PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sir Anthony Eden afgetreden Masjoemi-ministers traden uit kabinet Aftrekpercentage waterlopen is voor wegen toegestaan en Gezondheidstoestand de reden BILT Koningin Elisabeth aanvaardde ontslag van Britse premier SUCCESVOLLE CARRIÈRE VAN ZEER BEGAAFD DIPLOMAAT WIE WORDT DE OPVOLGER 200e jaargang - no. 8 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6 60 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 jan. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mmtm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee: N. Bogerdstr. 24. tel. 26. van Edens aftreden heeft grote beroering in Engeland teweeggebracht; het kwam volkomen onverwacht. Koningin Elisabeth heeft nog geen opvolger benoemd. In Lon den noemt men als „kanspaarden" „Rab" A. Butler en Harold McMillan. Over alge mene verkiezingen is officieel niet gerept; oppositieleider Gaitskell drong er echter Sir Anthony Eden, de Britse regeringslei der, heeft aan koningin Elisabeth II zijn ontslag aangeboden. De koningin heeft het aanvaard. Volgens de officiële verklarin gen is het zijn gezondheidstoestand die Eden gedwongen heeft zijn ambt neer te leggen. Zijn artsen hebben meegedeeld, dat zijn toestand zorgen baart. Het bericht op aan. Het heengaan van Eden als premier kwam als een volkomen verrassing voor Engeland en voor de wereld. Dinsdag reisde Eden naar het buiten verblijf van koningin Elisabeth in Sandringham. Hij overnachtte daar met zijn echtgenote. Niemand vermoedde iets bijzonders totdat gisteren in de loop van de dag bekend was, dat de koningin plotseling in Londen was teruggekeerd. Toen vervolgens werd bekendgemaakt, dat Eden al zijn ministers tegen het avonduur in vergadering bijeengeroepen had werden de eerste vage vermoedens geuit. Eden verliet om zeven uur de kabinetszitting. Blootshoofds, in een winterjas met bontkraag nam hij plaats in de zware, zwarte limousine, die hem in twaalf minuten naar Bunckingham palace bracht. ill had ingewilligd. Bij het verlaten van 10 Downing- street zijn ambtswoning, en bij zijn aankomst bij het paleis bracht Eden niet zijn gebruikelijke groet aan de toeschouwers. Eden, de man die na een buitengewone carrière vol ver- Sir Anthony Eden Overval op Nederlands schip bij Singapore Een bende van veertig piraten heeft dinsdag het Nederlandse, vrachtschip „Generaal Michiels" (1281 ton) van de K.P.M. overvallen toen-het bij Sin gapore voor anker lag. De mannen waren met bootjes naar het Nederlandse schip geroeid. Zij stalen de meeste koperen scheepson- derdelen na de zes Indiase scheeps wachten in een hut opgesloten te hebben. Bruingebrand Het genieten van het Hollandse w interweer heeft weinig te ma ken met de. wetenschappelijke weerberichten van De Bilt. De één voelt zich kiplekker bij mist en mot regen, de ander kan alleen maar van het winterweer genieten als het zon netje schijnt. Dat is een emotionele zaak, waarover men nooit uitgepraat raakt. Maar over één ding is men het toch wel eens: gebruinde lieden zien er in de winter pittiger en opgewek ter uit dan bleekneuzen, die met taaie volharding naar het voorjaar streven om dan haastig een frisser blosje op de kaken te krijgen. De mens zou de mens niet zijn, wan neer hij (of zij) er niet op bedacht geweest was om ook in de winter de nodige zonneschijn te ontvangen en zich met een zonverbrande gelaats kleur in het straatbeeld te bewegen. Tot voor enige jaren bereikten de Nederlanders dat alleen door zich 's winters ettelijke weken buitenslands te begeven en op Zwitserse skivelden of aan de Franse Rivièra te zonneba den. Nadien echter bracht de industrie hoogtezonapparaten voort en nu kan men zich in het eigen huis gezellig bruin laten branden zonder dat er 'n reis naar het zonnige zuiden aan te pas komt. H et heeft weinig gescheeld of de Haagse straten waren deze win ter verlevendigd door het ver schijnen van 60 ambtenaren, die op staatskosten gebruineerd waren en die ongetwijfeld tussen hun bleke broe ders en zusters „stralende" toonbeel den van rijke levenslust geweest zou den zijn. Het verhaal van die ambtenaren is kort, maar kleurig. In hun midden be vond zich iemand, die wist, dat men met behulp van de hoogtezon met al leen bruin, maar ook