PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Engelsen en Fransen bereid tot nieuwe Suez-onderhandelingen Britse nota: Jemen is Aden binnengevallen Voor alle Hongaren in de kampen op Schouwen vond men werk OP HONGAARS GEBIED ZIJN RUSSISCHE AANVALSBASES DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 7 Dagbladuitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 5.50 p. kw.; fr. p.p. t 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VMsslngen, Walstr. 68-60, tel, 2353 4 lijnen (b.g.g. 646 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, tel. zo; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierlkzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26. SIR ANTHONY EDEN WERKT AAN EEN APOLOGIE Delegaties in aparte vertrekken Hammarskjöld als tussenpersoon Een Britse woordvoerder bij de Verenigde Naties heeft gisteren verklaard, dat zijn land bereid is de onderhandelingen met de Egypte- naren over het Suezkanaal te hervatten. Dat zou dan moeten geschie den op basis van hetgeen in oktober j.l. bereikt werd tijdens de onder handelingen onder supervisie van V.N.-secretaris-generaal Hammars kjöld. Het voornaamste punt waarover men toen overeenstemming bereikte was, dat het beheer van het kanaal vrij zou moeten zijn van elke nationale politiek. Eerder op de dag gisteren hadden de Fransen en Engelsen zich bereid verklaard indirect met de Egyptenaren te onderhandelen met Hammarskjöld als tussenpersoon. Dit is noodzakelijk geworden omdat de Egyptenaren niet rechtstreeks in contact wensen te treden met Engel se en Franse onderhandelaars. De Britten en Fransen zouden zich tij dens de besprekingen dus bevinden in een ander vertrek, dan waar de Egyptische delegatie zich bevindt. De heer Hammarskjöld zou dan de argumenten van beide partijen moeten aanhoren en uitwisselen en enig resultaat trachten te be reiken. De Amerikaanse afvaardi ging bij de V.N. heeft reeds laten weten, dat zij zich bij de onder handelingen geheel afzijdig zal houden. Over een tijdstip van her opening der besprekingen is niets bekend. De bestuursraad van de vereniging van Suezkanaalgebruikers, die don derdag in Londen bijeen komt, zal, naar de Daily Express berichtte, een plan onderzoeken om te komen tot vorming van een commissie uit ver tegenwoordigers van Noorwegi. Italië en Ceylon, die over de Suez- kwestie met de Egyptische regering zou moeten praten. Uit welingelichte kringen in Lon- Knowland niet kandidaat voor Amerikaanse Senaat De leider der republikeinen in de Amerikaanse senaat, William Know- land, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hg zich niet meer kandidaat zal stellen bij de volgende senaatsverkiezingen. Deze zullen in 1958 worden gehouden. T reurnis De woningnood is in de meeste streken van Nederland een bron van schrijnend leed. Men geeft zich daarom extra veel moeite voor 't verminderen van die woningnood. Een van de middelen daartoe is de opvoering van de bouwproduktie in de winter. Gedurende dit wintersei zoen heeft men op heel wat bouw plaatsen langer gewerkt dan voorheen in de winter gebeurde. Er was ge zorgd voor goede verlichting opdat tijdens de avondduistern'is en in de ochtendschemering gewerkt kon wor den, er waren ook allerlei andere maatregelen genomen. Deskundigen hebben verzekerd, dat deze maatrege len effect hadden. Zij zullen resulte ren in een verhoogde produktie. In schrille tegenstelling tot dit ge slaagde streven naar produktiever- hoging, staat een klacht over het niet realiseren van woningen, waar voor men wel aannemei-3 en werk krachten kon vinden om de bouw aan te vatten, maar die des ondanks niet werden gebouwd. De burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Walcheren hebben vo rige week tijdens een vergadering te Middelburg verklaard, dat zij deze gang van zaken diep betreuren. Het ging om kleine gemeenten, waar de bouwprijs nog wel eens door allerlei oorzaken iets hoger wil zijn, dan de gemiddelde prijzen bij de mas sale woningwetbouw in de grote ge meenten. Omdat de prijs boven de ministerië le „curve" lag, kon de bouw van de woningwetwoningen in die kleine ge meenten niet doorgaan, want de of- fiële goedkeuring kwam niet af. Ziedaar dan de schrille tegen stelling: terwijl men zich in de ene gemeente inspant voor ver hoogde woningproduktie, zakt in een andere gemeente de produktie geheel weg om financieel-administratieve redenen. In die „andere" gemeente moet dus blijkbaar de woningnood