In Noord-Sumatra zouden vier groepen om de macht strijden FILMSTER MARIE McDONALD ZOU ONTVOERD ZIJN GROTE ZORG, BIJ STIJGENDE WELVAART EN PRODUKTIE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1957 s Het wereldvermaard Scotland Yard heeft sinds donderdag de n ijbeschikking over een uiterst moderne telefooncentrale ge- s kregenDoor de rationele op- Hsteuing van de apparatuur is het thans mogelijk een mei- n ding, die via nummer 999 (het Londense nummer 5X8) bin- s nenkomt, binnen de minuut srfoor te geven aan de dichtst- n H bijzijnde radioauto of -motor. s Voorheen had men daar o»i- ee geveer twee minuten voor n nodig. m lllllllllllll Berichten over conflict tussen Dulles en Stassen Het Amerikaanse tijdschrift „The reporter" heeft donderdag melding gemaakt van een zich toespitsend con flict tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles en Harold Stassen over het handhaven van de Amerikaanse troepen in West- Duitsland. Volgens het blad overweegt men in Washington tot terugtrekking van deze troepen over te gaan als er een overeenkomst met de Russen kan worden gesloten. Het blad zegt. dat Stassen advi seur van Eisenhower inzake ontwape ning gelijktijdige terugtrekking van de Russische en Westelijke troepen uit Centraal Europa neefi voorgesteld. Stassen zou voor zijn herstel, dat. in de Veiligheidsraad bpsproken is, „pro paganda hebben gemaakt toen Dulles de conferentie van de Navo i<n Parijs bijwoonde. Dulles zou hierover zeer gebelgd zijn geweest. Geen Russische ministers naar Westduitse hoofdstad. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering wordt een bezoek aan Bonn van een Russische minister of economische deskundigen van de Russische regerin? in de nabije toe komst niet verwacht. Hij sprak hier mee de berichten die kortgeleden hieromtrent in de Duitse pers zijn ge publiceerd tegen. (Nagekomen advertentie) Algemene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm in de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom onze lieve man. vader, behuwd- groot- en overgrootva der, broeder, zwager en oom, de heer DAVID LA BRUJEERE In de ouderdom van 85 jaar. Middelburg, C. J. P. LA BRUJEERE— VERMEULEN. Vlissingen, M. ANTHEUNISSE LA BRUJEERE P. L. ANTHEU NISSE. Middelburg, A. J. J. ANTHEU NISSE— LA BRUJEERE. J. W. ANTHEU NISSE. M. LA BRUJEERE. Den Haag, J. J. LA BRUJEERE Th. LA BRUJEERE HEPPENER. Doorn. C. C. M. POORT VLIET— LA BRUJEERE. A. POORTVLIET. Middelburg, J. SCHROEVERS— LA BRUJEERE Den Haag, D. LA BRUJEERE J. M. LA BRUJEE RE—FARO. Dordrecht, C. J. P. BARENDSE —LA BRUJEERE. M. BARENDSE. Kleinkinderen en achterkleinkinderen. Middelburg, 4 januari 1957, Karelsgang 32. De teraardebestelling zal plaats hebben op dinsdag 8 januari, 2 uur vertrek Karelsgang 32. HET GEHELE EILAND NOG IN BEROERING Politieke toestand in Djakarta thans verwarder dan ooit Terwijl het gehele eiland Sumatra nog steeds in beroering verkeerde, werd gisteren de politieke toestand in de Indonesische hoofdstad ver warder dan ooit sedert de opstandige beweging begon. Vrijdag werd namelijk bekend, dat de leiders van de regerings partijen geen overeenstemming hadden bereikt over het lot van het kabinet. De leiders van de zeven partijen, die deelnemen in het coalitie kabinet van premier AH Sastroamidjojo, hebben een vergadering op het hoogste niveau gehouden om te pogen tot gezamenlijke actie te komen, om de huidige crisis te overwinnen. Doch zij stemden blijkbaar alleen overeen inzake het houden van een nieuwe vergadering op later vast te s'tellen datum. Nu de Masjoemi niet alle andere partijen heeft kunnen overtuigen dat het kabinet moest worden ver vangen door een sterk extra-par lementair kabinet onder leiding van de vroegere vice-president Moh. Hatta, werd in bevoegde po litieke kringen verwacht, dat de partij in de „nabije toekomst" haar vijf ministers uit