Het hele jaar 1957 zal moeilijk zijn; ernstige tijdnood dreigt PROTESTEN IN UTRECHT TEGEN ONTWERP-VESTIGINGSBESLUIT BEJAARDENSOCIËTEITEN IN ZEELAND DRUK BEZOCHT L ie uitqejonclertll VRIJDAG 11 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overheid te gemakkelijk zondebok „Wy bevinden ons in een toe stand van overspanning, en moe ten ons nu enige beperkingen op gaan leggen. Ik ben er van over tuigd, dat het gehele jaar 1957 moeilijk zal zijn. Aanleiding tot pessimisme is er niet, maar wel dienen we te beseffen dat wij in dringende tijdnood bunnen gera ken. Indien integraal gedaan wordt wat de omstandigheden thans ver eisen, kan een vreugdevoller pers pectief, echter niet op korte ter mijn, tegemoet worden gezien". Tot deze conclusie kwam gisteren de minister van financiën, de neer H. J. Hofstra, die aan een koffietafel van de werkgeversgroep in de Partij van de Arbeid (in Krasnapolsky te Am sterdam) het woord voerde. Als eerste punt van de centrale doel stellingen van het kabinet in het fi nanciële beleid noemde minister Hof stra de handhaving van het monetaire en budgetaire evenwicht. Het mone taire evenwicht stelde hij voorop we gens het uitermate grote belang van een watervaste munteenheid. Als tweede punt van de centrale doelstellingen van het kabinet noemde spreker een hoge werkgelegenheid, vergroting van de produktie, van de uitvoer en van het nationale inkomen. „Wij staan voor een veel moeilijker probleem dan enig ander land in West-Europa. Wij moeten immers nieuwe mogelijkheden tot werkgele genheid zoeken voor de groeiende be volking, en niet alleen werkgelegen heid. maar ook woningen. Er is een ontzaglijke behoefte aan behoorlijke kapitaalvorming wegens de zware eisent die gesteld worden om te voor zien m de grote behoeften op allerlei gebied. Men denkt hier aan de stads uitbreidingen, de aanleg van wegen, de elektrificatie enz.; voor zover mo gelijk. dienen wij echter vast te hou den aan de politiek van prijsstabilisa- tie. Met name dient de overheid met haar maatregelen te compenseren datgene, wat in de particuliere sector verkeerd gaat". Overgaande op het rapport van de S.ER, inzake de bestedingsbe perking stelde de minister de vraag: waar liggen de oorzaken Dichteres Gab. Mistral overleden De Chileense dichteres en Nobel prijswinnares Gabriela Mistral, wier toestand de laatste dagen reeds reden tot ongerustheid gaf, is donderdag morgen in de ouderdom van 68 jaar in het ziekenhuis van Hempstead in de Amerikaanse staat New York overle den. West-Duitsland verlaagt disconto opnieuw De Westduitse centrale bank te Frankfurt heeft haar disconto van vijf tot vier en een half procent verlaagd. Deze tweede verlaging in zes maan den, die 11 januari van kracht wordt, is van invloed op alle Westduitse ban ken. ^MINISTER HOFSTRA moeilijk jaar van de overbesteding? Het stellen van deze vraag achtte hij niet erg zinvol. Alle hierover verspreide theorieën houden een stukje waar heid in, maar de kwestie is, dat zij in zodanig verband met elkaar staan, dat de ene theorie niet mo gelijk is zonder de andere. De minister zette uiteen, dat in een aantal bedrijven hier te lande het in vesteringsprogramma zo ambitieus is opgezet, dat men meer ging investe ren dan in ons land gespaard werd, zo dat men het evenwicht ging verbre ken. Er is overbesteding in alle secto ren van het maatschappelijk leven en het gaat er nu om op welke manier wij het verloren evenwicht kunnen her stellen. Soms wordt de schuld uitslui tend op de overheid geworpen. Maar al te gemakkelijk maakt men de over heid tot de zondebok. De rijksoverheid op zichzelf, aldus minister Hofstra, heeft niet ongunstig gefinancierd. Wat de gewone dienst betreft, kan de rijksoverheid behoor lijk rondkomen. In de kapitaaldienst evenwel lopen we vast. we zullen nu Sroberen onszelf te redden door de estedingen te gaan beperken. Ook