Kabinet-Drees heeft van Eerste Kamer niet veel te vrezen mmoRD Simbolon week uit naar Padang HALVE TON VOOR STEUN AAN STUDIE DOOR VLUCHTELINGEN WERK VOOR DE HONGAREN OP S CHOUWEN-DUIVELAND WOENSDAG 0 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z ALGEMENE POLITIEKE BESCHOUWINGEN BEGONNEN. OP KOUSEVOETEN. „Handen om hoog", zei maandagavond de 20- jarige zeeman J. G. van D. tegen de heer des huizes, nadat hij een woning aan de Schaardijk te Rotterdam was binnengekomen door een ladder te gen de gevel te zetten. Zijn schoe.- nen had hij uitgetrokken en voor het huis neergezet. Hij had geen ge luk, want in de kamer zat de heer B. in een stoel te slapen. Deze werd ondanks de kousevoeten toch wak ker en vroeg de onbekende wat hij kwam doen. Van D. bedreigde hem met een voorwerp dat op een revol ver leek. Ondanks de bedreiging ren de de heer B. zyn huis uit naar een in de buurt gelegen politiepost. Voor het huis struikelde nij over de ach tergelaten schoenen, die hij en pas sant toen maar meenam. Toen hij met een brigadier terugkwam, stond Van D. voor de deur op zijn schoe nen te wachten. Hij kon ze weer aan trekken om mee te lopen naar het politiebureau. WAT ZE ZEGGEN. Krisjna Menon, Indiaas minister zonder portefeuille: ..Elke keer. dat ik met minister Dul les van de Verenigde Staten praat, voel ik me weer beter". De Engelse psycholoog Hugh Walford; „Bij veel ménsen is de grootste hindernis op de weg naar het succes het eigen ik". Schrijver van een ingezonden stuk In de (Britse) Evening Standard: „Ik ben blij dat eindelijk iemand de „.0 moed heeft gehad om die zelfvoldane sleepboot „Masterman" en de Bet glimlach van het gezicht der Mona gische sleepboot „Scaldis" het tank- Lisa te slaan". schip in bedwang. Oostenrijk, dr. Theodor Körner, een bevriend staatshoofd en van profes sor mr. R. Kranenburg, oud-voor zitter van de Eerste Kamer, die op vrydag 28 december 1956 overleden is. Mr. Jonkman vestigde de aandacht op de grote kwaliteiten, die dr. Kör ner hebben gekenmerkt en op de be tekenis, die hij voor het. aan Neder land zo sympathieke Oostenryk heeft gehad. Daarna somde de voorzitter als een posthume hulde aan prof. Kranenburg de vele functies op, waarin deze grote Nederlander ons land en de staatsrechtwetenschap heeft gediend. Hij gaf uiting aan de grote dankbaarheid, die voor de om- Senaat herdacht eerbiedig dr. Körner en mr. Kranenburg (Van onze parlementaire redacteur). Het kabinet-Drees zal van dé Eerste Kamer niet veel te vrezen hebben. Wel verklaarde de oude professor Anema, met zyn martiale geuzensnor, dinsdagmiddag in de vergadering van deze kamer, die aan de algemene po litieke beschouwingen over de rijksbegroting van 1957 gewijd was, dat de Anti-Revolutionaire fractie, welker voorzitter hij is, volkomen vry tegenover het kabinet staat. Doch de fractieleider van de K. V. P., de heer Kropman, verzekerde, dat hij met een normale dosis vertrouwen dit kabinet tege moet treedt. Als een waarschuwing, dat niettemin de daden van de minis ters met aandacht zullen worden gevolgd, liet hij er op volgen, dat hij het boek van de minister van financiën, de heer Hofstra, getiteld: „Socia listische belastingpolitiek" kent. Van de socialisten zullen de heer Drees en de zijnen weinig te duchten krijgen. De C. H. U. zal het hem evenmin moeilijk maken en met de C. P. N. en eventueel met de uit één man bestaande fractie van de S. G. P. speelt hij het wel klaar. Oppositie Oppositie komt alleen uit de hoek van de V. V. D.. doch het is een loy- - ale oppositie, waarvoor het kabinet niet behoeft te vrezen. Zolang het niet met maatregelen komt, die al te zeer buiten de.sfeer van de liberale beginselen liggen. Trouwens enige wrijving kan bevruchtend op de acti viteit van het kabinet werken. Enige wrijving is gezond; die komt zou den we willen zeggen in de beste families voor. Dat heeft de heer Krop man laten merken. Deze K. V. P.