het kabinet zou terugtrekken. De kleine christelij ke en katholieke partyen, die ieder twee zetels innemen in het uit 24 zetels bestaande kabinet, zouden waarschijnlijk dit voorbeeld volgen. Volgens waarnemers zou het kabi net deze „aderlating" nauwelijks kunnen overleven. De Masjoemi is de grootste partij op Sumatra en in de andere buiten gewesten De christelijke en de katho lieke partij kregen hun stemmen van Noord-Sumatra cn Oost-Indonesië. In middels heeft de Indonesische pre mier, Ali Sastroamidjojo, laten weten, dat hij „maatregelen" zal nemen om de gezagscrisis op Sumatra tegen 21 januari opgelost te hebben, teneinde te voorkomen, dat deze drie politieke partijen zich uit zijn coalitiekabinet zullen terugtrekken. Wat de situatie op Sumatra be treft werd gemeld, dat de staat van oorlog en beleg, die thans van kracht is in de provide Zuid-Su- matra en de districten Tapanoeli en Oost-Sumatra van de provincie Noord-Sumatra, geleidelijk aan van Werktijden van landarbeiders De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft in beginsel besloten tot het opstellen van een ver ordening, waarbij de werktijden van landarbeiders worden vastgesteld. De verordening zal gelden voor onbe paalde tijd, met een maximum van vijf jaar. In deze verordening zullen de maxi mum-werktijden worden vastgesteld. Voor de veehouderij-arbeiders wordt dat 3100 uur per jaar; voor paarde- knechtentrekkerchauffeurs en bouw knechten 2800 uur per jaar; voor'ge wone akkerbouwarbeiders 2600 uur per jaar. De thans geldende werktijden zij® voor de beide eers-te categorieën 100 uur hoger. Voor de normale akker bouwarbeiders is de werktijd ook thans al gesteld op 2600 uur. Hetbesluit van de hoofdafdeling sociale zaken is genomen met vijf van de zes in het Landbouwschap verte genwoordigende organisaties. Alleen de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) was tegen. De beide andere lamdarbeidersbonden waren dus voor. Het is nog niet bekend, wanneer een ontwerpverordening over de werktijden in het dagelijks bestuur van het Landbouwschap kan worden behandeld. Het zal waarschijnlijk nog wel enige tijd duren, voor het zover is. Een maand daarna is de behandeling op een openbare vergadering van het bestuur te verwachten. Een helikopter landt in Chamonix met aan boord twee geredde gidsen, die gestrand waren tijdens de red dingspogingen om twee Parjjse stu denten, die op JfOOO meter hoogte op de Mont Blanc werden overvallen door een storm, te redden. toepassing zal worden verklaard voor het gehele eiland Sumatra. Berichten, dat de communistische partij ondernemingsarbeiders van Pematang Siantar, in Noord-Suma tra, bewapend, werden volgens het Islamitische dagblad Abadi in Me- dan bevestigd. Het In Padang verschijnende dag blad „Haloean" meldde, dat In Noord- Sumatra tenminste vier gewapende groepen om de macht strijden, nadat luitenant-kolonel Djamin Ginting in opdracht van de centrale regering de opstandige territoriale commandant kolonel Maloedin Simholon had af gezet. Het blad noemde de situatie „kritiek en vol gevaren". De commandant van het derde re giment, majoor Samosir, die zich ver- zette tegen overste Ginting, heeft geen gevolg gegeven aan de order van de ze laatste om naar Medan te komen. Vooraanstaande figuren uit Tapanoeli, het gebied waar dit regiment is ge legerd, hebben president Soekarno telegrafisch doen weten, dat zij Sa mosir in Tapanoeli willen houden, met het oog op de gespannen toestand aldaar. Volgens andere berichten be- vindeh troepen van Samosir zich op een afstand van ruim twintig kilo meter van Pematang Siantar, het ge bied van het tweede regiment, dat Ginting trouw is gebleven. Vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht hebben boven Tapanoeli pamfletten uitgeworpen, waarin een beroep wordt gedaan op kolonel Sim- bolon om zich bij de militaire auto