de particuliere sector moet een passend aandeel leveren In de beste dingsbeperking. De minister zette uit een, dat de consumptie zeer aanzien lijk is toegenomen. Terwijl de particu liere Investeringen nog sterker om hoog zjjn gegaan, zijn de besparingen niet evenredig toegenomen. Structu reel heeft Nederland een krachtige in dustrialisatie nodig, „maar men ver- gete niet, dat men niets heeft aan een mooi doel In de verte, als men onder weg zijn benen breekt. Voor het ogen blik mogen wij zeker niet verder springen dan onze polsstok lang ls". Naast de bestedingsbeperking acht te bij enkele belastingmaatregelen no dig om de koopkracht in de particulie re sector te verminderen. Vele honderden van de 17.000 bij de „Federatie ondernemers in de neven- bedrijven van het bouwbedrijf" aange sloten ondernemers waren gisteren aanwezig op een in Tivoll te Utrecht gehouden protestvergadering van de federatie. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de heer Jac, Arnoldus uit Rotterdam werd geprotesteerd te gen het ontwerp vestigingsbesluit in de bouwnijverheidsbedryven. Hierin wordt niet alleen het aannemersbe drijf ondergebracht dat nog geen vestigingsbesluit had maar ook de reeds vele jaren bestaande vestlgings- besluiten voor de nevenbedrijven in het bouwbedrijf: van de schilders-, de stucadoors-, de terra zo-, de loodgie ters- en fitters- en de steenhouwer patroons. Bij aanvaarding van het ontwerp zullen de bestaande vestigingsbeslui- ten voor de genoemde nevenbedrijven worden ingetrokken, doch deze onder- Nederland niet naar Ronde van Spanje Er zal geen Nederlandse ploeg deel nemen aan de Ronde van Spanje, die van 26 april tot en met 12 mei wordt gehouden. De organisatoren van deze ronde hadden Nederland wel uitge nodigd, maar Pellenaars en Van Ier- lant hebben de invitatie afgewezen aangezien zij van mening zijn dat de Nederlandse renners indien zij aan te veel grote wedstrijden deelnemen oververmoeid zullen zijn als de Tour de France begint. De omstan digheid, dat de Ronde van Nederland van 6 tot en met 13 mei wordt ge houden, heeft eveneens een rol ge speeld bij het inemen van deze be slissing. Wèl zal Nederland met een sterke ploeg deelnemen aan de Ronde van Italië (18 mei tot 9 juni). Algemene vergadering van district Zeeland K.N.A.U. Bespreking reorganisatieplannen en lezing door bondscoach Zaterdagmiddag zal in bet Strand- hotel te Vlissingen een buitengewone algemene vergadering worden gehou den door het district Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Het belangrijkste agendapunt van deze vergadering is een bespre king van de reorganisatieplannen der K.N.A.U. Momenteel is deze unie on derverdeeld in negen districten. Men is echter voornemens enkele distric ten samen te voegen en zo te komen tot een totaal van vijf districten. Er zijn plannen om het district Zee land in te delen bij Zuid-Holland. Hiertegen bestaan echter bezwaren, omdat Zeeland ten opzichte van Zuid- Holland geïsoleerd ligt. Verder wordt ook de mogelijkheid overwogen Zee land te voegeii bij het district Zuid, dat reeds de provincies Brabant en Limburg omvat, Zowel liet district Zuid als het district Zeeland zullen zich over deze kwestie in een buiten gewone algemene vergadering bera den. Tijdens de algemene vergadering van de Zeeuwse verenigingen in Vlis singen zal de bondscoach van de K. N. A. U., de heer Grootewal, een lezing houden over de atletieksport. Deze coach leidt zondagmorgen op de sin- telbaan in Vlissingen een atletiek- training voor de Zeeuwse atleten. Algerijnen weigeren wapenstilstand Het Algerijnse front voor de natio nale bevrijding heeft het jongste Franse voorstel tot een wapenstil stand in Algerije van de hand gewe zen. De waarnemer van het front bij de V.N., Mohammed Jazid, zegt in een te New York uitgegeven verklaring, in antwoord op die welke premier Mol- let