PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ook voor Zuid-Sumatra kondigde Soekarno staat van oorlog af Kroesjtsjew: Wij zijn allemaal stalinisten Zeeland beleefde rustige jaarwisseling de BILT HELIKOPTER STORTTE NEER BIJ REDDING OP MONT BLANC 200e jaargang - no. 1 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. S. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 jan. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 23 CMt Vtt mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van ,3rleven of adret bureau v. d. blad" 21 cent meer. Giro no. 359300 F.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllssingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 546 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr. 24. telef. 38. PAST DJAKARTA HONGERBLOKKADE TOE Twee regimenten kozen de zijde van opstandige kolonel Simbolon President Soekarno van Indonesië heeft de staat van oorlog en van beleg afgekondigd voor Zuid-Sumatra. Het doel is, de toenemende op standige beweging tegen het bewind van Djakarta tegen te houden. Midden-Sumatra gaat ondertussen door met zich niets van de centrale regering aan te trekken. Voor Sumatra's oostkust en Tapanoeli had Soekarno vorige week reeds de staat van oorlog en beleg afgekondigd. Zuid-Sumatra hield vorige week de inkomsten, af te dragen aan de regering van Djakarta, in en het scheen dat deze olierijke provincie op haar eigen houtje verder zal gaan. Politieke kringen te Djakarta beschou wen het besluit van Soekarno als een „ernstig" feit, daar de regering tot nu toe gepoogd had, met Zuid-Sumatra, dat alleen nog maar „op be perkte wijze" in verzet was gekomen, in onderhandeling te treden" Twee regimenten van het Indone sische leger, namelijk het eerste en het derde, beide in Atjeh gestatio neerd, hebben de zijde gekozen van kolonel Simbolon, die in Noord-Su- matra een staatsgreep pleegde maar naar de bossen vluchtte nadat luitenant-kolonel GIntings op bevel van Djakarta het bewind weer had overgenomen. De regimenten heb ben volgens deze berichten (van het „Persbiro" en van het te Medan verschijnende blad „Waspada") la ten weten, dat zij zich met wapenge weld zullen verzetten indien de troe pen van de centrale regering zou den aanvallen. Indien deze berichten juist zouden zijn, zou het betekenen dat luitenant kolonel Gintings nog slechts kan steunen op het tweede regiment en Saarland is weer Duits Gisteren is de zwart-rood-gouden vlag van de Duitse bonds-republiek omboog gegaan boven het Saargebied, dat kruitvat tussen Frankrijk en Duitsland, nadat het elf jaren onder Frans beheer was geweest. Het is nu voor d« tweede keer binnen een gene ratie met Duitsland herenigd. Kanselier Konrad Adenauer, die de zer dagen 81 jaar wórdt, is per specia le trein uit de hoofdstad van West- Duitsland, Bonn, naar Saarbrücken gereisd om de bijna een miljoen Duits sprekende Saarlanders welkom te he ten bij hun terugkeer naar Duitsland. Saarland is nu de tiende staat ge worden in de federale bonds-republiek en zijn bewoners zijn opnieuw Duit sers. Maar zij zullen nog drie jaren moeten wachten (tot 1 januari 1960) voordat de economische, douane- en munt-unie tussen Frankrijk en het Saargebied opgeheven zal worden en het Saargebied ook economisch tot Duitsland zal behoren. Ondanks versterkte politiemacht, stond men in Den Haag in de nieuw jaarsnacht machteloos tegenover de honderden „fikkies" die de „jeugd" van kerstbomen en ander brandbaar materiaal in bijna elke straat sticht te. De foto geeft een beeld van een van de brandjes op de Hoefkade. dat zijn gezag niet verder strekt dan het gebied onmiddellijk om Medan. Volgens deze zelfde bron zou Sim bolon zich thans in Taroetoeng, het hoofdkwartier van het derde regi ment, bevinden. De New York Times meldde maandag, dat de Indonesische re gering is uitgedaagd, bekend te maken of tegen Midden-Sumatra een hongerblokkade is ingesteld. In een telegram uit Djakarta be richtte het blad dat het parle mentslid dr. Mohammed Yamin aan de regering een aantal schrif telijke vragen heeft gesteld over deze kwestie. Dr. Yamin vroeg of er waarheid schuilt in de berich ten, dat de Indonesische marine twee schepen met rijst, bestemd voor Midden-Sumatra, had terug geroepen, en of zulk een maatre- fel niet neerkomt op een „honger- Iokkaöe". Deze kwestie kwam aan de orde, toen luitenant-kolonel Ahmad Hoes sein, die elf dagen geleden in Midden- Sumatra de macht overnam, de rege ring via de radio waarschuwde om de aanvoer van rijst en andere levens middelen naar het onder zijn gezag staande gebied niet te blokkeren. Volgens maandag in Djakarta uit Medan ontvangen berichten heeft de radio-omroep in Sibolga, de hoofdstad van het district Tapanoeli (Noord- Sumatra) geweigerd de nieuwsuit zendingen van Djakarta en van Me dan te relayeren. Deze weigering gold ook voor de recente redevoeringen van de nieuwe provinciale militaire commandant, overste Ginting. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandagavond te Wash ington verklaard, dat (le Verenigde Staten belang hebben bij de stabili teit van de Indonesische regering en geen enkele politieke partij in Indo nesië begunstigen ten Koste van een andere. De woordvoerder legde de verklaring af in antwoord op een ar tikel in het Indonesische blad „Soe- loeh" waarin werd gezegd dat de Ver enigde Staten de revolutie op Suma tra gesteund hebben met de bedoeling de regering Sast roamidjojo omver te werpen. Branden in Californië thans bedwongen. De grote branden in Zuid-Califonmë, die vijf dagen gewoed hebben, zijn thans bedwongen. Een merendeels met kreupelhout begroeide oppervlakte van 153.786 ha is verbrand. Ruim zes tig huizen zijn in vlammen opgegaan en er is één dode te betreuren. Niet vrij van Stalins fouten De leider van de communistische partij der Sowjet-Unie, Kroesjts jew, heeft op een oudejaarsavond gehouden nieuwjaarsreceptie in het Kremlin verklaard, dat alle Sowjet-leiders „stalinisten" zijn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de imperialisten", aldus is dinsdag in diplomatieke kringen te Moskou vernomen. Kroesjtsjew zei verder, aldus werd in de diplomatieke kringen vernomen, dat de huidige Sow- jetleiders medeverantwoordelijkheid moeten dragen voor de fouten die Stalin gemaakt heeft. Dit was de eerste maal, dat een Sowjet- leider openlijk toegeeft medeverantwoordelijk te zijn voor Stalins fouten. Kroesjtsjew werd door honderden gasten luide toegejuicht toen hij Stalin prees als een „groot strij der tegen het imperialisme" en „een groot marxist". De receptie werd hoofdzakelijk bezocht door diplomatieke verte genwoordigers van de Afrikaans- Aziatische en andere „neutrale" landen. De meeste westelijke diplo maten hadden geen gehoor gege ven aan de uitnodiging. De partijleider zei dit bij het uit brengen van een dronk ter gelegen heid van de jaarwisseling. Na hem werden nog toasts uitgebracht door Molotow, Kaganowitsj, Malenkow en Boelganin. Deze toasts werden opge vat als een poging om de uitlatingen van de Joego-Slavische president. Tito en anderen, dat het Kremlin verdeeld is in „stalinisten" en „anti-stalinisten" te weerleggen. liÉilsJiii H In de haven van Hamburg, Duitsland, is een muur van een graanpakhuis bezweken onder de last van opgesla- M gen rogge. Een lawine van rog- ge bedolf een materiaalwagen van een wegenbouwmaatscliap- pij en een andere wagen kwam tot aan de assen in het graan te staan. De graanvoorraad die thans op het wegdek ligt wordt geschat op ongeveer 300 ton. De foto geeft een beeld van de roggelawine op de havenkade. Jonge vrouw vermoord in Amsterdam. In de nacht van zondag op maan dag omstreeks 1 uur is in een door haar aan de Oudezijds Achterburgwal 60 te Amsterdam gehuurde kamer de 31-jarige mejuffrouw A. Z., een vrouw van lichte zeden vermoord. De hoofd bewoonster van het pand, die zondag avond afwezig was, trof bij haar thuiskomst om 2 uur maandagochtend het slachtoffer in haar kamer op de divan levenloos aan. Ze was gewurgd. Maandagochtend was de recherche van het bureau Warmoesstraat nog druk met het onderzoek bezig. De eni ge aanwijzing, die men gevonden had, bestond uit enkele vingerafdrukken, die in de kamer zijn aangetroffen. Het slachtoffer stond wegens haar ietwat oosterse uiterlijk in de buurt bekend onder de naam „Chinese An nie", doch was van Nederlandse ouders. De recherche neemt aan, dat zij laat in de avond of zelfs na middernacht bezoek heeft gekregen van een man, die haar in de kamer heeft vermoord. Van hem ontbreekt nog ieder spoor. Getuigen, die toevallig gezien hebben, dat er iemand het perceel binnenging, wordt verzocht zich met de recherche in verbinding te stellen. Tegen Russische agressie in Midden-Oosten. President Eisenhower