TERUGBLIK OP EEN TRAGISCH JAAR Gisting in hei Sowjeirijk leidde ioi opsiand in Hongarije Buitenlandse staatslieden over 1957 Ook in Midden Oosten liep de vrede grote risico's D' e voornaamste wereldgebeurtenis sen van het afgelopen jaar laten zich in vier sleutelbegrippen samenvat ten: de destabilisering, Polen, Hongarije en het Suezkanaal. Dit waren geen afge ronde gebeurtenissen; zy vormden dui delijke onderdelen van een ontwikke lingsgang, die zich ook in het komende jaar verder zal aftekenen. Hun intensi teit was echter zo groot, dat zij in het afgelopen jaar het wereldbeeld hebben veranderd. De gisting in het Sowjet-rijk, die het sterkst was in de Oosteuropese landen, is nu ook in de Sowjet-Unie zelf gesignaleerd, zij het nog op kleine schaal. De veranderingen in Polen en de opstand in Hongarije doen de wereld rekenen met meer opstanden en nog grotere risico's voor do wereldvrede, risico's die men niet uit de weg kan gaan. De Brits-Franse expeditie naar Egypte bracht eveneens de wereldvrede in gevaar; zij eindigde met een terugtocht, met een diepe vernedering voor de Britten en de Fransen, die bevestigd zagen dat zij niet meer tot wereldmachten kunnen worden gerekend. En zij leidde tot een machtsva cuüm in het Midden-Oosten, waar alle problemen, die er al lagen opgestapeld, nog scherpere kanten kregen dan zij al hadden. Egypte zette in het voorbije jaar zjjn opruiende politiek voort; de Egyp tische propaganda stortte stromen van verdachtmakingen jegens het westen en Israël uit over het Midden-Oosten en over Afrika. Het onvermogen van het Egyptische regime om de sociale en economische omstandigheden in het land te verbeteren leidde bijna automa tisch tot dit agressieve drijven, waaraan nog kracht werd bijgezet door uitgebrei de Sowjet-leveranties van wapens en vliegtuigen. Pogingen van Nasser om de grote stuwdam van Assoean te doen bouwen door de Amerikanen en de Britten strandden op 19 juli op een Amerikaanse weigering, die de volgende dag door een Britse werd gevolgd. Nas ser reageerde liierop een week later met de nationalisatie van het Suezkanaal en de verklaring, dat hg met de opbreng sten hiervan de bouw van de dam wilde financieren. Engeland en Frankrijk rea geerden heftig, de Amerikanen waren minder geïnteresseerd. Er kwam een combinatie tot stand van achttien lan den, die groot belang hebben bij het kanaal, en de Australische premier Menzies legde namens deze groep aan Nasser een plan voor tot nationalisering. Nasser antwoordde afwijzend. Binnen de kring der achttien landen werd daarop de eenheid doorbroken; een door hem gevormde gebruikersvereni ging werd tenslotte een soort lichaam van bijstand, in plaats van een orgaan, dat Egypte zo nodig zijn wil zou kunnen op leggen: Dulles trok er de tanden uit, zo morde men in Londen en Parijs. Het con flict kwam in de Veiligheidsraad, Ham- marskjöld bemiddelde, en intussen bouwden de Britten en Fransen een strijdmacht op in het Midden-Oosten met als voornaamste basis Cyprus. Waarehijnlijk dienden deze voorbereidingen aanvankelijk om druk uit te oefenen: een actie werd alleen verwacht, wanneer Nasser zich aan levens en bezit tingen van Britse en Franse onderdanen zou vergrijpen of de scheepvaart zou hin deren. Hoe tenslotte werd besloten tot ge wapende interventic is nog niet duidelijk geworden; zeker speelde daarbij een rol de kans, die de Israëliërs zagen om aan de groeiende dreiging van Egypte een einde te maken. In ieder geval haakten de Britten en de Fransen hierop in: de inval van het Israëlische leger op 29 oktober werd een