Het internationaal wegvervoer bevordert Europese eenwording Zeeuwse Almanak KONINGIN STAAT POPPEN AF VOOR MINIATUUR WALCHEREN ONGEZONDE SENSATIEZUCHT ROND KWESTIE NIEUWLAND VLISSINGSE JOHANNESKERK KRIJGT VAN DAM-0RGEL DABONDS Agenda 2 PROVINOIALE ZBBUWSE COURANT VRIJDAG 11 JANUARI 1957 BIJEENKOMST „NIJVERHEID EN HANDEL Nog veel overleg is nodig Over het internationale wegvervoer en de eenwording van Europa sprak donderdag te Middelburg de heer K. C. A. Collette, de directeur van de Ne derlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (N.I.W.O.). Dat gebeur de tydens een lunchvergadering in hotel „De Burg" voor het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ir. M. de vink had de leiding van deze bijeenkomst. De heer Collette merkte op, dat. het streven naar Europese verkeersin- tegratie een wegennet eist, dat voldoet aan de verlangens van het heden daagse verkeer. Internationale wegen bevorderen inemationale samen werking en zy kunnen een onmisbare bijdrage vormen tot de integratie van Europa. Niet alleen in België met zijn We genfonds of in andere Westeuröpese landen, maar ook in ons land staat de wegenbouw momenteel in het mid delpunt van de belangstelling. Voor 1957 is een bedrag van 200 miljoen gulden uitgetrokken voor onderhoud, verbetering en uitbreiding van de Nederlandse rijkswegen, waartoe ook de zogenaamde Europa-wegen beho ren. Ten westeh van Antwerpen zal op verzoek van de Nederlandse overheid door de Belgische regering worden overgegaan tot het aanleggen van 'n weggedeelte als verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Ne derland. De heer Collette wees er ver der op, dat het Deltaplan als een gi gantisch 25-jarenplan met investerin gen aan intellect, energie en kapitaal ongetwijfeld een vooruitgang en ver betering op economisch gebied vormt, waardoor de isolatie van Zeeland kan worden weggenomen. De voordelen van het wegverkeer, aldus spreker, liggen niet alleen in de aanleg van hoofdwegen en secun daire wegen met de daaruit voort vloeiende bekorting van reisduur, be sparing op materieel en brandstoffen, maar ook door grotere toekomstige vervoermogelijkheden in de verbete ring der landbouwgronden met zoet water en bijvoorbeeld in de industria lisatie aan de monden van de Wester- schelde. Begrip nodig Alhoewel het alle schijn heeft, dat er geen vaart meer zit in het streven naar de eenwording van Europa op politiek en economisch terrein, blijft het volgens de heer Collette toch zeer gewenst, dat men de noodzaak van 'n gemeenschappelijke markt blijft in- Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en ti zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter ral ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u né&r en loom. De meeste laxeermiddelen zijn sleohts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER- PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wokken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. VraaeCarters Leverei11e tJes. f. 1.20 d. flac zien, waarbinnen de afzet van goede ren en diensten niet gehinderd mag worden door kunstmatige belemme ringen. „We zullen begrip moeten tonen voor do noodzaak van een integra tie van Europa, waarby wy voor al niet moeten denken, dat die ons als een rijpe vrucht in de schoot zal worden geworpen", zei spre ker. De heer Collette betoogde voorts, dat het vinden van een geschikte regeling voor het wegvervoer niet meer enkel en alleen een aangele genheid is van één land of van elk land afzonderlyk. Bijna alle Eu ropese landen wensen zulk een re geling te vinden, waartoe de aan gewezen weg die van het gemeen schappelijk overleg is. Voorts ging de heer Collette nog nader in op enkele actuele problemen van het internationale wegver voer. Vragen Na afloop van de voordracht be antwoordde de heer Collette een aan tal vragen, waarbij hij gelegenheid had zyn visie te geven op enkele be langrijke vraagstukken. Hij verklaar de zich voorstander van een betere regeling der wettelijke-aansprakelijk- heidsverzekering en hij lichtte de taak van de Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie toe. Hij er kende, dat de kustweg door Zeeland ontworpen via de