PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ike zal persoonlijk militaire machtiging aan congres vragen Zeeuws bedrijfsleven verliep in 1956 over het algemeen gunstig STREVEN NAAR HERENIGING VAN S0EKARN0 EN HATTA EERSTE A.O.W.-UITKERINGEN DOOR BEJAARDEN ONTVANGEN 200e jaargang - no. 2 Dagblad ultgav» van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 8.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummert 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 5L telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen. Brouwertjstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. 24. telef. 26. EVENTUEEL TROEPEN NAAR MIDDEN-OOSTEN Engeland tolereert opzegging van verdrag door Egyptenaren niet President Eisenhower heeft besloten vrijdag in een buitengewone ge meenschappelijke vergadering van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden en de Senaat persoonlijk te vragen om machtiging troepen naar het Midden-Oosten te sturen als hij meent, dat de toestand daar dat noodzakelijk maakt. Ike heeft de democratische en republikeinse leiders in het congres reeds verzocht achter hem te staan en hun fiat voor zijn plan te geven, dat beoogt zonodig met geweld agressie van de Russen in het Midden-Oosten tegen te houden. Engeland heeft laten weten, dat het de eenzijdige opzegging door Egypte van het verdrag tussen beide landen van 1954 niet tolereert. De Britten houden vast aan de overeenkomst en de rechten die zij daarin hebben verkregen. deelneming aan het werk van Brits en Frans materiaal met eigen perso neel. ten zuiden van de plaats El Cap. Namens de Verenigde Naties is m Rotterdam aangekomen de heer Ho well met twee assistenten, die finan ciële aspecten van de berging met De Egyptenaren hadden meege deeld (zeer informeel), dat zij het verdrag opzegden met ingang van het moment van de Brits-Franse lan ding in Egypte. De bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal hebben gisteren de eerste resultaten opgeleverd: de Nederlandse kraan „Arend" licht te in de haven van Port Said een gezonken sleepboot van 160 ton. 'e Egyptische directeur van de nieuwe Suezkanaalmaatschappij heeft de verwachting uitgesproken dat de schepen, die door de blok kade in het Suezkanaal opgeslo ten werden over een dag or drie- vier Port Said zullen bereiken. Duitse bergers zijn gisteren begon nen met het karwei van de opruiming van de opgeblazen brug over het ka naal bij El Fardan. Overigens blijkt nog geen overeenstemming te zijn be reikt met de Egyptenaren over de Smit en Co. zal bespreken. Een groot deel van de administratie zal in Rot terdam gevoerd worden. In Port Saïd is gisteren het stoffe lijk overschot van de Engelse luite nant Anthony Moorhouse door Egyp tenaren aan een detachement V .N.- militalren overgedragen. Het zal zo spoedig mogelijk naar Europa worden overgevlogen. Griekenland verwerpt Cyprus-voorstellen Pakistan stelt kwestie Kashmir weer aan de orde Griekenland heeft de Verenigde Na ties laten weten, dat het 't Britse voor stel betreffende een grondwet voor Cyprus afwijst. Het wordt „een werk tuig van buitenlandse overheersing" genoemd. Pakistan heeft bij de Verenigde Naties andermaal en in ernstige bewoordingen de kwestie Kashmir aanhangig gemaakt. Men zegt, dat India Kashmir zonder meer zou willen annexeren. CONDITIO SINE QUA NON Simbolon heer en meester in geheel Tapanoeli Vreugdetranen Duizenden Nederlanders heöbou zaterdagavond bij hun radio menige traan gelaten en een groot deel van de Nederlandse pers heeft maandag in allerlei toonaarden gejubeld. Want daar was de Vara met een programma voor de dag' ge komen, dat toch wel honderd procent was! Een stunt van het zuiverste wa ter! „Dit is uw leven" was de titel van deze uitzending en het betrof een Nederlandse versie van een befaamd Amerikaans televisie-spel „That's your life", waarbij één of twee men sen in dit geval was het een Am sterdams echtpaar onverwacht wor den geconfronteerd met diverse epi