heeft leiders van het Amerikaanse congres dins dag meegedeeld, dat hij over vjjf of zes dagen het congres zal verzoeken om goedkeuring van een nieuwe wet, die beoogt paal en perk te stellen aan een eventuele Russische agressie in het Midden-Oosten. In een verklaring van het Witte Huis wordt slechts gezegd dat Eisen hower het congres heeft gevraagd een resolutie te steunen die ontwor pen is met de bedoeling de commu nisten te weerhouden van elke ge wapende communistische agressie in het Midden-Oosten. Volgens de verklaring heeft Eisen hower het congres ook verzocht zijn goedkeuring te verlenen aan „een uitgebreid programma voor economi sche hulp" in dit gebied door het ge bruik van gelden uit het presiden tiële noodfonds voor dit doel toe te staan. In de verklaring worden geen be paalde bedragen genoemd, maar volgens eerdere berichten wil de Amerikaanse regering ongeveer 400 miljoen dollar voor deze hulp uittrek ken. welk bedrag in twee jaar zal worden uitgegeven. Enige oongresleiders verklaarden dat Eisenhower de toestand zo ernstig acht, dat hij wel eens persoonlek zijn voorstel voor het congres kan uiteenzetten en op een snelle aan vaarding hiervan kan aandringen. Dit zou dan vóór 10 januari gebeu ren. Het congres komt donderdag weer bgeen. Stoffelijk overschot van Moorhouse overgedragen De Egyptische autoriteiten hebben gisteren het stoffelijk overschot van de Engelse luitenant Moorhouse, die door Egyptische commando's was ont voerd, aan het bevelhebberschap^ van de strijdmacht der Verenigde Natie* overgedragen. KOSTEN TOT NU TOE: ANDERHALF MILJOEN Twee studenten verkeren nog steeds in nood. Twee studenten, die reeds elf dagen op de Mont-Blanc zijn, heb ben de oudejaarsnacht, warm inge pakt in dekens, doorgebracht in de cabine van een hefschroefvliegtuig, dat maandag verongelukt is bij een poging om hen te redden. In Chamonix gelooft men, dat er een reddingsploeg van dertig man nodig is om de studenten, de 24- jarige Fransman Jean Vincendon en de 22-jarige Belg Frangois Hen ry, uit hun isolement te verlossen en naar Chamoix te brengen. Dinsdag was het weer echter der mate slecht cr stond een storm met windsnelheden tot 100 km per uur dat aan verdere reddings operaties niet gedacht kon worden. De vier mannen die in het veronge lukte hefschroefvliegtuig zaten zgn oudejaarsnacht, met nog twee redders die maandag door een ander hef schroefvliegtuig bij de studenten neer gelaten waren, door de storm naar de berghut van Vallot getrokken. Zij lie ten de uitgeputte studenten, warm in gepakt en voorzien van levensmidde len, in het verongelukte toestel ach ter. Het vroor die nacht twintig gra den. Het hefschroefvliegtuig dat de studenten kwam halen, stortte maan- Zes gewonden bij verkeersongevallen Zeeland heeft kalm en rustig af scheid genomen van het veelbewogen jaar 1956 en vrijwel zonder inciden ten het nieuwe jaar begroet. Rijkspo litie noch de politie uit grotere Zeeuwse plaatsen heeft extra werk moeten verzetten om de gemoederen in toom te houden. Behalve enkele hardhandige onenigheden en woor denwisselingen na een teveel van de traditionele „heildronk" bleef het bij een vreugdevol lawaai en vele knal len. Het verbod om vuurwerk af te steken was voor deze oudejaarsavond kennelijk overal ingetrokken en zo kon het gebeuren, dat men reeds vroeg in de avond de voetzoekers hoorde suizen, terwijl de „gillende keukenmeiden" de feestvreugde ver hoogden. Te twaalf uur mengden de schepen zich in het feestelijk lawaai en kon men de vuurpijlen bewonderen, die links en rechts een kleurig heenko men zochten over het Zeeuwse land. De marine in Vlissingen begroette het nieuwe jaar met schijnwerpers en er was allerwege een opgewekte stemming en verwachtingsvol begin, zoals het past bij een jaarwisseling. Wie de kans kreeg, probeerde vrien den en relaties via de telefoon te be reiken, waardoor de automatische centrale prompt overbelast raakte, zodat het wel twintig minuten tot een half uur kon duren eer men de rest van het land kon bereiken. Maar ook dit behoort langzamerhand tot de tradities van de oudejaarsnacht. Vriendin in huis. Een Vlissingse dame kreeg op oudejaarsavond meningsverschil, om dat haar man een vriendin betrokken wenste te zien in dit overigens zo typisch huiselijk gebeuren. Het ge volg was dat de dames elkander let terlijk in de haren vlogen. Was het daar maar