dyken van het Deltaplan niet van internationaal belang was. Met belangstelling nam hij kennis van enkele Zeeuwse desi derata, welke de voorzitter, ir. M. de Vink, nog kort toelichtte, namelijk de aanleg van een centrale weg door Zeeland met aansluiting op een „vas te oeververbinding" over of onder de Westerschelde, welke weg wèl van internationale betekenis zou kunnen worden voor de verbinding met West- België en het Noordfranse industrie gebied. Vervoer naar België Een vraag van mr. M. A. Terwoert verschafte tenslotte aan de heer Col lette gelegenheid enkele facetten te belichten van het vrachtautovervoer naar België. Nog altijd mogen vrachtauto's al leen op België rijden, wanneer de ex ploitant in het bezit is van een mach tiging, die oj> de tonnage van de vrachtauto's is gebaseerd. Er zijn omdat deze machtigingen slechts spaarzaam werden verleend heel wat machtigingen weggekocht uit Zeeland. Voor verkoop worden bedra gen genoemd van circa 4000 per ton. Een machtiging voor een tientons- vrachtauto komt dan op 40.000. Toch heeft Zeeland, aldus de heer Colette nog altijd machtigingen voor een totaal van 686 ton, op een Neder lands totaal van 4400 ton. Er is van alles geprobeerd om de Belgische regering te bewegen het aantal machtigingen uit te breiden, aangezien Belgische vervoerders in Nederland geheel vrij gelaten worden. Maar men heeft nog geen succes gehad. Indien Nederland meer tonna ge krijgt zal wellicht ook Zeeland meedelen, hoewel de verdeling niet eenvoudig zal zijn. Na dit vragenkwartiertje, dankte de voorzitter, ir. M. de Vink de heer Collette hartelijk voor zijn komst naar Middelburg en voor zijn interessante voordracht. OPENING OP 18 APRIL AANSTAANDE Aantrekkelijke expositie tijdens het komende seizoen Het ligt in de bedoeling van de Stichting Nieuw Walcheren dit jaar ln het bekende paviljoen op Miniatuur een grote tentoonstelling te houden van poppen in Zeeuwse dracht en van gebruiksvoorwerpen, die vroeger op Walcheren ln gebruik waren in het gezin en op de boerderij. Van de par ticulier secretaris van H.M. de Ko ningin, jhr. mr. E. W. Röell, werd reeds bericht ontvangen, dat Hare Majesteit voor dit doel een zestal pop pen ln Zeeuwse dracht ter beschikking stelt. Het bestunr, dat uiteraard zeer erkentelijk is voor deze geste, stelt zich thans voor een oproep aan de Walcherse bevolking te doen om voor een seizoen poppen in Zeeuwse kleder- VAN in TOT tS.ijpe PIK IN. Enkele handelaren in oud ijzer to gen vorige week in de Schouwse Westhoek op onderzoek uit om te zien of.er ook nog iets van hun gading te vinden was. Nu, dat was er inder daad: een paar oude landhekken, ver vaardigd van het metaal, waarin deze Heden handelen. De hekken werden in een gesloten auto meegenomen, maar het was bepaald vervelend voor hen, dat enige omwonenden gecon stateerd hadden, dat er gehandeld werd op een manier, zoals het in een goed georganiseerde maatschappij niet kan. De postcommandant van de rijkspolitie te Burgh-Haamstede werd van het gebeurde op de hoogte ge bracht en zijn collega in Bruinisse, die hij telefonisch had gewaarschuwd, zorgde er voor, dat d handelaren niet verder kwamen dan het veer bij Zij- pe.... SPAREN. Het is verbazingwekkend, zoveel verschillende soorten verenigingen er bestaan. In Koewacht bijvoorbeeld is er een „Spaardersvereniging" en de leden hiervan houden ieder jaar ee^ „teerdag". Om deze dag te vieren OOK De vrouw, die zich in Middelburg een plaatsje in de bus zocht, voerde het beheer over twee tamelijk kleine kinderen, van wie de jongste een meisje zelfs nog op de arm ge dragen kon worden. De oudste, een knaapje van een jaar of drie, wankel de al min of meer zelfstandig door dit leven. Dank zij dit feit mocht hjj zo nu en dan van mama een loftui ting incasseren, dankbaar als ze was dat althans één van beiden zelf een zitplaats kon vinden Je bent een grote jongenV, zei mama prijzend. 