Jubilarissen en gepensioneerden van de „Vitrite" gehuldigd Zeeuwse Almanak ^fvi in DE HAVEN VAN VLISSINGEN ZEEUWSE AANDEEL IN ONZE KOOPVAARDIJVLOOT BURGEMEESTER VAN DONGEN STELT VRAGEN OVER FUIKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 81 DECEMBER 1956 DANK VOOR SAMENWERKING Koninklijke onderscheiding voor de heer W. Blaas - 50 jaar bij bedrijf In de grote kantine van de N.V. De Vitrite Fabriek te Middelburg was zaterdagmorgen een aantal jubilarissen bijeengekomen, die der traditie getrouw aan het einde van het jaar gehuldigd werden. Misschien was er ook een tikkeltje weemoed naast aJle vreugde, omdat ook een aan tal personeelsleden deze dag met pensioen ging. Maar omdat zij een wel verdiende rust tegemoet gaan, konden de heren B. A. Hesselink en ir. J. P. Berdenis van Berlekom, de directeuren van de „Vitrite", ook deze „afgestudeerden" ten volle in de vreugde doen delen. Allereerst werd de heer W. Blaas gehuldigd, die een halve eeuw zijn beste krachten aan het bedrijt gegeven heelt. Voor zijn verdiensten ont ving de heer Blaas de bronzen medaille In de Orde van Oranje-Nassau. Waarnemend burgemeester J. W. Kögeler was aanwezig om de jubilaris deze onderscheiding op te spelden. Het werd voor de heer Blaas, die machinesteller in de glasperserij was, een driedubbel feest, want te vens was hij 45 jaar getrouwd. Vijf tig van de 63 jaar, waarin de fabriek bestaat, heeft hij meegewerkt, be gonnen met de meest eenvoudige en geëindigd met de modernste fabrica- gemiddelen. De beide directieleden dankten de heer Blaas hartelijk voor al die jaren van trouwe arbeid. Naast de heer Blaas werden de schijnwerpers gericht op de heren H. Korstanje, machinesteller in de hul zenfabriek en J. Koster en A. Phi- lipse, beiden produktiearbeid in de liulzenfabrlek, die hun 40-jarig jubi leum bij de „Vitrite" vierden. De heer Kögeler wees er in een toe spraak op, dat het niet alleen een feest was voor de jubilarissen, maar tevens voor het gehele bedrijf. Spre ker noemde het een demonstratie van uitstekende verhoudingen tussen de werkgevers en -nemers. De waar nemend burgemeester stipte aan dat het gemeentebestuur trots is op deze Middelburgse burgers, die met zoveel toewijding het bedrijf gediend heb ben. „U behoort niet tot de massa zonder naam", aidns de heer Köge ler. „maar persoonlijk levert IJ een bijdrage tot de welvaart van het be drijf en de algemene welvaart". Vervolgens richtten ook de heren Hesselink en Berdenis van Berlekom zich tot de 40-jarige jubilarissen. Uit handen van de heer Hesselink ont vingen zij alle vier de bekende grati ficatie, terwijl hun dames verrast werden met een bloemstuks. Samenwerking Voorts werden gelukwensen over gebracht door de heren P. Meliefste. namens het dagelijks bestuur van de ondernemingsraad, die dankte voor de kameraadschappelijke samenwer king, H. de Vries, afdelingschef, die in zijn dankwoord tot de heer Blaas opmerkte, dat de tegenwoordige ge neratie de 50 jaar niet meer halen kan. A. Leenhouts, die als afdelings chef de heren Korstanje en Philipse dankte, J. Sohier, die namens net personeel van de hulzenfabriek sprak en A. Poortvliet, namens het perso neel van de perserij. Nadat de heer Blaas zijn dank betuigd had voor de koninklijke onderscheiding, spraken ook de andere jubilarissen nog een kort dankwoord. Vervolgens traden de jubilaris sen voor het voetlicht, die 25 jaar hun beste krachten aan het be drijf gegeven hebben. Dit waren de heren C. Blokpoel, P. Boste laar, beiden produktiearbeider in de hulzenfabriek, J. A. Hulszoon, fitter en J. Jobse, produktiearbei der in de glasperserij. Ook tot hen richtten de beide directeuren zich met een persoonlijk woord van dank, waarna de heer Hesse link de gratificatie uitreikte en de dames een bloemstuk aanbood. Namens de ondernemingsraad spraken de heer Poortvliet, die aan stipte, dat men met de trouwe wer kers de