SPORTIEVE SUCCESSEN IN 1956 Vooruitgang in vele takken van sport was onmiskenbaar Verwikkelingen rond Olympische Spelen Problemen: verre reizen en velden Zeeuwse atleten waren op jacht naar records Er heeft zich in 1956 een overstelpende hoeveelheid nieuws opgestapeld over de Zeeuwse sportwereld Want in de meeste takken van sport werd een uitge breide vooruitgang geboekt en de resultaten van die vooruitgang zijn niet uitgebleven. Het Is overigens een hachelijke onderneming om nu eens precies vast te stellen welke sportieve prestatie in 1956 wel de beste is geweest. Iedere sportliefhebber kan zo voor de vuist weg een aantal belangrijke Zeeuwse wapen feiten opsommen: de V.C. „Vlissingen" verraste de Nederlandse voetbalwereld door kampioen te worden van de le klas C; tientallen Zeeuwse afletiekrecords werden verbrijzeld en enkele atleten werden zelfs ge kozen in de nationale landenploegen Nel Fritz en Jaap van der Sande traden dit jaar in de turnsport bijna nog meer op de voorgrond dan in 1955; het korfbal team „Swift" ging in de landelijke competitie speler- Zeeuwse wielrenners namen aan tal van belangrijke wedstrijden deel en Vlissingse en Middelburgse tafel- tennisteams verzekerden zich van een plaats in de overgangsklas. Zo men ziet, stuk voor stuk prestaties, waaraan men jaren geleden nog niet eens durfde te denken. En dan zijn we ons er wel degelijk van bewust, dat er vele prestaties zijn, die net zo goed een plaats verdienen in deze beknopte opsomming. De goede prestaties waren dus talrijk en daarom kan men moei lijk één bepaald wapenfeit opnoemen, dat als het beste is te kwalificeren. Ondertussen is de Zeeuwse sport niet verstoken gebleven van problemen! Eén van de belangrijkste moeilijkheden wellicht de belangrijkste zal er waarschijnlijk zolang blijven tot het deltaplan geen plan meer is maar werkelijkheid: de geografische versnippering en dus de verre reizen voor de verenigingen. Voetballers, handballers, korfballers, hockeyers^ at leten, turners, tafeltennissers, kortom alle sportlieden, die een bepaalde hoogte in hun sport hebben bereikt, moeten verre reizen buiten de provincie maken om goede tegenstanders te ontmoeten. Maar ook de afstanden in Zeeland zelf zijn groot en het reizen vraagt veel tijd. Verder en nu komen we meteen aan de wensen voor 1957 zijn er nog altijd te weinig sport velden, sportzalen en zwembaden in Zeeland, en dan spreken we nog niet eens over sporthallen, die toch ook niet altijd en eeuwig voor de Zeeuwse sportwereld een utopia moeten blijven. Niettemin, ondanks al deze pro blemen, heeft de Zeeuwse sport in 1956 een belangrijke vooruitgang ver toond. Dat mag wellicht ook uit onderstaande beknopte samenvattingen blijken. De V.C. „Vlissingen" heeft een gou den jaar beleefd! Dit team deed, wat maar heel weinig onverbeterlijke op timisten hebben durven voorspellen: het werd kampioen van de le klas C. Maar er was meer, want ook het tweede, derde en vierde elftal van de V.C. „Vlissingen" behaalde de kam pioenstitel. En dat waren dan alle maal bijzonder welkome jubileumge schenken. daar deze vereniging dit jaar ook nog 40 jaar bestond. Belang rijk voor de Zeeuwse voetbalwereld was het toernooi tussen de kampioe nen van de amateurklassen in Vlis singen. De Zeeuwse voetbal 2e klassers hebben zich goed gehandhaafd. Mid delburg, dat ook 40 jaar bestond, ein digde in de kopgroep en Axel verrich