mm LANDBOUWER BESCHADIGDE DE WEG MET EEN SCHIJFEG Haringvangst over het algemeen slecht. WALCHEREN MARKTBERICHTEN VEERE WIL VISSERSVLOOT IN EIGEN HAVEN HOUDEN SCHOORSTEENVEGERS ZIJN SCHAARS IN MIDDELBURG uit de ETHER DONDERDAG 17 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEVWBE OOORANT 6 KANTONGERECHT MIDDELBURG Chauffeur reed in theorie goed, maar in praktijk niet Voor de Middelburgse kantonrech ter mr. J. Moolenbyrgh, stond woens dagmorgen terecht de landbouwer J. K. uit Koudekerke, die op '20 septem ber in Sint-Laurens bekeurd was om dat hy de weg zou hebben beschadigd met een schyfeg. Uitvoerig vertelde de landbouwer, hoe dit gekomen was. Toen hy zyn werkzaamheden op het land beëindigd had, bracht hy zo als gewoonlyk enkele wieltjes on der de eg, zodat dit landbouwwerktuig over de weg kon rijden. In het midden van de eg bevindt zich echter een zo genaamd „ganzenvoetje", dat naar beneden stond, hetgeen verdachte niet wist. Toen hy het euvel merkte, heeft hij het dadelyk verholpen. Maar de weg was al beschadigd. Hij had die middag zijn broer ge holpen, die onmiddellijk het Wegschap Walcheren opbelde met de medede ling, dat de weg stuk was. „Oh dat is niet zo heel erg, hoor, „vertelde men daar", als jullie betalen, zullen wij wel zorgen, dat het in orde komt". De zaak werd in der minne geschikt en de weg werd gemaakt. Naderhand was echter proces-verbaal opgemaakt. Tot zover verdachte. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, merkte op, dat K. een beetje zorgeloos ge weest was. Op deze wijze worden de wegen vernield. Mr. Lebret eiste daarom een boete van f 25 of 5 dagen hechtenis. De landbouwer was het hier in het geheel niet mee eens. Ten slotte was de kantonrechter wel ge noodzaakt om zijn woordenvloed te stuiten. Overigens wilde de kanton rechter wel rekening houden met het feit, dat verdachte s broer reeds al les gedaan had om de zaak in -orde te brengen. De kantonrechter volstond met een boete van f 8 of 4 dagen. Op 23 oktober van het vorig jaar had de chauffeur A. R. te Middelburg, in dienst van een hoofdstedelijke fir ma, een aanrijding veroorzaakt in de Nederstraat. De chauffeur van een personenauto W. A. Y. uit Middelburg, had nog ge probeerd door meer gas te geven een aanrijding te voorkomen, hetgeen hem echter niet gelukt was. De chauf feur van de vrachtauto verklaarde, dat hij wel in de spiegel gekeken had, maar de personenauto niet gezien had. Theoretisch juist De officier vond de manoeuvre theo- tisch geheel juist, maar verklaarde, dat R- beter had moeten uitkijken en de tekens juist had moeten aangeven. Dit had R. naar hij verklaarde goed gedaan. Toch eiste mr. Lebret voor deze overtreding een boete van f 10 en voor oversteken zonder uit te kijken f 20 of 4 dagen. Mr. Moolen burgh nam echter aan, dat R. de te kens wel goed gegeven had en sprak verdachte van dit feit vrij. Aan de botsing achtte de kantonrechter ver dachte wel schuldig, zodat een ver oordeling van f 20 of 10 dagen hier op volgde. In december werd de zaak tegen de Middelburgse chauffeur A. O., die op 21 september van het vorige jaar op de hoek Paul Krugerstraat-Van Dis- hoeckstraat een aanrijding met zyn vrachtauto veroorzaakt had, aange houden. Ook tijdens de zitting van fisteren werd de zaak niet helemaal uidelijk, zodat deze aanrijding nog maals aangehouden werd. O. was voor de kruising (met de Paul Kruge- „Mobiele fysische therapie". Voor reumapatiënten in Zeeland en Groningen Dank zij een grote gift van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond, gedaan ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van die Bond, is de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding sinds kort in staat gesteld om een begin te maken met de verwezenlijking van een reeds langere tijd gekoes