minder gevoelig voor verkoudheid wordt. Hij lichtte zijn minister het was de man van de gerechtigheid daarover in en betoogde, dat de overheid zeer wel de kosten van het hoogtezonnen kon dra gen. Die kosten zouden er ruimschoots uitkomen, wanneer de ambtenaren minder verkouden waren en minder verzuimden. De departementsleiding bleek ge voelig voor deze suggestie. Er ontspon zich een ambtelijke correspondentie, opdat er een dossier zou ontstaan. Niets kan nu eenmaal ten departe- mente gebeuren zonder dat er een dossier is gekweekt. Welnu, dat kwe ken verliep voortreffelijk. In het dos sier kwam correspondentie van de hoofdinspecteur volksgezondheid, die eerst tegen het plan was en toen toch weer niet zo helemaal er tegen en ten slotte er zelfs (aarzelend) voor. Inmiddels was gebleken, dat zes honderd ambtenaren liepen te snak ken naar het genot van de gratis (Vervolg op pag. 3) Veertig minuten later werden twee Journalisten ten paleize ontboden. Zij :regen de boodschap, dat de koningin de ontslagaanvrage van de 59-jar.ge Eden, die tien maanden de leiding van de Britse regering had na de „grand old man" sir Winston Church- Sir Robert Anthony Eden, die op 12 juni 1897 werd geboren, was sinds 6 april 1955 premier van Groot-Brïttannïë. Hij nam deze post over van sir Winston Chur chill, die hem reeds dertien jaar tevoren bij koning George de Vijfde als zijn opvolger had aan bevolen. Eden is de tweede overlevende zoon van wijlen sir William Eden, een als ietwat zonderling be schouwde landedelman. Anthony ontving zijn vorming te Eton en Oxford. Na tijdens de eerste wereldoorlog gediend te hebben, begaf hij zich in de poli tiek en werd al spoedig benoemd tot parlementair privé-secretaris van sir Austirn Chamberlain, de toenmalige minister van buiten landse zaken. Van toen af aan maakte Eden' gestadig carrière. Reeds op 38-jarige leeftijd, in 1935, werd hij voor het eerst minister van buitenlandse za- ken. In de verzoeningspolitiek van Neville Chamberlain je gens Italië en Duitsland, vond Amthony Eden echter aanlei ding om zijn ontslag te nemen. Toen Churchill in 1940 Chamber lain als minister-president opvolg de, kwam Eden terug aan het mi nisterie van buitenlandse zaken. Edens eerste huwelijk, met Bea trice Helen Becket, dochter van een bankier, werd na 27 jaar in 1950 ontbonden. In 1952 huwde hij Clarissa Spencer Churchill, een nicht van sir Winston. Uit zijn eerste huwelijk heeft Eden twee zoons, van wie de oudste. Simon, in 1945 in Birma bij de R.A.F. sneuvelde. De andere. Nicholas, werd in 1952 aidc-de-camp bij de eouverneur-generaal van Canada. Vanaf 1923 is Eden Lagerhuislid. Tijdens de tweede wereldoorlog was Eden aanwezig bij alle grote conferenties van Stalin, Roosevelt en Churchill. Met Churchill en Truman naar Potsdam gegaan voor de conferentie met Stalin, werd hij daar vervangen door Er- nest Bevin, die na de Britse ver kiezingen vain 1945 minister van buitenlandse zaken in de nieuwe lahourregering was geworden. Toen de conservatieven in 1951 weer aan de macht kwamen, lag -J Edens benoeming, voor de derde maal, tot minister van buitenland se zaken, voor de hand. Eden boekte opmerkelijke re sultaten op vele conferenties. Koningin Elisabeth benoemde Eden tot ridder van de Kouse band. Op zes april 1955 volgde hij Churchill op als eerste minister. Anderhalve maand later be haalde de conservatieve partij bij de algemene verkiezingen weer de overwinning. Eden woonde in juli 1955 te Ge- nève de conferentie bij van de re geringsleiders van de „grote vier", die de periode van de „vreedzame coëxistentie" inluidde. Op 26 juli 1956 ontketende de nationalisatie van de Suezkanaal- maatschappij door president Nas ser van Egypte een reeks van ge beurtenissen, die tenslotte leidde tot het gewapende optreden van Engeland en Frankrijk tegen Egypte. Dit had weer een crisis iin de betrekkingen tussen Londen en Parijs enerzijds en Washington an derzijds tot gevolg. In deze tijd kon Eden, ondanks veel oppositie, rekenen op de steun van een meerderheid in het parle ment. Om gezondheidsredenen zag hij zich echter gedwongen, zijn werkzaamheden gedurende drie weken neer te leggen voor een va kantie op Jamaica. Een maand na zijn terugkeer legt hij nu zijn func tie definitief