PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhowers garanties ook tegen „vrijwilligers" in Midden-Oosten Selwyn Lloyd behoudt buitenlandse zaken Goes heeft extra-bijdrage nodig van 163 duizend gulden de BILT BAKKER PLEEGDE ROOFMOORD OP WINTERSWIJKS POSTBODE VERWACHT... 200e jaargang - no. 11 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Darectie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; £r. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mintm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 235S 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43. teL 20; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zterikzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26. „SOWJETS VERGROTEN ACTIVITEIT ZEER SNE L" Israëliërs: Eerst vrije scheepvaart in Golf van Akaba; dan terugtocht De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft in de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Eisenhowers verzoek om even tueel Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken tegen agressie in het Mid den-Oosten ook slaat op het gebruik van georganiseerde vrijwilligers. Als er vrijwilligers op een of andere georganiseerde manier worden inge zet, zal dit beschouwd worden als openlijke agressie, aldus Dulles, die voorts verklaarde dat dit verzoek ruim genoeg is gesteld om ook China erin te kunnen betrekken. Dulles verklaarde voorts, dat indien de Russen het Midden-Oosten in hun macht krijgen, dit de grootste overwinning zou zijn die zij ooit kunnen behalen. Zij zouden dan Europa zonder oorlog in hun macht hebben gekregen. Hij drong er bij de commissie op aan, het plan van Eisenhower inzake het Midden-Oosten te aanvaarden. „De Sowjets ver groten hun activiteit in het gebied zeer snel en de tijd waarbinnen wij doelmatig kunnen handelen is niet van heel lange duur." Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft zaterdagavond de nieuwe politiek van president Eisenhower ten aanzien van het Midden-Oosten veroordeeld en gezegd, dat deze „in strijd is met de beginselen en doelen van de Verenigde Naties en een ern stige bedreiging van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten in houdt". De Verenigde Staten trach ten de Britse en Franse posities in het gebied over te nemen, aldus Tass. Het gehele Israëlische kabinet heeft zich achter de politiek van premier Ben Goerion geschaard om de Israë lische troepen niet verder uit het schiereiland Sinaï terug te trekken, voordat afdoende waarborgen zjjn ontvangen voor de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. Weer Amerikaanse wapens naar Joego-SIavië? Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag bekend ge maakt, dat Joego-SIavië „herhaalde" verzoeken heeft gedaan voor leve ring van Amerikaans militair mate riaal. Overwogen wordt, de militaire hulp te hervatten. Het Amerikaanse congres heeft in juli de levering van Amerikaanse wapens aan Joego-Sla- vië stopgezet. Dit verbod betreft voor het grootste deel de levering van ,,Sabre"-straaljagers, ter waar de van ongeveer 130 miljoen gulden. De economische hulp ter waarde van ongeveer 5 miljoen gulden ging ech ter normaal door. Deze foto uit Port Said toont de Ne derlandse bokken Condoren .Arend" bezig om in de haven van deze Egyptische stad het wrak van een 380 ton metende sleepboot te lichten. wijken, indien de Amerikaanse r< ring economische sancties tegen Is raël zou willen toepassen, om het te dwingen tot een onvoorwaardelijke terugtrekking van zijn strijdkrachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitgeoefend. De diplomatieke vertegenwoordi- fers van Israël in het buitenland en ij de Verenigde Naties pogen thans meer dan een derde gedeelte van de afgevaardigden naar de volkeren organisatie op hun hand te krijgen (voor het afkondigen door de Ver enigde Naties van economische sanc-. ties tegen Israël is een twee-derde meerderheid nodig). Een Israëlisch schip is vrijdag door kustgeschut van Saoedi-Arabië be stookt, toen het zich in de oostelijke toegang tot de Golf van Akaba be vond tussen het eiland Tiran en de Saoedi-Arabische kust. Er werden geen treffers geplaatst. De voorlich tingsdienst van Saoedi-Arabië zei la ter, dat „kanonnen van Israëlische schepen" het