minste klachten heeft, De Vries, die zich tot de heer Jobse richtte, A. van Eenennaam en A. J. Haag, die dankwoorden spraken tot de heer Huiszoon, J. Boone, namens de afdeling fitterij, Leenhouts tot de heren Bostelaar en Blokpoel en So hier. In het zonnetje Acht personeelsleden, die met pen sioen gingen, werden hierna in het zonnetje gezet. Hun diensttijd vari eerde van 80 tot 50 jaar. De heer Hesselink betoogde, dat zij het heus wel prettig vonden. „Want jullie hebben nog zoveel klusjes op te knappen, dat jullie het thans veel drukker krijgen, dan vroeger op de „Vitrite"." Ook ir. Berdenis van Ber lekom stipte aan) dat de directie dankbaar is voor het vele goede werk, dat de scheidenden gedaan hebben. Vervolgens waren er nog velen, zowel van het leidinggevend als van het lagere personeel, die de gepen sioneerden dankten voor de prettige samenwerking, die zij in hun dienst tijd betoonden. Allen spraken hierna nog een persoonlijk woord van dank en afscheid. De gepensioneerden zijn: de heren W, Blaas (met een diensttijd van 50 jaar), F. J. Ransou, wachtsman (die de 50 jaar niet kon halen, 49 jaar) J. Boone, machine-bankwerker (41 jaar), J. Wondergem, hulp expeditie (41 jaar), J. Knuijt, voorman repa ratie-afdeling (35 jaar), H. J. Mate- na, werkmeester van de „Viwofra", die de meeste jaren als chef de fa brication in Frankrijk doorgebracht heeft (35 jaar), P. Posthumus, ma gazijndienst (32 jaar) en „de man met de mooiste wenkbrouwen" van de „Vitrite", J. Kluijfhout van het glasbedrijf in Arnemuiden (30 jaar). VAN TOT KACHEL VLOOG AAN STUKKEN! B(j de famiUe H. J. Kapelle-Hage te Bruinlsse sprong vrijdagavond door onbekende oorzaak de kachel in de huiskamer aan stukken. De stukken vlogen in het rond en beschadigden het meubilair. De ruiten sprongen uit de sponningen en in het plafond wer den gaten geslagen. Enige kinderen, WISSELING Elders tu deze lijvige krant, de laatste van dit jaar en daarom zo als te doen gebruikelijk weer een weinig uitgedijd, vindt ge de won derbaarlijke avonturen van de leeuw uit het Zeeuwse wapen, die te mid dernacht aan het zwerven ging. Ons aller koning Nobel ontdekte op die tocht door Zeeland dat er in het nu 1weldra afgelopen jaar zo het een en ander is geschied, dat waard is ge memoreerd te worden. De verleiding is sterk om hier die profane beeld spraak uit dat voetballiedje met een variant op de Zeeuwse leeuw te han teren, maar dat zal nochtans niet gebeuren; genoeg zij om uw me morie even op té frissen - dat het in dat liedje om een leeuw gaat, die men niet in een bepaald kleding stuk wil laten staan. Welnu, dat is ten opzichte van de Zeeuwse leeuw evenmin gebeurd en dat wetende kun. nen we ons hedenavond tenminste onbekommerd aan de oliebollen zet ten. Een oud verdween, een nieuw ver- scheen, wéér wisselden, de tijden", zo sprak een man ter redactie plechtig, daarbij vermoedelijk een oud vers ci terend en een ieder was het er roe rend mee eens. Dat kon ook moeilijk anders, want het was de volle waar heid, zoals ge nog hedenavond per soonlijk zult kunnen constateren, wanneer de laatste slag van twaal ven verstorven zal zijn over het Zeeuwse land, hier en daar begeleid door saluutschoten, vuurwerk en ge loei van scheepssirenes. En daar dan al vast op vooruitlopend ook ditmaal der gewoonte getrouw, vanuit dit be scheiden hoekje de beste wensen voor liet gloednieuwe jaar, dat bereids te trappelen staat van ongeduld om bin nengelaten te worden. Moge het veel goeds brengen. E Tijdens de huldiging van de ju- bilarissen van de N.V. Vitrite fabriek te Middelburg, die zo- terdagmorgen in de cantine H van de fabriek geschiedde, is M aan de heer W. Blaas, die 50 jaar zijn beste krachten aan M s het bedrijf gaf, de bronzen me- M H daille in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Deze onder- scheiding werd de jubilaris op- j= gespeld door de