..LEZERS SCHRIJVEN.. Sowjet-ambassadeur Rodionow heeft Stockholm verlaten Waar zijn onze schepen? VOOR U, BURGEMEESTER.... rflteuiv/ Gouden Virginia-tweeling King Size mèt... of zonder filter! ZATERDAG 5 JANUARI 1957 PHOVIVOJALB ZB BV MB BB O O V B A N T OPLUCHTING VOOR DE ZWEDEN Maakte zich impopulair door spionage-complotten (Van onze correspondent in Zweden) De Sowjet-Rus&ische ambassadeur in Stockholm, Konstantin Rodionow, heeft dezer dagen definitief Zweden verlaten. Rodionow heeft zich tijdens de zeven jaren dat hg in Stockholm heeft gewerkt, buitengewoon impopulair gemaakt. Onder zgn „regime" werden liefst drie grote Russische splonage- komplotten ontdekt. Het eerste komplot kwam aan het licht in 1951; de Russen probeerden toen via een Zweeds militair inlichtingen te verkrijgen omtrent de verdedigingswerken langs de Oostzeekust. Het tweede grote komplot werd ontdekt in 1952; toen was het een Zweedse communistische journalist, die in opdracht van Rusland spioneerde in het verdedigingssys teem van Noord-Zweden. De derde maal tenslotte, dat de Russen werden betrapt door de Zweedse veiligheidspolitie was vorige zomer, toen zij via een tot Zweeds staatsburger genaturaliseerde Rus in lichtingen verzamelden over het aan de Oostzeekust gebruikte radarsys teem. Dit laatste spionagegeval was ongetwijfeld het ernstigste en het ge vaarlijkste. Door de ontdekkingen, die de Russen hadden kunnen doen, was de Zweedse marine gedwongen het gehele tot nu toe gebruikte radar systeem te wijzigen en om te leggen, hetgeen niet alleen een zeer kostbare, maar ook een tijdrovende operatie was. Uiteraard verwekten de Russische onbeschaamdheden tegenover de Zweden grote verontwaardiging, vooral in de kringen der rechtse op positiepart gen. Deze eisten via hun vertegenwoordigers in de Rijksdag en via hun omvangrijke persapparaat niets meer of minder dan dat de re gering Rodionow persona non grata zou verklaren en dat deze zo spoedig mogelijk uit het land zou worden ge wezen. Minister-president Erlander durfde een dergelijke stap echter niet goed aan; hij scheen nog vertrouwen te hebben in de Russische vriend- schaps- en ontspanningspolitiek, en hy wilde, zoals hg toen verklaarde, de relaties met de Sowjet-Unie niet onnodig schaden door een te hard handig optreden tegen de Russische ambassadeur. De Zweedse pers, waar- CMma LdliGbrlglda was ook in 1956 de best betaalde Italiaanse lamster. Zij heelt hierin nog ruimschoots de overhand op haar voornaamste mededingster, Sophia Lcxren. onder vooral het liberale „Dagens Nyheter", bleef ondanks de negatieve houding van de regering doorgaan met haar anti-Rodionowcampagne, en deze campagne vond «en steeds groter gehoor, vooral na de gebeurte nissen In Hongarye. Tenslotte nam da ambassadeur „zelf ontslag**. Hfl zou Moskou reeds ha-haalde malen eerder om overplaat sing hebben verzocht. Het spreekt vanzelf, dat deze motivering door de Zweden met de nodige korreltjes zout worden genomen. Het Hgt Immers voor de hand dat Rodionow door zijn regering werd te ruggeroepen, omdat hy door de ont dekking der diverse spionagekomplot- ten en door de daarop volgende pers campagne onmogelijk was geworden en voor de communistische propagan da in Zweden alleen nog maar een obstakel vormde. Men