PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Amerika stelt voor splijtstoffen alleen voor vredesdoeleinden Crisis Midden-Oosten kan beslissend zijn Bevolking in Zeeland steeg in 1956 met 1873 zielen OVERLEG TUSSEN JEMEN EN ADEN OVER INCIDENTEN 200e jaargang - no. 12 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f l.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstr. 43, tel. 20: Terneuzen, Brouwerystr. 2; Zierikzee; N. Bogerdstr. 24. tel. 26 NIEUWE DENKBEELDEN OVER ONTWAPENING Intercontinentale projectielen onder internationaal toezicht De Verenigde Staten hebben maandag bij de opening van een debat over het ontwapeningsvraagstuk in de politieke commissie van de alge mene vergadering een nieuw plan van vijf punten ingediend. Volgens dit voorstel moet voortaan de gehele produktie van splijtstoffen voor vredes doeleinden dienen- Een ander punt van het voorstel is, de beproeving van intercontinentale onbestuurde projectielen en andere zich buiten de dampkring bevindende kunstmatige voorwerpen, onder internationaal toezicht te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge drong verder aan op een uiteindelijk verbod van alle proeven met kernwapens, beperking van de strijdkrachten onder doeltreffende controle en de instelling van inspec tiestelsels om de mogelijkheid van onverwachte aanvallen uit te schake len. Lijn zonder waarde Burgemeester Bolkestein van Mid delburg houdt er van om in zijn nieuwjaarsrede bepaalde zaken scherp te stellen en schroomt daarbij niet soms rake kritiek te uiten. Dit jaar was onder meer de jonge werk groep Deltazaken van het provinciaal bestuur onderwerp van zijn burge- meesterlijke beschouwing, waarbij de heer Bolkestein niet altijd even vrien delijke dingen zei. „Men stelt een tunnel onder of een brug over de Westerschelde voor", al dus de burgemeester, „iets ten westen van Terneuzen, daarbij alleen denkend aan de belangen van Zuid-Beveland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de be langen van Walcheren het belang- ï-ijkste en volkrijkste deel van Zeeland en West Zeeuwsch-Vlaanderen ge heel verwaarlozend". En hij voegde er aan toe: „Uit dit verkeerde uitgangs punt is niet veel goeds voortgekomen. De geprojecteerde wegen op Zuid- Beveland en Walcheren hebben een mgelukkig beloop". Wij hebben ons o1 verbaasd. Zij lijkt ons een over deze uitlating in de lucht. Voor een goed begrip van deze kwestie dient hier nogmaals uit eengezet te worden, wat het z.g. „werkschema" van de Werkgroep Del tazaken inhoudt. Dit schema behelst een opsomming van objecten, die in liet belang van de Zeeuwse zaak gron dig bestudeerd moeten worden. Deze objecten zyn schematisch op 'n kaart aangegeven, zonder dat zij daarmee dit is met nadruk door het provin ciaal bestuur naar voren gebracht nu reeds definitief zijn gelocaliseerd. Of de vaste verbinding van overig- Zeeland met Zeeuwsch-Vlaanderen bij Vlissingen, Ritthem, Baarland, Waar de of Rilland-Bath moet komen, of er één of meer verbindingen nodig en mogelijk zijn, of 't een tunnel of een brug moet worden, hoe het aanslui tend wegenstelsel zal lopen, dit alles maakt pas een onderwerp van studie uit. Een studie, die ongetwijfeld nog geruime tijd zal duren. Er is naar onze mening, in tegen stelling tot de opvatting van Middel burgs burgemeester, geen sprake van „suggestie", van „voorstel" en zeker niet van „verwaarlozing van belan gen". Een ander project van de Werk groep het industrie-gebied rond de Westerscheldemonding wijst niet bepaald op verwaarlozing van Wal- cherse en West-Zeeuws-Vlaamse be langen... Wij geloven daarom, dat de burge meester aan een willekeurige lijn te veel waarde toekent. De lijn, die op de kaart van de Werk groep is getrokken, heeft immers slechts betekenis als aanduiding van het project „vaste oeververbinding". Verder mag er geen waarde aan wor den gehecht. De bedoeling van burgemeester Bolkestein is overigens wel dui delijk: hij heeft er op willen wij zen, dat ook zijn gemeente een stem wil hebben in de discussie rond het toekomstig beeld van Zeeland. Daarin heeft hij gelijk. Maar de vorm, waarin deze wens was gegoten, lijkt niet he lemaal geslaagd. Omdat zij slechts kritiek inhield op de schematisering van het project en niet op het project zelf. Daarover valt trouwens nog niet veel te zeggen, want er is nog niets over bekend... Wat de overige, tot dusver, hier niet besproken en elders in ons blad opgenomen kritiek van de burgemees ter op de Werkgroep