PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhowers „desnoods geweld"- plan oogst weinig applaus Bejaardentehuis in Vlissingen hijzonder bouwobject BILT MASJOEMI EN PARKINDO VAN PLAN KABINET TE VERLATEN REDDINGSWERK OP M0NT BLANC GISTEREN GESTAAKT Vand aag. 200e jaargang - no. 3 Dagbladultgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. DirectieF. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per weekt 6.50 p. kw.{ fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrydag 4 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaust Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 8841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 21, telef. 28. BRITSE BASES IN EGYPTE „IN LIQUIDATIE" V.S., Engeland en Frankrijk verwerpen Boelganin-voorstel President Eisenhower zal zaterdag het Amerikaanse congres toe spreken over z\jn plan zonodig geweld te gebruiken om de Bussen uit het Midden-Oosten te houden. Zijn plannen in dit verband zijn tot nu toe ook in Congreskringen niet met gejuich ontvangen. In Israël was men sceptisch en wantrouwend. In Jordanië werd van officiële zijde gezegd, dat men er de voorkeur aan geeft zijn eigen „boontjes te doppen" en premier Nehroe van India was bepaald bezorgd, vreesde dat de toestand explosiever zou worden en wenste de oplossing van de vraagstukken van het Midden-Oosten alleen aan de V.N. over te laten. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren offi cieel het plan van Boelganin, de Russische premier, om op korte ter mijn een vijfmogendhedenconferentie (met India) te beleggen over de ontwapening van de hand gewezen. Elsenhower, Eden en Mollet achten de tijd voor een dergelijk bijeenko men niet geschikt en willen ontwape ning bereikt zien met medewerking van de V.N. Radio Cairo heeft woensdag be kendgemaakt, dat de Britse bases in de zone van het Suezkanaal „niet langer bestaan". De installa ties en voorraden van de bases zijn ongeveer een half miljard waard. In Londen wist men niet welke omvang de „liquidatie" van de ba ses reeds heeft aangenomen. Er zal zeker voor alles wat in beslag is genomen schadevergoeding wor den geëist. Het door de Egyptenaren uitgele verde stoffelijk overschot van de ont voerde Britse luitenant Moorhouse zal vandaag naar Napels worden ge vlogen, waarheen reeds Britse crimi nologische experts zijn vertrokken om de doodsoorzaak vast te stellen. De Egyptenaren beweren, dat Moorhouse gestikt is. Identificatie was door de staat waarin zich het stoffelijk over schot bevindt nog niet mogelq'k. Berging vordert Met de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal werd gisteren verder voortgang gemaakt. De haven van Ismalia werd van het laatste wrak bevrijd. Uit bevoegde kringen werd vernomen, dat het nog wel tot mei zal duren voor er weer tankers door het Suezkanaal kunnen varen. De Verenigde Naties hebben gis teren om een lening van 10 mil joen dollar gevraagd om de eerste kosten van de bergingswerkzaam heden te bestrijden. De helft van de lening is reeds door de V.S. aangeboden. De Amerikanen heb ben in de zone van het Panamaka naal de maatregelen tegen Sowjet- penetratie verscherpt. In Syrië heeft de nieuwe premier Assali een regeringsverklaring afge legd. De gehele ontruiming van Egyp te door Israël werd erin geëist. Met Egypte zal onderhandeld worden over een federale vereniging der beide lan den. Jordanië krijgt financiële hulp. De strijd tegen het imperialisme, Israël en het pact van Bagdad wordt voortgezet. Een Egyptisch blad kon digde gisteren de vorming van een te genregering in Irak aan. Israël maak te melding van aanvallen door Jorda- nlërs op boeren. De