te Parijs heeft afgelegd, dat het front, dat alle lagen van de Algerijnse bevolking zegt te vertegenwoordigen, aanvaarding van het Franse voorstel praktisch als een onvoorwaardelijke overgave van „liet bevrijdingsleger" beschouwt. Britten en Fransen mogen weer in Cairo landen De Egyptische autoriteiten hebben toegestaan dat Britse en Franse lucht- reizgers op doorreis op het vliegveld van Cairo mogen landen, zo meldt het onafhankelijke blad „Al Ahram". Volgens het bericht zouden de Brit ten en Fransen op het vliegveld moe den blijven en niet in contact mogen treden met personen van buiten. Sinds de Brits-Franse actie in Egyp te mochten geen Britse noch Franse luchtreizigers Egyptisch gebied be treden. aannemers wensen niet in één groot vestigingsbesluit te worden „ingecor- poreerd", zoals de sprekers op de ver gadering dit noemden. Zij protesteerden ertegen, dat vol- fens het ontwerp de aannemers, zon- er te behoeven te voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid waaraan de onderaannemers moeten voldoen, de bevoegdheid krijgen hij door hen uitgevoerde herstellings- en onder houdswerkzaamheden van bouwkun dige aard, zelf de werkzaamheden te verrichten die op het terrein liggen van de onderaannemers. Kritiek op loonbeleid in Alkmaarse nieuwjaarsrede Het is thans wel duidelijk, dat de regering, ondanks de waarschuwin gen van ondernemerszijde de „ruim te" tussen het nationale inkomen en de binnenlandse bestedingen destijds te optimistisch heeft beoordeeld en de loonsverhogingen in beperkter omvang had moeten doorvoeren", al dus de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer J. F. Ie Blansch, in zjjn woensdagmid dag gehouden nieuwjaarsrede, waar in hy de in 1956 gevoerde loonpoli tiek van de regering- aan een diep gaande beschouwing onderwierp. De als gedifferentieerde loonvorm bedoelde loonsverhoging-, aldus spr., kwam in de praktijk vrijwel neer op een uniforme loonsverhoging, waar bij het rijk zelf voorging, waardoor het inflatoire effect nog groter werd. Hij vroeg zich af. of het in het licht van de huidige moeilijkhe den juist is op 1 juli a.s. een huur verhoging van 25% te effectueren een verhoging, die gepaard zou gaan met een loonsverhoging van 2 pet, die opnieuw niet in de prij zen mag worden doorberekend. Spr. sloot zich gaarne aan bij de gedane suggestie deze huurverho ging te beperken tot 10%, waar bij dan eventueel de looncompen- satie zou kunnen vervallen. (Slot vaD oag 11 dames, die 's middags de koffie heb ben verzorgd, lang na hét sluitingsuur vriendelijk doch dringend de heren verzoeken het veld te ruimen. We heb ben verder ouden van dagen gezien, die de zeven kruisjes reeds lang wa ren gepasseerd en die zich ware ar tiesten toonden aan de sjoelbak. Het dominospel boeit ook velen en weer anderen trekken zich 't liefst in een rustig hoekje terug met een boek of tijdschrift. Degenen die een „hoorn" willen opzetten en oude herinneringen ophalen, vinden daarvoor ook al gele genheid in de „soos." De vrouwelijke bezoekers voelen zich vaak aange trokken tot het dominospel en in vele sociëteiten is het getik van breinaal den een vertrouwd geluid. Zeeuwsch-Vlaanderen Twee van de drie gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de be schikking over een bejaardensociëteit en Terneuzen, Axel en IJzendijke, zelfs over twee. In totaal zijn onge veer 1000 bejaarden betrokken by deze ontspanningsmiddagen. Terneuzen met zijn 120 vaste bezoekers staat hier aan de spits. Dinsdags komen de bejaarden in het hervormd jeugdgebouw bijeen en op donderdag gaan dezelfde oudjes naar de „soos" in het r.k. Parochiehuis. De nauwe samen werking tussen de beide organisa ties maakt het voor de gepensio neerden mogelijk naar beide bij eenkomsten te gaan. Oostburg, als centrum gemeente voor het Westelijk deel, houdt zijn bijeenkomsten de ene week in de „Ka