betreft: men kan toch deze studiecommissie het recht moeilijk ontzeggen bepaalde mogelijkheden op de juiste waarde te onderzoeken? Dat is zelfs de plicht van deze commissie! Maar ook hier aan moet geen overdreven betekenis worden gehecht. Want niet de Werk groep Deltazaken maakt het beleid uit van het provinciaal bestuur, doch in eerste instantie Ged. Staten. Wij geloven niet, dat dit college be langen van steden als Middelburg en Vlissingen als „quantité négligeable" zal beschouwen. Alvorens het Amerikaanse plan te ontvouwen, legde Lodge er de nadruk op, dat de Verenigde Staten bereid zijn flinke stappen te doen in de richting van een beperking van de bewapening. De genomen stap pen hetzij klein of verstrekkend zou den echter aan een doeltreffende inspectie onderhevig moeten zijn. De vijf oogmerken van het Ameri kaanse voorstel voor hernieuwde on derhandelingen zijn: 1. Het tegengaan van de neiging om steeds grotere voorraden kernwa pens aan te leggen en het verminde ren van de kans op een atoomoorlog. 2. Het treffen van voorzieningen te gen een verrassende overval en zo doende een oorlog op grote schaal te voorkomen. 3. Het verminderen van de last der bewapening en het verhogen van de levensstandaard. 4. De verzekering dat de ontwikke ling van toestellen, bestemd voor vluchten buiten de aardse dampkring uitsluitend voor wetenschappelijke en vreedzame doeleinden is bestemd. 5. Het doen afnemen van de span ning en het bereiken van oplossingen in moeilijke politieke vraagstukken te vergemakkelijken. De subcommissie voor de ontwape ning, waarin Groot-Brittannië, Frank rijk, de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Canada zitting hebben, zal de details nader kunnen bespreken, aldus Lodge, die eraan toevoegde dat Amerika in toenemende mate hoeveelheden splijt bare stoffen voor vreedzame doelein den ter beschikking zal stellen en an dere landen zal aansporen volledige bijdragen te leveren tot het construc tieve gebruik van kernenergie. Indien een dergelijk akkoord van kracht zou kunnen worden, zou het mogelijk zijn proefontploffingen van kernwapens te beperken en uiteindelijk ermee op te houden. Wat de beperking van de man kracht betreft noemde Lodge voor de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elk 2.500.000 man, en 750.000 voor Groot-Brittannië en voor Frankrijk. Na de rede van Lodge hield Koe- znetsow, de plaatsvervangende Sow jet-minister van buitenlandse zaken, een lange toespraak, waar in hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse politiek in het Mid den-Oosten, die hij een poging tot hervestiging van het kolonialisme noemde. Aan het eind van zijn re de vroeg Koeznetsow om een spe ciale zitting van de Assemblee der Ver. Naties over het vraagstuk van de ontwapening en deelde hij mede dat de Sowjet-Unie het Ame rikaanse plan zorgvuldig zal be studeren. De Rus noemde Boelganins voor stellen van 17 november een goe de grondslag voor onderhandelin gen. Hij diende een resolutie in ter ondersteuning van de Russische eis tot een onmiddellijk verbod van proeven met kernwapens. DULLES TOT SENAATSCOMMISSIES: Russen kunnen elk moment aanvallen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Jolm Foster Dulles, heeft maandag bij een bespreking van de „Eisenhower-doctrine" op een gemeenschappelijke vergadering van ae Senaatscommissies voor buiten landse betrekkingen en de strijd krachten verklaard, dat de huidige crisis in het Midden-Oosten wel eens van beslissende betekenis in de strijd tussen communisme en vrijheid zou kunnen zijn. In gebieden die aan het Midden Oosten grenzen Bulgarije, de Zwarte Zee, de Oekraine, oe Kauka- sus en Midden-Azië zijn Sowjet- Filmster Humphrey Bogart in Hollywood overleden De bekende filmacteur Humphrey Bogart is maandag in Hollywood overleden. Bogart leed aan kanker. Hij stierf, terwyl zyn echtgenote, de actrice Lauren Bacall, bij zijn ziek bed de wacht hield. In de jaren dertig maakte Bogart naam met „Kid Galahad", „Angels with dirty faces", „Bad sister", „Dark victory", „Virginia City", „The drive by night" „High sierra" en „The Maltese falcon". Van zijn recente films zijn te noe men „Key Larbo", „Knock on any door", „Deadline U.S.A.", „Beat the devil", „Sabrina", „The desperate hours" en „The harder they fall." Verreweg de grootste zegetocht hield „Casablanca", waarin Bogart met Ingrid Bergman de hoofdrollen speel- 1 den, temidden van louter sterren. land-, zee- en luchtstrijdkrachten zo danig