Den Haag telt zijn ambtenaren bij tienduizenden Peking-China kanaliseert op grote schaal MOBILISATIEVRIJSTELLING VAN RESERVEPERSONEEL SPRINGBOK VRIJDAG 11 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 BUREAUS IN PANDEN OVER GEHELE STAD VERSPREID Zorg voor de Rijksgebouwendienst: de huisvesting (Van onze parlementaire redacteur) Op het eind van 1935 bedroeg: het aantal bjj het Ryk en zjjn diensten werk zame personen 67.000, dat ztfn ongeveer evenveel mensen als thans In 's-Her- togenbosch wonen, kleine kinderen en grijsaards, mannen en vrouwen, allen meegerekend. Eind 1956 waren het er.een kleine 220.000; dat zyn er ongeveer zoveel als het totale aantal inwoners van Utrecht, de vierde stad des lands. Men wordt er een beetje stil van, als men van dit aantal kennis neemt. Er vallen onder alle handarbeiders, die in dienst zyn van de Rijksoverheid en alle hoofdarbeiders, die men meer in het bijzonder de betiteling van ambte naren geeft. Lang niet alle ambtenaren zyn In Den Haag gevestigd, maar toch wel zeer veel. De Rijksgebouwendienst moet zorgen, dat er voor allen kantoorruimte aanwezig is. Als men zich herinnert, hoe gehavend Den Haag uit de oorlog te voorschijn is gekomen, dan kan men enigszins begrijpen, met welke moei lijkheden de Rijksgebouwendienst te kampen heeft. Die moeilijkheden zijn nog vergroot, doordat het aantal personen in dienst van het Rijk na de bevrijding snel ge stegen is. Eind 1948 waren het er 186.000; eind 1952 was het aantal op gelopen tot 197.000. Eind 1953 bleek het getal van 200.000 met 2000 over schreden te zyn. Eind 1954 waren het er 210.000 en eind 1955 was men aan geland op 214.000. In evenredigheid met dit aantal steeg ook het getal in de Hofstad werkzame ambtenaren. Men behoeft zich dus niet te verwonderen, als men in Den Haag lopend, op allerlei pan den verspreid door de stad naambor den aantreft, vermeldend dat er een of ander Rijksbureau gevestigd is. En men moet zich niet verbazen over de enorme kantoorgebouwen, die er ver rezen zijn en er nog verrijzen en waar in eveneens Rijksdiensten zijn of wor den ondergebracht. Het is de bedoeling, dat tenslotte alle ministeries hun eigen grote ge bouwen zullen krygen, waarin alle af delingen geconcentreerd zyn en dat al die gebouwen min of meer om het re geringscentrum het Binnenhof geschaard zullen liggen. Die concentratie ls nodig met het oog op een efficiënte werkwij ze. De bezettingstijd heeft bewe zen, welke enorme nadelen verbon den zyn aan verspreiding van de departementen. Men trof ze, als mede verschillende Rijksinstellin gen, op het eind van de oorlog aan in Amersfoort, Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Deventer, Ede, Nijmegen, Utrecht, Zutphen en Zwolle. Nadat de verbindingen verbroken waren en zy dus geïso leerd waren komen te liggen, was door het gemis aan samenhang het werken vrijwel onmogelijk gewor den. Na de bevrijding was een der eerste zorgen van de Rijksgebouwendienst de departementen en de daaraan nauw verwante instellingen naar Den Haag terug te brengen. Maar zoals gezegd een groot aantal gebouwen en woningen was geheel vernield of zwaar beschadigd; geëvacueerde Ha genaars stroomden naar hun woon plaats terug en wensten er huisves ting en verscheidene nieuwe over heidsinstellingen aanschouwden het levenslicht en vroegen om onderdak. V ordering Er bleef de Rijksgebouwendienst slechts één middel over: vordering. Flatgebouwen, bedrijfspanden en woonhuizen werden op regelmatige wijze gehuurd, voor zover de eige naars bereid waren daaraan mede te werken; indien dat niet het geval was, ging men tot vordering over. Er moest meestal heel wat getimmerd en her steld worden, voordat de ambtenaren er hun intrek in konden nemen. Pas in het begin van 1948 had de terugbrenging van het overheidsap paraat naar Den Haag haar beslag gekregen. Het maandblad ,,'s-Gra- venhage" van de gemeente Den Haag, waaraan we enkele feitelyke gege vens ontlenen, geeft er de volgende