terd plan. Er zijn namelijk reuma patiënten, die zó invalide zijn en zó ver van de medische centra verwij derd wonen, dat zij niet in staat zijn om een heilgymnast-masseur of een inrichting voor fysische therapie te bezoeken. Omgekeerd zijn de heilgymnasten-masseurs niet in staal om al deze patiënten thuis te gaan behandelen. Er zijn dus reu mapatiënten, die niet de toch voor hen nodige fysische therapie, voor namelijk bestaande uit oefeningen en massage, ontvangen. Voor deze groep patiënten heeft nu de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding bij wijze van proef een tweetal bestelwagens aan geschaft, ingericht met eenvoudige oefen- en massagetoestellen en be mand door een heilgymnast-masseur als chauffeur. Zoals gezegd, is het de schenking van de Nederlandse Aannemers- cn Patroonsbond ge weest, die dit mogelijk heeft ge maakt. Deze mobiele eenheden voor fysische therapie nu. zijn sinds kort hun werkzaamheden begonnen, één in Groningen en één in Zeeland en men wacht nu af of en zo ja, in hoeverre dit het middel is om in de boven gekenschetste behoefte te voorzien. Er is een provinciale commissie gevormd ten einde leiding te geven aan dit werk en waarin vertegen woordigd zijn: de beroepsorganisatie der artsen, die der heilgymnasten- masseurs en de Zeeuwse Stichting voor Rheumabestrijding, terwijl de in Zeeland gevestigde reumatoloog eveneens zitting heeft in deze werk- commissie. Op deze wijze zijn allen, die met de reumabestrijding te ma ken hebben, actief bij dit werk be trokken hetgeen vanzelfsprekend een voorwaarde is voor het slagen van deze voor ons land nieuwe be handel ingswi jze straat) aan het eind van de Van Dis- hoeckstraat gestopt, vlak achter een bestelauto, aie weer achter een les auto stond. Dit duurde een tydje, volgens de verklaring van O., zodat deze besloot om langs de lesauto te ryden. Hij reed tot vlak naast deze auto, stopte toen en gaf vervolgens gas om de bcht in de richting van de Keersluis in te gaan. Op dit mment begon ook de lesauto weer te rijden met het gevolg dat de linkervoorbumper tegen de vrachtauto kwam en voor ruim f 140 beschadigd werd. Tot zover het relaas van de verdachte. Thans werd als getuige gehoord de bestuurster van de lesauto, mevrouw C. J. M.-v. d. R. uit Vlisingen. Zij was gestopt voor de streep en wilde, wan neer de weg vrij was, de richting uit van garage De Muynck. Rechtdoor dus. Toen de weg inderdaad vrij was, trok mevr. M. op „Maar op hetzelfde moment kwam de vrachtauto naast me rijden", zo vertelde zij, „ging de bocht door en drukte met zijn achter wiel het voorwiel van de personenauto terug". Wel had deze getuige de vrachtauto zien aankomen, zodat de kantonrechter opmerkte, dat zij was gaan rijden met de wetenschap, dat de vrachtauto ook reed. Tydens <*e volgende zitting zal de instructeur ge hoord worden. Gevolg van ongunstige weersomstandigheden Blijkens inlichtingen uit Breskens en Vlissingen is de haringvangst tot dusver slechter dan vorige winter. In Breskens waar een 60 tot 70 schepen uit Urk en Texel zijn, hebben de haringvissers ook te kampen met slecht weer. Dinsdag zijn zij uitgeva ren en verschillende van hen wachtten gisteren in Calais, Duinkerken of Zee- brugge beter weer af. Een voordeel voor de vissers is dat ofschoon dus de vangsten geringer, de pryzen daarentegen beter zyn dan in de vorige winter. Over de kwaliteit van de haring worden geen klachten vernomen; het kan natuurlek wel eens gebeuren dat als men een gehe le week uit is en er werd niet ge werkt met ijs of zout, de gevangen vis minder houdbaar is. Maar dat merkt men in Breskens niet zozeer, want daar komen de vissers veelal om de andere dag binnen. In Breskens worden de vrachtauto's geladen, zo dra de vissers binnen zyn, voor de ex port naar Duitsland en ook