opgesteld dat zij op elk ge wenst ogenblik kunnen ingrijpen. Dit feit is niet nieuw, aldus Dulles, doch onder de huidige omstandigheden heeft het een nieuwe betekenis ge kregen. De Russische heersers hebben al tijd het Midden-Oosten willen bezit ten, zo sprak Dulles. „Nu schijnt het de communistische heersers toe, dat de gebeurtenissen meewerken en dat een grote overwinning zo goed als binnen hun bereik is. Hun vertrou wen is niet zonder grond." Er zijn bewijzen, dat de communis tische heers aan de moi van „vrijwilligers" in het Oosten. Niemand kan voorspellen of, en zo ja wanneer, de communisten zullen aanvallen, doch wel is bekend, dat zij het vermogen voor een aan- nu wellicht denken operaties Midden- De Gorsselse dansgroep, als Ij folkloristische dansgroep ver- maard in heel Europa, is uit- genodigd deel te nemen aan j§ H het amandel-bloemenfeest op H het eiland Sicilië. Zondag heeft de burgemeester van Gorssel M op de stoep van het raadhuis H de fakkel der vriendschap ont- stoken, die de groep mee naar H Sicilië zal nemen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Prijsstop afgekondigd voor gas, elektriciteit, water. In de Nederlandse staatscourant van maandag heeft de minister van economische zaken prijsstoppen af gekondigd voor de tarieven van gas, elektriciteit en water. Hierin wordt bepaald, dat de desbetreffende be drijven zonder toestemming van het ministerie van economische zaken niet mogen afwijken van de op 31 oktober 1956 geldende tariefvoor- waarden. De minister heeft tot deze maatregel besloten teneinde te be vorderen, dat het vaststellen van de tarieven voor gas, elektriciteit en water geschiedt in overeenstemming met de eisen, die het thans gevoerde prijsstabilisatiebèleid van de rege ring stelt. Deze maatregel treedt in werking met ingang van 1 februari 1957. Opperste Sowjet op 5 februari a.s. bijeen De Opperste Sowjet, het Russische parlement, is door de regering voor 5 februari in vergadering bijeengeroe pen. Men verwacht dat de zitting vier of vijf dagen zal duren. val bezitten, dat er een sterke ver leiding bestaat. Morele remmingen ontbreken. Aan het slot van zijn tevoren op- festelde verklaring zei de minister, at het afgelopen jaar in veel op zichten een verzwakking van het in ternationale communisme op ver scheidene fronten te zien heeft gege ven. Doch in de huidige omstandig heden wint hij, die het laatst wint, alles. „Ik kan U verzekeren", zo be sloot Dulles, „dat de leiders van het internationale communisme elk risi co dat zij aandurven, zullen nemen om het Midden-Oosten te winnen. Zij hebben dat reeds duidelijk gemaakt". VERSTERKINGEN NAAR DE GRENS Syrische nota: Ver. Naties moeten Jemen steunen Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft maandag in Londen bekendgemaakt, dat er besprekingen gaande zyn voor een byeenkomst van officieren uit Je men en Aden ter regeling van de span ning in het woestynachtige grensge bied tussen de twee landen. De span ning in het grensgebied heeft in d« afgelopen weken tot gevechten geleid. De regering van Jemen had in de- Vorst bereikt ook Zeeland (Van onze weerkundige medewerker Boven Scandinavië ligt nog een sterk hogedrukgebied, i waardoor met noord-oosteliike I winden koude lucht uit Mid- den-Europa wordt aangevoerd. I Maandagmiddag begon in het oosten en noorden van ons land i de temperatuur tot onder het I vriespunt te dalen. Vandaag i zal de koude vorstlucht ook i Zeeland bereiken, waar de tem- peratuur eveneens tot onder I nul zal dalen. In de komende nacht zal de vorst nog wat ver- der toenemen met in het oos- I ten mogelijk meer dan 5 gra- den vorst. De wind zal lang- i zaam in kracht afnemen door- dat het hogedrukgebied iets i dichterbij komt. I Wat de verdere vooruitzichten betreft, ziet het er nog niet naar uit, dat de vorst van lan- ge duur zal worden. Boven i Noord-Scandinavië is een de- pressie aangekomen, die een zachte oceaanlucht naar het zuiden transporteert. Het is j hierdoor niet onwaarschijnijlk, e dat na het midden van de week de vorst weer wat zal afnemen. ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii cember besprekingen voorgesteld. Een Brits verzoek om nadere Inlichtingen is pas na enige weken beantwoord en zaterdag heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Londen een mondelinge mededeling over deze kwestie verstrekt aan de zaakgelas tigde van Jemen in Engeland, Moha- med Ibrahim. De Britse gouverneur van Aden, sir William Luce, pleegt over de kwestie overleg met de betrokken heersers van het protectoraat Aden, aldus de woordvoerder. Er is nog geen datum en plaats voor een bijeenkomst van officieren vastge steld. Het overleg duurt nog voort. Nadat zondag een autocolonne van de R.A.F. aan de grens van Jemen in een hinderlaag gevallen is. worden naar in Londen verluidt Britse ver sterkingen naar de grens tussen Aden en Jemen gezonden. Een compagnie van de „Durham Light Infantry" is naar de bergachtige grensstreek ge zonden, waar reeds een compagnie Highlanders" dienst doet. Onder nor male omstandigheden wordt de grens slechts bewaakt door inheemse sol daten onder commando van officieren van de R.A.F. De Syrische regering heeft gis teren aan alle leden van de Vere nigde Naties nota's gezonden waar in de V.N. gevraagd wordt Jemen te steunen tegen de „Britse agres sie". De nota stelde dat de gebeurte nissen in Jemen neerkwamen op gewapende agressie. De nota noemde dit imperialistische pro probeersels. TE DANKEN AAN GEBOORTE-OVERSCHOT Teruggang in 51 van 101 gemeenten Evenals in 1954 en in J955 is de bevolking in Zeeland ook het afgelo pen jaar toegenomen. Van 276.558 zielen steeg zij tot 278.431, een toena me dus van 1873 zielen. Deze toename is te danken aan een geboorte overschot van ruim 3000, want ook dit jaar vertrokken er meer personen dan er zich in Zeeland vestigden. Wanneer men de cijfers van de 101 Zeeuwse gemeenten aan een nader onderzoek onderwerpt, dan is er een aanzienlijke teruggang op het platteland te constateren, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen cn Tholen. Toch zijn de cijfers gunstiger dan in 1955, want nu was er een teruggang in 51 van de 1001 gemeenten, 49 gemeenten gingen in inwonertal vooruit en één gemeente, Westdorpc, bleef gelijk. In 1955 was er een achteruitgang in 53 gemeenten. en 138.692 vrouwen). Er werden 2108 huwelijken voltrokken, er werden 60 echtscheidingen ingeschreven. Het zielental in de provincie Zee land nam in het afgelopen jaar toe met 1873. Op 31 december 1955 be droeg het aantal ingezetenen 276.558 (138.808 mannen en 137.750 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door feboorte met 5469 (2778 mannen en 691 vrouwen) en door vestiging met 13.448 (6717 mannen en 6731 vrou wen); het verminderde door overlij den met 2445 (1258 mannen en 1187 vrouwen) en door vertrek met 14.599 (7306 mannen en 7293 vrouwen). Op 31 december 1956 bedroeg het inwo nertal dus 278.431 (139.739 mannen Schouwen-Duiv eland De bevolking op Schouwen- Duiveland nam in 1956 toe met 318 zielen, waarbij zijn inbegrepen ruim 100 Hongaren, die begin ja nuari vanuit Haamstede naar el ders vertrokken. Overigens ging het zielental in veertien gemeen ten op Schouwen vooruit en con stateerden slechts vier gemeen ten een achteruitgang. Afgelopen jaar kwamen in twee gemeenten geen overlijdens voor, namelijk in Elleraeet en in Serooskerke (S.) Het zielental op Schouwen-Duive- land nam in het afgelopen jaar toe met 318. Op 31 december 1955 be droeg het aantal ingezetenen 22.879 (11.497 mannen en 11.382 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 478 (229 mannen en 249 vrouwen) en door vestiging met 1446 (743 mannen en 703 vrouwen); het verminderde door overlijden met 196 (101 mannen en 95 vrouwen) en door vertrek met 1410 (690 mannen en 720 vrouwen). Op 31 december 1956 bedroeg het inwonertal dus 23.187 (11.678 mannen en 11.519 vrou wen). Er werden 165 huwelijken vol trokken, er werden 4 echtscheidingen ingeschreven. Walcheren Nu als laatste gemeente op Walcheren de bevolkingscijfers over 1956 van de gemeenfe Mid delburg bekend zyn, was het to taal van Walcheren samen te stellen. Elf van de twintig ge meenten toonden hier een voor uitgang, waarby Vlissingen (pl. 1121) en Oost- en West-Sou burg (pl. 502) de grootste winst maakten. Middelburg 190) zag (Vervolg op pag. 2) Heel Monaco begint zich, in af- wachting van de blijde gebeur- H tenis, voor te bereiden. Ook ca- rabinier Pascal Louis draagt 't zijne bij tijdens de voorberei- s ding door het kanon, dat de ge- boorte van een prins of een prinses, respectievelijk 101 of f= H 21 schoten, aan zal kondigen, nog eens grondig na te kijken. lllllllllllllllllllllll DE VERWACHT... OPKLARINGEN Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tus sen noordoost en oost. Over het alge meen lichte vorst. ZON EN MAAN 16 januari Zon op S.43 onder 17.01 Maan op 17.55 onder 8.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1