Britse oppositie leider Gaitskell kwam met een plan voor het Midden-Oosten, waarbij V.N. troepen een voortdurende buffer tus sen Israël en zijn buren zouden moe ten vormen. De V.S. zouden leiding moeten geven bij de Suezonderhande- lingen. Hongarije: volgende maand nieuwe regering In gewoonlijk goedingelicbte krin gen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitieregering zal hebben, als de huidige politieke plannen vlot verlopen. Radio-Boedapest heeft don derdag bekendgemaakt, dat de Hon gaarse opstand het land ongeveer 220 miljoen gulden heeft gekost. In vele Hongaarse fabrieken, waar tengevolge van het tekort aan brand en grondstoffen ajrbeiders werkloos rondlopen, weigeren de directies hun in deze situatie overtollig personeel te ontslaan. Met ingang van 1 januari moeten alle ondernemingen het over tollig personeel ontslaan. Tegen het eind van de maand zouden hierdoor 200.000 arbeiders werkloos geworden zijn. De Hongaarse regering heeft gis teren plannen bekend gemaakt voor een zuivering in de presidentiële raad, het hoogste uitvoerende lichaam van de staat. Midden-Nederland opgeschrikt door knallen Midden-Nederland, o.a. Utrecht, Nijmegen en Arnhem, is gistermiddag opgeschrikt door enige hevige knallen. In Utrecht en ook in Zeist en Den Dolder sprongen verscheidene ruiten. In Nijmegen sprongen in sommige huizen deuren open. Vermoed wordt, dat een straalvliegtuig geen Neder lands, maar van een ander N.A.V.O.- larnd de geluidsbarrière doorbroken heeft. De seismograaf van het K.N. M.I. te De Bilt registreerde een lucht trilling. Naar men ons mededeelde be hoeft dit nog niet te wijzen op een natuurverschijnsel. Ook tijdens de oorlog werden dergelijke explosies ge registreerd. T ouwtrekken Akelige dingen kunnen er gebeu ren wanneer kranten komen met speculatieve berichten over burgemeestersbenoemingen. Vooral wanneer die benoemingen niet door gaan. Dan heeft zo'n burgemeesters kandidaat gewoonlijk tientallen tele fonische gelukwensen ontvangen van politieke vrienden en andere belang stellenden, die later moeten ervaren, dat ze pijnlijk voorbarig zijn ge- ,weest. De vrienden kunnen de verslagen kandidaat later nauwelijks meer on der de ogen komen. Nu is dan de heer G. van Hall burgemeester van Amsterdam gewor den en alle andere kandidaten die in de kranten genoemd werden zijm weggezakt. Er was rondom die bur gemeesterspost en ook om de burge meesterszetel van Den Haag een soort van kettingreactie gekweekt in be- Saaide dagbladen. Een hele reeks van urgemeestersnamen kwamen er aan te pas, mannen, die van kleinere naar middelgrote en van middelgrote naar grote gemeenten zouden verhuizen. Voor Amsterdam is het thaus af gelopen, voor Den Haag duurt het nog even voort. In Den Haag zal mr. Kolfschoten de r.-k. burge meester van Eindhoven deze week wel benoemd worden en aan het ver langen van de P.v.d.A., dat er nu een r.-k.P.v.d.A.-er in Eindhoven zal komen, worden niet voldaan, zo lui den de geruchten. De ministerraad zal deze week zijn beslissing nemen. Dwars door de speculaties over bur gemeesterszetels spelen ook specula ties over de benoemingen van twee commissarissen der koningin (in] Overijsel en Gelderland). Dat zijn eveneens benoemingen waarbij over wegingen van partij-politiek een rol Het maakt stellig op vele Neder landers geen prettige indruk, wanneer zij openlijk in hun kranten lezen met hoeveel politieke touwtrekkerij zulke belangrijke be noemingen gepaard gaan. Het gevaar is immers groot, dat daarbij het ac cent steeds minder valt op de be kwaamheid en steeds sterker op de politieke partij. Ook werkt in Ne derland nog een oude leuze na, die zeide, dat benoemingen uitsluitend moesten geschieden op grond van be kwaamheid. Die leuze was wel wat vals. Men kan een kandidaat met al zijn bekwaamheid niet losmaken van zijn geestelijke en politieke achten .