te een verrassende prestatie door een sublieme eindrush. Hulst finishte in de middenmoot en Goes beleefde een slecht seizoen, maar wist zich toch in deze klasse te "handhaven. Overi gens heeft Goes nu een voortreffelijke In de 3e klas D behaalde R.C.S., na een enerverende strijd met Meto, dat vrijwel het gehele seizoen de leiding had weten te behouden, 't kampioen schap. De Souburgers bonden de pro- motiestrijd aan met B.S.C., Boxmeer en Reusel Sport. Na een zwakke start herstelden de Zeeuwen zich en brach ten het nog tot een beslissingswed strijd tegen B.S.C. Deze werd in Goes gespeeld en door de Souburgers met 23 verloren. In de 4e klas H behaalde Hans- weertse Boys de titel na in een be slissingswedstrijd Breskens met 20 verslagen te hebben. In de promotie- strijd met Nevelo, Grenswachters en Gilze kwamen de Boys er helaas hoe genaamd niet aan te pas. Bij de reserves kon Vlissingen II de kampioensvlag hijsen, terwijl Vlis singen m zijn intrede deed in deze klas. Zaterdagvoetbal Na een heftige en sportieve kamp met Nieuwdorp werd Arnemuiden kampioen in de eerste klas van het zaterdagvoetbal in de afdeling Zee land. Wolphaartsdijk kon het niet bolwerken en verdedigt thans zjjn kansen in de 2o Idas C en niet zon der succes. Voor de vrijkomende plaats speelden Zaamslag, de kam pioen van 2 E, Middelburg V, de kampioen van 2B en SVD, dat de eerste plaats voor zich opeiste in de 2e klas C, een promotiecompetitie die door de Zeeuws-VIaamse ploeg met glans gewonnen werd. In de eer ste klas moet Zaamslag echter hard aanpoten om bij te blijven. Sinoto behaalde met grote voorsprong het kampioenschap van de 2e klas D, maar trok zich voor het volgende seizoen terug. Zondagvoetbal Voor een plaatsje in de 4e klas van de afdeling Zeeland van de K.N. V.B., dat door de degradatie van Hoofdplaat opengekomen was, stre den 's-Heer-Arendskerke, Lewed. Boys en Renesse. De nieuwe vierde klasser werd 's-H.-Arendskerke. De drie eerste klassen van vorig jaar werden in het nieuwe seizoen samen gevat in twee klassen. Vlissingen m, kampioen van de res. le klas verwisselde van plaats met Zeelan- dia n, dat de res. 2e klas K.N.V.B.- Zeeland verliet. In het „noorden" wipte kampi oen Brouwershaven van 2 C naar 1B en verdedigt nu zijn kansen met wisselend succes. Vlissingen IV werd na een beslissingswed strijd met Aardenburg n kampi oen van 2 A en sprong naar de res. le klas, waar het niet gek boert. Hard van leer De Zeeuwse tafeltennissers zijn in 1956 ook hard van leer getrokken! Niet minder dan twaalf clubs zijn to taal met 35 teams aangesloten bij de Nederlandse tafeltennis bond. In Zee land wordt gespeeld in vier klassen. Bovendien heeft Zeeland dit jaar twee teams in de landelijke overgangsklas: Will van Zoelen uit Middelburg en Wilno uit Vlissingen. En dat zegt wel iets over de sterkte van het Zeeuwse tafeltennis, want de overgangsklas is op één na de hoogste klas van Neder land. Overigens valt het nog te betwij felen of deze ploegen zich zullen hand haven. Éen jeugdtraining, die geleid zou wor den door een hoofdklasse-speler, moest helaas stopgezet worden, omdat de trainer niet kwam opdagen. Niet temin is het wenselijk in deze richting door te blijven gaan. De Vlissingse Pool Szoszkiewics werd in Middel burg kampioen van Zeeland. Zonder verliespunt In Middelburg werden de hockey- Êrestaties beter. Vooral het eerste erenteam behaalde