PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met volle kracht begonnen aan vrijmaking van het Suezkanaal Duizenden Hongaren worden werkloos Delingsdijk door polder Schouwen een ramp BILT DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 308 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minlm. p. advertentie t Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 68-60, teL 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nleuwstraat 43. telef. 20; Temeuzen. Brouwerljstr. 2: Zierikzee, N. Bogcrdstr. 21. telef. 2». NEDERLANDER DOOK HET EERST Begin maart een vaargeul voor schepen tot 10.000 ton Luitenant-generaal Raymond Wheeler heeft zondag meegedeeld dat die dag met volle kracht en In volledige samenwerking met de Egyptische autoriteiten met de vrijmaking van het Suezkanaal is begonnen. De generaal is door de Verenigde Naties belast met het opruimings- werk. Hij zei dat tegen begin maart een vaargeul vrij zal zijn, die breed ge noeg is voor schepen van 10.000 ton. In mei zal naar schatting het ka naal helemaal schoon zijn. Enkele schepen van de Brits-Franse bergingsvloot zullen tijdelijk in V. N.-verband blijven werken in de haven van Port Said. De bergingsvloot van de Verenigde Naties zal ongeveer 30 schepen tellen, waarvan er al 23 in het kanaal zijn aangekomen. Het Nederlands- Deense consortium heeft de technische leiding. Het wordt bijgestaan door bergingsvaartuigen en deskundigen uit België, Duitsland, Zweden en Italië. Het opruimingswerk werd zater dag ingeleid toen omstreeks het middaguur een Nederlandse en een Deense duiker zich In het kalme, biauw-groene water van het kanaal lieten zakken. De Nederlandse duiker Flip van der Woud uit Rotterdam begon de kanaalbedding te exploreren boven Aboekir en wat later ging een Deen se duiker ertoe over staaldraden te Jaarwisseling E en merkwaardige tegenstelling doet zich voor aan het einde van het jaar 1956. Terwijl men in Nederland terugblikt op een jaar van grote materiële voorspoed, heerst er een stemming van bezorgdheid, ja, soms zelfs van pessimisme. De lonen gingen in 1956 omhoog en er kon meer besteed worden, om dat de prijsstijgingen achterbleven bij de loonverhoging. De meeste bedrijven in Nederland maakten redelijke tot goede winsten. Er bestond een bijna totale werk gelegenheid zodat welhaast niemand werkloos behoefde rond te lopen. Dat zou aanleiding moeten zijn om met dankbaarheid op het jaar 1956 terug te zien. Die dankbaarheid wordt echter weggedrukt door ge voelens van onrust. De spanningen op internationaal gebied brachten de wereld in 1956 op de rand van een grote oorlog. Op economisch gebied deden zich verschijnselen voor die althans voor Nederland een minder gunstige periode kunnen inluiden. De Amster damse beurs liep reeds op die econo mische moeilijkheden voojuit door zeer gevoelige koersdalingen. Het schijnt, dat het niet langer gaat om de vraag hoe Nederland de voor spoed van 1956 zal voortzetten in 1957, maar om de vraag hoe men in 1957 zo min mogelijk van die voor spoed zal prijsgeven. Dat veroorzaakt dan de huidige stemming van be zorgdheid en pessimisme. Men ver wacht, dat de overheid ganse reeksen bouwwerken enz. zal moeten uitstel len, omdat zij daarvoor geen kapitaal zal kunnen lenen. Zelfs het woning- bouwprogramma zal waarschijnlijk in gevaar komen. Het is wel zeker, dat de winsten van de bedrijven zullen te ruglopen door de afremming van prijsverhogingen. Daarnaast Kan niet verwacht wor den, dat de produktie in Nederland op frappante wijze zal stijgen. Op internationaal gebied vertoont de politieke en economische situatie een beeld van afbrokkelende stabili teit. Er zijn geen tekenen van terug kerend evenwicht. Dit zal ook in 1957 zijn weerslag hebben op het leven in Nederland. Alles bijeen is er dus wel grond voor enige bezorgdheid. Maar aanleiding tot pessimisme is er zeker niet. De wijze waarop men in 1956 met grote problemen heeft ge worsteld en toch tot redelijke oplos singen wist te komen, versterkt het vertrouwen in de