ZEEUWEN, DIE ONS IN 1956 ONTVIELEN Nieuw-Guinea-oproep Synode bracht Kerk in „het nieuws <Yl edcrlmiuiers werden 1956 tijitA minister Hf1; 1>()IKKM1\\K en somber jaar Z m MAANDAG 31 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DE KERKEN IN 1956 Nederlandse Oecumene bestond in mei tien jaar Wat ïs het belangrijkste nieuws uit de kerken in ons land geweest in het vandaag eindigende jaar? Wat is „nieuws" eigenlijkWe hebben die vraag eens voorgelegd aan een journalist en kregen dit antwoord: nieuws Is, waar iedereen over praat. Dat behoeven helemaal geen belangrijke ge beurtenissen te wezen. Het kan ook zeer plaatselijk van karakter zjjn. In een bepaald dorp kan iedereen het hebben over een ongeluk of een sterf geval eir dan is dat daar het nieuws. Wanneer we aan de hand van deze definitie, waarover overigens nog wel iets is op te merken, moeten schrijven over het nieuws in de kerken in een bepaald jaar, zouden we meestal heel kort kunnen wezen. Wanneer gebeurt er kerkelijk in ons land nu eens iets waar iedereen het over heeft? Het belangrijkste wat er in de kerken gebeurt, vindt meestal in stilte plaats. De kerken leven bij „de dag der kleine dingen." De prediking gaat voort, week in week uit. De catechisatie en de zielszorg vinden plaats, zonder dat daarvan ooit iets als bijzonder nieuws in de krant komt. Hon derden zjjn er die geheel belangeloos de tijd, die ze buiten hun gewone werk nog over hebben, voor het kerkewerk ter beschikking stellen, zonder dat er bijzondere aandacht aan wordt besteed. Alleen op de een of andere ge denkdag of bjj hun graf- wordt het opgehaald dat zjj verenigingen hebben geleid of zondagsschool hebben gehouden, of als ambtsdrager zich hebben gegeven. Al deze dingen gebeuren zonder dat iemand er over praat. Maar daarom hebben ze zeker niet minder betekenis en waarde. Zo is er ook dit jaar een heleboel gedaan. Toch is er dit jaar in de kerken van ons land iets gebeurd, dat mis schien valt onder bovenvermelde de finitie, iets waarover in ieder gevel heel veel gepraat en ook geschreven is. We bedoelen de „Oproep tot be zinning inzake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea", die in juni van dit jaar is gericht tot het Ne derlandse volk, door de generale sy node der Ned. herv. kerk, met de be doeling dat ons volk er eens over na zou denken. We kunnen niet zeggen dat dit een rustige bezinning is ge worden. Deze oproep heeft gewerkt als de spreekwoordelijke knuppel in het hoenderhok. Tot het einde van 't jaar toe zijn de berichten rondom deze oproep tot bezinning- in de pers gebleven. Er is een comité van actie tegen deze oproep tot bezinning op gericht, welk comité vergaderingen heeft belegd, waar nog al wat bral lende taal is gesproken. De c-lassicale vergaderingen van de Ned. herv. kerk hebben deze oproep besproken, Een deel kon er zich mee verenigen, maar een ander, deel verklaarde zich, om. verschillende redenen, niet ak koord met de inhoud. In december is er zelfs een synoda le vergadering geweest, dié bijna uit sluitend was gewijd aan de reacties over haar eigen oproep tot bezinning Van verschillende kanten was ge vraagd dat de Synode zich zelf nog eens zou bezinnen. Niet alleen waren de reacties van kerkelijke aard, maar ook van politieke, wat dan ook de