PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „HALT" VOOR RUSSEN IN M.-00STEN Economische hulp: 400 miljoen Eerst Gaza ontruimen, dan vaart door kanaal „Voorjaarsvreugde" in Zeeland BILT Ike vraagt desnoods troepen te mogen sturen „EISENHOWER-DOCTRINE" BEWIEROOKT EN VERGUISD DJAKARTA STUURT MARINIERS NAAR N00RD-SUMATRA DE VERWACHT... 200e jaargang - no. 5 Dagbladultgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzce, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. Voor een gezamenlijke zitting van senaat en huis van afgevaardigden der Ver. Staten heeft president Eisenhower zaterdag zijn uiteenzetting inzake het Mid den-Oosten gegeven en gevraagd om machtiging, zo wel economische hulp aan het gebied te geven, alsook de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van het betrokken gebied tegen gewapende commu nistische agressie te beschermen. Eisenhower verklaarde, dat bescherming met de wa penen slechts op uitdrukkelijk verzoek van een aange vallen land zou worden gegeven. Eisenhowers program had drie aspecten: samen werking met en hulp aan landen of landengroepen in het gebied tot economische ontwikkeling ter handha ving van de nationale onafhankelijkheid; hulp aan en samenwerking met landen op militair gebie^; gebruik der Amerikaanse strijdkrachten tegen een openlijke gewapende agressie van de kant van een land, dat onder de macht van het internationale communisme staat. Eisenhower stelde een uitgebreid programma van economische hulp aan het Midden-Oosten voor. Hy zei het congres later te zullen verzoeken om 400.000.000 dollar voor deze hulpverlening in de komende twee jaar. Verder zei hy, dat de voorgestelde maatregelen In overeenstemming zullen moeten zijn met de verdragsverplichtingen van de Verenigde Staten, met inbegrip van die uit het Handvest van de Verenigde Naties en de aanbevelingen van deze wereldorganisatie. Heilige plaatsen mogen goddeloos regime niet ten prooi vallen „Russische heersers hebben al lang geprobeerd het Midden-Oosten te overheersen. Dat was zo bij de tsaren en dat is zo bij de bolsjewieken". De reden voor de Russische belangstel ling in het Midden-Oosten is uitslui tend machtspolitiek in verband met haar doel de wereld communistisch te maken", aldus president Eisenhower. Rusland, aldus de president, heeft niets te vrezen van de Ver. Staten, wanneer het de wereldvrede niet in gevaar brengt. Het huidige probleem achtte Ike zeer ernstig. Indien het congres de gevraagde volmacht geeft aldus Eisenhower, dan zal, voor net ge val op militair terrein gebruik van de volmacht gemaakt wordt, voortdurend contact tussen rege ring en congres bestaan. Eisenhower kondigde aan, dat een speciale missie onverwijld naar het Midden-Oosten gezonden zou worden om de Amerikaanse hulp te verduidelijken. Eisenhower betoogde, dat het grote gevaar van het ogenblik erin bestaat, dat het communisme terecht of ten onrechte zou concluderen dat 't Mid den-Oosten onvoldoende verdedigd is. bij Vrouwelijke bestellers ij P.T.T. in Amsterdam. Morgen treden de eerste vrouwe lijke brievenbestellers in dienst by de posterijen te Amsterdam. Ze worden in uniformen gestoken en zullen een opleïdin krjjgen, nadat zij de wijk hebben Ieren kennen en zich hebben bekwaamd in het sorteren en behan delen van poststukken. Het aanbod van de dames voor de ze functie is groot, doch er wordt een vrij scherpe selectie toegepast, vooral geldt deze de gezondheid. Het ligt in liet voornemen de dames halve dagen dienst te laten verrichten, hetgeen vooral voor de gehuwden van nut is. Het aantal zal in de loop van de tijd worden uitgebreid. De posterijen heb ben plaats voor 100 a 150 dames. Duitse arts in kano over Atlantische Oceaan. De 34-jarige Hamburgse arts Han nes Lindemaan heeft West-Indië be reikt na een tocht van elf weken in een kano over de Atlantische Oce aan, aldus is zaterdag te Hamburg vernomen. De dokter, die op 20 oktober hei melijk uit Las Palmas op de Kana rische eilanden was vertrokken, had telegrafisch van Sint Thomas, een van de Westindïschc maagdeneilan den, gemeld, dat hij behouden was