maakt rich in Zweden echter niet zo druk over Ro- dionows twijfelachtige ontslagmoti vering; het belangrijkste acht men, dé.t hg is verdwenen en men hoopt nu maar, dat er nu ook een einde komt aan de Russische spionage-activiteit. De thans 55-jarige Konstantin Rodio now heeft de militaire rang van vice- admiraal der rode vloot. Voordat hy in 1950 zijn post in Stockholm aanvaardde, was hy o.a. afgevaardigde voor de Sowjet-Unie hg de Verenigde Naties en ambassa deur in Athene. In deze laatste func tie verschafte hij zich naam als orga nisator van sabotage- en spionage- groepen. Voorts zou ny ook samen met de vroegere ambassadeur in Bonn, Valerian Zorin hebben ge werkt als leider van de inlichtingen dienst der Russische marine. Uit een en ander biykt dus wel dat Rodionow volkomen voor zyn taak in Zweden was berekend. Zyn opvolger In Stockholm wordt PJodor Gusew, die in 1942 werd be noemd tot ambassadeur ln Ottawa, en van 1943 tot 1946 als zodanig werk zaam was in Londen. Aagtekerk 7 Genua verw. Adine S Antwerpen. Albtreo 11 Barcelona verw, AkJaM 3 200 m. x. Santos. Alm kerk 1 600 m. xx.w. Threepotevtt. Alphacca 3 Curasao n. Blo de Janeiro. Ameland I Abadan. Amerskerk 3 Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Amsteldlep 2 1190 m. oji.o. Guadaloupe. Annenkerk 6 Hongkong verw. Amstelslot 2 S70 m. w. Waks «11. Applngedam 2 Oporto n. Jereey. Arendskerk 3 Amsterdam n. Z.-Afrika. ATkeldljk 2 Belawan n. Kaapstad. Atje Ray S. 4 Antwerpen. Bentnkust 2 360 m. n. Dakar. Bennekom 4 Pta. Oarrdon. Bldtar 1 New Orleans n. New York. Blommersdljk 2 180 m. z.o. Bermuda. Boschkerk 3 St.-Vlncent K.V. Bussum 2 130 m. o. Lour. Marques. Oaltex „The Hague" 2 260 m. n.o. Bermuda, De Parijse editie van de ,J?eio York Herald Tribunelooft ieder jaar in de zomer een dagelijkse prijs uit voor de aardigste op schrift gestélde humo ristische reisherinne ringzo wordt vertéld in „Vreemdelingen verkeer", het periodiek van het A.N.V.V. Een van de prijswinnaars was de afgelopen zo mer dr. J. van der Stap, de directeur van het A Jf.V.V.-kantoor in Parys, tmen het vol gende overkioam: Als lid van een lief dadigheidscomité kreeg ik opdracht een zomerkamp voor Ne derlandse kinderen in de Franse Alpen te gaan inspecteren en de dank van ons comité te gaan overbrengen aan de vrouwelijke burgemeester van het bergdorp voor haar vriendelijkheid tegen over de kinderen en haar geste om de ge meentelijke badinrich ting gratis ter beschik king te stellen. Ik maakte een tele fonische afspraak. Me vrouw de burgemees ter zou mij graag om elf uur in haar huis ontvangen. Een kwar tier eerder ging ik naar de dorpsbazaar om een geschenk voor haar te kopen. ,Jk wil graag een mooie doos chocolade hebben", vroeg ik de juffrouw achter de toonbank. Zij liet mij een mooie doos zien, die echter te klein was. ,Jk wil graag de duur ste en mooiste doos, die U hebt," zei ik. Zy klom op een ladder en van de allerbovenste plank haalde zij de duurste doos, die er in de hele winkel te vin den was. Ik betaalde haar en vroeg haar 't prijsje te verwijderen en de doos mooi in te pakken met een gou den lint. Zij begon ech ter de doos in grof grauw papier te wik kelen. ,jNeeP, zei ik, „het moet mooi wit papier zyn." „Dan zal ik naar de zolder moeten gaan antwoordde zij. Tien minuten later kwam zfj, hevig trans pirerend, terug. Met mijn doos onbe rispelijk ingepakt en dichtgemaakt met een gouden lint ging ik naar buiten, de hoek om, en béide ik aan bij het huis naast d< dorusbazaar, het huis van de burgemeester. Ik werd binnengela ten en men verzocht mij even to willen wach ten. Toen verscheen de burgemeester't was dezelfde juffrouw, die mij de chocolade had verkocht! Caltex „Rotterdam" 2 400 m. n.o. St.