waarnemend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Opnieuw honderd Hongaren naar kamp Biggekerke Naar wjj vernemen zal waarschijn lijk in de tweede week van Januari op nieuw ongeveer een honderdtal Hon gaarse vluchtelingen in het kamp te Biggekerke worden ondergebracht. Het betreft hier Hongaren, die slechts tijdelijk in ons land zijn en wachten op doorreis naar Engeland. De nieuwe groep zal vermoedelijk zes maanden in het kamp verblijven tot dat de kamoen in Groot-Brittan- nië gereed zijn om hen op te vangen. Van de dertien vluchtelingen, die nu nog In Biggekerke zijn, vertrekken er woensdag a.s. elf naar hun bestem mingen, zodat er dan nog slechts twee overblijven. Hengstenkeuringen van „Nederlandse Trekpaard" De koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt in januari in geheel Nederland in het dekseizoen 1957 hengstenkeuringen met premiekeuringen. De data van deze keuringen zijn voor Zeeland: dinsdag 22 januari te Oostburg. 10 uur; woensdag 23 januari te Axel, aanvang 10 uur; donderdag 24 janua ri te Goes, eveneens beginnende om 10 uur. In de overige Nederlandse plaatsen worden de keuringen gehouden te: Doetinchem op woensdag 9 januari; Kaalte en Assen op 10 januari; Gro ningen, Leeuwarden en Emmeloord op 11 januari; Slootdorp en Rotter dam op woensdag 16 januari; Den Bosch op 17 januari; Roermond op 18 januari. Bejaarde bromfietser reed tegen autobus Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is op het kruispunt Oude Rijksweg Provinciale weg te 's-Heer Arends- kerke, de 82-jarige C. v. L. uit Hein- kenszand, met zijn bromfiets tegen een hem tegemoetrijdende autobus van de A.M.Z. gebotst. De man die uit de richting Hein- kenszand kwam en de bocht naar het dorp 's-Heer Arendskerke moest ne men, reed echter rechtdoor tegen de van tegenovergestelde zijde komende bus. Met een vrij ernstige verwon ding aan het hoofd en vermoedelijk met enkele gebroken ribben is Van L. per ziekenauto naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overgebracht. LEZERS SCHRIJVEN die aan tafel zaten te eten, werden licht gewond. Een begin van brand aan vloerkleed en tafelkleed kon ge lukkig b\jt\jds worden geblust. CONSTRUCTIEVER Een constructiever nieuwtje kan uit Aardenburg worden gemeld, alwaar maandag 7 januari om 2 uur de nieu we r.-k. lagere jongensschool officieel zal worden geopend. Zodat van die datum af de Aardenburgse jongelie den hun eerste schreden in de maat- schappij in een gloednieuwe, modern geoutilleerde omgeving zullen kun nen zetten. Hetgeen de lessen onge twijfeld ten goede zal komen! GOUDEN JUBILEUM. In Wolfaartsdijk heeft men vrijdag een gouden jubileum gevierd. De C.J. M.V. „Dient den Heer" bestond vijf tig jaar en dat is herdacht met een feestavond in de kleuterschool, waar leden, oud-leden en genodigden bij een waren gekomen. Nadat de voor zitter, de heer Joh. Kaboord, een feestrede had uitgesproken, waren er liefst negen sprekers, die gelukwensen aanboden, waarbij ook diverse ge schenken werden overhandigd. Ver volgens voerden enige leden een schets op, getiteld „Over 50 jaar", waarbij vanzelfsprekend een klein boekje uit het verleden werd openge daan. Het is een geslaagde jubileum viering geworden. BOODSCHAPPEN. Boodschappen kunnen de West Zeeuwsch-Vlamingen met ingang van 2 januari ook telefonisch doen! Voor opgesteld natuurlijk, dat telefoon abonnees zich abonneren op de zoge naamde „telefoonboodschappen- dienst", die met ingang van genoemde datum ook zal werken voor dit ge west en met name dan voor de aan geslotenen van de netten Aarden burg, Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Oostburg, Schoondijke, Sluis en IJzendijke. Er is nog een complete gebruiksaanwijzing aan ver bonden. maar die kregen de belang hebbenden thuisgestuurd. Het doel van de dienst is om bij afwezigheid van telefoongebruikers Ingevolge een door hen te verstrekken opdracht, voor hen bestemde