riteiten te melden. Volgens berichten in de Indonesi sche pers zijn tijdens een recent ge vecht tussen legereenheden en een sterke bende van 200 man op West- Java 35 bendeleden gedood. Het „Internationale Persinstituut" (I.P.I.) te Zürich heeft vrijdag bij de Indonesische regering geprotesteerd tegen de gevangenhouding zonder ver hoor van de hoofdredacteur van het blad „Indonesia Raya", Mochtar Loebis. „Deze vorm van vreesaanjaging is afschuwwekkend in een vrij land. Wij dringen er bij uwe excellentie op aan de persvrijheid en de volledige be scherming van de rechten van hoofd redacteur Loebis te waarborgen", al dus het I.P.I. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim j „Het was me de g reactie wel". I De conférence, die Wim Kan e| op oudejaarsavond voor de §j v.A.R.A.-microfoon heeft ge- H H houden, heeft bij publiek en=— pers zoveel belangstelling ge-eb wekt, dat de cabaretier dep V.A.R.A. heeft voorgesteld een|| aparte conférence aan de re- H acties op: „Het was me het= be jaartje wel" te wijden. Dep V.A.R.A. is op deze suggesties ingegaan en hedenavond van= 20.05 tot 20.15 uur zal Wimp Kan de reacties op zijn confé- rence bespreken in een confé-= rence, die hij de titel heeft ge- geven van- „Het was me dep reactie wel". iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiPiiiiiiiiiiiiiiH Kroesjtsjew met vakantie Een Oostduitse radiospreker, die vanuit Moskou commentaar lever de op dé Oostduits-Russische be sprekingen die daar gisteren be gonnen, verklaarde dat Kroesjtsjew eerste secretaris van de Russische- communistische partij, de eerste vergadering niet heeft bijgewoond. Op een vraag van de Oostduitse delegatieleden, waar Kroesjtsjew toch wel was, antwoordde de minis ter van buitenlandse zaken Sjepi- low dat deze met vakantie was ge gaan, aldus de radiospreker. Aan de conferentietafel te Moskou zaten o.a. de Russische premier, Niko lai Boelganin, en de Oostduitse pre mier Otto Grotewohl. Ofschoon geen officiële mededeling over de onderwerpen van gesprek is gedaan neemt men aan dat aan eco nomische kwesties voorrang werd ge geven. De revolutie in Hongarije en de ge beurtenissen in Polen zijn er de oor zaak van dat Oost-Duitsland vele goe deren niet meer uit die landen kan importeren. Het verlies hiervan moet op de een of andere wijze gedekt wor den of anders zal Oost-Duitsland ge confronteerd worden met een volks opstand. TWEE TELEFOONGESPREKKEN „Ik kan niet meer praten, ze komen er aan" De Amerikaanse filmactrice Marie McDonald heeft vrijdagochtend een filmjournalist opgebeld en hem ge zegd dat zy door twee jonge mannen gevangen gehouden wordt. Volgens de politie heeft zy de jour nalist meegedeeld, dat een Mexicaan en een neger haar uit haar huis had den ontvoerd. „Zij wilden myn ring en myn geld hebben". Zy gaven me een injectie. Ik ben ergens in een huis en zü zyn in de andere kamer", zo zei de filmster. Se journalist, die haar stem kent, haar willen uithoren, doch zij kon niets meer zeggen, aldus de politie. De echtgenoot van de filmster, Har ry Karl, heeft aan de politie meege deeld, dat hij vrijdagochtend vroeg is opgebeld door een onbekende, die zei: „Wij houden uw vrouw gevangen. Als U haar levend terug wil zien, zeg dan niets tegen de politie. Wij zullen later contact met U opnemen". Volgens hem werd dit gezegd door een stèm als van „een bang kind". Hy belde direct de moeder van zün vrouw op. die een soortgelijke telefonisch mededeling ontvangen bleek te heb ben. In de woning van Marie McDonald zyn geen tekenen aangetroffen die wijzen op gebruik van geweld. In de brievenbus lag een briefje met de me dedeling: „waarschuw de politie niet. Wij zullen haar niets doen en zijn niet van plan geld van haar los te krijgen. U hoort later van ons". M In het Havendorp te Vlissingen ji zijn vrijdag enkele Hongaarse be gezinnen uit het kamp Brui- p nisse