PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Dulles: Een derde wereldoorlog beëindigen vóór hij begonnen is In Zeeuwse bouwvakken werken weerprofeten MR. KOLFSCHOTEN WORDT BURGEMEESTER VAN DEN HAAG NEERKOMENDE STRAALJAGER MISTE TREIN NAUWELIJKS FRANSE GENERAAL BERAAMDE STAATSGREEP IN ALGERIJE 200e jaargang - no. 6 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 januari 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adree bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstr. 43, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zterlkzee: N. Bogerdstr. 24, tel. 26. TOELICHTING OP EISENHOWERS PLANNEN Democraat Richards zal missie naar Midden-Oosten leiden Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft maandag aan de commissie voor buitenlandse zaken van het huis van afgevaardigden steun gevraagd voor Eisenhowers hulpprogramma voor het Midden-Oosten. Dulles zei, dat een communistische doorbraak in het Midden-Oosten de Sowjet-leiders zal aanmoedigen overal een agressievere politiek te voeren. Hij verklaarde dat als het congres snel een einde maakt aan de twijfel en een afgerond programma voor economische en militaire hulp aan het Midden-Oosten goedkeurt, het alles wat in zijn macht ligt ge daan zal hebben om de vrede en de vrijheid te bewaren. „Het doel van de voorgestelde resolutie aldus Dulles is vrede en niet oorlog". Dulles zei, dat als het Midden- Oosten in de greep van het interna tionale communisme zou komen, dit voor de landen van dit gebied zo wel een politieke als een economi sche en religieuze ramp zou beteke- Een politieke, omdat die landen dan evenals de Europese satellietstaten hun nationale onafhankelijkheid, die zij zo vurig begeren en die zij nu volledig beginnen te ontplooien, zullen verliezen. Een economische, „omdat petro leum het voornaamste economische goed van het gebied is en alleen de vrye landen een voldoende afzetgebied hiervoor bieden". En tenslotte een religieuze, indien de volkeren van het Midden-Oosten het lot van de andere religieuze volke ren, die aan de heerschappij van het atheïstische en materialistische com munisme ten prooi zijn gevallen, moe ten delen. Dulles voegde hieraan toe, dat „de economieën van vele landen van de vrije wereld direct afhangen van het Midden-Oosten en van net vervoer door het Midden-Oosten, terwijl de economie van de gehele vrije wereld hierbij indirect betrokken is". West-Europa aldus Dulles is in het bijzonder afhankelijk van het Midden-Oosten. De grote offers die de Ver. Staten hebben gebracht voor het economische herstel en de militaire verdediging van Europa zullen in fei- Grote aanval van Britten op Jemen De legatie van Jemen in Bonn heeft maandag bekendgemaakt, dat Britse vliegtuigen met brand- en brisant bommen steden in Jemen aanvallen. Ook gebruiken de Britten tanks bij hun aanvallen op Jemen. Verscheide ne regeringsposities en douaneposten zÜn opgeblazen, aldus dit communi qué. De Britten trachten het strategische gebied van Kadaba en de sector van El Beda te bezetten. Zij hebben reeds het internationale vliegveld van Atak bezet, aldus Taleb, de zaakgelastigde van Jemen in Cairo. Hij verklaarde dat Jemen besloten heeft de kwestie voor de Ver. Naties te brengen. Het Britse ministerie van koloniën maakte maandagavond bekend, dat vliegtuigen van de R.A.F. in het po- tectoraat Aden zijn opgetreden tegen „invallers uit Jemen het aangren zende Arabische koninkrijk. De vlieg tuigen hebben echter niet het gebied van Jemen aangevallen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Elke morgen controleert de opzichter zijn weerinstrumenten te tevergeefs zijn geweest indien het Midden-Oosten onder het beheer van het internationale communisme komt". Dulles zei, dat elk programma rekening moet houden met de mo gelijkheid van een openlijke gewa pende aanval, ondermijnende acti viteit en het gevaar, dat de econo mische omstandigheden het com munisme aantrekkelijk maken. Volgens Dulles bestaat er geen twijfel over wat het congres doen zal als het internationale commu nisme zou trachten de wereld stuk je bij beetje door middel van oor log te veroveren, maar er bestaat twrjfel in het Midden-Oosten en er kan twijfel in de Sowjet-Unie zijn, totdat het congres werkelijk ge sproken heeft. Dulles voegde hier aan toe, dat, „indien wij er de voor keur aan geven af te wachten en daarna een beslissing te nemen, in die periode van afwachten