soden uit hun leven. Zo werden zater dag allerlei lieden tot vroegere ver loofdes toe voor het verblufte echt paar op het podium gezet en inmid dels werkten, al pratend en mensen naar voren schuivend, de radio-heren naar een climax. Een bijzonder knap opgebouwde climax: de reeds enkele jaren in Canada wonende zoon van het Amsterdamse echtpaar stond plot seling voor zijn ouders! Hij was op verzoek van de Vara en met mede werking van emigratiedienst en K.L.M. speciaal voor deze uitzending overgekomen. De moeder barstte in vreugdetranen uit en aan de radio huilde Nederland mee. Welk een voortreffelijke uit zending Het spijt ons oprecht, maar wij kunnen aan de jubel over dit nieuwe programma slechts ten dele meedoen. Het is begrijpelijk, dat een radiovereniging zoekt naar attrac tieve programma's en daarbij niet schroomt nieuwe wegen nieuw al thans in Nederland te bewandelen. Maar men kan daarbij té ver gaan en naar onze overtuiging was dat zater dag het geval. Er werd hier namelijk in het openbaar een situatie gecreëerd, die gewoonlijk behoort tot de beslo tenheid van het gezin. De begroeting van een zoon, die uit Canada over komt, is in eerste instantie een zaak van de vader en moeder en de andere gezinsleden. De buitenstaander trekt zich immers eigener beweging terug totdat de eerste ontroering van het weerzien wat geluwd is. Doch hier ging het er om zoveel mogelijk bui tenstaanders in deze kunstmatig op geroepen ontroering te laten delen. Want dit programma had niet in de eerste plaats ten doel een paar ouders gelukkig te maken met de onverwach te overkomst van hun zoom. Evenmin om deze zoon gelegenheid te geven op een gemakkelijke manier oud-en- nieuw in de familiekring in Nederland door te brengen. Maar om ten aan- schouwe van een zaal vol mensen en vooral ten aanhore van een duizend koppig radio-publiek een stunt eerste klas voor de microfoon te brengen. Georganiseerde ontroering Achteraf kan men nu wel betogen, dat de ouders hun jongen dan toch maar een paar weken thuis hebben, doch dit argument raakt de kern van de zaak niet. De kern van de zaak is, dat hier een grens werd overschreden. De grens namelijk tussen gezin en buitenwereld. En daarvoor had men in Nederland nog altijd een zeker res pect. Hopelijk zal men in de toekomst deze grens tijdig herkennen en er halt voor houden. Deze nieuwe rubriek zal er alleen maar sympathieker door worden Welingelichte politieke kringen heb ben woensdag aan de correspondent van het A.N.P. in Djakarta medege deeld, dat president Soekarno en de afgetreden vice-president dr. Moham med ÜaMa -1. oei. ontmoeting zullen hebben ter bespre king van de verwarde toestand, waar- Nieuwe eerste burger voor Amsterdam: mr. G. van Hall By koninklijk besluit van 31 decem ber is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, thans directeur van de N.V. Labouchere en Co. te Amsterdam en tevens lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de Party van de Arbeid. De thans 52-jarige mr. Gysbert van Hall, is evenals zijn voorganger mr. Arn. IPAilly, een telg uit een Amster dams patriciersgeslacht. waartoe be horen Maurits Cornelis van Hall, hoofdschout van de stad ln het einde der 18e eeuw, de letterkundige en re dacteur van De Gids mr. J. N. van Hall, die wethouder van onderwijs in dc hoofdstad is geweest en de beken de staatsman F. A. van Hall uit de tyd van Thorbecke. Mr. G. van Hall Mr. Gijsbert van Hall werd op 21 april 1904 geboren in Amsterdam. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniver siteit te Leiden en vertoefde vervol gens van 1928 tot 1931 in de Verenig de Staten, waar hij voornamelijk te New York werkzaam was. Na zijn terugkeer in 1931 werd hij benoemd tot directeur van het Amsterdams Trustee-kantoor N.V. en de Nederlandse Trustmaat schappij N.V. Sedert 1948 vervult hij zijn tot nu toe beklede functie, n.l. di recteur van het bankierskantoor La bouchere en Co. N.V. te Amsterdam. Hij is bovendien commissaris van een aantal buitenlandse en Nederlandse ondernemingen op financieel en in dustrieel gebied. Zo is hij president commissaris van de North-Western and Pacific hypotheekbank te Am sterdam, commissaris van Wilton Feyenoord, de Verenigde Touwfabrie- ken Van Berkels Patent te Rotter dam en van een aantal administratie kantoren en banken. in de jonge republiek Indonesië zich op het ogenblik bevindt. De hereni ging van de populaire Soekarno en de man, die gedurende elf jaren mede het schip van staat heeft bestuurd, wordt door vele vooraanstaande Indonesiërs een „conditio sine qua non" geacht om de huidige crisis te overwinnen. Het Indonesische parlement heeft en zuid-Sumatra om zich aldaar van de situatie op de hoogte te stellen. In een woensdagmiddag door het Indonesische ministerie van voorlich ting uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat majoor Samosir, de commandant van het derde regiment in noord-Sumatra, heeft verklaard de chef-staf van het leger en de opperbe velhebber, president Soekarno, te er kennen en aan hun orders te zullen gehoorzamen. In het communiqué wordt gezegd, dat het „gehele gebied van het eerste militaire district, direct of indirect, thans weer onder de chef-staf van het leger gesteld is". De uitgeweken kolonel Simbolon beheerst volgens andere berichten, met steun van regimentscomman dant Samosir, geheel Tapanoeli. In zuid-Sumatra heeft een commissie „voor coördinatie van de wensen van het volk" op nieuwjaarsdag een reso lutie aangenomen voor „verwezenlij king van volledige autonomie voor de provincie". Demonstratie in Boedapest werd uiteengeslagen De Hongaarse politie heeft gisteren in Boedapest met de knuppel een de monstratie waarbij een tweeduizend mensen betrokken waren uiteengesla gen. Deze demonstratie begon voor een groot winkelbedrijf dat voor het eerst sinds de revolutie weer open ging. De politie brak de menigte in een half uur tijds met gummistok en knuppels op. Er werden geen schoten gelost. Oostenrijk heeft, maar in welinge lichte kringen verluidt, besloten on derdak te geven aan dertigduizend Hongaarse vluchtelingen. Het aantal vluchtelingen neemt nu weer sterk toe. Tot woensdagochtend hadden in totaal 157.591 vluchtelingen de Hon gaars-Oostenrijkse grens overschreden. Tot gisteren zijn 88.765 vluchtelingen naar andere landen vervoerd, zodat er nog 68.826 in Oostenrijk vertoeven. Behalve de 30.000 Hongaren genieten reeds 138.000 vluchtelingen uit landen achter het ijzeren gordijn Oostenrijk se gastvrijheid. Onder overweldigende belang- H stelling van pers, film en foto- H graf en heeft de heer J. G. Suur- hoff, minister van sociale za- ken, woensdagochtend in het |e gebouw van de raad van arbeid m te Amsterdam de eerste uit- leeringen van de A.O.W. uit- 1§ betaald. De minister drukt een H van de eerste begunstigden de hand na de overhandiging. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kind uit trein gevallen en gedood Woensdagmiddag is het achtjarige zoontje van de familie B. uit Swal- men. dat met zijn vader in de trein Nijmegen-Venlo reisde, nabij Grub- benvorst uit de trein gevallen en ge dood. De jongen heeft het portier van de wagon weten te openen, sloeg naar buiten en kwam met het hoofd tegen een seinpaal terecht. Koningin en prins naar Oostenrijk vertrokken Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren voor een kort bezoek naar Oostenrijk vertrokken. Zij zijn per vliegtuig naar München gereisd, vanwaar de koningin per trein naar Sankt Anton is gegaan, waar de drie oudste prinsesser\_^g^fI^1/;nkele dagen De konimgin zal enkele dagen ln Sankt Anton verblijven en op 7 janua ri per trein met de prinsessen Irene en Margriet terugkeren. Prinses Bea trix zal daarna nog enkele dagen met studiegenoten in Sankt Anton blijven. Prins Bernhard is van Mümchen per vliegtuig verder gereisd naar Wenen, waar hij twee dagen voor een privé bezoek zal verblijven. Volgens een bericht van het Oostenrijkse persbu reau is de prins vroeg in de middag