PR0VIKC1ALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten: Verklaring van 1950 nog geldig voor Midden-Oosten Oostenrijks president dr. Körner overleden Vierhonderd miljoen voor woningbouw K.N.M.I.-station in Vlissingen nog dit jaar gereed BILT DE VERWACHT. 200e jaargang - no. 4 Dagbladultgav* van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdrad.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS >1 cent per week; 6.B0 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummera 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen, Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt H, telef. 8841; Goes, Lange Vorstst*. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerikzee, N. Bogcrdstr. 24, telef. 26. FRANSEN JUICHEN EISENHOWERS PLAN TOE Hebben mariniers op zesde vloot beschikking over atoomgeschut? Amerika heeft Frankrijk en Engeland laten weten, dat het de ge zamenlijke verklaring van 1950 blijft beschouwen als een onderdeel van de geallieerde politiek in het Midden-Oosten, zo wordt van diplo matieke zyde vernomen. Deze verklaring, uitgegeven ln een tijd van grote spanning tussen Israël en de Arabische landen, wilde een bewa peningswedloop voorkomen. De drie landen beloofden, dat rij 't slacht offer van agressie in het Arabisch-Israëlische geschil te hulp zouden komen. Engeland en Frankrijk hebben bij hun Ingrijpen in Egypte de ver klaring van 1950 naast zich neergelegd. Zij weigerden Israël als agres sor te beschouwen met het oog op wat Eden Egyptische provocaties genoemd heeft. In diplomatieke kring gelooft men, dat de omstandigheden een nieu we Interpretatie van de verklaring van 1950 nodig maken. Syrië is onderhandelingen begon nen over een unie met Egypte en heeft verstrekkende maatregelen in die richting getroffen, aldus heeft de Syrische minister van staat Salah Akil tegenover een me dewerker van de Egyptische radio verklaard. Hij voegde eraan toe, dat Syrië rijn streven in deze zin zal voortzetten tot de volledige ver wezenlijking van de Arabische een heid in de geest van de Syrische grondwet. Toto Het is zover, dat in Nederland thans duizenden huisgezinnen meespelen in voetbalpools. Pa, ma en de kinderen gokken om het hardst. Do Nederlandse amateurvoet balpool haalt een omzet van 200.000 pilden per week. Als straks de Kon. Ned. Voetbalbond met een pool begint, verwacht men een omzet van 150.000 per week. Naast de grote pools wer ken talrijke kleinere niet geregi streerde pools en het is dus uiter mate moeilijk om het bedrag te becij feren, dat het Nederlandse volk totaal per week vergokt. We hebben een schatting gehoord van twintig miljoen gulden per voet balseizoen en het is mogelijk, dat die schatting nog aan de lage kant is. Dat enorme bedrag wordt hoofdza kelijk met enkele kwartjes per week door honderdduizenden gokkers bij- •engedobbeld. Zeker, het gaat niet al te grof en de gehele voetbaldobbelarij overschrijdt de grenzen van „een aardigheidje" meestal niet, maar er zit toch een moeilijk verteerbaar ele ment in. Alle gokkers beseffen waar schijnlijk wel, dat gokken een morele fout is- Wanneer ze die fout maken is dat voor hun eigen verantwoording. Zij moeten zelf weten wat ze doen. Maar wanneer er mensen opstaan, die deze morele fout bij him medemensen gaan exploiteren, dan is men er met de „eigen verantwoording" niet meer. Dan komt de publieke moraal in het geding en rijst de vraag in hoeverre het exploiteren van de goklust toe- e Nederlandse regering heeft des- J-"J- exploit-'"" 1_ ingeperkt gen van de Loterijwet. Zelfs voor on- I 1 tijds de exploitatie van de gok- Jlust inge]-—JJ' t door het afkondi- schuldige lief dadigheidsloterrj t j es heeft men nadien toestemming nodig en die toestemming wordt alleen ge geven, wanneer vaststaat, dat de lote rijopbrengst geheel ten goede komt aan een liefdadig doel. Gemeten naar deze maatstaf is het uitermate moeilijk de voetbalpools te zien als