PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Demonstranten in Boedapest met mitrailleurs beschoten Zeeuwse fruittelers dienen voort te gaan op weg der vernieuwing BILT NIEUWE KLACHT VAN EGYPTE BIJ V.N. TEGEN ISRAËL SIMB0L0N ZAL VOLHOUDEN TOTDAT KABINET VALT KONING HOESSEIN VOORKWAM VLIEGTUIGONGELUK 200e jaargang - no. 10 Dagbladuitga van de firma Provinciale Z«euw6« Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f «.60 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Lo9se nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHssingen, Walstr. 58-60, tel'. 2355 4 lijnen (b.g.gB4fl of 304): Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, tel. 20: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr. 24. tel. 26 ZEKER TWEE ARBEIDERS GEDOOD Actie met steun van Sowjet-tanks; Kadar confereert in Moskou Tenminste twee arbeiders zijn om het leven gekomen en een onbekend aantal werd gewond, toen afdelingen van de Hongaarse militia, ge steund door Russische tanks, het vuur openden op ongeveer vijfduizend demonstrerende Hongaren. Voor zover kon worden nagegaan hebben de Russische tanks niet geschoten. De demonstraties werden gehouden bij de achttien Scepelfabrieken, die door de militia zijn bezet, in de industriewijk Koebanya en bij twee locomotievenfabrieken. Dit is de eerste maal sinds begin december,- dat bij demonstraties in Hongarije doden zij gevallen. De arbeiders eisten hogere lonen, en protesteerden tegen de massa ontslagen, de terugkeer van de politiestaat en de pogingen van de rege- ring-Kadar, de arbeidersraden te infiltreren. Kreten als „weg met de mi litia" waren duidelijk boven het geweervuur hoorbaar- De trambestuur ders in Koebanya sloten zich bij de demonstranten aan door hun trams tot stilstand te brengen. De Hongaarse „premier", Janos Ka- dar, en zijn minister van staat Gyoer- gy Marosan, hebben donderdag in Moskou besprekingen gevoerd met Russische en Chinese leiders, zo meldt het officiële persbureau „Tass". De demonstraties in Boedapest, die omstreeks tien uur gisteroch tend begonnen, duurden tot laat in de middag. Tegen het middaguur verschenen de Russische tanks ten tonele. Zij sloten de brusjgen, die het eiland Csepel met de Donau- oevers verbinden, af. De moeilijkheden begonnen, toen arbeiders van de Csepel-fabriek het ontslag eisten van de door de regering benoemde directeur, Hegyi. Hegyi weigerde de arbei ders aan te horen, doch liet een de legatie van ontslagen arbeiders toe. Deze eisten hogere lonen en verzochten hem een einde te ma ken aan de massa-ontslagen. De buiten wachtende arbeiders hieven kreten aan ais „weg met Kadar. weg met de militia". De in de fabriek verblijvende militia achtte het raadzaam de hekken te sluiten en belde om versterking, die met vrachtauto's arriveerde. Toen de arbeiders de auto's met stenen gingen bekogelen, opende de militia het vuur. De meeste kogels floten over de hoof- Met whiskey gaat m het ook Een Britse huismoeder heeft M haar auto op whiskey naar huis gereden, nadat zij zonder ben- zine was komen te staan. Mrs. Alice Klouda bracht een groepje kinderen naar huis van- uit het circus, toen zij zonder benzine kwam te staan, en geen benzinebonnen meer had. Haar zoon Anthony had het lumineuze idee whiskey in de tank te gooien. „We vlogen langs de weg, maar 36 shilling per mrjl geven je wel een flinke 1 kater", aldus mrs. Klouda. Edgar Tytgat overleden De kunstschilder Edgar Tytgat is de afgelopen nacht in zijn woning te Sint Lambrechts-Woluwe overleden. Hij is 28 april 1879 te Brussel geboren. Als schilder, etser en illustrator laat Edgar Tytgat een belangrijk oeuvre na: meer dan 500 schilderijen, 'n hon derdtal aquarellen alsmede taïryke te keningen en etsen. den der demonstranten, doch twee ar beiders vielen dood neer. In volmaakte orde, zonder enige pa niek, werden de twee doden opgeno men. In een ander deel van het uitge strekte fabriekscomplex gingen de staalarbeiders voort met het schreeu wen van anti-Kadar-leuzen. Toen de demonstranten omstreeks twee uur optrokken naar het hoofdge bouw, kwamen de Russische tanks in actie. Zy vuurden niet, doch beletten ongeveer duizend arbeiders en om standers zich by