prachtige resul taten. Dit elftal besloot het seizoen als kampioen van de 2e klas K.N.H.B. en behaalde eveneens de promotie- klas zonder een enkele verliespunt. Momenteel pryken de Middelburgers boven aan de ranglijst met nog vier wedstrijden te spelen en het is niet uitgesloten, dat de Middelburgse hoc keyclub in de hoogste klasse van de K.N.H.B. komt te spelen. De belangstelling, speciaal onder de Middelburgse jeugd, is zeer groot, maar het fnuikende tekort aan speel velden is een rem. Over de vooruitgang van de korf balsport in Zeeland valt niet te rede twisten! Met enkele cijfers kan dat aangetoond worden. Zo lukte het dit jaar dan eindelijk een ledenaantal van 1000 te passeren. Eind 1955 telde de Zeeuwse Korfbal Bond nog 937 leden en nu reeds is een aantal van 1079 bereikt. En dit zijn dan nog alleen maar de cijfers van de senioren. De toename bij de adspiranten was nog aanzienlijker: van 438 tot 618. En bij dat alles komt dan nog, dat het Middelburgse Swift een florerende pu pillen-afdeling heeft, die niet in bo vengenoemde cijfers is opgenomen. Verreweg het belangrijkste feit in 1956 was, dat dit jaar voor het eerst in de geschiedenis een Zeeuwse ploeg deelnam aan de competities van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond. Swift speelt namelijk in de 3e klasse A van de landelijke competitie en moet het hierin hoofdzakelijk op- nem^i tegen Dordtse en Rotterdamse ploegen. In de competities van de Z.K.B. toonde het Goese TOGO zich nu het sterkste, want het werd met een rui me voorsprong kampioen van de eer ste klas. Financiële zorgen Over het Zeeuwse handbal is veel positiefs te vermelden! De dames- en herenteams van ploegen als Zeeland Sport, Marathon, Tonido en Hellas hebben goede resultaten laten zien in het district Zuid. De keerzijde van de medaille is echter, dat vele ploegen financiële zorgen hebben, want het vraagt vanzelfsprekend wel iets meer dan enkele dubbeltjes om reizen te maken naar Helmond, Tilburg, Breda en Eindhoven, waar Zeeuwse ploegen moeten spelen. Maar ook binnen de provincie wordt de ontwikkeling van de handbalsport geremd door de grote afstanden. In Zierikzee bijvoorbeeld zouden zo en kele handbalelftallen klaar staan om de strijd aan te binden met andere Zeeuwse teams. 3Iaar die teams zjjn niet bjj machte om steeds weer naar Zierikzee te reizen, want dat vraagt geld en tijd. Overigens werd er dit Jaar weer veel gedaan voor de verbetering van het handbal in Zeeland. Er werd een scheidsrechterscursus gehouden, een districtstrainer kwam regelmatig naar Zeeland en ook deden Zeeuwse ploegen veel ervaringen op door wed strijden tegen Duitse teams in Mün- chen-Gladbach. In ft nieuws Er zijn maar weinig sporten, die zoveel beoefenaren tellen als het tur nen. In vele steden en dorpen leiden Botte kracht is niet het enige wagen in de sport. Belangrijker nog zijn souplesse en concen tratie! Wie daaraan nog twij felt, behoeft slechts de sugges tieve foto-flitsenrand deze pagina te bekijken. Atleten „scheren" soepel over de hor den, in een tcolk van schuim gaan zwemmers van start, voetballers in uiterste span ning, een ruiter, schier één ■met. zijn paard, een triomfe rende renner, een schaatser, die in vloeiende stijl door de bochten glijdt, een gracieuze turnster, een technisch-be- kwame tennisspeelster en een bokser, die zijn kansen bere kent. Kortom, allen mensen, die niet alleen aan