cijfers over. Begin 1948 was het grootste aan tal panden als kantoorruimte voor rijksambtenaren in gebruik. Op 1 april 1948 had de overheid in Den Haag voor de huisvesting van haar apparaat in eigendom 131 gebou wen, waarin 7719 ambtenaren wa ren ondergebracht en in huur 420 gebouwen, waarin 19.178 ambtena ren hun werkzaamheden verricht ten. Van de 12 flatgebouwen, die in de in totaal 551 gebouwen zyn begrepen was 1 flatgebouw eigen dom van de Staat. Bovendien nad de Rijksoverheid nog de beschik king over 49 pakhuizen, werk plaatsen, enz., die eigendom van de Staat waren, alsmede over 110 dergelijke percelen, die gehuurd waren. Bij deze opsomming is nog geen re kening gehouden met Staatsbedrijven en andere Rijksinstellingen, zoals de P.T.T. en sommige militaire bureaus, die over ontelbare panden in de stad beschikken. Aanvankelijk kon van nieuwbouw geen sprake zijn, aangezien de wo- Waar nu de laatste resten van de ruine der Boskantkerk aan de Prin- sessegracht worden afgebroken en langs het Korte Voorhout, zal in de toekomst een nieuw ministerie van Financiën verrijzen. ningbouw de hoogste prioriteit had. Toch heeft Den Haag er na 1945 kan toorruimte, waaronder van semi-per- manente aard, bijgekregen. In 1947 betrok het ministerie van Landbouw, Visa er jj en Voedselvoorziening een be- rakkencomplex aan de Boorlaan en in 1949 was voor het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toen nog Wederopbouw en Volks huisvesting geheten een soortgelijk complex gereed aan de Van Alkema- delaan op grondgebied van de ge meente Wassenaar. Een groot flatge bouw kon daardoor weer voor bewo ning worden vrijgegeven. In 1951 trokken enige afdelingen van het departement van Economi sche Zaken in een noodgebouw aan de le v. d. Boschstraat. Nieuwbouw Het ministerie van O., K. en W. kreeg er een fraaie, artistiek inge richte nieuwbouw bij aan de Nieuwe Uitleg en het ministerie van Oorlog betrok een grootse uitbreiding aan Kalvermarkt. Een gigantisch, permanent kan toorgebouw aan de le v. d. Bosch straat. waarin het departement van Oorlog de beschikking krjjgt over 7400 m2 vloeroppervlak en het depar tement van Landbouw over 6700 m2, nadert zjjn voltooiing. Voor een deel is het al in gebruik genomen. Ook heeft het Rijk de beschikking gekregen over enkele grote huurpan den en wel aan de Grote Marktstraat voor het ministerie van Oorlog, aan de Torenstraat voor het ministerie van Marine en aan het Bezuidenhout voor de Rijksgeneeskundige Dienst. Aan huurpanden zullen nog in ge bruik genomen worden grote kanto ren op het Spui hoek Kalvermarkt en op het Spui hoek Grote Markstraat, benevens enkele enorme gebouwen, die in aanbouw zijn in het Stadhou dersplantsoen. Er is een groots en fraai ministerie van Financiën ontworpen, dat verrij zen zal op de hoek van de Prinsesse- gracht en het Korte Voorhout, waar de grond reeds afangekocht is. Miljoenen en nog eens miljoenen zullen in de toekomst nog verbouwd moeten worden. Er zijn vele jaren me de gemoeid. Nog zal Den Haag, al is er dan het een en ander verrezen, zich moeten blijven behelpen, doch een maal zal het met een aantal waardige, representatieve gebouwen, met recht regeringsstad zyn. Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Mar griet", is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Spion kreeg in Duitsland regeringsbetrekking. Heinz Kuhnen, een 34-jarige spion van de Oostduitse geheime dienst, is te Karlsruhe tot twee én een half jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het uitleveren van Westduitse staatsgeheimen. Kuhnen had van de Oostduitse diénst opdracht zich bin nen te werken in de Westduitse „dienst ter bescherming van de grondwet", die als inlichtingendienst fungeert. Otto John was vroeger het hoofd van deze dienst. Kuhnen slaagde, en verzamelde een tijdlang gegevens voor zijn opdracht gevers in Oost-Duitsland. Dwangarbeid bij grote projecten De Chinese communisten hebben lie t historische Grote Kanaal