neer, waarbij hij we derom zijn gezondheidstoestand als reden noemt. trouwen het roer van het schip van staat van Churchill overnam, glim lachte mat. Hij vertrok onmiddellijk naar zijn officiële buitenverblijf Chequers. Door zjjn ontslag aan te bieden heeft de premier automatisch ook het ontslag van zijn gehele regering aan geboden. Het wachten is nu op de aan wijzing van een nieuwe regeringslei der door de koningin. Men verwacht dat dit heden zal gebeuren. Reacties In kringen van het AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heerst de mening dat het aftreden van Eden als premier kan leiden tot ver betering van de betrekkingen tussen Engeland en de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering heeft nooit goed kunnen verwerken dat Frankrijk en Engeland tegen Egypte optraden zonder dat de Amerikaanse regering daar vooraf in gekend was. Men heeft zelfs horen mompelen dat Eisenhower dit standpunt innam. Dul les, de minister van buitenlandse za ken, is deze mening zeker toegedaan. (vervolg op pag. 3) Edens gezondheid baart grote zorg De tekst van een medische verkla ring, welke met betrekking tot de ge zondheid van sir Anthony Edens uit gegeven luidt als volgt: „De gezondheid van de eerste minister geeft reden tot bezorgd heid. In weerwil van de verbetering die zijn rustkuur voor Kerstmis volgde, zijn opnieuw verschijnse len in het onderlichaam waargeno men. Dit feit stemt ons in ernstige mate bezorgd, gezien de ernstige operaties in 1953, en enkele daar na gevolgde koortsaanvallen. Naar onze mening stelt zjjn ge zondheid hem niet langer in staat de zware lasten te dragen welke onafscheidelijk verbonden zijn met het ambt van eerste minister." Deze verklaring was ondertekend door een viertal artsen: sir Horace Evans, sir Gordon Taylor, dr. Thomas Hunt en dr. Ralph Southward. Aan boord van het Egyptische schip Misrdat gewoonlijk wordt ge bruikt voor het transport van Arabi sche pelgrims naar Mekkazijn 950 uit Egypte gewezen statenloze vluch telingen, voor het merendeel van Joodse afkomst, in de haven van Na. pels aangekomen. De machtige (Islamitische) Masjoemi-partij heeft gisteren het kabinet Sastroamidjojo de rug toegekeerd. De vyf ministers van deze partij op één na dé sterkste in Indonesië hebben de regering verlaten. Zoals gemeld is de Masjoemi, onder de huidige noodomstandigheden in In- Wie zal Eden opvolgen? In Londen werden gisteravond gissingen gemaakt over wie de nieuwe minister-president zou kunnen worden. Koningin Eli sabeth zal hem waarschijnlijk vandaag aanwyzen. Als belangrijkste pre tendenten gelden: de 56-jarige leider van het Lagerhuis R. A. Butler (links) en de 67-jarige minister van financiën Harold Mac Millan (rechts). Tweeduizend Hongaren (tijdelijk) in ons land Binnenkort zullen in Nederland 2000 Hongaarse vluchtelingen worden op genomen, die na aanvankelijk in Bu- ael té zijn ondergebracht door zullen reizen naar Valkenburg, Holthen en een aantal woonoorden van de Dienst Aanvullende Werken. Ze zullen tot omstreeks half maart in ons land blij ven en daarna met Nederlandse emi grantenschepen naar Canada, hun uit eindelijke bestemmingsoord worden gebracht. De kosten voor voeding en huisves ting in Nederland worden door ons land betaald. De verdere kosten zijn voor Canadese rekening. Echtpaar Bouman naar V.S. Woensdagavond kwart over negen zijn de heer en mevrouw Bouman van Schiphol naar New York vertrokken, waar mevrouw Bouman o.a. op uitno diging van een groep New Yorkse ad vocaten een voordracht zal houden over de processen te Djakarta. GESCHILPUNT BIJ HERVERKAVELING WALCHEREN Belangrijke uitspraak van de Raad van Beroep De Raad van Beroep voor de Herverkaveling Walcheren heeft uitspraak gedaan inzake de bekende kwestie over de aftrek van de 5.7 welke af trek door de Herverkavelingscommissie is toegepast bij de toedeling der gronden. Deze 5.7 werd o.a. afgetrokken omdat een deel van de in het herverkavelingsblok Walcheren bestem'1 was voor de aanleg van wegen en waterlopen. Hiertegen werd destijds bezwaar gemaakt door enkele belang hebbenden, wier zaak voor de Raad van Beroep werd bepleit door de Mid delburgse advocaat mr. M. A. Terwoert. De Raad heeft echter de Herver- kavelingscommissie in het gelijk gesteld, zij het