sport „doen", maar die hun sport ook „beleven" Foto's P.Z.C.) gymnastiekverenigingen kleurig bestaan. De Vlissingse Turnvereniging kwam dit jaar weer het meest „in het nieuws". Vooral Nel Fritz en Jaap van der Sande zorgden hiervoor. Nel Fritz in 1955 nog dertiende werd dit jaar vierde by de jeugdkam pioenschappen van Nederland en Jaap van der Sande legde op nieuw beslag op de tweede plaats. Rivaliteit De Zeeuwse schaatsenrijders zyn dit jaar wel aan hun trekken geko men. Vooral in februari was er een flinke vorstperiode en daarvan is uit stekend r sen werdc Wolfaartsdijk, Sluis, In LJzendjjke. Enerverend was de rivaliteit tussen de West-Zeeuws- Vlaamse, ryders en de cracks uit Zuid- Beveland. De Bevelanders toonden zich, in het algemeen de sterksten, maar toen het seizoen bijna afgelopen was, boekten de Zeeuws-Vlamingen opvallende successen. Overigens kon niemand verhinde ren, dat de eeuwig jeugdige „vete raan" Jan de Jager Zeeuwse kam pioen werd. De jeugdige rijders kre gen bij hem geen kans! Een ere saluut komt ook toe aan J. J. Blok uit Krabbendijke, die deelnam aan de marathon-race op de schaats langs elf Friese steden. Deze Zeeuw werd van de 260 deelnemers 28e met slechts 49 minuten achterstand op de winnaar. De Zeeuwse atleten hebben dit jaar een glorieus seizoen beleefd; Nog nim mer waren de successen zo talrijk. Een overstelpend aantal keren werden Zeeuwse records gebroken. Op ongeveer dertig nummers kreeg men in 1956 nieuwe records te zien, maar het aantal recordverbeteringen was nog heel wat groter, omdat vele records meer dan eenmaal verbrijzeld werden. In deze jacht op nieuwe records toonde vooral de Middelburger Hein Cujé zich een mannetjesputter. Het was in 1956 ook verrassend, dat de atletiek-sport zoveel nieuwe be oefenaren vond. Zo werd in West- Zeeuwsch-Vlaanderen de vereniging Het Zwin opgericht, terwyl in Zierik zee „Deltasport" ontstond. In Goes en Hulst beleefde de atletiek een nieuwe bloeiperiode. En in al deze plaatsen traden nieuwe, veelbelovende atleten op de voorgrond, die al direkt mee hielpen records te verbeteren. Ook buiten Zeeland behaalden de Zeeuwen veel succes! De Vlissing se Marathon-atleten Willy Cjjsouw Bea van der W'eyde en Hans Luït- wieler deden het daarbij, evenals Hein Cujé uitstekend. Hans Luit- wieler werd nationaal kampioen (jongens en heren B) op de 110 meter horden en Bea van der Weij- de behaalde de nationale titel voor het hoogspringen bij de dames B. Bij de Zeeuwse kampioenschappen kwam Marathon weer met de meeste titels uit de bus. Deze Vlissingse ver eniging heeft overigens veel voor de Zeeuwse atletiek gedaan, want Mara thon organiseerde bijna twintig wed strijden, een ongekend aantal. Spelpeil beter Volleybal heeft In 1956 in Zeeland beslist vaste voet aan de grond ge kregen. Het spelpeil in de afdeling Walcheren van NeVoBo werd steeds beter en bovendien werd een afdeling Zuid-Beveland van deze bond opge richt, die inmiddels al druk bezig is met het afwerken van de competities. De club met de beste resultaten was ongetwijfeld het Vlissingse E.V.V.C. Dit team veroverde zich een plaats in de hoofdklas Zuid A. Goede presiaiies bij zwemmen, wielrennen, hockey en atleiiek Het beeld, dat voor ogen komt als we een terugblik op de sport in 1956 werpen, wordt volledig beheerst door de verwikkelingen, die zich rondom de Olympische Spelen hebben afgespeeld. Uitgerekend