vuren waren begonnen. De Amerikaanse ex-president Tru- I man heeft zondag te Independance in de Amerikaanse staat Missouri ver klaard, dat de Verenigde Staten enige verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de „in paniek genomen stappen van de Britten, Fransen en Israëliërs in Egypte. Het Congres heeft volgens hem nu geen andere keus dan met president Eisenhowers Elan voor het Midden-Oosten in zee e gaan. Vernomen wordt, dat de koningen van Jordanië en Saoedi-Arabië bin nenkort, op uitnodiging van president Nasser, een bezoek aan Cairo zullen brengen en wel vóór 20 dezer, wan neer koning Saoed, daartoe uitgeno digd door president Eisenhower, naar de Verenigde Staten zal reizen. Clandestiene zender met „wapendepot" te Venlo In samenwerking met de opsporings dienst van de P.T.T. heeft de recher che van Venlo een clandestiene zender bij een inwoner in die stad opgespoord en in beslag genomen. De zender was nog maar zelden in bedrijf geweest. In dezelfde woning werden een kara bijn en een mitrailleur met munitie in beslag genomen. GEGREPEN BIJ DOUANECONTROLE De buit: niet meer dan driehonderd gulden. De 27-jarige bakkerspatroon J. P. uit de buurtschap Miste te Win terswijk heeft een roofmoord ge pleegd op de 59-jarige postbestel- ler J. G. H. uit die buurtschap. P. is later gearresteerd. Hij heeft be kend en is opgesloten. Dc postbesteller begaf zich met het vrijdag voor de posterijen geïnde feld naar Winterswijk om dat be- rag, groot circa 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dragen. Op ae Misterweg bood de 27-jarige bakkerspatroon J. P., die daar met een bestelauto reed, hem een lift naar Winterswijk aan. Samen reden ze over de Dennendijk in Winterswijk, waar P. stopte, oiridat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Ter wijl H. uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd Uit het onderzoek is gebleken dat de bakkerspatroon het stoffe lijk overschot in de auto heeft ge legd en via Groenlo, Vragender en Corle naar de buurtschap De Haart, gemeente Aalten is gere den. Daar heeft hij het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de por tefeuille van het slachtoffer 300 had genomen. Daarna begaf P. zich naar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervol- fens reed hij naar een firma te alten, waar hij met het geroofde feld een gedeelte van zijn schul- en afbetaalde. P. is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het stoffelijk overshcot lag met de bedoeling om dit ergens anders te begraven. Daar toe had hij een schop meegenomen. Nadat hij het stoffelijk overschot weer in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rijden werd hij door twee surveillerende douane-amb tenaren aangehouden, die de wagen aan een controle wensten te onder werpen. Hierbij ontdekten zij het stoffelijk overschot van H. De rijkspolitie te Aalteen werd gewaarschuwd die P. in hechtenis nam. Hij legde een volledige beken tenis af. F. is thans opgesloten in het politiebureau te Winterswijk en zal naar liet Huis van Bewaring te Zut- phen worden overgebracht. Stakende Hongaren met dood bedreigd De communistische Hongaarse rege ring van Kadar heeft de doodstraf ge steld op het aanzetten tot staking. Al le mensen die de arbeiders tot staken trachten te bewegen zuilen met de dood gestraft kunnen worden. De staat van beleg die in december werd afgekondigd werd met een ex tra paragraaf uitgebreid. Men meent hierin een poging te mogen zien van de regering Kadar om een nieuwe, algehele staking, die dreigt te voor komen. De Hongaarse politie heeft vrijdag acht studentenleiders gearresteerd aan de vooravond van een bijeenkomst van de Hongaarse studentenbond. die bij het uitbreken van de opstand in oktober van vorig jaar werd gevormd. Voorts zijn twee buitenlandse stu denten, een Noor en een Amerikaan, die in het grensgebied vluchtende Hongaren de weg naar Oostenrijks gebied wezen, door de Hongaarse grenswacht gearresteerd. Zij waren lid van de internationale reddingscommis sie, een particuliere Amerikaanse in stelling, die zich ten doel stelt vluch telingen uit de landen achter het IJze ren Gordijn te helpen. Het bedrijf van de heer C. H Doets in de Kleine Oudemans- H polder te IJzendijke, waar