-Helena. Caltex „Pernis" 3 Kiel. Calamares 2 Havana n. Puerto Cortes. Charis 3 Amsterdam n. Curacao. Cistula 2 Curasao. Colette 2 40 m. z.z.w. Flnlstenre. Cottica 2 Paramaribo. Delft 3 Amsterdam. Delfshaven 4 Antwerpen. Drente 1 200 m. z. Durban. Dongendijk 4 Londen n. Christobal. Esso „Den Haag" 2 100 m. z.o. Bermuda. Esso „Nederland" 2 830 m. z.o. Kp. Esso „Amsterdam" 1 1600 m. n.o. Guadaloupe. Frans van Seumeren 2 Rotterdam n. Dublin. Friesland 2 Semarwng. Ga as ter land 3 Santos. Gaasterkerk 7 Durban verw. Garoet 2 10 m. z. Lizardhead. Haulerwljk 3 Hampton Roads n. Rotterdam Harold 2 Karmarsund n. Helsinki. Heelsum 4 Bermuda. Hera 2 599 m. z.o. Kaap Hatteras. Heemskerk 3 Hamburg n. Bremen. Houtman 3 Koba. Jagerfsfontein 4 Pt. Elizabeth. Joseph Frering 2 140 m. z.w. Salvador. Kabyilia 3 Bajo Grande. Kalinga 2 400 m. z.w. Azoren. Kalydon 2 175 m. n.w. Puerto Rico. Kara 8 Rotterdam. Kenia 2 360 m. njn.o. St.-Helena. Karmia 2 Antwerpen. Kertosono l Pt. Elizabeth. Koratta 2 Singapore. Korovtoa 2 540 m. w.n.w. Kaapstad. Kota Agoeng 2 op Muslrlvier n. Djakarta. Kota Baroe 2 Khor el Mufatta. Kryptos 2 570 m. n.o. Fayal. Kyllx 2 Shellhaven. Langkoeas 3 Londen. Lekhaven 3 Ouessant n. Las Palmas. Lekkerkerk 8 Mombassa verw. Leopoldskerk 3 Bushire n. Kaapstad. Llevevrouwekerk 6 Genua verw. Llssekerk 15 Kaapstad verw. Loenerkerk 15 Kaapstad verw. Louis Lantz 2 110 m. w. Lissabon. Lombok 3 Longulew n. Vancouver. Maasdam 1 100 m. o. Jacksonville. Martekerk 10 Rangoon n. Calcutta. Macona 1 Bangkok n. Pladjoe. Molenkerk 4 Genua n. Marseille. Murena 2 Poeloe Boenjoe. Nias l Vancouver. Noordam 2 600 m. o. Cape Race. Oldekerk 3 Sjanghai n. Hongkong. Ondlna 2 Curacao. Oostzee 2 Enggano ell. Ootmarsum 2 750 b. o.n.o. Bermuda. Twee grootse gouden Virginia's Beide King SizeBeide dus extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer roken! Probeer ze beide: Essex met superfilter of zonder. VIIGINU KING SlZi mètof zonder filter Oranje 4 Colombo verw. Oranjefonteln 2 660 m. o.z.o. St.-Helena. Orestes 3 Amsterdam n. Bremen. Ouwerkerk 3 Bremen. Parkhaven 3 Montevideo. Br. Fr. Willem 4 Bolnes. Purfina „Nederland" 2 150 m. w.n.w. Flores. Ridderkerk 2 5S0 m. n.w. Kaapstad. Roepat 2 Chalna. Schelpwij k 2 150 m. z.z.w. Ras el Hadd. Schouten 3 Hongkong. Schle 2 Ouessant. Senegalkust 2 Amsterdam. Scherpendrecht 2 180 m. z.z.o. Kp. Hatteras. Slbajak 4 Curacao. Sllvretta 3 Halmstad n. Varberg. Sliedrecht 2 Abadan. Stad Alkmaar 2 950 m. o. Bermuda. Stad Schiedam 3 Freetown n. Pepel. Stad Leiden 2 240 m. n.o. Santos. Straat Cook 1 Adelaide. Straat Malakka 1 1150 m. z.z.o, ell. Guam. Tabian 2 780 m. n.w. St.