bedoeling geweest is, want de zaak va.n Nieuw Guinea is een kwestie die zowel de binnen- als de buitenlandse politiek van ons land raakt. Door 'n deel van hen. die ër tegen waren is dit politieke aspect juist naar voren gehaald als iets, waarmee de kerk zich niet te bemoeien heeft, tegen welke gedachte de Synode zich te recht heeft verzet. Wel wil zij toege ven dat er „zinsneden in het stuk "staan, die tot misverstand aanleiding kunnen geven." Te weinig is naar voren geko men in alle discussies rondom deze oproep inzake Nieuw Gui nea, dat de Verenigde Naties daarover het een en ander ook reeds hebben gezegd en dat de Wereldraad der Kerken zich hier mee ook reeds had bezig gehou den. De Gen. Synode der Ned. herv. kerk had ook het boekje van de Wereldraad der Kerken hierover kunnen rondzenden met een brief er bij dat zij gaarne zou zien dat ons volk hierover eens nadacht. Nu we het over de Oecumene heb ben, kan worden vermeld dat de Ne derlandse afdeling in mei van dit jaar haar tienjarig bestaan heeft ge vierd. Prof. Berkelbach v. d. Spren- fgetred had tot nu toe deze afdeling geleid. Hjj is opgevolgd door dr. Dankbaar, hier in Zeeland nog welbekend. De Wereldraad der Kerken is een in stantie waarvan iets uitgaat. We denken ook aan de vergadering die dit jaar in Hongarije gehouden is en waar wederom betrekkingen zijn aangeknoopt met kerken uit com munistisch geregeerde landen, wel ke betrekkingen nog wel eens waar devol kunnen blijken te zijn. Er leeft iets bij de Wereldraad der Kerken, dat drijft tot activiteit. Dat kunnen we nog niet bepaald zeggen van de Nederlandse afdeling. Al zijn er oe cumenische kringen, daarvan gaat, nog zo weinig uit. We kunnen nog niet zeggen, dat de oecumenische gedachte in onze kerken bijzon der levendig is. Nu juist tegen het einde van het jaar zijn het de Hongaarse vluchtelingen geweest die ook in ons land een praktische oecu menische hulpverlening in het leven hebben geroepen. Gezamenlijk heb ben zich instaniies van verschillen de kerke ingezet. Het bijzondere feit van dit jaar in de Rooms-Katholieke Kerk in ons laml is wei geweest dat de nieuwe indeling van de bisdommen zijn In slag heefl gekregen. Door deling zijn er twee bisdommen meer gpkomen en de nieuwe bisschoppen zijn be noemd. Ook de Generale S.node der Gere formeerde Kerken is dit jaar bijeen geweest n.l. te Leeuwarden. Allerlei IJ1"' zaken die waren blijven liggen, zijn I - - "ier daar afgedaan. Een herziene uitgave van de formulieren is daar aangeno- Ned. Rode Kruis adopteert j -j- tweede vluchtelingenkamp j I Q KOUU Behalve de verzorging van het kamp Judenau. met ongeveer 3 000 Hon- I gaarse vluchtelingen, welke op het ogenblik door het Ned. Rode Kruis geschiedt, zal dit binnenkort nog de verzorging van een tweede kamp op zich nemen. Daarvoor zullen straks f nog een twaalftal personen door het j Ned. Rode Kruis naar Oostenrijk wor- den gezonden. n Zeeland viel de minste regen men, terwijl de Synode eveneens haar goedkeuring heeft kunnen hechten aan een dertigtal gezangen waarmee de kleine bundel die deze kerken bezitten naast de psalmen, zal worden uitgebreid. We hopen op deze bundel, die kort voor het kerst feest verschenen is. nog terug te ko men. Alle Protestantse kerken hebben dit jaar te maken gehad met de pre