-afgevaardigde klaagde, dat de betekenis van het departement van binnenlandse za ken is gedevalueerd, doordat daar aan zijn toegevoegd de zaken van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de bezitsvor ming. Hij vond deze combinatie onjuist en kwam daarmede in te genspraak met de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de K.V.P.. professor Romme, van vie het denkbeeld tot de samenvoe ging is uitgegaan. De heer Krop man hoopte, dat het mogelijk zou zijn nog in de lopende parlemen taire periode een zelfstandig de partement voor de p.b.o. en de be zitsvorming op te richten. Voorts noemde de heer Kropman 'n kabinet op brede basis gewenst en ook noodzakelijk. Dat was geen nieuw geluid, maar het klonk toch wel ei genaardig na de houding, die profes sor Romme tijdens de kabinetsfor matie heeft aangenomen en die er geenzins op gericht was de V. V. D. in hel kabinet te betrekken. De heer Geugjes (c.pji.) had nogal wat kritiek. Hij zag overigens de wereld vol fascisten, die alleen door de C. P. N. en do Sowjet-Unie wor den herkend. Professor Anema had zich erover verwonderd, dat de P. v.d A. by de verkiezingen, hoewel zij in alle opzichten de wind in de zei len had, slechts vier zetels had ge wonnen. In zijn fractie was het denkbeeld gerezen, zo zeide hij, of het niet mo gelijk is om de Eerste Kamer in de toekomst algemene financiële en eco nomische beschouwingen te doen hou den, waaraan van de kant van de re gering wordt deelgenomen door de minister-president en de ministers van financiën, van economische zaken en van landbouw. De financiële en economische vraagstukken hangen namelijk teveel samen en grijpen te sterk in elkaar om ze bije elke be groting afzonderlijk te bespreken. Professor Anema vroeg hoe dr. Drees hierover dacht. De vergadering leverde een motie op van de heer Geugjes van de C. P. N„ waarin gevraagd wordt de af schaffing van het'consumentensubsi die op suiker met ingang van 1 janu ari 1957 ongedaan te maken. In eerbiedige aandacht heeft de Eerste Kamer dinsdagmiddag geluis terd naar de herdenking door de voorzitter, mr. Jonkman van de op 4 januari j.l. overleden president van vangrijke arbeid van prof. Kranen burg gekoesterd wordt.. De minister-president dr. Drees sloot, zich bij de woorden van nage dachtenis aan. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering waren de heren In 't Veld tp.v.d.a. l. Molenaar (v.v.d.), Kolff (e.h.u.) en Smits (s.g. p.), welke laatste zijn maidenspeech hield, zeer kwistig met hun beschou wingen over de kabinetsformatie. Tenslotte bleek, dat de Socialisten 't kabinet steunen; dat de Christelyk- Historischen tegenover 't tegenwoor dige kabinet geen andere houding zul len aannemen dan tegenover het vo rige kabinet; dat de V.V.D. de voor stellen van de regering met de groot ste welwillendheid zal afwachten en zal toetsen aan het algemeen belang en dat de staatkundig-gereformeerde afgevaardigde het beleid van het ka binet, omdat het rooms-rood getint is, niet zal kunnen steunen. De heer Kolff kwam met de toe voeging, dat de C.H. wel zou stemmen tegen het kabinet als het komt met maatregelen van een staatssocialis tische strekking. Intussen erkende hij, dat niet teruggegaan kan