-Paulsrock. Tara 2 290 m. z.w. Fayal. Theobaldius l 620 m. o. Trinidad. Tjiluwah 1 Soerabaya n. Djakarta. Tjinegara 2 80 m. oji.o. Okinawa. Perons „boeltje" komt onder de hamer. De wereldse bezittingen van de weggejaagde dictator Juan Peron zul len binnenkort geveild worden. Dit besluit is, naar uit welingelichte krin gen vernomen werd, ln een Argentijn se kabinetsvergadering gevallen. Uranus 2 Rotterdam n. Tyssedal. Van Heutz 2 Makassar n. Soerabaya. W. Alton Jones 2 207 m. z.o. Bermuda Waterman 3 Las Palmas. Weltevreden 3 Rotterdam. Willemijn 2 Brunsbuttel. Willem Ruys 3 Las Palmas n. Southampton. Wleldrecht 2 100 m. z.o. Comorin ell. Willemstad 3 Port of Spatn. Wonorato 2 320 m. n.o. Luzon. IJssel 3 Rotetrdam n. Pta. Cardon. Zuiderkruis 4 Amsterdam. Zeeland 1 350 m. z. Las Palmas. „Jodenjongetje" uit r.-k. taalboekje Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Rijckevorsel heeft de minister van justitie het navolgende geantwoord: De minister heeft kennis genomen van het verhaal betreffende het „Jo denjongetje", voorkomende op blz. 96, 97 en 98 van het derde deeltje van het „Nederlandse taalboek voor de r.-k. lagere school", 34ste druk, geschreven door-B. L. van Maasland en uitgege ven door L. C. Q. Malmberg te 's-Her- togenbosch. De uitgever heeft inmiddels bericht, dat dit boekje op 27 november 1956 uit de verkoop is genomen en dat het gesignaleerde verhaal daarin door een amder zal worden vervangen. He* te rugnemen van reeds verspreide exem plaren van het boekje, waarvan dit jaar de 34ste druk is verschenen en waarin het onderhavige verhaal vol gens de verstrekte inlichtingen sedert de eerste druk (ln 1935) steeds met uitzondering van de jaren der bezet ting opgenomen is geweest, is praktisch niet te effectueren. Tideman en „De Schelde". Enige weken geleden trof ik in uw blad een bespreking aan van het jongste nummer van het „Zeeuws Tgdschrift". Over hetgeen daarin ge zegd is naar aanleiding van het arti kel van mr. W. D. de Bruine „Dr. B. J. Tideman en de oprichting van „De Schelde" zou ik gaarne iets willen opmerken. (Tgdgebrek is de oorzaak dat ik niet eerder heb gereageerd). De mening van uw medewerker is dat het hier een interne kwestie van „De Schelde" betreft, die de moeite van het releveren eigenlgk niet waard is en in een blad als Z. T. geen aandacht mag vragen. Wanneer de recensent critiek had ren, maar dit begrgp ik niet. Een goed inzicht in de preciese gang van zaken bij de totstandkoming van het kern bedrijf van het huidige Vlissin- gen is voor de kennis van de historie van deze stad (en van meer dan Vlis- singen alleen) van groot belang. Het is niet alleen het goed recht, maar ook de plicht van de historicus, na te gaan welke personen daarin een pri mair aandeel hebben gehad en zeker wanneer aan bepaalde personen, op- zettelgk of onopzettelgk, in het verle den onrecht is aangedaan, dit open baar te maken. De door mr. de Bruine ontdekte brief van Tideman is dan ook een zeer belangrgk docu ment, en de schrgver heeft er goed aan gedaan deze te publiceren. En waarom niet in het Z. T. Het be treft hier een historische zaak die ter kennis gebracht behoort te worden niet alleen van vaklieden, doch van heel het denkend publiek in deze provincie. Als deze wfc'ze van bespreken in de pers ingang vindt, zal de historicus de lust vergaan om zijn vondsten nog aan het publiek bekend te ma ken, in het vooruitzicht dat de een of andere zure recensie, die