dikantstraktementen. Dat begint een nijpende kwestie te worden bij het steeds duurder worden van het *e- vensonderhoud. Aan het begin van dit jaar zijn die van de herv. ge meente te Utrecht op verantwoorde hoogte gebracht. Nadien zijn andere gemeenten gevolgd. In oktober heeft de Synode der herv. kerk in dezen bepaalde besluiten genomen voor een langzame aanpassing, die wel tot gevolg zal hebben dat, wanneer de traktementen over heel de linie in '59 zijn aansrepast, ze wel weer te laag zullen zijn. In de Ger. kerken is er eveneens over gesproken om de trak tementen te brengen op het peil van die der leraren M.O. Zover is het daar echter ook nog niet. In de klei nere kerken worstelt men met de zelfde moeilijkheden. De inkomsten van de kerken vermeerderen niet ge lijk met de steeds stijgende uitgaven. In december is de nieuwe kerk van Ouwerkerk in gebruik genomen en daarmee is praktisch in onze provin cie de schade, die door de stormramp van 1953 was veroorzaakt, hersteld, hoewel de verwoesting van de oude kerk hier no<*- dateerde u5t de oor logsjaren. Zodoende is misschien be ter te spreken van het s'ot van het herstel van de oorlogsschade. II. (Van onze parlementai re redacteur) Men beweertdat de Franse politici, die nog nooit minister zijn geweest, met een lantaarntje gezocht moe ten worden. Al loopt dat in de praktijk nog wel los, in elk geval telt Frankrijk als gevolg van het veelvuldig wisselen va/n kabinetten talrijke oud-ministers. In Nederland houden de ministeries het langer vol. Doch daar staat te genover, dat zij met veel ■meer moeite tot stand komen. De laatste kabi netsformatie duurde vier maanden en in die tijd zijn verscheidene Neder landers aangezocht om op het gestoelte der ere plaats te nemen. We hebben hier dus minder oud-ministers, maar in de mensen, die al eens-op de nominatie gestaan hebben om raadsman van de Kroon te worden, zitten we zeer ruim. Het waren er bij de Jea- binetsformatie-1956 in totaal 30. Van hen heb ben het er dertien inder daad tot. het minister ambt gebracht. De overi ge zeventien bedankten of zij kwamen toen punt je bij paaltje kwam, niet in aanmerking. Het is niet oninteressant na te gaan, wie tijdens de fortnatie van juni tot oktober gepolst zijn. Dat zijn in de eerste plaats de bewindslieden uit het vorige kabinet, die teruggekeerd zijn en wel dr. Drees, algemene zaken en minister-presi dent; mr. Luns, buiten landse zaken.; prof. Ziji- stra, economische zaken de heer Suurhoffsocia le zaken en volksgezond heid; dr. Mansholt, land bouw, visserij en voedsel voorziening; mr. Cals, onderwijs, kunsten eii wetenschappen; ir. Staf, defensie; mr. Algera, verkeer en waterstaat; ir. Witte, volkshuisves ting en bouwnijverheid. En in de tweede plaats de ministers, die als 'nieuweling in het Ka binet zijn opgenomen: mejuffrouw dr. Klompé, maatschappelijk werk; mr. Struycken, binnen landse zakenpubliek rechtelijke bedrijfsorga nisatie, bezitsvorming en vice-minister-presi dent. prof. Samkalden, justitie en de heer Hof- stra, financiën. ouls gezegd brachten zeventien gepolsten het niet tot minis ter. Dr. Drees zocht, toen hij formateur wasde chrïstélijk-historische heer Calmeijer, luite nant-generaal buiten dienst, voor defensie aan. Prof. Romme, die dr. Drees als formateur op volgde, is in het program blijven steken en niet aan het polsen toegeko men. Prof. Lieftinck, die als informateur optrad, zocht mr. Van Walsum, de socialistische burge meester van Rotterdam, aan voor algemene za ken en minister-presi dent en de K.V.P.