Prijsstabilisatiepolitiek wordt in 1957 onverzwakt voortgezet Nederlandse emigranten kwamen in Brazilië bedrogen uit KLANKBORD WERELDBURGER NO. 1 GING IN HONGERSTAKING NOG STEEDS GEEN LICHT IN MOORD OP „CHINESE ANNIE" VRIJDAG 4 JANUARI 1957 PROVINCIALE ZBBüW8B O O VRANT 3 ALS INSTRUMENT IN CONJUNCTUURPOLITIEK NOODZAKELIJK. Bij prijsverhogingen zonder overleg dreigt prijsstop Van onze parlementaire redacteur) Dc regering; zal haar prijsstabilisatiepolitiek in 1957 onverzwakt voort zetten, al wil dat niet zeggen, dat geen enkele loonsverhoging, die uit de omstandigheden voortvloeit en die volkomen redelijk en billijk wordt ge acht zal worden toegestaan en voor geen enkele prijsverhoging, die het ge volg is van bijvoorbeeld een drastische stijging van de grondstoffenprijzcn verlof zal worden gegeven. In de nu aangevangen en voor 1957 geldende fase zou er naar gestreefd worden in de spanningen, waarin wij reeds leven, te voorkomen, dat zich een cumulatieve beweging van de lonen en de prijzen ontwikkelt. In het advies, dat de regering van de Sociaal Economische Raad over de beper king van de bestedingen gevraagd heeft, is de prijsstabilisatie tot een wezenlijk onderdeel van het regeringsbeleid geworden. De prijsstabilisatie politiek zal er toe leiden, dat slechts d ie loonsverhogingen getolereerd zullen worden, waarvan geen invloed op het prijzenniveau uitgaat en alleen die prijsverhogingen, die niet nopen tot verhogingen van de lonen. Overigens zijn reeds over enkele da gen enkele wetsontwerpen o.a. tot be lastingverhoging te verwachten, die bedoelen de bestedingen in dc con sumptieve sfeer te verminderen en de uitgaven en de inkomsten van de staat meer in evenwicht te brengen. Zij zul len echter in het parlement niet be handeld worden, voordat er gelegen heid geweest is over het rapport, dat de regering naar aanleiding van het S.E.R.-advies zal uitbrengen van ge dachten heeft gewisseld. Dit rapport zal nog ongeveer veertien dagen op zich laten wachten. De regering acht een prijsstabilïsa- tiebesluit als instrument in de gehele conjunctuurpolitiek noodzakelijk. Bij overbesteding, zoals thans voor komt en bij daaruit voortvloeiende sterke spanningen, kan men ook de monetaire politiek als correctief han teren. Zij werkt echter, zo zou men kunnen zeggen, als een mokerslag waarbij men niet weet, waar de klap zal neerkomen. Wel staat altijd vast, dat hij hard aankomt. Zou men nu drastische monetaire middelen toe passen, dan zou ongetwijfeld de wo ningbouw daarvan de dupe worden. Vandaar dus, dat de regering hecht aan de voortzetting van haar prijs- stabilisatiebeleid, dat in 1955 en in 1956 gunstig heeft gewerkt. Pas tegen het einde van 1956 zijn enkele moeilijkheden opgetreden. Dat blijkt o.a. hier uit, dat het indexcijfer van de kosten van het levensonder houd in de laatste maanden van 1956 in vergelijking met 1955 een stijging toont van drie a vier punten, hoewel het verschil op jaarbasis slechts één a twee punten bedraagt. Touwtrekken CSlot van pag. 1) grond. Die achtergrond speelt altijd mee of men dat nu prettig vindt of niet. Voorts zijn de politieke partijen een wezenlijke macht in de staat en het zou dus struisvogelachtig zijn om bij belangrijke benoemingen te doen alsof er geen politieke partijen be stonden. Neen, degenen, die politiek bij be langrijke benoemingen geheel wensen uit ie sluiten', stellen zich buiten de werkelijkheid, En toch maakt de politieke touw trekkerij om de belangrijke bur gemeestersposten en om com missarisplaatsen op velen een pijalij- ke indruk, want die touwtrekkerij knaagt aan het gezag van de rege ring. Het is alsof niet de regering deze benoeming-en