in dit Olympisch jaar, dat wij als sportmensen zo graag als het jaar van vriendelijkheid en saamhorigheid zouden hebben gezien, deden zich op het politieke en mili taire vlak in de wereld zeer ernstige ontwikkelingen voor. Voor Nederland hadden deze als consequentie, dat het zich terugtrok van deelneming aan de Olympische Spelen te Melbourne. Het was een besluit van het N.O.C.. waarover alle sportbonden het aanvankelijk eens waren, doch dat toen de emotie wat bekoeld was ook tegenstanders vond. De takken van sport, waarin we ternationaal ook in 1956 nog een zeer hartig woordje hebben meegesproken zijn zwemmen, wielrennen, hockey en atletiek. Ja, ook in de atletiek, al is het dan in een klein onderdeeltje er van, n.l. verspringen. Henk Visser is immers met een sprong van 7 meter en 98 centimeter in 1956 Europa's bes te verspringer gebleken en de Olym pische kampioen, de Amerikaan Bell, kwam niet verder dan 7 meter en 83 centimeter Zwemmen Wat de zwemsport betreft heeft zich in 1956 een hevige strijd om de wereld hegemonie afgespeeld tussen Neder landse en Australische meisjes. Voor al wat dit betreft is het jammer, dat Nederland niet maar Melbourne is geweest. Wat betreft de recordjacht in het afgelopen jaar sprak de prestatie van Cockie Gastelaars, die het 20 jaar oude record van Willy den Ouden op de 100 meter vrije sl3g van 1 min. 4,6 sec. op 1 min. 4,2 sec. bracht, wel het meest tot de verbeelding. Maar Cockie bleef niet lang record houdster. Uit Australië kwam eerst het fantastisch kinkende bericht, dat Lorraine Crapp precies een seconde sneller was geweest en tijdens de Olympische Spelen noteerde Dawn Fraser de fantastische lijkende tijd van 1 min. 2 sec., terwijl Lorraine haar persoonlijke record op 1 min. 2,3 bracht. Atletiek Op de bewonderenswaarige presta tie van Henk Visser na, hebben we ook in 1956 niet kunnen bogen op in ternationaal hoog staande verrichtin gen van Nederlandse atleten. Op de sprintnummers hebben we zowel bij de dames als bij de heren geen nieuw bloed gekregen, dat een belofte voor de toekomst inhoudt. Een goede na tionale prestatie was de verbetering van het Nederlandse record tienkamp door de jeugdige Eindhovenaar Eef Kamerbeek. Wielrennen Voor de Nederlandse wielersport is het „oude jaar" niet slecht ge weest. In Kopenhagen ging het rood- wit-blauw in de hoogste top omdat Frans Mahn wereldkampioen op de weg bij de amateurs werd. Met een 6de plaats van Wagtmans, een 11de van Voortïng en een 15de van Daan de Groot, alsmede een derde plaats in het ploegenklas- sement, kwam Nederland in de Tour de France weer niet slecht voor de dag. Hockey Van de uiterst toegewijde voorbe reiding op de O.S. van de Nederland se hockeyploeg onder leiding van de' Indiër Rex Norris, hebben we miet het resultaat mogen beleven. Onge twijfeld zou Nederland daar in Mel bourne wel het een en ander in de melk hebben gebrokkeld. Dat we in Europa nog steeds het sterkste hockeyland zijn wat betreft de heren mag blijken uit de uitslagen van de interlandwedstrijden: 1 gelijk spel (België 00) en 3 overwinningen (Ierland 03, Polen 42 en Duitsland 30). Het damesteam verloor met 41 van Engeland en won van Bel gië (01) en Wales (31). Voetbal En dan onze massa-sport bij uit stek: voetbal. Als de dag van giste ren ligt de fraaie 21 zege te Diissel- dorf op „wereldkampioen" Duitsland in het geheugen. Met dit grote succes werd