-bnr- gemeester van Eindho ven, pvr. Kolfschoten, voor minister van bin nenlandse zaken. De informateur prof. De Ga ay Fortman, heeft zich niet onbetuigd ge laten, Hy polste de lieer VanTilburg (P.v.d.A.), gouverneur van Surina me, voor algemene zaken en vice-minister-presi dentde heer W. J. An- driessen (K.V.P.) voor sociale zaken; drs. Kort hals (V.V.D.) voor ver keer en waterstaatdr. Ebels (V.V.D.) voor bin nenlandse zaken prof. van der Grinten voor justitie en vice-minister president; de heer Tria nus jr. (C.H.), voor maatschappelijk' werk; de heer van Campen (K. V.P.) voor financiën, prof. Horring (V.V.D. I voor landbouw en de heer van Maastrigt (G. II.) voor sociale zaken. Tenslotte beproefde mr. Burger als informateur zijn krachten op de sa menstelling van een ka binet. Hij zocht min prof. Romme (K.V.P.) voor binnenlandse za ken, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, be zitsvorming en vice-mi nister-president; prof. v. d, Grinten (K.V.P.) voor dezelfde functie als hij aan de weigerende prof. Romme had toegedacht dit was de tweede keer, dut prof. v. d. Grinten gepolst werd)drs. Korthals (V.V.D.) voor verkeer en waterstaat (dit, was eveneens voor de tweede keer)pro f. De Gaay Fortman A. P.), prof. Donner, mr. Roosjen en prof. Schol ten. allen voor overzeese rijksdelen. Vooral het oosten des lauds leed onder wateroverlast (van onze weerkundi ge medewerker) Behalve te koud cn tc somber is 1956 bijna in het gehele land ook veel te nat jaar gewor den. met uitzondering van Zeeland waar min der dan de normale neerslag is gevallen. Vier maanden waren er waarin Zeeland dc kleinste hoeveelheid re gen kreeg. In maart 15 mm te Brouwers haven, in mei 8 mm te Axel, in augustus 70 mm tc Axel tegen 224 mm als grootste hoeveelheid te Leiden gemeten) en in sep tember 25 mm te Sint Kruis. In tal van pro vincies viel belangrijk meer dan 800 mm re gen tegen in Vlissin- gen 672 mm. De gemiddelde tem peratuur te De Bilt ui', uurliiksc waarnemin gen berekend, bedroeg 8.0 graden tegen 9.3 graden c. normaal. Dit betekent dat wij de laatste 68 jaar niet meer een zo koud jaar hebben meegemaakt. Februari was extreem koud en brak in Zee land het koude^ceord. Op de 21ste februari daalde het kwik in Vlïssingen tot —20° C. Het record voor febru ari stond on naam van 1929 met —16' C. De warmste dag was 28 mei toen het kwik in Vlïssingen tot 28 en te Sint Jansteen tot 29.7"' C. steeg. Dit was ook de enige zomerse dag (warmer dan 25' C.) waarvan er normaal in Zeeland in een jaar H voorko men. De zomer viel dus met recht op 28 mei. Nadien Is er van zomerweer geen spra ke meer geweest. Het tekort aan uren zonne schijn bedroeg in De Bilt van 1 juni tot 1 november al maar even 260 uren. Niemand zal in de zomer van 1956 er in geslaagd zijn zich in ons land, zonder hoog- tezon. bruin te laten branden. Het voorjaar bleef veel te koud. Alleen september heeft nog iets goed weten te ma ken, al was bet weer beslist niet om te gil len. want daarvoor ging ook toen de zon veel te veel achter