't Knaapje straalde van trots, keek vertederd om zich heen, nam z'n zus je in ogenschouw en verklaarde toen op milde toon, verzoend met heel de wereld: „Zusje is óók een grote jon gen" Op die leeftijd neem je dat allemaal nog niet zo nauw. kwam men deze week gezellig bijeen De gespaarde duiten werden eerst aan de rechtmatige eigenaars ter hand gesteld én vervolgens deed men zich te goed aan een overvloedige maaltijd. Het moet voor de leden van de „Spaardersvereniging" toch wel een onaangename gewaarwording zijn, als na afloop van zo'n maaltijd blijkt, dat de spaarcentjes voor het grootste ge deelte zijn verteerd NIEUWE REGERING „HoeraWe hebben weer een nieu we regering!" Deze geluiden komen nu eens niet uit Den Haag, maar uit Sint-Jansteen. De handboogsociëteit „Steen vooruit" hield dezer dagen een schieting, waarbij de koningstitel voor 1957 op het spel stond. Ook de „eerste minister" zou op dit feest uit de bus komen. Het werd echter een „buiten landse" regering, want de heer L. Ver- schueren uit Axel schoot zo gief. dat hij tot koning werd uitgeroepen. De heer A. W. van Cadsand ook al uit Axel haalde de eerste zijvogel naar omlaag en hij werd voor deze presta tie beloond met het eerste minister schap. HERINNERING. De riolering van het noordwestelijk gedeelte van Bruinisse maakt het noodzakelijk, dat in de straten sleu ven gegraven moeten worden. Men heeft al eens vondsten uit vroeger da gen gedaan blindgangers uit de oorlogsdagen maar nu heeft men iets uit vroeger jaren opgegraven: paardenskeletten. Het is bekend, dat op de plaatsen waar men thans aan het werk is, vroeger weiland was. Ge storven dieren heeft men in de 19e eeuw dus blijkbaar in deze weiden be graven. dracht ter beschikking te stellen van Nieuw Walcheren. Nu zulk een sympathieke medewer king werd verkregen van het konink lijk huis twijfelt men er niet aan of ook de bevolking zal het hare tot het welslagen van deze tentoonstelling bijdragen. Het gaat niet alleen om poppen die overigens „verant woord" dat wil zeggen naar de eisen die de Zeeuwse klederdracht stelt, ge kleed moeten zijn maar ook om ge bruiksvoorwerpen. Over de contact adressen van de" Stichting Nieuw Walcheren, waar de poppen enz. kun nen worden gebracht, of waar men de gegevens kan verstrekken of in lichtingen kan verkrijgen, volgen nog nadere mededelingen. Van bestuurs zijde verzekerde men ons, dat de pop pen en ingezonden voorwerpen met de grootst mogelijke zorg zullen worden Behandeld, zodat de eigenaren na het seizoen alles weer in dezelfde staat als waarin het zich by de aanvang van de expositie bevond, zullen terug ontvangen. Er zijn daartoe speciale maatregelen genomen. NED. HEIDE MIJ. De afgelopen maanden heeft men op Miniatuur Walcheren niet stilge zeten, zodat men bij de opening van het seizoen op 18 april a.s. het eiland-in-het-klein weer in volle glo rie zal kunnen zien op het Middel burgse Molenwater. Men heeft van verschillende zijden medewerking ge kregen om ook dit vierde seizoen weer attractief voor de dag te kunnen ko men. In dit verband moet in het bij zonder de Nederlandsche Heidemaat- Advertentie) OPGERICHTJ714 GERUCHTEN BLIJVEN CIRCULEREN Politie acht misdrijf niet waarschijnlijk De mysterieuze dood van de 33-ja- rige wed. F. K.R. te Nieuw- en St. Joosland blijft de gemoederen bezig houden en vooral in Nieuwland circu leren nog allerlei geruchten over dit plotseling overlyden. Daarbij wordt met name gesproken over een som gelds, die plotseling uit het bezit van de wed. K. zou zijn verdwenen, zodat wel degelijk motieven voor een mis daad aanwezig zouden zijn. Inderdaad is bij het onderzoek ge bleken, dat een bedrag van circa vijf duizend gulden waarvan men wist dat deze althans korte tijd geleden in het bezit van de weduwe K. waren niet meer terug te vinden is. Zij had dit bedrag na het overlijden van haar man naar een Middelburgse bankinstelling gebracht, doch enige maanden geleden weer opgevorderd. Het bedrag werd haar in grote cou pures uitbetaald, doch hiervan is niets teruggevonden Het is duidelijk, dat nu verband wordt gelegd tussen de plotselinge dood van de vrouw en het verdwij nen van het geld. Dit verband meent nien ook daarom te moeten aantonen, omdat de taxichauffeur H., die door de justitie werd ver hoord, enige tijd is opgetreden als zaakwaarnemer voor de vrouw. I"a het overlyden van haar man name lijk was zij zodanig overstuur, dat zij enige weken in het Middelburg