KOOPJES Automation: de stuwing naar een tweede industriële revolutie K e Magnee ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER JIMMY als Marathonloper Japonnen GEN. LEFÈVRE DE MONTIGNY VOLGT GEN. HASSELMAN OP P.Z.C. autobus chauffeur FLINK MEISJE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 JANUARI 1957 IR. KEUS SPRAK OP DELFT SE HOGESCHOOLD AGEN Individuele mag niet verloren gaan Ter gelegenheid van de hogeschooldagen 1957 aan de Technische Hoge school te Delft heeft Ir. H. I. Keus zaterdag een voordracht gehouden, waar in hü enige economische en sociale aspecten van de automation heeft be licht. Spreker meende, dat men naast de atoomsplitsing, de automation moet zien als een stuwing tot een tweede industriële revolutie. Als tweede stelling poneerde Ir. Keus, dat automation vergroting van afzetgebied ver eist en dat daarvoor vrijmaking van het Internationale geld-, goederen- en kapitaalverkeer dus ook internationale Inwisselbaarheid der munteen heden noodzakelyk is, maar automation is ook onmogelijk zonder kapi taalvorming, omdat voor doorvoering van dit stelsel enorme investeringen worden vereist. Daarbij kwam lr. Keus tot de conclusie, dat de centrale overheid kapitaalvorming dient te bevorderen. Gebeurt dit niet en spre ker twijfelde daaraan dan zal Nederland economisch verder achterop raken dan met het oog op de bevolkingstoeneming verantwoord is. Voorts zullen clan alleen bedrijven die buitenlands kapitaal kunnen aan trekken, nog van institutionale beleg gers kunnen lenen of over een ruime liquiditeit beschikken, in de gelegen heid zijn de ontwikkeling van de auto mation te volgen. Andere sectoren uit het bedrijfsleven (ook de agrarische) zullen daardoor voor ernstige moei lijkheden komen te staan. Ir. Keus meende niet, dat auto mation op korte termijn een op lossing zou geven voor 't vraag stuk van de overspannen arbeids markt. Automation vereist de vorming van teams, die deze nieuwe weg kunnen inslaan, de levertijden voor de benodigde werktuigen en apparaten zal lang zijn, de nodige investeringen zullen een inflatoir effect hebben en als gevolg van de schaarste op de arbeidsmarkt zal de voor automation nodige loondifferentiatie niet door te voeren zijn. De heer Keus wees er verder op. dat automation slechts beperkte moge lijkheden biedt voor een land, waar van de welvaart zo sterk van export mmnnnniiiinuinninnnniiiiiiiiiiinuiiiiniiiiiiiiinnHiiiiiiiiiiiiiiinTii^i Rijwiel gestald voor i twee gouden tientjes i Een houder van een rijwiel- stalling in Apeldoorn is vrijdag wel bijzonder royaal betaald voor het stallen van een fiets, n Een jeugdige Apeldoorner be- taalde hem namelijk met twee gouden tientjes, vermoedelijk in de mening verkerend dat hij twee stuivers had gegeven. De eigenaar van de rijwielstalling is dit feit bij de politie komen melden. De twee tientjes zijn van het jaar 1877 en vertoon- den de beeltenis van koning Willem III. De politie is er uiteraard zeer benieuwd naar, hoe de jongen aan de kostbare g geldstukjes kwam. Zijn naam is niet bekend, omdat de ont- dekking pas werd gedaan toen ff het rijwiel allang was opge- ee liaald. Verwacht wordt echter dat de eigenaar van de geld- stukken zich wel bij de politie m zal komen melden. iiiiiiHinmniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! afhankelijk is. Zo heeft Nederland, dat meer dan 50 procent van zijn na tionale inkomen door export verwerft, het hoogste exportcijfer in de wereld. Amerika daartegenover bijvoorbeeld, is slechts voor 5 procent afhankelijk van de export voor het nationale in komen. Spreker vroeg zich daarom af of Nederland zich niet zou moeten specialiseren op vervaardiging van hoogwaardige kapitaalgoederen, waarbij geen serie- of massafabricage wordt toegepast. Automation in de adminstratieve