wol ken schuil. Dan en oeet Wiskundige is gemakkelijk, boeiend en interessant. lereaar schreef „Wiskunde Alles over fotograferen in „Weten en kunnen". Fotograferen is een boeiende, maar toch wel dure bobby en daarom neemt het aantal amateurs, dat zelf wil ontwikkelen en afdrukken, steeds toe. Een boekje van W. C. van Dijk, flat de titel draagt „Ont wikkelen afdrukken en vergroten" is voor hen dan een handige bron van informaties en vooralvoor de beginnende amateur onmisbaar. De schrijver behandelt in dit werkje, nummer 232 van de serie „Weten en kunnen" (Uitg.mij. Kosmos, Am sterdam), alle facetten van 't werk, dat aan het zelf vervaardigen van foto's is verbonden: bet inrichten van de doka, het samenstellen van verschillende soorten ontwikkelaars, vergroten en retoucheren. Een bon dig boekje, dat weinig kost, maar dat veel goede raadgevingen, ver duidelijkt door tekeningen en foto's, bevat. Het maken van kleurenfoto's is 't ideaal van iedere amateur. In de praktijk valt deze liefhebberij echter niet mee, ook al door de hoge kos ten, die er aan zijn verbonden. Van Dijk stelde daarom ook een handlei ding samen „Kleurenfotografie" (nummer 225 in dezelfde serie). Ge wapend met de kennis, die in de 67 bladzijden is verzameld, kan iedere amatcurfotograaf zijn doel: betere platen voor minder geld, gemakke lijk bereiken. zonder omslag" De lieer W. W. Sawyer, een En gelse leraar wiskunde, heeft een in teressant hoekje geschreven over liet vak, dat hij op de scholen on derwijst. Onder de titel „Wiskunde zonder omslag" verscheen dit werk je in de bekende (en goedkope) Prisma-reeks van de Utrechtse uit geverij „Het Spectrum". I)e schrij ver gaat or van uit, dut er bij dc meeste mensen een angst bestaat voor wiskunde, omdat zij dit vak nog altijd beschouwen als een ma gisch gegoochel met. getallen en symbolen. Sawyer zag dan ook als zijn voornaamste taak nu eens pre cies to vertellen hoe gemakkelijk, boeiend, interessant en nuttig voor het dagelijkse leven wiskunde eigen lijk wel is. Al dc wiskundige problemen, die hij aansnijdt, benadert hij niet van 'n wetenschappelijke kant, maar hij maakt de situatie duidelijk met sim- pelo voorheelden uit het dagelijkse leven. Daarbij gaat dc schrijver wel iets verder dan het bekende axioma „de kortste verbinding tussen twee punten is de rechte lijn". Neen, hij heeft het ook over „Algebra", dé stenografie der wiskunde", grafie ken. of het denken in beelden", „Differentieel-berekening: een stu die over snelheid" en „Driehoeksme ting, of hoe men tunnels en kaarten maakt". En uit deze titels van de hoofdstukken mag dan ook gelijk blijken, hoe vlot dit alleszins instruc tieve boekje geschreven is. januari A. G. A. Standaert, 87 jaar. Ter- neuzen, vele jaren bekend figuur in Zeeuwse biljartkringen, o.a. kam pioen van Zeeland. O. van de Zande, 51 jaar. Waarde, hoofd van de openbare lagere school. J. Coster, 89 jaar, (overleden 31-12- '55), oud-directeur r.h.b.s. Vlissin- gen. J. Baan, 67 jaar. Vlissingen, oud administrateur P.Z.E.M., ridder O.N. B. J. H. Bols, 68 jaar, Oostburg. gepensioneerd commies bij de regis tratie en domeinen, ridder O.N. Mr. M. C. van der Minne, 74 jaar. Den Haag, Mr. van der Minne ver wierf in onze provincie bekendheid als directeur van de N.V. Zeeuwse Hypotheekbank. Deze