verricht, maar alsof de grote politieke partijen dat zelf doen. Wanneer het om benoemingen gaat, dan is er geen ministerraad meer, maar slechts een losse groep minis ters en als die ministers het benoe- mingsspel nu maar handig spelen, dan komen hun eigen politieke partijen het beste uit de bus! Daar zitten dus geen kabinetsleden meer Dat is het pijnlijke! Men leest dan hoe binnen het kabinet bepaalde groe pen samengaan om een benoeming tot stand te brengen vermoedelijk wel met de afspraak, dat vandaag de één steun krijgt bij een benoeming als morgen de ander op diezelfde steun kan rekenen bij een tweede benoe ming. Op die wijze wordt nu al in de dag bladen gespeculeerd over de benoe ming van een commissaris der konin gin in Gelderland Ze weten al hoe de kaarten zullen liggen, omdat die geschud werden vóór de a.s. benoeming van de Haag se burgemeester... Zelfs als men erkent, dat de poli tieke partijen een stevig brok werke lijkheid zijn en als men een rede lijke dosis politiek wil aanvaarden bij benoêmingen, dan gaat de huidige touwtrekkerij toch te ver... Welk gezag blijft er over voor een kabinet, dat zozeer gebonden is aan partijbelangen? DAAROM. Reizigers uit Hongarije vertellen, dat in Hongarije deze mop over de regering-Kadar wordt ver teld: Weet TT, waarom de regering-Kadar maar vijf leden telt Omdat er in een Russische tank maar plaats voor vijf personen is. SNELLER. De 83-jarige heer Wal lis uit Datchet in Engeland liep twee dagen voor Kerstmis drie km naar het dichtstbijzijnde postkantoor, be zorgde er een kerstkaart voor zijn huishoudster, wandelde naar huis te rug en hoorde daar dat de kaart even voor zijn thuiskomst was bezorgd. MEEGENOMEN. De eigenaar van een krantenkiosk in Kopenhagen wreef gistermorgen om 6 uur zijn ogen uit toen hij bij de plaats kwam waar al jarenlang zijn krantenkiosk staat. Wat hij ook zag, zijn houten huisje, compleet met Kranten, tijd schriften en dergelijk materiaal dat men in zulke huisjes vindt, was ver dwenen. De politie ziet zich geplaatst voor de vreemdste diefstalzaak in haar ge schiedenis. In 1957 zullen wij te maken krij gen met enkele prijsstijgingen, die op zichzelf nog binnen de prijssta bilisatiepolitiek vallen. Zij vloeien voort uit de ruilvoetverslechtering als resultaat van de gebeurtenissen rondom het Suezkanaal. De So ciaal Economische Raad zal er dan ook geen looncompensatie voor vragen. Verder zijn het gevolg van de bestedingsbeperking, bestaande in de afschaffing van de consumen- tensubsidies en de verhoging van de tarieven van lager publiek rechterlijke lichamen en misschien ook van de rijksoverheid. Prijsstop Als prijsverhogingen worden door- gevoerd zonder overleg met het mi nisterie van economische zaken, dan zal ernstig rekening gehouden, moeten worden met een prijsstop. Het klimaat voor de handhaving van de prijsstabilisatiepolitiek is na de Suez-kwestie en wegens de over- bestedingsmoeilijkheden op het ogen blik niet zo gemakkelijk, maar toch is de minister van economische zaken vastbesloten haar stringent door te voeren, teneinde de gevreesde lonen- en prijzenspiraal te voorkomen. IN AMSTERDAMSE CEL Jurist kwam Gary Davis te hulp Gary Davis, wereldburger no. 1, ver toeft nog steeds in het arrestanten- verblijf op het hoofdbureau van po litie te Amsterdam. Tegen hun eigen verwachtingen in zijn de Nederlandse autoriteiten er nog niet in geslaagd om hem op transport naar de Verenig de Staten te stellen. Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de behartiging van de zaken van de we reldburger, die gisteren in honger staking is gegaan, belast. Noch het ministerie van justitie in Den Haag, noch de politie in de hoofd stad wensen de naam van deze rechts geleerde, die Davis op verzoek van een van diens vrienden bijstand ver leent, bekend te maken. De Amerikaanse consul-generaal in Amsterdam liet mededelen, dat hij van de zaak-Davis niets meer weet, dan dat er tussen het minis terie van buitenlandse zaken en de ambassade van de Verenigde Sta ten in Den Haag besprekingen over de bestemming van wereld burger no. 1 worden gevoerd. De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis aanwezigheid aldaar ge steld, Davis zelf vreest, dat, wan neer men hem zal terugzenden naar de Verenigde Staten, hij in een opvangcentrum voor statenlo- zen zal worden ondergebracht. Het is daarom dat hij weigert terug te keren. Zowel op het ministerie van justitie als op het hoofdbureau van politie te Amsterdam hopen de ambtenaren, dat zij snel van de „affaire-Davis" verlost zullen worden. Op het hoofdbureau verwijst men bij iedere informatie naar het ministerie. „Davis is per slot van rekening ar- restant van Den Haag. Daar moeten ze maar uitmaken wat er met hem gaat gebeuren." Op het ministerie stel len de verantwoordelijke ambtenaren dat de zaak zo ook weer niet ligt. Niemand kan echter uitsluitsel geven. Allen wachten op het resultaat van de besprekingen die gaande zijn tussen de K.L.M.. de Amerikaanse ambas sade en het ministerie van buitenland se zaken. Zijn alle alibi's waterdicht? De Amsterdamse politie heeft nog steeds geen licht gekregen bij haar speurtocht naar degene, die zondag- nacht j.I. de 31-jarige mejuffrouw A. Z., in de omgeving van het Oude- Kerksplcin beter bekend als „Chine se Annie", heeft geworgd. De recher che stuit by het onderzoek op de ty pische structuur van deze buurt. Men is er fel verontwaardigd over de moord, en uit snel vermoedens. vaak vage aanwijzingen. De gangen van verdachte personen worden zorg vuldig nagegaan. Tot nu toe bleken allen over een waterdicht aiibi te be schikken. Deze berusten vaak op een verblijf in café's. De politie houdt ech ter ernstig rekening met de mogelijk heid dat men elkaar, ondanks de fel le verontwaardiging, dekt, een in de ze kringen niet ongebruikelijke ma noeuvre. De motieven, die mogelijk tot de moord hebben geleid, zijn rijk gevari eerd. De politie acht het niet uitge- Landbouwer krijgt vijftig mille schadevergoeding. Wel heeft het gemeentebestuur van Amsterdam begin vorige maand cas satie aangetekend tegen de beslissing van de Amsterdamse rechtbank, dat de landbouwer J. Hopman, uit Sloten, recht heeft op 50.000 schadevergoe ding, doch de advocaat van de ge meente heeft de termijn van veertien dagen, waarbinnen de dagvaarding moest worden uitgebracht, niet be nut, zodat de cassatiemogelijkheid thans is geëindigd en de beslissing van de rechtbank van kracht is geworden. Boer Hopman zal dus de teleurstel ling, die hem het vorige jaar bereid is door zijn verdrijving uit Sloten, ge compenseerd zien met een schadever goeding van 50.000. sloten, dat de moordenaar uit minne nijd tot zijn daad is gekomen. De vrouwen in deze omgeving zijn nogal eens het slachtoffer van mishande ling. Wanneer zij van „vriend" wis selen, geeft dat meestal aanleiding tot hevige wrijvingen. Het is daarom dat de politie, hoewel zij de mogelijk heid van een moordenaar van buiten af niet terzijde schuift, geneigd is de dader binnen het kleine wereldje rond de oude Sint-Nicolaaskerk te zoeken. De justitie tast nog helemaal ln het duister, zo deelde de officier van ju stitie rar. J. F. Hartsuiker mede, die deze zaak behandelt. Politiepost aan grens van Ulster opgeblazen. De anti-Engelse extremisten heb ben gisteren een politiewachthuis te Ne wry in de lucht laten vliegen