voor de verkoop verder in Nederland. In Vlissingen is het zo, dat de Duit se vissers hier, sinds zy met kerstva kantie naar hun land gingen, niets hebben aangevoerd. De wind maakte het vissen praktisch onmogelyk en de resultaten waren vorige winter even eens beter. Van de vismyn in Vlis singen wordt gemeld, dat de garna lenvisserij thans niet lonend is. Ook hier zijn de resultaten door de weers omstandigheden niet goed. Russische vliegtuigen in Syrië aangekomen Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat kortelings opnieuw Russische vliegtuigen in Sy rië z(jn aangekomen. Hij zeide dit naar aanleiding van een nericht in de New York Times, dat de afgelopen weken ongeveer tien Mlg-17 straaljagers door de Sow- jet-Unle naar Syrië waren gezon den. De woordvoerder wilde niet zeggen, of het aantal en type der vliegtuigen, dat door de New York Times werd ge noemd, overeenstemde met de inlich tingen, die het ministerie had ontvan- llvenmin werden gegevens verstrekt over het aantal vliegtuigen, dat Syrië voordien van de Sowjet-Unie heeft ontvangen. Ensemble Benny Vreden bracht geestig cabaret Het ensemble Benny Vreden heeft woensdagavond in de Middelburgse Schouwburg de kennismaking her nieuwd met de Middelburgse en voorts vele Walcherse V.P.R.O.- vrienden. Met een programma, dat zo Nederlandse was als 't maar zijn kon: „seizoenopruiming". Het is echter geenszins een opruiming van restan ten geworden, maar maatwerk van geestige kwaliteit. De hoofdpersoon, jie man, die seizoenopruiming, waar in het wel en wee van Nederland over de hoofden van het publiek werd uit gestrooid, in goede banen leidde, was Benny Vreden zelf. Hij musiceerde, arrangeerde, regisseerde, controleer de, acteerde, zong en deed nog vele dingen meer. En ae drie andere mede werkenden, Kitty Knapert, Mieke Kemmers en Piet Ekel verkochten" deze cabaret-fantasie op een vlotte en prettige wijze mee. Kitty Knappert danste en zweefde als een lentefee over het toneel, ter wijl zij verder over een vlot acteerta lent beschikte. De nog jonge Mieke Kemmers bezit ontegenzeggelijk de eigenschappen om zich een plaats te veroveren in een viermans cabaretge zelschap. Samen met Kitty Knappert viel zij op in „De lentegodinnen'1 en „M'n moeder". Piet Ekel deed zich kennen als een gezellig causeur. Hij beschikte over n goed imitatie-talent; zoals in „Len tekriebels" terwijl hij bovendien ge zegend is met een flinke dosis humor. Tenslotte was het Benny Vreden, die soms alleen of soms met het ensemble voor vele prettige melodieën zorgde. Op z'n best was het gezelschap in het onderdeel „Herfst", waarin het vele bekende wijsjes van vroeger weer deed herleven. Alles met alles een vlot programma en even vlot gebracht. Vermelding verdienen ook de kos tuums van John Nieuwenhuyzen en voorts de dansarrangementen, die van Kitty Knappert afkomstig waren. Voor de aanvang van het programma sprak de consul van de V.P.R.O. in Middelburg, de heer B. P. Karriere, een welkomstwoord, waarna ds. I. M. van Houte, vrijzinnig predikant in de pauze nog een aanbevelend woord voor de radiogids „Vrije Geluiden" sprak. Ds. Durkstra sprak over Nieuw-Guinea Ds. F. Durkstra, hervormd predi kant te 't Zand sprak woensdagavond in de stampvolle hervormde kerk over zijn werk in Nieuw-Guinea in verband met de reis, die hij in dienst der her vormde zending naar dit land maak te. Ds. Durkstra merkte aan het be gin van zijn lezing op. dat hy geduren de de vijftien maanden, dat hij in Nieuw-Guinea was alle zendingspos- ten behalve die te Merauke heeft be zocht, van de hervormde, zowel als van de doopsgezinde kerk. Het Neder landse gebied van Nieuw-Guinea is dertien en een half maal zo groot als ons land, doch heeft nog niet één mil joen inwoners, zeide ds. Durkstra. Slechts een klein deel hiervan