worden naar de ongebonden economische vrijheid van vroeger. Professor Molenaar vulde zijn ver klaring aan met de mededeling, dat hij begrip had voor de noodzaak van compromissen. Als zij te ver gaan, zal de V.V.D. ze echter moeten afwij zen. TIEN JAAR PRINS BERNHARDFONDS Prins Bernhard reikte bedrag symbolisch uit. Prins Bernhard heeft gisteren te Amsterdam tijdens een toe spraak ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van het Prins Bernhardfonds meegedeeld, dat het bestuur van het fonds heeft besloten, een bedrag van f 50.000 ter beschikking te stellen van het „Universitair Asylfonds". Dit fonds heeft zich tot taak gesteld, om voor de aan de tirannie ont vluchte jongeren, die daartoe de geschiktheid hebben, hier te lande een universitaire opleiding moge lijk te maken. Het bestuur besloot bovendien, zo de noodzakelijkheid Negen maanden verkeer in drie landen: 11.778 doden. In de eerste negen maanden van het vorig jaar zijn er volgens een opgave van de K.N.A.C. in het Ne derlandse verkeer 1095 doden te be treuren geweest. Voor Frankrijk was dat aantal 6314. Voor Engeland be droeg het over de eerste tien maan den van 1956 belangrijk minder dan voor Frankrijk namelijk 4369. Wan neer men deze cijfers by elkaar neemt, kan gezegd worden, dat zich in de genoemde drie Janden in de loop van driekwart jaar een ramp voordeed, die, wat het aantal doden betreft, zeven tnnal zo ernstig was als de Nederlandse stormramp van 1953. In Nederland heeft één op de ze ventien inwoners een auto, in Frank- krijk één op de dertien en in Enge land één op de twaalf. Éen vergelij king tussen de verkeersonveiligheid in drie landen is nochtans niet te ma ken. aldus de K.N.A.C., omdat de sa- menstelfing van het verkeer grote verschillen vertoont (de fiets in Ne derland!) Bovendien zou rekening moeten worden gehouden met het aantal ge wonden. Hierbij doet zich onder an dere het merkwaardige feit voor, dat vorig jaar het aantal doden in Engeland maandelijks aanmerkelijk lager was dan in Frankrijk, terwijl echter het aantal zwaargewonden bijna het drievoudige bedroeg. Het totaal aantal verkeersongeval len in Nederland was over de eerste negen maanden van 1955 84.050 en over dezelfde periode van vorig jaar 94.805; een toeneming van 31,2 pro cent. Het aantal doden in de eerste drie kwartalen van 1956 bedroeg met het genoemde cyfer van 1095 ruim vier procent méér dan in de zelfde periode van 1955 (toen 47 do den minder). Voor de ernstig gewon den en de licht gewonden zijn de vergelijkingscijfers 14.542 (1487 méér dat is 10.2 procent) en 11.168 (582 méér. dat is 5.2 procent). De ge noemde cijfers zijn alle nog voorlo pig. Machteloze tanker door zes slepers binnengebracht Gistermiddag om 13.00 uur is het 11.000 ton grote met olie geladen En gelse tankschip „Alva B." door zes sleepboten de pieren van de Nieuwe Waterweg binnengesleept. De „Alva B." had niet meer de beschikking over machinekracht en stuurgerei. De En- f else sleepboot „Seaman" en de Ne- erl. sleepboten „Maas", „Argus" en „Katendrecht" trokken de „Alva Achteraan hielden de Engelse mocht blijken, een verder gaande steun in overweging te nemen. In overleg met het bestuur van het Universitair Asylfonds is beslo ten, deze gelden in de eerste plaats te bestemmen voor de reeds eerder aangegane verplichtingen ten aan zien van de vóór november laatst leden aangekomen vluchtelingen. De gift, die de prins vervolgens symbolisch overhandigde aan de pre sident van het Universitair Asyl fonds, professor dr. G. C. Heringa, was de grootste, ooit in de afgelopen