als •onderdeel van hun sabotage-actie in Noord-Ierland. Niemand werd ge wond. De politie, gewapend met automatische pistolen en Engel se troepen uit een nabijgelegen kamp liebben het gebied direct afgezet, maar men gelooft, dat de aanvallers veilig en wel aan de overkant van de grens aan zijn gekomen. Door dit incident zijn de aanvallen, die met een dag tussenruimte, sedert 12 december meer dan 14.000 man politie en troepen in alarmtoestand houden, voortgezet. Een lange rij arbeiders wacht M geduldig in de koudebe- sneeuwde straat van Boeda-- s H pest op een van de weinige H trams, die er op het ogenblik Tilden. Heel langzaam begint; H s het normale leven van alle 'dag n weer op gang te komen al- thans uiterlijk. Tengevolge van j§ M het. gebrek aan brand, en s m grondstoffen kunnen echter m H vete fabrieken niet werken, 7 terwijl, ooi; oor- ziening vrijwel nihil is nnnntiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Belgische cadet werd op zee vermoord. Door sectie in de Spaanse stad Ceuta op het lijk van de 21 jaar oude Leo Georgette Janssen is komen vast te staan dat deze Belgische zee cadet aan boord van het Belgische vrachtschip „Esoaut" vermoord is. De „Escaut" was van Antwerpen on derweg naar JPiraeus, Griekenland. Janssen was leerling-scheepswerk- tuigkundige aan boord van dit schip. Toen de politie bij de gezagvoerder van de „Escault" over deze kwestie inlichtingen wilde inwinnen, bleek het schip de haven reeds verlaten te heb ben. De politie van Ceuta en de Belgi sche consul werden ernstig gehinderd door de omstandigheid dat liet schip alweer vertrokken was. By de sectie was komen vast te staan dat de leer ling-machinist om ongeveer half twee, in de nacht van de eerste ja nuari, gestorven, vermoord was. Ook werd de veronderstelling uitgespro ken dat het lichaam pas na de moord aangekleed werd. De cadet had de wacht gehad van vier uur in de middag tot twaalf uur in de nacht. Toen hij van wacht kwam. na te zijn afgelost, ging hij naar de officiershut om nieuwjaar te vieren met zijn collega's. Anderhalf uur later ging hy naar zijn eigen hut, waar hy door de vierde machinist gekleed op de vloer liggend, ontdekt werd. Boliviaanse regering afgetreden. De Boliviaanse regering is donder dag afgetreden. De ministers hebben zich teruggetrokken om president Hernan Siles Suazo volledige vrijheid te geven bij de keuze van zijn mede werkers voor een poging tot stabilise ring van de Boliviaanse munt. ZESENTWINTIG EMIGRANTEN IN ROTTERDAM TERUG. Onheuse behandeling; schending van het gesloten contract Acht emigranten, van wie 7 met hun gezin zijn gisteren met 't Duitse m.s. „Santa Téresa" teleurgesteld uit Brazilië in Nederland teruggekeerd. Het zijn vroegere technici van de Caltev, <le 15.P.M. en de Standard Oil. Twee hunner hebben ons aan boord liet relaas van hun ervaringen verteld. Het zijn de 58-jarige O. van Lunteren en de 32-jarige F. Mutter. Met ongeveer 40 man in totaal, aldus het verhaal, had men in de zomer van 1955 een contract aangegaan met de Braziliaanse staatsraffinaderij Petrobras te Cubatao. Men had in Brazilië n.l. opzichters en „operators" nodig en de aangewor ven Nederlanders, die van 5 tot 25 jaar „olie-ervaring" konden spreken, luid den in de opbouw van de genoemde ra fflriaderij een aantrekkelijke baan ge zien, die de voorgenomen emigratie tevens uitvoerbaar maakte. we, militaire, directeur kwam. kolonel Aldopho Rocca Diguez. moest men zelf zijn medische verzorging, althans de geneesmiddelen, gaan betalen. Van toegezegde verhogingen of duurtetoe- slagen kwam niets. Het optieden van deze officier bracht ook mee, dat de hogere Braziliaanse Kersoneelsleden ineens