PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egypte en Israël moeten beloven dat zij grensovervallen staken Djakarta verbijsterd door Soekarno's idee Structuur van Zeeuwse tuinbouw zal door Deltaplan veranderen deBILT O11 OPROEPEN TOT HERVATTING VAN HONGAARSE OPSTAND VERWACHT... 200e jaargang no. 14 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Minlm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, BrouwerlJstr. 2; Zlerlkzee: N. Bogerdstr. 24. tel. 26. HAMMARSKJÖLD IN RAPPORT OVER S1NAI: Vrije vaart in Golf van Akaba wellicht geen onredelijke eis Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft woensdag in een verstag aan de algemene vergadering van de V.N. verklaard, dat de assemblee van Egypte en Israël formele beloften moet krijgen om geen grensovervallen te plegen als de Israëlische troepen zich volledig achter de grens tussen Egypte en Israël hebben teruggetrok ken. Hammarskjöld vroeg de aandacht voor twee hoofdpunten van de door de assemblee aangenomen resolutie, die om onmiddellijke terug trekking van de Israëlische troepen vraagt. Het eerste punt is: beide partijen moeten geen invallen in naburig ge bied doen. Het tweede luidt: beide partijen moeten de bepalingen van de bestandsovereenkomsten nauwkeurig in acht nemen. Volgens Hammarskjöld vormt te rugtrekking, evenals het staken van het vuren, een voorafgaande en we zenlijke fase in een ontwikkeling, waardoor misschien een hechte basis gelegd kan worden voor vreedzame toestanden in het gebied. Hij merkte voorts op dat de vraag, in hoeverre de verantwoordelijkheden die de Palestijnse bestandscommissie nu draagt overgenomen zouden kun nen worden door het internationale politieleger van de Verenigde Naties, wellicht nader overwogen kan wor den. Hij zei ook, dat het duidelijk is dat de Israëlische troepen zich tot achter de bestandslijn moeten terugtrekken zoals is vastgesteld in de overeen komst tussen Egypte en Israël. Mene tekel in Bussum Enige tijd geleden verscheen er in ons land een nieuw maand blad. Het droeg de naam „Te leflitsen" en bleek een plezierig, niet al te groot tijdschrift, dat allerlei wetenswaardigheden en foto's be vatte over televisie-aangelegenheden in binnen- en buitenland. Het blad had enkele goede medewerkers, die volkomen thuis waren in het Neder landse televisie-wereldje, zodat zij daarover vlotte en informatieve ar tikelen schreven. Kortom, „Teleflit- sen" was een blad, waarvoor zonder twijfel in Nederland plaats was. Er waren echter lieden in ons goede land, die daarover anders dachten Vorige week verscheen „Teleflit- sen"-nummer vier van de pers en het was tevens nummer laatst. En uit mededelingen van de redactie bleek, dat het blad ophoudt te be staan, omdat samenwerking met de Nederlandse Televisie Stichting niet goed mogelijk is. „De omroepvereni gingen, die het in de Nederlandse Televisie Stichting voor het vertel len hebben, zijn niet gediend van publiciteit, omdat zij. concurrentie voor hun eigen programmabladen vrezen", aldus de redactie, die ver der meedeelt, dat aan 90 van de N.T.S.-medewerkers verboden werd aan andere bladen dan aan de eigen mee te werken. „Teleflitsen" diende dus te ver dwijnen. Het sneuvelde op het televisie-veld van eer! Hjt is niet de eerste maal, dat frisse initiatieven, die tot popu larisering van omroep en/of televisie kunnen leiden, halverwege blijven steken als gevolg van de halsstarrige houding, die de Neder landse omroepverenigingen menen te moeten aannemen. Er is destijds reeds een felle strijd geweest over de publicatie van de radio-program ma's en nu blijkt men dus weer be zwaren te hebben tegen een onaf hankelijk televisieblad. In Hilversum en Bussum gaat men kennelijk uit van de stelling: „O Nederland, let op uw radio-zuil" en wee degene, die ei- anders over denkt! >ilangs hoorden wij een grapje over de verzuiling in Neder land. In een gesprek tussen wetenschapsmensen zei een hoogle raar. dat deze verzuiling zeker een speciale leerstoel aan een Neder landse universiteit waard was. Hij had er al een naam voor ook: „leer stoel voor de kolomologie". Kolom is immers een ander woord voor zuil Het was een schone, zéér Neder landse gedachte. Wellicht is er ook nog plaats voor een lectoraat in de „radio-kolomologie". En dan maar wachten op een proefschrift: „De verdwijning in 1957 van Teleflitsen, gezien in het