ook moge klinken. Wie echter een kjjkle gaat nemen op een der gemeen telijke mestvaalten in Apeldoorn of in Ugchelen, zal dat begrijpen. Daar lopen, winter en zomer een groot aan tal varkens de vaalt „af te schui men" en ze groeiden er dat het een lieve lust is. Die varkens zyn er uiteraard niet vanzelf gekomen. Als z.g. „lopers" met een gewicht van plm. 30 kg, zyn ze er gebracht door de heer A. J. van Leeuwen te Delft, die met ingang van 1 januari J.l. weer het z.g. „weide- recht" op de vaalt heeft verkregen. De heer Van Leeuwen ziet in de vaalt dus wel brood. Of moeten we in dit geval zeggen dat hy er spek en ham in ziet? De lopers blyven ongeveer vier maanden op de vaalt en dan hebben ze gewoonlijk een gewicht bereikt van tegen de 100 kg. Ze zyn dan te zwaar om als z.g. „baconvarkens" naar Engeland te worden uitgevoerd. Doch de hammen en het spek vormen dan tezamen een respecta bel gewicht en ze vinden hun weg wel in ons land of ze worden, al of niet ingeblikt, naar andere lan den geëxporteerd. Veler gedachte zal zijn dat de dieren regelmatig moeten worden bygevoederd. Daarvan is echter geen sprake. Het tegendeel is zelfs het geval, want op de vaalt komen via het huisvuil wel zóveel „lekke re hapjes" terecht, dat de var kens zelfs kieskeurig dreigen te worden en voor gewoon brood dik- wyls hun snuit ophalen. Dagelijks wordt er zo ongeveer 150 kubieke meter huisvuil op de vaalt ge stort en daarin bevinden zich, naar het oordeel van de varkens, zóveel lekkernijen, dat ze daaraan hun buik vol kunnen eten. Wat voor lekkernijen? Koekjes, gebak, vlees, enz. Ze vinden het allemaal. Wat dat betreft, kan men op de vaalt het best consta teren dat de oorlogsjaren reeds lang achter ons liggen. Gedurende de kerstdagen werd er geen vuil gestort en toen hebben ae dieren zich misschien met iets minder tevreden moeten stellen. Doch in de dagen daarna hebben ze hun schade kunen inhalen, want lang niet alle kerstgebak (èn oliebol len) komt terecht in menselijke magen. Op de mestvaalt worden vele oliebollen omgezet in spek en ham. Er zyn geen mannen nodig om de dieren by te voederen en evenmin om ze te verzorgen. De varkens redden zich wonderbest. Om het terrein is 'n schrikdraad gespannen om te zorgen dat de dieren niet weglopen. De drukke Maria Hilferstrasse in het centrum van Wenen biedt met de vele winkels en warenhuizen weer een beeld van voorspoed. Het vluchtelin genprobleem betast Oostenryk thans echter zwaar. Violist David Oistrach annuleert contracten De beroemde Russische violist David Oistrach heeft het contract, volgens hetwelk hij volgende maand met het Filharmonisch Orkest van West-Berlijn een drietal uitvoerin gen van het vioolconcert van Brahms zou geven, opgezegd, zo heeft een woordvoerder van het orkest be kendgemaakt. Oistrach had geen reden voor zijn besluit opgegeven. Volgens het Westberlijnse blad ,B.Z." zou de violist al zijn contrac ten in West-Europa hebben afge zegd, omdat er zich In Zweden bij het optreden van zijn zoon Igor, eveneens een violist, demonstraties hadden voorgedaan. Brussel is van plan bij Augsburg (Zuid- Duiteland) of ln de vallei van A©sta, In de Italiaanse Alpen, een Europees dorp te laten bouwen voor verplaatste personen, als het hiervoor benodigde bedrag van ongeveer 450.000 gulden kan worden bij eengebracht. Het dorp zal dan de naam Brussel krijgen. Knorrend van tevredenheid zoeken de varkens op de vaalt naar de hap jes. Ze zijn kieskeurig, want voor het gewone dagelijks brood trekken ze hun snuit op. Koek en gebak en groenvoer zyn de lekkernijen die ze zoeken en... vinden. HOEVEEL SALUUTSCHOTEN Een salvo van kanonschoten vanaf het paleis van Monaco zal de Mo- negasken spoedig de geboorte van hun lang verwachte er]gena(a)m(e) van de troon verkondigen. En dat lawaai zal voor het volle