staat onder direct bestuur en wel het gebied gelegen tussen Hollandia en Merauke met circa 300.000 inwoners. Van de rest van Nieuw-Guinea weet men vrij wel, niets af. Practisch is er vierhon derd jaar niets aan Nieuw-Guinea ge daan. aldus spreker. De zending is er mee begonnen! In februari is dat juist 102 jaar geleden. De Nederlandse re- fering heeft zich eigenlijk eerst na de evrijding na 1950 met Nieuw-Guinea bemoeid. Ze bouwt thans mooie wo ningen en geeft hoge salarissen, ei komen volgeladen schepen aan... maar er komt niets terug. Nieuw-Guinea bevindt zich thans op de drempel van het verleden en een onbekende toe komst, zo zei ds. Durkstra. Godsdiens tig, maatschappelijk en economisch verandert deze maatschappij totaal in haar grondslagen. Niet alleen in Nieuw-Guinea, maar in grote delen van Azië is het allesoverheersende vraag: zal het christendom of hét communisme overwinnen De zending staat hier voor een ui terst zware taak. Ze zou regelmatig contact moeten hebben met de leiders van het volksleven en met 't bedrijfs leven. Ds. Durkstra verklaarde niet zonder bezorgdheid uit Nieuw-Guinea te zijn teruggekomen. Hij is vele jaren in Indonesië geweest en heeft vele zendingsposten bezocht, maar geen terrein heeft hem zo teleurgesteld als Nieuw-Guinea. Geestelijk en cultureel is het volk er vrijwel nog net aan toe als toen de zending honderd jaar ge leden begon. In de handel, de industrie en het eco nomische leven, overal heeft men het verlammend gevoel van nog slechts aan het begin te staan. De goeroe's (inlandse evangelisten) zyn goeddeels .'door de Japanners vermoord en thans is de leiding in handen van mensen zonder opleiding. Eerst in 1958 zullen de eerste opgeleide predikanten ko men. Verheugend is echter, dat alle protestanten van welke kerk ook vol ledig samenwerken. Ook het bezoek aan Hollandia vormde een lichtpunt voor ds. Durkstra. Vervolgens ver toonde ds. Durkstra een serie licht beelden en beantwoordde de gestelde vragen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Boven-Hardinxveld (toez.): J. R. Cuperus te Doorn spijk; te Oosterwolde (Geld.) (toez.): C. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Midwolda (Old): G. Hutink, vic. te Lemmer; naar Aruba (Ned. Antillen): J. A. Visser te Heerjansdam; naar IJlst: Korporaal te Beerta; naar Oude en Kolderwolde (toez.): P. de tuiter, vicaris te Warnsveld, die be dankte voor Kerkdriel. Bedankt voor Wijk bij Heusdèn: van Drenth te Ooltgensplaat. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leiderdorp (vac. H. Sweepe): T. Spilker te Maassluis; te Nagele (N.O.P.): G. W. de Jong, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Opperdoes: C. van der Weele te Leiden. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Middelburg: W. C. Lamain te Grand Rapids U.S.A. Scheepvaartberichten Te Vlissingen aangekomen op 15 jan.: EIda van Antwerpen: Hans van zee. van Vlissingen vertrokken op 15 Jan.: Ali S. naar Kopenhagen; 1 jan.: Hans naar Moss: Freiherr von Stein naar Aar- hus; Evertsen naar Cork. Te Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen op 15 jan.: na Leersum: Peter Swen- den van zee; Meidoornsingel van Brug ge; Neerlandia van Ipswich; Loosdrecht van Le Havre naar Rotterdam; Alblas- serdljk van Brownsville; Noordland van zee naar Gent; wiema van Oostende; Oranje van Rotterdam; 16 jan.: Oranje fontein van Southampton: Andijk van Hamburg; Lydia van zee; Meraik van Goole; Kora van Amsterdam. Te Vlissingen gepasseerd van Antwer pen op 15 jan.: na Eos: Hast 5 naar Lon den; Huskar naar Wexford; Stella Maris naar Rotterdam; 16 jan.: Thames naar Huil; Hydra naar Londen; Oleum naar Rotterdam; Adm. de Ruyter naar Dublin; Geert Bodewes naar Dunston; Angeja naar Fulham; Alnati naar Rotterdam; Lijnbaansgracht naar Helsinki; Jonet