functie ver vulde hij ruim 30 jaar, tot hij in 1942 aftrad. Mr. van der Minne was ge ruime tijd commissaris van de Polder Walcheren en bezat het lidmaatschap van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Ook verwierf de heer Van der Minne bekendheid op liet ge bied der paardenfokkerij. Anneke van de Veer, 54 jaar, schil deres, Veere, sinds 1951 woonde en werkte zij in Veere en was o.a. lid van de Zeeuwse Kunstenaarskring. Zij exposeerde met enkele portretten op de Zeeuwse tentoonstelling. Prof. dr. G. Mannoury, 88 jaar, Amsterdam. Eminente en veelzijdige geleerde. In 1910 werd hij benoemd als leraar wiskunde en boekhouden aan de gemeentelijke h.b.s. en han delsschool te Vlissingen. Hier ver wekte hij spoedig opzien bij een deel van de bevolking ergernis met de colportage van het maandblad „Het Socialisme". Hij behoorde on dermeer tot de groep, dié in 1909 de S.D.P. oprichtte. Toen deze pai-tij overging in de communistische partij Nederland, bleef prof. Mannoury ook daarna het 'communisme trouw. Ook op het terrein der wetenschap onder scheidde hij zich. In 1917 volgde zijn aanstelling aan de gem. universiteit te Amsterdam. februari A. Risseeuw, 83 jaar, Groede, rid der O.-N. A. J. L. Aspeslagh, 62 jaar, Vlis singen, chef-loods le klas Belgisch Loodswezen, voorzitter spoilvereni- ging van het Belgisch Loodswezen. I*. Koeman, 86 jaar. Driewegen, oud-raadslid, wethouder en waarne mend burgemeester, voorts notabel, diaken en ouderling der Ned. herv. kerk. P. Galle, 76 jaar, Temeuzen, lange tijd bestuurslid van de vereniging voor handeldrijvende middenstand „Temeuzen Klimop", voorts organi sator reizen ouden van dagen. D. E. de Kraker, 63 jaar, Temeu zen, oud-wethouder en vele jaren ouderling Ned. herv. kerk te Sluiskil. W. H. van der Schaft, 59 jaar, Vlissingen, chef onderhoudsafdeling van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Ds. H. Veldkamp, 61 jaai\ Zwolle, van 19461953 predikant van de Geref. kerk in Middelburg. Van zijn hand verschenen diverse ooeken en brochures. maart P. Lankamp, 67 jaar, Terneuzen, oud-hoofd christelijke school aan de Jozinastraat, bekleedde tal van be stuursfuncties. B. N. van Djjke, 74 jaar, Temeu zen, oud-raadslid, deed veel voor liet hervormde jeugdwerk. M. Vader, 6i jaar, Arnemuiden, secretaris coöperatieve Boerenleen bank en bestuurslid muziekvereni ging „Arne's Genoegen". D. J. van Oosten, 56 jaar. Driewe gen, diaken èn koster van Geref kerk. W. de Wolf, 66 jaar, Grijpskerke, kassier coöperatieve Boerenleen bank, ouderling Geref. kerk, voorzit ter chr. school. Mej. M. Callenfels. 87 jaar, Mid delburg, lange tijd secretaresse-pen- ningmeesteresse van de Nederlandse Bond voor ziekenverpleging, mede oprichtster afdeling Middelburg van het Groene Kruis, waarvan zij onge veer 40 jaar het secretariaat be kleedde. Voorts verwierf zij in en bui ten Zeeland bekendheid door haai werk voor de particuliere zieken v.