de kwetsbaarheid voor zowel een di recte als indirecte aanval in hoge mate zal toenemen". Dulles merkte tenslotte op, dat het doel van Eisenhowers voorstel is „een derde wereldoorlog te beëindigen voordat hy begonnen Is". President Eisenhower heeft James Richards, de voormalige democrati sche voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het huis van afgevaardigden, tot zijn speciale medewerker voor zaken be treffende het Midden-Oosten be noemd, voor de uitvoering van Eisen howers plannen voor dit gebied. Richards zal aan het hoofd staan van een Amerikaanse delegatie naar het Midden-Oosten. Hü zal, aldus een mededeling van het Witte Huis, de ambassadeursrang bekleden. MET INGANG VAN 10 FEBRUARI A.S. Bekwaam magistraat Bij koninklijk besluit van 7 ja nuari 1957 is de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, met ingang van 10 fe bruari benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage. Mr. Henry Anthony Melchior Tiele- man Kolfschoten werd op 7 augustus 1905 te Arnhem geboren. Hy bezocht daar de lagere school en studeerde van 1915 tot 1921 op het gymnasium van de Jezuïeten te Katwijk, waarna hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam de colleges in de rechtswetenschappen volgde. In 1926 deed hij zijn doctoraal-examen waar na hij in januari 1927 aangesteld werd als tweede secretaris van de toenma lige r.-k. staatspartij, welke functie in de jaren 1928 tot 1933 gecombineerd werd met die van particulier secreta ris van de minister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Hij kreeg opdracht tot het inrichten van een eigen partijbureau, het dr. Schaepmanhuis, waarvan hij in 1938 directeur werd en dit bleef tot de op heffing in 1941. Tijdens de bezetting groepeerden de zes voornaamste politieke partijen zich samen in het z.g. politiek con vent. Toen in 1943 oud-minister T. J. Verschuur gearresteerd was, verte genwoordigde mr. Kolfschoten zijn partij in dit convent. Nadat ook de ka mervoorzitter mr. Van Schaik gevan gen was gezet, volgde hij deze als lid van het Vaderlanasch Comité" op. Bij het optreden van het ministerie Schermer horn op 24 juni 1945 zag mr. Kolfschoten zich de portefeuille van justitie toegewezen. Na zijn aftreden als minister werd mr. Kolfschoten tot lid van de Eerste Kamer gekozen. In 1946 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Brabants grootste gemeente, de industriestad Eindho ven. Als zodanig heeft hij zich doen kennen als een bekwaam en vooruit strevend magistraat. Na de verkie zingen in 1952 keerde hij niet terug in de Eerste Kamer. Mr. Kolfschoten is ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Rusland en Oost-Duitsland trekken banden nauwer aan De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland hebben maandag te Moskou een over eenkomst inzake de legering van Rus sische troepen in Oost-Duitsland ge rekend, zo heeft radio-Oost-Berlyn bekendgemaakt. Ook werd een nieuw handelsakkoord getekend, dat voor ziet in een uitbreiding van de handel tussen beide landen. De overeenkomsten werden door Sowjet-premier. Boelganin, en diens Oostduitse ambtgenoot, Grotewohl, ondertekend. Volgens de Oostduitse radio is vol ledige overeenstemming bereikt over de Oostduitse soevereiniteit in de lucht. Het akkoord inzake de Russi sche troepen betreft de kosten van hun onderhoud, de jurisdictie over de ze militairen, hun legering en facili teiten voor de reparatie van Russisch materieel. De Sowjet-Unie heeft Oost-Duits land een krediet op lange termijn toe gestaan, dat gedeeltelijk zal bestaan uit goud en buitenlandse betaalmid delen. Hierdoor zal Oost-Duitsland in Westelijke landen aankopen kunnen doen en zijn produktie kunnen moder niseren en vergroten. De nieuwe han delsovereenkomst zal Oost-Duitsland in staat stellen economisch met West- Duitsland te wedijveren. Gary Davis binnenkort op vrije voeten Gary Davis, wereldburger no. 1, zal zicli binnenkort vrijelijk in Neder land kunnen bewegen, zij het dat hem door de overheid in dat geval een meldingsplicht zal worden opgelegd, aldus luidt de stellige verwachting van de Amsterdamse vreemdelingen politie. On het ogenblik is er tussen de Nederlandse en Amerikaanse au toriteiten levendig contact over het geval-Davis. Zoals bekend heeft de wereldbur ger geweigerd een visum voor Ame rika aan te vragen, waartoe hem eni ge dagen geleden de gelegenheid ge boden werd. Men zoekt nu naar een nieuwe