licht van de Neder landse radio-kolomologie". Grappig? Geenszins! Alleen maar treurig. En omdat het zo treurig is, wil len wij deze beschouwing eindigen met de laatste redactionele zin van het ten dode gedoemde ..Teleflitsen": „Moge het verdwijnen van dit blad een „mene tekel" zijn aan de mu ren van Vitus- en Irene-studio en alle kantoorgebouwen van de televi sie in Bussum", Volgens hem wordt er echter in de plannen voor terugtrekking, die hem maandag jl. door de Is raëlische regering zijn overhan digd, niet gesproken over terug trekking uit de strook vain Gaza. In dit verband verklaarde Ham marskjöld, dat over dit laatste verdere besprekingen met de vertegenwoordigers van Israël nodig zijn. Inzake de Israëlische bezetting van het gebied Sjarm El Sjeik en de strook langs de westelijke kust van de Golf van Akaba zei Hammarskjöld, dat generaal-majoor Burns, de bevel hebber van het internationale politieleger, aan de bevelhebber van de Israëlische troepen om een nauwkeurige bepaling van deze gebieden zal vragen. In deze mededeling wordt gezegd, dat de Israëlische troepen op 22 jan. de woestijn van Sinaï geheel ont ruimd zullen hebben met uitzonder ing van het gebied Sjarm El Sjeik, dat op het ogenblik de vrijheid van scheepvaart door de Straat van Tiran en in de Golf van Akaba verzekert. De Israëlische regering is bereid over de ontruiming van dit gebied direct besprekingen te beginnen met Hammarskjöld. De secretaris-generaal voegde hier aan toe, dat men wellicht kan over wegen dat de internationale betekenis van de Golf van Akaba het recht van vrije vaart door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba, in overeen stemming met de erkende regel van het internationale recht, wettigt. Sancties Uit Jeruzalem wordt bericht dat het Israëlische Ministerie van Economische Zaken plannen op stelt om het land in staat te stel len, mogelijke sancties te door staan, die het gevolg zouden kunnen zijn van Israëls weige ring zijn troepen terug te trek ken uit de zuidelijke punt van de Sinaï. Volgens inlichtingen uit semi- officiële bron te Jeruzalem voor zien de plannen in een scherpe beperking van de invoer van ver- bruiks- en kapitaalgoederen en in een inkomstendaling van 20 tot 30 procent. De 'plannen moeten rekening houden met een mogelijke be vriezing van de Amerikaanse economische hulpverlening, sta king van de Amerikaanse leve ranties van levensmiddelen uit de overschotten en verwerping van Israëls verzoek om leningen van de export-import bank der Amerikaanse regering. Koningin en prins naar Londen. Koningin Juliana is voornemens vandaag prins Bernhard te vergezel len naar Londen voor een bezoek van een dag in verband met het overlijden van de graaf van Athlone. Duidelijke houding chefs van staven Volgens het regeringsgezinde, in de Engelse taal in Djakarta verschijnende dagblad „Indonesian Observer", hebben de chefs van staven van land-, zee- en lucht strijdkrachten in een brief aan pre sident Soekarno en de minister president Ali Sastroamidjojo me degedeeld, dat zij „een duidelijke houding zullen aannemen", indien het huidige coalitiekabinet ten val mocht worden gebracht. De chefs van staven zijn van mening, dat een val van de tegenwoordige re gering onverantwoordelijk zou zijn. Het leven in het tussen Egyp- te en Israël betwiste gebied H Gaza gaat rustig door. Op de foto ziet men een armoedig Arabisch meisje met een dis- M tributiekaart in de ene hand H en een kan melk in de andere, uit de drukte rond het distribu- tiecentrum van de „Care"-or- ganisatie komen. Deze organi. is satie distribueert wekelijks over ongeveer 30.000 vluchte- Mhgetjes melk. De door president Soekarno ontwor pen „Revolutionaire Raad", die wel licht zal worden ingesteld om het hoofd te bieden aan het gevaar van desintegratie, dat na de gebeurtenis sen op Sumatra de jonge republiek bedreigt, was woensdag het onder werp van tal van speculaties in de verbijsterde hoofdstad. Doch de presi dent zelf bewaarde het stilzwijgen. Een voor woensdagmorgen voor buitenlandse perscorrespondenten be legde persconferentie werd door onge steldheid van president Soekarno uit gesteld. Het nationalistische dagblad „Mer- deka" voorspelde intussen, dat de president zyn plan „om verdere verslechtering tot staan te bren gen" op korte termijn zal bekend maken. Het blad is gewoonlijk goed ingelicht over „paleiszaken". Majoor Joenoes Samosir, regiments commandant in Tapandoeli, die dezer dagen in Djakarta arriveerde, heeft Op de werf van de Fa. De Vries Lentscli te Amsterdam- 11 Noord is woensdagmorgen de =1 kiel gelegd voor ,J)e Groene Draeck", het zeiljacht, dat aan H prinses Beatrix ten geschenke p zal worden gegeven. Een ever- H zicht tijdens de kiellegging, welke namens de prinses werd bijgewoond door haar particu- lier secretaresse, mej. mr. AI. M Meurs. Pakistan wenst troepen van V.N. voor Kasjmir In de veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Ma- lik Firoz Khan Noon gisteren aan In dia het sluiten van een non-agressie pact met Pakistan aangeboden, in dien India een volksstemming in het omstreden gebied van Kasjmir wil toestaan. Noon stelde voor dat alle Indiase en Pakistaanse troepen uit Kasjmir worden teruggetrokken en vervangen door een politiemacht van de Verenig de Naties. Daarop zou de bevolking van Kasjmir zelf over haar toekomst moeten beslissen. De veiligheidsraad zou bij India er op moeten aandringen, dat geen pen worden genomen voor aefin aansluiting van Kasjmir bij India. Graaf van Athlone overleden De graaf van Athlone, gehuwd met prinses Alice, kleindochter van ko ningin Victoria en nicht van prinses Wilhelmina, is woensdag in de ou derdom van 82 jaar te Londen over leden. De graaf was oudoom van ko ningin Elizabeth en is vroeger gou verneur-generaal van Canada en Zuid-Afrika geweest. een pleidooi gehouden voor de afge zette territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, kolonel Maloedin Simbolon. Majoor Samosir, die aan de chef- staf van het leger, generaal majoor Nasoetion, verslag over de gebeurte nissen in Noord-Sumatra heeft uitge bracht, zeide het eens te kunnen zijn met de manier waarop de chef-staf van plan is de moeilijkheden in Noord- Sumatra op te lossen. KADAR KRIJGT BEZOEK Tsjoe-en-Lai merkt niets van onrust De Hongaarse bevolking heeft wei nig enthousiasme getoond voor het bezoek van de Chinese premier Tsjoe En-Lai, die gisteren in Boedapest aan kwam en vandaag weer zal vertrek ken. De verklaring van Tsjoe En-Lai, waarin deze het leiderschap van de Sowjet-Unie in de communistische wereld erkende Is voor de vele Hon garen, die op bemiddeling van India en China hoopten om de strenge maat regelen te verzachten, een grote te leurstelling geweest. Waarschijnlijk uit vrees, dat de be volking van Boedapest dit bezoek zou aangrijpen voor demonstraties, wijdde de radio slechts enkele zinnen aan het bezoek. In K.L.M.-vogïl vergeefs naar Ierse bom gezocht Enige tijd, voordat gistermiddag om half vier de Convair 340 PH-CGE (Je roen Bosch) van de K.L.M. van Lon- den-Airport naar Amsterdam zou vertrekken, kwam bij de K.L.M. te Londen de anonieme mededeling bin nen, dat de Ierse Republikeinse Bewe ging een bom aan boord van het toe stel had geplaatst. De K.L.M. heeft assistentie van de politie ingeroepen en het toestel la ten onderzoeken. De passagiers be vonden zich nog niet aan boord, maar in het restaurant werd hun bagage nagegaan. Minutieus speurwerk in het toestel leverde niets op. Het vliegtuig is met de passagiers een uur te laat naar Amsterdam vertrokken. Gezag voerder Van de Kommer heeft het daar inmiddels geland. Iets bijzonders was niet te melden. De vracht van het toestel is voor onderzoek in Londen achtergegleven. JAARVERGADERING IN MIDDELBURG Opbrengst per ha was in 1956 naar verhouding nog te laag „In de tuinbouw zyn voor 1957 werkelijke en reële mogelijkheden". Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Zeeuwse Groentetelers Vereni ging, de heer M. Ton in zijn openingswoord van de jaarvergadering, die woensdag werd gehouden in de afmijnzaal van de velling „Walcheren" te Middelburg. Spreker wekte de vele aanwezigen op in 1957 meer reclame te maken en de produkten aantrekkelijker aan te bicden. „Walcheren moet meer bekendheid krijgen by Industrie en export", aldus de heer Ton. Globaal gesproken achtte spreker het afgelopen jaar gunstig voor de tuinbouw. Spreker wees verder nog op het Delta-plan, dat er de oorzaak van zal zyn, dat de structuur van de Zeeuwse tuinbouw zich zal wijzigen. Na het openingswoord richtte de heer B. Koole, voorzitter van de „Vei ling Walcheren" zich tot de aanwezi gen. Hij zegde de medewerking van de veiling in het komende jaar toe, voor wat de afzet van de