tien jaar door het Prins Bernhard fonds gedaan. „Dank zij de geslaag de acties ter gelegenheid van het tienjarig jubileum was deze gift mo gelijk". aldus prins Bernhard. „Ge zien de grote taak van het fonds is het toch voor ons een echt offer en dit moest het ook zijn, juist nu en voor deze nood". In zijn toespraak had prins Bernhard erop gewezen, dat toen de nieuwe doelstelling van het Prins Bernhardfonds nu tien jaar geleden werd opgesteld, naast de omschrijving van de nieuwe taak die van financiële steunverle ning aan zaken van cultuur be hoefte werd gevoeld aan een spiri tuele aanduiding. Zo kwam de term „geestelijke weerbaarheid" in de statuten, aangevende de in tentie, waarmede het fonds zrjn steun aan de cultuur verlenen zou. „Het zal U daarom niet ver wonderen, dat het bestuur van het fonds, én gelet op zijn statuut én gelet op zijn historie, in de huidige situatie tijdens zijn tienjarig jubi leum zijn plicht heeft willen ver staan".. De heer A. M. Bergers uit Rotter dam, leider van de nationale Anjer- actie 1956. overhandigde aan prins Bernhard op symbolische wijze de op brengst, die ruim één miljoen gulden bedraagt. Als voorzitter van het co mité uit het Nederlandse bedrijfsle ven bood mr. J. Meynen, de regent het voorlopige resultaat van de door het bedrijfsleven gevoerde actie voor het jubileumgeschenk aan. ruim'' V* miljoen gulden. Tsjov en Lui, de premier van Communistisch China, is uit India aangekomen in Moskou waar hij besprekingen zal voe- M ren met de Russische rege- ringsleiders. Eeii beeld van de aankomst van de Chinese gast op het H Vnoekovo-vliegveld bij Mos M kou. V.l.n.r.: de Russische eerste minister Nikolai Boel- ganin, Tsjoe en Lai met de bloemen, die hem bij zijn aan- M komst werden aangeboden, en Worosjilowde president, van de Sowjet-Unie. Minister acht belasting verhoging onontkoombaar De minister beoordeelt de vooruit zichten voor het rijk, voldoende kapi taalmarktmiddelen te kunnen aan trekken, allerminst gunstig. Wanneer hij een zekere belastingverhoging on ontkoombaar acht, dan is dit evenwel niet uitsluitend op die grond. Dit deelt minister Hofstra mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene financiële beschouwingen. Zoals in de komende nota inzake bestedingsbeperking nader zal wor den toegelicht, zullen de fiscale maat regelen een onderdeel dienen te vor men van een meeromvattend en uit een oogpunt van lastenverdeling even wichtig programma, dat er toe moet strekken, onze nationale economie een hechtere basis te hergeven. Dat belastingverhoging wel dege lijk een bijdrage kan leveren tot be stedingsbeperking en daarmee tot verbetering van de betalingsbalans wordt door de minister in zijn m. v. a. verduidelijkt. Omtrent de financiële, consequen ties van de recente door de land bouw geuite verlangens kan de rege ring thans nog geen definitieve mede- dèlingen doen omdat 't overleg daar over nog gaande is. Hongaarse revolutionaire raad in Straatsburg erkend De Raad van Europa heeft gisteren een revolutionaire raad van de Hon gaarse vrijheidsstrijders formele er kenning gegeven. Deze uit 30 man bestaande raad was maandag in Straatsburg opge richt. Hij omvat vertegenwoordigers van diverse Hongaarse organisaties die naar het westen uitgeweken zijn. De voorzitter van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa Feraand de Housse, gaf de revolutio naire raad een officiële status door het volgende te doen: 1. Hp ontving de dqor de vroegere garnizoenscommandant van Boeda pest. generaal Bela Kiraly geleide raad in een indrukwekkende plechtig heid in het „Huis van Europa". 