voortduren, ook al zijn er werkkrachten beschik baar. Niemand kan voor dit systeem waardering opbrengen. Er zal iets moeten gebeuren om dit akelige ver schijnsel uit te bannen. Dat kan wanneer men voor kleine gemeenten met een iets duurdere bouw genoegen neemt, zonder het prijsbeheersings- systeem van het ministerie sterk aan te tasten. Die prijsheersing moet blijven be staan want de bouwkosten zijn waar lijk al hoog genoeg. Maar wanneer deze prijsbeheersing leidt tot 't ver dwijnen van belangstelling voor de werkobjecten dan is er iets niet in or de en dan moet dat rechtgetrokken worden. Opdat de burgemeesters van kleine gemeenten niet in diepe treurnis blij ven! den wordt vernomen, dat premier Eden bezig is met het opstellen van een verdediging van zijn beleid in zake Suez. Het hoofdpunt zou zijn, dat de En gelsen de V.S. met hun actie hebben wakkergeschud. Andere punten zou den zijn: de Arabisch-Israëlische oor log is beëindigd, waardoor een alge hele oorlog is voorkomen. De Russi sche interventies werden ontmaskerd. De V.N. zijn versterkt uit de strijd gekomen. Eden zou op 17 januari een televisietoespraak houden. De autoriteiten in Port Saïd hebben gisteren twee Franse en één Britse priester verzocht het land te verla ten. Grootscheepse razzia in kasbah van Algiers Duizenden militairen en politieman nen hebben dinsdag de Kasbah (Arabische wijk) van Algiers afge sloten voor een onderzoek. Honder den personen werden in de Kasbah aangehouden en naar kampen over gebracht. Overal werden huiszoekingen ver richt. Vele deuren moesten worden freforceerd. Een man, die voor de po- itie de vlucht nam, werd doodge schoten. Franse ambtenaren deelden dins dag mee, dat de politie ervan over tuigd is dat het merendeel van de verzetslieden te Algiers afkomstig Is uit het gebied ten oosten van de stad. Nederlandse Spoorwegen lenen 25 miljoen gulden Naar wij vernemen is binnenkort de uitgifte te verwachten van een 4% 25-jarige obligatielening groot 25.000.000, ten laste van de N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen. De uitgifte- koers zal 98 pet. bedragen. De lening is aflosbaar in de jaren 1963 t/m 1982, vervroegde aflossing zal niet zijn toegestaan. UITROEIING VERZET GAAT DOOR Mogelijke verbreding basis regering-Kadar De Hongaarse generaal Kiraly, één van de gevluchte leiders van de Hon gaarse vryheidsstryders heeft giste ren te Straatsburg verklaard, dat de Russen nooit van plan zyn geweest en niet van plan zijn hun troepen uit Hongarye terug te trekken. Hy ont hulde, dat de Sowjets bases voor aan vallen op het westen In Hongarye hebben. Het officiële blad van de Hon gaarse communistische party heeft gisteren geschreven, dat de strijd om net uitroeien ran de laatste verzets- haarden met grote vasthoudendheid zal worden voortgezet. Er zijn in Boedapest besprekingen begonnen tussen de Hongaarse com munistische leiders en vertegenwoor digers van andere politieke partyen Dertien ingesloten schepen voeren uit Suezkanaal De 13 schepen die door de blokkade van het Suezkanaal in het kanaal moesten blyven gedurende meer dan twee maanden, zijn gisteren via Port Said de Middellandse Zee binnen ge varen. De schepen, die oorspronkelijk In zuidelijke richting voeren toen het kanaal door Nasser werd geblokkeerd, werden door sleepboten in tegenge stelde richting gedraaid. Bij deze schepen was het Nederlandse m.s. „Lemsterkerk" en de „Statue of Li berty", een tanker met Nederlandse bemanning. Dit is dr. W. A. G. van Ever din gen, die verbonden is als arts-spe cialist aan de G.G. en G.D. te Utrecht, en die een kankertherapie heeft ontwikkeldwaarmee thans door de Keulse medische iiniversi- teitskliniek opmerkelijke klinische resultaten zijn behaald. om te komen tot verbreding van de basis van de door de Russen in het zadel gehouden regering-Kadar. Ver tegenwoordigers van de kleingrond- bezitters en de boeren zouden worden uitgenodigd in het kabinet zitting to nemen. De zondag uitgegeven rege ringsverklaring had dergelijke bespre kingen aangekondigd en tegelijk dui delijk gemaakt, dat eventuele niet- communistische ministers toch geheel gebonden zouden zijn aan de commu nistische denkbeelden. De algemene vergadering van de Ver. Naties zal volgende week woens dag bijeenkomen ter bespreking van de toestand in Hongarye. Dan zal een Amerikaanse resolutie in behandeling komen, die de oprichting van een spe ciale commissie beoogt. Deze commis sie zou een onderzoek naar de Sow- jetinmenging in Hongarije moeten in stellen en de naleving van de vroege re V.N.