tholieke Kring" en de andere in „Pro Rege." Met meer dan 60 geregelde bezoekers slaat deze plaats een goed figuur. Vier op Walcheren Op Walcheren zijn er bepaardenso- ciëteiten in vier plaatsen: Middel burg, Vlissingen, Oost- en West-Sou burg en Domburg. In Arnemuiden zijn de plannen al zo ver gevorderd, dat binnenkort een gebouwtje voor de ouden van dagen beschikbaar komt. In Middelburg hebben wij 'n praat je gemaakt met een rustige, bejaarde man, die in de „soos" van de U.V.V. op het Koorkerkhof een „vaste" klant is. Wat hij van de sociëteit dacht? „Niets dan lof, mijnheel', niets dan lof." Hij kon er gezellig praten, het eerste kopje thee werd gratis ge schonken en het tweede kostte slechts vijf centen. En wilde je aan een of FEUILLETON Er was een schitterend apparte ment voor Erica gereserveerd en ze trachtte zichzelf wijs te maken, dat. het heerlijk was, door zoveel weelde te zijn omringd. In werkelijkheid was het absoluut niet heerlijk. In een bed als voor een keizerin schreide ze zich zelf in slaap en vermoedelijk lag Oli ver nu in een even prachtige omge ving zich te kwellen met gedachten aan Dreda. O, zeker, Oliver's huwelijksaanzoek, had immers niet meer dan „kame raadschap" bedoeld, maar nu Erica begreep hoe letterlijk dat was ge meend en dat ze vreemden voor elk aar zouden blijven, werd het haar kil en mistroostig te moede. De dag daarop gingen ze verder, ofschoon Erica in haar hart begon terug te verlangen naar Engeland, waar zij en Oliver dan maar moesten probéren, de vreselijke door hen be gane vergissing ongedaan te maken. Het volgende oponthoud in wéér zo'n schitterend hotel ditmaal te Milaan was evenmin geschikt om door MARY BURCHELL haar gerust te stellen en Oliver scheen haar nu zo vreemd geworden, dat het haar niet zou hebben ver- haasd, wanneer hij haar als „juf frouw Murrill" had toegesproken. Misschien zou de cynische hotelbe diende, die him namén opschreef, er zich niet eens over hebben verbaasd. Nooit had ze zich zo ellendig ge voeld als in de trein, die zich over de hete vlakten van Lombardye naar Verona spoedde. En gedachtig aan Carol's destyds onzinnige beschou wingen over een huwelijksreis met Oliver Leyne was Erica in haar bitte re stemming van het ogenblik ge neigd te erkennen, dat haar vriendin het nog niet zo mis had gehad. „Erica!" hoorde ze plotseling en verbaasd keek ze naar hem op. „Wat ben je-bleek en stül" „Vind je? 't Is... 't is de hitte", stamelde ze. „Ja. dat begrijp ik", hernam hij met een vriendelijke klank in zijn stem. „Het is een vervelende dag ge weest, maar nu zijn we er gauw en dan wordt het heel anders." „Dacht je dat?" vroeg ze een beet je droevig. „Ik beloof het je." En eensklaps drong het tot haar door, wat hij ei genlijk wilde zeggen. Het speet hem, dat hij zo somber was geweest en nu probeerde hij haar gerust te stellen, al kon hij het niet precies onder woorden brengen. „O. ik weet wat Je bedoelt. liefste, ik weet het", had ze hem willen ant woorden, maar ze besefte dat het be ter was, dit na te laten. Dus glimlachte ze slechts opge wekt, en zei. in een veel betere stem ming dan sinds ze Dreda hadden ont moet: „Ik zal de stad zeker mooi vinden en we zullen het er heerlijk hebben." Hij bewaarde verder het stilzwij gen, maar wierp haar een eigenaar dig dankbare blik toe, die haar de volgende dagen bijna steeds in het geheugen bleef. Het was volkomen waar: van liet eerste ogenblik af viel Verona in haar smaak. Ze kon niet zeggen, wat nu eigenlijk de mooiste tijd van de dag was: De heldere zonnige ochten den. als ze naar het Castel Vecchio wandelden en de kleine hagedissen over de stenen muren zagen schie ten; de stille, kwijnende siësta van de middag, als de stad uitgestorven scheen en zelfs de kinderen geen ge rucht maakten; de namiddag met zijn langer wordende schaduwen, wanneer de bruingetinte „bambini" weer gingen