dan dat de Raad van me ning is, dat het percentage niet 5.7 diende te zyn, doch 5.12. Men zal zich herinneren, dat de betrokkenen destijds voor de Raad betoogden, dat een aftrek voor wegen en waterlopen niet verantwoord was, o.m. omdat in de memorie van toe lichting op de Herverkavelingswet Walcheren 1947 was vermeld, dat de verbetering van de wegen en water lopen niet uitsluitend zou gebeuren met het oog op landbouwbelangen. De minister achtte het derhalve niet bil lijk, wanneer de voor deze verbete ring noodzakelijk aftrek ten laste van de eigenaren zou komen. Voorts werd voor de Raad van Beroep uiteenge zet, dat door deze aftrek ongeveer 855 ha ten onrechte aan de verdeling onder de Walcherse belanghebbenden was onttrokken. Met deze 855 ha had men bijna 200 kleine bedrijven kunnen saneren door toevoeging van elke 4 h 5 ha, zo werd betoogd. Met andere woorden: de sanering van Walcheren is grotendeels geschied met behulp van de door deze aftrek verkregen gronden en werd aldus betaald door de Walcherse boeren. DE BEREKENING. Uiteraard was de Herverkavelings commissie het met deze zienswrj-e ge heel niet eens. Zij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de wijze hoe zij tot deze 5.7 was gekomen. De to tale inbreng van de gronden was namelyk 29.479.815, terwijl na aan leg van wegen en waterlopen be schikbaar was voor verdeling 27.972.488. Van dit laatste bedrag evenwel moest nog 198.980 worden afgetrokken in verband met aanleg bos, voorbeeldbedrijf, rijksweg Nieuw- landVlissingen, en de provinciale wegen Biggekerke en Zoutelande, zo dat uiteindelijk 27.773.508 overbleef. Hieruit volgde, dat aan ieder, •die grond had ingebracht, kon worden uitgekeerd 27.773 gedeeld door 29.480 of 94.21 Het aftrek percentage kwam daarom op 5.79, afgerond tot 5.7. Voorts bestreed de commissie uit- Vervolg op pag. 2) donesië, voorstander van het heen gaan van het kabinet Sastroamidjojo en het tot stand brengen van een za kenkabinet onder leiding van Moham med IJatta. Naar verluidt zullen de kleine re r.-k. en christelijke partij het voorbeeld van de Masjoemi spoe dig volgen. De basis van het kabi net zal dan dermate versmald zijn, dat men in het parlement steun van de communisten moeilijk zal kunnen ontberen. De opstandige leiders in Midden- Sumatra hebben Ali Sastroamidjojo gisteren gewaarschuwd, dat door de afkondiging van een noodwet, waarbij verschillende gebieden in Midden-Su- matra de provinciale status zouden krijgen, de huidige moeilijkheden slechts gecompliceerder zouden wor den. Een groep vooraanstaanden in de Riouw-archipel heeft gisteren ook de regering in Djakarta ópzy gezet. Men verklaart, dat, wanneer men niet on middellijk meer zclifbeschikkings- recht krijgt, het in de toekomst zeer moeilijk wordt om nog samen te wer ken. De Nederlandse Dagbladpers stoot „De Waarheid" uit Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" heeft be sloten de C.V. Uitgeverij persorganen te Amsterdam, uitgeefster van het communistische partijblad „De Waar heid'.' uit het lidmaatschap der ver eniging te ontzetten. Dit besluit werd genomen op grond van de overweging, dat het optreden van de C.R.N. in het algemeen en in het dagblad „De Waarheid" in het bij zonder, een dermate ondemocratisch karakter draagt, welk ondemocra tisch karakter laatstelijk nog eens bij uitstek tot uitdrukking is gekomen met betrekking tot de gebeurtenissen in Hongarije, dat de uitgeefster van het blad geacht moet worden in strijd te handelen met de doelstellingen van de op de beginselen der democratie gegrondveste vereniging „De Neder landse Dagbladpers". Gelet op het beginsel der persvrij heid zullen de materiële voorzienin gen, voor het uitgeven van het be trokken dagblad nodig, voor zover strikt afhankelijk van de bemiddeling van de ND.P. door het genomen be sluit niet worden verkort. Het tegen het onderhavige besluit ingestelde beroep op de algemene le denvergadering van de N.D.P. is door deze vergadering gisteren verworpen. DE VERWACHT... IET$ KOUDER. Opklaringen maar ook enkele ver spreid optredende buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Iets kouder. ZON EN MAAN 11 januari Zon op 8.47 onder 16.54 Maan op 12.40 onder 3.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1