dog later gevolgd door een Brits-Frans ulti matum, dat neerkwam op de eis tot toe lating van een Brits-Franse bezetting van de zone langs het Suezkanaal. Egypte ver wierp deze eis. Op 2 november riep radio Boedapest om, dat Kadar had verklaard, dat Hongarije bedreigd werd door contra-revolutie en door Sowjet-interventie. Zondag de 4de november sloegen de Russen toe; een wanhopige strijd die door de hele wereld met samenge' aide vuisten werd gevolgd. Kadar werd premier en tracht nu een na- tionaal-communistisch bewind te vestigen, maar het passieve en hier en daar het actieve verzet duurt voort. Was de weer slag van het brute Russische optreden in de vrije landen, zelfs in die van Azië, groot, nog belangrijker was de invloed ervan in de landen van het Sowjetblok zelf. In de satel- lietlanden won de wil om vrij te zijn aan spankracht; onder de principiële commu nisten, tot in de Sowjet-Unie toe, werd het geloof in de communistische ideologie ern stig ondermijnd. rgen deze grote gebeurtenissen vielen de andere bijna weg: wie herinnert zich nog in bijzonderheden de spanning rond Formosa, die in het begin van het jaar de gemoederen bezighield, de opheffing van de Kominform op IS april, een dag voor de reis van Boelganin en Kroesjtsjew naar En geland, de verklaring van de onafhankelijk heid van Marokko en Tunis, ja zelfs de ver kiezing van Eisenhower als president van de Verenigde Staten In het Verre Oosten was het betrekkelijk rustig; communistisch China roerde zich nauwelijks, al bevestigde het zijn overheersing van Tibet en al knab belde het wat aan Burma. De Verenigde Na ties hielden zich intensief met de Egypti sche kwestie en met Hongarije bezig; in het eerste geval met meer succes dan in het tweede: de Sowjet-Unie duldde geen inmen ging van de wereldorganisatie. De toon in de Algemene Vergadering was vaak onaan genaam, scherp anti-westers zelfs, hetgeen vooral in West-Europa tot ongerustheid leidde. De laatste weken gaven weer een versnelling te zien van het proces der Euro pese eenwording: Euratom en de gemeen schappelijke Europese markt komen dich terbij en zelfs Engeland begint zich meer dan vroeger voor deze plannen te interesse ren. Het Saargebied sprak zich uit voor aansluiting bij West-Duitsland, waartoe het niet ingang van morgen weer zal behoren. De slepende kwesties van Cyprus en Algiers kwamen niet dichterbij hun oplossing. Y y et volgende Jaar staan nieuwe, gro- J-te gebeurtenissen te wachten. Hoe zullen de zaken in het Midden- Oosten zich ontrollen Zullen de Ameri kanen met de Russen tot een akkoord komen over een vermindering der bewa pening en een terugtrekking van hun troepen in een brede gordel in Europa? Zal de gisting in het Sowjetblok tot nieuwe ontladingen leiden of zal het proces meer evolutionair van karakter zijn? Veel zal afhangen van de man in het Witte Huis in Washington, president Eisenhower, die op de wereldgeschiede nis van deze jaren een geweldige invloed kan uitoefenen. De gang van zaken in het afgelopen jaar heeft zijn positie in het wereldbeeld nog meer centraal ge steld, dan zij al was: deze ene man draagt een bijna bovenmenselijke verant woordelijkheid en dat zal in 1957 nog sterker blijken dan in het schokkende jaar, dat achter ons ligt. Het falen van de Britse regering werd nog geaccentueerd door het verblijf op Ja maica van de overspannen Britse premier, Sir Anthony Eden, in de dagen, dat zijn regering met weinig gratie het politieke achterhoedegevecht leverde. y y it deze voorvallen trokken de Rus- Li sen niet het volle profijt. Dat kwam door de