in hun land, dat omstreeks 500 voor Christus al gedeeltelijk werd gebruikt, op de lijst gezet om een grondige vernieuwing te ondergaan. Dit kanaal is het be langrijkste deel van een bijzonder uitgebreid net van waterwegen, waarvoor de regering in Peking de plannen heeft klaarliggen. Wanneer het project eenmaal gereed is, zal het mogelijk zijn om over de binnenwateren van Pe king naar Kanton te reizen. Peking zelf zal dan schepen tot een tonnage van 3000 ton in zyn havens kunnen ontvangen, en bovendien zal de voortdurende dreiging van water- en hongersnood ook aanmerkelijk afemen door het aan leggen van irrigatiewerken, die het water kunnen opnemen uit de nieuwe kanalen, zo lezen wij in de Christian Science Monitor. Er is al veel herstelwerk aan het Grote Kanaal verricht. Over een leng te van ongeveer 1000 mijlen verbond deze waterweg vroeger Tientsin en Hangtsjou met elkaar, maar lange tijd is hij niet gebruikt. Het middel ste deel werd in 486 voor Chr. vol- Ruim twintigduizend gulden voor twaalf landmailbrieven (Van onze speciale verslaggever) >e twaalf onlangs in «n oude archiefkist te Ln sterdam ontdekte andmailbrieven met andmallzegels uit de laren 1845 tot 1847 le eerste postzegels ter vereld - hebben woens- lag op de grote post- '.egelveiling In Frascati te Amsterdam totaal t 19.600 opgebracht, plus de gebruikelijke 12 >/z procent velling- Uosten. Dat Is ruim 8000 gulden meer, dan de sinds een jaar of 15 voor deze zegels geno teerde catalogus-prij zen, die overigens maar gefingeerde prHzen zijn, omdat er sinds meer dan dertig jaar geen handel meer in is ge weest. Alvorens deze unieke stukken in veiling wer den gebracht, herinner de de veilingmeester er aan, dat de echtheid van deze stukken on omstotelijk was geble ken. Alle afstempelin gen in Europa, d_» tran sito-afstempelingen en zelfs de handtekenin gen van de postambte naren, waren overeen komstig de van deze brieven bekende gege vens. De hoogste prij3 is be taald voor de brief uit waarschijnlijk de eerste overlandmail in de landengte van Suez. Het zegel werd gesig naleerd met een dubbe le L in 't woord „Land mail" en voorts met een hoogstaande T. Het exemplaar bleef in Nederlandse handen voor de prjjs van f 2850. Een verzamelaar uit Schiedam, die meer unieke stukken in zijn collectie heeft, en deze met elkaar straks zal exposeren ln Amerika, kocht het prachtstuk. Zijn naam wilde hij lie ver niet bekend maken. Ook op de tweede, vier de. negende en twaalf de brief, legde deze Schiedammer met een hoogste bod variërend van f 1250 tot f 2050 be slag. "'n groptitj cï»- current was een Duitse handelaar uit Solingen, die vijf brieven voor prijzen van f1350 tot f 1550 per stuk aan kocht, voor een Engel se filatelist in Ierland, die lange tijd in Indo nesië heeft gewerkt. Tenslotte werd een aan koop gedaan door een Nederlandse handelaar voor Amerika en door een ander voor een Ne derlandse collectioneur, wiens naam ook niet uit de anonimiteit naar boven kwam. De omstandigheid dat deze bijzondere zegels in velling kwamen en de grote belangstelling die er voor bestond, leidde ertoe, dat ook voor de overige veiling stukken zeer redelyke prijzen werden betaald, prijzen, die voor wat de klassieke prachtexem plaren betreft, vaak uitgingen boven de no teringen van de han delscatalogus Neder land en Overzeese Rüksdetea saus ISB2, tooid, een knap stukje werk voor die tijd. De uitbreiding naar het zui den werd niet eerder dan 1200 jaar la ter voor het verkeer opengesteld en tussen 1282 en 1292 liet de grote Koe- blai Khan het noordelijke stuk gra ven. Een ander groot kanalen-ontwerp zal de Amoer- en de Soengard-rivie- ren met elkaar verbinden, zodat zelfs een schip van 500 ton van de,Siberi sche kust helemaal binnendoor be halve dat het de Tsjili-golf moet over steken kan doorvaren tot aan Kan ton. Het Grote Kanaal zal ook de Yangtse- en Gele rivier met elkaar verbinden, maar verder het binnen land in zal een tweede kanaal tussen deze