-r pleI% dijk, 57.jaar, Nijmegen, ge pensioneerd schoolhoofd, verwierf in Middelburg bekendheid door zijn werk op muzikaal gebied. In 1932 1 werd hij benoemd tot directeur van de volkszangschool der koninklijke vereniging „Uit het Volk—Voor het Volk". Hij componeerde voorts diver se werken. Voor zijn vertrek naar Nijmegen was hij nog hoofd van de o.l. school in Domburg, D. J. KOETS, 60 jaar. Veere, kunstschilder. april 3. Cruson, 74 jaar, Breskens, se cretaris-penningmeester van Wilhel- mina fröbelschool. M. M. Bankert, 61 jaar, Vlissingen, adjunct-inspecteur van de inspectie van havenarbeid in het eerste district. H. Goetstsch, 62 jaar. Zierikzee, adjunct-directeur technische school „Schouwen-Duiveland". M. C. van Elsacker, 82 jaar, Tholen, oud-deurwaarder. mei P. J. Elout van Soeterwoude, 83 jaar, overleden in Ellecom (Gld.) en be graven te Domburg, oud-directeur Domburgse zeebadinrrchting. In die functie had hij een groot aandeel in de ontwikkeling van Domburg tot een badplaats met internationale re putatie. Hij was bijna 40 jaar lid van de raad, waarvan 27 jaar als wethou der, ridder O.-N. M. J. S. L. EloutDrabbe, SI jaar, overleden te Ellecom en ter aarde be steld te Domburg, kunstschilderes, jarenlang bestuurslid van de vereni ging „Het Kunstmuséum" te Middel burg. L. J. Tönis, Haamstede. 66 jaar, wethouder gemeente Haamstede en secretaris raad van toezicht coöpera tieve Boerenleenbank, voorzitter Zeeuwse zangersbond .Zang Ver edelt", secretaris-penningmeester coöperatieve landbouwvereniging „C. et C.", voorzitter afdeling Burgh- Haamstede V.V.D., secretaris onder- 'inge Brandwaarborg Mij. „E.M.M.". bestuurslid gemeentelijke instelling "oor maatschappelijke zorg. P. J. van Luük, Cadzand, voorzitter plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, bestuurslid wijkverpleging voor Cadzand en Zuidzande. L. H. H. Parren, 73 jaar. Middel- buig, verzette zeer veel werk op ge bied van kinderbescherming, geziene figuur in r.-k. verenigingsleven, rid der O.-N. D. van den Berg, 54 jaar. Axel. van 19281946 gemeente-opzichter, daar na distrietsöpzichter centraal bouw en woningtoezicht. juni C. C. J. de Prée, 61 jaar, Breskens, hoofd o.l. school, directeur binnen vaart school, bestuurslid Wilhelmina fröbelschool. A. J. Huijsman, 64 jaar, burgemees ter van Meliskerke. ambtenaar bur gerlijke stand, voorzitter bestuur voor Gereformeerd schoolonderwijs voorzitter Boerenleenbank Grijpsker ke, lid raad van toezicht melkfabriek „Eiland Walcheren", lid bestuur bouw- en woningtoezicht, bestuurslid Groene en Rode Kinis en lid Neder lands Bijbelgenootschap. J. H. Polderman, 81 jaar. Kruinin- gen, sinds 1888 lid van muziekver eniging „Scheldegalm" te Hansweert, 32 jaar directeur van „Scheldegalm", ridder O.-N. juli J. J. van den Berg, 66 jaar. Goes, arts. P. P. de Blok, 61 jaar;. Vogelwaar de, ondeiwijzer r.-k. lagere school te Boschkapelle. M. C. Mol, 82 jaar. Oost- en West- Souburg, gepensioneerd onderwijzer. R. L. Soesman, 51 jaar, Domburg, oud-directeur van een middelbare school in Indonesië, deed veel voor het ballet in Zeeland. Weduwe Jndoea de KoningVer meulen, 104 jaar, Graauw-en-Langen- dam, oudste vrouwelijke inwoner van Zeeland. A. J. Lindenbergli, 72 jaar, Krui- ningen, van 19201923 gezworene en van 1923-1951 dijkgraaf van het wa terschap Kruinragen, van 19331951 secretaris van het bestuur coöp. Boe renleenbank, van 19201955 be stuurslid van de „Weegbruggen", van 19311938 lid van het burgerlijk armbestuur, van 19471951 kerk voogd van de Ned. herv. kerk, voorts bekleedde hij gedurende vele jaren enkele functies in verenigingen op landbouwgebied. P. J. de Baare, 70 jaar, Breskens. voorzitter visserijvereniging „Ons Belang", bestuurslid oranjevereni ging „Prinses Marijke", bestuurslid Zeeuwse vereniging ter bevordering van de vissenjbelangen (Zevibeli, be stuurslid „school met de Bijbel", rid der O.