een andere ouding gingen aannemen en de ad viezen van de Nederlanders in de wind sloegen. Echter niet alleen de Nederlanders, ook de aanwezige Ame rikanen en Duitsers werden in dat op- Werden aanvankelijk, zo gaat het verhaal verder, de bepalingen van het contract nageleefd, zodra er een nieu- Bjjgestaan door twee charmante da mes, namelijk mevrouw M. T. van BrusselSchreuder (rechts/ en mej. R. Leenknegt (derde van rechts beiden uit Bergen op Zoom, overhan digde de heer P. Ie Clercq, eveneens uit Bergen op Zoom, namens het per soneel van het verificatiebureau in het district Zeeland-westNoord- Brabant een geschenk aan de heer A. Sorber te Middelburgdie donder dag'zijn vijfentwintigjarig jubileum vierde als verificateur van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ter gelegenheid van dit gebeuren werd in hotel ,(De Burg" te Middel burg een drukbezochte receptie gehouden. (Foto P.Z.C.) zicht „uitgerangeerd". Men kreeg de indruk, dat de Brazilianen de affaire als een nationale zaak gingen opvat ten en dachten het nu zelf wel te kun nen. Na het vertrek van de Neder landers moeten echter de n-unit, dat is een kraakinstallatie, en de polyme risatie reeds zijn uitgevallen. Op 10 oktober werden de bedrijfs- passen van de Nederlandei's inge trokken, zonder enige nadere ver klaring, maar met het resultaat dat zij niet eer de terreinen konden betreden. De Nederlandse consul liet inlichtingen inwinnen bij de di rectie van Petrobas. Zij kwamen terug met de mededeling, dat deze maatregel genomen was op grond van ontevredenheid en daarmee ge paard gaande geschillen. Men had er deze „oplossing" voor gevonden omdat volgens het contract ont slag eerst mogelijk was na beëindi ging van de overeengekomen pe riode. Na lange, zeer onbevredigende on derhandelingen heeft men zich ten slotte in verbinding gesteld met een advocaat te Santos, dr. Esmeraldo S. Tarquino de Campos Filio. Deze kon slechts de raad geven naar Nederland terug te keren en daar te trachten via het ministerie van buitenlandse zaken de aangelegenheid tot een goed einde te brengen. Na tot de laatste dag van bun ver blijf uitbetaald te zyn, plus een maand salaris en betaling van de passage- prijs zyn de in totaal 36 personen, na eerst nog tevergeefs te hebben ge tracht in Brazilië ander emplooi te vinden, daarop scheep gegaan op de „Santa Teresa" naar Rotterdam. Wat nu, vragen de teleurgestelden zich af. Een woning had men in Ne derland niet te verwachten en daarom is het meubilair reeds in Brazilië van de hand gedaan, teneinde de kosten van opslag te ontgaan. De eerste gang zal nu wel zijn naar het ministe rie van buitenlandse zaken. j Het Wereldgebeuren Extremisten Het is zowat een gevleugeld woord, dat iedere Fransman een politicus is. Men vindt in Frankrijk „politici" van zo verschil lende pluimage, dat er niet genoeg partijen zijn om ze allemaal te ber gen. Binnen de partijen vindt men groeperingen die over bepaalde aan gelegenheden heel verschillend don ken. Zo is liet ook in de socialisti sche partij. Om een voorbeeld te noe men: men maakt er onderscheid tus sen sociaal-Europeanen en sociaal patriotten. Aan Guy Moliet, de hui dige eerste minister, en aan Christian Pineau, de minister van buitenlandse zaken, heeft men het opschrift: sociaal-Europeaan gegeven. Maar Robert Lacoate, de minister-resident voor Algerije, hoort achter een ander schotje thuis: men noemt hem een sociaaalpati'iot. In tegenstelling tot de mannen van Moliet zijn die so ciaalpatriotten wat kleinburgerlijk nationalistisch ingesteld; tegenover problemen als de Europese integratie staan ze heel huiverig. Het feit, dat Lacoste tot deze groep wordt gere