spelen in de tuinen van Bra. Ofwel de warme, pur peren schemering, die zich geleide lijk over de oude stad uitspreidde als een groot fluwelig gordijn. En gelukkig scheen niet alleen zij, maar ook Oliver elke dag opgewek ter te worden. Het Italiaanse zon licht had blijkbaar genoeg kracht om zelfs de van Dreda uitgaande beko ring te doen vervagen en Erica vatte nieuwe moed. Wanneer af en toe iets in haar bin nenste naar meer en beter verlangde, naar wat meer ontroering en war mer genegenheid, trachtte ze zich zelf aan het verstand te brengen, dat stevige, betrouwbare vriendschap wel eens een flinker wapen tegen Dreda zou kunnen zijn. In elk geval was er in die vriendschap niets, dat zijn wantrouwen kon opwekken. Toen, op een avond, dat ze zich ge reed maakte, naar bed te gaan, klop te hij op de deur, die hun kamers scheide en verbond. „Ja, binnen", riep ze, zich van haar toilettafel omkerend. Hij trad zo volmaakt kalm binnen, dat zij dadelijk haar zelfbeheersing hei-won. Oliver in een kamerjas zag er precies even koel en zakelijk uit als Oliver in zijn morgenkostuum en onwillekeurig moest ze glimlachen. „Mag- ik je vulpen even lenen. Erica? Ik heb juist de mijne gebro ken en met een gewone pen kan ik niet goed overweg." 'Wordt vervolgd ander spel meedoen, dan kon. dat al- I tijd. „Wat wil je nog meer, als je 80 i bent?" Hij was een van de vele be- j zoekers die zijn tevredenheid betuig- de. De Bevelanden Behalve in Goes, waar een bloeien de sociëteit zetelt, zijn er in de ver schillende plattelandsdorpen op Beve land bijeenkomsten voor bejaarden. De sociëteiten liggen evenwel niet zo dik gezaaid als in Zeeuwsch-Vlaande ren, want hier is de verhouding één op twee. Niettemin heerst er in een tien tal dorpen een gezond sociëteitsleven, terwijl gemeenten als 's-Heerejihoek, Hoedekenskerke en Krabbendijke voornemens zijn op korte termijn be jaardencentra te openen. Wissekerke is de enige plaats op Noord-Beveland die over een „soos" beschikt. Noord-Zeeland Zierikzee, Noordgouwe, Burgh en Haamstede zijn cle gemeenten op Schouwen-Duiveiand, die de ouden van dagen de nodige ontspanning bie den. In enkele kleinere gemeenten zijn er ook sociëteiten, die wat het bezoek betreft uiteraard voor de grote re gemeenten moeten onderdoen. In St. Maartensdijk is er een nieuw ge bouw, dat speciaal voor de bejaarden werd opgetrokken, maar momenteel is er de eerste klas van de technische afdeling der Ambachtsschool in on dergebracht. Resumerend kan worden opgemerkt, dat de bejaardensociëteiten In Zee land, hoewel nog geen enkele ouder is <lan zes jaar, een bloeiend bestaan lei den. De bejaarden zelf tonen rich enthousiaste voorstanders van de „soos" en stellen hetgeen voor hen wordt gedaan zeer op prijs. De talrij ke dames in Zeeland, die zich veie middagen per jaar ten dienste stellen van de bejaarden, vinden dan ook veel waardering voor hun werk. Moeilijkheden in Franco's regering Twee Spaanse ministers, lid van de Falange-beweging, hebben generaal Franco hun ontslag aangeboden, gelijk voor hun een aantal vooraanstaande leden van deze beweging eveneens ge daan hebben. Deze plotselinge vloed van ontslag aanbiedingen confronteert de Caudil- lo met één der ernstigste crises die hij en zijn regering in 20 jaar hebben ondergaan. Generaal Franco schijnt voornemens om door radicale wijzigingen in zijn kabinet het hoofd te bieden aan de ■nieuw ontstane situatie. De ministers die in de allereerste plaats hierbij be trokken zouden zijn hebben tegenover insiders verklaard niet te weten wel ke wijzigingen Franco zal aanbrengen, of wanneer de wereld daar meer over zal vernemen. Men zegt zeifs dat drie, inplaats van twee. ministers op het punt staan af te treden. Ze zijn: José Lu:s Arrese. Rafael Cavestany en de graaf van Vai- - MINISTER HOFSTRA SPRAK TE AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11