sector achtte spreker echter voor Ne derland zeer goed toe te passen. Ook hier zijn de kosten hoog en lr. Keus wees daarom op de gevaren verbon den aan Integratie door het gezamen lijk gebruiken van een apparatuur door een aantal bedrijven. Tenslotte wees ir. Keus erop, dat het geen zin heeft de techniek steeds meer te automatiseren en de econo mie steeds meer te dirigeren. Naar zjin mening zal er ook een tegenwicht gevonden moeten worden voor de veronpersoonljjking, die de massa- en seriefabrlcage met zich meebrengen. „Juist ln de scheppende Ingenieur mag het Individuele niet verloren geraken", aldus Ir. Kens In zijn voordracht bij de hogeschoolda gen te Delft. Wat is een ingenieur? Dr. ir. F. Q. den Hollander, presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, sprak over het onder werp: „Wat is een ingenieur?" Hy Grensafsluiting bij Ulster door Engelsen voltooid. Britse geniesoldaten hebben zater dag de afsliuiting van ongeveer hon derd wegen, die over de grens tussen Ulster en de Ierse republiek leiden, voltooid. Bruggen werden onbruik baar gemaakt en er werden loop graven aangelegd. Een achttiental wegen, dat nog openligt, wordt mo menteel streng bewaakt. Ruim hon derd mensen heeft de politie zater dag in hechtenis genomen, die ervan worden verdacht deel uit te maken van het Ierse republikeinse leger. Dertig van de aangehoudenen wer den na het eerste onderzoek geïnter neerd. De anderen mochten naar huis terugkeren. stelde daarin in de eerste plaats, dat de ingenieur een chef moet zyn. Voorts dient hij het vermogen te bezitten tot analyse en kwalitatief denken en moet hij in staat zyn te rea liseren. De technische ontwikkeling, aldus spreker, leidt tot specialisering, maar tevens tot ont-specialisering, of her-specialisering. Tenslotte betoogde dr. Den Hollan der. dat de ingenieur een belangrijke plaats inneemt, eerst als studerende, later als academisch-gevormde. Wijzigingen in leiding van de Sowjet-Unie? De „New York Times" schreef zaterdag in een telegram uit War schau, dat Kroesjtsjew vorige maand bij een stemming in het be stuur van de communistische par tij van de Sowjet-Unie de post van eerste secretaris bijna heeft verlo ren. Hij zou slechts weinig stem men meer hebben gekregen dan oud-premier Malenkow. Volgens deze berichten uit War schau zou Malenkow waarschijn lijk binnenkort eerste secretaris van de partg worden. Kroesjtsjew zou dan maarschalk Boelganin als premier vervangen, en laatstge noemde zou in de plaats komen van maarschalk Worosjilow als voorzitter van het presidium van de Opperste Sow jet. Van Molotow, thans minister van staatstoezicht, werd gezegd, dat hij niet tot de hoogste leiders zal behoren. Helft van lassers bij Wilton legt werk neer. Zaterda" hebben ongeveer 250 las sers op de werf by Wilton-Feijenoord te Schiedam in verband met gerezen moeilijkheden het werk neergelegd. Aangezien ze zich, na onderhandelin gen met de directie, niet tevreden ge steld voelden, namen ze collectief ont slag, dat echter door de directie niet aanvaard werd. Deze beschouwt het conflict als een staking. De groep stakers omvat de helft van het aan tal lassers op de werf. Indien ze zich vandaag niet op het werk melden, zal een belangrijk gedeelte van het bedrijf lamgelegd worden. Volgens officiële cijfers was in 1931 vijftig procent van de bevolking van En geland gehuwd. Een eeuw eerder was slechts dertig procent gehuwd. Het aan tal ongehuwde mannen was ln 1951 groter dan het aantal ongehuwde vrouwen. In 1931 waren er een half miljoen meer on getrouwde vrouwen dan mannen. 