op de inhoud zelf niet ingaat, hem de vreugde van het navorsen zal bene men en hem in het openbaar te kgk zal zetten als iemand dit zgn neus steekt in te veel zaken. Welk belang heeft uw recensent toch wel willen dienen door deze de monstratieve onwil om de verstoring van de Smit-mythe te erkennen Vlissingen. F. S. KLOOSTERMAN. Noot van de redactie. De betrok ken brief handelde zoals onze re censent opmerkte over een be leidskwestie, waarbg het ging om be paalde eisen, welke wglen de heer A. Smit had gesteld, opdat het nieuwe bedrgf levensvatbaar zou worden. Wij zgn van mening, dat het opra kelen van zo'n oude beleidskwestie tamelgk onvruchtbaar is en dat men met het publiceren van een enkele brief zeker geen Inzicht in het ge voerde beleid krggt. Hoogstens kan men de indruk krijgen, dat de heer Tideman zich ingespannen heeft om het beleid van de heer Smit te steu nen, al deed hg het niet van ganser harte. Overigens is aan de betekenis van de heer Tideman nimmer tekort gedaan, in zoverre hg de man was die de aandacht van de heer Smit vestigde op de mogelgkheden te Vlis singen. Rijverbod op zondag langs de grens. Met belangstelling nam ik nota van uw bericht in één uwer laatste edities Inzake het rijverbod op zon dag. Hieruit biykt dat voorlopig dit nog wel van kracht zal blgven. Toch moet er één opmerking me van het hart. Als grens-bewoner zie ik dingen zich afspelen, welke toch wel 'n won derlijk licht verpen op deze maatre gel. Indien er een rijverbod is omreden van bezuiniging op benzine, dan ak koord voor 100 Doch men ziet hier in onze streek op zondag de Bel gische auto's tanken. Dit is toch wel een dwaas gedoe. De Nederlanders moeten op benzine bezuinigen en niet rgden op zondag, maar de Buitenland se auto's mogen deze door ons be spaarde benzine wel venverken. Dit is toch waanzin. Eerst waren hier in de streek des zondag's de benzinepompen gesloten, doch toen de Belgen mochten rgden werden deze pompen op zondag weer geopend en volop verkocht. Er is in et begin een pomphouder gestraft om de verkoop van benzine aan Bel gen. doch deze was de eerste die de zondag toen de Belgen mochten rijden zijn pomp opende en zeide: „ja, de Belgen mogen toch rijden dus ik ver koop." U moet hieruit niet concluderen dat ik de Belgen misgun in auto's te rgden. Verre van dat. Doch het is ten enenmale een dwaze maatregel om de benzine door de Nederlanders bespaard te verkopen aan de Belgen. De controle aan de grens die toege past wordt, nu ja, ik ben overtuigd van de goede wil van de ambtenaren, doch er gaan duizenden liters de grens over in de tanken van de auto's. Er is maar één maatregel welke hier m.i. redelgk en verstandig is n.l. op zondag benzinepompen dicht. Sas van Gent. Een grensbewoner. Ophalen van vuilnis in Vlissingen. Ondanks vele klachten in vorige jaren, voorzover ik mg herinner al thans, is het ook nu weer voorgeko men en zelfs twee weken achtereen, dat het vuilnis in Vlissingen slechts éénmaal per week werd opgehaald Deze maatregel is voor vele mensen zéér lastig, daar juist op bgzondere dagen en feestdagen de vuilnisem mers vlugger vol raken dan normaal. Ik hoop, dat hieraan de volgende maal de nodige aandacht zal worden besteed. Immers, andere openbare in stellingen, zoals de P.T.T.. krijgen