moeilijkheden, waarmee zij zelf te kampen hadden. Deze werden ingeleid op het twintigste congres van de com munistische partij van de Sowjet-Unie, waarin partijsecretaris Kroesjtsjew een scherpe aanval deed op de nagedachtenis gon te manifesteren. Deze „behoudende" vleugel vreesde voor een ontbinding van het Oosteuropese satellietenschild en zag in Tito de gevaarlijke inspirator van de „nieuwe koers". In oktober kwam de in 1948 wegens „Ti- toïsme" afgezette Poolse secretaris generaal Gomoelka plotseling naar voren, wat de aanleiding was tot een ze nuwachtige poging van Kroesjtsjew die met Molotow, Mikojan en Kagano- witsj naar Warschau vloog om de klok terug te draaien. Russische troe penbewegingen hadden in zoverre in vloed op de houding der Polen, dat het niet tot een opstand kwam, maar Go moelka en zijn medestanders hielden het die dagen van Kadar, die kort tevoren in ere was hersteld na vijf jaar als „Ti- toïst" gevangen te hebben gezeten. De volgende dagen werd Nagy premier en als zodanig richtte hij zich tegen de op standelingen, die steeds meer macht kregen, niets van de communisten moes ten hebben en weldra het land beheers ten. Op 1 november stroomden verse Russische troepen binnen; Nagy protes teerde en verklaarde Hongarije neutraal. De politieke gebeurtenissen ontwikkel den zich snel, sneller dan de militaire operaties van de Britten en de Fran sen. Do Algemene Vergadering riep op tot een staking van het vuren en besloot tot de vorming van een politieleger. In de Afri kaans-Aziatische landen ontstond een grote agitatie tegen de interventie. In de nacht van 5 op li november dreigde de Sowjet- Unie op bedekte wijze Engeland en Frank rijk met een raketaanval; Eisenhower zette de Britse, Franse en Israëlische premiers onder druk en de volgende dag werd het vuren gestaakt. Dat was dezelfde dag, waarop de Brits-Franse landingen van zee uit, ingeleid door het neerlaten van para chutisten, waren begonnen. Na weken vol spanning, waarin de Rus sen nog dreigden vrijwilligers te zenden, en de Verenigde Naties voortdurend druk bleven uitoefenen, hebben nu de Britten en Fransen him bruggehoofd in Egypte ont ruimd, terwijl de Israëliërs, die een snelle en indrukwekkende overwinning hadden be haald, nog op da terugtocht zijn, stap voor stap gevolgd, door eenheden van de inder haast gevormde politiemacht der Verenigde Naties, waarachter weer de Egyptenaren hun oude posities innemen. M Dat de Hongaarse op standelingen zich niet alleen heerden tegen de stalinisten, blijkt uit deze foto: ook Lenint- portret wordt ver brand. van Stalin, een rede die door huilbuien van Kroesjtsjew en het flauwvallen van tientallen afgevaardigden zou zijn onder broken. Deze rede werd in maart in alle landen van het Sowjetblok en in het westen verder verspreid en allerwege werd zij gezien als een inleiding tot een verzachting van het regime. In Polen bijvoorbeeld beloofde premier Cyrankiewicz meer democratie, meer recht vaardigheid en hogere lonen, in Hongarije werd de in 1949 terechtgestelde minister Laszlo Rajk gerehabiliteerd. De groep in het Kremlin, die hiervan een zekere ont spanning binnen het Sowjetblok verwachtte en een goede propagandistische uitwerking in de buitenwereld, werd teleurgesteld door de bloedige juni-relletjes in Poznan, maar zij gaf niet op ondanks de tegenwerking, die zich nu onder leiding van Molotow be- *VVVV\A*V\*WV\*WW\WW*A PoriSaid: gezonken schepen been stijf en Polen kreeg in de hierop volgende weken inderdaad een grotere onafhankelijkheid van de .Sowjet-Unie en zeis een verdrag, waarbij