11. Piet Splllepijp werd onbedreigd wmnar van de 10.000 meterloop te Zuiderdam en hij behaalde daar mee het provinciale kampioenschap. Maar hij was er niet eens heel erg blij mee, omdat -t ongeval waarvan zijn vriend Van Spankeren het slachtoffer was gewor den een domper op zijn blijdschap zette. Zijn ver ontwaardiging was groot en hij stond er met gebalde vuisten bij, toen Jimmy zich bij de wedstrijdjury be klaagde over het verregaand onsportieve gedrag van Dries Drebbel. Véél haalde het niet uit. want de jury verklaarde, dat het naar haar mening een ongelukje was geweest. Dries Drebbel had dit niet met opzet gedaan en eigenlijk was het te wijten aan het gebrek aan routine van Van Spankeren, die op een heel on handige wijze voor de voeten van Dries Drebbel was gaan lopen. Wel haalde men Dries Drebbel er ook bij, maar hij toonde zich zo onschuldig als een pasgebo ren schaap. „Natuurlijk is het een ongelukje geweest zei hij. Wat dachten de heren wel van hem? Dat hij zo gemeen zou zijn geweest zijn puntige spikes met op zet in de hielen van een tegenstander te boren? Dan kenden zij hem slecht. Jimmy haalde zijn schouders op. Samen met Piet SpiUepijp liep hij naar de kleedka mer terug, waar Willem van Spankeren met zijn been in verband op een massagetafel lag te rusten. De Jon gen zag er bleek van, maar toen hij hoorde, dat de Ju ry Jimmy's klacht naast zich had neergelegd, werd hij woedend. Generaal B. R. P. F. Hasselnian Ver. Naties blijven streven naar hereniging in Korea De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft twee resoluties van haar politieke commissie over Korea goedgekeurd. De assemblee hechtte haar goed keuring aan een resolutie om bij voortduring te blijven streven naai de hereniging van Korea met vreed zame middelen en naar het houden van vrije verkiezingen in Zuid- en Noord-Korea onder toezicht van de V.N. De uitslag van de stemming was 57 stemmen voor, acht tegen, negen onthoudingen. De tweede resolutie, die met 60 tegen 0 en tien onthoudingen werd aangenomen, bevatte de aanbeveling aan India, Argentinië en Brazilië om voormalige gevangenen van de Koreaanse oorlog gelegenheid te ge ven zich een bestaan te kiezen. MUTATIE IN GENERALE STAF Per 1 april bevelhebber der landstrijdkrachten. Zoals reeds eerder werd medege deeld, is generaal B. R. P. F. Hassel nian met ingang van 1 januari 1957 opgetreden als voorzitter van liet mi litaire comité van de Navo. Het ligt in de bedoeling generaal Hasselnian, die op verzoek van de re gering bereid werd gevonden, nog na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd in militaire dienst te bly- ven, op 1 november a.s. te ontheffen uit zijn functie van chef van de Ge nerale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, en op 31 decem ber a.s. uit die van voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Staven. Staking van mijnwerkers in België afgekondigd Het bestuur van het centrale bu reau van de vakbonden van mijn werkers in België heeft zaterdag een staking van de mijnwerkers in het gehele land gelast uit protest te gen de arbeids-, pensioen- en veilig heidsvoorwaarden in de mijnen. De staking zou vandaag beginnen. Het bestuur verklaarde nu in een communiqué, dat het „met bit terheid" had opgemerkt, dat „er niets was gedaan om de pensioenen onmiddellijke te verhogen, dat aan spraken op hulp voor weduwen on der de 45 jaar en de kwesties van de veiligheid in de mijnen en betere arbeidsvoorwaarden in het stadium van bestudering waren gebleven". Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselnian door zyn werk in internationaal ver band meer dan tot dusverre in beslag kan worden genomen, zal generaal- majoor G. J. Lsfèvre de Monligny on der gelijktijdige benoeming tot luite nant-generaal, op 1 april a.s. worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrachten. Het ligt in het voornemen, generaal-majoor Lefèvre de Montigny per 1 november a.s. te benoemen tot chef van de Generale Staf, bevelhebber der landstrijdkrach ten. Gillis Joliannis Lefèvre de Montig ny is op 18 december 1901 in Am sterdam geboren. Van 1938 tot in •de meidagen van 1940 was hy cehf- staf van de vierde divisie en maak te als zodanig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1945 vertoefde hij in Duitse krijgsgevangenschap. Na zyn te rugkeer was hij tot 1 januari 1947 verbonden aan het militaire kabi net van de minister van oorlog, waai-van hij tot oktober 1950 hoofd was van de sectie opleidingen sectie vijf) van de Generale Staf. Van 1 oktober 1950 tot 1 oktober 1953 vervulde hij de functie van chef-staf van het eerste Neder landse legerkorps. In 1952 werd hij bevorderd tot bri gade-generaal. Met ingang van 1 oktober 1953 werd hij verbonden aan het hoofdkwai'tier van de Navo te Fontainebleau als waar nemend hood van de logistieke af deling van de geallieerde strijd krachten in de centrale sector van Europa. Met ingang van dezelfde da tum werd hij bevorderd tot gene raal-majoor. Met ingang van 1 no vember 1955 werd hij benoemd tot eerste sous-chef van de generale staf. X Maandag 21 januari a.s. hopen mijn geliefde ouders J G. iS KIEVIT ■f en j P. KIEVIT- LEENDERTSE hun 25-jarige echtver- eniging te herdenken en tevens het 25-jarig be- g staan der zaak. sj: Hun dankbare COBI. Gelegenheid tot felicl- teren na 2 uur. Kruiningen, januari '57. Te huur aangeboden: een WINKEL m. woning tegen 1 februari a.s. aan de Hogeweg te Vlissingen. Brieven letter F 64, bureau P.Z.C., Vlissingen. Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland. Zéér grote publiciteitswaarde Heden overleed plotse ling onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN JANUS KOLE, in de ouderdom van 72 jaar. Kapelle: M. KOLE— DE JONGE. 's-Gravenhage: A. C. M. KOLE. Kapelle: I. KOLE. A. HOLE- ROTTIER. ADRIE. KEES. MARIANNE. Kapelle, 12 jan. 1957. Lurpseweg 3. De begrafenis zal plaatshebben op dins dag 15 januari a.s. op de algemene begraaf plaats te Kapelle. Vertrek vanaf het woonhuis om 12 uur. Terstond gevraagd AUTOBEDRIJF J. C. KRIJGER Beestenmarkt, Goes. W. SCHIPPER ZN., N.V. LANDBOUWMACHINEHANDEL Van Heeniskerclcstraat 10 - GOES zoekt voor spoedige indiensttreding een als assistente in haar afdeling boekhouding. Een prettige werkkring aangeboden. Enige boekhoudkundige kennis gewenst en diploma typen strekt zeer tot aanbeveling. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties met opgave van opleiding, ervaring, referenties en datum waarop in dienst getreden kan worden etc. wor den gaarne op bovenstaand adres ingewacht. m FA. H. JOOSSE ZONEN GOES MIDDELBURG Het aftreden van premier Eden verwijdert van het internationaal toneel een van de grootste staatslieden van onze tijd, een staatsman die heeft gevochten voor vryheid en menselijke waardigheid tegen dictatuur en die op dit punt een vitale en constructieve rol speelde in de wereldschokkende gebeur tenissen van de afgelopen twintig jaar, aldus de New York Times in een hoofdartikel. Het is z\jn persoonlijke tragedie, dat hij, na reeds zo vroeg tot wereldallure te zijn gegroeid en te worden beschouwd als een natuurlijke pretendent voor 't eerste minis terschap, eerst door de politieke wisselval ligheid daarvan werd afgehouden en toen volkomen overschaduwd, werd door.de gi gantische figuur van sir Winston Churchill, Maar zijn aftreden illustreert ook de trage die van zijn politiek, een tragedie die zijn ge volgen heeft in de veranderde wereldsituatie en in de politieke ontwikkeling in Engeland. De directe aanleiding voor zyn heengaan is ongetwijfeld het mislukte Brits-Franse op treden m Egypte, dat! een politieke en mili taire debacle werd die ernstige consequen ties heeft voor Engeland, voor Europa en voor de hele vrije wereld. Bij het beslissen tot deze actie was sir Anthony alleeij maar juist tegenover zichzelf en zijn