of van hen afkom stige mededelingen op te nemen en deze per telefoon, post of telegraaf door te geven. Zij nog gemeld, dat dc bediening voor Biervliet in Terneuzen gebeurt en voor de West Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in Oostburg. Industriële expansie Tot de interessante bijzonderheden om de nieuwjaarsdag behoren de laatste jaren ook de nieuwjaarstoe spraken van de burgemeesters van de grote en kleine gemeenten in-Ne derland. We lezen dan een kort samenge vat en begrijpelijk overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen binnen onze gemeenschap en bovendien een overzicht van de plannen van het gemeentebestuur voor de toekomst. Voor Vlissingen is deze toekomst- blik, zoals die door het gemeentebe stuur vertolkt zal worden, bijzonder belangwekkend. Wat zal het ant woord zijn van het stadsbestuur op het studieproject dat de provinciale overheid enkele maanden geleden heeft gepubliceerd? Hierin is Vlissingen als een kern gezien, waarom de industriële ex pansie van Zeeland zich zou kunnen ontwikkelen. Dit zal zich op de eerste plaats dienen te ontwikkelen om een goed geoutilleerde zeehaven. Zou Vlissingen voordeel weten te trekken uit de veranderde structuur van het zeevervoer? Gold vroeger het absolute recept „een commerciële zeehaven hoort zo diep mogelijk het land in te liggen", thans geldt hiernaast de regel van de „kortste laad- en lostijd". Een zeeschip ia voor de zeevaart ge bouwd: niet voor het liggen in ha vens of het stomen op lange, dik wijls moeilijk bevaarbare rivieren, die bovendien nog grote risico's ge ven voor de uitermate kostbaar ge worden schepen. Het tijdrovende schutten in sluizen stippen wij hier bij slechts aan. Vlissingen heeft op de eerste plaats een goede haven nodig, inclusief kaderuimte met rail- en goede wegverbindingen. Het moet mogelijk zijn met een sterk opko mend industriegebied in het nabije Brabant, met de kortst denkbare weg- en railverbinding met het Ruhrgebied en vooral met het voor uitzicht op een verbeterde verbin ding met het expanderende indus triegebied in de randstad Holland om van Vlissingen, naast een goede bunkerhaven, ook een goede com merciële haven te maken. Vlissingen ligt aan open vaarwa ter. Geen sluis belemmert de toe gang. Geen door zandplaten bemoei lijkte rivier hindert de vaart. Er is een achterland dat nu nog (Rotter dam haalt ze al in Zeeland) degelij ke en betrouwbare arbeidskrachten kan leveren uit de steeds minder mensen eisende landbouw. Het publiek vermoed dat er een geheime verstandhouding is tussen de grote havenplaatsen om Vlissim gen klein te houden uit concurren- tievrees. Dit verhaal zal ook nog door de autoriteiten gedementeerd moeten worden. PER 1 JANUARI 1956 In het algemeen grote uitbreiding tankervloot Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de statistiek gepubli ceerd van de samenstelling der Ne derlandse koopvaardijvloot per 1 januari 1956. In de tabel Koopvaar dijvloot onder Nederlandse vlag treft men de volgende cijfers voor Zeeland aan: Breskens 1 motorschip van 499 brt., Goes 1 motorschip van 399 brt., Sas van Gent 1 motorschip van 275 brt., Terneuzen 1 motor schip van 499 brt., Vlissingen 8 pas sagiersschepen tezamen 11.704 brt., (1 stoomschip van 2998 brt. en 2 motorschepen, tezamen 8.706 brt.). Aan de samenvatting van deze sta tistiek is het volgende ontleend: 1. In de leeftijdsopbouw van de tot de Nederlandse vloot behorende scheepscategorieën zijn onderling grote verschillen waar te nemen de gemiddelde leeftijd van de passa giersschepen ligt belangrijk hoger dan van de tankschepen en de coas ters; 2. Van de brt. der huidige pas- sagiersvloot dateert bijna 2/3 deel van vóór 1940; in 1954 en 1955 wer den in het geheel geen passagiers schepen aan de vloot toegevoegd; 3. de tankvloot werd in 1955 krachtig We twijfelen niet of het gemeen tebestuur heeft reeds contact opge