clausule, op grond waarvan Davis naar Amerika zal mogen gaan. De Nederlandse regering ondersteunt hierbij Davis' wens om zonder enige restrictie in de Verenigde Staten te worden binnengelaten. Mochten de besprekingen, waarbij ook het State Department is betrok ken. op dit punt vastlopen, dan zal. zo deelde ons de chef van de Amster damse vreemdelingenpolitie mede, in ieder geval Davis' verblijf in het hoofdbureau van politie nog van zeer I korte duur zijn. I De wereldburger is op liet ogenblik I in zijn arrestantenverblijf bezig een j boek te schrijven over zijn belevenis- sen in de laatste jaren. In het ,.Maison de la Mutuali- té" te Parijs werd zaterdag- avond een verkiezingsbyjeen- komst gehouden door de Ra- dicale party van Pierre Men- II dès-France voor een vacante M zetel in de nationale vergade- m. ring. De orde werd verstoord door S d Jf00 juichende jongelui van de Poujadistenpartij. Terwijl de jongeren met schuimblus- apparaten de vergaderenden te lijf gingen, werpen de laatsten een barricade van deuren, stoe- len en tafels op. De foto geeft een beeld van de strijdende partijen. ee IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllHiiii Treinbotsing bij Londen: 50 gewonden, 1 dode Ten noorden van Londen ls de nachttrein uit Schotland gisteroch tend achter op een lokaaltrein van Baldock naar Londen gereden. Vijf tig personen werden gewond, één pas sagier werd gedood. Alle sporen wer den versperd en een pendeldienst met Londen moest worden ingesteld. Zes wagons ontspoorden. De locomo tief van de boemeltreiiï raakte los en uit de rails en reed een eind door, tot hij gehuld in een enorme stoom wolk kantelde. Er himg ter plaatse een dichte mist. De tweede technische proeftocht van de „Statendam" is, naar de directie van Wilton Feyenoord ons mede deelt thans definitief vastgesteld op 14 januari. De proeftocht duurt tot en met 17 januari. RAMP OP VELUWE VOORKOMEN Bij Banieveld is gistermiddag omstreeks drie uur op het nippertje een ontzettende ramp voorkomen. Een aantal van de reizigers in de trein naar Barneveld-dorp geraakte In paniek, toen het een straaljager recht op de trein aan zag snellen. De treinbestuurder verhoogde de snelheid van de trein tot het uiterste, terwyl ook de vlieger alles deed (zelf in levensgevaar verkerend) om een fatale botsing te voorkomen. Inderdaad gelukte dat: vlak achter de „vluchtende" trein klapte de Gloster „Meteor" met enorm geraas tegen de spoordijk en kantelde gedeeltelijk over de sporen. Door doortastend optreden was een ramp voorkomen. De bestuurder van de straaljager, die van de vliegbasis Leeuwarden afkomstig was, sergeant- vlieger Reiss kon ongedeerd uit zjjn kist stappen. Hy had tijdens de vlucht moeilijkheden met de navigatie gekregen en moest wegens brandstofgebrek een noodlanding maken. Toen hy byna aan de grond was, ontdekte hij de trein pas, die hij vervolgens nog maar nauwelijks miste. cier, te laten vervangen. In het kom- plot is ook generaal Dumesnil de Maricourt betrokken, die het bevel over de luchtmacht in Algerije voert. Ook hij heeft zich te Parijs moeten verantwoorden, doch kon naar Algiers terugkeren, na een reprimande. Militaire junta had macht in handen moeten nemen Generaal Jacques Faure, plaatsver vangend commandant van een in Al giers gelegerde Franse divisie, zou volgens het blad „Le Monde" enige dagen geleden op last van de Franse minister van defensie gestraft zijn met dertig dagen gevangenisstraf. Hij zou deelgenomen hebben aan de voor bereiding van een militaire staats greep. Het blad berichtte maandag dat ge bleken is, dat generaal Faure getracht heeft aanhangers voor een plan te winnen, dat ten doel had het wettige republikeinse bestuur in Algerije te vervangen door een militaire junta. Volgens het blad is Faure op verzoek van de Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, eind december naar Parijs teruggeroepen en daar door de minister van defen sie bestraft wegens zijn betrekkingen met een uiterst rechts comité, ge naamd „geheim comité van Algiers", dat de strijd tegen de nationalisten in eigen handen zou willen nemen. Dit geheime comité zou onder leiding staan van een reserve-generaal en o. m. van plan zijn geweest Lacoste op een reis naar Zuid-Algerije te ontvoe ren en hem dan in Algiers door een ander, waarschijnlijk een hoge offi- Koningin keerde met twee prinsessen terug Dame trachtte brief te geven Koningin Juliana is