langgekoesterde princi pes. Principes, die niet gedoogden, dat dictators met handschoenen werden aan gepakt. Wanneer deze trouw aan hel principe eindigde in een mislukking, dan was dat hoofdzakelijk de schuld van sii Anthony's verkeerde kijk op de stelregel, dat „politiek is de kunst van het moge lijke" en een verkeerde beoordeling van de politieke situatie in de wereld en de consequenties van zijn stap. EGYPTE JUICHT De Egyptische pers juicht onder het motto van „Wie een kuil graaft voor een ander..." het heengaan van sir Anthony toe. „Egypte heeft met het recht aan zyn zyde voor het eerst in de historie kans gezien de Britse premier beentje te lichten, de premier die van plan was hetzelfde met de Egyptische regering te doen. Inplaats van Egypte de doodsteek toe te brengen, voerde Eden Engeland naar het bankroet. Inplaats van de Egyptenaren bang te maken, veroorzaakte hij paniek in Engeland. Groot-Brittannië is geworden tot een tweederangs staatje, dat de hand moet ophouden voor morele en economische hulp. Eden pleegde politieke zelfmoord toen hij twee maanden geleden Egypte aanviel en zijn aftreden was niet anders dan zijn staatsbegrafenis" aldus Al Goumhouria. WEL SPIJT, GEEN SPIJT De meeste Engelse kranten spraken hun spijt uit over de slechte gezondheidstoestand van de premier, maar spijt over zijn aftre den was met een kaarsje te zoeken, zelfs in de conservatieve pers. De „Manchester Guardian" vertolkte een algemene opinie, namelijk dat de essentiële reden van Edens heengaan buiten zijn ge zondheid ligt. „Sir Anthony heeft een goede keus ge daan. Er is geen reden om iets te verhul len: zijn politiek heeft Engeland in de moeilijkste positie geloodst sinds 1940 en zolang hij in Downingstreet resideerde was er geen kans op, dat de schade onge daan zou kunnen worden gemaakt". De snelheid en absoluutheid van zijn beslis sing maakt, dat deze laatste beslissing van Eden een nieuwe waardevolle dienst is bij de zeer vele ontschatbare, die Eden in zyn carrière van tientallen jaren aan het vaderland heeft bewezen, zei The Times. LEVE DE KONING MacMillan -is ongetwijfeld de beste keus voor Engeland, vooral ooit waar liet erom gaat de gelederen van de conservatieve par tij weer te. sluiten, schreef de Daily Tele graph gisteren. De heer Butler zon een min der goede keus zyn geweest, nu de party ge bukt gaat onder de naweeën van de Soez- actie. MacMillan is een betere figuur om lei ding te geven en de schade te herstellen. The Financial Times schreef, dat het niet moeilijk is om MacMillan te verwelko men als nieuwe premier. Hij zal de steun krijgen die hij nodig heeft. Als hij de juiste mannen kiest voor zijn kabinet, dan behoeft hij niet te vrezen, dat zijn positie onder mijnd zal worden. OPTIMISME TERUG Het Paryse blad „Auróre" schreef: „Mac Millan is tot nu toe vrij onbekend. Hy heeft steeds een wat onopvallende rol gespeeld. Deze rijke, discrete, briljante figuur heeft tot nu toe zyn kracht slechts getoond op technische ministeries. Maar ook is hy steeds een loyale compagnon geweest van Eden. Hij zal die kampioen kunnen zijn, die En geland naar herstel leidt. Tegenover Butler was MacMillan werkelijk een ideale kandi daat. Met zijn goede manieren, de gematig- heid van zijn. karakter, het feit, dat hij zich niet laat afschrikken door de Verenigde Staten, maar er bovendien „goed ligt", was hij de man. Voor het continent van Europa is hij zeer aanvaardbaar als voorvechter van nauwe aansluiting by Europa. De „tandem" Eden-Mollet zal door de persoonsverwisse ling in Engeland vrijwel geen schade lijden. De beslissing van koningin Elisabeth heeft in Parijs weer enig optimisme teruggeven. Eden moest heengaan, maar het is de poli tiek van Eden, die door MacMillan wordt voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8