de demonstranten te voegen. In de stad was het geluid van zwa re machinegeweren duidelijk hoor baar. Men vreest, dat nog meer arbei ders zijn gedood, doch het is moeilijk hieromtrent zekerheid te verkrijgen daar het gehele fabrieksterrein ner- metisch door tanks is afgesloten. De pers, geheel beheerst door de re gering, voegde gisteren aan de alge mene onrust nog een reden tot woede en wanhoop toe: Een jongeman en een twintig jaar oud meisje waren ter dood veroordeeld door een tribunaal, onder de bepalingen van de staat van beleg. Hun misdaad was deel te hebben ge nomen aan de „contra-revolutionaire" opstand. De Hongaarse regering heeft alle openbare betogingen en bijeenkom sten, waarvoor niet vooraf toestem ming van de autoriteiten is verkre gen, verboden. Het verbod blijft tot 31 maart van kracht, zo meldt het Hon gaarse persbureau M.T.I. In Denemarken doen zich moeilijk heden voor by het te werk stellen van Hongaarse vluchtelingen. Denemar ken heeft duizend vluchtelingen toe gelaten, doch nog pas 50 van de 700 volwassen mannelijke vluchtelingen hebben werk gekregen. In Denemar ken zelf zijn reeds 70.000 werklozen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin de te rugtrekking van de Russische troe pen uit Hongarije wordt geëist en de vrijlating van alle om politieke rede nen gevangen genomen personen. NIET-TERUGTREKKING TROEPEN Suez-onderhandelingen I te kennen gegeven, dat Israël door 't niet volledig nakomen van de resolu ties het bereiken van een pacificatie in het Midden-Oosten bemoeilijkt. Andere Amerikaanse autoriteiten deelden mee, dat zij optimistisch ge stemd zijn ten aanzien van het be ginnen van onderhandelingen over 'n permanente regeling van de kwestie van het Suezkanaal. Een Britse woordvoerder zei gisteren, dat de weg was gebaand voor het hervatten van de onderhandelingen. Egypte is naar het schijnt momenteel bereid de be sprekingen weer op te vatten. In het eerste stadium zou daarbij Ham- marskjöld wederzijds de meningen moeten overbrengen. Later zou men op het privékantoor van Hammars- kjöld mogelijk samen kunnen spreken en als derde stadium ziet men een rondetafelconferentie. Hammarskjöld heeft gisteren mee gedeeld te verwachten, dat tegen mei iiet Suezkanaal weer bevaarbaar zal zijn voor alle schepen. Het vliegveld van Cairo is weer normaal opengesteld voor de lucht vaart van alle naties. Israël klaagde gisteren, dat sluipschutters van het Syrische leger weer actief waren ge weest. De Egyptische minister van buiten landse zaken Fawzi, heeft V.N.-secre- taris Hammarskjöld verzocht een speciale algemene vergadering var V.N. te beleggen, ter bespreking van een Egyptische klacht tegen Israël. Die klacht houdt in: het in gebreke blyven wat betreft het uitvoeren van de V.N.-resoIntie, i.e. het terugtrek ken van de troepen achter de vroege re bestandslinies. Tien doden bij vliegramp in Argentinië Uit Buenos Aires wordt gemeld dat een Viking-passagiersvliegtuig, vrij dag" kort na het vertrek naar het vliegveld van de badplaats Mar del Plata, is neergestort. Tien van de 33 Inzittenden 27 passagiers en zes bemanningsleden kwamen hierby om het leven. Het toestel raakte een muur van een boulevard langs de rivier en vloog toen ln brand. Een Nederlandse straaljager heeft gistermiddag een buiklan ding gemaakt bij het plaatsje Limelette in de omgeving van Brussel. De piloot, de 27-jarige sergeant-vlieger W. J. Veldhuis, is ongedeerd. Een commissie van onderzoek is naar Limelet te verrtokken om de reden voor de buiklanding te onderzoeken. Met Robert Lacoste, de minister resident voor Algerije (ldnks) aan zijn zijde, legde de Franse premier Guy Mollet, voor radio en televisie zijn verklaring over het te volgen be leid in Algerije af. MacMillan, de nieuwe Britse premier, verlaat opgewekt M wuivend zijn ambtswoning aan Downingstreet 11. De foto H rechts laat zien hoe MacMillan M op de stoep van no. 11 in het nauw kwam toen hij terug- H keerde van zijn historische be- H zoek aan koningin Elizabeth in het Buckingham Paleis. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Jemen: „Honderden doden" Londen: „Grensincidenten" Uit Aden en Londen wordt gemeld, dat de Jemenitische aanvallen op sheikdommen in Aden gisteren zijn voortgezet. Britse soldaten weren de aanvallen af, ondersteund door straal jagers. De Britten vonden de zaak ai- les bijeen niet erg onrustbarend. De „incidenten" zijn niet ernstiger dan vroeger. De kreten van Jemen nam men niet helemaal au serleux. Radio-Moskou, radio-Caïro en de Jemenitische legatie in Bonn beweren, dat er sprake is van openlyke Britse agressie in Jemen. Honderden personen, waaronder tien buitenlanders zouden bij bom- bardementen zijn gedood. Men doet een beroep op de wereldopinie en zou om Amerikaans ingrijpen verzocht hebben. DE TOESTAND IN INDONESIË Op niet-teruggeven van wapens staat doodstraf K. Tobin, één van de naaste mede standers van de op Sumatra rebelle rende kolonel Sombolon. heeft meege deeld, dat deze zyn actie zal voort zetten, totdat premier Ali Sastroa- midjojo zal hebben plaatsgemaakt voor Mohammed Hatta. Hij weigert ook zich voordien bij president Soe- karno te melden. Enkele dagen gele den werd bericht, dat op noord-Suma- tra leden van de communistische vak bond Sarboepri wapens waren ver strekt om eventueel bij gewapend op treden van Simbolon daarvan gebruik te kunnen maken. Dit bericht ontlokte aan de Ameri kaanse vertegenwoordigers in Dja karta uitlatingen van vrees voor het lot van de blanken in het gebiedsdeel. Prompt daarop werd het verstrekken van wapens volkomen ontkend. Thans heeft de militaire bevelhebber van 't gebied evenwel een decreet uitgevaar digd, waarin al degenen die hun wa- Koning Hoessein van Jordanië heeft gisternacht hulp verleend bij een noodlanding van een Libanees passagiersvliegtuig, dat op weg van Bei roet naar Koeweit motorstoring had gekregen. Het toestel cirkelde te middernacht boven Amman om een landing uit te voeren, maar de iandingslichten van het nabygelegen vliegveld waren zo als gewoonlyk om tien uur 's avonds gedoofd. Koning Hoessein hoorde in zijn paleis liet geronk van het vliegtuig waaraan hij constateerde dat het motorstoring had. Hij begaf zich direct naar het vliegveld, liet de lichten ontsteken en hij hield radiocontact met het vliegtuig tot het veilig was geland. TWINTIGSTE ZEEUWSE FRUITTEELTDAG pens niet „teruggeven" worden be dreigd met de doodstraf. Het verbod dat Simbolon had doen uitgaan, namelijk dat geen gron den wederrechtelijk in bezit mochten worden genomen, is door de nieuwe aan Djakarta getrouwe militaire machthebber gehandhaafd. In Djakarta wordt nog steeds druk overlegd binnen de drie kleinere par tijen, die plannen hebben ook het ka binet de rug toe te keren. In een officiële Indonesische rege ringsverklaring werd gisteren over 't plan-Eisenhower voor het. Midden- Oosten gezegd, dat het aaribod van militaire hulp slechts kon leiden tot het „provoceren van dergelyke daden uit andere landen, die tegen Ameri kaanse militaire invloed gekant zyn. Collectie-Van Beuningen voor 15 miljoen aan Rotterdam Streekvoordelen uitbuiten DE TWINTIGSTE ONTWIKKELIN GSDAG voor de Zeeuwse fruitteelt trok vrijdag weer honderden telers naar Goes, waar zij in „de Prins van Oranje" geconfronteerd zijn met een aantal van de vele problemen, waarvoor deze bedrijfstak zich in deze tijd ziet gesteld. Want al kon dan de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Fruittelersorganisatie, de heer J. Q. C. Lenshoek in zijn openingswoord des morgens tevreden ge luiden laten horen over de uitkomsten van het oogstjaar 1956, legio zijn toch de vraagstukken. Vragen, zowel van technische als van economische aard, die in sterke mate zullen bepalen of de fruitteelt in dit gewest zich op haar vooraan staande plaats zal weten te handhaven. Hiervoor zal gewerkt moeten wor den. Dat hebben de telers op deze ontwikkelingsdag weer in alle toonaar den kunnen beluisteren en aan dé hand van cijfermateriaal aangetoond gezien. Bij de aanvang van de morgenbij eenkomst kon de voorzitter o.m. het lid van Ged. Staten, de heer C. Phi- lipse en de voorzitter van de landelij ke N.F.O., de heer C. Boudewijn ver welkomen. Des middags voegde zich ook de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, bij dit gezelschap. In zijn terugblik op het afgelopen jaar, kon de heer Lenshoek van een