2. Hij maakte bekend dat de leden van de revolutionaire raad de zittingen van de consultatieve vergadering kun nen bijwonen op de officiële tribune. Vier maanden geëist tegen longarts Na een requisitoir van een uur, eis te de officier van justitie bij de recht bank te Zwolle, mr. P. J. Stigter. dins dag een gevangenisstraf van vier maanden onvoorwaardelijk tegen de 43-jarige longarts A. H. H., gewezen medisch leider van het Zwolse ge meentelijke sanatorium Zandhoeve te Zwollerkerspel. Hem waren zes gevallen van ver duistering en oplichting ten laste ge legd. Deze betroffen het ten eigen ba te aanwenden van bedragen uit een pot, die ten behoeve van de patiënten uit giften en collectes werd gevormd. Deze pot werd door dokter H. be heerd, evenals een girorekening die erbij behoorde. De raadsman mr. Hogerzeil vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. (Slot van oaa 1 zich tegenover een opgave geplaatst, die geen enkel precedent had en waarbij dus eerst veel geïmproviseerd moest worden om een vaste lijn te verkrijgen. Na het politionele onderzoek, me disch onderzoek en na nog wat formu lieren te hebben ingevuld, werd een vergelijk gemaakt met de aanvragen uit net Nederlandse bedrijfsleven en de beroepen. Het bleek nogal mee te vallen en vrij spoedig vertrokken 34 jongeren naar de mijnen in Limburg. De text ielweverijen in Enschede had den ook belangstelling en de grote scheepswerven hadden een mooie ge legenheid hun personeelsleemte te verkleinen. Een groepje reisde af naar Wilton in Schiedam en ook De Schelde in Vlissingcn telt nu Hongaren onder het werfpersoneel. Uit Burghsluis naar Amsterdam Is al een hele stap, waarvoor de andere kampbewoners alleen maar het woord ,,geluks\ ogels" hadden, maar toen bleek dat er daar bij de Heinekens Brouwerijen gewerkt zou worden, was er een tikkeltje afgunst bij de blijvers, die op de vergunning voor de Kartonnagefa- briek wachtten, en een vergelyk maakten tussen het Hollandse nat en het vrjj droge karton Beroepsvoetballers Een beroep dat in Nederland nog weinig voorkomt, is dat van beroeps- voetbalspeler. Hier moest dus wel een algehele omschakeling plaatshebben. De Remington-fabrieken in 's-Herto- genbosch waren echter bereid dit groepje uit Burghsluis het „voet balteam" zegt het arbeidsbureau in het bedrijf op te nemen. Van de voetbalschoen naar het schrijfmachi nelint is wel een hele overgang, maar aan beide zijden is men vol goede ver wachtingen. Over het geheel genomen kan er dus van een slagen gesproken worden, niet het minst door de medewerking der industrieën, maar ook door de hulp van de Hongaren zelf. Natuur lijk blyven gezinnen een nioeilyk punt, maar ook hiervoor wordt elke geste overwogen. Een landbouwkun dig ingenieur uit Bruinis.se b.v. gaat druk op sollicitatiebezoek bij proef- boerderyen TOESTAND IN INDONESIË ZEER ONOVERZICHTELIJK Verder streven naar regionale autonomie wordt onderdrukt Dinsdag waren zowel de militaire als de politieke situatie in Djakarta nog steeds onoverzichtelijk. Uit Medan werd gemeld, dat kolonel Simbolon en de commandant van het derde regiment, majoor Samosir, van Tapanoeli naar Padang, de hoofdstad van Midden-Sumatra waren uitgeweken, waar luitenant-kolonel Hoessein en zyn militaire raad op 20 december jongst leden het gezag in handen hebben genomen. Uit Bangkalis en de Riouw-archipel is reeds een groep burgerlijke cn mili taire gezaghebbers in Padang aan gekomen, die naar werd verklaard de actie van Hoessein ten volle zouden steunen. Een woordvoerder