naar zee; Delfhaven naar Marseille. Arrestant uit IJzendijke blijft ontkennen In de toestand van de heer C. J. Doens, die opgenomen werd in het zie kenhuis te Oostburg na de op hem ge pleegde moordaanslag, is sinds woens dag wederom enige verbetering inge treden. De man, die In verband met deze aanslag gearresteerd werd, de 25-jari- ge E. C. uit IJzendijke, heeft tegen over de officier van justitie in Mid delburg verklaard niets met de zaak uitstaande te hebben. Niettemin acht men voldoende termen aanwezig om C. nog in verzekerde bewaring te hou den. Jongeman uit St. Laurens naar jeugdgevangenis De rechtbank te Middelburg heeft woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de jeugdige los-werkman J. R. uit Sint-Laurens, die op 10 november van het vorige jaar bij zijn buur vrouw Van de B. een geldkistje weg nam. Tenminste hij dacht, dat er geld in het kistje zat. Dit bleek echter niet juist, want toen hij het open gemaakt had, kwamen er alleen maar zilveren, voorwerpen en waardepapieren uit. De officier had opgemerkt, dat het maar een primitieve diefstal was, die hij niettemin ernstig vond. De eis was dan ook anderhalf jaar jeugdgevange nis. De rechtbank vonniste gisteren conform. Naar Australië Ds. Th. Rienks, gereformeerd pre dikant te Schoondijke, beroepen pre dikant te Sittard, zal ds. J. F. H. van den Bom te Sydney (Australië), die een reis gaat maken naar Nederland en naar Amerika, tijdelijk vervan gen. Ongeval op de sluis De sluisknecht Joh. van S., die dins dagnamiddag aan de westsluis te We- meldinge bezig was met het dicht draaien van de deuren, had het on geluk een klap van de slinger van de lier te krijgen. Hij tuimelde daarbij achterover en kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn linkerenkel brak. Van S. werd ter behandeling naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Met de enkel in het gips kon hij later weer huiswaarts kéren. VEILING KAPELLE. 16 Jan. Industrie- en exportvelllng. Goudreinette huish. 85, *7—53; huish. 75- 85. 43,5046; huish. 65-75. 28,50-31; II exp. 15—20; II 15—17; keuken 23—29; fabr. 16 —18; Jonathan huish. 75, 49; huish. 70-75. 44—19; huish. 65-70, 33,30—15; huish. 60- 65, 23.40—33; II exp. 17; II *-19; keuken 16—25; fabr. 6—11; Cox Orange Pippin huish. 65-70, 105; huish. 60-65, 80,15—82,10; huish. 55-60, 51,60—53; II 28—30; keuken 51—59; fabr. 26—27; Winston huish. 65-70. 53; huish. 60-65, 44; huish. 55-60, 27; II 14; keuken 20—23: fabr. 11; Golden Delicious huish. 75-80, 78—80; huish. 70-75, 71—80: huish. 65-70, 47—57; huish. 60-65, 3548; II exp. 21—26; II 11—20; keuken 28—43; fabr. 1020; Lombart Calville huish. 70-80, 42—48: huish. 70-60. 32—44; II 12; keuken 28; fabr. 12—14; St -Remy huish- 75, 32; huish. 65-75, 30-32; H 26; keuken 21—23: fabr. 18—22; Gleser Wildeman huish. grof 45; I 27—36; II 15 keuken 24; fabr. 8!6; Kleipeer I" grof 29; I 16-25; II 6«4; keu ken 7^—19; Laxton Superbe huish. 60, 26; huish. 75, 45; huish. 70, 48; huish. 65. 44; n 17; keuken 31; fabr. 15; Dekkers Auto met gesmokkelde boter bij Sluis aangehouden Woensdagmorgen is door de dienst doende ambtenaren aan de doorlaat post in Sint-Anna ter Muiden 800 kg boter in beslag genomen. De boter werd vervoerd met een personenwa gen, merk Chrysler, en vertegenwoor digde een waarde van f3200. Boter en auto rijn in beslag genomen. Eerst kwam een personenauto over de Nederherenweg aanrijden, gevolgd door de auto met boter. De kommie zen wierpen ter plaatse een versper ring neer, waardoor de auto een lekke band kreeg. De wagen moest stoppen De smokkelaars probeerden nog de band te repareren, maar moesten de vlucht nemen. Zij wisten te ontkomen. Provinciale sübsidie aan Centraal Genootschap Tydens het afdelingsonderzoek door de Provinciale Staten van het voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de provinciale subsidie voor uitzending van zwakke kinderen naar herstel lingsoorden en vakantiekolonies heb ben diverse leden uitdrukking gege ven aan hun teleurstelling, omdat G. S. geen grotere verhoging willen ge ven dan 50 Naar aanleiding daar van deelt het .college thans mede dat het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellingoorden en Gezondheids kolonies de enige is van de acht door de provincie gesubsidieerde kinderuit- zendende instellingen, die om verho ging van subsidie heeft gevraagd. Daar het niet vaststaat, dat de overi ge instellingen eveneens dringend behoefte hebben aan verhoging, zou 't onjuist zijn de subsidie voor allen nog hoger te stellen, terwijl het ook op bezwaren stuit de een meer te geven dan de ander. Voorts wijzen G. S. er op, dat de rijks- en provinciale subsi dies slechts een gedeelte van de wer kelijke verpleegprijs vormen. Het grootste percentage moeten de afde lingen uit eigen middelen putten. Het zou voor het college niet doenlijk zijn zich in alle gevallen zelf een oordeel te vormen over de financiële draag kracht der ouders. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE: Ook aan recreatie moet gedacht worden In zijn nieuwjaarsrede, die hij uit sprak in de openbare raadsvergade ring van woensdag, heeft burgemees ter jhr. I. F. den Beer Poortugael er nog eens met klem op gewezen, dat Veere alles in het werk zal stellen om zijn vissersvloot te behouden. ~)it is al leen mogelijk, aldus de burgemeester, als er een shm in de dam komt, die voor het drie-eilanden-plan gelegd wordt tussen Walcheren en Noord- Beveland. Verder wees hy er op, dat bij de grenswijzigingen rekening ge houden moet worden met de recreatie. Rond de kreken zou bebossing en be planting moeten komen en de werk- haven, die dan op het Veerse grondge bied komt te liggen, zou als reserve- haven dienst kunnen doen voor jach ten met grotere diepgang. Hierdoor zou de recreatie in dit gebied bevor derd kunnen worden. Van groot belang achtte spreker het, dat de proeven voor kunstmatige KAPITEIN VOOR KRIJGSRAAD: Sergeant had last met stookplaats (Van een speciale verslaggever) „Er bestaat in Middelburg een te kort aan deskundige schoorsteenve gers; en de zakelijkheid is er dikwijls ver te zoeken!" Deze kritiek leverde woensdag de kapitein van de COAK Middelburg voor de krijgsraad te vel de west In Den Haag, waar hy de ser geant eerste klas G. als raadsman ter zijde stond. „Voor een vrij onbenullig zaakje'', zo verweet de president de sergeant „hebben U en de kapitein de reis naar Den Haag gemaaktwaarop de ser geant antwoordde dat het hier een principiële kwestie betrof Sergeant G. woont in Midü-murg in een twee eeuwen oud huis Het souterrain hiervan wilde hij eens een grondige beurt geven en allerlei oude papieren liet hij daardoor door diver se instellingen onhalen. Dat probeerde bij tenminste, want het oud papier werd niet allemaal opgehaald en daar om besloot hy het papier zelf in een stookplaats, die hy nog nooit gebruikt had, te verbranden. Er ontstond ech ter brand In het souterrain, daar de schoorsteen een houten balk bleek te bevatten. G. ging het vuur met een paar em mers water te lijf. Voor alle zekerheid belde hij de brandweer op, die er voor zorgde dat de sergeant een „bon" kreeg ingevolge artikel 10 van de ge meentelijke verordening, waarin de verantwoordelijkheid voor de deugde lijkheid van stookplaatsen is geregeld. Sergeant G. nam dit niet, daar hy zich niet verantwoordelijk* voelde. Vandaar dat de zaak voor de krijgs raad kwam. De auditeur militair acht te G. echter wel tot betaling gehou den en eiste f 16 subs, acht dagen hechtenis. In zijn pleidooi kwam de raadsman voor de sergeant op. Hy stelde dat het een verborgen gebrek van