za- t.erdagavond in de schuur een laffe aanslag werd gepleegd op de bewoner. De heer Doens moest zwaar gewond worden opgenomen in het ziekenhuis M te Oostburg. -= (Zie pagina 2 le kolom). (Foto P.Z.C.) 1 llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sowjet-delegatie naar Jemen Jemen beschouwt verdragen als door Britten opgezegd De Jemenitische ambassadeur in Egypte, Abdel Rahman Aboe Taleb, heeft zaterdag te Cairo verklaard, dat z(jn regering de Brits-Jemenitische verdragen van 1934 en 1951 be schouwt als te zijn opgezegd door Groot-Brittannië, zo heeft Radio- Cairo zaterdag gemeld. By het ver drag van 1934 werd voorlopig de grens vastgesteld tussen Jemen en het protectoraat Aden en afgesproken geschillen tussen Jemen en Groot- Britlanuië op vreedzame wyze te re gelen. Bij liet verdrag van 1951 wer den diplomatieke en economische be trekkingen aangeknoopt. Bovendien werden grenskwesties geregeld. Sir Pierson Dixon, de Britse perma nente vertegenwoordiger bij de Vere nigde Naties, heeft vrijdag alle dele gaties een brief gezonden waarin de verklaringen van Jemen over Britse invallen in Jemen en Britse acties in het protectoraat Aden worden tegen gesproken. Volgens het Britse schrijven hebben Jemenitische autoriteiten in toene mende mate aangespoord tot verzets activiteit in het protectoraat en op standige stamleden daar bewapend en gesteund. In de afgelopen weken zijn, aldus het Britse schrijven, steeds meer invallen gedaan door Jemeniti sche troepen. In Cairo is zaterdag vernomen, dat een Sowjet-afvaardiging uit de Egyptische hoofdstad binnenkort naar Jemen zal vertrekken om al daar een onderzoek in te stellen naar de toestand. De Jemenitische zaakgelastigde te Washington. Sayed Abdoer-Rali- man Aboe-Taleb, heeft zaterdag aan de Amerikaanse regering hulp gevraagd om een eind te maken aan de „Britse agressie". HET NIEUWE BRITSE KABINET Financiën voor Thorneycroft Zondagavond is te Londen be kendgemaakt, dat Selwyn Lloyd ook in het nieuwe Britse kabinet minister van buitenlandse zaken zal zijn. Peter Thorneycroft, minister van handel in het afgetreden kabi net-Eden, wordt onder MacMillan minister van financiën. Hij is een der erkende vooruitstrèvenden van de Britse conservatieve partij. Hij heeft in de afgelopen, maanden ge pleit voor nauwere handelsbetrek kingen met Europa. R. A. Butler, MacMillans rivaal voor het premierschap, krijgt de portefeuille van binnenlandse za ken. Daarnaast blijft hij lord ge heimzegelbewaarder. De 53-jarige graaf Van Home blijft minister voor gemenebestbetrekkin gen, terwijl Alan Lennox-Boyd de portefeuille van koloniën behoudt. De 48-jarige Duncan Sandys schoonzoon van oud-premier Winston Churchill, is tot minister van lands verdediging benoemd. Zijn voorgan ger, Anthony Head, maakt geen deel uit van het nieuwe kabinet. 0 Te Canon City in Colorado is de 24- jarige John Gilbert Graham terechtge steld. Hij liet op l november 1955 vliegtuig met 55 personen verongelukken door een helse machine in de bagage v zijn moeder een van de slachtoffers te verstoppen. GEMEENTEBEGROTING VERSCHENEN Nog geen uitgaven voor kapitaals- werken geraamd De zaterdag verschenen gemeentebegroting van Goes voor het jaar 1957 geeft wel een duidelijk beeld, van de penibele financiële positie, waarin deze gemeente verkeert. Zonder één enkele uitgaaf voor nieuwe kapitaalswerken, dus uitsluitend rekening houdende met de normale verplichtingen, moest er toch reeds een extra rijksbijdrage van f 163.000 worden geraamd om deze begroting sluitend te krijgen. Naar wij ver nemen, zullen bij begrotingswijziging nog de kapitaalswerken worden opgevoerd, die B. en W. in dit jaar uitgevoerd zouden willen zien. De gewone dienst geeft in inkom- I aanvragen van bijzondere scholen sten en uitgaven een totaalcijfer van voor aanschaffing van leermidde- 5.036.154,84 aan, met een post on voorziene uitgaven van 33.814,35. Op het oog nog een vrij redelijk be drag, doch feitelijk is deze post on voorzien nu reeds 20.000 minder, want hiervan moet 10.000 worden bestemd voor een verhoging van sa larissen, die nog niet in de begroting werd geraamd en niet gedekt wordt door een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, ter wijl een zelfde bedrag