een uiting van „toelaatbare" ffóklust. Dat probleem klemt niet al- een voor de overheid, maar ook voor nationale verenigingen als bijvoor beeld de Kon. Ned. Voetbalbond. Deze bond zal moeten overwegen in hoe verre het organiseren van een voet balpool moreel toelaatbaar is, temeer waar hij zijn leden gewonnen heeft als sportbeoefenaren of sportvrienden, en dus niet als leden van een soort lote rijclub. Daarnaast is er nog een ander ge vaar voor de K.N.V.B. Mocht de bond een voetbalpool oprichten, dan zal het ons helemaal niet verbazen, wanneer bij de huidige 250.000 leden een ach terban van 250.000 gokkers komt, die alleen maar lid worden om te kunnen meegokken. Alleen lid voor het gok kenmaar intussen zouden de gok kers het toch in de bond en in de clubs voor het zeggen krijgen Toegegeven moet worden, dat fi nancieel het organiseren van voetbalpools heel verleidelijk is. Men strijkt er een dikke winst van op. Ook de ledenaanwas is voor de voet balclubs bepaald aantrekkelijk. Vele clubs kunnen een verdubbeling van het binnenkomende contributiebedrag best gebruiken. Maar daarmee is men niet uit de morele perikelenMen zou er iets op moeten vinden om een binding tus sen de voetbalclubs en de goklust te vermijden. Iets. dat in de richting van de voorschriften der loteriiwet gaat... en dat aan de voetbalpoolwinsten een algemeen-nuttige bestemming geeft. Zo zou bijvoorbeeld de K.N.V.B., in dien het dan toch tot een voetbalpool zou moeten komen, de winst kunnen afstaan voor algemene sportbelangen. De bond zou dus niet uitsluitend de gelden voor zichzelf en de voetbal sport moeten houden. Men zou daar bij kunnen denken aan een verdeling via het Ned. Olympisch Comité. Op die wijze zou ook de overheid met gro ter gerustheid de ontwikkeling van de voetbalpools kunnen gade slaan. Wh kunnen ons n.l. niet voorstellen dat zij daarop thans helemaal gerust is en dat ze niet te eniger tijd met voor schriften zal moeten komen welke de activiteiten van de voetbalpool-lote rijen strenger begrenzen, dan thans het geval is, De Israëlische troepen hebben hun terugtrekking uit de Sinaï-woestijn vertraagd. Dit was op te maken uit het uitbll ven van een aankondiging over c tweede fase van het terugtrekken der Israëlische troepen nadat de com mandant der politiemacht der Vere nigde Naties, generaal E. L. M. Burns en de Israëlische stafchef, generaal- majoor Mosje Dayam, op de vlieg baan van El Arlsh een bespreking van 55 minuten hadden gehouden. Een grimmig uitziende generaal Burns verklaarde slechts dat hy aan secretaris-generaal Dag Hammars- kjöld verslag zou uitbrengen voor de tweede fase Degint. Beide generaals weigerden op vra gen van journalisten te antwoorden. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging en het Witte Huls hebben inmiddels geweigerd, com mentaar te leveren op een Scripps-Howard-dagbladen bliceerd bericht, dat de 1800 mari- de gepu- niers. die zich aan boord van Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee bevinden, over „met scherp geladen" atoomge schut beschikken. In het bericht werd verklaard, dat deze medede ling was gegrondvest op een on derhoud met de bevelhebber der Amerikaanse mariniers, generaal Randolph Pate. Nu de Verenigde Staten plannen hebben gemaakt een einde te maken aan de Russische infiltratie in het Midden-Oosten hebben Russische di plomaten in Londen tegenover een medewerker van United Press het idee gelanceerd, van een nieuwe con ferentie op zeer hoog niveau tussen de Sowjet-Unie, de westelijke Grote Vier, Egypte en India over het Mid den-Oosten. Bij deze nieuwe, zy het zeer informele. Russische poging een nieuwe topconferentie bgeen te roe pen wordt aangetekend, dat de Ver enigde Staten, Engeland en Frankryk nog geen twee dagen geleden een voorstel van premier Boelganin, te confereren over de ontwapening, heb ben verworpen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag op een persconferentie