pond nodig zijn om het in stevige slaap gesukkelde Monaco wakker te maken, dat des avonds lijkt op een stadje diep in Algerije waar een avondklok van kracht is. De dingen zyn danig veranderd sedert de glorieuze dagen van het huwelijk tussen prins Rainier III en Grace Keil uit Philadelphia op 19 april van het vorig jaar. De winter is gekomen en heeft de touristenstroom afgedamd en de ben zinerantsoenering heeft 'n extra bijdrage tot de stilte geleverd en zelfs de auunlering van de beroemde Rally van Monte arlo veroorzaakt. meisje en een gouvernante bewoond worden. Achttien politiemannen zullen voortdurend ln touw zyn om de kraamafdeling van het ziekenhuis te bewaken. De politie heeft foto's laten ne men van het gehele ziekenhuis personeel en face en en profi le. Ook zyn de vingerafdrukken genomen. Deze voorzorgsmaatre gelen zyn genomen opdat nieuws gierige personen, zoals journalis ten en fotografen, niet als ver pleegsters ot dokters vermomd kunnen binnendringen. Zelfs de arbeiders die bezig zyn aan de overkant het nieuwe gebouw van het ziekenhuis op te trekken, worden dagelnks by komst en vertrek gecontroleerd. En twee Franse vrouwelijke po litiebeambten zijn uit Parijs ge arriveerd om in de kraaminrich ting dienst te doen. Maar grote problemen wachten nog op een oplossing en een speciale commissie is door de prins benoemd om te beslissen over het protocol dat by de geboorte gevolgd moet worden. Enige van haar problemen: Moet ook een salvo van 21 scho ten gegeven worden als de baby een meisje is, of dan maar 12? Moet het kindje aan het publiek getoond worden zoals in de oude Franse monarcie? Welke soort viering moet gehou den worden? En het belangrijkste van alles welke voornamen en peetouders moeten gekozen worden? De wieg is gedecoreerd in geel, op speciaal verzoek van de prinses, die meent dat deze kleur zowel voor een jongen als een meisje passend is. De baby-utizet is ook "ten dele geel. Hy omvat Amerikaanse spulletjes, Franse kleertjes en ook veel lief Ita liaans goed dat Gracia in het naby- gelegen San Remo gekocht heeft. Dit is een van de grieven die de Monegasken zich in het hoofd heb ben gezet sedert het huweiyk. Zij zouden willen dat. de prinses meer in Monaco koopt. Zij hadden graag gezien dat de droom van de Monaco binnenkomende stroom van Amerikaanse dollars werkelykheid werd. Maar dat is niet het geval. Er zyn optimisten die hopen dat het met de dollars beter zal gaan als de baby er is en dus een voor 50 proeent Amerikaantje de erfge naam^) van de troon zal zijn. (United Press). In prins Albertziekenhuis is alles in gereedheid. De dokters zeggen nu dat de baby van prinses Gracia zal komen ergens in de loop van volgende week, nadat zij aanvankelijk de 12de fe bruari als de grote dag hadden ge kozen. In de kraamafdeling van het prins Albert ziekenhuis in Monaco heeft men drie vertrekken voor haar ge reedgemaakt een nieuw verfje en nieuwe meubels. Zij zal een kamer met groene muren hebben, die uit zicht biedt op de bergen. Het meu bilair is wit geschilderd. Elektri sche schemerlampjes die een rose licht geven en die de vorm van kan delaars hebben, zullen het vertrek extra sfeer geven. De belendende vertrekken zullen door een kamer- Rust, tijd en buitenlandse specialisten onontbeerlijk rak, het land van de Eufraat en de Tigris, verwelkomt de Ameri kaanse voornemens in het Midden-Oosten. Men zal dit voorzichtig doen, men zal niet teveel ongenoegen willen wekken bij de licht ont vlambare massa, die ook in Irak een factor is, waar rekening mee moet worden gehouden, maar zowel de Amerikaanse militaire garan tie als verdere Amerikaanse bijstand zal men graag aanvaarden. Naar die militaire garanties heeft Irak trouwens al langer gestreefd, samen met Iran, Turkije en Pakistan, waarmee het met het nu buiten