se Gasthuis moest worden ver pleegd. Tijdens deze periode be hartigde H., die bevriend was ge weest met de overleden man, haar zakelijke belangen. Menigeen in Nieuwland is nu maar al te zeer geneigd om in H. een mogelijke verdachte te zien. Uit het verloop van het onderzoek echter blijkt, dat de justitie deze ge- dachtengang niet tot de hare maakt. H, is immers na een verhoor geheel ongemoeid gelaten, evenals trouwens de dragline-machinist J., die met de vrouw zou trouwen. Toch blyven spe culaties de ronde doen, overigens niet alleen in Nieuw- en St. Joosland maar ook in allerlei krantenverhalen. Deze speculaties zijn weliswaar on vruchtbaar, maar wellicht verklaar baar, omdat de justitie tot dusver zeer summier is geweest met haar inlich tingen. Evenwel: het gevolg van dit alles is, dat nu over deze Nieuwlandse zaak wordt geschreven en gesproken op 'n wijze, die men allerminst kan bewon deren. Men schroomt daarbij niét ook de overleden man in het geding te brengen en diens plotselinge dood over de oorzaak waarvan overigens niet de minste twijfel bestaat: de man had een hartkwaal terwijl men evenmin schroomt verhalen te doen over de levenswandel van de vrouw, over familieruzies enz. Dit nu riekt naar een ongezonde sensatie, waarvoor weinig grond aanwezig is. Zolang er immers geen overtuigende bewijzen voor handen zijn dat de vrouw om het leven is gebracht, is het voorbarig en volstrekt onverantwoord be schuldigingen aan een bepaald adres te uiten. Zeker in een dorps gemeenschap kan dit tot ongezon de toestanden leiden. De enige ze kerheid inzake deze kwestie is, dat de vrouw door verstikking om het leven is gekomen, maar dat er verder geen tekenen zijn, die er op wijzen, dat hier misdrijf in het spel is. Blijft de vraag: waar is het geld gebleven In dit verband is het goed er op te wijzen, dat de overleden man in zyn vrije tijd zich o.m. bezighield met ongeregelde handel en dat de vrouw een betrekking had in Middel burg. Het aldus verdiende extra-geld werd waarschijnlijk niet aan de be lastingen opgegeven, zodat het niet onmogelijk is, dat de vrouw bang is geworden voor belastingmaatrege len, het geld daarom van de bank heeft gehaald om het ergens „veilig" op te bergen. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat dit geld grote coupures zijn gemakkelijk te verber gen alsnog ergens zal worden aan getroffen. Kort voor haar dood zou de vrouw een opmerking gemaakt hebben, die dit „verbergen" tot een aannemelijke theorie maakt. Inmiddels verzekerde men ons van politiezijde, dat 't onderzoek binnen kort zal worden beëindigd en dat geen opzienbarende ontwikkelingen worden verwacht. schappij worden genoemd, die in het febouw, waarin zich het vorig jaar e Sprookjestuin bevond, een groot aantal aquaria laten opstellen. Ver meldenswaard is. dat voor een bezoek aan dit gebouw in tegenstelling tot vorige jaren geen extra entree zal worden geheven. Naar bekend zal het orgel, dat vroe ger in de kerk in de Nieuwstraat in Vlissingen stond, worden opgebouwd in de Johanneskerk aan de Bonedijke- straat. De heer C. P. Oudejans uit Zaandam, orgelbouwer in dienst van de Flentrop-orgelbouw, heeft zich met dit werk belast, hetgeen naar hij aanneemt wel enkele maanden in be slag zal nemen. De heer Oudejans, die verschillende van deze werkzaamhe den in het gehele land uitvoert, bleek tevreden over de staat, waarin het or gel, dat in de Jacobskerk was opge borgen, verkeert. Het is een z.g. Van Dam-orgel, d.w.z., het werd gebouwd door Van Dam en Zonen te Leeu warden. De lade zal in Zaandam ge reviseerd moeten worden en het is niet onmogelijk, dat men een nieuw systeemsiepen zal moeten maken. De klankruimte in de Johanneskerk noemde de heer Oudejans goed. Al leen.... het orgel is in de oorspronke lijke staat 3.25 m te hoog voor de Jo hanneskerk. Het front zal daarom ge wijzigd moeten worden en men zal er een modern front van maken, dat ook beter past in het interieur van deze moderne kerk. „Zapanca"-wrak wordt opgeruimd Het wrak van het vorig jaar februa ri bij Bath gezonken Turkse s.s, „Za- panca", dat bijzonder hinderlijk voor de scheepvaart ligt, wordt thans door het bergingsbedrijf