grote waterwegen worden ge projecteerd. Binnen niet al te lange tyd zal men goederen kunr.en verschepen van Lan- tsjou, de voornaamste stad in het ver laten noord-westen van China en het middelpunt van een nieuw industrieel uitbreidingsplan, naar Peking of een ander e Chinese zeehaven. Voor het voltooien van deze grote plannen heeft men geen termijn ge steld, maar het volledige plan is gepu bliceerd, het onderzoekingswerk op de verschillende ontwerpen is beëin digd en de technici zijn op verschillen de plaatsen aan het werk. Zoals dat bij andere grote bouwplan nen in communistisch China het geval is, zal ook bij het graven van de nieu we kanalen ongetwijfeld op grote schaal dwangarbeid worden toege past. Al blijven ook de spoorwegen de voornaamste communicatiemidde len in communistisch China, de binnenscheepvaart, en niet de ver keerswegen, staan op de tweede plaats. Evenals bij het aanleggen van nieuwe spoorwegen, legt men speciaal om strategische redenen, ook bij het graven van nieuwe ka nalen veel nadruk op het verkeer van noord naar Intussen is men nog steeds bezig met de bouw van nieuwe zeehavens en uitbreiding van de bestaande installa ties langs de Chinese kust zowel voor oorlogsdoeleinden, als met het oog op een toenemende handel. Deze laatste verwachting schijnt wel ge wettigd, want reeds het grootste deel van de vrachtschepen, die van Japan op Europa varen, doet Shanghai of een andere Chinees communistische zeehaven aan. alvorens naar Hong kong te gaan. Passagiers van deze schepen mogen nu in Shanghai wel zonder visa aan land gaan, maar er valt vandaag aan de dag maar weinig voor hen te bele ven in de stad, welke vroeger tot de grootste van de wereld behóórde. Er is thans een belangrijke nieuwe haven bij Tsamkong, (het vroegere Fort Bayard) tegenover het Hainan-eiland in Zuid-China. Deze haven, die nu door een spoor weg met het nationale net is verbon den, werd kort geleden opengesteld voor schepen tot 10.000 ton. Ook nieuwe laad- en loskaden zijn by Shanghai in aanbouw. |llll!ll!!lllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllll!llllll!llllllllllllll||||||||||||||| §f Drie televisieomroepsters zul- s len zaterdagavond in België de ee jury vormen bij een goochel- wedstrijd tussen Engelse en H Nederlandse goochelaars, die over het net van deze drie lati- den zal worden uitgezonden, èe De drie leden van deze char- H mante jury zijn v.l.n.rMa- ff riant ie Lecenne «i t Frankrijk, Eve Hafeli uit Zwitserland en |f Marisa Borroni uit Italië. tioharissen van die organisatie, die MnmKïljK besluit met krachtens de bepalingen van die overeenkomst vrijgesteld dienen te opsomming van functies. I tingen. De minister is gemachtigd de in het voorgaande lid bedoelde vrij stelling van de verplichting tot opkomst in werkelijke dienst in tijd van oorlog niet te verlenen of, indien de vrijstelling reeds is ver leend, deze in te trekken, indien het een militair betreft, die de hoedanigheid bezit yan gemeente secretaris, ambtenaar in Neder landse buitenlandse dienst of amb tenaar van de rijks- of gemeen telijke politie, voorzover hij daar bij een officiersrang of overeen komstige ang bekleedt en wiens werkkring uitsluitend tot het po litiewerk beperkt is, doch die in t(jd van oorlog in de krijgsmacht voor een zodanige functie is of wordt bestemd, dat ten aanzien van de opkomst in werkelijke dienst in tijd van oorlog van die militair het belang van de krijgs macht naar het oordeel vari' de minister voorrang dient te hebben. De minister is gemachtigd geheel of gedeeltelijk vrijstelling te verle nen "van de verplichting tot opkomst ln werkelijke dienst in lijd van oorlog aan hen, die behoren tot het perso neel en die een zodanige functie, het zij in overheids- of semi-overheids- dienst, hetzij in particuliere dienst bekleden, dat naar het oordeel van de mnister het in het belang van het landsbestuur of de voorziening in de behoeften van de Nederlandse volks huishouding noodzakelijk