in Parys Eisenhowers plannen voor het Midden-Oosten, zoals die door de Ver. Staten aan de Britse en de Fran se regering zijn medegedeeld, toege juicht. Hij sprak er rijn voldoening over uit, dat Amerika het grote belang van het Midden-Oosten voor de defensie van de vrije wereld, dat Engeland en Frankryk hebben willen bewjjzen, nu naar het schijnt aanvaarden. In Wereldoorlog I chef generale staf Theodor Körner werd op 24 april 1873 in de Hongaarse plaats Szoenyi bij Komorn geboren als zoon van een adellijke officiers familie. Na zijn op leiding aan de technische militaire academie te Wenen werd hy op 18 augustus 1894 luitenant. Hij diende bij de generale staf en maakte snel car rière. Tydens de eerste wereldoorlog stond hij aan het front eerst in Servië, daarna in Italië. Tenslotte comman deerde hij in de rang van generaal en als chef van de generale staf een Oostenrijks-Hongaars leger aan de Isonzo. Na de eerste wereldoorlog werd Körner benoemd aan het bureau voor het leger en in 1924 werd hij gepen sioneerd. De president had een werk zaam aandeel in de oprichting en or ganisatie van het bondsleger van de nieuwe Oostenrijkse republiek. In 1925 kreeg hg als sociaal-democra tisch afgevaardigde van Wenen zit ting in de bondsraad. Na de mislukte februarirevolutie in 1934 zat hij korte tgd gevangen. Na de „Anschluss" in 1938 trachtten de nationaal-socialis- ten hem voor zich te winnen. Toen dit mislukte werd hij enige malen gear resteerd. De mislukte aanslag op Hit- Ier was reden voor de Gestapo om hem op beschuldiging van hoogver raad te arresteren maar nr een maand werd hij weer vrijgelaten. Bij de be vrijding van Wenen in 1945 werd Kör ner door de Russen benoemd tot bur gemeester van de Oostenrgkse hoofd stad, welke benoeming bij de verkie zingen werd bevestigd. Hij had een een groot aandeel in de opheffing van de noodtoestand in deze stad. Het ambt van burgemeester ver vulde hg tot 1951, toen hg gekozen werd tot bondspresident van de Oostenrgkse republiek als opvol ger van de overleden bondspresi dent Renner. In oktober 1945 werd aan presi dent Körner door de technische ho geschool van Wenen de ere-doc- torstitel in de technische weten schappen verleend. Onder zijn pre sidentschap verkreeg Oostenrijk na een bezetting van 17 jaar (7 jaar Duitse en 10 jaar geallieerde) zijn onafhankelijkheid op 25 okto ber 1955. De nieuwe hangar nr. 10 op Schiphol, één van de grootste §f in Europa nadert zyn vol- tooiing. Binnenkort zal het reuzengebouw gereed zijn om de nieuwe vogels van de K.L. m M., de DC 7's te herbergen. Dan zal ook de naam van dr. Plesman op de voorgevel prij- ken als een hulde voor deze luchtvaartpionier. mFl!HilHiHnil!Hilllfim!l!ltHIII!linil:!IIIIIIIl!inillll<!IUIHIllll!llll!lIIII!inr Vlotte berging in het Suezkanaal Opgesloten konvooi heden in noordelijke richting Duitse bergingssohepen hebben vrij dag het gedeelte van de brug bij Fer- dan, dat een der grootste obstakels in het Suezkanaal vormde, verwijderd, zo is door de leiding van de bergings operaties in Cairo bekendgemaakt. Het gevaarte is met snijbranders van zijn verankering losgemaakt en door twee grote kranen uit de vaargeul gebracht. Woensdag was men met de opruiming van dit bruggedeelte be gonnen. Ook elders in het kanaal worden vorderingen gemaakt. In de haven van Port Said zijn vijf van de acht obstakels voor de scheepvaart opge ruimd. De dertien koopvaardijschepen die sedert de vijandelijkheden in Egypte in het Suezkanaal opgesloten zijn, zullen waarschijnlijk vandaag een konvooi vormen om in noordelij ke richting te varen. De kapiteins van deze schepen hebben vrijdag met ge neraal Wheeler, die namens de Ver. Naties de bergingswerkzaamheden leidt, de zaak besproken. 