toekomst. Waarom zou men de problemen van 1957 niet aan kunnen als men ziet aan welke gevaarlijke situaties in 1956 op succesvolle wijze het hoota werd geboden? Zeker, de successen waren tijdelijk en de problemen bleven ernstig, maar calamiteiten bleven uit en dat is be moedigend. Ook in 1957 zal men moeten voort gaan op deze weg van waakzaam heid. Voor Nederland betekent dit voornamelijk, dat men streeft naar het behoud van het goede welvaarts peil en zich voorlopig onthoudt van ingrijpende sociale of financiële maatregelen. Voorts dat Nederland zijn buitenlandse politiek zowel mili tair als economisch blijft richten op een nauwe Westeuropese samenwer king. Houdt men vast aan deze een voudige grondbeginselen dan zal het in 1957 evenals in 1956 „waerachtig wel gaen"l bevestigen om kleinere obstakels op de kanaalbedding te Suez, als voor bereiding voor de berging ervan. Kwestie-Moor house Het Britse parlementslid kolonel Cyril Banks heeft zondag verklaard, dat hij dinsdag naar Egypte vertrekt om te trachten het lijk van de Britse tweede luitenant Anthony Moorhouse die na ontvoering door Egyptenaren in Port Said is overleden, op te spo ren, Banks doet dit op verzoek van de ouders van Moorhouse. Het Britse ministerie van oorlog - - - - jon_ len kist, waarin zijn ontvoerders hem hadden opgesloten toen Britse mili tairen huiszoekingen verrichtten in de Arabische wijk van Port Said, waar Moorhouse gevangen gehouden werd. Een der ontvoerders, in wiens huis Moorhouse gevangen heeft volgens het Egyptische blad „Al Ahram" verklaard, dat hij zijn huis moest verlaten toen de Brit ten met hun huiszoekingen begon nen. Op een bepaald ogenblik wa ren zoekende Britse militairen ge komen tot op twee meter van de plaats waar Moorhouse verborgen werd gehouden. Toen de ontvoer der na drie dagen naar zijn huis terugkeren kon, was Moorhouse overleden. Wij begroeven hem, zo verklaarde de man in de nacht van 16 december onder de trap van mijn huis. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde zondag, dat secretaris-ge neraal Hammarskjöld beloofd heeft, alles wat mogelijk is te zullen doen om het vinden van het lijk van Moor house mogelijk te maken. Amerikaanse steun voor Arabische landen Volgens Amerikaanse persberich ten is de Amerikaanse regering be reid meer dan 400.000.000 dollar te besteden voor een speciaal hulppro gram voor het Midden-Oosten. Deze hulp is in het bijzonder bedoeld voor landen in de onmiddellijke nabijheid van het Suezkanaal, aldus deze be richten. Djakarta verwerpt Nederlandse nota De Indonesische regering heeft het Nederlandse voorstel om de rechts macht van het Internationale Ge rechtshof te erkennen, in de hoop dat op deze wijze een onafhankelijk oor deel over de tegen Nederlanders ge voerde processen te krijgen, verwor pen. Dit wordt medegedeeld in een nota, die vrijdag is overhandigd in antwoord op de Nederlandse nota, welke de processen tegen de Neder landers een schending van de rechten van de mens noemde. In de Indonesische nota worden de Nederlandse beschuldigingen van de hand gewezen en wordt gezegd, dat de processen in overeenstemming met het internationaal recht waren ge voerd. Volgens de nota was de Ne derlandse nota „onjuist" en beoogde zij de Indonesische rechtspraak ta beledigen. De Nederlandse diplomatieke missie te Djakarta heeft zaterdag verklaard diep geschokt te zijn door de Indonesische aantijgingen dat op Nieuw-Guinea zeven Indo nesische burgers op last en door Nederlanders gedood zijn. In een protestnota wordt van de Indonesische regering een rectifi catie geest van de onjuiste verkla ringen die door het Indonesische ministerie van voorlichting zijn af gelegd. Twee alpinisten op Mont-Blanc gered Een Italiaanse alpenpatrouille heeft zondag twee Italiaanse alpinis ten gered die sedert eerste kerstdag in een hut op 3120 meter hoogte op de Mont Blanc ingesneeuwd zaten. De patrouille moest zich een weg hakken door een ijsbarrière van 500 meter. Illllllllllllllllllllllllüli Jaarwisseling in zachte lucht Het