(Vervolg op pagina 3). J Ali Sastroamidjojo zoekt steun bij communisten Volgens politieke kringen in Dja karta zal premier Ali Sastroamidjojo waarschijnlijk steun zoeken bij de communisten om aan de regering te kunnen blijven, indien de Masjoemi zich uit het kabinet terugtrekt. De zegslieden verklaarden, dat de Masjoemi en de kleine Parkindo-par tij (christ.) tegen het einde van deze week uit het kabinet zullen treden uit protest tegen het regeringsbeleid in zake de revolte op Sumatra. De Masjoemi heeft verklaard uit het kabinet te treden indien de andere coalitie-partijen er niet in slagen over eenstemming te bereiken over de ont binding van het links georiënteerde kabinet van Sastroamidjojo. Volgens de zegslieden is de Masjoe mi er niet in geslaagd de andere par tijen te overtuigen van de noodzaak collectief hun portefeuilles ter be schikking te stellen om het kabinet te doen vallen. De twee territoriale commandanten in Sumatra hebben de chef-staf van het leger medegedeeld, dat „recht en orde kan worden gehandhaafd en dat zij de toestand beheersen". Het waren de wnd. commandant van het eerste militaire district dat noord- en midden-Sumatra omvat, en de commandant van zuid Sumatra. In een communiqué, dat het hoofd kwartier van het leger donderdagmid dag heeft uitgegeven wordt verder ge zegd, dat de chef-staf alle comman danten en militairen op Sumatra heeft bevolen bloedvergieten te vermijden. Prinses Margarita van Baden met prins Tomislaio van Joego-Slavië, die een dezer dagen liun officiële ver loving hebben beleend gemaakt. De prins is een fruitteler in Engeland de prinses een verpleegster in een Londens ziekenhuis. Het paar zal naar verluidt in juni van dit jaar in Baden in het huwelijk treden. Verboden wordt, dat een regiment actie tegen een ander regiment onder neemt. Gezegd wordt, dat de wnd. chef-staf, kolonel Gatot Soebroto, naar Medan vertrokken is om een bij eenkomst van chef-staf, generaal-ma- joor Nasoetion met de territoriale en regimentscommandanten op Sumatra voor te bereiden. H Het hoofdgebouw van net H nieuwe bejaardentehuis in Vlis- singen is proefobjectvoor ff hei winterwerk, zoals dit op- j= H gezet werd door het ministe- rie van volkshuisvesting, in sa- ff menwerking met de Neder- m M landse bouwnijverheid. In ver- band hiermede staan overal rond het gebouw schijnwerpers opgesteld, die het mogelijk ma. H ken ook 's avonds en 's nachts door te werken. (Foto P.Z.C.) M lllllllllllillllllllllIIlllllllllllllllU Hongaarse mijnwerkers passen zich nog moeilijk aan De laatste dagen is het in de mijn streek enigszins rumoerig onder Hon gaarse mijnwerkers toegegaan. Nadat het op het einde van 1956 in het gezel- lenhuis te Eygelshoven tussen een aantal Hongaarse mijnwerkers tot een uitbarsting was gekomen waarbij het mes te pas kwam en een ontboden arts zelf werd aangevallen, is het te Heerlen in een café tussen Hongaarse en Italiaanse mijnwerkers tot een vechtpartij gekomen. Een rechercheur van de Heerlense politie, de heer E., die de rust wilde herstellen en daar aanvankelijk in slaagde, werd na de vechtpartij door de Hongaren door de étalageruït van een winkel gegooid. De Horigaar V. T. is gearresteerd en opgesloten. Honga ren die voor het politiebureau te Heer len wilden demonstreren, zijn tot de orde geroepen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Neder landen mr. dr. E. Tekenbroek, advocaat bij de Hoge Raad der Nederlanden. OPERATIES