de deur gezette Engeland in het Pact van Bagdad is verenigd. Het liefst zou de Iraakse regering zien, dat de Verenigde Staten volledig lid werden van dit defensieverdrag, maar de Amerikanen voelen daar niet voor. Daarvoor is hun de tegenstand tegen het pact in de rest van de Arabische wereld kennelijk te groot. Het is echter een publiek geheim, dat de Verenigde Staten aan Irak wapens leveren en goede wapens ook. Dezer dagen nam koning Feisal een grote parade in de buurt van Bag dad af, waarop premier Noeri es Said later in een radiorede commen taar gafde premier zei toen, dat het Iraakse leger thans beschikt over wapens, die gebruikt kunnen worden in de atomische oorlog. Het Iraakse leger wordt goed geleid, beter waar schijnlijk dan het Egyptische; bij een eventueel conflict in het Mid den-Oosten zal er plaatselijk reke ning mee gehouden moeten worden. Maar ook nu reeds is het van be lang, want het Iraakse leger verze kert de stabiliteit van het land en voorkomt, dat de extremisten er de macht ln handen nemen. Da actie, die Syrië en Egypte te gen Irak voeren, is van een grote omvang en felheid. Egypte probeert zelfs een „vrije Iraakse regering" te vormen. Dagelijks trekken radio Cairo en radio Damascus tegen Irak van leer, maar Irak blijft niet achter en het pas versterkte radiostation van Bagdad, antwoordt in dezelfde taal. De Iraakse regering is verbit terd jegens beide landen en vooral jegens Syrië, dat immers de olielei ding van Irak >aar de Middellandse Zee heeft afgesloten, waardoor Irak een groot deel van zijn olieinkomsten derft. De Syriërs en de Egyptenaren vinden, dat Noeri es Said zich te zeer op het westen oriënteert en de Arabi sche zaak heeft verraden. Er komt ook veel naijver bij: Irak heeft olie. Egypte en Syrië niet. Irak gebruikt bovendien zijn opbrengsten uit de olie voor een groot ontwikkelings plan, waardoor het na verloop van jaren in de Arabische wereld sterk zal staan. En dan speelt in deze ver houding no£ het lot van het kunst matige koninkrijkje Jordanië een rol. Syrië zou het graag geheel onder zijn invloed willen brengen en daar bij wordt het door Irak gehinderd. De krachtige Noeri es Said, die on derhand al zeventig iaar is. heeft het leger en daarmee h 'a"d stevig in handen Bij het begin an de aan val op' Egypte dreigden er even moei lijkheden maar de Iraakse regering o.m. alle scholen, verrichtte arresta ties en stuurde het parlement naar huis. Om de oppositie wat gras voor de voeten weg te maaien, werden er krachtige woorden gericht aan het adres van Israël, dat volgens Noeri es Said van de kaart zou moeten worden geveegd. Deze woorden wa ren voornamelijk voor binnenlands gebruik bestemd; Irak zal Israël ver der niet bijten. Op het ogenblik is de gisting weer bedaard; Egypte en Syrië overdrijven hun anti-Iraakse propaganda en dat zint ook velen van de oppositie niet. Bovendien heeft Syrië geen argumenten om de blok kering van dc Iraakse olieleiding nog langer te verdedigen. De Iraakse regering tracht het land te moderniseren en te bevloeien, maar zij heeft rust en tijd nodig. Zij kan daarvoor ook de inkomsten uit de oliewinning niet missen en even min de vele buitenlandse specialisten, die voor vrijwel alle Iraakse minis teries zijn aangetrokken. In het on rustige Midden-Oosten vormt Irak een bastion, dat echter aan spannin gen blijft blootgesteld én door de ge wone platvloerse agitatie én door het ongeduld van zijn jongere generatie, die sneller resultaten wil zien. ook al kan zij niet aangeven hoe die bereikt kunnen worden. Noeri rs Said oefent «en gematigde dictatuur uit en dat komt zijn land ten goede. Maar hoe het zal gaan in Irak na zijn aftreden nam strenge maatregelen; zij sloot1 of overlijden, valt niet te voorspellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7