bij gebleven, maar deze uitbarsting bleek niet vol doende voor de vriendin, die op een gegeven ogenblik misschien ook wel uit angst het onderspit te moeten delven de theepot greep en de an dere dame daarmede op het hoofd sloeg. Het slachtoffer kreeg vervol gens de hete thee over het gehele li chaam en het einde was, dat zij met brandwonden moest worden opgeno men in een ziekenhuis. Een Vlissingse jongeman heeft het in de oudejaarsnacht gepres teerd om zgn familie en buren eni ge minder aangename ogenblik ken te bezorgen. Helaas had ook Hij teveel van het geestrijk vocht genoten, zodat zijn vader het op een gegeven moment nodig oor deelde om hem naar bed te verwij zen. Omstreeks twee uur des nachts echter kon de jongeman het in deze afzondering niet meer uithouden. Hg klauterde in nacht gewaad op het dak en begon, een maal hier aangekomen, vreselijk te gillen. Er ontstond uiteraard nogal wat rumoer over deze zon derlinge handelwijze. De politie moest er aan te pas ko men temeer daar de jongeman zijn nachtelijke escapade ook uitstrekte tot de daken van de buren. Aan de sommatie om naar beneden te komen, wenste hij eerst geen gehoor te geven en daarna maakte hg nog een onge lukkige buiteling door een vreemd (Vervolg op pag 2) Ierse nationalisten deden aanval op politiepost. De politiepost van Brookeborough in Noord-Ierland, op 17 km van de Ierse grens, is dinsdagavond omstreeks half acht aangevallen door Ierse na tionalisten. Een van de aanvallers kwam om het leven, een tweede werd ernstig gewond. De nationalisten openden het vuur op het posthuis van de R.U.C. (Royal Ulster Constabulary) doch deze keer werd het vuur onmiddellijk beant woord door de politiemannen. Na een vuurgevecht van tien minuten moes ten de aanvallers het veld ruimen. Cranéten en munitie lieten zij achter. Van tal van politieposten in de om trek werden versterkingen naar Broo keborough gezonden. Ook speurhon den werden aan het werk gezet, dakraam. Hij werd enige tijd op het politiebureau vastgehouden om tot dag neer. doordat een der rotorbladen de grondraakte. De inzittenden ble ven gelukkig ongedeerd. De studenten hadden in het week einde voor Kerstmis geprobeerd de Mont-Blanc te beklimmen, zij werden toen echter verrast door een sneeuw storm. die de afdaling onmogelijk maakte. Het verongelukken van de helicop ter heeft de reddingsoperaties tot een bijzonder dure onderneming gemaakt. Het vliegtuig, dat ruim een miljoen gulden kost, zal wel niet geborgen kunnen worden. Al le kosten inbegrepen hebben de operaties tot op heden zeker an derhalf miljoen gulden gekost. De studenten zullen welileht, als zij gered worden, de rekening gepre senteerd krijgen, doch men kan hen niet verplichten de kosten te betalen, afgezien van de vraag of zg over voldoende middelen be schikken. De gidsen in Chamonix ijveren al enige jaren voor een verplichte verzekering van Alpinisten, waar uit het reddingswerk bekostigd kan worden. Een dergelijke verze kering bestaat ook in Zwitserland. Het weer is dinsdag zo slecht gewor den, dat de studenten weer een nacht in het verongelukte hefschroefvlieg- tuig zouden moeten doorbrengen. Dinsdagavond werd te Chamonix ge zegd. dat de twee studenten uitgeput zijn, niet kunnen lopen en veel hinder ondervinden van de vorst. 1 Binnenkort eetbare g zeep te koop in Engeland p Een Londense firma zal bin- nenkort zeep aan de markt brengen, die zonder slechte ge- M volgen gegeten kam worden. Deze zeep, die uit suiker is ge- maakt, heeft ook andere voor zeep ongebruikelijke eigen- schappen. Zij bijt niet, wanneer p zij in de ogen wordt gewreven H en kan bovendien in gebak ver- Ei werkt worden, om het vetge- halte te vergroten. IiinmiiiuinimiiiiiiimiHittifiiiiiflirajiiioraiPimiiBfflramiiiifflnraï Vijfling geboren in het zuiden van India In het zuiden van India is zaterdag een vijfling geboren, allen meisjes. De 35-jarige moeder had ook al vijf doch ters. VERWACHT... Overwegend zwaarbewolkt met voor al aanvankelijk nog enige regen of rjzel. hier en daar ook mist. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog tussen zuid en oost later verander lijk. In het noorden van het land lich te vorst tot temperaturen om het vriespunt. In het zuiden temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 8.50 onder 16.43 Maan op 9.40 onder 19.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1