aangekomen. Hij was op zijn reis voor het eerst opgemerkt dóór het Nederlandse schip „Blitar" op 28 november. De opvarenden van dit schip zagen dok ter Lindemann aan voor een schip breukeling en wilden hem aan boord nemen, maar de Duitser had gewei gerd. Hammarskjöld aanstaand voorjaar naar Hongarije? Do secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, zal in het voorjaar een bezoek aan Boedapest brengen, zo beeft de Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken, Imre Horvath, zondag te Boedapest be kendgemaakt. Een groep van vier man van de Verenigde Naties heeft zaterdag in Boedapest verkennende besprekingen gevoerd over de mogelijkheid van economische hulpverlening door de Verenigde Naties. De groep, die vrijdag m Hongarije is aangekomen, staat onder leiding van Philippe de Seynes, ondersecre taris van de V.N. Dit zou hen tot een openlijke aanval kunnen verleiden, wat tot een keten van gebeurtenissen zou leiden diie vrij wel zeker de Ver. Staten in een mili taire actie zou verwikkelen. Eisenhower sprak verder over an dere factoren, behalve de materiële. In dit verband zei hij dat het onver draaglijk zou zijn wanneer de heilige plaatsen van het Midden-Oosten on derworpen zouden worden aan een regime dat het goddeloos materialis me verheerlijkt. Na de onderwerping van Hongarije met bruut wapengeweld is het ver trouwen in SowjeUtussische beloften opnieuw tot een laagtepunt gezakt. De president betoogde, dat de Ver. Naties wel altijd van nut kunnen zijn, maar dat deze organisatie geen alge heel betrouwbare beschermer van de vrijheid kan zijn wanneer de ambi ties van dc Sowjet-Unie in het spel zijn onder de geschetste omstandighe den. De behandeling van Eisenhowers voorstel door het congres zal verschei dene weken vergen. De opmerkelijke voorstellen van Eisenhower lokten reeds dadelijk vele reacties uit. Russische stemmen veroordeelden het programma in scherpe termen. „Een groots opgezette maatregel om de volken in het Midden- Oosten tot slavernij te brengen", „Imperialistische en kolonialistische neigingen, die gevaarlijk zijn voor do wereldvrede", „Een hefboom om Frankrijk en Engeland uit het Midden-Oosten te verdrijven", noemden de Russen de „Eisenhower-doctrine". Nehroe, de premier van India, be toogde: „Elke poging van een buiten het Midden-Oosten gelegen mogend heid om het daar ontstane luchtledig aan politieke invloed op te vullen, brengt het grootste gevaar voor de wereldvrede met zich". De economi sche maatregelen kon hij waarderen. Ook in Egypte zou men eventueel economische hulp wel appreciëren, hoewel men duidelijk stelde er niet om gevraagd te hebben. De Egyptenaren verwonderden zich erover, dat er wel gesproken werd over mogelijke Russische agressie, maar niet over de mo gelijkheid van nieuwe aanvallen door Engeland, Frankrijk en Israël. In Israël voelde men zich wat teleurgesteld, omdat Eisen hower „voorbijgegaan was" aan het Arabisch-Israëlisch probleem. De Turkse premier verklaarde „volledig tevreden te zijn" met het plan van Ike. De Perzische minister van buiten landse zaken zei: „Wij zijn er bijzon der mee ingenomen". Zijn Australi sche collega Casey meende: „Behal ve toetreden tot het Pact van Bag dad, hadden de V.S. niets beters kun nen doen". Minister Malik van de Libanon merkte op, dat zijn land zal „trachten samen te werken" met het Amerikaanse plan. In Jordanië werd verklaard, dat dit land in het alge meen alle buitenlandse hulp aan vaardt, die zonder voorwaarden wordt gegeven. Japanse en Spaanse stemmen juichten Eisenhowers plan toe. De meeste Westeuropese hoofd steden hebben zich, gunstig gestemd, Ontroerde Marie McDonald zwervend teruggevonden. Filmster Marie McDonald is za terdagavond op een draagbaar haar huis binnengedragen, na overge bracht te zijn uit een ziekenhuis te Coaehella Valley, waar zy behandeld is wegens kwetsuren die haar, naar haar zeggen, zijn toegebracht door twee mannen die haar vrijdagnacht ontvoerd hadden en haar hadden meegenomen naar een eenzame woes- tynstreek op 10 kilometer ten oosten van Indio, in Californië. De knappe, 32-jarige filmster, die