-resolutie inzake Hongarye moeten nagaan. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa aanvaardde gis teren een resolutie inzake het bijeen brengen van bewijsmateriaal over de- Sortaties door Russen uit Hongarije, 'p de leden-staten werd 'n beroep ge daan zoveel mogelijk morele en mate riële steun aan de Hongaren te geven. Teneinde de stem der vryheid ook in Rusland te laten horen zullen radio- uitzendingen in het Russisch worden verzorgd. Vierentwintig mensen werden gewond en naar men aanneemt één gedood bij een spoorweg ongeval in Engelandwaar bij het plaatsje Velwyn Garden City een expresstrein op 'n lo kaaltje liep. Het achterste deel van de lokaaltrein werd in elk aar gedrukt; do eerste zeven wagens van de express ont spoorden, terwijl de locomotief van de express kantelde en ernstig werd beschadigd. Boelganin: Eisenhower doet dreigend gevaar ontstaan Radio Moskou berichtte gisteren dat premier Boelganin ervoor gewaar schuwd had dat de Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten „opnieuw een staat van dreigend gevaar kan ver oorzaken in het Xabye en Midden- Oosten". Boelganin zei dit in een rede die hy maandagavond hield op een receptie ln het Kremlin ter ere van de Oost- dnltse delegatie. Hy noemde het plan van Elsenhower„grove inmenging". Hij zei dat „agressieve kringen in de imperialistische landen geprobeerd hebben een daarvoor plaats gevonden hebbende verbetering in de interna tionale toestand te vernietigen door avonturen in Egypte en Hongarije". De charge d'affaires van de Ver enigde Staten te New Delhi heeft een persoonlijke brief van president Eisen hower aan premier Nehroe overhan digd. Het schrijven behelst een toelich ting op het plan van de president in zake het Midden-Oosten. Volgens welingelichte kringen dringt Eisenhower in dit schrijven aan op de medewerking van Nehroe bij de uit voering van net plan. Onder de leden van het Amerikaan se congres worden steeds meer stem men hoorbaar, die vragen om een tijdslimiet voor de volmachten, welke Eisenhower gevraagd heeft Inzake het gebruik van gelden en eventueel troepen voor het Midden-Oosten. Rijksuniversiteit Utrecht verleent eredoctoraten Ter gelegenheid van de viering van de 321ste dies natalis van de •ijksuniversiteit te Utrecht zullen op :9 maart eredoctoraten worden ver leend aan dr. Geoffrey B. Dowling uit Londen en aan prof. dr. Maurice Ewing uit New-York. Engeland heeft dinsdag krachtig bij het Arabische koninkrijk Jemen ge protesteerd tegen bezetting van een punt in het gebied van het Britse pro tectoraat Aden op 31 december. In een nota, die overhandigd is aan de zaakgelastigde van Jemei. in Londen, Mohammed Ibrahim, werd voorts een protest van Jemen van 2 januari te gen aanvallen van Britse vliegtuigen op het- gebied van Jemen op die dag, verworpen. De beschuldiging dat Britse vlieg tuigen Harib en andere plaatsen in de buurt gebombardeerd hebben „is na onderzoek onjuist gebleken". Wel is op 31 december een ruïne te Al Ha- jar in het protectoraat Aden door in vallers uit Jemen bezet, de R. A. F. is tegen de aanvallers opgetreden. De inval vanuit Jemen was een schen ding van hèt Jemens-Britse vriend schapsverdrag van 1934, aldus de Britse nota. In Aden is dinsdagavond officieel bekendgemaakt, dat Jemenietische soldaten een nieuwe aanval op gebie den in het westen van het protecto- Mr. d'Ailly directeur Nationale Handelsbank In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Nationale Handelsbank N.V. is de heer mr. Arn. J. d'Ailly benoemd tot directeur. De voorzitter noemde het voor de bank zeer gelukkig, dat de heer d'Ailly bereid was gevonden de post van directeur op zich te nemen. Van aandeelhouderszijde werd de wens uit gesproken dat öe heer d'Ailly, be kend als „vliegende burgemeester" van Amsterdam, de „vliegende direc teur" van de bank zou worden, en als zodanig uitvliegend steeds met rijke buit beladen zou mogen terugkeren. DE BARAKKEN ZIJN NU LEEG Woonoorden blijven beschikbaar voor vluchtelingen-emigranten Nog 17 Hongaarse jongelui zyn er in het woonoord Burghsluis op de punt van Schouwen overgebleven van de groep van 157, die half november uit Utrecht arriveerde. De lange barakken zijn leeg, het personeel is tot drie gereduceerd en alleen ln de kantine speelt een groepje vluchtelingen biljart en luistert naar de grammofoon, die vrolijke muziek rondstrooit in de zaal, die