met het door hemzelf bestuurde vlieg tuig op het vliegveld Schwechat aan gekomen. „Merdeka", orgaan van de P.N.I., heeft het Amerikaanse state depart ment vandaag beschuldigd van „in menging in Indonesische zaken". Het blad verwees naar een persbericht uit Washington volgens hetwelk Ameri kaanse autoriteiten gezegd zouden hebben dat de voormalige vice-presi dent Mohammed Hatta zich aan het hoofd van een zakenkabinet zou moe ten stellen. UIT HANDEN VAN MINISTER „Gehele volk zal hiervoor offers moeten brengen" Met een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, gisterochtend in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste van de ruim 700.000 uitkerin gen van de ingegane algemene ouder domswet overhandigd aan een dertig tal bejaarden. De allereerste, die onder het wa kend oog van de minister een kwi tantie tekende en het pensioen uit handen van de heer Suurhoff ontving was de 70-jarige gepensionneerde be lastingambtenaar, ae heer A. Bakker uit de Boterdiepstraat te Amster dam. Het totaal uit te keren bedrag ingevolge de algemene ouder domswet zal in 1980 tot ver boven de 1200 miljoen gulden per iaar zijn gestegen. Voor deze jaarlijk se, uitgaven zal het gehele Neder landse volk offers moeten bren gen, zo zei de minister in een kor te toespraak. „Ik stel uitdrukke- .'Al/kêfiutjllüK/i uitkering niet volk". IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllUUIIIIIUIIIIIl 1 Reddend geblaf 1 De landbouwer G. van Ekris, te Woudenberg, is zijn hond wel heel erg dankbaar. Het dier blafte dezer dagen zo er- barmelijk, dat de heer Van 3= M Ekris ging kijken wat er aan de hand was. Tot zijn schrik zag hij toen, dat de hond de wacht hield bij een stamboekpaard, H dat tot aan het hoofd in de modder van een sloot was weg- gezakt. Met hulp van buren is §1 men er in geslaagd het dier 3 H weer op het land te krijgen. Het bleek, dat het paard met een der benen in schrikdraad verward was geraakt en niet |jj H meer uit de voeten kon. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: Kosten stijgen thans sneller dan de baten De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw se eilanden te Middelburg, de heer C. A. Kammeraad, heeft zoals gewoonlijk tydens de eerste vergadering van de Kamer in het nieuwe jaar een over zicht gegeven van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in het betrokken gebied over 1956. Hieruit blijkt, dat het afgelopen jaar ondanks alles voor vele takken van bedrijf over het algemeen gunstig is verlopen, al mag men niet voorbijgaan aan de tendens, die alom in de rapporten tot uitdruk king komt, namelijk dat de kosten bezig zijn sneller te stijgen dan 'e baten. De heer Kammerasd wees er op, dat de gang van zaken in het rustige dis trict zeker niet los te maken is van dc gebeurtenissen in het grotere ge heel. In de eerste drie kwartalen van 1956 zette zich ogenschijnlijk de gun stige ontwikkeling in de bedrijvigheid zonder schokken voort. Daarbij moet echter wel in het oog worden gehouden, dat Te arbeidsmarkt steeds meer overspannen raakte. De bedrijvigheid in tal van branches nam tijdelijk nog toe door de gebeurtenissen in Hongarije en bij het Suez-kanaal. De plotseling noodzakelijk geworden inkrimping in de voorziening van vloei bare brandstoffen heeft echter niet nagelaten een ongunstige invloed uit te oefenen op de gang van zaken in weer andere ondernemingen. Wat de industrie betreft gaf de voorzitter het volgende beeld: De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" kan op een bevredigende gang van zaken terugzien. De orderportefeuille kon aanzienlijk worden uitgebreid, waar door een goede bezetting voor het bedrijf gewaarborgd is tot 1961. Het onrustbarend snelstijgende kosten niveau vervult de directie echter met zeer grote zorg. daar de concurren tiepositie hierdoor verzwakt wordt. De P.Z.E.M. meldde een toename van ruim 22 pet. wat de levering van het aantal kWh betreft in de pe riode van januari tot en met okto ber. Veel