kend, maakt hem tot op zekere hoogte aanvaardbaar voor «ie Franse kolonisten in Algerije onder wie de zeer behoudenden de overhand lieb ben. Maar ook daar zijn uitersten. Ook daar zijn de zeer feilen en de meer gematigden. En het zijn de extremisten, die telkens van zich doen spreken omdat zij zich niet beperken tot politieke vertogen maar in vele gevallen de daad laten spre ken, en dat is dan niet zelden een wandaad. Zij stellen zich daarmee op één lijn met de Algerijnse nationalis tische rebellen, die ziekenhuizen en scholen verwoesten, moorden plegen en wrede martelingen uitvoeren zon der blikken of blozen. Dezer dagen is de heer A. Froger een van da hoofdfiguren in de Franse kolonie, voorzitter van de vereniging van burgemeesters in Algerije, door zo'n mohammedaan voor zijn huis met een paar revolverschoten gedoo«l. Tydens zijn begrafenis is het tot hevige ongeregeldheden gekomen. Mohammedanen hadden op de be- f raafplaats een tijdbom neergelegd, ie ontplofte voordat de stoet arri veerde, zodat er gelukkig niemand werd gewond. Maar de woede van de Franse extremisten was zo groot, dat zy zich, ondanks de aanwezigheid van een enorme leger- en politie macht, op de mohammedanen stort ten. Zes Arabieren werden bij de bloedige botsingen, die zo ontston den, gedood. Er waren vijftig gewon den. Twintig winkels van moham medanen werden geplunderd en ver woest. Dit was niet het eerste geval van deze aard. Al eerder is het bij de begrafenis van een Franse burge meester tot incidenten gekomen. Het Algerijnse probleem was daarmee niet opgelost. Weliswaar had men uiting gegeven aan het opgekropte gemoed, maar door zelf het recht in ae hand te nemen, had men de tegen stelling tussen de twee bevolkings groepen (er zijn daar 1.000.000 Eu ropeanen en 8.000.000 Arabieren) al leen maar verhevigd. Een oplossing moet komen van Mofiet en van Lacoste. Wat Moliet betreft: die zal zondag voor de radio een beginselverklaring afleggen over Algerije. Dit in ver band met de behandeling van de klacht, die mohammedaanse landen tegen Frankryk hebben ingediend, door da Algemene vergadering der Verenigde Naties. Lacoste is ondanks de gebeurtenis sen bij Frogers begrafenis optimis- tich gebleven. In een nieuwjaars rede voor radio-Algiers verklaarde hij, dat het Algerijnse vraagstuk in 1957 zal worden opgelost. Onze mo hammedaanse broeders zullen de weg van het avontuur en het geweld verlaten en met ons het werk voor de opbouw van eén steeds mooier, hu maner en broederlijker Algerije her vatten". Evenmin als Moliet kan Lacoste tot de extremisten worden gerekend. Een soort bewijs daarvoor was bij de begrafenis van burgemeester Froger dat Lacoste's persoonlijke vertegen woordiger, de heer Chaussade, door Franse extremisten uit zijn auto ge trokken werd en gedwongen was. de baar te voet te volgen naar de do denakker. Dit betreurenswaardige in cident had deze lichtzijde: de vech tersbazen wisten blijkbaar, dat het gezag niet aan hun zijde staat. Dat is gelukkig, omdat er by het toch al zo moeizame oplossen van de Alge rijnse kwestie voor extremisme geen plaats is. ROBERT LACOSTE dit jaar de oplossing Stoomkatapult voor de Karei Doorman De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt dat de in Engeland ontwor pen en ontwikkelde stoomkatapult. die op het ogenblik reeds operatief gebruikt worden op enige Britse en Amerikaanse vliegdekschepen, ook bij de Franse en Nederlandse marine in gebruik komt. De katapult wordt op het ogenblik Ingebouwd in de Karei Doorman, die in Rotterdam gemoderniseerd wórdt en in het in aanbouw zijnde Franse vliegdekschip Clemenceau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5