-N. Mr. H. C'. J. Zaaijer, 75 jaar. Goes, advocaat-procureur, van 19141946 directeur van het bijkantoor Goes van het Centraal Beheer, griffier van de tuchtrechter voor de prijzen, van 19171942 voorzitter van dc vereni ging „De Ambachtsschool". J. C. Peeck, 55 jaar, arts, woonach tig in Oostkapelle en overleden in Rotterdam. Van 1933—1935 was hij arts in Hansweert, waarna hij onge veer 20 jaar praktijk als huisarts in Middelburg heeft uitgeoefend. C. I. Serlé, 76 jaar. overleden in Zierikzee, oud-hoofd der school in Zonnemaire. J. Holm, 56 jaar, brandweercom mandant. O. M. J. VAX WAES, 69 jaar, West- dorpe, voorzitter Boerenleenbank. oud-burgemeester van Kioetingc, rid der^ O.-N. E. C. Stceridjjk. 55 jaar. Arnemui den. wnd. dijkgraaf Elisabethpolder. oktober Joh. Marijs, 92j;ai. Arnemuiden, I oudste inwoner. E. Baan, 33 jaar. Oostburg. leraar in de oude talen aan het koningin 1 Wilhelmina lyceum. P. Donrleijn, PTT-kantoorhouder tc Sluiskil, bekleedde diverse func ties in de plaatselijke verenigingen. augustus A. I.oonen, 62 jaar. Goes, arts, o.a. schoolarts, oud-voorzitter stich ting „Medisch Centrum", voorzitter afdeling Goes, ..Groene Kruis". Dr. P. Post, 70 jaar. Goes, oud-di recteur keuringsdienst van waren. J. Bal, 58 jaar. Bruinisse. wethou der. Mej. S. 51. C. van Eerdenburg, 70 jaar. Vogelwaarde, oud-wethoudster van de voormalige gemeente Bosch kapelle. november Jac. Cornelisse, 44 jaar. Arnemui den, bestuurslid Groene Kruis en coöp. kolenvereniging ..E.M.M." J. A. Ross, 52 jaar. Vlissingen, controlerend arts. lid van het zieken fonds „Walcheren" J. Mesu, 77 jaar. Goes, oud-direc teur rijkslandbouwwinterschool. september W. Poleij, 69 jaar, Yerseke. graan handelaar, voorzitter raad van toe zicht Boerenleenbank. J. de Bree, 95 jaar. Zoutelande, oudste inwoner. C. Zandee Azn., 82 jaar, Kloetinge, december J. van Leeuwen, Vlissingen, oud marktmeester. L. van Steveninck. jaar, Yerse ke. onderling Vrij Evangelische Ge meente. P. Dregmans, 57 jaar. Scroosker- ke (W.t, burgemeester-secretaris van Serooskerke. lid dagelijks bestuur bouw- en woningtoezicht, lid dage lijks bestuur raad van commissaris sen der n.v. waterleiding mij. „Mid den Zeeland", bestuurslid stichting verpleeg- en rusthuizen op Walche ren, lid commissie van beheer van het waterschap „Wegschap Walcheren", bestuurslid afdeling Zeeland van het Oranje-Groene Kruis, secretaris-pen ningmeester van de Christelijke wijk verpleging op Walcheren. A. Bavèco. Sl jaar, Kruïningen van 1920—1950 kerkelijk ontvanger van de Ned. herv. kerk. W. van den Berg, 76 jaar, Brui nisse. sinds 1945 lid van de gemeen teraad en sinds 1953 wethouder, van 19421952 ouderling der Ned. herv. kerk. voorts vele jaren bestuurslid I van de afdeling Schouwen-Duiveland van de schippersverenieiner ..Schutie- va er". I W. H. J. «Ie t..as, 6U jaai <1 ,<'S. oud- i directeur handelsavondschool. E. A. van Wacs. -Sl jaar. Westdorpe. stichter van de bierbrouwerij Van Waes Boodts in Westdorpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7