extra werk moest worden verzet voor de herverkavelingswerk zaamheden. De Vitrite Works kan terugzien op een gunstig jaar. De orderpositie is goed geweest en de inmiddels uitgebreide produktiemid- delen hebben bijna steeds op volle capaciteit moeten werken om aan de gestegen vraag te kunnen vol doen. De afzet over 1955 overtrof reeds met 12% pet de recordafzet over 1954. De personeelsbezetting bij de Zeeuwse Confectie Fabrieken (voornamelijk vrouwelijk) was bij voortduring krap. De directie meen de, dat de resultaten over 1956 niet zullen achterblijven bij die van vo rige jaren. Uitbreiding De „Koninklijke Zeelandia" rap porteerde een vraag naar betere pro- dukten. Een niet onbelangrijke uit breiding der fabriek zal in 1957 haar beslag krijgen, indien tenminste de investeringsbeperkingen geen spaak in het wiel steken. De Glasindustrie Gebr. Wattez N.V. te Goes kon de produktie nog belangrijk verhogen, zodat de jaaromzet met circa 40 pet gestegen is. De Coöp. Zuivelfa briek ..Walcheren" meldde, dat de ontvangen melk van melkveehouders op Walcheren nagenoeg dezelfde zal zijn als in 1955. Over het algemeen is de toestand op het zuivelfront niet bijzonder rooskleurig. Grote vraag naar politex glasvezelplaten rappor teerde de N.V. Handels- en Industrie mij Zuid-Beveland. De N.V. Focus Veilig heeft over het jaar 1956 gun stige resultaten kunnen boeken. De orderportefeuille is ruim voorzien. De N.V. „De Schelde" behield zonder moeite haar positie als grootste Nederlandse producent van gymnastiekwerktuigen. De fabriek was voor 1956 voor 100 pet in bedrijf. Teleurstellend was (Vervolg op pag. 4) Bij deze wet is de keuze gevallen op het z.g. „omslagsysteem" en dit is alleen te verwezenlijken, als de thans werkende bevolking betaalt in de ze kerheid, dat straks zij voor een uitke ring in aanmerking komt, die dan wordt bijeengebracht door de dan werkende bevolking. Nu zijn de fi nanciële moeilijkheden in ons land iets groter geworden en velen denken met schrik aan het jaar 1930, zo zei de minister. Van een vergelijking met die moei lijke jaren Is volgens de bewindsman evenwel geen sprake, want „was ons land in 1930 een chronische zieke, die geen versterkende middelen kreeg, thans heeft de patiënt zich wat over eten aan de hoogconjunctuur, waar door zijn maag wat van streek is en waarvoor hjj nu maar eens enkele ja ren moet leven van slappe thee en beschuit". Het offer, dat het werkende deel van ons volk nu moet brengen, zal hierdoor des te sterker gaan spre ken. Dit noemde de minister een ge luk bij een ongeluk, want het is nood zakelijk dat de bevolking duidelijk weet, dat de sociale voorzieningen niet uit de lucht komen vallen, doch dat er voor moet worden geofferd. Voor vele bejaarden zal de uitke- maberiële 'moelii]Kfre6ekr',en. van de voor allen, want het bedrag is te laag om er van te kunnen leven. Daarom zal in de komende jaren alles in het werk moeten worden ge steld om te komen tot een ontwikke ling van de bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen. Spr. zei er van overtuigd te zijn dat nu de mate riële grondslag voor de bejaarden zorg is gelegd, ook de andere proble men zoals de huisvesting, de me dische verzorging en de zinvolle vrije tijdsbesteding tot een oplossing ge bracht kunnen worden. „Liever weer vechten, dan Gaza ontruimen" „De Israëliërs zullen liever opnieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troepen laten ontruimen", aldus heeft de Israëli sche minister voor godsdienstzaken en maatschappelijk welzijn. Mosje Sjapi- ro, te Toronto verklaard. Dit is de Boliviaanse zwerver Hugo Unzaga ViUegas, die een kei naar de „Mona TAsa" van Da Vinei wierp. Het schilderij werd slechts licht beschadigd. DE VERWACHT. MATIGE WIND Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en plaatselijk enige regen. Mati ge zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 8.50 onder 16.43 Maan op 9.40 onder 19.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1