hoge-drukgebied, dat nog steeds boven Rusland is gele- ee gen, blokkeert de toegangswe- M gen naar het vaste Tand van Europa. Zondagmorgen arri- H veerde een actieve depressie bij zuid-west Engeland, maar H koerste plotseling naar het ff noorden, zodat onze omgeving er maar weinig van meekreeg, il H Tijdelijk wakkerde de wind aan, er viel wat lichte regen, M maar de temperatuur bleef vrij hoog. Dit in tegenstelling met ee het noorden van ons land waar H tot zondagmiddag nog wat ee lichte vorst voorkwam. H Boven de Oceaan bewegen zich ee nog enkele depressies naar het oosten, maar ook deze zullen, alvorens zij West-Europa be- M reiken, niet veel activiteit meer H kunnen opbrengen. Wij blijven tijdens de jaarwisseling in vrij ff zachte lucht van 6 tot 9 graden Celsius lifgen, waarbij enkele buitjes kunnen voorkomen. Bo- ven het grootste deel van ee Duitsland weet echter de koude ee ff lucht met lichte tot matige vorst zich nog te handhaven. ■>j>. a NA NIEUW REGERINGSDECREET Geen overbrugging van betekenis De Hongaarse regering heeft een decreet uitgevaardigd, krachtens het welk tienduizenden arbeiders In Hon gaarse fabrieken op 1 januari werk loos zullen worden. „Alle arbeiders en empioyé's, die niet ten volle aan het werk kunnen blijven tengevolge van de huidige schaarste aan kolen en eni- gie", aldus het decreet, „zullen ontsla gen moeten worden per 1 januari of op zijn laatst 1 februari aanstaande". Het regeringsdecreet voorziet niet in een financiële overbrugging van enige betekenis, slechts In een zekere finan ciële ondersteuning „gedurende een bepaalde periode". Navordering belasting over voorraden Nu de wet tot vrijstelling van omzet belasting voor textielprodukten en verhoging van enkele andere belastin gen op 1 januari 1957 in werking treedt, zijn zaterdag in een buitenge wone Nederlandse Staatscourant maatregelen afgekondigd tot navor dering van belasting over voorraden suiker, benzine en gedistilleerd en tot bijbetaling van motorrijtuigenbelas ting voor auto's, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebruikt. Om moeilijkheden voor en stagnatie in het bedrijfsleven te voorkomen is er in voorzien de opneming van voor raden niet op één dag te doen geschie den. Kapitein C. W. G. Schotburgh, de commandant van de colonne die het Nederlandse Rode Kruis naar We nen heeft gestuurd, heeft bij zijn te rugkomst uit Oostenrijk op Schiphol verklaard, dat de situatie in Boeda pest met de dag nijpender wordt. Men is er bezig met het slachten van de laatste kippen en varkens. Met de dag wordt de behoefte aan hulp groter. Het Hongaarse communistische blad Nep Szabasag, heeft gemeld, dat Hongarije over leningen onderhandelt met Roemenië, Oost-Duitsland, Tsje- cho-SLowakije en Bulgarije en in de nabije toekomst ook onderhandelin gen zal voeren met Polen en Joego slavië. Rusland zou reeds een krediet van vijftig miljoen dollar in vrije valu ta hebben verleend. Binnenkort zullen inleidende onder handelingen met enige kapitalistische landen over verdere kredieten begin nen, aldus het blad. Filmproducenten in Hongarije zul len volgens Nep Szabadsag in 't ver volg „artistieke vrijheid" genieten. Onder meer zullen Amerikaanse films worden vertoond. Het aantal vluchtelingen dat sedert het begin van de opstand uit Honga rije over de Oostenrijkse grens ls ge komen, Is gestegen tot 155.085. In getypte pamfletten, waaronder geen ondertekening, en door monde linge overbrenging is de Hongaarse bevolking zondag verzocht uit protest geen oudejaarsavond te vieren uit rouw voor de gevallenen van de Hon gaarse revolutie en uit verzet tegen de regering. De Hongaren werd ge vraagd kaarsen voor hun ramen te branden als een vreedzaam bewijs dat de vlam van de vrijheid voortbrandt. PROF. THIJSSE (WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM) VERKLAART: Zierikzee: hachelijk punt in zeewering „DE DELINGSDIJK op Schouwen is een ramp, omdat hij de polder ver kleint, zodat het land in geval van overstroming veel sneller zal onder lopen. Op 1 februari 