gereserveerd moet worden yoor. te verwachten Verschillende posten moesten :odzakelijkerwijs hoger worden eraamd. Zo is het nadelig saldo in het Burgerlijk Armbestuur, at door de gemeente gedekt oet worden, in vergelijking met orig jaar, niet minder dan 63.000 hoger geraamd, n.l. r 161.000. Meer en meer worden door andere instellingen van wel dadigheid aan het B.A. bijdragen gevraagd in de kosten van ver pleging e.d. Er werd o.a. ruim 7600 geraamd voor het rusthuis Randwijck als aandeel in de kos ten van personen, voor wie de verzorgingskosten niet gedekt worden. De verbouwing en inrich ting van het eigen Verzorgings huis van het B.A. heeft uiteinde lijk ook plm. 25.000 méér ge kost, dan aanvankelijk begroot, n.l. 125.000. EXPLOITATIE GASTHUIS. De vooruitzichten voor de exploi tatie van het Gasthuis zijn iets gun stiger dan in '56. Er wordt thans oen tekort van 25.574,84 (v.j. plm. 36.400) geraamd. Bij een splitsing van de cijfers van de Gasthuisbe groting, die totaal een bedrag van ruim zes ton omvat, blijkt, dat het uiteindelijk verlies ligt bij de exploi tatie van de oudeliedenafdeling 3000), de operatiekamer (13.700), de polikliniek 7400) en de spreek kamers (bijna 2700). Op de ver pleging wordt een winst van 23.700 geraamd. De kraamzaal met oplei- aingskosten levert daarentegen weer een verlies van plm. 22.000 op. De geneesmiddelen geven ook een winst van elf mille. Men komt na aftrek van nog enkele verliesposten ten slotte op een winst van 1400 voor de zuivere verplegingsafdelingen. (Vervolg op pag. 2) De 52-jarige sir David Eccles, die onder Eden minister van onderwijs was, wordt minister van handel. Tot minister van onderwijs is de 49-jarige graaf Hailsham, tevoren minister van marine, benoemd. De 63-jarige markies van Salisbu ry blijft voorzitter van de Kroon raad. De 67-jarige industrieel en poli tieke buitenstaander sir Percy Nills wordt minister voor energie opwekking een belangrijke gost, gezien in het licht van het ritse kernenergieprogramma. Behalve Anthony Head, maken nog de volgende ex-ministers geen deel uit van het door MacMillan gevorm de kabinet: de gewezen algemeen be taalmeester („paymaster general") sir Walter Monckton, de ex-minister voor binnenlandse zaken, Gwilym Lloyd-Gorge, de voormalige minister van arbeid Patrick Huchan-Hepburn en de vroegere minister voor Schotse aangelegenheden. James Stuart Mills. Koningin Elizabeth heeft aan deze vier afgetreden ministers adellijke titels verleend, hetgeen hun het recht geeft, zitting te nemen in het Hoger huis. Hierdoor zullen drie tussentijdse verkiezingen voor daardoor vrij ge komen Lagerhuiszetels moeten wor den gehouden. Er moeten nog enkele benoemin gen voor belangrijke posten en vele voor minder belangrijke functies worden gedaan. Van gezaghebbende zijde werd medegedeeld dat premier MacMillan in de komende twee dagen mededeling hoopt te kunnen doen van de vervulling dezer nog open staande posten. De gemiddelde leeftijd der nieuwe ministers is 53 jaar, tegen 55 in het afgetreden kabinet-Eden. Revolutionairen stellen provincie Djambi in Poging tot aanslag op Indonesische premier De miiitaire raad van Midden-Su- matra, die drie weken geleden de macht in dit gebied overnam, heeft zondag de regering in Djakarta uit gedaagd door bekend te maken dat hij aan de residenties Djambi en Riouw de status van provincie heeft toegekend. De centrale regering was bezig met juridische voorbereidingen om hetzelfde te doen. De politie van Djakarta heeft za terdag een jongeman gearresteerd, die gewapend met een mes het kan toor van premier Ali Sastroadmid- jojo trachtte binnen te dringen. Hij zou van Noord-Sumatra af komstig zijn. Het is niet bekend, of de jongen van plan was de minister-president iets te doen. Volgens de portier van het gebouw, zag hij er woedend uit, toen hij binnenkwam. Toen de politie hem wegvoerde, raakte hij buiten bewustzijn. TEMPERATUUR OMSTREEKS NUL Veel bewolking met plaatselijk re gen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust nog tijdelijk harde tot stormachtige noordoostelijke wind. Temperaturen omstreeks het vries punt. ZON EN MAAN 15 januari Zon op Maan op S.44 onder 17.00 16.33 onder 7.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1