nog versierd is met stemmig kerstgroen. Toch is er eigenlijk niemand die deze gang van zaken triest vindt, want uiteindelijk was Schouwen-Duive- land niet in staat werkgelegenheid te bieden, zodat het arbeidsbureau werk in alle delen van Nederland zocht. En met succes! Want ook de laatsten zul len binnenkort vertrekken om in Brabant en Utrecht, maar ook in Vlissin- gen Ingeschakeld te worden In het arbeidsproces. Van begin af aan is Burghsluis geen „intellectueel" woonoord geweest. Hoofdzakelijk arbeiders hadden hier een voorlopig onderdak gevonden en voor de heren van het arbeidsbureau uit Zierikzee. onder leiding van de heer D. Goudriaan, was het geen al te moeilijke opgave om instellingen en fabrieken te vinden, die wel een plaatsje hadden voor een vluchteling. Maar ook hierbij was het soms moei lijk en er zijn vele uren in het woon oord gedelibereerd met een jongeman, die in Boedapest als ziekenverpleger fewerkt had. Tenslotte zag ook hij in. at het ondoenlijk is bij een minieme kennis van de Nederlandse taal, zijn oude beroep in Nederland weer op te vatten, hoewel er in de toekomst ze ker een mogelijkheid zal komen. Wanneer dus de afvloeiing deze week volgens de plannen gaat, komen beide woonoorden, zowel in Burgh als Bruinissc, leeg. Voor hoe lang weet men nog niet, want er is een goede kans dat weer groepen vluchtelingen de barakken bevolken zullen, in af wachting van emigratie. Dan komt het probleem van de te werkstelling opnieuw en wellicht moeilijker, daar het uitgesloten moet worden geacht, dat de overheid deze mensen, die op visa wachten, enkele rtaanden tot nietsdoen zal dwingen, ^cheraf lijkt de plaatsing in het be drijfsleven wel makkelijk, maar een maand geleden zag het arbeidsbureau (Vervolg op pag. 3) raat Aden hebben gedaan. In de pro vincie Dhala zijn het regeringspaleis en verschelde woonhuizen in brand gestoken. Ook te Abyon hebben zich incidenten voorgedaan. In de verklaring van het gezant schap van Jemen wordt voorts ge zegd. dat Je politieke commissie van de Arabische Liga maandag te Cairo heeft besloten Jemen te steunen en bij de V. N. een verslag over de toe stand in dat land in te dienen. De politieke commissie had voorts prak tische besluiten genomen om „de Britse agressie af te slaan", aldus de verklaring. Jemen zou 12.000 man gemobiliseerd hebben. ||IIIIIIIIIIIIIIIIIU!lil!lllllll||!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR!IUII|||||||||j Koude lucht nadert (Van onze weerkundige medewerker). Evenals zaterdag j.l., toen in De Bilt het warmterecord voor januari werd gebroken, begon ook gisteren met een krachtige H zuidwestelijke wind weer zeer zachte lucht binnen te stromen. De temperatuur steeg tegen de avond tot 10 a 11 graden cel- sius. Ook in de afgelopen nacht bleef het in ons land voor ja- nuari opnieuw bijzonder zacht. Het hogedrukgebied, waarvan =1 het centrum dinsdagavond bo- ven Zwitserland lag, neemt snel in betekenis af. Een kou- i| front van een storm depressie, die ten noorden van Schotland ligt, zal hierdoor vandaag ons M land kunnen bereiken. Hierbij zal enige regen vallen, terwijl achter het front de wind naar H west draait en belangrijk kou- dere lucht aanvoert. We gaan daarmee weer een periode met lagere temperaturen tegemoet, s waarin naast opklaringen ook enige buien zijn te verwachten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Amerikaanse ambassade bericht toelating van Davis in Verenigde Staten Dinsdagmiddag heeft de Ameri kaanse ambassade de Nederlandse autoriteiten laten weten, dat Davis in de Verenigde Staten zal worden toegelaten. De garanties daartoe kon den echter niet schriftelijk worden ge geven, De Amerikaanse consul in Am sterdam, R. xJ, Chalker, heeft op dracht om Davis vandaag van deze be slissing op de hoogte te stellen. In een onderhoud, dat de consul met de wereldburger had, verklaarde hij, dat de K.L.M. duizend dollar riskeert voor zijn toelating in de Verenigde Staten. De K.LJJ. is nauw bij de affaire Davis betrokken. Op deze maatschap pij rust n.l. de plicht om Davis, mocht hij worden uitgewezen, naar zijn plaats van bestemming te vervoeren, omdat zij degene is geweest, die hem naar ons land heeft kebracht. Tot nu toe heeft Davis nimmer 'n toezegging zonder schriftelijke garan tie geaccepteerd. ZACHT WEER. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 10 januari Zon op 8.47 onder 16.52 Maan op 12.08 onder 2.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1