1953 zijn juist de meeste slachtoffers gevallen in de kleine polders van Duiveland, ter wijl de mensen in de grote polder van Schouwen de kans kregen om tydig weg te komen." Dit verklaarde prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, aan een redacteur van bet Algemeen Handelsblad, blijkens een artikel in dit blad van zaterdag. Prof. Thijsse. waterstaatsdeskundige bij uitstek, schaart zich dus in het conflict tussen rijkswaterstaat en de polder Schouwen aan de zijde van 't polderbestuur. Een opmerkelijk ver schijnsel! De argumentering van rijkswaterstaat vóór de delingsdijk kan dus zelfs iemand ais prof. Thijs se niet overtuigen! In hetzelfde interview geeft deze deskundige als zijn mening te ken nen, dat Zierikzee in de Zeeuwse zee weringen een hachelijk punt is en blijft. „Het duurt lang, té lang, voordat men ertoe overgaat de ha veningang tot deze stad af te slui ten. Mocht er onverhoopt nog eens 'n stormvloed komen, zoals die van fe bruari 1953» dan zou Duiveland op nieuw het kind van de rekening kun nen worden." Maar de Delftse hoog leraar voegde er aan toe: „Toch heeft men in Zeeland de dijken zo goed men kan versterkt Overigens is prof. Thijsse van mening, dat er geen reden is, ze nuwachtig te zijn. Natuurlijk is 't geboden, de zwakste plekken te versterken. Daarbij moet met de gelijk overleg en grondige studie en vooral ook in perfecte organi satie het grote Deltawerk worden ter hand genomen. Zulk een over leg, zulk ccn organisatie heeft men kunnen zien bij de dichting van de gaten in de dyken vari Schelphoek en Ouwerlterk. De on- geduldigen en de onwetenden rie pen: „Waarom gaat 't niet vlug ger?" maar zij begrepen niet, dat alleen nauwkeurige berekening hier de doorslag moest geven, te zamen met heroïsch geduld en de zekerheid van welslagen. Wanneer de mensen van de weten schap, van de praktische wetenschap, niet met het grootste overleg doende waren, elke druppel water te bren gen naar daar waar hij 't meest nodig is en af te houden van daar waar hij schade kan berokkenen, zouden vele bloeiende Nederl. plaatsen al lang 't lot van Saeftinge en Reimerswaal hebben ondergaan. Dat nauwgezette waterloopkundige studie gepaard moet gaan met een voortdurend te gen elkaar afwegen van kosten en baten, waarbij de „bewoonbaarheid" van ons land tot de belangrijkste uitkomsten behoort, is wat prof. Thijsse onder een perfecte organisa tie verstaat. En van dit principe zal Nederland temeer profiteren naar mate zijn kustlijn korter wordt en zijn veiligheid groter. TEMPO. Over het tempo, waarin de Delta werken kunnen worden uitgevoerd, verklaarde prof. Thijsse, dat hierover nog niets met zekerheid is te zeggen. De jongste geschiedenis heeft die on zekerheid duidelijk gedemonstreerd. De Zuiderzeewerken bijvoorbeeld, die in 1920 een aanvang namen en die men „enige tientallen van jaren" gaf, zijn nu al 36 jaar aan de gang. Dat wil echter niet zeggen, dat men 36 jaar achtereen eraan heeft geploe terd. Door allerlei omstandigheden kon er bijna de helft van die lange tijd niet worden gewerkt: eerst in 1923, daarna in de dertiger jaren, vervolgens gedurende de oorlog, toen weer als gevolg van de ramp in Zee land en waarschijnlijk nu weer om dat aan de Deltawerken voorrang moet worden verleend. De taken, die wij nu hebben te ver vullen, zo zegt prof. Thysse, zyn groter dan waartoe wij opgewassen zijn. Het lijkt uitgesloten, tegelijker tijd zowel aan de uitvoering van het Deltaplan als aan de bedijking en in poldering van de Markerwaard te werken. Wat het zwaarst is, moet 't zwaartst wegen Het werk in de Zuiderzee is trou wens zó ver gevorderd, dat het nt wel wat langzamer-aan kan! Misschien zal omstreeks 1975, wan neer de Deltawerken zijn voltooid 'n begin worden gemaakt met de kust- verkorting in het noorden van het land? Vandaag nog lijkt dit een stoute fantasie. Het jaartal 1975 komt prof. Thijsse zelf „erg optimis tisch" voor, maar dat het officieuze plan om de Waddeneilanden aan el kander te rijgen en daarmee een aaneengesloten