nomen met bijvoorbeeld grotere pe trochemische of andere ondernemin gen om de vestigingskansen af te tasten voor overslag en gedeeltelijke verwerking van hun produkten I langs de bestaande en nog te gra ven zeehaven. Enkel öm zulk een commerciële haven kan Vlissingen en met Vlissingen als kern geheel Zeeland, industrieel gaan groeien. Problemen van een insteekhaven langs het kanaal zijn hierbij van minder belang, als we bedenken dat er nog honderden meters voor kade muren aan binnenwater binnen Vlis singen onbenut zijn gebleven. Bo vendien ligt er nog een paar kilo meter kademogelijkheid aan beide zijden van het kanaal tot aan Sou burg. Met betrekkelijk weinig kos ten zijn hierlangs uitstekende los- en laadruimten aan te brengen met uitstekende weg- en railverbindin gen. Tegen de achtergrond van dit en nog afnemend binnenvaartver- keer kan thans geen verantwoorde lijk bestuurder gelden voteren voor een nieuwe binnenhaven. De buitenhaven(s) echter kunnen bij 'n aangepaste outillage op grond van hun unieke ligging en verande rende scheepvaart aan Zeeland en Vlissingen een unieke kans geven. Als Antwerpen nu weer een nieu we-oliehaven projecteert, moet Vlis singen het toch zeker ook kunnen. Als we enkel maar aan de supertan kers denken, moet dit al een moge lijkheid geven voor Vlissingen. Die haven moet dan ook in de Schelde- mond komenen spoedig! Problemen van velerlei aard uit hoofde van gebrek aan belangstel ling bij particulieren, havensanering, investeringsbeperkingen, personeels- schaarste, nauwe gemeentegrenzen, gebrek aan medewerking in Den Haag etc.. zullen overwonnen moeten worden. Zou het gemeente bestuur van Vlissingen het aandur ven? En zou zij er voor willen wer ken? Met spanning wacht Zeeland de nieuwjaarsrede van de burge meester van Zeelands grootste ge meente af! Vlissingen Een Zeeuw Bijdragen voor bouwen bij I weer Ook voor objecten in Zeeland De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft tot nu toe voor negentien bouw-objecten, waar proe ven worden genomen met het door werken onder minder gunstige weers omstandigheden, een bijdrage ver leend. Hieronder bevinden zich twaalf complexen van uitsluitend woning bouw, omvattende 567 woningen, wel ke gebouwd worden in de provinciën Friesland, Drente, Noord-Holland en Zeeland. De overige zeven objecten betreffen de bouw van een silo (be- tonskelet), een rusthuis, een boerde rij, een rijkswerkplaats, woningen met winkels en kantoren (betonske- let), fabrieksloodsen en een bedrijfs gebouw. Deze bouwwerken zijn gele- §en in de provinciën Noord-Holland, eeland en Limburg. Het totaal aantal objecten, dat voor een bydrage wegens doorwerken tij dens minder gunstige weersomstan digheden in aanmerking kan komen, bedraagt ongeveer zestig. De bijdra gen worden, zoals bekend is, toege- ken uit een bedrag van twee miljoen dat voor het nemen van proeven met doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden beschikbaar is. Watertoerisme en Deltaplan De rijksdienst voor het Nationale Plan heeft een studie het licht doen zien over de recreatie te water. Er wordt daarin gewezen op de grote kanten voor de recreatie o.a. bij de totstandkoming van het Deltaplan. Door deze deltawerken zal een complex van meren met rustig wa ter ontstaan, dat voor een grote ca tegorie vaartuigen geschikt zal zijn. Plaatselijk kunnen deze meren door vorming van eilandjes, beplanting nog beter voor recreatie dienstbaar worden gemaakt. Mede door de na bijheid van strand en duinen kan hier een bijzonder waardevol geheel ont staan. zowel voor de Randstad Hol land als voor de Belgische en Duit se stedencomplexen in de omgeving. Voor watertoerisme kan Neder land bij uitvoering van deze werken een rijkdom aan mogelijkheden gaan bieden, die nergens in Europa wordt geëvenaard, zo concludeert de rijks dienst voor het nationale plan. Wijziging predikbeurten In de predikbeurten voor oudejaars dag en nieuwjaarsdag zijn enige wijzi gingen gekomen. Voor oudejaars avond (vanavond) gaat inMeliskerke voor ds. Roscam Abbing in de dienst van 7 uur (dus niet ds. Van Woerden) Ds. Van Woerden gaat wel voor in de dienst van half 8 in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Vlissingen: Leger des Heils: Oudejaarsoverdenking. kapi tein J. H. Eikenaar. 