KOSTTEN 2 MILJOEN Dood van twee studenten wordt aangenomen Jean Yincedon (24) en Frangois Henri (22), de twee studenten, die reeds dertien dagen hoog op de Mont Blanc in nood verkeerden zjjn opgege ven. Eén reddingsploeg heeft hen eni ge dagen geledén kunnen bereiken, maar beide ongelukkige bergbeklim mers op 3500 meter hoogte moeten achterlaten, warm ingepakt in het wrak van hun neergestorte helikopter. Om hun eigen leven te redden moes ten zij zo snel mogelijk zien beneden te komen. Gisteren zijn deze redders, toen de weersomstandigheden iets verbeterd waren, door helikopters van de berg af opgepikt en veilig beneden ge bracht. De toestand van de twee stu denten werd toen reeds hopeloos ge acht. Met ware doodsverachting zijn Franse militaire vliegers gisteren toch weer een poging begonnen om de twee jongemannen te redden, alles echter te vergeefs. Hun supe rieuren verboden later langer het leven te wagen „voor een paar lij- EIND VOLGENDE WEEK: DE EERSTE SPANT.... MHHHKn Tv g®i Pin MgBfeÉBjr AH wt? |3H jHHyijH /jffgglB p JM jfis& Groots en ruim van opzet.... Eind volgende week verrijst de eerste spant op het nieuwe bejaarden tehuis aan de Koudekerkse weg te Vlissingen. Dan gaat de vlag in top op dit begin van het dak op een gebouw, dat met zijn hoofdvleugel van honderd meter lengte en een zijvleugel van zeven-en-zestig meter, reeds nu een imposante aanblik biedt. Een groot moment voor het gemeentebe stuur van Vlissingen, de directie van gemeentewerken en haar staf, het college van regenten van het Gasthuis en niet minder voor de aannemer en de 108 Zeeuwse arbeiders uit de bouwnijverheid, die er hard voor gewerkt hebben om reeds zo snel dit resultaat te bereiken. Twee feiten vallen op bij de bouw van dit grote tehuis: de zorgvuldige planning waardoor de materialen reeds maanden tevoren aanwezig wa ren, zodat er vrijwel geen vertraging behoefde te zijn op het werk en de nauwgezette administratie bij dit proefobject van het winterwerk- Reeds dadelijk na het verlaten van de bouwkeet, waar wy een be spreking mochten hebben met de heer J. Moll, directeur van gemeen tewerken te Vlissingen en zijn staf alsmede met de aannemer, de heer W. F. Christiaansen, kan men con- I stateren dat er met zorg en toewij ding gearbeid wordt. Er is geen j wanorde op het bouwterrein; de I materialen, die sterk onderhevig zijn aan de invloed van weer en wind zijn goed beschut opgeslagen In de binnenruimten. Betreedt men een der kamers, dan ziet men dat in vele gevallen ook de stucadoor al zijn werK kon doen en het is een typisch gezicht een ruim vertrek te vinden in een bouwwerk, dat op zichzelf al afgewerkt en ge- reed is, terwijl op verschillende ando- re plaatsen het metselwerk nog in eerste stadium verkeert. Ook het feit, dat men aan de oor- I spronkelijke opzet vrijwel niets hoefde te wijzigen, spreekt hier boekdelen. Overal rond de bouw staan de schijnwerpers opgesteld, die met hun felle licht het de bouwvakkers mogelijk maken ook des avonds en I fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Overal bereikbaar... H De directrice van het nieuwe beiaardentehuis in Vlissingen ee behoeft zich nimmer zorgen te maken, dat er iets in het grote huis gebeurt, wat haar zou g kunnen ontgaan. Dank zij een ingenieus waarschuwings- ff systeem, waarbij men werkt met nummers en aparte kleu- ren voor iedere verdieping, H brandt er een speciale lamp met het cijfer 1 voor haar, zo- ee dra men haar ergens nodig heeft. Op 25 meter afstand van dit signaal bevindt zich de =-- huistelefoon. Dank zij de aansluitingen in alle kamers van de bewoners behoeven deze slechts een H lichtknop in te drukken en de