geïnstalleerd. Zy vonden H er, zoals dit echtpaar, waarvan de man als tekenaar bij ,JDe be Schelde" zal gaan werken, vol- lb ledig ingerichte woningen, compleet met een gehele in- eb ventaris, tot zelfs een radio- toestel toe. (Foto P.Z.C.) be iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Lichtschip Kiel door vrachtboot geramd Een Finse vrachtboot heeft gister ochtend in dichte mist het Kiel er licht schip geramd. Het lichtschip maakte water, maar twee sleepboten hebben het voor zinken behoed door het nabij Bülti, drie mijl ten noordoosten van Kiel, aan de grond te zetten. De uit zes koppen bestaande beman ning van de „Kiel" is in veiligheid ge bracht. De Finse vrachtboot Satu (2.359 ton) zette zijn reis van Kiel- Holtenau naar Stettin voort. De Fin heeft geen ernstige schade opgelopen. S.E.R.-VOORZITTER PROF. F. DE VRIES: Meer autonomie voor bedrij f slichamen Prof. dr. mr. F. de Vries, voorzit ter van de sociaal-economische raad, heeft gister in de openbare vergade ring van de raad een nieuwjaarsrede uitgesproken. „Een nieuwe jaorkring is aangevan gen in een wereld vol van tegenstrij digheden. Nieuwe mogelijkheden doen zich overal voor, maar zy worden niet of onvoldoende benut. Produktie en welvaart, zijn stijgende, maar onze zorgen worden er niet door weggeno men", zo begon prof. De Vries. Vrees is er dat, zodra de economische hemel enigszins mocht verduisteren, opnieuw zal worden gegrepen naar belemmeringen en restricties, door een ieder als schadelijk veroordeeld, maar toch voor toepassing gereed ge houden, zo zeide hij voorts o.m. Het voortbrengend vermogen is in ons land, evenals in heel de westerse wereld, aanmerkelijk gestegen. Ais een periode Van uitzonderlijke wel vaart wordt deze tijd gekenmerkt. Wij vragen ons na een korte tijd van voorspoed reeds weer af, of 't hoge peil van werkgelegenheid wel kan worden gehandhaafd, of de nieuwe technische mogelijkhe den wel verwezenlijkt kunnen worden en de daarvoor nodige investeringen, de bron van nieuwe welvaart, niet moet worden ge remd in plaats van bevorderd. Het kost grote moeite de prijsbeweging voldoende in de hand te houden. Van het geldwezen gaan, zodra 't niet meer enkel een passief in strument is, gemakkelijk versto rende invloeden uit. Nog steeds is het een open vraag, of wy in staat zullen zijn de con junctuurbeweging voldoende te be heersen. Overal zoeken we naar een toestand van evenwicht, maar dit blijkt telkens weer labiel te zijn. Dus ook hier genoeg vragen en reden tot I bezorgdheid. 1 Een van de vraagstukken, welke i in deze eeuw sterk naar voren zijn ge komen, is dat van de organisatie van het sociaal-economische leven. Hij schetste hoe het bedrijf is ge worden tot een economische en socia le gemeenschap. Niet alleen binnen de onderneming, maar ook daarbuiten spelen organisatievraagstukken. Inte gratie is noodzaak. Een hechte ver vlechting van het bedrijfsleven is ge groeid. Bij deze ontwikkeling sluit zich de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie aan. Reële betekenis hebben in dit verband de vragen: van wie de regelingen zullen uitgaan en welke hun inhoud zal zijn. Staat en georga niseerde maatschappelijke groepen treden naast, of in concurrentie met elkaar op bij de regeling van sociale en economische betrekkingen. Er is ruimte gekomen voor de groei van een eigen recht der collectieven. Onze maatschappelijke orde kan derhalve als een pluralistische worden aange duid. Ze heeft niet één orgaan, maar vele. Er is een ontwikkeling gaande in de richting van decentralisatie van bevoegdheden en macht. Prof. De Vries pleitte voor een con structieve politiek, waarin de diverse lichamen met de nodige bevoegdheden een verantwoorde plaats in onze plu ralistische economische orde krijgen. Verscheidene maatschappelijke or ganisaties moeten deel kunnen nemen aan de uitoefening van