de schoor steen betrof en dat er in zijn woon plaats weinig vakbekwame rookka naalspecialisten zijn. Hy vroeg vrij spraak. De krijgsraad maakte er na raadkamer f 8 subs 2 dagen van, zo dat de sergeant nog niets verder was... oester- en mosselteelt in het Veere- gat en de Zandkreek doorgang vinden conform de plannen van de bioloog dr. P. Korringa. Mede van groot belang is, dat de provincie zo spoedig mogelijk overgaat tot de oprichting van een Veeregat-Zandkreek-schap, waar de gemeente Veere als belanghebbende zitting in krijgt. De burgemeester be treurde het, dat zulks, als zynde te prematuur, nog niet verwezenlijkt wordt. De heer Den Beer Poortugael noemde enkele belangryke plannen van de gemeente Veere op. Zo is er een plan voor een nieuw vereni gingsgebouw en ook ligt het in de bedoeling het stadhuis een centra le verwarming te geven. Van be lang achtte spreker ook de uitvoe ring van het plan een uitvalsweg naar Vrouwenpolder aan te leggen. De burgemeester begroette met veel vreugde de nieuwe vereniging „De vrienden van Veere", die reeds 75 le den telt. Ook had hy veel waardering voor de actie van de muziekvereniging „Veere's Genoegen", waardoor Veere weer een bloeiend korps kan krijgen. De raad accepteerde daarna een voorstel om een uitkering ineens te verlenen aan het gemeentepersoneel over het tijdvak 1 juli 1956 tot 1 janu ari 1957. De raad van Veere wenste geen bij drage in het tekort van de Zeeuwse muziekschool over het jaar seDtember 1955 tot 31 augustus 1956 te verlenen. Afgewezen werd een subsidiever zoek van de prot. chr. stichting voor school- en beroepskeuze. De raad ging akkoord met een voor stel een subsidie toe te kennen aan de heer Schutte in de kosten van res tauratie van een pand. Ook verstrek te de raad een subsidie aan mr. W. E. H. de Graaf uit Waalre in de kosten van restauratie van een pand in Veere. Tenslotte besloot de raad de oude brandweergarage te slopen en daar van een overdekte rijwielbergplaats te laten maken. Tydens de rondvraag vroeg de heer J. A. A. Mol (vrye lyst) of het mogelyk is, dat binnenkort be gonnen wordt met de sloop van de bunkers in de wallen. De burgemees ter antwoordde, dat over deze zaak momenteel nog onderhandelingen gaande zyn. Roem I grof 18; I 13—15; keuken 14; fabr. 10; Jos. dc Maline I 16; Winterlonwtje I 20—24; II 15; Conférence II 23—30; keuken 35—48; fabr. 21—31; Brederode I 25; II 27; Zoete Ribbeling 1 so—M; keuken 41; fabr. 31; Comtesse de Paris I 28 II 10; fabr. 8 —13; Campagnezoet I 50; II 38—39; fabr. Uj Hollands Zoet I 44; II 31; Sterappel 1 12; II 6; keuken 10; Pondspeer 1 grof 27; I 26: II 20; keuken 25; fabr. 18; Sou venir de Vachuer I grof 27; I 27; keu ken 19. Verpakt fruit: Golden Delicious huish. 70-75, 84; huish- «5-70. 65: huish. 60-65. 49—57; Jonathan huish. 75-80. 58; huish. 70-75, 58; huish. 65-70, 52; huish. 60-65, 26; Cox Orange Pippin st. 70-75, 120—123; st. 65-70, 111—116. Groente: Prei 22—30; Boerenkool 8—13: Spruitkool 19—60; Rode kool 10; Stek- ulen 5—10; Witte kooi 10; Waspcen 7; Knolselderij 11; Sjalotten 23; Savoye kool 23; Witlof 28; Aardappelen I 8Vj—11; drie lingen 7%; kriel 3. EIERMIJN BERGEN OP ZOOM. Elernoterlng van de Coöperatieve Wouw- se Melkinrichting Bergen op Zoom: con sumptieprijs ingaande 1 januari a.s.: klasse 0 19 cent; klasse 1 18 cent; klasse 2 16 cent: klasse 3 15 cent; klasse 4 14 cent; klasse 5 13 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM. 16 jan. Groente: Rode kool 7—19: Sa voye kool 1240 Witte kool 6—8; Kroten 11—21; Waspeen 12—44; Prei 13—47; Spruiten 33—111; Witlof 20—58 Boerenkool 6—29; Schorseneren 7—64. Fruit: St.