het interland-jaar 1956 geopend. Hoe teleurstellend daarentegen was een maand later, 8 april, het spel te gen België te Antwerpen. Goed, Ne derland won, met 10, maar het was een droeve vertoning. Precies een maand na Antwerpen kreeg de Oranje Leeuw in Rotterdam een ijskoude douche. De Ieren kwamen even een voetballesje weggeven; dat oris op een 41 nederlaag kwam te staan. Bij deze ene nederlaag is het in 1956 gebleven. Achtereenvolgens werden Saarland. Zwitserland en België met dezelfde cijfers (32) verslagen en tot besluit speelde Nederland te Kopenha gen met 22 gelijk tegen Denemarken. Vooral dank zy een gedegen lei ding van de jeugdige renners, ls de wielersport in Zeeland tijdens het afgelopen jaar met sprongen vooruitgegaan. Renners als Jaap Huissoon, Piet Rentmeester, Theo van YVijchen, Emlel Ver- straete, Jo de Roo en nog vele andere kwamen tot uitstekende resultaten. Het belangrijkste was echter, dat deze prestaties niet alleen geboekt werden in de koersen-rond-de-kerktoren zoals in voorgaande jaren wel maar dat de Zeeuwen ook suc cessen behaalden in belangrijke klassiekers. Succes Goed nieuws is er ook over de wan delsport. Er werden dit jaar namelijk in Zeeland meer wandeltochten ge organiseerd dan in 1955. Vooral de tochten van de wandelsportverenlging Kruiningen werden een succes, maar ook was er veel belangstelling voor de avondvierdaagsen, die rond Scher- penisse, Goes. Souburg en Oostburg werden gehouden. Slechte zomer De Zeeuwse zwemmers hebben dit jaar niet geboft! Het was een zomer met meer regen dan zonneschijn. Niettemin hebben de zwemmers zich weer in tal van wedstrijden gewaagd. Het Middelburgse Luctor kwam als kampioen uit de zwemcompetitie na een felle strijd met Bruinvis uit Sas van Gent. De Zeeuwse zwemkam- fiioenschappen waren ditmaal te be- even in Sas van Gent, waar men de Dit jaar hebben de bekende zwem- trainer Peute en zijn assistent Groe- neweg door instructieve lessen in Sas van Gent, Middelburg. Vlissingen en Souburg de techniek van de Zeeuwse zwemmers weer verbeterd. Bekende zwemevenementen als de Ronde van Sas en de havenwedstrijd van Bres kens werden in 1956 vanzelfsprekend verzwommen. Nieuws in mineur was echter, dat de traditionele Schelde- bekerzwemwedstrijd dit jaar niet ver- zwommen werd. De organisatoren be loofden; „We doen het in 1957 wel weer Degradatie De Zeeuwse resultaten in de ten- niscompetities waren dit jaar niet al te best. Het Goese „Halve Maantje" was een uitzondering, want de Beve landers promoveerden naar de 2e klas. M.L.T.C. uit Middelburg ver dween echter uit deze klas en ging door degradatie naar de 3e klas. In totaal degradeerden er niet minder dan twaalf clubs, maar de toestand is minder somber dan deze cijfers doen vermoeden. Dit jaar werd namelijk een 5e klas Ingesteld en de nummers 3 en 4 van elke afdeling (4e klas) moesten automatisch het veld ruimen. Deze 5e klas werd Inge steld. omdat de 4e klas te groot was en de promotie-kansen zo doende nihil. De tenniscomoetitie is hierdoor ongetwijfeld in betere banen gekomen. Kampioen van Zeeland werd dit jaar de heer Nordlohne uit Goes en bij de dames werd de titel behaald door mevrouw Lako uit Vlissingen. Het bekende toernooi in Domburg werd ditmaal gewonnen door de heer Groenewege uit Amersfoort, terwyl mej. Josephy zich bij de dames de sterkste toonde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5