dienstdoende dag- of nacht- li zuster wéét op welke verdie- pin" zij moet zijn en aan het lichtje buiten de kamer, wie hulp nodig heeft..... MiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUIIIIIIIIIIIIIIin des nachts door te werken. Het hoofdgebouw is dan ook een proef object in het winterwerk, zoals dit werd opgezet door het ministerie van volkshuisvesting in samen werking met de Nederlandse bouw nijverheid. Overal zijn in het land deze winter van 15 november tot 15 maart bij deze proefobjecten maatregelen getroffen dat men er door kon werken ook bij minder gunstig weer, opdat het verlet zo klein mogelijk zou zijn. Zodra de centrale verwarming maar ten dele is aangelegd kan men er ge bruik van maken door in dit deel van het gebouw de arbeid te voltooien. De (Vervolg op pag. 4) Mr. Van Schaik treedt af als minister van staat. Minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, zal einde dezer maand dit col lege verlaten wegens het dan bereikt hebben van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens. ken". Op de hoogte waar de beide studenten zich bevinden heersen temperaturen van -20 tot -35 gra den. De bekende Zwitserse piloot Geiger wilde het echter nog niet opgeven. Hij heeft met zjjn helikopter op ski's reeds honderden bergbeklimmers gered. Gisterochtend wist hij tot op t ien me ter boven het wrak te komen. Het was een halve meter ondergesneeuwd en niets wees op enig leven, zo vertelde hg later. Het hoofd van de reddings dienst maakte tegen het middaguur bekend „De reddingswerkzaamheden zijn ge staakt ze zijn dood". Geiger wilde 's middags nog opstijgen en zich met een touw uit zijn machine laten zak ken. Toen hij toestemming aan de ou ders van de studenten vroeg kreeg hij die echter niet. De reddingsoperaties hebben Frankrijk 2.000.000 gekost. ...viert de Nederlandse roman- ff ee schrijver Aart Romijn, leraar aan het christelijk lyceum te ff Amsterdam, aldaar zijn vijftig- p ste verjaardag. M is het 150 jaar geleden, dat 1 de Spaanse componist en mu- e= sicoloog Don Baltasar Saldoni te Barcelona werd geboren. ff Dr. V. d. Beugel staatssecr. van buitenlandse zaken. Bij koninklijk besluit van 27 decem ber is benoemd tot staatssecretaris van het ministerie van buitenlandse zaken drs. E. H. van der Beugel, thans directeur-generaal voor economische en militaire aangelegenheden aan dit ministerie. De heer Van der Beugel studeerde van 19351941 economie aan de uni versiteit in Amsterdam, waar hij in 1941 zijn doctoraal examen behaalde. Onmiddellijk na de oorlog was hjj een halfjaar werkzaam als chef van het bureau Rijnvaart bij het ministe rie van verkeer. Eind 1945 ging hij over naar het ministerie van econo mische zaken, waar hij eind 1946 werd toegevoegd aan de minister. In juli 1947 werd hij secretaris van de Nederlandse delegatie bh de be sprekingen over het Marshallplan in Parijs. Als secretaris van dr. Hirsch- feld maakte hij alle voorbereidende besprekingen in Parijs en de V.S. me- ïn januari 1948 werd hij raadsadvi seur in algemene dienst en directeur van het bureau van de regeringscom missaris voor het Europese herstel programma. Na 1 januari 1950 com bineerde hij deze functie met die van chef van de directie westelijk half rond van het ministerie van buiten landse zaken. De heer Van der Beugel is sinds de oprichting lid van de partij van de ar beid. DE VERWACHT... ZACHT WEER Zwaar bewolkt met mogelyk hier en daar wat motregen. 3Iatige tot krach tige wind tussen west en zuid. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 4 januari Zon op 8.50 onder 16.44 Maan op 10.03 onder 20.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1