van deze delegatie heeft verklaard, dat de be volking van de Riouw-archipel en Bangkalis bereid is de nodige stappen te nemen tot het breken van de blok kade tegen midden-Sumatra, indien in de besprekingen tussen de militaire raad van overste Hoessein en de cen trale regeling geen vorderingen mochten worden gemaakt. In dat ge val zou de bevolking van Riouw ge bruik maken van de „ervaring, die zij tijdens de onafhankelijkheidsstrijd heeft opgedaan". In At jeh heeft de commandant van het daar gelegerde eerse regiment bekendgemaakt, dat de naam van zyn commando thans is gewijzigd in „com mando militair district Atjeli". De Indonesische regering' heeft dinsdag de veiligheidsmaatregelen op de andere eilanden van de ar chipel verscherpt met het oog op het toenemende aantal eisen om autonomie in de diverse daerahs i provincies)Volgens de berichten hebben vooraanstaande burgers in zuid-Borneo de provinciale auto nomie geëist voor het regentschap Hoeloe Soengai, een gebied waar diamantmijnen en rubberonderne mingen liggen. Twee van de drie commissies van I onderzoek, welke de vorige week door het parlement naar zuid- midden- en noord-Sumatra werden afgevaardigd, zijn weer in Djakarta teruggekeerd. De missie naar midden-Sumatra heeft verzocht nog tot het einde van deze I week in Padang te mogen blijven. Het hoofdbestuur van de Masjoemi die een extra-parlementair kabinet onder leiding van dr. Mohammed Hat- ta wenst, kwam maandagavond in vergadering bijeen. Het was niet mo gelijk te weten te komen, of in deze bijeenkomst een datum werd vastge steld voor het terugtrekken van de Masjoemi-minister uit het k et. Kennelijk tracht dc Masjoemi nog steeds president Soekarno en Hatta bij elkaar te brengen. De partij koes tert de sterke overtuiging, dat alleen een hereniging van deze beide toplei ders de weg kan banen naar een op lossing van de hu.dige crisis. Het in Djakarta verschijnende Is- lamïetïsche dagblad „Pemandangan" onthulde dinsdag, dat in noord-Suma- tra wapens zyn verstrekt aan burgers en oud-strijders, die zich tegen de re bellerende kolonel Simbolon wilden keren. In verband hiermee zegt het blad: „Wij zien het lot van ons land met angst en beven tegemoet". Het Wereldgebeuren Rijk heerser Het bezit van eèn man en zyn kin deren zijn zijn vijanden u.e verzuchting zou wijlen koning Ibn Saocd van Saoedi-Arabië in zijn lange leven eens hebben gestaakt. Zo wel aan bezit 'als aan kinderen ont brak het hem niet. Voorat nadat in 1933 aan de Arabian American Oi! Company concessie was verleend om i de olie in de bodem van Saocdi-Arabie te exploreren en te exploiteren, werd Ibn Saoed steeds rijker. Want de olic- boringen in Saocdi-Arabió leverden een overwacht grote opbrengst en Ibn Saoed was de eerste machthebber in l het Midden-Oosten, die met een olie maatschappij tot een royalty-regeling j op fiftv-fifty-basis kwam. Zsjn inko men, dat in 1917 „nog maar" een mil joen gulden per jaar bedroeg, beliep in 1953 niet minder dan ongeveer vijf honderd miljoen gulden per jaar.... En wat de kinderen betreft: hij had er niet minder dan 35. Op de luxueuze levenswijze van zijn zonen had nij nogal kritiek. Maar ja. die zonen pro fiteerden van het grote bezit van hun vader. Inderdaad: Ibn Saoeds bezit en zijn kinderen gingen hand in hand om hem ergernis te bezorgen. Maar door dit alles werd de koning niet uit het veld geslagen.. In het wereldgebeu ren speelde hij een rol van betekenis. Dar bleek bijvoorbeeld in het voor jaar van 1943. toen hij van Roosevelt en Churchill een invitatie kreeg voor een geheime