de legering van Russische troepen in het land aan regels werd gebonden. Dat nam niet weg, dat er sterke anti-Russische ge voelens in Polen bleven bestaan en clat de toestand er nog allerminst stabiel is. D ij de Hongaren leidde de ontspanning tot een kettingreactie. De nationale gevoelens, zo lang door de Russen onder drukt, waren door die onderdrukking sterker geworden dan ooit. Protestver gaderingen en demonstraties liepen uit in een opstand, die de 23ste oktober be gon en die waarschijnlijk werd geprovo ceerd door de Stalinistische partijsecre taris Gerö, die een voorwendsel zocht voor het inroepen van gewapende Rus sische hulp tegen het opkomende natio nale communisme van Nagy en in Enkele resultaten van de Brits-Franse tussenkomst, die militair slecht was ge organiseerd en politiek in een luchtledig hing: het Suezkanaal door Nasser grondig versperd, de olieleidingen uit Irak naar de Middellandse Zee opgeblazen door het sterk communistisch geïnfiltreerde Syrië, olie- schaarste in geheel West-Europa, prijsstij gingen van grondstoffen, een niet volledig geheelde breuk tussen de V.S., Engeland en Frankrijk, sterke daling van het Brits- Franse aanzien in het Midden-Oosten en in Azië, politieke winst voor de Amerikanen in deze gebieden. «l il het Amerikaanse tijdschrift „U.S. I News and World Report" heefteen aantal staatslieden ter gelegenheid /an de jaarwisseling zijn mening over de nternationale toestand gegeven: De Amerikaanse minister van buiten- andso zaken, John Foster Dulles, toonde ach niet onverdeeld optimistisch. Zijns nziens kan het. verlangen naar een gro tere individuele, vryheid, dat m de Sow- et-werehl aan de dag treedt, een zeker ;evaar inhouden. „Wanneer een despo tisch bewind, dat geen morele remmin jen kent en dat over een zo grote militai- e en materiële macht beschikt, dergelij :e moeiiykheden ontmoet als waarvoo 'e Sowjetheersers zich thans zien ge •laatst, clan kunnen zijn leiders ertoe ge •racht worden, risico's te nemen, in dc loop door successen in het buitenland op economisch, politiek of territoriaal ge bied voor hun frustratie compensatie te vinden", aldus Dulles. Rosier cs wiet owvcvdecid opfumsfisc/v Premier Menzies van Australië wa van oordeel, dat de jongste gebeurtenis sen in het gebied van het Suezkanaal het gevaar van een grote oorlog hebben doer ■-.oenemën, maar .iij geloofde niet, dat het n 1957 tot een dergelijk conflict zal ko nen. De Franse minister van buitenlandsi :aken, Pineau, verklaarde dat de hoop oj en vreedzaam naast elkaar bestaan in nkele weken teniet is gedaan, Naar zijn oordeel zal een oorlog kunnen worden vermeden, als een verenigd Westen met „werkelijkheidszin en vastberadenheid" optreedt. „De Sowjet-Unie vreest de ver schrikkelijke gevolgen van een atoomoor log evenzeer als de westelijke wereld dat doet", aldus Pineau. Dit standpunt vordt gedeeld door pre mier Ben Goerion van Israël. „Ondanks de huidige spanning, die er bestaat in meer dan een kwart van de wereld, kan de vrede worden gehandhaafd, als de vrije wereld zich verenigt", aldus Ben Goerion. „Het jaar 1957 zal onze Duitsers in de door de Sowjets bezette zone mis schien nog niet de vervulling van onze gemeenschappelijke hartewens dc hereniging brengen, maar het zal deze vervulling wel nabij brengen",, zo zei bondskanselier Adenauer dins dag in een radiorede tot de bewoners van West- en Oost-Duitsland. Hij voegde hieraan toe, dat de „zo lang gehoopte beweging van de verstarde fronten" naar het schijnt, eindelijk is begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 30