slechts dan vrij, wanneer de dienst dit toelaat. Naar mijn mening laat de ophaaldienst van vuilnis het vrijaf- geven evenmin toe. Vlissingen, Een lezeres. Steunt de Ambonezen. Weer is Kerstmis gevierd. Het feest van de vrede, terwijl overal rondom ons oorlogsgeweld is en onderdruk king. Onze gedachten worden de laat ste tgd wel in het bijzonder bepaald bg de strgd om de vrgheid in Honga rije. Hier wordt de vrede belaagd. Maar zonder ook maar tekort te doen aan mgn achting voor het Hongaarse volk in zgn strijd, zou ik uw aandacht willen vragen voor een ander volk nl. dat der Zuid-Molukken, die sinds 1951 verbeten vechten tegen verdrukking en voor hun vrijheid. Broeders van de 17.000 die hier in Nederland in kam pen verblgven onder zeer moeilijke omstandigheden. Vergeten door ons voor wie zg 350 jaar lang goed en bloed gaven. Zij toch waren en zijn Nederlanders met hart en ziel. Ik heb ditzelf in mijn diensttgd in Indië on dervonden. Duizenden zitten ook in de gevangenissen van Indonesië op Banda, Ternate en ook op Noesa Kembangan, 't Indonesische duivels eiland, omdat 2ij Nederlander wilden blgven en Oranje trouw waren. En ergens in de Zuid-Molukken wachten hun vrouwen en kinderen en zovele anderen op het uur der bevrijding. Is het niet dezelfde strgd welke wij 5 lar voerden. Is het niet dezelfde vrg- eid waarvoor wij en zg vochten, maar die hun weer werd ontnomen? Hoevelen ook van de militairen die dienst deden overzee hebben hun le ven te danken aan een Ambonees. De trouwe makker tot in de dood. Voor hen wordt een beroep op U gedaan. Vorige week is door ae voorzitter der stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven voor de radio het woord tot U gericht. Het is de bedoeling van deze stichting om met behulp van het Internationale Rode Kruis aan hen die om wille van hun vrgheidsidealen zuchten in de gevangenissen een pak ket te zenden met nuttige artikelen en medicijnen. Daarnaast is het de bedoeling om voorzover het totaal bedrag dat toelaat vooral genees middelen en versterkende preparaten naar de Zuid-Molukken te zenden. Er is daar aan alles gebrek Laat ons niet vergeten dat er onder deze Zuid- Molukken duizenden zijn die in de laatste wereldoorlog bereid zgn ge weest hun leven te geven voor Onze vrijheid en die ook daarna in de èerste maanden na de Japanse capitulatie met hun lichaam tussen de dood en de levens van duizenden geïnterneer de Nederlandse mannen en vrouwen stonden. Laat hen ervaren dat onze gevoelens van vriendschap en waar dering blgven bestaan. Hèlpt heö RU zij in nood zijn. Steunt hen, O Neder land. laat ons nooit vergeten wat zg deden. Schoondijke. Een vriend van Ambon. Ouderdomspensioenen en rusthuizen Nog hebben de 65-jarigen hun ou derdomspensioen voor de eerste maal niet gekregen, of de rusthuizen slaan hun slag en verhogen hun pensionprij- zen met 20 a 25 Is dit de bedoeling van het ou derdomspensioen? Stellig niet. Mgn vraag is dan ook: Wordt het niet hoog tgd. dat de noodzaak van deze verhoging op „hoog niveau" wordt bekeken en onderzocht. We hebben een prijsstop voor kachels, li monade enz. gekregen. Jammer, dat daar de pensionprijzen van rusthui zen ook niet direct bg waren. Goes. Een lezer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13