-Remy 26—32 Comtesse de Paris 6—46; Jonathan 7—51; Goudreinette 14—54; Golden Delicious 7—70; Lombart Calville 12-33. VEILING GOES. 18 Jan. Groente: Spruiten An 46—56: BI 21-34; afw. 27—38; Witlof AI 67—68; A U 49-58: BI 31—57; afw. 27; Gr. Sa voye kool 28—37; Rode kool 16—18; Boe renkool 14—27; Gele Savoye kool 1524; Witte kcol 6-8; Bloemkool 10—43; Prei 28—36; Peen 15—18; Waspeen 2—46; Uien 9—24; Andijvie 64—103; Veldsla 62—64; Knolselderij 29. Expositie „Het Zuiden" werd een succes De tentoonstelling van werken der leden van de Kunstkring „Het Zui den", die onlangs in „Britannia" te Vlissingen gehouden werd, is een suc ces geworden. Men telde enkele hon derden bezoekers. Ook werden er werken aangekocht en de belangstel ling voor 'F tentoongestelde, waar onder naast werken van anderen, ook doeken van de beroepsschilder Ger Jacobs (stichter van de Kunstkring) en van mevrouw JacobsHendrickx, was goed. „Vrienden (75) van Veere" vergaderen in maart De vereniging „Vrienden van Vee re", die 8 december jl. werd opge richt, telt thans 75 leden, onder wie 15 Belgen. Onder voorzitterschap van dr. mr. W. Hugenholtz zal de eerste bestuursvergadering der vereniging op 16 maart te Bergen op Zoom wor den gehouden. Het bestuur zal daar- bij onder meer van gedachten wisse len over het eerst te houden congres der vereniging, dat waarschijnlijk 25 en 26 mei te Veere zal worden ge houden. VRIJDAG 18 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.45 Voor de kleuters. 11.05 Blaaskwint. 11.35 Wat doe je voor de kos.t. AVRO: 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuin- bouwmeaed. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gr. 13.25 Elektronische mandoline ens. en so list. 13.55 Koersen. 14.00 Viool en altviool. 14.25 Voordr. 14.45 Gevar. progs. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muz. caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ltohte muz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Promenade ork. en solist. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Alle dagen kun Je niet ver dienen", klankb. VPRO: 19.30 „Wat gelo ven Vrijzinnig Protestanten?", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 De Oudheidkunde van Palestina, caus. 20.20 Voordr. en muz. 20 35 Europa één. caus. 20.45 Zwart op wit caus.. VARA: 21.00 Dansmuz. 21.40 Leert uw landgenoten kennen, 22.10 Bultenl. weekoverz. 22.25 Lichte muz. VPRO: 22.40 „Zorg om de mens", caus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 238 m 1007 ke's. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws, en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.1S Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Gram. 9.35 Radiofilharm. ork. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoor spel. 12.10 Bariton en plano. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Pro- menade-ork. en soliste. 14.05 Schoolradio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Gram. 15.15 Voor dr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinbouw- praatje. 16 15 Kamerork. en sol. 17.00 Voordr. 17.20 Koorzang. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Marinierskapel. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Regeringsustz. Rubriek verklaring en toelichting: Bou wen in de winter. 19.30 Gram. 19.40 De voorlopige uitbreiding van de gerefor meerde bundel, caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.25 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 20.55 Irani. 23.00 Avondoverden king. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. HOOG ÈN LAAG WATER U.+N.AJP. - U.+NA.P. 18 januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge U.—N.A.P. U.N.A.P. 3.04 3.35 4.22 4:45 5.00 2.37 2.51 2.57 1,64 1,90 15.30 16.02 16.53 17.12 17.23 2,35 2,49 2,55. 1,80 2,06 9.48 10.22 10.56 10.18 10.38 2,37 2,48 2,67 1,74 2,03 21.53 22.27 23,01 22.24 22.51 2,00 2,11 2.30 1,3? 1^66

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3