777 en 999. Op giro 999 van het nationaal co mité hulpverlening Hongaarse volk was tot gisteren 4.223.193,27 bin nengekomen. De stand van giro 777 van het Rode Kruis was 4.345.628,89. De president overleed in zijn ambts woning te Grinzing, een voorstad van Wenen. Zijn onverwachte dood was een gevolg van een hersenbloeding. Vorige zomer had hij een hartaanval gehad, waarvan hij niet geheel her stelde. Kanselier dr. Julius Raab zal als waarnemend president optreden totdat het Lagerhuis een uit drie le den bestaande presidentiële raad zal hebben benoemd. Naar men verwacht zullen de presidentsverkiezingen, die uiterlijk in mei hadden moeten wor den gehouden, worden vervroegd. GESTE VAN VERZEKERINGSBEDRIJF: Men hoopt dat anderen volgen Door de voorlichtingscommissie uit het levensverzekeringsbedrgf Is me degedeeld dat besprekingen tussen 't bestuur der Nederlandse Vereniging tot Bevordering van het Levensverze keringswezen en de minister van fi nanciën hebben geleid tot een bereid verklaring van de zijde der levens verzekeringmaatschappijen, verenigd in die vereniging, om een bedrag van 400 miljoen gulden te lenen aan de Bank voor Nederlandsche Gemeenten onder garantie van de staat ten be hoeve van de woningbouw. De in de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensver zekeringswezen verenigde maat schappijen zullen zich tengevolge van deze transactie voor de eerst komende twee jaren aanzienlijke beperkingen in haar overige be- leggingsactiviteit moeten opleg gen. Niettemin zyn zy bereid dit of fer te brengen in de overtuiging dat een bgarage tot leniging van de ontstane nood in de financie ring van de woningbouw een na tionaal belang van de eerste orde ls. Zy zgn er daarby mede van uit gegaan dat ook andere institutio nele beleggers hun aandeel zullen leveren. De gelden zullen door het levensver zekeringsbedrgf in de vorm van een onderhandse lening worden verstrekt in termijnen in de jaren 1957 en 1958 en wel zodanig, dat in 1957 een bedrag van 150 miljoen en in 1958 een bedrag van 250 miljoen ter be schikking wordt gesteld. De lening zal een Yooptgd hebben van 30 jaar met gelijkblgvende jaarlijkse aflos singen. De rente zal 4*4 per jaar bedra gen, terwgl de bereidstellingsprovi- sie wordt toegekend van 2 voor de in 1957 te verstrekken termijnen en IMPOSANT BOUWWERK VERRIJST OP ,,'T EILAND" Waarnemingspost komt op terp in verband met Deltaplan Vlissingen krijgt weer een K.N.M.I.-stationAl sinds jaar en dag moest de waarncmingsdicnst van het Koninklgk Nederlands Meteorologisch Insti tuut zich in Vlissingen behelpen met een „nood-behuizing" op het vliegveld by Souburg'. Maar nog dit jaar wordt dat anders! Want vrydag is men op „het Eiland", op de vooruitspringende „landpunt", even voorbij café Atlan tis, begonnen met de bouw ven een modern K.N.M.I.-station. Het wordt een imposant bouwwerk, opgetrokken in een frisse, rode baksteen. Dit waarne mingsstation zal ongetwijfeld in deze omgeving domineren door zijn opval lende vorm; een imponerende toren met een ruime omloop en grote raam vlakken vormt de kern. Het gebouw bestaat in feite uit twee gedeelten: de observatie-toren en een woonhuis. In de waarnemingsto ren is allereerst een kamer voor de hoofd-observator. Daarboven is één van de belangrijkste vertrekken van het gehele station, namelgk de obser vatie-ruimte. Hier zullen allerlei in strumenten komen te staan, die nodig zgn voor de waarneming. Bovendien heeft dit vertrek enorme ramen, waardoor men over de Schelde en het land kan uitzien. Kortom, desa obser vatie-ruimte is „de kern van het sta tion". Tenslotte is er dan nog, op 11.5 boven de begane grond, een waarne- mingsplat, dat men via een brede om loop kan bereiken. Op dit waarne- mingsplat staat een stalenmast voor de windmeting, waarvan de top zes tien meter boven de begane grond uit torent. In het woonhuis zgn ook enkele ver trekken ondergebracht voor de dienst van de kustverlichting van het loods wezen. Zo vindt men er opslagplaat sen voor apparatuur van de wind- en stormwaarschuwingsdienst en ook voor de nautafoon. Het gehele gebouw is 14.5 meter lang en 6 meter breed. Moeilijkheden De plannen voor dit nieuwe K.N.M.I.