moet wor den geacht, dat zij ook in tijd van oorlog in die functie werkzaam blij ven; een geestelijke of godsdienstige menslievend ambt bekleden dan wel daartoe worden opgeleid; met in achtneming van de door de minister ter zake gestelde of te stellen bepa lingen zich in het buitenland vesti gen, dan wel voor een verblijf van langer dan een jaar buitenslands ver toeven. Indien de minister zulks in het be lang van de krijgsmacht noodzake lijk acht, kan een op grond van dit artikel verleende vrijstelling van de verbllei.tmg tot opkomst m werke lijke dienst in tijd van oorlog door hem worden ingetrokken. De vrijstelling van ile verplichting tot opkomst in werkeltihe dienst in thd van oorlog, welke op grond van dit besluit Is verleend, vervalt van rechtswege, indien de grond, waarop de vrijstelling werd verleend, vervalt. Ten aanzien van de opkomstplicht voor herhalingsoefeningen van re serve-personeel, is een Koninklijk Be sluit van soortgelijke strekking ver schenen. Bij koninklijk besluit dat door de minister van oorlóg en van marine vrijstelling van de ver plichting tot opkomst in werkelyke dienst in tyd van oorlog zal worden verleend aan hem, die tot het reser ve-personeel behoort en de hoedanig heid bezit van minister, staatssecre taris, vice-president van de Raad van State, directeur van het Kabinet der Koningin, commissaris ^er koningin, lid van de Raad van State, lid van de Algemene Rekenkamer, secreta ris-generaal van een ministrieel de partement, thesaurier-generaal bij 't ministerie van financiën, lid van Ge deputeerde Staten, landdrost, ge meentesecretaris, ambtenaar in Ne derlandse buitenlandse dienst er ambtenaar van de rijks- of gemeen telijke politie, voor zover bij daarbjj een officiersrang of overeenkomsti ge rang bekleedt en wiens werkkring uitsluitend tot het politiewezen be perkt is. Vrijstelling zal voorts verleend worden aan hem, die werkzaam is bij of verbonden is aan een interna tionale organisatie welke krachtens een overeenkomst, welke door de Nederlandse regering is gesloten of tot welke de Nederlandse regering is toegetreden, in het leven is geroe pen, indien hij behoort tot de func- Wereldomroep krijgt grond voor studio. De Hilvefsumse gemeenteraad heeft besloten, een groot stuk grond aan de Naarderweg bij de Crailose- brug in erfpacht te geven aan de stichting Radio Nederland Wereld omroep. Daarmee is eindelijk de plaats bepaald, waar de Wereldom roep een begin kan maken met het bouwen van eigen bedrijfsruimten. Moeilijkheden met de huisvesting, heeft de Wereldomroep, die na de oorlog zijn werk begon, van het begin af aan gehad. Het neeit tot de herfst van 1956 geduurd voordat het bouw plan, de bouwvergunning en de toe stemming van de minister van onder wijs bij elkaar op tafel lagen. Onge veer tezelfder tija echter bleek dat de Wereldomroep niet meer als een wel kome gast op het terrein van „Radio City" aan de Insulindelaan te Hilver sum moest worden gezien, omdat de televisie daaryan een zeer groot ter rein, namelijk 10 ha reserveerde. In middels waren het gemeentebestuur van Hilversum en de Nederlandse Ra dio Unie erop uit, een ander terrein te zoeken, en eerstgenoemde instan tie slaagde daarin met medewerking van stad en lande van Gooiland. Daardoor kwam het terrein aan de Naarderweg beschikbaar. Daar zal het nieuwe studiocomplex verschij nen. maar voorlopig zal men tevre den moeten zijn met het bouwen van de eerste fase. namelijk van een blok studioruimten met bijbehorende meetruimten en dergelijke. De bouw hiervan zal ongeveer twee jaar du ren. 6iaa9 5esci ;MnWen- wal s»' ,aaV 9e4" onVen 'n Moscatel Geïmporteerd door OUD-Haartem 9 Het werk van president Nasser van Egypte „de geschiedenis der revolutie" zal voortaan tot de leerstof van buiten landse scholen behoren. 9 Bij koninklijk besluit is met Ingang van 1 januari benoemd tot secretaris van de Raad van State, dr. 3. R. S'-elliruia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9