de overheids taak, dat wil zeggen, dat ze een pu bliekrechtelijke basis niet kunnen ont beren. Gary Davis onder medisch toezicht Wereldburger I, Gary Davis, is in het hoofdbureau van politie te Amster dam onder medisch toezicht gesteld van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. Hij is nu bijna twéé dagen In hongerstaking. De po- litie-ambtenaren besteden allé moge lijke zorg aan de wereldburger, die van oudejaarsavond af hun gast is. Gary Davis gedraagt zich zeer rustig in het arrestantenverblrjf. Een depu tatie van wereldfederalisten, die in verband met de kwestie Gary Davis naar Den Haag was gekomen voor een onderhoud met de minister van justitie, is ontvangen door de secreta ris-generaal van het departement mr. Tenkink. De minister woonde gisteren de vergadering van de ministerraad by. Marie McDonald heeft vrijdagmid dag de filmacteur Michael Wilding opgebeld en hem gezegd dat zy nog steeds door haar ontvoerders wordt vastgehouden. „Ik ben geblinddoekt en weet niet waar ik mij bevind", zou de ontvoerde filmster tegen Wilding hebben ge zegd. Dit was het tweede telefoonge sprek dat Marle McDonald voerde. „Ik kan niet meer praten, ze komen eraan", zei ze, en toen hing ze abrupt op. |lillllllil!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!lllllllllllllllllllllllliy Droge december met weinig zon. If (Van onze weerkundige medewerker.) December is ook in 1956 voor de vierde achtereenvol- M gende maal een zeer zachte maand gebleven. Het aantal vorstdagen bleef ver beneden normaal. Alleen rond de kerst- dagen kwam hier en daar vorst H van enige betekenis voor. Van de 31 dagen die de maand H telt waren er dan ook 23 be- langrijk zachter dan normaal, s In het midden van de maand werd op enkele dagen de 12 graden C. overschreden. De zon heeft zich maar heel weinig laten zien; in De Bilt 22 uren tegen normaal 44 uren. Het was een der somberste decembermaanden van deze eeuw. Hét aantal dagen waar op regen viel, was vrij groot maar de hoeveelheid was klein. Vlissingen kreeg 35 mm (ver leden jaar 54 mm), Aarden burg 33, Sas van Gent 26, Bie- zelinge 38, Middelburg 44. Borssele 37, Cadzand 34, Goes 47, Kats 31 mm regen. Nor maal geeft december in Zee land 65 mm neerslag. Dat er zo weinig vorst voor kwam zal door velen als gun stig. althans voordelig, worden beschouwd. Het vele sombere §f weer dienen wy dan op de koop toe te nemen. lllll<lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllil Imre Nagy zou niet meer in Roemenië zijn Hongaarse grenspolitie vuurt zonder aanzien des persoons Volgens gewooniyk welingelichte kringen te Boedapest zou de Hon gaarse oud-premier Imre Nagy Roe menië. waarheen hij na het aan de macht komen van Kadar was gevoerd hebben verlaten en zich wellicht op de Krim in de Sowjet-Unie bevinden. Hoewel er van verscheidene medewer kers van Nagy, die tegelyk met hem werden weggevoerd, berichten zyn ontvangen, heeft men van de oud-pre mier zelf de laatste tyd niets verno men. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn slechts 265 Hongaarse vluch telingen Oostenrijk binnengekomen. Dit geringe aantal wordt toegeschre ven aan drastischer optreden van de Hongaarse grenspolitie, die thans zonder aanzien des persoons op vluch telingen vuurt en veelvuldig met fak kels werkt. Een groep van tien uitgeweke nen voerde het lijk van een vyftig- jarige vrouw uit Boedapest mede, die door schoten van de grens wacht was gedood. De vrouw was vier dagen gele den reeds in Oostenrijk aangeko men, waar zij haar vijf kinderen in een kamp in veiligheid had ge bracht. Zij was naar Boedapest te ruggekeerd om te pogen haar zus ter ook uit Hongarije te krijgen en juwelen op te halen. De gedode maakte deel uit van een groep van dertig vluchtelingen van wie slechts tien Oostenrijks gebied Wisten te bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6