- station bestonden al lang maar door verschillende omstandigheden werden deze vertraagd. Zo moest de bouw aanvankelgk opgeschoven worden om eerst de resten van bunkers op te rui men. „Toen ik vele jaren geleden op „het Eiland" eens poolshoogte ging nemen, leek de aarde me daar woest en ledig" vertelde ons de heer A. A. van Hemert die als hoofd-architect van de Ryksge- bouwendienst in Den Haag dit nieu we K.N.M.I.-station ontwierp. „Het bleek zelfs, dat er nog een bunker was van negen bij vijf nieter en ook dat ob stakel moest uit de weg geruimd worden", aldus de heer Van Hemert, die daarmee voldoende duidelijk maakte, dat het bijzonder moeilijk terrein was om te bouwen. Dit is echter niet de enige sta-in-de weg gebleken bg de uitvoering van de plannen. Want toen na de februari- ramp van 1953 het Delta-plan aller- wege om de aandacht vroeg, werd dui delijk, dat ook de plannen voor dit K. N.M.I.-station gewgzigd moesten wor den. (Vervolg op pag. 2) van 2 *4 voor de termijnen, die in 1958 verstrekt zullen worden. Elke geldgever krggt het recht van optie tot het verstrekken a pari van nog een geldlening op dezelfde voor waarden voor ten hoogste 50 van het totaalbedrag, dat hij in 1957 en 1958 heeft verstrekt. De verklaring van uitoefening van het optierecht zal uitgebracht moeten worden vóór 1 oktober 1958. KORTE PREDIKATIE. Slechts één ding is nodig... Lucas 10:88-1,2) Het aanbreken van een nieuw jaar brengt velen er toe, nieuwe plannen te maken. Men spot soms met die „goede voornemens'', doch zij kun nen wel degelijk zinvol zijn! Bedrijven en verenigingen stellen bij de aanvang van een nieuw jaar een begroting op. Het heeft zeker evenveel zin, om ook een „begro ting" op te stellen voor ons eigen leven in het komende jaar. Iedere begroting heeft een kant voor uitgaven én een voor inkomsten In onze „begroting" staan de plan nen en goede voornemens aan de uit gavenkant: alleen indien onze »«- komsten toereikend zijn, zullen we deze kunnen verwezenlijken. Is dat niet het geval, dan zal er van alle goede voornemens en mooie plannen niets terecht komen, of er zal een deficit ontstaan, waardoor we gees telijk „failliet" gaan: derailleren of overspannen raken. Het grote aantal overspannen mensen is één van de bedenkelykste verschijnselen van on ze tijd.' Welke inkomsten staan op onze begroting f Veel posten zijn niet nodig! Slechts één post kan toereikend zyn om alle uitgaven te dekken, n.l. datgene, waar Jezus Martha op wijst in de ge. schiedenis, die Lucas ons vertelt. Maria luistert zó geboeid naar Je zus, is op dat moment zó met Hem verbonden, dat zij alles om haar heen vergeetzo diende zij haar Heer Martha ergert zich daarover en wordt zenuwachtig, omdat zij vreest het vele werk niet aan te kunnen. Zij m,ist klaarblijkelijk het enige, dat nodig is: de hechte verbondenheid met Hem, Die gezegd heeft: ponder Mij kunt ffij niets doen" ''Joh. 15:1-8Daardoor ziet zij niet. dat zij in haar werk Jezus evenzeer kan die. nen als haar zuster. Indien die in nerlijke verbondenheid, dat gelóóf, er was geweestzou zij ook haar nede rig werk met blijdschap volbracht hebben, omdat zij kracht ontving van Hem, in Wien de Almachtige tót ons is gekomen. Zo zullen ook wij in het komende jaar slechts één ding nodig hebben om met blijdschap te kunnen arbei den en onze plannen en voornemens te verwezenlijken: hechte verbonden heid met Hem, Wien is gegeven alle macht in de hemel en op 'aarde! Aardenburg. S.A. Vis. ZUIDWESTELIJKE WIND Zwaar bewolkt met plaatselijk lich te regen of motregen. Plaatselijk langs de kust van zee binnendrijvende mist- velden. Overwegend krachtige zuid westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 5 januari 8.50 onder 16.46 10.23 onder 21.49 Zon op Maan op 6 januari Zon op Maan op 8.49 onder 16.47 10.42 onder 22.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1