conferentie met die Gro te Twee in Cairo. Oj 73-jarige leeftijd is koning Ibn Saoed in de herfst van het jaar 1953 overleden. In de ziekteperio de voor zijn dood vreesden velen, dat het tot botsingen zou komen tussen 's konings zonen, die allemaal rege ringsposten bekleedden. Maar dat is. althans naar buiten, nogal meegeval len. Emir Saoed, die door de koning tot zijn opvolger was aangewezen, zwaait tot dusver de scepter in de rijke woestijnstaat zonder door deze of gene van de troon te zijn'gestoten. Net als zijn vader koestert Saoed met tere zorg het rijke bezit, dat misschien wel „een vijand" kan worden ge noemd, maar dan een vijand, die men niet graag zou missen.... Saoed. de heerser van nu, heeft een belangrijke stem, vooral in het Arabische kapit tel. Een tijdlang werd hij overstemd door de welsprekendheid van de Egyp tische president kolonel Nasser, naar wie hij dan beleefd luisterde. In zijn achterhoofd speelde dan echter steeds de gedachte, dat die Nasser een vriendje was, dat men goed in de ga ten moest houden. Niet alleen, omdat die Egyptenaar droomde van een groot Arabisch imperium, waarin Egypte de lakens zou uitdelen, maar ook omdat Nasser de Egyptische ko ning Faroek opzij had heipen zetten. In het Arabische kamp wordt meer dan tevoren naar Saoed geluisterd. En ook deze belangrijke figuur in het Midden-Oosten is nu uitgenodigd voor een conferentie met een Ameri kaanse president. De koning zal van dertig januari tot en met één febru ari aanstaande de gast van de Ameri kaanse regering zijn en overleg ple gen met president Eisenhower. Oagetwijfeld zal tijdens de gesprek ken in Washington Eisenhowers nieuwe „leer" voor de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten aan de orde worden gesteld. Door de gemeenschappelijke oüebelangen zijn de Amerikanen en de Saoed i-Arabiërs op economisch gebied nauw verbon den geraakt. Het merkwaardige geval doet zich dan ook voor, dat koning Saoed wel in het algemeen anti-Wes ters is georiënteerd, zoals nu eenmaal onder Arabieren de mode is. maar dat hij daarbij voor de Amerikanen een uitzondering maakt. Koning Saoed zal wel nieuwsgierig zijn in Washing ton alles te horen over Eisenhowers plannen om de communistische pene tratiepogingen in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. Zoals bekend, wil Eisenhower dat doen door mili taire garanties en door een uitgebreid orn?>—Ttma van economische steun aan de 'anden in het Midden-Oosten. D'f "v!"'air? ga-antics zijn bedoeld om de Rn«sen af tp houden van een avontuur met de gewapende macht: hun afschrikwekkende werking zal ho- neliik afdoende zijn. De economische steun evenwel, bestaande uit vierhon derd miljoen dollars zal wanneer de leiders van die landen bereid zijn. ze te ontvangen op korte termijn de ondergrondse agitatie van de com munisten kunnen tegengaan. Immers: hoe groter de welvaart, hoe minder kans de communisten krijgen om aan hang te werven. Misschien za! Eisen hower voorzichtig aan Saoed duide lijk willen maken, dat die in dit ver band wel eens grote aandeel van ziin olierovaities aan het Saoedi-Ara- bische volk kon gunnen: desnoods door zelf iets minder luxueus te le ven. De koning zal van zijn kant zijn best doen. om tot overeenstemming te komen over een zo hoog mogelijke huurprijs voor het verdere gebruik van de luchtbasis Dhahr.no door de Amerikaanse luchtmacht. En om ook van die vierhonderd miljoen dollar °eonom;sche steun wat gouden graan- 'ies mee te pikken. KONING SAOED .reis naar Washington..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5