7 uur, Zierikzee: Ned. Herv. Kerk: Nieuwe Kerk: vica ris Van Dijk, 8 uur. Nieuwjaarsavond: Vlissingen: Le ger des Heils: Motto-avond, kapitein Eikenaar. half 8; Zierikzee: Ned. Herv. Kerk: Nieuwe Kerk: de heer Malipaard, 10 uur des morgens. uitgebreid; 28 van de totale tank tonnage werd in dit jaar gebouwd, waarmee het na-oorlogse aandeel in deze vloot tot 64 steeg; 4. Ruim de helft van de omvang van de vloot der zgn. kustvaarders (vrachtsche pen tot 500 brt.) dateert uit de bouwperiode 19501955; 5. Bij ver gelijking tussen de leeftijdsopbouw van de vloot onder Nederlandse vlag en van de 'wereldvloot blijkt, dat in de Nederlandse vloot de leeftijds klasse 5—10 jaar en 1520 jaar pro centueel sterker zijn vertegenwoor digd dan in de wereldvloot. Nederland behoort na de V.S., het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen tot de belangrijkste middengroep van landen met een vloot tussen 3,5 en 4 miljoen brt. De koopvaardij vloot onder Nederlandse vlag werd in het jaar 1955 in belangrijke mate uitgebreid. Op 1 januari 1956 was 313.000 brt. meer in de vaart dan in 1956. Deze ontwikkeling steekt gun stig af bij die van voorafgaande ja ren. In de gehele periode 19501954 nam de omvang van de vloot 253.000 brt. toe. dit is. met een spreiding tussen 20.000 en 90.000 brt., gemid deld per jaar slechts 63.000 brt. De opmerkelijkste verandering, die de koopvaardijvloot onder Neder landse vlag in 1955 onderging, be treft de uitbreiding van de tanker- vloot. De vloot per 1 januari 1956 omvatte 19 tankschepen meer dan per 1 januari 1955, terwijl de brt. van de tankvloot in de tussenliggen de periode toenam van 685.000 tot 930.000. Het aandeel van de tank vloot in de totale brt. onder Neder landse vlag steeg hierdoor van 20,3 tot 25,2 procent. Het aantal ongevallen met kust vaarders blijkt vrij hoog te zijn, n.l. 60 procent, in verhouding tot. het to taal. Maar men dient te bedenken dat naar het aantal gerekend de Ne derlandse schepen tot 500 brt. ook in de samenstelling van de Nederlandse vloot een groot aandeel innemen, eveneens ongeveer 60 procent. In de periode 19521955 blijkt 't aantal doden in 1955 het hoogst te zijn geweest, n.l. 45 tegenover een gemiddelde van 30 in de jaren 1952 1954. Algemene vergadering van „Trekpaard" in Zeeland De algemene vergadering van de af deling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" is bepaald op maandag 28 januari a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. Na af handeling van de huishoudelijke za ken zal de heer A. WisseVogelaar uit Middelburg een causerie houden over de cursussen paardengebruik, zoals deze in enkele plaatsen door in leider en de heer L. J. Boone te Nieuw- en St.-Joosland worden ge geven. Het Tweede Kamerlid, burgemees ter J. M. A. C. van Dongen uit Aar denburg heeft aan minister Algera schriftelijk de volgende vragen ge steld 1. is het juist dat, in tegenspraak met hetgeen in de memorie van ant woord bij de begroting van verkeer en waterstaat is vernield, de oude veer haven in Breskens voorlopig nog in gebruik zal blyven voor de veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Bern- hard", omdat de fuiken in de nieuwe haven niet geschikt zijn voor deze schepen 2. Indien vorenstaande vraag bevesti gend nioet worden beantwoord, is de minister dan niet van mening, dat de moeilijkheden voor het vervoer in Breskens nog groter zullen worden, omdat door het gebruik van twee ha vens men onnodig heen en weer zal moeten rijden, hetgeen voor het ver voer groot tijdverlies geeft en de on kosten doet stygen, terwijl bovendien de veerdiensten met dubbele walploe- gen zullen moeten werken? 