gistermorgen met de prinsessen Irene en Margriet van de wintersportvakantie in Sankt Anton in Nederland teruggekeerd. De koningin werd o.a. begroet door dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen en enige andere spoorwegautoriteiten. Koningin Juliana gaf tegenover dr. Den Hollander haar grote voldoening te kennen over het prachtige mate riaal waarmee de reis gemaakt was. Prinses Beatrix was niet meegeko men. Zij blijft nog engie dagen in Sankt Anton. Toen de koningin reeds in haar auto gezeten was trachtte een on geveer 45-jarige dame uit het pu bliek haar een brief te overhandi gen. Een particuliere rechercheur, die er niet direct in slaagde haar van dit voornemen af te brengen, kreeg assistentie van een Baarnse inspecteur van politie die de dame meenam naar het politiebureau. Proefobjecten voor „doorbouwen in de kou" OPZICHTER A. D. VAN DER MOLEN van de gemeente Middel burg houdt sinds enige tijd ambts halve toezicht op twee dingen: op de bouw van de rijkswerkplaats op het Middelburgse industrieterrein m op het weer! Dat laatste is iets ïeel nieuws en de arbeiders op het verk beschouwen hem nu niet meer Heen als een bouwtechnicus, maar ok als 'n soort onbezoldigd weer- irofeet, naar wie zij graag lidste en. Elke morgen draait de op- ichter een speciaal nummer in De ïilt en hoort via de telefoon een rouwenstem-op-een-bandje, die lem enkele codecijfers toefluistert, iijfers, welke bij dan door middel /an een keurig boekje in weersver wachtingen omzet. Maar de opzich ter heeft nog meer relaties met het weer: hij begeeft zich elke morgen naar een kastje op het bouwter rein, waarin enkele instrumenten zijn opgesteld. En daar verricht de opzichter ernstig en nauwgezet zijn waarnemingen. Hij is overigens niet de enige man in de Zeeuwse bouwvakken, die zich grondig met de weersverschijnselen bezighoudt. Dat gebeurt namelijk overal in Zeeland, waar een proefob ject is aangewezen voor „bouwen in de winter". Voor deze objecten stelt het ministerie -van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dit seizoen subsi die beschikbaar, waardoor de betrok ken aannemers een aantal maatrege len kunnen nemen, die het mogelijk maken in de winter door te werken, ook al zijn de weersomstandigheden niet gunstig. Deze proefperiode loopt van 15 november j.l. tot 15 maart a.s. Met medewerking van de provinciale directie voor de volkshuisvesting te Middelburg zijn in Zeeland zes van deze objecten aangewezen, namelijk het rusthuis te Vlissingen, de rijks werkplaats te Middelburg, een boer derij te Grijpskerke en voorts enkele woningbouwobjecten. Onder leiding van de Zeeuwse directie zijn onlangs de maatregelen, die voor deze proef objecten nodig zijn, met de betrokken aannemers besproken, zodat nu sinds kort ook in dit gewest elke morgen trouw het „bouwvakkennummer" van het K.N.M.I. in De Bilt wordt ge draaid. VIJF FASEN Deze speciale weerberichtendienst kent vijf fasen: 0 (temperaturen bo ven 4 graden C.), 1 (koude, hoogstens lichte vorst in nacht en vroege och tend), 2 (koud, algemeen licht vrie zend zonder veel wind), 3 (matige vorst met niet te veel wind) en 4' (strenge vorst). Voor elke fase is door de „Commissie klimaatsinvloe den bouwbedrijf" een aantal maatre gelen voorgeschreven, die nu onder controle, van de provinciale directie op de proefobjecten worden toege past. Het gaat er daarbij.om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen, niet alleen in Zeeland, maar over het ge hele land, teninde tot bepaalde con clusies te kunnen komen. Opzichter Van der Molen uit Middelburg is dus één van de men sen, die deze gegevens nauwkeurig nagaat en noteert, daarbij bijge staan door aannemer A. Blanken- burgh uit Nieuwdorp en diens mannen. „De maatregelen van de commissie zijn goed bekeken", (Vervolg op pag. 2) s In Parjjs is de wieg voor de erfgenaam van de troon van M ee Monaco gereedgekomen. Er is ongeveer S00 uur aan gevloch- ten voor de rotanwieg klaar eê was. De bekleding, ook geheel ee met de hand vervaardigd, be- staat uit goudgele zijde en tu- M ee le en is voorzien van borduur- werk. minium DE VERWACHT... IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met hier en daar motregen, voornamelijk in het zuiden en midden van het land plaatselijk mist. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 9 januari Zon op 8.48 onder 16.51 Maan op 11.43 onder 1.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1