barrière tegen de zet te vormen, nog in deze eeuw ten uit voer zal worden gebracht, acht hij vrijwel zeker. Dit ligt in de lijn dei- dingen. Wat echter niet veór het jaar 2000 zal gebeuren, dat is de bouw van sluizen in de monden van Waterweg en Westerschelde. Rotterdam Antwerpen zullen zich waarschijnlijk nog lang tegen zulk een afsluiting verzetten en het zou niet juist zijn, daar op het ogenblik of in de naaste toekomst tegenin te gaan. Het is ech ter zeer wel mogelijk, aldus prof. Thysse, dat beide steden mèt Londen en andere aan de rivieren gelegen havensteden mettertijd zelf om zulk een oplossing van het veiligheids vraagstuk zullen verzopken. Vermoe delijk zal over deze sluitsteen van onze kustlijnverkorting pas in de 21e eeuw worden beslist. Aldus prof. Thijsse. In de Oostenrijkse wintersport- H plaats Bankt Anton, waar zij logeren in hotel ,jPostbren- m gen de Nederlandse prinsessen ee Beatrix, Irene en Margriet eni- ge vakantiedagen door. a ee Deze telefoto toont v.l.n.r. ge- =f e nietend van de ski.sport prin- ee ses Irene, prinses Margriet en kroonprinses Beatrix. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii KORTE PREDIKATIE O UDE JAARS AVOND, maar het Woord van onzen God houdt eeuwig stand. Jesaja J/0 8. OudejaarsavondOliebollenvoet zoekers, vuurpijlen, klokken die lui den, sirenes die loeien, fluiten die gaan! Boze geesten moeten worden afgeschrikt, zegt men. Niemand heeft er nog ooit veel van gemerkt dat deze boze geesten ook inderdaad zijn afgeschrikt. Het z\jn allemaal gebruiken die stammen uit de tijd vóór Wïllebrord en Bonifacius, naar men weer zegt. Ze hebben een taai leven. Oudejaarsavond.' Een kerkdienst, dikwijls de enige in het jaar bij kunstlicht. De uren, dagen, maanden, jaren laat men als een schaduw heenvliegen. Dan zijn de predikers nog al sentimenteel, zegt men weer. Wat dat betreft kunnen we tegen- ivoor dig via de knop van de radio heel wat meer sentiment binnen loodsen. Het vorige jaar was dit ten minste niet mis en alles eindigde met bovengenoemde heidense lawaai voor de boze geesten. Oudejaarsavond! Herinneringen aan wat voorbij is! Gelijk het geslacht der bladeren is, zo is ook dat van de mensen. Zo zeide Homerus het reeds, zoveel honderden jaren voor Chris tus. De Bybel spreekt van de dagen van de mens, die zijn als het gras en een veldbloem. Het gras verdort, de bloem valt af. Dat is de weg van alle vlees. Het is om er wanhopig van te worden. Doch, waar Homerus niet méér weet te zeggen, daar weet de Bijbel nog wél iets te zeggen maar het Woord van onzen God houdt eeuwig stand. De Kerk, waar dit Woord wordt verkondigd, is de enige plaats waar we, zonder wanhopig te war den, kunnen horen dat alle vlees is als het gras en zyn heerlijkheid als een veldbloem, omdat er hier een goddelijk „maart' op volgt. Dit „maar" wil ons ineens in een gans andere werkelijkheid plaatsen dan die vergankelijkheid, waarmee wij uit ons zelf vandaag al bezig zijn. Dit „maar" wil onze aandacht, vestigen op het Woord van God dat eeuwig stand houdt. We hebben pas het kerstfeest ge vierd en gehoord van Hem, die het vleesgeworden Woord vein God is, vol van genade en waarheid. Waar heid is, dat het gras verdort en de bloem afvalt. Genade is, dat het Woord van God eeuwig stand houdt. Midden in het oudejaar van 's men sen vergankelijkheid wordt ons ver kondigt het goddelijk vjelbehagen en waar dit gehoord en verstaan wordt, begint tevens een nieuw jaar. Met God en met zyn Woord; met zijn Zoon, staan we altijd aan een eeuwig begin. Gij blijft in Uw Zoon mijn Vader, icat verander, wat verkeer! En dan is gelukkig niet meer waan Al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft. H. ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en geen re gen van betekenis. Weinig verande ring in temperatuur. Krachtige tot matige zuidelyke wind. ZON EN MAAN 1 januari Zon op 8.50 Maan op 8.42 2 januari Zon op 8.50 Maan op 9.14 onder 16.41 onder 17.31 onder 16.42 onder; 18.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1