artikelen der le den van de Z.G.V. betreft. De heer Ton dankte de heer Koole voor zijn woorden en zegde van de zijde van de Z.G.V. eveneens alle medewerking toe. Als eerste spreker trad vervolgens de heer M. Wattel, hoofdassistent rykstuinbouwvoorliclitingsdienst voor het voetlicht, die een uiteenzetting gaf over het onderwerp „Financiële uitkomsten van diverse typen van Zeeuwse tuinbouwbedrijven". Aan de hand van cijfermateriaal, beschikbaar gesteld door een achttal Zeeuwse tuinbouwers, gaf spreker een deskun dige uiteenzetting over de verschillen de mogelijkheden van geldbelegging en over de verhouding vreemd vermo- Sen/ eigen vermogen in de tuinbouw. >ok belichtte spreker de noodzaak van een ruime voorraad kasgeld naast een stevige bankrekening, terwijl ook bedrijfsaandelen in sommige gevallen gewenst zijn. Vervolgens gaf de heer Wattel een overzicht van de factoren betrekking hebbend op de inkomens vorming. De heer Wattel kwam tenslotte tot de volgende conclusies: Door vergroting van de investering In glas et» machines kan het netto bedrijfsresultaat aanmerkelijk ver beterd worden. Al zyn arbeids krachten duur, toch kun het aan trekken daarvan, wanneer er maar een juiste bedrijfsvoering is, winst gevend zyn. De fiscale tuindersboekhouding dient omgewerkt te worden tot een bedrijfseconomische boekhouding. De heer Ton dankte spreker voor zön gefundeerde uiteenzetting en gaf hierna gelegenheid vragen te stellen. Enige leden maakten hiervan gebruik. Bij de beantwoording merkte de heer Wattel nog op, dat vele boekhoudin gen van groentetelers te globaal zyn. Bonenteelt De bonenteelt staat in Zeeland in het middelpunt van de belangstel ling en mede door de klimatologi sche gunstige omstandigheden (Vervolg op pag. 8) De ontvangst van de Chinese pre mier was zo geregeld, dat hij onmo gelijk een indruk heeft kunnen krij gen van de latente onrust in Honga rije. Tsjoe En-Lai, die op het militaire vliegveld Tokoli om 12.30 uur aan kwam, was voortdurend in het gezel schap van premier Kadar. Als verblijfplaats werd. aan Tsjoe En-Lai een villa ongeveer 15 kilo meter buiten de stad aangewezen. Op de muren van Boedapest zijn gisteren biljetten verschenen, waarin de bewoners werden op geroepen over 10 dagen de strijd tegen de Ruisen te hervatten. Reizigers, die uit de Hongaarse hoofdstad in Wenen aankwamen, verklaarden dat de biljetten 26 januari noemden als de datum voor een nieuwe revolte. Egyptianisering door Frankrijk bestreden In Franse regeringskringen is giste ren verklaard, dat Frankrijk het Egyptische besluit tot nationalisatie van Franse banken en verzekerings maatschappijen in Egypte niet zal er kennen. Er is overleg gepleegd met Engeland, dat eveneens door het Egyptische besluit wordt getroffen. Het nationalisatiebesluit is volgens Frankrijk in strijd met internationale verplichtingen, met name met de con ventie van Genève van 1949. IPIIIillllllllllllllllllllllUIIIM Mooie winterdagen j II (Van onze weerkundige s H medwerker) Ook gisteren was het vrij zon- nig weer en kwam de tempe- ratuur overdag een paar graden boven het vriespunt. Ook in de afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen weer lichte en voornamelijk in Limburg, waar een dun laagje sneeuw ligt, weer matige vorst voor. Het hogedrukcentrum bij Schotland verandert niet veel van plaats, 'zodat er in dit winterse weer type, waarbij slechts lichte vorst voorkomt, nog niet veel verandering is te bespeuren. Wanneer dit hogedrukcentrum een duizend kilometer meer naar het oosten zou liggen, in de buurt van Denemarken, dan zou het in ons land belangrijk kouder zijn, want dan werd met een oostenwind matige tot strenge vorst uit Polen en Duitsland aangevoerd. Nu wordt met een zwakke wind van zee lucht aangevoerd, waar in de temperatuur in de mid dag boven het vriespunt komt, aangezien het zeewater nog een temperatuur van ongeveer ze ven a acht grade" Celsius heeft. Mede door het droge en zonnige weer mogen wij van mooi win terweer spreken. liiiiniiitiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiinjinnimtttii WEINIG WIND Enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Weinig wind. Tem peraturen op de meeste plaatsen op lopend tot enkele graden boven het vriespunt. 18 januari Zon op Maan op ZON EN MAAN 8.41 20.46 onder 17.05 onder 9.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1