behalve vele blauwe plekken, twee gebroken tanden aan het avontuur neeft overgehouden, heeft zaterdag aan de politie het verhaal van haar samenzijn met de ontvoerders ge daan. Zij vertelde dat zij gevangen is ge houden van donderdagavond tot vrij dagavond kort voor middernacht, toen haar twee ontvoerders, die zij beschreef als twee Latijnse types, haar in de woestijn in hun auto gooiden. Zij was geblinddoekt, zwer vende langs een autoweg aangetrof fen. Eisenhower voor de aanvang van zijn toespraak tot de verenigde vergade ring van het Congres. Vice-president Richard Nixon (links) en de voor zitter, senator Sam Rayburnstaan achter hem. NIEUWE EISEN VAN NASSER In Cairo zijn gisteren verklaringen van president Nasser in een vraag gesprek bevestigd, die inhielden, dat Egypte niet zal toestaan, dat Engelse en Franse schepen door het Suezkanaal varen zolang de Gazastrook door <le Israëli's niet is ontruimd. Bovendien mag geen schip het kanaal door, dat de doorvaartgelden niet rechtstreeks aan Egypte betaalt. Voorts staat Nasser erop schadevergoeding van Engeland en Frankrijk te krijgen voor de tijdens de gevechten aangerichte schade. Uit Washington wordt gemeld, dat president Nasser evenmin zal toe staan dat de secretaris-generaal van de V.N. tegelijk met de Egyptische, Franse en Britse afgevaardigden on derhandelingen voert over de status om de bestudering van de plannen geworpen. In Amerikaanse democratische kringen was er veel reserve. Men noemde het plan: „Een poging om gedeeltelijk de put te dempen als het kalf gedeeltelijk verdronken is". De Britse labour-leider Gaitskel zei: „Een voorstel van een zeer wijs en zeer moedig man; een waardevolle bijdrage voor de vrede". In Wash ington verwacht men, dat de voor stellen na vinnige debatten een flin ke meerderheid zullen verwerven. van het Suezkanaal. Met Fransen zou helemaal niet onderhandeld mo gen worden. Van Brits-Franse zijde wordt de eis gesteld van besprekin gen gezamenlijk aan één tafel. Egyptische bladen melden, dat Egypte nooit onderhandelingen over het kanaal zal beginnen, zolang Eden en Mollet nog de touwtjes in handen hebben. Eén blad eist het af streden van de beide premiers. Egyp te heeft aangedrongen op versnelde terugtrekking van de Israëli's uit het land. Israël heeft aan de Ver enigde Staten garanties gevraagd voor het vrij toegankelijk blijven van de golf van Akaba. Jordaanse zelfmoordcommando's hebben giste ren een spoorlijn in Israël opgebla zen. De Egyptische pers meldde, dat Egypte contact heeft opgenomen met Zweedse maatschappijen over de bouw van de Assoean-dam. Egyp te heeft de V.S. verzocht de geblok keerde 50.000.000 dollars vrij te ge ven. Yemen heeft te kennen gegeven voornemens te zijn de betrekkingen met Engeland te verbreken, wegens „recente Britse aanvallen op dorpen" De opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal vorderen: acht van de dertien „opgesloten" schepen, waar onder het Nederlandse schip Lem- sterkerk en de Statue of Liberty (met een Nederlandse bemanning) konden het kanaal gisteren verlaten. Gary Davis niet meer in hongerstaking. Na een onderhoud met de chef van de vreemdelingenpolitie, die hem heeft gewezen op het nutteloze van zyn actie, heeft de zich „wereldbur ger no. 1" noemende Gary Davis zijn hongerstaking geëindigd. Enkele da gen geleden was hy zoals bekend tot het weigeren van eten overge gaan als protest tegen zyn arresta tie. Hij bevindt zich nog steeds in het arrestantenverblyf van het hoofdbu reau van politie te Amsterdam in afwachting van de beslissing, die het ministerie van justitie in overleg met de Amerikaanse ambassade zal ne men over zijn verblijf of uitwijzing. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Davis geadvi seerd bij de Amerikaanse consul te Rotterdam een immigrantenvisum aan te vragen, daar hiervoor geen paspoort nodig is. Davis zal hier echter niet op ingaan, daar, naar zijn mening hierdoor niets aan zijn status in Nederland verandert, welke sta tus overigens in genendele duidelijk is omschreven. Volgens de Neder landse regering kan Davis aanspraak maken op de status van in Amerika wonend buitenlander, maar voorals nog is niet gebleken, dat men in Amerika iets voelt voor deze opvat ting. Drie jongens door auto gegrepen en gedood. Op de rijksweg Amersfoort-Utrecht onder Soesterberg zijn zondagavond twee jongetjes door een auto gegre pen, twintig meter meegesleurd en aan hun opgelopen verwondingen overleden. Het zijn de 6-jarige N. en de 8-jarige R. uit Soesterberg. De knaapjes liepen achter om een bus van de N.B.M. plotseling de rijksweg op en werden gegrepen door een auto uit de richting Amersfoort. Zaterdagmiddag is te Nijmegen de 10-jarige H. P. door een vracht auto aangereden en gedood. De stand van 777 en 999 De speciale girorekeningen voor de hulp aan Hongaren gaven gister ochtend de volgende bedragen te zien: 777: 4.410.786,94 en 999: 4.253:995,92. De Indonesische regering heeft een afdeling mariniers in vijf vliegtuigen naar Noord-Sumatra gestuurd, kort nadat het ultimatum van zeven da gen, dat de opstandige kolonel Sim- bolon ws gesteld, was afgelopen. Sim- bolon heeft zich niet overgegeven, zoals van hem geëist werd. De mariniers zijn naar Belawan gebracht. Volgens een uitzending van radio- Medan zou Simbolon geweigerd heb ben zich te melden, tenzij president Soekarno hem dat persoonlijk zou De weersverwachting voor het weekeinde luidde „zacht", maar dat de temperaturen zó mild zouden wor den, zullen maar weinigen bevroed hebben! Ook in Zeeland hebben dui zenden van deze onvemoachte „voor jaarsdag", want daar leek liet zon dag bijzonder veel op, genoten. Langs de Vlissingse boulevards is 's mid dags een uiterst drukke pantoffelpa rade gehouden en er waren zelfs en thousiaste wandelaars, die een terrasje opzochten en zich van een plaatsje in de zon verzekerden. Volgens „De Bilt" werden er za terdag al temperaturen gemeten van 12,1 graden Celsius, een ivaarde die normaal is voor half mei of voor be gin oktober. Nog nooit is het in een meer dan honderdjarige reeks waar nemingen in De Bilt voorgekomen, dat de gemiddelde temperatuur vaii een dag in januari zo hoog ivas. Tot nu toe was de warmste januaridag de tiende van die maand in 19S6. De gemiddelde temperatuur was toen 11,S graden Celsius. Hoe dan ookin Zeeland is er vol op geprofileerd van dit door moeder natuur gepresenteerde meevallertje. De automobilisten konden er nauwe lijks spijt van hebben, dat het zon dagsrijverbod hen dwong te voet te gaan, want in januari kon men moei lijk een gunstiger dag voor 'n wande ling verwachten! Vlissingen, met z'n zo gunstig gelegen boulevardshad althans veel wég van het zonnige zuiden (FOTO P.Z.C.) Nederlandse stukadoor in Luik vermoord? Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ontdekte men op de bodem van een liftkoker van een flatgebouw te Luik het lichaam van de 62-jarige stukadoor Zweelsen uit Bunde. Na dat men de man naar boven had ge bracht., bleek dat liy reeds was over leden. Z. was donderdag niet in zijn kost huis teruggekeerd. Het parket van Luik staat nog voor een raadsel, want Z. had werk in een ander flat gebouw dan dat waarin hij werd ge vonden. Bovendien weet men nog niet hoe hij in de liftkoker van dit gebouw is terechtgekomen, want de deuren van de liftkoker kunnen al leen geopend worden als de lift stil staat. De mogelijkheid van moord wordt niet uitgesloten geacht. gelasten. De kolonel vertoeft waar schijnlijk nog steeds in Tapapoeli, onder de beschérming van het hem getrouwe derde regiment infanterie Het hoofdkwartier van het Indo nesische leger heeft de commandant van dit derde regiment gelast ervoor te zorgen dat Simbolon zich zo spoe dig mogelijk by het staatshoofd meldt. Op midden-Sumatra heeft lt-kolonel Achmad Hoessein, die nog altiid het bewind in dat gebied voert,, hét In donesische leger gewaarschuwd geen geweld te gebruiken om te trachten midden-Sumatra te herwinnen. DEZELFDE TEMPERATUREN Aanvankelyk opklaringen, later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen. ZÓN EN MAAN 7 januari Zon op Maan op 8 januari Zon op Maan op 8.49 11.01 onder 16.48 onder onder 16.50 onder 00.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1