3. is de minister dan niet van mening, dat, nu de tweede grote veerboot om conjuncturele redenen nog niet ge bouwd kan worden, het noodzakelijk is in de nieuwe veerhaven tijdelijk een tweede fuik te bouwen, geschikt voor de veerboten „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard"? Dutch Swing College Band trad in Goes op De Dutch Swing College Band heeft zich ook in Zeeland reeds een goede naam verworven. Dat bleek zaterdagavond opnieuw overduide lijk. Voor de tweede maal binnen het jaar was „de Prins van Oranje" te Goes geheel bezet met vele honder den jeugdige jazzliefhebbers, die zelfs uit Walcheren waren gekomen, om deze om zijn excellente spel zo bekende band te beluisteren. Joop Schrier en zijn mannen heb ben de. van hen gekoesterde hoge verwachtingen dan ook niet be schaamd. Deze acht musici, alle vir tuozen op hun instrumenten, hebben met een klaterend „vuurwerk" van goede jazz-klanken bij hun gehoor een laaiend enthousiasme weten te verwekken. Het programma was bij zonder aantrekkelijk, zowel voor pu bliek als uitvoerenden zelf. Er was namelijk niet alleen een grote varia tie in de nummers, maar tegelijk wa ren zij zodanig gekozen, dat de band leden de volle gelegenheid hadden hun solistische kwaliteiten te tonen. De trompettist Wvbe Buma liet bij voorbeeld in „Sleepy time down the South" van knap spél genieten. In de bezetting met twee trompetten had hij aan André Westendorp, die an ders de drum bespeelt, een voortref felijk collega-trompettist. Het „Come back sweet Papa" in Dixieland-stijl deed het uitstekend en vanzelfspre kend het „Muskrat Ramble", beter bekend als „We zijn zo stapelgek op Dixieland" niet minder. Aardig was ook het nummertje vaderlandse ge schiedenis voor de eerste pauze, n.l. het jazz-arrangement van het be kende liedje „Piet Hein." Verder.was er veel te genieten met o.m. het goed gespeelde „High So ciety" en de „Basin Street blues". De bandleider Joop Schrier, die zich overigens aan de vleugel steeds wat bescheiden op de achtergrond houdt, kreeg een verdiende ovatie voor zijn solistisch optreden in „African Ripp les". Een oude bekende „Yes, we have no bananas", die het in een nieuwe bewerking uitstekend blijkt te doen. besloot dit geslaagde concert, dat weer een goede propaganda was voor de echte jazzmuziek. De Dutch Swing College Band ver zorgde daarna de muziek voor het nieuwjaarsbal. dat de jongelui nog een paar uurtjes gezellig bijeenhield. De Goese Lyceumvereniging „Vlam" en de Reunistenvereniging „Oude Vlam", die deze avond organiseerden, hebben eer van hun werk gehad! Tot 2e voorzitter benoemd Tijdens de te Utrecht gehouden algemene jaarvergadering van de vereniging van leraren aan protes tantse kweekscholen, is in de plaats van de heer H, A. Dijksterhuis tot tweede voorzitter van de vereniging benoemd de heer J. A. van Bcnne- kom, directeur van de Christelijke kweekschool te Middelburg, Anderhalf jaar voor man uit Hontenisse De Maastrichtse rechtbank heeft de 30-jarige kok E. J. V. uit Hontenisse, dit jaar ontslagen uit Avereest, veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf wegens een reeks diefstal len met inbraak, welke hij in de afge lopen zomermaanden pleegde, o.m te Eindhoven, Amersfoort, Simpelveld, Heerlen en Vaals. De eis was twee jaar. VANDAAG. Middelburg Electro: „De politie volgt het spoor", (18 jr.). 19 en 21.15 uur: Schouwburg: „Alexander de Grote". (14 Jr.), 20 uur. MORGEN. Vlissingen Alhambra: „De duvelstoe jager", (a.l.), 15, 19 en 21 uur; Luxor: „Operatie Tirpitz", (14 jr.), 15. 19 en Middelburg Electro: „De loodgieter en het atoomgeheim", (a 1.), 15.20, 19 en 21.15 uur. Goes Grand: „Congo desperado's", (14 Jr.), 15, 19 en 21 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2