Van den Akker, in opdracht van Rijkswaterstaat, op geruimd. Het is de bedoeling, dat al les boven het hoofddek wordt verwij derd, waarna een zuiger de rest van het wrak op diepte zal laten wegzak ken. Donderdagavond is de drijvende bok „Cruto II" gearriveerd, die een giek en een gedeelte van de comman dobrug heeft geborgen. Deze zullen op een bak worden geladen, waarna vanavond (vrijdag) getracht zal wor den ook het andere deel van de com mandobrug te lichten. De Zweedse coaster „Kare", die des tijds bij Hoedekenskerke zonk en la ter werd gelicht en op de slikken ge zet om te worden gelost en gedicht, is thans dezer dagen naar Antwerpen gesleept. Ds. Durkstra spreekt over Nieuw-Guinea Ds. E. Durkstra, hervormd predi kant op 't Zand (Middelburg), die de ons land terugkeerde, zal woensdag 16 januari a.s. des avonds 8 uur in de hervormde kerk op 't Zand spreken Participatiebewijzen eleggingsfonds jn kortlopende van kortlopende Duitse Auslandsbonds Koers f. 845,-, coupon- rendement ca. 53/»%; effectief rendement belangrijk hoger. De gemiddelde uiterste loop tijd 123/« jaar. Introductie ter beurze van Amsterdam op dinsdag 15 januari door IABOUCHERE CO. n.v. en THEOOOOR GRISSEN KUNST Concert Tibor de Machula Vrydag 18 januari a.s. geeft de cellist Tibor de Machula, begeleid door de pianist Jean Antonietti, een concert in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Tibor de Machula werd in 1912 in Kolosvar bij Budapest ge boren. Hy studeerde muziek aan het conservatorium in dezelfde stad, waar hij op 12-jarige leeftijd debuteerde met de Budapester Filharmonie. Na de beëindiging van zijn studies in zyn vaderland, zette hij die nog enige ja ren voort in de Verenigde Staten. Aansluitend begon zijn grote solisti sche loopbaan, die hem steeds grotere bekendheid verschafte. Jarenlang is hij eerste solist van de Berliner Filharmonie geweest en vanaf 1947 is hij eerste solo-cellist bij het Amsterdams Concertgebouwor kest. Geregeld treedt hij nog op als solist in vele Europese muziekcentra. De pianist Jean Antonietti geniet in Nederland groot aanzien als een ui termate fijnzinnige concertpianist, in welke kwaliteit hij geregeld als solist met de diverse grote orkesten op treedt. Voorts wordt hij veelvuldig uit genodigd voor het geven van solo-re citals door het gehele land. Antoniet ti is onder meer- de vaste partner van de Hongaarse violiste Johanna Mart- zy, die hij op al haar tournees door Europa begeleidt. Het programma vermeldt de sonate nummer 5 in D Groot van Ludwig van Beethoven, de suite nummer 6 in D groot (voor cello solo) van Bach (voor de pauze) en dé sonate opus 4 van Zoltan Kodaly en de sonate num mer 1 in e klein van Brahms (na de pauze) Groenteiel ersverenigïng De financiële.uitkomsten van diver se typen van Zeeuwse tuinbouwbe drijven zullen het onderwerp vormen, waarover de heer M. Wattel, hoofd assistent van de rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, zal spreken in de jaar vergadering van de Zeeuwse Groente- telersvercniging, welke woensdag 16 januari a.s. in de afmijnzaal van de veiling „Walcheren" te Middelburg zal worden belegd. Voorts zullen in de morgenvergadering de verenigings- zaken worden afgehandeld. Des middags zal de heer Tj. Buis hand, assistent A bij de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Hoorn, 'n inleiding houden over het onderwerp „In welke richting beweegt zich de bonenteelt?". De rijkstuinbouwconsu- lenl voor Zeeland en Westelijk Noord- Brabant, ir. J. J. van Hennik, zal een samenvatting geven, waarna nog en kele geluidsfilms zullen worden ver toond. (Advertentie) BxAiAtAytni Unsff Agrs-gola 6o VANDAAG. Middelburg Electro: „Het geheim van de zwarte tent", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Brigitte, het meis je van de Place Plgalle", (14 J.), 20 Vlissingen Alhainbra: „Ein Herz voll Musik", (a.L), 19 en 21 uur; Luxor: „De Jungle der misdaad", (18 J.), 20 uur. Goes Grand: „Rock around the doek", (14 J.), 20 uur. „De Prins van Oranje": ontwikke lingsdag voor Zeeuwse fruitteelt, 10 uur; geref. Oosterkerk: eerste kader dag Zeeuwse C.J.B.T.B., 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2