financieel vrij gunstig jaar gewagen, vooral dank zij de goede pryzen, die veel hebben goedgemaakt. Op de re sultaten van het koelen kan men eveneens met tevredenheid terug zien. Doordat er hier en daar nogal wat hagel viel. moest de verzekering in 1956 de maximale omslag heffen. De rooiactie gaat nog steeds voort, zo dat de Zeeuwse fruitteelt een hele ver jonging tegemoet gaat. Bij de nieuwe inplant is het alles spillen. Het feit, dat de moderne bedryven ook dit jaar weer heel wat gunstiger uitkomsten hebben gehad dan de oudere, pleit op nieuw voor deze modernisering. In de herverkavelingsgebieden is er een drukke herinplant gaande. De voor zitter sprak daarbij met waardering over de medewerking van de herver kavelingscommissie, die waar moge lijk. een voorlopige toedeling aan de fruitkwekers doet. Als technische organisatie heeft de N. F. O. dit jaar weer haar bestaans recht bewezen. De kring Zeeland was actief en telt momenteel ongeveer 1300 leden. Nadat de voorzitter met dankbaarheid had getuigd van het werk van het Centraal Bureau voor tuinbouwveilingen, dat juist op deze dag zijn 40-jarig bestaan herdacht, werd besloten een telegrafische ge lukwens te zenden. Dank bracht de voorzitter ook aan het Zeeuwse be stuurslid van het Centraal Bureau, de heer P. J. J. Dekker, die zich reeds vele jaren bijzonder verdienstelijk maakt voor de Zeeuwse fruitteelt. Alles draait om de (vrije) spil. De eerste inleider op deze dag was de heer P. A. Spoor, van de afd. fruit teelt van het L. E. I., die in een bij zonder interessant en helder betoog de bedrijfseconomische voordelen van de moderne fruitteelt schetste. Ook voor de fruitteelt zal het een zware taak zijn om onze positie op de exportmarkt te kunnen handhaven. De fruitproduktie is zeer snel ge groeid. Terwijl men voor de oorlog in ons land een gemiddelde oogst van 160 miljoen kg had, is deze nu reeds gegroeid tot 500 miljoen kg en in de naaste toekomst zal men met oogsten van 6 h 700 miljoen kg te maken krijgen. Van fruitimporterend land zijn we nu exporterend land gewor den, waarbij we de tweede plaats in nemen. Daarom is onze fruitteelt ook (Vervolg op pag. 12) 1 De erfgenamen van de kunstverza melaar D. G. van Beuningen. ook be kend uit de kwestie Van Meegeren, hebben de gehele collectie schilderyen en andere kunstvoorwerpen aan de gemeente Rotterdam te koop aange boden voor een bedrag van 15 miljoen gulden, een bedrag dat door kunstken ners zeer billijk wordt geacht. In overeenstemming met de wensen van de overledene is net de bedoeling van de erfgenamen, dat het kunstbe zit in Rotterdam blijft en wel in het museum Boymans. Onder de collectie bevinden zich be halve de omstreden „Emmaüsgan gers" o.a. „De toren van Babel" van Pieter Bruegel de oude, „De drie Maria's" van Jan van Eeyck en voorts werken van Jeroen Bosch, Memlinc, Quinten Matsys, Lucas van Leyden e.a. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 1 Kanon als wekker in Oldebroek Het artillerieschietkamp te Oldebroek, kortweg A.S.K. ge- heten, heeft een tachtigjarige oude traditie in ere hersteld. Om 6 uur in de morgen klinkt over de slapende Veluwe weer .het reveilleschot uit een vuur mond, die op 't hoogste punt van „de Knobbel', een heuvel in het A.S.K., is geplaatst. In 1878 werd door de toenma lige artillerie deze reveille inge voerd en daarnaast werden schoten gelost om 12 uur als einde van de ochtenddienst en s des avonds om 9 uur als taptoe. In de loop der iaren kwam er enige vervlakking in deze tra- li dilie en verdween het avond- schot geheel. Met de Duitse be- zetting kwam aan alles een 2 einde. Het A.S.K. is net enige mili- taire kamp in Neaeriand. waar 5 ile reveille door midde1 van een i schot wordt gegeven. Overal el- ders wordt zij geblazen op een trompet. iiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DE VERWACHT... ENIGE REGEN. Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Krachtige tot harde wind tus sen noordwest en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 13 januari Zon op 8.45 Maan op 14.12 14 januari Zon op 8.44 Maan op 15.17 onder 16.57 onder 5.45 onder 16.5S onder 6.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1